COMMISSIE STELT VOOR: STICHTING NIEUWE UNIVERSITEITEN IN ONS LAND Groei bestedingen zou eind 1960 wel eens moeilijkheden kunnen veroorzaken Uitbreiding van bestaande Ook een economische faculteit in Leiden Haarlemse bloemen- keuring Milde kritiek in Eerste Kamer WOENSDAG 11 NOVEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 HET TOTAAL AANTAL STUDENTEN I"\e „Commissie Spreiding Hoger Onderwijs" en de „Commissie Spreiding Technisch Hoger 'Jnderwys", door minister Cais resp. in juli 1957 en in april 1958 ingesteld, hebben een gezamenlijk rapport uitgebracht. Zij doen daarin onder meer de volgende aanbevelingen: Te lang. De commissies achten op het ogen blik de gemiddelde studietijd voor nagenoeg alle studierichtingen te lang. Zij hebben de overtuiging dat bij onderzoek zal blijken dat in dit opzicht voor de meeste studierichtin gen verbetering mogelijk is zonder dat de kwaliteit van de studie ge schaad wordt. Met instemming hebben de com missies kennis genomen van de uit universitaire kringen gekomen sug gesties betreffende de bevordering van de selectie in de eerste jaren van de studie, om door invoering van een propedeutisch proefjaar in de studie richtingen, waar dit nog niet was ge beurd. In 1975 verdubbeling van getal studenten t Oprichting van een nieuwe uni- versiteit in het oosten des lands, te openen in 1962, met een technische faculteit voor de studie in de werk- tuinbouwkunde, de elektrotechniek en de scheikundi e technologie: facultei ten voor de rechtsgeleerdheid en de economische wetenschappen en stu diemogelijkheid voor sociologie; pre- kandidaten-opleidingen voor wis kunde, natuurkunde en scheikunde (met mogelijkheid van uitgroei tot volledige ot leidingen). Als vesti gingsplaats voot deze ïieuwe univer siteit stelt de meerderheid deT beide commissies voor Deventer; Een min derheid geeft de voorkeur aan het tussen Enschede en Hengelo gelegen landgoed Driunerlo. O) Oprichting van een derde Tech- nischt Hogeschool, te openen in 1964, in de omgeving van het Noord zeekanaal, met als studierichtingen werktuigbouwki inde, elektrotechniek en scheikundige technologie. 0\ Uitbreiding van de Technische Hogeschool te Eindhoven in 1960/1961 met opleidingen in de theo retische wiskunde, de theoretische natuurkunde en de theoretische scheikunde. A Uitbreiding van de R. K. univer- siteit te Nijmegen in 1966 met een sectie voor tandheelkundige studie aan de medische faculteit. C\ Verdubbeling, in 1961 van de capaciteit van de tandheelkun dige opleiding der Rijksuniversiteit te Groningen. Uitbreiding in 1961, var de Rijks- universiteit te Leiden met een economische faculteit en een alge mene baccalaureaatsopleiding. 7\ Uitbreiding van de Ned. Econo- mische Hogeschool te Rotterdam met een juridische faculteit en een opleiding in de sociologie. 8\ Uitbreiding van de Katholieke Economische Hogeschool te Til burg met een juridische faculteit. Geleidelijk. De vormine- van de economische facu'te't te Te»den en de jiid^eche faculteiten te Rotterdam en Tilburg dient eeleidelük te eescbic'en en zich in eerste aanlee te benerken tof dat gene wat gewenst is om de studie der belastingwetenschappen mogelijk te maken. Ook de sociolorie-onleiding te Rot terdam dient geleidelijk tot stand te komen en zich in eerste aanleg te beperken tot hetgeen gewenst is voor de instelling van een stuc 'eriohting „bestuurswetenschappen". Tilburg heeft al een soclologie-opleiding. De totale investeringskosten voor de verwerkeliikin-g van dc7e voorstel len worden geraamd op 412 miljoen gulden. Meer nodig. fn hun rapport merken de commis sies op dat zowel voor het hoger onderwijs als voor vele maatschap pelijke functies een stijgend aantal academisch eevormden nodig is. Tegen 1975 zal het totaal