Navo eist, dat zee- en luchtmacht met 3800 man wordt uitgebreid Kritischer houding ten aanzien van vrijstelling van dienstplicht DE 1000e Geen sprake weggegooide iien miljoen Gunstig tableau van eigentijdse beeldende kunst DE HAAGSE KUNSTKRING IN DE LEIDSE LAKENHAL P. v. d. A. neemt maatregelen tegen „Sociaal - Democratisch Centrum" weekelykse CRonycke ZATERDAG 14 NOVEMBER 1959 LNvynoo gsaTg'T sa Minister Visser (Defensie) wil de een jaar,, tijdens welke de vrijstel- Dienstplichtwet herzien. Daarbij zul- ling niet permanent is, met enige ja- len o.a. de bepalingen betrefende ren te verlengen, vrijstelling van dienstplicht wegens Minister Visser deelt dit mee naar persoonlijke onmisbaarheid kritisch aanleiding van één van de 250 vra- worden bezien. Dat dienstplichtigen, gen die hem uit de Tweede Kamer die om deze reden worden vrijge- gesteld waren. steld, na korte tijd het ouderlijk be- Met de vraag of het niet gewenst drijf verlaten, om elders te gaan is ook hun die een „geestelijk of werken, acht de minister n.l. onjuist, godsdienstig-menslievend" ambt ver- Tot nog toe maakt de wet geen vullen of daarvoor worden opgeleid, maatregelen tegen deze gevallen mo- dienstplicht op te leggen, wil de mi- gelijk. De minister heeft zich nog nister bij de herziening van de wet geen oordeel gevormd over de vraag, géén rekening houden. Hij meent dat een jaar, tijdens welke de vrijstel- de vrijstelling van deze groep over ling zal opheffen of de periode van eenkomst met de opvattingen van grote groepen in ons volk. Onderwijs Ook is hij niet van zins, de facili- Minisier van defensie: tei^n te* behoeYe.van.het onderwijs verder uit te breiden dan tot nog toe is gebeurd. In 1958 is aan 743 dienst plichtigen de gelegenheid geboden, van als onderwijzer werkzaam te blijven of een betrekking bij het onderwijs te aanvaarden. Slechts weinig ver zoeken waren afgewezen. De meeste gemeente- en sdholenbesturen heb ben er van afgezien, verzoeken, die niet onder de richtlijnen vallen, in te dienen. De minister acht het niet mogelijk Er is geen sprake geweest van zijn beleid zodanig te wijzigen, dat kwalijk te motiveren aankopen, de overweging, dienstplichtigen zo waardoor het rijk een schade van veel mogelijk in de omgeving hunner tien miljoen heeft gekregen, ant- woonplaats te stationeren, er een woordt de minister van Defensie in doorslaggevende factor in vormt. Zo- zijn nota naar aanleiding van het veel mogelijk wordt echter met de verslag van de vaste commissie voor voorkeur van de betrokkene reke- Defensie uit de Tweede Kamer over r.ing gehouden. de begroting voor 1960. Voorzover hij heeft kunnen nagaan heeft het be drag van tien miljoen betrekking op de posten „trekkers voor opleggers voor ƒ7.500.000,en „trotylfabriek n.v. O.C.I.O. voor ƒ2.200.000,—". De in Engeland aangeschafte trek kers, zijn geschikt voor het doel waarvoor ze zijn gekocht. Er is ech ter tot nu toe geen bevredigende op lossing gevonden voor de construc tie van een bij de trekker behoren de oplegger, die aan alle te stellen eisen (zoals draagvermogen en door- rijhoogte onder viaducten) voldoet. Het ligt in de bedoeling, zo deelt de minister voorts mede, het fabrieks complex van de voormalige n.v. O.C.I.O. in de eerste plaats in stand te houden voor de aanmaak van tro tyl in oorlogstijd. De daartoe nodige voorzieningen zijn of zullen worden getroffen en het gehele bedrijf wordt (Advertentie) „Minimum Forces Requirements" Defensie, plan voor de periode 19591963, dat Het Eerste Kamerlid Frans