Scherp RIJNSTREEK DUINSTREEK We wachten al twaalf jaar op bebouwing stationsplein DINSDAG 17 NOVEMBER 1959 DS LEIDSE COURANT PAGINA 2 A. van Dijk (KVP) in Leidse raad: Wat gaat dat kosten? A. VAN DIJK (KVP) Misschien om krachten te sparen, maar de Raad van Leiden heeft gis termiddag: vlu? vergaderd. Het was ook een kleine agenda, die in be spreking kwam. Alle voorstellen, zoals zii vorige week in ons blad ziin gepubliceerd, werden zonder hoofdelüke stemming aangenomen. Zoals bekend moest 't wederopbouwplan voor het Stations plein te Leiden weer drie maanden uitgesteld worden. „Hoe zit het daar nu mee", vroeg de heer Van Dilk (KVP). Hoe komt het dat we nu al twaalf iaar op een we deropbouw wachten? Hoe lang kan het no" duren en wat gaat dat uitstel kosten? Wethouder Jongeleen wilde hieron in een openbare vergadering van de Raad geen antwoord op reven. Be sprekingen zijn nog gaande. „Kunnen we daar dan eens geen geheime zittin? over houden", vroeg de heer Van Diik. „Als je in Rotter dam de STote gebouwen rond het Sta tion ziet verriizen vraag je ie af, waarom dat in Leiden nog steeds niet kan". De Raad besloot nog maar even af te wachten. „We hebben nu al zo lang gewacht", zei de heer Van Vel- zen (C.P.N.). Er kunnen nu ook nog wel een paar maandjes bij. Voorts sprak men over de molen De Heesterboom (Noordman), waar voor de gemeente en bedrag van 50.000 beschikbaar stelt De heer Van Velzen (CPN) is bang, dat hier mee een precedent geschapen wordt, het is volgens hem nog niet eerder voorgekomen, dat géén subsidie aan de eigenaar wordt verleend, maar dat de restauratie wordt uitgevoerd in opdracht van de gemeente. .De heer Buryerbike Stand Geboren: Ferdinand Nicolaas. zn van P. J. van Zijp en C. F. M. Die mei: Cornelis, zn v. P. J. v. d. Zeeuw en B. v. d. Leek; Gerrit, zn van W. van Egmond en W. van Delft; Jo hannes Jacobus Daniël, zn van J. J. Beij en J. C. Kukler; Theo Pieter, B. Radder en F. Prins, Hendrikus Franciscus Theodorus, zn van C. A. de Kan en C. E. Uitendaal; Ellen Karin, dr van A. Tegelaar en A. P. v. d. Henst; Sylvia, dr C. v. d. Born en J. Smit: Willem Frederik, zn van W. F. Florisson en N. T. van West broek; Martha Johanna Maria, dr v. J. J. v. d. Poel en G. Montagne; Peter Daniel, zn van H. S. G. van Gemon- den en T. Looije; Tanja Christina Tannetje, dr van C. v. d. Ketterij en C. M. Elvers: Ronald, zn van J. B. Diersman en M. M. van Soest; Sonja Elisabeth, dr van H. M. G. Rijsber- gen en H. M. Bregten; Catharina Ma ria Alida, dr van P. A. Kuivenhoven en H. van Leeuwen; Catharina Afida, dr van L. W. J. J onkman en A. R. v. Kesteren; Arie, zn van G. Schaap en D. van Duijn; Alexander Yu Lan, zn van S. L. Kwee en J. H. Kooiman; Arie Abraham, zn van J. Zuijder duin en E. Volkers. Gehuwd: A. van Duijl en J. E. van Zonneveld; T. Peringa en S. de Ko ning; W J. Brittijn en E. Hillebrand. Overleden: A. Esveldt, zn, 4 d., H Ribbels, m., 54 j.; G. Ouwerkerk, vr., 91 j.; H. C. v. d. Geest, m., 47 j.; J. C. v. Paridon, echtg. v. H. W. v. Eeden,53 j.; J. Vopenka, m., 85 j. potlood No. 515 Horizontaal: 1. soort graveernaald, 6. visje, 7. broeibak, 9. voorvoegsel, 10. boomloot, 12. fami lielid, 13. vis, 15. jongensnaam, 16. voorlichting, 17. metalen vaatwerk, 19. oude lengtemaat, 21. latwerk, 22. foei, 23. rivier (Spaans), 25. deel van een schoen, 26. vogel. Verticaal: 1. nachtgewaad, 2. rund, 3. zonder (Lat.), 4. maanstand, 5. hou ten bakje, 6. spuitgast (Z. Nederl.), 8. zékere witte hars, 10. eenjarig kalf, 11. rivier in Rusland, 13. zware zoete wijn, 14. vast, stevig, 18. zwak, 20. lus, 22. soort café, 24. voorzetsel, 25. uitroep. