-ZEGELS GEVEN V-E-E-L MEER L. C. M. Kaak, veertig jaar bij ..De Leidsche Courant" Schuierende carriere mei koninklijk zilver beloond Gemeentebestuur van Arnhem in beroep tegen vernietiging ontslagbesluit beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Chefarine 4 WOENSDAG 11 NOVEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 1 WAARDERING VOOR RUSTIGE LEIDING De heer L. C. M. Kaak, chef van cLe technische afdeling van de N.V. Leidsche Courant, heeft gisteren de dag herdacht, waarop hij vóór veer tig jaar bij dit dagbladbedrijf in dienst trad. Bij gelegenheid van dit jubileum werd de heer Kaak onder scheiden met de zilveren medaille, behorende bij de Orde van Oranje Nassau. Des middags werd de jubilaris met zijn echtgenote en zijn twee dochters ontvangen in de commissarissen- kamer van het bedrijf aan de Papen gracht. Daar waren bijeen de presi dent-commissaris, commissarissen, de directeur, de hoofdredacteur en het voltaUig personeel. Als eerste spreker nam ihet woord de president-commissaris van de n.v., de 'heer M. P. van der Weyden. Spr. rekende de jubilaris voor, dat hij sinds de dag waarop hij bij de Leidse Courant in dienst kwam, niet alleen ruwweg 12000 werkdagen „gemaakt" heeft maar dat hij al die tijd trouw rijn arbeid heeft gedaan. Spr. be- Wat lezers schrijven DE OORZAAK VAN TRAMVERTRAGING RU DE NZH Op het ingezonden struik van de heer J. C. de Wilde jr. over vertra ging bij de N.Z.H.-trans zendt de di rectie van Noord-Zuid-Hollandsche Vervoer Maatschappij N.V. ons de volgende toelichting: Wij moeten helaas beamen, dat de regelmatige loop der tramtreinen, ip het bijzonder tijdens de avond spitsuren, te wensen overlaat Als oorzaak hiervan geldt: a. een defect aan de apparatuur voor de stroomvoorziening in de Elec- trische Centrale te Leiden, het geen meerdere-malen, gedurende kortere of langere tijd, staking van de stroomtoevoer met zich bracht; aan het herstel wordt met bekwame spoed gewerkt. b. de noodzaak tot beperking van de rijsnelheid der tramtreinen ten gevolge van voornoemd' defect, teneinde overbelasting van het stroomnet te voorkomen. De rijtijd voor het traject Den Haag Leiden, zijnde 47 minuten is ruim voldoende, behoudens in de avond- spits, tijdens welke bepaalde tram treinen èn te Voorburg èn in de stad Leiden, uitsluitend ten gevolge van het overige wegverkeer ernstige ver tragingen bekomen. Verlenging van de rijtijd met 10 tot 15 minuten, brengt evenwel met zich, dat in geval geen of minimale ver traging ontstaat, doorgaande reizi gers in de richting Noordwijk te Lei den aan een langdurige wachttijd on derhevig zullen worden gesteld. Om te vermijden, dat de vertragin gen zich, zoals thans, op het traject LeidenNoordwijk voortzetten, heb- hen wij bereids maatregelen getrof fen. Het chronisch personeelsgebrek is in geen geval gevolg van het feit, dat er een te zware wissel wordt getrok ken op de arbeidsvreugde van het personeel. Schrijver is nog jong en hem ken nende, is het hem niet al te veel euvel te duiden, dat hij nog nooit ge hoord heeft van spanningen op de arbeidsmarkt. Tenslotte ontkennen wij ten stellig ste, dat wij te veel materiaal, afkom stig van Voorburg-Scheveningen, heb ben gesloopt. Een bewijs daarvoor is om. dat wij een aantal kleine stads wagens hebben vervangen door van genoemde lijn afkomstige grote mo torwagens. lichtte de carrière van de jubilaris, die op 23-jarige leeftijd als smout zetter zijn intrede deed in het be drijf, opklom tot voorman en in 1958 werd benoemd tot chef van de tech nische afdeling. Hij schetste de jubi laris als een ijverig en vakbekwaam man met liefde voor zijn werk, die er niet van houdt, langs de weg te timmeren. De heer Van der Weyden dankte de heer Kaak voor alles wat hij voor de Leidse Courant heeft ge daan en sprak de wens uit, dat God hem de laatste jaren in het bedrijf en daarna nog vele jaren in de fa miliekring zajn kracht en opgewekt heid moge doen behouden. Bescheidenheid en rust. „Het jubileum van de heer Kaak is het eerste in een' reeks van zes, die in het komend jaar bij de Leidse Courant herdacht zullen worden", aldus de directeur, de heer J. F. J. M. Koens, die hierbij opmerkte dat de heer Kaak niet „de