Drag'ine woelde bom omhoog Eczeem aan de handen Sieraden geven cachet ZATERDAG 14 NOVEMBER 195S DE LEIDSE COURANT PAGINA 1U Neem maar een duik in de smog (Advertentie) Op een tentoonstelling: in Londen is dit zuurstofapparaat te zien, dat speciaal bestemd is voor leden van brandweer- en reddingsbrigades, die in vergiftigde- of bedorven lucht moeten opereren. Het apparaat, dat veel lijkt op de uitrusting van een kikvorsman, blijkt nu echter ook Interesse te heb ben opgewekt bij bewoners van de Britse hoofdstad, die ieder jaar verbeten strijd voeren tegen de beruchte „smog". Zonnebloem- St. Nicolaasadie De belangstelling voor de Zonne- bloem-St. Nicolaasactie wordt ieder jaar groter. Ieder jaar worden meer zieken en gebrekkigen op het Sinter klaasfeest verrast met een pakje van een gezonde medemens. In 1958 be droeg dit aantal maar liefst 30.000, terwijl men voor 1959 nog een ver dere styging verwacht. Dit succes kunnen wij voor een groot deel toeschrijven aan de harte lijke medewerking van de katholieke pers, die steeds met veel enthousias me deze actie heeft gepropageerd. De Zonnebloem-bt. rticolaasactie 1959, die op 27 oktober j.l. startte on der het motto: „De weg van de Sint naar een zieke begint bij u, die zijn naam bij de Zonnebloem vindt", is thans in volle gang. Vreugde bij de eenzame zieken, vreugde bij hun familie en vrienden. Weet u, wat daar voor nodig is? 'n Pen, 'n stukje papier en 'n postzegel van 12 ct. Het briefje, waarop u aan de Cen trale Zonnebloem-Post' te Den Haag het adres van 'n zieke vraagt. Het adres van de Centrale Post in uw pro vincie kunt u in onderstaande lijst vinden. U schrijft, dat u een St. Ni- colaas-pakje wilt maken voor een, u onbekende, zieke. Na enige tijd wordt u naam en adres van 'n zie ke toegezonden, die dan, op 5 decem ber, door uw zending wordt verblijd. Het samenstellen van zo'n pakje zal u niet armer maken, maar het maakt de zieke rijk, omdat hij voelt dat de buitenwereld met zijn, soms ondra gelijk lot meevoelt. Doe mee aan deze actie en vraag aan de Centrale Zonnebloem- Post te Den Haag (dit adres is vol doende) het adres van 'n zieke, die u wilt verrassen en sluit 'n postzegel van 12 ct. in. Doe het zo spoedig mogelijk. Hoe eerder hoe liever. Vraag niet naar het adres van 'n DE echte PIJNSTILLER Kiespijn... maar ook andere plagende pijnen stilt u het snelst met WITTE KRUIS. Tabletten, poeders of cachets! Advertentie) DE BEVOLKING VAN NEDERLAND Het aantal huwelijken in Nederland 0 heeft volgens opgave van het C.B.S. in de eerste negen maanden van dit 0 jaar 63.965 bedragen tegen 67.436 in de eerste maanden van 1958. Het aan- Q tal levendgeiborenen is gestegen van 178.029 in de eerste negen maanden n van 1958 tot 185.139 in de eerste ne- r gen maanden van 1959. Het aantal overledenen steeg van 62.883 tot U 63.746. Het aantal immigranten liep sterk 0 teruig, van 57.316 in de eerste negen maanden van 1958 tot 26.211 in de Q eerste negen maanden van 1959. Ook het aantal emigranten is ge- n daald hoewel veel minder sterk, n.1. r van 42.939 tot 40.642. Het aantal in- woners van Nederland bedroeg op U 1 oktober j.l. 11.384.358. 