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 514 Horizontaal: 1. do, 3. taak, 7. Noor, 9. oer, 11. esp, 12. Metz, 14. eden, 16. en, 18. gene, 20. Deli, 22. el. 23. eren, 25. kano, 27. iet, 29. Lea, 30 doge, 32. roep, 33. ma. Verticaal: 2. ons, 3. To, 4. arme, 5. kot, 6. er, 8. open, 10. ezel, 11. enge, 13. ende, 15 Deen. 17. niet, 19. elke, 21. enig, 24. rode, 26. aar, 28. Eem, 29. la, 31. op. Woudstra (Prot. Chr.) hoopte dat slechts bij hoge uitzondering de res tauratie aan particuliere bezittingen door de gemeente wordt uitgevoerd. De wethouder wees er in zijn ant woord op, dat hier geen sprake is van een precedent omdat door de Provincie al verschillende malen op deze wijze in een restauratie is voor zien. Natuurlijk had men ook liever gezien, dat de eigenaar de restauratie zélf verzorgd zou hebben en dat de gemeente slechts met subsidie behoef de te ondersteunen. Het langdurig overleg heeft echter tot een ander re sultaat geleid en men is in ieder ge val verheugd, dat deze uit het be gin van de 19e eeuw stammende oor spronkelijke houtzaagmolen gespaard blijft. Mej. Van Nients (PvdA) ver heugde zich in dit reslutaat van de besprekingen. Jaarverslag K.v.K.-Rijnland De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland heeft haar jaarverslag over 1958 het licht doen zien. Het is een prettig-verzorgde uitgave geworden, waarin veel. inte ressante gegevens bijeen zijn ge bracht. Door het lange uitblijven zijn jammer genoeg verschillende van deze gegevens door de ontwikkelin gen in 1959 achterhaald. Het vorig jaar participeerde de K. v.K. voor Rijnland in een subsidie regeling van de gezamenlijke Kamers in Zuid-Holland aan veertig instel- gen. De KvK voor Rijnland droeg ƒ4245,77 bij ofwel 6,6%. Zelfstandig subsidieerde zij tien instellingen voor een totaal bedrag van 875,Bo vendien stelde ze prijzen van 50, beschikbaar als aanmoediging voor de beste leerling van de zeven lagere technische scholen in haar district. De Kamer gaf ook tal van adviezen betreffende de winkelsluiting en toe passing van andere wetten en over huren. Ze was voorts vertegenwoor digd op tal van bijeenkomsten en gebeurtenissen in Leiden en verre omgeving. Het jaarverslag eindigt met een overzicht over de toestand van han del en nijverheid, die sterk onder invloed staan van de Europese inte gratie, met name van de maatrege len door de EEG getroffen. Het ver slag geeft de situatie nauwkeurig maar niettemin „leesbaar" weer voor elke branche. Opmerkelijk is. dat. in het hoofdstuk „horeca-vreemdelin- genverkeer" de conclusie getrokken wordt, dat Leiden voor vreemdelin gen een aantrekkelijke stad is, die de moeite waard is, er een paar nachten te overnachten. „Nina" in het abonnement •TOEN DE NEDERLANDSE Come- die verleden jaar het blijspel „Nina" in de Leidse Schouwburg bracht voor de leden van K. en O., vond men in de kwaliteiten van An- dré Roussins spel aanleiding om het thans op te nemen