eerste de beste" is, maar wel de eerste en de beste onder het personeel van de n.v. In de korte tijd, dat de heer Koens de jubilaris nog maar kent, is hij overtuigd van de goede eigen schappen en van de verdiensten, die de jubilaris heeft voor de Leidse Courant. De heer Kaak maakte in het bedrijf tijden mee van grote moeilijkheden maar ook van grote bloei; steeds kwam hij daar onge schonden door. De gave van onver stoorbaarheid is een grote kracht, die haar stempel drukt op het optre den van de jubilaris, die altijd in be scheidenheid heeft gewerkt. Zijn rust en kalmte is in de ge jaagdheid van het krantenbedrijf als een oase. Spr. stelde de grote beschaving en de correctheid van de heer Kaak jegens iedereen als een voorbeeld voor velen. De jubilaris heeft ook altijd be grip voor de moeilijkheden van degenen over wie hij gesteld is. Dik wijls heeft hij in die moeilijkheden een goede oplossing bewerkt en in alle gevallen was hij een warm pleit bezorger bij de directie. Opvallend is ook zijn drang tot werken, die hem éérst zijn taak doet beëindigen, alvorens hij naar huis gaat. Als een tastbaar bewijs van de waardering, die de Leidse Courant voor de heer Kaak koestert, over handigde de heer Koens de feesteling een geschenk onder couvert. Hierna sprak hij nog woorden van waarde ring tot mevrouw Kaak, die als ge volg van de werklust van haar man, in de afgelopen veertig jaar veel ge zelligheid heeft moeten missen. Spr. eindigde met de wens, dat de heer Kaak vergund zij, de laatste jaren voor zijn pensioen „in volle gezond heid door te brengen te midden van ons allen". Bijzondere band. Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot sprak hierna als zijn me ning uit, dat de heer Kaak toen hij in dienst trad bij de Leidse Courant, nooit gedacht zal hebben, dat hij nog eens in hetzelfde bedrijf bij gelegen heid van zijn veertig-jarig jubileum gehuldigd zou worden: veertig jaar is ver meer dan de helft van de leei tijd van de jubilaris. De heer Kaaks carrière getuigt van de juiste wijze van werken en van een bijzondere band met de Leidse Courant. De goede naam van deze krant in Lei den en ook ver daarbuiten is mede te danken aan de heer Kaak. Spreker wenste de jubilaris geluk en maakte melding van het feit, dat het H.M. de Koningin behaagd heeft, de heer Kaak om zijn verdiensten en als grote waardering en erkentelijk heid voor diens verantwoordelijk werk te onderscheiden met de zilve ren medaille behorend bij de Orde van Oranje Nassau. De heer H. de Graaf, sprekend na mens het technisch personeel, zeide in de veertig jaren, die hij met de jubilaris heeft mogen samenwerken, de heer Kaak te hebben leren ken nen als een all-round vakman, die zijn kennis van het grafische vak ook aan anderen heeft overgedragen. Hij betuigde zijn dank voor alles, wat de heer Kaak voor het technisch personeel heeft gedaan en wenste dat God hem nog lang in kracht en gezondheid moge bewaren. Hij liet die wens vergezeld gaan van een set bqjzettaf eitjes. De hoofdredacteur, de heer L. C. J. Roozen, wenste de heer Kaak geluk met het koninklijke zilver, dat het hart dekt en siert, dat eronder klopt. Het is een goed hart in een goed mens, gelijkmatig van aard en hu meur. Spr. prees de jubilaris om zijn evenwichtigheid, die altijd een ver gelijk mogelijk maakte. Hij dankte de heer Kaak voor diens medewer king en hulpvaardigheid. Leermeester van velen. Sprekend uit naam van het admini stratief personeel, zei de heer L. v. Koninklijk bezoek aan Eindhoven (Advertentie) d. Meer, de heer Kaak te bewonde ren om zijn scheppend en bezielend werk, maar meer om het feit dat hij zijn gaven doorgeeft door goede vak lieden op te leiden. Niet alleen heeft hij gedurende veertig jaar open oog en oor gehad voor de eisen van de zaak, maar ook stond hij steeds met adviezen klaar. Daarom verheugde het spr., dat de arbeid van de heer Kaak bij gelegenheid van dit feest was geadeld met een koninklijke onderscheiding. Namens redactie en administratief personeel bood spr. de jubilaris een langspeelplaat aan. De heer P. Cuppen, oud-chef en voorganger van de heer Kaak, bracht de lange jaren in memorie, die hij met hem heeft mogen samenwerken. Daarin had hij hem