van door de Navo is ontworpen. Woningbouw Fn goede staat onderhouden. Ér wordt Vliet is bij zijn afscheid als bestuurs- De invoering van eenheden, uitge- thans intern overlegd om het be- lid van de plaatselijke afdeling Eind- rust met geleide projectielen, en de .y:Ukswomngbouw voor militairen drijf ook in vredestijd een nuttige hoven van de KAJ door de Paus be- plaatsing ervan in Duitsland, ver- V^ser overwegen in- bestemming te geven over de mo- noemd tot Ridder in de orde van Sint eisen een aanvulling van het lucht- ?*en de göhruikely- gelijkheid er een munitie-renóvatie- Gregorius de Groote, als blijk van machtpersoneel met 1800 man. De metnoce van bijdragen in de wprlmlaats t.p doen inrichten Er is erkenning van zenn diensten voor de eisen van naraatheid die volgens ge- sl.lcntingSKOsten dit percentage tussen de 30 en 35 pro cent Bij vertrek met klein verlof is dit gedaald tot ongeveer 25 procent Bij de overige genie-onderdelen is het percentage niet-zwemmers aan het einde van de diensttijd 60 tot 65 pro cent. De commando-opleidingen be ginnen met een gemiddeld percenta ge niet-zwemmers van 25, bij vertrek met klein verlof is dit gedaald tot 'minder dan vijf, zo deelt de minis ter van defensie mede in zijn nota in antwoord op een desbetreffende vraag in het verslag van de vaste commissie voor defensie uit de Twee de Kamer over de begroting voor 1960. Om koud van te worden In het slachthuis te Venlo werd donderdag een noodsladhting ver richt, waarna het vlees in de koelcel werd opgeborgen. Groot was de ver bazing van het personeel van het slachthuis, toen men in de koelcel de heer D. en zijn zoon aantrof, die bij een bezoek aan het Venlose slacht huis door een misverstand in een der koelcellen waren opgesloten. Dank zij de noodslachting hoefden vader en zoon niet de gehele nacht in de kou de cel door te brengen. Wordt „Zuiderkruis" academisch ziekenhuis? Bij de gemeente Amsterdam en de Vrije Universiteit is een plan om van het Rijk het emigrantenschip „Zui derkruis", dat binnenkort uit de vaart wordt genomen, te kopen of te huren en dit in te richten voor ziekenverpleging. Dit idee zou niet alleen een snelle oplossing van het grote gebrek aan ziekenhuisbedden in de hoofdstad betekenen, doch op kortere termijn zou ook kunnen worden voorzien in enkele wensen ten aanzien van de gezondheidszorg in het stadsdeel be noorden het IJ. In dat geval wordt sterkte van de zeemacht met 2000 geschikte organisatie van zijn depar- gedacht het drijvend ziekenhuis te man op te voeren. tement; zijn ambtsperiode is nog te meren aan de noordelijke oever van Dit extra-korps van ongeveer 4000 kort. het IJ. Bovendien komt die plan vol- militairen moet worden gevormd gens de wethouder tegemoet aan de door hen die vrijwillig in dienst van VFFT ?ni n,TFY xttttt wensen in kringen van de Vrije Uni- de strijdkrachten zijn getreden. Een VEEL N™* versiteit, om alvast met de aanwezige Luchtmacht en Marine van ons en ander blijkt uit de nota die minis- zwmuuüjn medische kerr de academische opled- land zullen vóór 1964 in totaal 3800 ter Visser heeft opgesteld naar aan- De lichamelijke opvoeding in Ne- ding te beginnen in een tijdelijke in- man sterker moeten zijn. Dit is de leiding van het voorlopig verslag der derland heeft tot gevolg dat hij op- richting in afwachting van de vol- consequentie van het zogenaamde Tweede Kamer over de begroting van komst gemiddeld 65 tot 70 procent tooiing van het in aanbouw zijnde rw0v,o40 _Tw._r._j~ dienstplichtigen niet kan ziekenhuis (zevenhonderd bedden) Gisteren was het voor de bekende radio- en televisie speciaalzaak VAN ZIJP, Haarlemmerstr. 