in de abonne mentsserie. Zo kwam Henk Rigters gisteravond opnieuw Guus Oster ver moorden. Dat wil zeggen: hij deed het niet, integendeel zij werden de bes te vrienden, maar hij was het toch van plan .omdat Nu ja, 't is een dwaze geschiedenis, welke men zich wellicht nog herin nert, of misschien ook niet. Het is een driehoeksgeval, maar dan één van een wel zeer bijzondere soort. Hier loopt n.l. alles precies anders dan men verwachten zou. Dat de be drogen echtgenoot met een revolver komt opdraven is nog begrijpelijk, maar de eerste verwarring is dan dat het lijk in spe de moordenaar tever geefs gaat smeken om hem te ver moorden. Dan volgt nog een heel ge zellig samenzijn met z'n drieën als gevolg van een zeer koddig gebrek aan logica in de hersens van het Franse vrouwtje. Er wordt wel wat luchtig met de echtelijke trouw om gesprongen, maar dat gebeurt op zo'n dwaze manier, dat niemand het au serieux kan nemen. In elk geval heeft Mary Dressel- huys met haar gebroken Hollands- Frans en haar luchtig gedribbel zo wel over de tekst als over het to neel van deze rol een alleraardigste creatie gemaakt, waarmee zij verle den jaar en ook nu weer een groot succes had. In Guus Oster en in Henk Rigters vond zij volwaardige tegen spelers, die het stuk in een leven dige acteurtrant tot z'n recht de den komen. Zo is deze derde abon nementsvoorstelling weer een avond geworden met veel hilariteit en een klinkend succes speciaal voor Mary Dresselhuys, die met bloemen en ap plaus gehuldigd werd. BIOSCOPEN. De films in de week van 13—20 november zijn door de Kath. Film- Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Paspoort der schande", strikt volwassenen. (Donderdag: „Du bist Mu- sik" alle leeftijden). Lido: „Vrouwen verdwijnen", strikt volwassenen. Luxor: „Jour de fête", alle leef tijden. Trianon: „Het verborgen leven van Walter Mitty", 14 jaar. Rex: „Timboektoe", volwasse nen. APOTHEKER SDTENST Geopend Zuider-Apotheek Lam- menschansweg 4, teL 23553. SI MCA ARONDE 4 deurs met verwarming ƒ6145. GEBR. VAN ULDEN Hoge Rijndijk 90 Telef. 23041 (Advertentie) „De Natuurvriend" Levensvoorwaarden in aquaria Gisteravond vergaderde in het ge bouw Stecnschuur 6 weer de aqua- riumhoudersver. ,De Natuurvriend". Talrijk was het aantal aanwezigen, dat was komen luisteren naar de le zing van de heer Oskam. Dit behoeft geen verwondering te wekken, daar deze aquarium-expert bekend staat als een spreker en schrijver, die de meest ingewikkelde problemen op overtuigende wijze verhelderend uit de doeken doet. Nadat de vice-voorzitter, de heer Veldhuyzen de vergadering ge opend had, werden enkele huishou delijke punten afgedaan Daarna kwam de heer Oskam aan het woord met zijn lezing „Flitslicht rond de water spiegel". Spr. begon met op te merken, dat men bij het inrichten van aquaria dient uit te gaan van twee grond gedachten, nl. dat het aquarium op de eerste plaats een aantrekkelijke verblijfplaats voor vissen dient te zijn en dat op de tweede plaats ook aesthetische eisen een rol kunnen gaan spelen. De moeilijkheid is ech ter, deze twee kernpunten met el kaar in goede relatie te brengen. Over het algemeen zijn de bakken te dicht bevolkt en ofschoon ze meestal zeer goed beplant zijn, is dit toch wel bezwaarlijk, in verband met de