goed leren ken nen. Voor de steun en medewerking, toen ondervonden, dankte de heer Cuppen van harte. Ook wenste hij de heer Kaak wanneer, die als ge pensioneerde het bedrijf gaat verla ten, goede gezondheid en kracht. Bewogen door zoveel hulde, sprak tenslotte de heer Kaak een dank woord. Hij dankte H.M. de Koningin voor de onderscheiding, hem ver leend en voorts voor alle hartelijke woorden en geschenken. Hij zeide de hem nog restereiide jaren te willen blijven werken zoals L hij dat altijd gedaan had: tot groei en bloei van de Leidse Courant. Buschauffeur verdacht van fraude Voor de Centrale Raad van Beroep te Utrecht heeft gisteren het beroep gediend van de buschauffeur A. G. te Arnhem tegen het hem door het gemeentebestuur aldaar gegeven ontslag op grond van het feit, dat hij op 1 april- van het vorig jaar tweemaal hetzelfde kaartje aan pas sagiers zou hebben verkocht. Deze zaak werd eerder door het ambtenarengerecht te Arnhem be handeld, dat het ontslagbesluit ver nietigde omdat het de ten laste ge legde fraude niet bewezen achtte. Het standpunt van de gemeente Arnhem werd voor de Centrale Raad verdedigd door mr L. S. Hermans, advokaat te Arnhem, die er op wees, dat de controle had uitgewezen, dat hier inderdaad sprake was geweest van fraude. Derhalve concludeerde hij tot vernietiging van de uitspraak van het ambtenarengerecht en hand having van het aan G. aangegeven ontslag. Vraagt da winkeliers (Advertentie.) Mei haar een avondje uii! De Parijse kapster Therese Chardin heeft haar creaties voor de winter 1959—1960 fretoond. Foto eerste rij T.l.tur.: „Au Golf", „Grand' Soir" en ,Chra Mediard"; tweede rij v.l.n.r.: „Le Matin" en „Cocktail" of „Petit Soir". Bij pijn, griep of „landerig" gevoel zorgt een enkel labiel dal U weer mei plezier Uw werk kunt doen I 20 tabl. f. 0.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. t. 3.60 (Advertentie) Op de Rozengracht bij de Prin sengracht te Amsterdam is gister middag een tot nu toe onbekende vrouw verongelukt. Vermoedelijk heeft zij de macht over het stuur van haar fiets verloren, toen zijn schrok van een achter haar komende vracht wagen met aanhangwagen. Zij kreeg het rechter voorwiel van de aan hangwagen over zich heen en werd zo ernstig gewond, dat ze bij aan komst in het Wilhelminagasthuis bleek te zijn overleden. DE NOODWACHTPLICHT B.B. De ervaring, welke tot dusver is opgedaan bij de verplichte deelne ming aan de B.B., is, blijkens ambte lijke mededelingen uit de hierbij be trokken gemeenten en kringen gun stig. De stemming onder de nood- wachtplichtigen is in het algemeen alleszins bevredigend, wanklanken worden vrijwel niet vernomen. Slechts in enkele gevallen moest een tucht- of strafrechtelijke correc tie worden toegepast. De invoering van de noodwachtplicht mag dan ook geslaagd worden genoemd. Dit gunstige resultaat meent de re gering met name te mogen toeschrij ven aan de omstandigheid dat, aldus de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer, de noodwachtplichti- gen betrokken zijn uit de groep van personen, die uit hoofde van hun militaire vorming gewend zijn aan werken in groepsverband en het aan vaarden, van leading. Als getuigen werden in deze zaak twee studenten, respektievelijk uit Amsterdam en Utrecht gehoord, wier verklaringen soms in strijd wa ren met hun getuigenissen voor vroe gere instanties, die met de zaak be moeienis hadden gehad. Als derde getuige trad op de heer J. Hendriks, ambtenaar bij de gemeente Arnhem, die mededeelde, dat het omstreden kaartje aanvankelijk door hem was besteld, omdat hij bij het binnen treden van de bus zijn overstapje niet kon vinden. Doch even later ontdekte hij dit en toen gaf hij het bestelde kaartje terug aan de chauf feur, die het daarop aan een van beide studenten verkocht. De verdediger van de betrokken chauffeur betoogde aan de hand van laatstgenoemde verklaring dat zijn cliënt onschuldig was. Hij wees er voorts op dat de ontslagen functio naris gunstig bekend staat en twaalf jaar trouwe dienst zonder moeilijk heden achter de rug heeft. Tenslotte betoogde hij, dat de aan G. opgelegde straf voor een groot deel berustte op een onjuist proces-verbaal van de Arnhemse brigadier-rechercheur