279, te Leiden, een bijzondere dag. Aan de heer H. A. Bonte, Maredyk 55 te Leiden, werd nJ. het duizendste toestel verkocht. Het was een groot beeld PHILIPS t.v.-toestel. Bovenstaande foto toont het moment waarop de heer P. J. van Zijp de heer Bonte gelukwenst met zijn aankoop en hem als herinnering aan deze dag een televisietafel aanbiedt. Extra-korps van vrijwilligers werkplaats te doen inrichten. Er is erkenning van zenn diensten voor de eisen van paraatheid die volgens ge- st.lcJ™ngsKosten van premie woningen nog geen definitieve beslissing ge- arbeiders op politiek, sociaal en noemd plan aan de vloot moeten eJL nomen. maatschappelijk terrein. worden gesteld, maken het nodig, de indien geen andere, eenvoudiger weg kan worden gevonden, om de militai- ren te huisvesten*. Inmiddels is, ten UT. UreeS buitenaeWOOr) PCVnlfTf» Vfln rlp r»v»pntp hpcliccincrian van de zwemmen. Bij de pontonniers licht aan de Amstelveenseweg. Opnieuw geniet een tijdelijke tentoonstelling gastvrijheid in het stedelijk museum „De Lakenhal" te Leiden. Het is een tentoonstelling van werken van de Haagse Kunstkring: olie verfschilderingen, tekeningen, lino's, etsen en sculpturen in hardsteen, was, brons en gips. Een zeer uiteenlopende ver zameling van uiteenlopende kunstenaars, die geen van allen een afgebakende richting aanhangen. Uit de veelheid van inzendinsren heeft de directeur van „De Lakenhal", de heer J. N. v. Wessem, een keus gemaakt. Bij het maken van zijn keus uit de veelheid van inzendingen heeft de heer Van Wessem, directeur van „De Lakenhal" zich voor ogen gesteld, dat het geëxposeerde werk-een tableau zou moeten zijn van het oeuvre van de leden van de Haagse Kunst kring. Er is veel moois te zien en er zijn maar weinig dieptepimten. Direct bij het binnenkomen van de zaal wordt een appèl ge daan op de bezoeker door twee olieverfschilderijen van A. Ver hoog. Het zijn „Slagveld" en „Charlie Brown as a young hero", die beide afstoten en' aantrekken tevens. Beide doeken sym boliseren de zinloosheid van de oorlog. Het is opmerkelijk, dat de sfeer eerder door het dwingende coloriet wordt bepaald*, dan door de compositie of de weergave van het onderwerp. Direct hierop wordt het oog getrokken door drie metaal- i plastieken van J. Snoeck, waaronder een ontwerp-gevelversie- ring voor een technische school. Ze zijn vol spanning, vooral „Coieoptère", maar bizar als electronische muziek. Een stap verder de zaal in is een stapje terug op de weg naar meer „orthodoxe" kunst: het tentoongestelde is afgezien van enkele abstracte stukken en kleurencomposities als „Dode Stad" en „Verloren Wereld" door M. C. D. Rutjes meer figuratief. Ultra-modern (1959) is een tweetal olieverfschilderijen van H. Gordijn, „Sonja" en „Dansers", werken, die gevoelig en vaktechnisch verrassend-knap geschilderd zijn maar die niette min druipen van spot, cynisme en achterdocht jegens de men sen. De ..Dansers" vooral, boeiend door een op magisch realisme lijkende stijl. Onder de tekeningen springen er een paar sterk naar voren. Dat zijn het geestige, speelse „Wonderkind" van T. Hoogen- doorn, de „zittende zwarte vrouw" van E. v. d. Valk een beetje mat maar mooi van vorm en een „Haven van Barce lona" van P. Braat. Uitgespaarde fragmenten geven een bijzondere diepte aan het geheel. Dat geldt ook voor het „Provencaals landschap" van G. Lutz, een tekening welke men als „te