opeenhoping van afvalstof fen. Hoewel deze bedenking nog niet te bewijzen valt, haalde de heer Os kam o.m. het voorbeeld aan van de Ghocolade-Gurami, die wel degelijk zeer gevoelig is voor een hoog ni traat-gehalte. Aangeraden werd der halve dergelijke vissen een andere behandeling te geven. Betreffende de Cryptocoryne-ver- slijming ging spr. van het stand punt uit, dat deze niet zozeer wordt veroorzaakt door de te lage bodem- temperatuur zelf. Ook in de tropen komen nl. grote verschillen voor tussen bodem- en oppervlaktewater, hetgeen de heer Oskam aanleiding geeft, met de volgende stelling naar voren te komen: in de natuur heeft in de bodem voortdurend regulatie plaats, waarvan in de beperkte ruim te van een aquarium geen sprake kan zijn. Door verwarming van de bodem, ontstaat een zekere werking waardoor de factoren, welke ver- slijming veroorzaken, worden uit ge. schakeld. In de praktijk blijkt dan ook steeds, dat in de bakken met bo demverwarming geen verslijming optreedt. Hopelijk zal deze these ooit nog eens wetenschappelijk bevestigd worden. Tenslotte wees de heer Oskam op de onjuistheid, bij een aquarium van „biologisch evenwicht" te spreken, aangezien tussen de vier ruiten on mogelijk alle biotoopfactoren een rol kunnen spelen. Juister was het te spreken van „betrekkelijk even wicht". Toen na de pauze de heer Van Raam buitengewoon mooie dia's van paludaria en aquaria had vertoond, dankte de heer Borghart de heren Oskam en Van Raam voor hun voor drachten, waarmede zij de leden weer hebben verrijkt. Na enige dis cussies en een verloting ging even na eli uur elk zijns weegs. DR. BERKHOF TOT HOOGLERAAR BENOEMD De generale synode der Ned. Her vormde kerk heeft benoemd tot kerkelijk hoogleraar aan de Rijksuni- sersiteit te Leiden (in de aanstaande vacature prof. dr. K. H. Miskotte) dr. H. Berkhof, rector aan het theolo gisch seminarium der Ned. Herv. kerk te Driebergen. De te doceren vakken zijn: dogmatiek, christelijke ethiek, wezen en geschiedenis van het apostolaat en het kerkrecht. De KAB-leden worden herinnerd aan de najaarsledenvergadering, welke wordt gehouden op woensdag, 18 november a.s„ 's avonds om 8 uur in café-restaurant „De Harmonie", Breestraat, alhier. Op deze vergade ring zal de begroting 1960 worden behandeld. Een ieder zal toch graag willen weten, waaraan het bestuur in het ko lende jaar de ter beschikking staande gelden denkt uit te geven. Voorts zal een forum gaarne probe ren haar voorgelegde „KAB-proble- men" op te lossen. Het bestuur re kent op grote belangstelling. Er is hedenavond geen beginners cursus voor leden van de Kath Nat. Bond voor EHBO te Leiden. Alle le den, zowel gediplomeerden als cur sisten worden verwacht bij de onder linge Leidse EHBO-wedstrijden, die plaats hebben in het gebouw Steen- schuur. ALPHEN AAN DEN RIJN ATTC Dat de wedstrijd tussen de koploper en de drager van de rode lantaarn in de overgangsklasse H in een overwinning voor eerstge noemde zou eindigen, stond bij voor baat vast; dat het echter dubbele cijfers werden, valt ons wel wat tegen. Tot nu lijkt ons Batswingers 3 het enige team, dat aanspraak maakt op de titel. In de tweede klas se D speelde ATTC 2 in Den Haag eveneens tegen de koploper, St. Hooger 5. C. Verheul redde de eer. ATTC 3 moest de halve