Buitenlandse belangstelling voor Nederlands initiatief Politie-Commissaris JJ.Maandag werd maandag gehuldigd Stichting Openbaar Kunstbezit DINSDAG 17 NOVEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Drie jaar geleden is de Stichting Openbaar Kunst bezit, Stichting voor esthetische vorming door middel van de radio, in woord en beeld zoals de wel wat wijd lopige maar niettemin alleszeggende ondertitel luidt, voor de eerste maal gestart, In die afgelopen drie jaar zijn bijna twaalf miljoen technisch zo volmaakt mogelijke kleurenreproducties verspreid en werden in tienduizenden gezinnen, met de afbeelding in de hand, de radio-uitzendingen be luisterd, gewijd aan kenmerkende voorbeelden van ons kostelijk nationaal cultuurbezit, de voortbrengselen van beeldende kunst. Het begon met 78000 abonné's, de twee afgelopen jaren waren het er jaarlijks rond 90.000 en ook dit jaar verwacht het stichtingsbestuur dat getal wederom te bereiken. Voor de vierde jaargang die 18 januari 1960 begint met een bespreking van het beroemde zelfpor tret van Carel Fabritius uit het museum Boymans Van Beuningen te Rotterdam, hebben zich nl. thans reeds 40.000 gegadigden gemeld. Een en ander vertelde de voorzitter van het stichtingsbestuur, prof. dr. J. G. van Gelder op een dinsdag te Amsterdam gehouden bijeen komst met de pers. DOELSTELLING „Openbaar Kunstbezit" hoopt ook in 1960 haar doel stelling „de kunstzinnige vorming van het Nederlandse volk op een voor ieder bevattelijke wijze" te vervolgen. Het programma zal ook dit jaar omvatten: 14 schilde rijen van de 15e tot en met de 18e eeuw, van de 19e en de 20e eeuw elk 6, twee oude en twee moderne meester- tekeningen, beeldhouwwerken en bladen grafiek en twee voorbeelden van kunstnijverheid, totaal een veer tigtal kunstvoortbrengselen. Daar in ons huidige, onderwijs van overheidswege geen tijd en leerkrachten voor kunstzinnige vorming beschikbaar gesteld kunnen worden, beschouwt Open baar Kunstbezit het als zijn taak om in het komende jaar vooral veel aandacht aan de jeugd te besteden. Kleurendia's van de jaargang 1957, die in series van 40 stuks voor de lage prijs van 30.door onderwijs instellingen en door privé-personen kunnen wor den gekocht en die gevolgd zullen worden door die der volgende jaargangen, behoren mèt de wissellijsten, waarvan reeds meer dan 15 duizend exemplaren zijn verspreid, tot het materiaal waarmee men hoopt verder in de scholen door te dringen. De wissellijsten zijn encadrementen van even een voudige als vernuftige constructie, waarin de prenten kunnen worden ingelijst en geregeld, al naar de wens van de bezitter, kunnen worden verwisseld. Vijfhon derd scholen zijn overigens reeds bij de Stichting aan gesloten. AANKOOP VAN KUNSTWERKEN Uit de opbrengst van de abonnementsgelden wordt jaarlijks een aantal kunstwerken aangekocht om ver loot te worden onder de deelnemers. Het bedrag dat dit jaar voor aankoop van werken van levende Neder-, landse kunstenaars uit overschotten beschikbaar kwam, stelt de stichting opnieuw in staat om 175 werken aan te kopen en te verloten onder die leden, die zich vóór 21 november a.s. op de jaargang 1960 abonneren. Om deze verloting nog aantrekkelijker te maken, is een hoofdprijs ingesteld, waarvan de winnaar van zichzelf of van iemand die hij aanwijst, een portret mag laten schilderen, beeldhouwen, tekenen of etsen, door een onzer beste Nederlandse portrettisten, door de prijs winnaar te kiezen uit een door het bestuur opgestelde lijst met namen van kunstenaars. Deze verloting zal in december a.s. plaatsvinden. De aan te kopen 175 werken vormen bij elkaar een aanmerkelijk bedrag. Gaat men uit van een gemiddelde prijs van 300.per werk, (het maximum is 500. dan komen we al tot een som van meer dan vijftigdui zend gulden. Dit kan een grote steun betekenen voor onze Nederlandse kunstenaars en bovendien verschaft het aan 175 gezinnen een kunstbezit van waarde. De leden ontvangen ook dit jaar wederom een gratis toegangskaart voor de Nederlandse musea. Dank zij deze gratis toegangskaarten hebben deze musea in de afgelopen periode hun. aan tal bezoekers zien stijgen. BUITENLANDSE BELANGSTELLING Het buitenland begint meer en meer belangstelling te tonen voor het werk van de Stichting. In Zuid-Afrika verschijnt een enigszins gelijke uitgave als de Neder landse over Zuid-Afrikaanse kunstenaars van de 19e en de 20e