precies" zou kunnen bestempelen, ware het niet dat de kunstenaar klaarblijkelijk over een bijzonder snelle, rake pen beschikt. Een stuk, heer lijk om naar te kijken. Ook wordt het oog steeds getrokken naar de litho „Le grand Mealnes" door B. Dolhain, geïnspireerd op het gelijknamige werk van de schrijver Alain Foumier. Lieflijk, levendig, van onze tijd en toch geheel in de sfeer van de negentiende eeuw. Met de drie etsen van A. v. Dijk, „Twee bomen", „Schor pioenen" en „Insecten op tak", ragfijn en vol geest en karakter, vormt het werk van Dolhain wel het hoogtepunt van deze kleine tentoonstelling. Drie wassen vrouwenfiguurtjes van G. van Remmen vallen op onder de aanwezige beeldjes. Ze zijn wat glad, daar is het materiaal naar, maar hebben een geheel eigen en levendig karakter door de bewegingen, die ze uitdrukken. Rhytmisch van compositie zijn ook drie bronzen beeldjes van K. de Kruyff, „Hoelahoepers", „Moeder en dochter" en „Vrouw met hondje". Het zijn gave voorbeelden van eigentijdse sculptuur, die vervaardigd zijn door een man, die in een enkele lijn een beweging weet vast te leggen. Naar onze smaak horen ook deze drie bronzen tot de beste Beweging in enkele lijnen vastgelegd, noodzakelijk. Hij zal vermoedelijk stukken van de tentoonstelling. eerlang ondergraven moeten worden De expositie van de Haagse Kunstkring blijft in „De Lakenhal" van ten behoeve van de aanleg van de zondag 15 november a.s. tot 7 december 1960. metro. Daarna zal waarschijnlijk wor- gevolge van de recente beslissingen ""J"-w den bepaald, dat het lidmaatschap inzake het huurbeleid, een nieuw Ijri DarUihesiuur Xs!1 onverenigbaar is met systeem voor de subsidiëring van de H J dat van de P. v. d. A. Tegen het woningbouw ten behoeve van mili- t daarop eventueel volgend royement taire gezinnen, in studie. congres van de P. v. d. A. heeft zal men dan bij het partijbestuur Mochten in de toekomst hier en het 4 Partijbestuur gemachtigd om in beroep kunnen gaan. daar nog complexen premiewoningen maatregelen te treffen tegen ,,de par- Na de herverkiezing van Evert met financiële steun van Defensie m de party het ünkse Sociaal- Vermeer als algemeen voorzitter verrazen, waarvan de huurprijs te Democratisch Centrum. werd dr. W. Drees tot buitengewoon hoog zou blijken, dan is minister Vis- voorzitter, de heer Evert Ver- lid van het partijbestuur benoemd, ser bereid, op de militaire bewoners meer, verklaarde, dat dit centrum Namens de partij werd dr. Drees de zogenaamde 15 procentregeling onaanvaardbaar is. Het is de bedoe- en echtgenote een reis aangeboden toe te passen. Deze regeling houdt in, bnS meteen tot royement van de le- naar Israël. Hij zal dan de gast zijn dat de minister de woningen huurt ^en van be.* SDC over te gaan. Op van de Israëlische regering., en de militairen 15 procent van hun "korte termijn zal een gesprek wor- Het echtpaar Drees is tevens salaris als huur betalen. Dit percen- den begonnen, dat ook op korte ter- 10.000 ter beschikking gesteld, een tage acht de bewindsman nog steeds mijn tot resultaten zal moeten lei- bedrag, dat dr. Drees zei te bestem- aanvaardibaar. den. men „voor de beweging". De suggestie, dat hij sceptisch zou staan tegenover de samenvoeging der voormalige ministeries van oorlog en marine, acht minister Visser onjuist. Wel heeft hij zich nog geen gegrond oordeel kunnen vormen over de meest Behandeling van gevangene was verantwoord In antwoord op schriftelijke vra gen van het Tweede Kamerlid mr. M. Vrolijk (P.v.d.A.) heeft de minis ter