winst aan den Burcht 4 laten. ATTC 4 speelde in Delft tegen koploper Scherpschut ters 1. Resultaat 82 voor de Delf tenaars. ATTC 5 verloor thuis van het sterke TOV 4 met 64. Het A- juniorenteam speelde haar laatste wedstrijd voor de bekercompetitie. TSB d werd geflatteerd met 91 verslagen. J. v. d. Boom (72%), J. Heemskerk (56%) en W. Korthals (50%) eindigden in deze bekerstrijd op de eervolle vierde plaats. Programma: 17 nov. ATTC 2DTS 1 en Baronie 2ATTC 3; 8 nov. (in ZAKENJUBILEUM W. J. ZIRKZEE. Groot en bijzonder hartleijk was gistermiddag de belangstelling, wel ke zich gedurende enige uren con centreerde rond de persoon van de heer W. J. Zirkzee, die deze dag het feit herdacht, dat hij vóór 25 jaar in de toen nog jonge Professorenwijk in het perceel Van 't Hoffstraat 7 een zaak in textiel, annex woning inrichting opende. Hoewel er zeer vele geschenken en bloemen werden aangeboden, gaf de jubilaris zichzelf deze dag het grootste „geschenk": het bedrijf is totaal gemoderniseerd. On der de velen, die tijdens een in de middaguren gehouden receptie de heer en mevrouw Zirkzee gelukwen sen aanboden, waren o.m. de voor zitter van de Ned. Bond van Wo ninginrichters, de heer Joh. van Weeren, de heren J. Dool en A. Ket- tenis, namens het bestuur van de Patroonsvereniging „Samenwerking", afdeling Leiden, de heren J. P. A. de Vrind en H. Mattheus namens het be stuur van de Buurt- en Speeltuin verenigingen „De Professorenwijk", van welke vereniging ook het ere-lid, de heer P. D. Beversluis en vele leden hun belangstelling toonden, een de putatie van het College van Kerk- collectanten der Leidse hervormde gemeente, van welk college de heer Zirkzee deel uitmaakt, en voorts vele zakenrelaties en vrienden van het echtpaar Zirkzee, dat ook na mens het personeel een geschenk ontving. Leidse Agenda DINSDAG 17 NOVEMBER Abonnementsvoorstelling. Neder landse Comedie: „Nina", Leidse Schouwburg, 8 u. nam. VOLA, Filmlezing over Suriname, Stadsgehoorzaal, 8 u. nam. K O-filmstudiekring. „A Time out of War" en „De poort van de hel", Filmzaal Universiteit, Rapen burg, 8 u nam. Oudheidkundige lezingen. „Rheini- sche Münzschatzfunde", Rijksmuseum van Oudheden, 8 u. narn. EXPOGé, Filmavond. De Harmo nie, 8 u. nam. Jongerencontact. Groep E. (J. Hen driks) Hazewindsteeg. 8 u. nam. Openbare modelwoning Bouwfonds van Nederlandse gemeenten, Wil lem Pijperstraat (einde 5 Meilaan) 3 u. nam. WOENSDAG, 18 NOVEMBER Gemeenteraad. Behandeling begro ting. Raadszaal Stadhuis, 8 u. nam. „Litteris Sacrum". „Pas op voor Paddestoelen", Leidse Schouwburg, 8 u. nam. K O-cursus, dr. H. Pott over het Buddhisme en zijn kunst. Rijksmus. voor Volkenkunde, 8 u. nam. Rozenkranskruistocht, St. Petrus- kerk, 7 u. nam. K O-cursus „Artistieke Bloemsier- kunst" Gerecht 10, 8 u. nam. K O-cursus Practische autotech niek, Ambachtsschool Haagweg, 7.30 u. nam. K.A.B.