aantal studenten in Nederland 66.000 a 66.000 bedragen, ruim het dubbele van het aantal in 1957. Om dit aantal te be reiken zal van het in ons land be schikbare potentieel een zo effectief mogelijk gebruik moeten worden ge maakt. Leiden. Verder heeft de invoering van nieuwe, korte opleidingen, af te sluiten door een universitair exa men (baccalaureaat) de aandacht der commissies gehad. Deze oplei ding zou wellicht kunnen dienen voor de vorming van een type academicus, dat tegemoet komt aan de behoefte van overheid en bedrijfsleven aan personen die 'n assisterende taak kunnen vervul len ten behoeve van de meer zelf standige wetenschappelijke wer kers of die door hun niet-gespecia liseerde academische vorming ge schikt zijn voor de vervulling van functies met een coördinerend karakter. De commissie spreiding onderwijs ziet in de Leidse plannen betreffende een algemeen baccalaureaat een veel belovende poging in die richting. Rotterdam niet. Tegen de achtergrond van structuele overwegingen hebben de commis sies de vraag bezien of Rotterdam in de spreidingsvoorstellen zou moeten worden betrokken. Een volledige DAMPO GENEEST verkoudheden bi^/ader^loedei^i^Ond (Adveitentie) Eindexamendata 1960 vastgesteld Thans zijn vastgesteld de data van de eindexamens voor de VHMO- scholen en van de staatsexamens HBS en gymnasium in het jaar 1960. De data zijn: Voor gymnasium A en B en staatsexamens gymnasium A en B: woensdag 11, donderdag 12 en vrijdag 13 mei. Voor HBS A en B en staatsexamen HBS A en B: maan dag 16, dinsdag 17, donderdag 19, vrijdag 20, maandag 23 en dinsdag 24 mei. Voor de middelbare scholen voor meisjes: woensdag 11, donderdag 12 en vrijdag 13 mei. Voor de handels dagscholen met 3-jarige cursus: maandag 16, dinsdag 17, woensdag 18 en donderdag 19 mei. Voor de handelsdagscholen met 4-jarige cur sus: maandag 16, dinsdag 17, woens dag 18, donderdag 19, maandag 23 en dinsdag 24 mei. Voor de handelsavondscholen met 3-jarige cursus: maandag 23 mei, dinsdag 24, vrijdag 27 en maandag 30 mei, vrijdag 3, dinsdag 7 en woensdag 8 juni. Voor de handels avondscholen met 5-jarige cursus: maandag 23, dinsdag 24, vrijdag 27 en maandag 30 mei en vrijdag 3, dinsdag 7 en woensdag 8 juni. universiteit in deze stad zou welis waar een aanzienlijk aantal studen ten trekken, maar zou uit een oog punt van spreiding binnen het westen niet doeltreffend zijn. Zij zou een te groot aantal studenten aan Leiden onttrekken en voor de gemeente universiteit van Amsterdam nauwe lijks verlichting brengen. Wel wordt in het licht van de ontwikkeling in de sector der maatschappijweten schappen, een verdere uitbouw van de Nederlandse economische hoge school in deze sector verantwoord ge acht. Vestiging van prekandidaten- opleidingen in wis- en natuurkunde en scheikunde te Rotterdam in filiaal- verhouding tot Leiden en Utrecht zou niet verantwoord zijn. Oprich ting van een Technische Hogeschool te Rotterdam zou uitsluitend leiden tot overheveling van studenten van Delft naar Rotterdam. In een verdere toekomst zal het vraagstuk van de hoge-onderwijsvoorzieningen in het Rotterdamse gebied onder het oog moeten worden gezien en daarbii zal in het bijzonder ook het Technisch Hoger Onderwijs zijn plaats moeten vinden. Liet rapport bevat om een indruk te geven van de gevolgen van uitvoering der voorstellen het volgende globale overzicht van de bezettingen van alle bestaande en voorgestelde instellingen van Hoger Onderwijs in 1980, vergeleken met de bezetting van de bestaande instellingen in 1959: Ik ben even naar 't postkan toor om te sparen HET POSTKANTOOR UW SPAARBANK |l—=-l| ...U tntei en (Advertentie) 1959 1980 Universiteit te Leiden 4842 8000 Universiteit te Utrecht 5730 9750 Universiteit te Groningen 2796 4200 Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam 6594 9750 Vrije'Universiteit te Amsterdam 2621 4500 R. K. Universiteit te Nijmegen 2459 5750 Universiteit in Overijssel 3400 Technische Hogeschool te Delft 6104 9500 Technische Hogeschool te Eindhoven 513 3300 Technische Hogeschool Noordzeekanaal 2100 Landbouwhogeschool te Wageningen 917 2000 Ned. Economische Hogeschool te Rotterdam 1556 3600 Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg 758 2100 Totaal 34890 ca. 68000 Heelal en aarde op de Floriade B. en W. van Rotterdam stellen de gemeenteraad voor, een bedrag van 200.000,te verstrekken aan de stichting internationale tuinbouwten toonstelling 1960, die plannen heeft uitgewerkt om gedurende een tijdvak van ruim vier maanden in de grote zaal van het Ahoy-complex een expo sitie in te richten „Heelal en aarde" genaamd. Deze wil de bezoekers het verband tonen tussen de zonnekracht en het leven vai. bloem en plant, zo als dat dooi de „Floriade" in al zijn schakeringen naar voren zal worden gebracht. Het ligt in de bedoeling, de tentoonstelling dienstbaar te maken aan het geven van een overzicht van de vorderingen, welke op dit gebied in technische zin worden gemaakt. Aangerien een dergelijke expositie volgens B. en W. een extra stimu lans voor het bezoek aan de „Flo riade" zal zormen, waarbij in het bij zonder aan de belangstelling van de jeugd valt te denken, zouden B. en W. dit initiatief om deze moeilijke materie op een begrijpelijke, doch wetenschappelijk verantwoord ni veau naar voren te brengen, willen Mini sier De Pous in de Tweede Kamer: Energie-noia gevraagd HET HOGER ONDERWUS NU EN IN 1980 „De bestedingen stijgen nü al iets sneller dan de middelen". Aldus mi nister De Pous, gisteren in de Tweede Kamer bij de behandeling van de be groting van economische zaken. „Ne derland teert snel op zijn reserves in en de groei van de bestedingen zou tegen het eind van 1960 wel eens moeilijkheden kunnen veroorzaken." De minister zei onder meer, dat aan de commissie economische mede dinging (en niet aan de SER, zoals minister Zijlstra gewild had) advies zal worden gevraagd over een even tueel verbod van het in het bedrijfs leven veelvuldig gevolgde systeem, waarbij de fabrikant en niet de win kelier de verkoopsprijs van een be paald artikel vaststelt. Hij zei voorts, dat de tijd nog niet rijp is om te kunnen beoordelen, of het staalproject voor Rosenburg ver antwoord is. De inschakeling van Krupp bij dit object achte de mi nister geen aanleiding tot inter ventie. Hij spraik ook over het uitstel in het bouwen van een kernenergie centrale. Men is aanzienlijk getem perd in het optimisme ten aanzien van de ontwikkeling van de kern energie, terwijl er de eerste tiental len jaren nog sprake is van een ruim De liefhebbers van cyclamen kon den maandag hun hart ophalen in de keuringszaal van het Haarlemse Krelagehuis. De Aalsmeerse specialist J. C. Maarse stelde daar nl. 'n kleine 300 potten van deze fraaie pot plant ten toon en sleepte daarmee twee gouden medailles in de wacht. De eerste ging naar een groep zaad dragers, die ongelooflijk best van kwaliteit waren. Meer dan dertig verschillende variëteiten waren ten toon gesteld. De tweede gouden me- daile was voor een groep extra best ontwikkelde planten in verschillende soorten en dan was er nog een col lectie pastelkleurige variëteiten. Het is wat anders dan anders, maar de kleuren boeiden niet zo als de vorige en ook de bloemvorm konden we niet altijd bewonderen. Verder zagen we van de fa. gebrs. Schuurink uit Sassenheim weer de vroege selectie uit Muscari armenia- cum (blauwe druifjes) en verraste de fa. C. G. van Tubergen uit Haar lem de bezoekers met een paar fraaie Nerine-zaailingen. De goed gevorm de witte flexuosa alba met sterke, lange stengels en de rose no. 20 en no. 21. Beiden heel mooi van kleur beiden hadden ook uitstekend ge vormde bloemschermen en beste stengels. Vermoedelijk zit in beide zaailingen bloed wel sarniensus en bowdenii. aanbod van de traditionele brand stoffen. De bouw van een kernener giecentrale zou een verlies van 10 miljoen per jaar met zich mee bren gen. De .werkloosheid in de kop van N.