0 MINISTER OVER BEMANDE RUIMTESCHEPEN met de grootste aandacht de berici ten over de ontwikkelingen in de ruimtevaart. Hij acht het echter wel zeer moeilijk thans reeds een oor deel uit te spreken over de moge lijke militaire betekenis van beman de ruimteschepen. Er staan hem voor alsnog geen officiële gegevens ter beschikking over de ontwikkeling van ruimteschip-interceptoren, zo zegt hij in zijn nota naar aanleiding van het verslag van de vaste com missie voor defensie uit de Tweede Kamer over de begroting voor 1960. zieke van bepaalde leeftijd of ge slacht. Bij voorkeur ook niet dat van een kind. Zieke kinderen zijn er veel minder dan volwassen zieken. Schrijf neg vandaag. Maak aldus 'n zieke èn uzelf gelukkig. Gij, te midden van uw gezonde huisgenoten aan de gezellige St Nicolaas-dis, gij bij de tafel vol geschenken die de Sint voor uw gezonde kleuters heeft „gereden". Nederlands ech'paar in Duitsland bestolen Het echtpaar W. H. A. 'Blankere Boot, dat na een vakantie van drie maanden bij familie op Noord-Be verland weer naar Griekenland te rugkeerde, waar het werkzaam is in opdracht van de wereldraad voor kerken, is donderdagnacht te Keulen bestolen. De wagen, waarmee het echtpaar reisde, stond geparkeerd voor een hotel en behalve alle kle ding, zijn nog vele waardevolle voor werpen, zoals een typemachine, een camera, een grammofoon en derge lijke gestolen. De schade bedraagt ongeveer 5.000,Het echtpaar is naar Nederland teruggekeerd. De po litie deeldi het echtpaar nog mede, dat hun geval die nacht de 23ste mel ding van auto-inbraak was. Tweemaal is de ongeveer 600 kilo zware bak van de dragline waarmee ce dragline-machinist A. Bron. a'an het werk was op de Platteweg te Zie- rikzee op de bom neergekomen, zon der dat het projectiel ontplofte. De eerste maal, raakte de bak de böm, die recht overeind in de bodem stond, boven op de staart. De tweede maal werd de bom in de flank geraakt. Bij die gelegenheid werd het ding te voorschijn gewoeld en kreeg de heer Bron pas door wat het voor een „ob stakel" was. De politie heeft het veldje afgezet. Het stadje is in het voorjaar van 1945 gebombardeerd geweest. Er zijn in de loop der iaren reeds enkele bommen, .gevonden en opgeruimd. Toen men begon met de egalisatie van dit veldje, waarschuwde de heer J. ten Haaf, wiens huis aan dit ter- reintje grenst, dat het best mogelijk was, dat men op een projectiel zou stuiten. (Adverteatie) Moderne kijk op Alice in Wonderland HERFST/WINTERMODE De mannequins Frieda en Ma rijke tonen sportieve ensembles, be staande uit uni-rok en geruit tail- lenrjasje. De hoofdbedekking is ge ïnspireerd naar de herenhoed. Uit de keuken geklapt Een suggestieve opname van het nieuwe Amsterdamse R.A.I.-gebouw In aanbouw: de enorme hal maakt van de grote auto een speelg.oedwagentje dat moeizaam door het zand ploetert om met behulp van nog een auto 'n halve overspanning op zijn plaats te brengen. BEROEPSZIEKTE VAN DE HUISVROUW Belangrijke waarschuwing Gebruik niet te veel van uw wasmiddelen. Het is niet goed voor de huid enu krijgt het zelf nog naar binnen ook! Eczeem is een soort van ont steking der bovenste huidlagen. Deze afwijking kan door de meest uiteenlopende invloeden worden veroorzaakt Dikwijls zijn prikkelende stoffen in het spel en aangezien juist de handen met zulk soort stoffen door gaans het meest in aanraking ko men, wordt eczeem meestal aange troffen op de handen. De afwijkingen die zich bijvoor beeld bij veelvuldig kontakt met wasmiddelen in de huid voordoen, zijn te vergelijken met de structuur wijziging, die wol en weefsels van wol ondergaan bij onderdompeling