-Leiden. Na j aars-leden vergadering. „De Harmonie", 8 u. nam. DONDERDAG, 19 NOVEMBER Gemeenteraad. Behandeling begro ting. Raadszaal stadhuis, 2 u. en 8 u. nam. Onderwaterjagersclub. Propaganda- avond. In den Vergulden Turk, 8 u. nam. „Litteris Sacrum". „Pas op voor Paddestoelen", Leidse Schouwburg, 8 u. nam. Abonnementsconcert Residentie-ar - kest o.l.v. Willem van Otterloo. m.m.v. Nikita Mageloff. Stadsgehoor zaal, 8 u. nam. K O-cursus Kleurenfotografie. Ge recht 10, 8 u. nam. Kon. Ned. Natuurhist. Vereniging. Demonstraties. Rijksherbarium, 8 u. nam. VRIJDAG, 20 NOVEMBER Chopin-recital door Ida Chokar, kleine Stadsgehoorzaal, 8 u. nam. Gemeenteraad, behandeling begro ting, 2 en 8 u. nam. Kynologenver. „Rijnland", leden vergadering. Zomerzorg, 8 u. nam. „St. Christoffel", ledenvergadering. „De Harmonie", 8.15 u. nam. ZATERDAG, 21 NOVEMBER Leidse Jeugdactie. „Scappino-bal- let" optreden voor de jeugd. Stads gehoorzaal, 2.30 u. nam. IJsclubgebouw) ATTCDOS 2; 20 nov. Tonido 2ATTC 5; 21 nov. FRR 2—ATTC 4. LEIMUIDEN Toneelavond K.A.B. De Kath. Arbeiders Beweging opende haar seizoen deze keer met een toneel avond van haar eigen toneelclub „Ons Genoegen" in de zaal van de Dames Sneeboer. De K.A.B.-voorz. de heer R. J. Broekhuizen, riep een woord van welkom toe aan de geest, adv., kapelaan Van Rijn, de leden met hun echtgenoten en huisgenoten en verder de plaatselijke toneel clubs van St. Genesius, De Naam- looze en L.T.J. Hierna ging het scherm open voor de opvoering van het toneelspel in 4 bedrijven van Jo- han Blaaser „Mijnheer Pastoor". De dagloner Bolders, die naar de stad getrokken was en daarna weer op het platteland terecht komt, krijgt te maken met veel moeilijkheden. In de verwikkelingen die hierop vol gen is de pastoor een belangrijk fi guur. Deze rol werd heel goed ver tolkt door J. Mollers Azn. Dit to neelspel met grote bezetting is door Ons Genoegen tot grote tevreden heid van de K.A.B.-ers opgevoerd. De rollen waren goed ingestudeerd, en aan deafwerking was veel zorg besteed. Een eervolle vermelding is hier wel op zijn plaats voor de fami. lie De Rijk, waarvan twee dochters en vier zoons in het spel hun aan deel hadden, terwijl één bovendien voor regie gezorgd had. Tijdens de pauze werd de verloting gehouden om de onkosten iets te verminderen, en na het spel bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Kapelaan Van Rijn sprak aan 't eind van de avond een woord van dank tot de speelsters en spelers van Ons Genoegen. Hij was tevreden over deze opvoering. Dank zij het goede spel had het pu bliek aandachtig meegeleefd, waar door men op een geslaagde opvoe ring kan terug zien. R0EL0FARENDSVEEN „UW TUIN, UW HUIS IN 1965" VOLLEDIG GESLAAGD Zondagavond werden de deuren van de tentoonstelling „Uw tuin, uw huis in 1965" definitief gesloten. De vier dagen dat deze tentoonstelling voor het publiek toegankelijk was, zijn 2600 personen de controle gepas seerd. Alleen op deze laatste dag be droeg het aantal bezoekers ruim 1500. Over het geheel genomen mag deze tentoonstelling voor wat de or ganisatoren betreft dus volledig ge slaagd genoemd worden. Als vrucht baar resultaat mag ook genoemd worden dat de stand betreffende drainage met onderbemaling tot ge volg heeft gehad dat drainage ge reedschap voor de betrokken tuin ders thans verkrijgbaar is bijde Commissie voor Streekontwikkeling. De gratis verloting aan alle bezoe kers met diverse prachtige prijzen, is in zoverre nog een puzzel, dat niet alle prijswinnaars bekend zijn. De prijzen van de navolgende nummers moeten nog worden afgehaald bij de heer A. J. van Velzen, ass.