eeuw. In België stelt het Antwerps Museum voor Schone Kunsten gekleurde prentbriefkaarten van zijn collectie op aanvraag beschikbaar, waarmee men radio- uitzendingen kan volgen en de" Fondation Européenne de la Culture zal bij haar binnenkort verschijnend orgaan „Culture and Character of Europe", dat ook in de Duitse en .Franse taal zal uitkomen, een keuze van 40 reproducties naar Nederlandse kunstwerken uit de afgelopen jaargangen als bijvoegsel van dat blad ver spreiden. In Oostenrijk is men reeds dicht bij de ver wezenlijking van daar bestaande plannen en ook in Engeland is men bezig, zij het op andere wijze dan in Nederland. Het doel om mettertijd tot uitwisseling van programma's met het buitenland te geraken, hoopt de stichting in het komende jaar of de komende jaren te kunnen verwezenlijken. Onder de werken, die in de radiocursus 1960 bespro ken zullen worden, is ook een tiental van buitenlandse origine opgenomen, deel uitmakende van Nederlands openbaar kunstbezit. Het steeds meer internationale karakter dat de hedendaagse kunst kenmerkt, maakt dit wenselijk. Zo zullen Corot, Degas, Chagal, Bracque en Kokoschka op het programma voorkomen, naast oude buitenlandse meesters als Rubens, Dürer en Goya. RADIO EN T. V. Daar de televisie steeds bredere bevolkingsgroepen gaat bestrijken, heeft het bestuur van de stichting ge tracht een vorm te vinden waarop ook door dit medium de esthetische vorming ter hand kan worden genomen. Hier doet zich vanzelfsprekend de moeilijkheid voor dat de kleuren (nog) niet op onze T. V. kunnen worden gereproduceerd. Voor de bespreking van beeldhouw werken en monumenten zou de tv. een waardevol hulpmiddel kunnen zijn omdat het daardoor mogelijk is de werken uit verschillende gezichtshoeken en onder variabele belichting te laten zien. Ofschoon er nog geen vastomlijnd project bestaat, zullen in 1960, in samenwerking met de Nederlandse Televisie Stichting, enige experimenten worden gedaan. De Nederlandse Radio Unie stelde wederom ruime zendtijd beschikbaar om gedurende de laatste zes weken van dit jaar de stichting in staat te stellen haar werk te propageren. 16 november zal de staatssecretaris van O., K. en W. deze radiocampagne met een toe spraak over de zender Hilversum II openen. WASSFNAAP Hoezeer de heer Maandag gewaar- TT njüunnnn deerd wQrdt het Wassenaarse korps en bij de brandweer, waar van hij commandant is, bij de reser- ve-politie en op de politieschool bleek 's morgens bij een huldi'gingssamen- komst in het Deylerhuis. Voor deze samenkomst inspecteer de commissaris Maandag, die verge- Op waarlijk grootse wijze is giste- Klaasesz en de procureur-generaal, zeld werd door de burgemeester, het ren de heer J. J. Maandag, commis- mr. D. J. van Gilse kwamen hun ge- voor het brandweer- en politiemate- saris van politie te Wassenaar ge- lukwensen aanbieden. En verder tal riaal aangetreden personeel, huldigd ter gelegenheid van zijn van burgemeesters en korpschefs, jn feestelijk versierde Deyler- veertigjarig ambtsjubileum. Hoogte- commissarissen en inspecteurs van hujs werden niet minder dan 7 toe- punt van deze jubileumdag werd de gemeente- en rijkspolitie, brandweer- spraken gehouden. Burgemeester dr receptie, die door de burgemeester commandanten, BB-functionarissen, s. F. A. C. M. baron van Wijnbergen 's middags aan de jubilaris en zijn leden van de Wassenaarse raad, blok- Sprak als hoofd van de politie en na- echtgenote en kinderen in raadhuis hoofden en andere functionarissen mens het gemeentebestuur hartelijke „De Paauw" werd aangeboden, van de BB en tal van vertegenwoor- WOorden van dank voor het werk, dat Ruim twee uur lang trok een stoet digens van het plaatselijke vereni- de politiechef gedurende bijna 15 ja- van vele honderden aan de jubileren- gingsleven. ren jn Wassenaar verricht heeft, met de politiechef voorbij om hem per- groot inzicht en een bewonderens- soonlijk geluk te wensen. De stroom ^kers we^en door Mer veten gt- waardige evenwichtigheid, met ijver werd slechts af en toe onderbroken f^ekers zo Jelf ctet Ir en vakkennis en vooral ook grote door enkele toespraken. scnenxen aangeooaen, zo veei, aai ei menselijkheid Namens het gemeen- Burgemeester D de Loor van Delft ïlkkeT Invite tebestuur bood de burgemeester een wenste de heer Maandag geluk na- f16101 was ze te PfKKfn- ln zilveren sigarendoos aan. mens het bestuur van de