van justitie gezegd, dat uit het onderzoek, dat door een commissie was ingesteld naar de behandeling van een gedetineerde in het huis van bewaring aan de Weteringschans te Amsterdam had ondergaan, nadat de ze bij een ontsnappingspoging be trapt was, is komen vast te staan, dat de behandeling van de gedetineerde uit beleidsoverwegingen verantwoord was. De minister zegt, dat hij meent, dat de genomen maatregelen een verant woorde reactie zijn op de houding en de gedragingen van de gedetineer de en nodig waren, omdat de hou ding van de gedetineerde bij herha ling de vrees wettigde, dat de veilig heid van het personeel gevaar liep, dan wel dat hij pogingen zou doen tot zelfmoord. Rotterdamse standbeelden verhuizen Te Rotterdam staan twee, mis schien drie, oude standbeelden op de nominatie oni te worden verplaatst: Gijsbert Karei van Hogendorp in het gedrang gekomen, sinds het vroegere Boymansplein, waar hij staat, een binnenplaatsje met gras is gewor den, dat binnen afzienbare tijd door nieuwe bebouwing ook aan de derde zijde een wand dreigt te krijgen. Gijsbert zal binnenkort op de trap pen van het Beursgebouw tegen de rechter muur komen te staan. Piet Heyn, de veroveraar van de zilvervloot, is ook aan bod gekomen. Oude bebouwing in Delfshaven moet plaats maken voor nieuw. Voor Erasmus wordt waarschijnlijk K. de Kruyff: „Vrouw met hondje'', eveneens een andere standplaats \X/aer sal ick deese weeck myn vaersen mee beginnen? TT Met Ley den maer, het hemd is naeder dan de rock en waer de eyghen crarvt ditmael de aendacht trock en hoef ick myn niet langhe te besinnen. Het silver van O. N. quam naer de Paepegracht, waer heer L. C. M. Kaak nu veertich langhe jaeren in dienst was van ons blad en yver paeren mocht aen kennis. Dies wierd hem toegedacht de fraaye plack, die Leydens's burghervaeder hem prickte op de frack. Van hulde end eer end loff weerkloncken schoone woorden, doch meer dan wierd geseyd, dat deed hy altegaeder. Heer Kaak, proficiat! Ick segh op eyghen wys: nogh langhe jaeren. Al gaen de tyden met 't climmen naer de top oock sneller dan we lyden mooghen, Ge weet daermee wel raed. De prys die Gy verwierf moogh langh Uw borst nogh eieren. Nu springh ick oover naer een ander feest, dat d'aendacht opeischt en dat is geweest Van Berge Henegouw, die gulden trouw mocht vieren. En achttien kynders welck getal die vieren 't feyt met 't naecroost mee. Wie sal se tellen durven? Och, wie in 't veen sit kyekt niet op wat turven en raekt door d'oovervloed de tel soms quyt. Nogh flux wat wyder, naer de laeghe landen van 't nyver dorpjen Roeloff Aerends Veen. Daer snellen onse feestgedachten heen naer eene timmersaeck, die eeuwen reeds in handen van één' faemilie en drie eeuwen in bedryff. Een jubilaeum dus. Maer nogh twee jubilaeren, d' een vyfftich en de ander veertich jaeren in dienst. Dat moest gevierd en 't staet wel buyten kyff dat er gehuldigd is op de maniere voor Roeloff Aerends Veen caracteristique; met gulle woorden en een klinckend stuck 'musique terwijl de burghervaêr 't revers quam eieren van Pieter Seip voor veertich jaer die 't brons en Koos, syn broer, die silver toegeweesen kreegh voor vyfftich jaer. Sy wieren hoogh gepreesen, bij alle eerbewys voeghen we die van ons. En wyders will' ick dan weer met U hoopen, myn lieve leesers, op de dagh die morghen pryekt op het caelenderblad. Houdt rust naer het U lyckt en laet de sorghen naer de blixem loopen. WILLEM VAN HORSTENDAEL

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7