-rijkstuin- bouwconsulent, n.l. geel 53, 46, 84, 149, 227, 318, rood 64, 184, groen 84, 235, rose 65, 144, 159, 197 en 281, blauw 145, 353, 373. Laatste Berichten STOFFELIJK OVERSCHOT LANGS SPOORBAAN GEVONDEN Op het baanvak SittardMaas tricht, nabij de overweg aan de Vee straat, in de richting van het station Sittard, is vanmorgen omstreeks acht uur het lijk gevonden van een man, die ongèveer 35 tot 40 jaar otid moet zijn. Het onderzoek he/eft uitgewezen, dat de man, die klein van stuk is, vannacht te 2.30 uur moet zijn aan gereden door een postmotorwagen, die te 2.27 uur in de richting Maas tricht was vertrokken. Deze wagen vertoonde bloedsporen. De man is nog niet geïdentificeerd. Ko'endampvergifliging in school ie Zierikzee In een klas van de lagere Chr. Nat. school te Zierikzee heeft zich van morgen koolmonoxyde-verglftiging voorgedaan. Een onderwijzer en vijf leerlingen uit deze klas zijn in het ziekenhuis opgenomen. Nader blijkt, dat de kolendampver giftiging zich in twee leslokalen van de school heeft voorgedaan. Tegen kwart voor elf kwamen enkele tien tallen leerlingen uit de klassen 3a en 5a voor een pauze naar buiten. Verscheidene van hen begonnen te braken, enkelen geraakten bewuste loos. Kinderen die er minder ernstig aan toe waren, werden naar huis vervoerd. Levensgevaar is bij geen der slachtoffers aanwezig. De Sowjetrussische vice-premier Anastas Mikojan is vandaag uit Mos kou naar de hoofdstad van Mexico vertrokken, waar hij een Russische wetenschappelijke, technische en cul turele tentoonstelling zal openen. HAZERSWOUDE (Grd.) Uitvoering „De Groenvinken" Zondag j.l. gaf het jongenskoor de Groenvinken een muzikale avond voor de ouders, donateurs en andere belangstellenden. De heer Schrama, leider van het koor, opende de avond. Zijn woorden klonken wat pessimistisch, doordat verscheidene jongens als lid bedankt hadden, was er een hiaat ontstaan tussen de oudere leden en de nieuwe leden in opleiding. Daarom moesten de toe hoorders niet te veel verwachten. Ondanks deze waarschuwing was de avond de moeite waard. Vol af wisseling en in vlot tempo traden de jongens op. Zij zongen niet alleen, zelfs Franse en Duitse liedjes, maar ook een blokfluitclub trad op. Een blaasensemble (clarinet, trompet en piston) liet zich horen en er was een pianosolist. Een volksdansclub zette haar beste beentje voor, en twee leden zongen zelfs het Briefduet uit de opera „Figaro", gekleed in koste lijke kostuums. Met aandacht luis terden de toehoorders naar hun jon gens. En de steun, waarom de heer Schrama vroeg en die hij zelf zeer zeker verdient, zal hij zeker krijgen. Geslaagd De heer Krijn Post, alhier, behaalde te Amsterdam het vakdiploma voor het kruideniersbe- drijf, met het hoogste aantal punten. LISSE ONTWTKKELINGSAVOND „BOND VOOR HET GEZIN" In het K.A.B.-gebouw werd door de „Bond voor het Gezin" de eerste ont wikkelingsavond van dit seizoen ge houden, welke in het teken stond van Afrika. Daardoor had men als spre ker uitgenodigd de bekende pater Suasso de Lima de Prado, van de congregatie der Witte Paters, die ve le jaren in nfrika heeft geleefd ?n gewerkt. De voorzitter de heer C. Strik, was zeer verheugd over de grote opkomst op deze bijeenkomst en hij wenste allen een heel leerzame avond toe. In zijn betoog merkte pa ter Suasso op, dat Afrika pas de aan dacht heeft getrokken