- Holland is te gering, aldus antwoord de minister op een andere vraag van een der Kamerleden, om dit ge bied. tot probleemgebied te verkla ren. Knelpunten. Het langst stond de minister stil bij de economische problemen van deze tijd. Hij waarschuwde nogmaals voor de stijging der bestedingen. Zij stijgen sneller dan de middelen en dit proces zal zich in 1960 versterken. Dit komt, omdat alle bestedings-mogelijkheden weer aanzienlijk zijn uitgebreid. In het productieproces daarentegen tre den hier en daar knelpunten op. Men moet ook rekening houden met de werkloosheid. In 1959 was de aanwas van de be stedingen ongeveer gelijk aan de aan was van de middelen; het saldo zal aan het eind van dat jaar ongeveer gelijk zijn en omstreeks 1600 miljoen gulden bedragen. Maar het sneller toenemen van de bestedingen zal zich in 1960 voortzetten en dus moet men rekening houden met een ver kleining van het saldo. De minister schatte dit voor 1960 op ongeveer 600 miljoen gulden. Slagvaardig. Nederland is in zijn reserves be trekkelijk snel uitgeput, zei de mi nister, en daarom is een slagvaardig en voorzichtig beleid zeer nodig. Hij meende echter niet, dat hierdoor de fiscale investeringsfaciliteiten onge daan moesten worden gemaakt. Een stijging van de industriële investerin gen van 10 tot 15 procent achtte hij niet allen verantwoord, maar noodza kelijk. De minister waarschuwde er ten strengste tegen, dat prijsstijging als gevolg van loonstijging zou worden toegestaan. Van de verpliching om prijsverhogingen aan te geven gaat een sterk preventieve werking uit. Overleg daarnaast als het gaat om prijsverhoging van brood, melk, vlees, vaste en vloeibare brandstoffen acht te de minister van belang. Hij wees nog op het feit, dat de prijsverho ging in de agrarische sector het ge volg is van de droogte. Industrialisatie. De heer Nederhorst (P. v. d. A.) was nog niet tevreden met dit ant woord van de minister en bleef be angst voor overbesteding. Anderen in de Kamer waren van mening, dat men zich op het volgend jaar dient te bezinnen, ook al zal men nu nog geen maatregelen moeten nemen. De heer Asman (KVP) diende een motie in, dat er opnieuw de aandacht voor vroeg, dat er in het kader van de hulp aan onderontwikkelde gebieden te weinig voor West-Brabant wordt gedaan. Hij wenst een nadere ge- dachtenwisseling in de Tweede Ka mer over de regionale industrialisa tie. Voorts acht hij inschakeling van de Provinciale besturen nodig. De minister was het met hem eens. Hij ziet ook voordelen in nauwere samenwerking met de provinciale besturen. De heer Asman trok daar op zijn motie weer in. Gisteravond heeft de KVP in de Tweede Kamer gevraagd om een energie-nota. Het mijnbedrijr moet weten waar het aan toe is. steunen. Deze expositie van de we reldruimte zal omvatten de afdelin gen Verkeer en Energie, Planeten, Planetarium, Dampkring, Zon, Satel lieten en Cosmoscope. Ruim zeven-tiende deel van de ex tra kosten is uit particuliere bron verkregen, aldus het college. Landbouwer weerstaat Ned. Spoorwegen Eerst schadevergoeding, dan pas opruimen'' De landbouwer J. van Deutekom, wenend in Berghem, langs de spoor lijn Oss-Nijmegen, bezorgt de oprui mingsdienst van de Nederlandse Spoorwegen ernstige moeilijkheden. Als gevolg van het spoorwegongeval, dat hier in de nacht van woensdag 4 op donderdag 5 november plaats had, toen een goederentrein een op de overweg klemgereden oplegger met dragline reed, ontstond een grote ra vage. De land/bouwer weigert de N.S.