Politie-op- toespraken die gehouden werden j. t ;n+ «ffiHer van ük leidingsschool voor Zuid-Holalnd, die klonk oprechte waardering voor de Mr. G. J. de Lint officier van jus- in Wasspnaar eevestied is en waar- persoon en het werk van de politie- title sprak een gelukwens uit na- lan de heer Magandlgfen der oS- chef. mens het parket en prees de heer Iers en de directeur is. Commissaris Maandag voor zijn beleid, waarin uit- ters en de directeur is. Commissaris P. J. v. d. Mulbregt uit Delft voerde sluitend de zuiver technische rechts- hèt°woord namens^e^oUeg^sio^s! chefs. De heer A. J. Bolten sprak de Voor de huldigingssamenkomst ter jubilaris toe namens de Wassenaarse gelegenheid van het veertigjarig macllt of politieke beweegredenen, diensthoofden, de heer A. Borst Pzn., ambtsjubileum van commissaris J. J. Hoofdinspecteur C. B. M. Wolf wijkhoofd van de B.B. in Wassenaar- Maandag inspecteerde de jubilaris, sprak in drie kwaliteiten: namens alle zuid deed dat namens de BB-vrijwil- in gezelschap van burgemeester dr. leden van het korps, namens de Was- ligers. En nog enkele anderen spra- S. F. A. C. M. baron van Wijnbergen senaarse Politie Schiet- en Sportver- ken persoonlijke woorden van feli- en (op de achtergrond) hoofdinspec- eniging, waarvan de jubilaris ere- citatie. teur C. B. M. Wolf het op de Hof- voorzitter is en namens de reserve- De Commissaris der Koningin in campweg opgestelde personeel en politie. Drie geschenken vergezelden de provincie Zuid-Holland, mr. J. materieel van politie en brandweer, deze gelukwensen, resp. een werp hengel, een vulpen en een boeken bom Inspecteur G. J. Boven voerde het woord als onder-commandant van de brandweer namens de beroepskern; de leden van dit korps maakten voor de jubilaris een praktisch geschenk: een drietal bijzettafeltjes van fraai smeedwerk. Brigadier A. van Delft dankte d§ commissaris namens de politiebonden en bood een koperen koffiekan aan; hoofd-inspecteur B. Scholten, ad junct-directeur van de politieschool dankte namens de cursisten de heer Maandag voor zijn vaderlijke leiding en liet een koffer overhandigen. De heer Ad. M. C. Stok, adjunct-hoofd brandmeester sloot de rij van spre kers met een geestige toespraak, waarin hij herinneringen ophaalde aan de eerste jaren van de politie loopbaan van de heer Maandag en hem namens de vrijwillige brandweer een grasmaaimachine aanbood. Commissaris Maandag sprak een «J uitvoerig dankwoord. Hoofdambtenaar stal kostbare tapijten De rest li ei hij liggen Te Zwolle is gearresteerd de 45- jarige technische hoofdambtenaar bij de lJsselcentrale G. L., die bekend beeft, dat hij de dader was van een aantal geheimzinnige tapijtendief stallen in het noordelijk deel van de Veluwe. Uit verscheidene villa's in Heerde, Wapenveld en Hattem waren sinds mei van dit jaar Oosterse tapijten verdwenen. De onbekende dief had een zeer goede neus bij het zoeken naar kostbare vloer- en tafelkleden. Alleen het waardevolste nam hij mee, de rest liet hij liggen. v Zelfs antiek, zilverwerk en grote bedragen aan contanten waren niets voor hem. Hij liet alles in de grootste orde achter. Hij verplaatste de meu bels voorzichtig en zette ze weer keurig neer. Als hij de kleden van de tafels had gehaald zette hij de vazen met bloemen weer netjes op hun plaats. Op een dag brak L. in bij 'n zieke villabewoner. Hij sneed de telefoon lijn door en nam een aai al Perzen mee. Toen de bewoner overleden was bracht hij een dag voor de be grafenis nog een bezoek hoewel het huis vol mensen was en nam toen de rest van de kostbare kleden mee. Hij verkocht zijn buit aan anti quairs in het noorden en oosten van het land. De 29 jaar oude arbeider G. G. Raven uit Stein die woensdag 28 ok tober op het havenbedrijf van de staatsmijnen in Stein van circa 7 m. hoogte van een bordes was gevallen, is dezer dagen in het ziekenhuis te Heerlen aan de opgelopen verwondin gen overleden. „Maria van Reygersberg", een terra-cotta van Rom- bout Verhulst (16241698), eigendom van het Rijks museum te Amsterdam. Deze plastiek is eveneens opgenomen in do jaargang 1960 van Openbaar Kunst bezit. „Madonna op de maansikkel", een meesterwerkje van Geertgen tot Sint Jans, dat dit jaar is opgenomen in de radioleergang van de Stichting Openbaar Kunstbezit. Het is eigendom van het museum Boymans Van Beuningen te Rotterdam.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 6