toen het na de oorlog werd ingedeeld bij de onder ontwikkelde gebieden. Zodra toen het atoomtijdperk intrad, ging ook de economische wereld zich ermee be moeien het doel in de onder-ont wikkelde gebieden de levensStandard omhoog te werken om zodoende de productie overschotten kwijt te kun nen. Bovendien wordt de wereld overstelpt met niet ter zake kundige berichten en films. Thans is het dan zover, dat de Afrikaanse leiders nog maar één basis voor samenspraak kennen, de basis van gelijkheid. Zij vragen zich af wat voor Europa dat is, waar men stemt voor de rechten van de mens en zijn vrijheid, terwijl men in Afrika de zwarte mens met de wet trapt en vernedert van de morgen tot de avond. De appartheid wordt door de bis schoppen „goddeloos" en „misdadig" genoemd. Afrika is 900 maal zo groot als Ne derland. Het telt 178.000.000 zwarte mensen, die 800 verschillende talen spreken, met daarnaast nog een 1200 dialecten. Men moet, om zich een beeld te kunnen vormen van de men sen, er midden tussen gestaan heb ben. In 1943 werd de dwangarbeid afgeschaft en thans is het land de grote opmars begonnen, welke on stuitbaar is. Het bouwt en zendt af gevaardigden naar Europa, die sto- deren en de aanstaande leiders zullen zijn. Afrika zal zich dan keren naar die kant, waarheen de leiders zich zullen richten. Op het ogenblik stu deren 7000 zwarten achter het IJze ren Gordijn. Ook dezen zullen lei ders zijn. Daarom dient men in het Westen op zijn uiterste hoede te zijn. In het land zelf komt 90 van het onderwijs op de schouders van de missie. Pater Suasso besloot zijn be oog met het draaien van een film van een vulkanische uitbarsting, welke bedoeld werd als een waarschuwing, daar het ook in Afrika op een uit barsting staat. Eerste lustrum dierenbescherming. De afd. Lisse van de Ned. leni ging tot bescherming der dieren vierde maandagavond in de „Taveer ne" het eerste lustrum. Deze eerste jaren zijn wel moeilijke jaren ge weest, doch onder de goede leiding van het ijverige bestuur heeft de af deling reeds veel kunnen doen tot heil van het onbeschermde dier. Het bestuur heeft op haar programma staan de stichting van een dieren- asyl, aldus verzekerde de voorzitter der afdeling, de heer Aartsen in de feestelijke bijeenkomst. Er wordt voor de bereiking van dit doel alles gedaan wat mogelijk is. Een verlo ting voor dit doel werd dan ook har telijk door hem aanbevolen. Namens het bestuur wenste hij de aanwezigen een gezellige avond toe met de op voering van het toneelspel „Tinus de tiran". NOORDWIJK Getrouwd: W. Rietmeijer en C. B. Stockman. G. J. Dijsselbloem en C. J. v. d. Meer. Th. P. Meeuwenoord en H. A. de Winter. J P. Passchier en J. Feenstra. P. Aanhanen en M. A. M. Steenvoorden. C J. Geerlings en Th. M. M. Kortekaas. Overleden: Catharina Ruigrok 68 j. Cornelis de Bes 75 j. Cornelia M. Koper 66 j. geh. met A. H. van Eeken. RIJNSBURG Geboren: Stephen z. van A. van den Bosch en B. M. de la Mare. Adriana Cornelia d. van C. D. van Delft en C. Haasnoot. Lydia d. van M. den Haan en C. de Visser. Ondertrouwd: G. M. de Monyé 25 j. en A. Dondorp 21 j. Getrouwd:: J. Kromhout 26 j. en J. S. Heemskerk 24 j. Overleden: J van den Eykel 72 j., echtgenote van M. van der Gug- ten.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2