in Warm water met zeep: er treedt opzwelling en vervormbaarheid op. Het begin. Een huid die dergelijke verande ringen ondergaat, wordt minder stevig en wordt gemakkelijk be schadigd. Is ze weer droog gewor den, dan ontstaan er kloven en barsten in, waarin zich' vuil op hoopt, dat niet gemakkelijk meer te verwijderen is. Wordt zulk een beschadiging tel kens weer herhaald, dan kan zich een hardnekkige, jarenlang blijven de uitslag aan de handrug en de bo venzijde der vingers ontwikkelen. Een dergelijke vorm van eczeem vertoont zich nog al eens by jonge moeders, die voor het eerst van haar leven, dagelijks een luierwas te be handelen krijgen. Ook zonder lui erwas kan eczeem aan de handen echter bij huisvrouwen optreden als een soort beroepsziekte. Persoonlijke gevoeligheid. Vooral het gebruik van moderne afwasmiddelen die de huid sterk ontvetten, is de oorzaak van veel eczeem aan de handen. De dames zelf hebben hier ook schuld: één van de meest gemaakte fouten is, dat er veel te veel van het synthe tisch wasmiddel wordt genomen. „Het spul is niet duur" wordt er vaak gedacht; „laten we maar een flinke scheut nemen!" Een thee lepeltje op een teiltje water is ech ter genoeg. Vergeet ook niet, dat u het van borden en uit kopjes deels nog zélf te slikken krijgt, want goed naspoelen is er veeal niet bij! Verder dient u zich te be schermen door de handen eenmaal daags, het best vóór het slapen gaan, met een vette crème in te wrijven. Arbeiders en arbeidsters in de verschillende bedrijven moeten evenals huisvrouwen de handen soms veelvuldig blootstellen aan de inwerking van prikkelende stof fen. Behalve die van buitenaf ko mende invloed Is ook een persoon lijke gevoeligheid of overgevoelig heid van belang. Dit geldt natuurlijk niet alleen voor eczeem aan de handen, maar ook voor dergelijke uitslag op an dere delen van het lichaam. Bij ba- bies treedt zo'n overgevoeligheids eczeem bij voorkeur op in het ge zicht: men betitelt deze stoornis wel als „dauwworm". Systematische zalfbehandeling. Zulke kinderen blijken later meestal ook overgevoelig te zijn tegenover verschillende stoffen, die zich in het voedsel of In de lucht bevinden; verschillende ziekten, bijvoorbeeld astma, kunnen daar door optreden. Het spreekt vanzelf dat de be handeling van eczeem moet bestaan zowel uit genezing van de reeds ontstane afwijkingen alsook uit het opsporen en elimineren van de oor zaken. Voor het eerste deel van de be handeling zal de dokter gewoonlijk systematische toepassing van een MENU VAN DE WEEK Nu het buiten al weer echt guur en koud kan zijn wordt het tijd aan dacht te schenken aan 't koken van de losse melk. 's-Winters wordt er nL meer geklaagd over 't spoe dig aanbranden van melk dan 's-zo- mers en men weet meestal niet wat hiervan de meest voorkomende oor zaak is n.l. het grote tempera tuursverschil wat optreedt wan neer de ijskoude melk plotseling op een groot vuur aan de kook wordt gebracht. Het snel koken van melk is zeer zeker aan te bevelen maar in het koude jaargetijde zal men er toch beter aan doen de melk eerst langzaam op kamertemperatuur en daarna pas snel aan de kook te brengen. Wanneer dan tijdens het verhitten nog af en toe met een garde of lepel door de melk wordt geroerd zal daarmee het merendeel van de klachten uit de weg zijn ge ruimd! ZONDAG: Sneetje delicaat; run- derrib, spruitjes, aardappelen; gembervla. MAANDAG: Kerrierijst, sla; ap pelschoteltje. DINSDAG: Stam pot rauwe andij vie met spek; karnemelkvla met rozijnen. WOENSDAG: Haché, rode kool, aardappelen; drie-in-de-pan. DONDERDAG: Kaasomelet, wit lofsla, aardappelenpurée; water gruwel. VRIJDAG: Gestoofde vis, wortelen, aardappelen, peterseliesaus. ZATERDAG: Erwtensoep; gries meelpudding met bessensapsaus. RECEPT: SNEETJE DELICAAT Op een sneetje geroosterd brood plakjes bacon en daarop schyfjes tomaat leggen. De sneetjes bestrooi en met geraspte kaas en in de oven lichtbruin laten worden RECEPT: KARNEMELKVLA 1. karnemelk, 40 g. maizena of custard, 60 g. suiker en 75 g. rozij nen. De maizena of custard met de helft van de karnemelk tot een glad papje aanmengen, en dit onder voortdurend roeren op een zacht vuur binden. Van het vuur af de suiker en de gewassen rozijnen en geleidelijk de rest koude karnemelk toevoegen. De vla desgewenst met biscuits garneren. of andere zalf gewenst achten. Het tweede punt brengt dikwijls veel hoofdbrekens mee. Het komt wel voor dat mensen van beroep moeten veranderen om de hinderlijke afwijking kwijt te raken. Gelukkig zij er ook gevallen waarbij voldoende resultaat te be reiken is met het dragen van handschoenen bij het werk. dr. ALFREDA BRIEDé MOOIE SIERADEN geven cachet, dat is een ding dat zeker is; maar hoeveel vrouwen zijn ln staat om zich op de Juiste wijze met sieraden te tooien Helaas zijn het er weinig. Er is een groep ,die zonder smaak zich omhangt met allerlei „versierselen" en dan heeft de draagster wel iets weg van een op getuigde kerstboom. Dat is de bedoeling van het sie raad niet Het sieraad is er niet om zichzelf, maar om cachet te verlenen en heeft dus een dienende taak. Sieraden mogen nóóit hoofdzaak worden. Zij moeten bovendien met smaak en zorg gekozen worden en wanneer u niet zeker van uw zaak bent, kunt u beter géén sieraden dragen dan wel. Hebt u een bepaalde japon aan, dan kunt u zich afvragen of een broche corsage of halsketting hierop zou staan. De eisen die dan gesteld moeten worden, zijn vele. Ten eerste moet de japon een rustig karakter hebben. Is dit niet het geval, dan zullen in de meeste gevallen sieraden nodig zijn, omdat de japon voldoende eigen karakter heeft. Komt U tot de conclusie, dat een extra accent noodzakelijk is, dan komt vraag twee waar moet het sieraad aangebracht worden Staat hier een collier, een armband, een broche of iets andsrs beter In veel gevallen zal het een collier kunnen zijn. Dan komt vraag drie. Welk karakter moet het sieraad hebben Moet het modern zijn of klassiek Groot of klein en bescheiden Kortom, het dragen van sieraden moet steeds met smaak en overleg geschieden, aangezien u anders meer bederft dan goed maakt. Vooral een groot en opvallend collier, zoals ons model op de illustratie draagt, eist een japon vol eenvoud, maar chique van lijn. De eenvoud is noodzakelijk om het collier de kans te geven tot zijn recht te komen, de fraaie lijn van dit kledingstuk is nodig om een harmonisch geheel te vor men met het karakter van het collier. Wanneer U deze elementaire begin selen aanvoelt en toepast, dan kunt u met succes sieraden dragen, die een dienende taak zullen verrichten en cachet zullen geven, ter onderstreping van de persoonlijkheid van de draagster. >IIOIIOIIOIIOHOIIOUOHOIIOIIOMCJoilOIIOMOIIOIIOIIOMOIIOIIOIIOHOIIOMOi:o

Leidse Courant | 1959 | | pagina 10