-op- ruimingsdienst op zijn erf toe te la ten. De nauwe toegang, tussen zijn erf en de wrakken heeft hij met zijn tractor afgesloten. Tot nu toe heb ben de opruimingsploegen voldoende werk gehad aan het vrijmaken van het baanvak en het opruimen van de andere langs de spoorlijn liggende treindelen. Maar thans zijn ze zo ver, dat alleen nog de ravage op het erf van de heer Van Deutekom opge ruimd moet worden. Aanleiding hier van is de eis tot schadevergoeding, die hij eerst toegewezen wil zien. De N.S. aphten deze echter veel te hoog en daardoor is het opruimingswerk in een impasse geraakt. Deskundigen van de N.S. bestuderen het probleem en zullen trachten om op korte ter mijn een oplossing te forceren. De Eerste Kamer heeft gisteren op tamelijk vriendelijke wijze het kabi net De Quay ontvangen. Het kabinet zat vrijwel voltallig aan de rege ringstafel en dat was voor het eerst sinds de formatie. Mr. H van Riel had milde kritiek op de ministers. Hij citeerde perscommentaren en haalde citaten van radio-sprekers aan, waaruit blijkt, dat er nog al wat weerstand is tegen de ministers per soonlijk. Er wordt met hen nogal eens de spot gedreven en dit moet voor hen „een teken aan de wand" zijn. De socialist mr. In 't Veld wist wei nig goeds over het nieuwe kabinet le vertellen. Hij kan niets christelyk- sociaals in het regeringsbeleid on derkennen Volgens de heer Polle- ma (C.H.) is veel in het beleid van de ministers nog vaag. Hij richtte zijn kritiek op de minister van sociale za ken Van Rooy, die alleen sprak door de mond van zijn staatssecretaris Roolvink. Mr. Kropman (KVP) achtte hoop volle verwachtingen gerechtvaardiigd. Vergeleken met vroeger wordt er volgens hem niets omgebogen. De lijn wordt doorgetrokken en men houdt slechts rekening met andere omstandigheden. Mammoetwet. Sprekend over onderwijs hebben de heer Pollema (CH) en J. Schip- - Per (AR) gistermiddag bij de alge- Hier geen kwaad van het zwakke(re) geslacht mene poiiüeke beschouwingen be- 9 zwaar gemaakt tegen de Mammoet wet van minister Cals, het ontwerp voor vernieuwing van hoger en mid delbaar onderwijs. De heer Pollema acht de wet, zo als zij thans ontworpen is, zonder overgangsbepalingen onaanvaardbaar. De minister zal eerst de Tweede Ka mer op de hoogte moeten brengen van overgangsbepalingen. De heer J. Schipper betoogde, dat de minister aan de bezwaren van protestantse-christelijke zijde tege moet moet komen vóór hij op mede werking van AR-zijde kan rekenen. Het zesjarig dochtertje van de familie Overbeeke is gistermorgen bij de bushalte De Heen, onder de ge meente Steenbergen door een passe- lende personenwagen uit St. Philips- land gegrepen, toen het spelender wijs plotseling de weg overstak. Het kind moest zwaar gewond naar het ziekenhuis „Charitas" in Steenber gen worden vervoerd, waar het kor te tijd later is overleden. Albert van Dalsum zal op zater dagavond 21 november na een gala voorstelling in de koninklijke schouwburg te 's-Gravenhage gehul digd worden. Op deze avond wordt ten tonele gebracht „Sauls dood", een drama in zeven tonelen van Abel J. Herzberg in de regie van Paul Steen bergen. In het Academisch ziekenhuis te Groningen heeft mevrouw Van der Meer uit die stad dinsdagochtend het leven geschonken aan een drieling, twee jongens, Edzo en Donald, en een meisje Anieta. De jongens wegen résp. 2600 en 2290 gr., het meisje, dat het laatst is geboren, weegt slechts 1980 gr. Het is voorlopig, in een couveuse gelegd. Op de voorgrond Edzo en Donald, op de achtergrond Anieta in de couveuse.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8