van D., tegen wie hij een aanklacht bij de officier van justitie heeft inge diend. Pleiter concludeerde dan ook tot bevestiging van de gunstige be slissing van het ambtenarengerecht te Arnhem en vernietiging van het gewraakte ontslagbesluit. De centrale raad zal 1 december uitspraak doen. H.M. de Koningin heeft gistermor gen een bezoek gebracht aan de rijkspsychiatrische inrichting (RPÏ) aan de Boechdijk te Eindhoven. Bij de ingang van het hoofdgebouw werd Hare Majesteit begroet door mr dr Ch. J. M. A. van Rooy, mi nister van sociale zaken en volksge zondheid, mr dr C. N. M. Kortmann, commissaris der koningin in de pro vincie Noord-Brabant, ir. H. B. J. Witte, burgemeester van Eindhoven en de geneesheer-directeur der RPI. Begeleid door de geneesheer-direc teur bracht de koningin daarna een bezoek aan de diverse afdelingen. Uit tal van vragen bleek haar grote bewogenheid met het lot van de pa tiënten, doch zij toonde ook grote belangstelling voor de toegepaste middelen om het leven van deze mensen nog zoveel mogelijk inhoud te geven. Om halfeen nam koningin Juliana afscheid om zich vervolgens langs de kortste weg te begeven naar de rij- instructieschool in de Constant Re- beque-kazerne aan de Oirschotse- dijk. Bij haar aankomst in de rij- en tractieschool werd koningin Juliana begroet door de garnizoenscomman dant luitenant J. van Dormolen. Hare Majesteit inspecteerde de erewacht. In de bibliotheek gaf luitenant-kolo nel Van Manen de vorstin een uit eenzetting over organisatie en werk wijze der rij- en tracieschooL Om vier uur nam de koningin af scheid van de autoriteiten om daar op naar Soestdijk terug te keren. SINT-NICOLAAS-PAKKETTEN VOOR EMIGRANTEN De zes jaar geleden begonnen actie om emigranten een pakket te sturen met artikelen, die verband houden met het St.- Nicolaasfeest, krijgt elk jaar een groter omvang. Het idee om de band tussen emigranten en het moederland, door middel van een pakketten-actie te verstevigen, is eigenlijk ontsproten aan het brein van de regeringscommissaris van de emigratie, mr. ir. B. W. Haveman. De gedachte is uitgewerkt door de heer A. Slootmakers, secretaris van het .bedrijf schap banketbakkersbedrijf, die in 'het St.-Nicolaasfeest de ge beurtenis ziet, welke emigranten meer aan Nederland kan doen den ken dan op andere tijden van het jaar. Particulieren kunnen een der gelijk St.-Nicolaaspakket bestellen en laten sturen naar emigranten. •De dit jaar gehouden actie heeft tot gevolg gehad dat er tweeduizend pakketten meer zijn verstuurd dan het vorige jaar. Naar Nederlands Nieuw Guinea gaan dit jaar 244 stuks (vorig jaar 225); naar Nieuw Zeeland rond 500 (322); naar Australië 1616 (1116); naar Rhodesia 111 (86); naar Zuid Afrika 492 (394); Indonesië 36 (dit aantal is afgenomen, het vorige jaar werden er 47 heen gezonden); de Verenigde Staten 1620 (1294); de Antillen en Suriname 446 (314), Ca nada 1777 (1372) verscheidene an dere landen 281 (169) en landen in Europa (108 (voorlopig getal), het vorige jaar 32. Deze cijfers zijn gistermiddag me degedeeld door de voorzitter van het bedrijfschap banketbakkerij, de heer W. L. van Straaten, op de openbare bestuursvergadering. De heer Van Straaten noemde dit een prachtig re sultaat en maakte „een compliment aan de ziel van deze actie, de heer Slootmaker". Het pakket bevat o.a. een boterletter, speculaas, taai-taai, pepernoten, marsepein. INITIATIEF IS AAN DE BANKET BAKKERS OP TWEEDE KERSTDAG Naar aanleiding van een vraag van het lid van hei bestuur van het be drijfschap banketbakkersbedrijf, de heer L. Witte, of het bestuur van het bedrijfschap zijn gedachten al had la ten gaan over eventuele maa'regelen met betrekking r ^t ae aroeld in ban ketbakkerijen op de tweede kerst dag, heeft de voorzitter van het be drijfschap, de heer W. L. van Straa ten, gistermiddag de openbare be stuursvergadering o.a. medegedeeld dat van de zijde van het schap geen maatregelen zijn te verwachten. Iedereen is vrij om zijn banketbak kerij op tweede kerstdag, die dit jaar op zaterdag valt, open te houden of te sluiten. Ter vergadering werd medegedeeld, dat het merendeel van de banket bakkers te Amsterdam en Gronin gen zijn zaken op tweede kerstdag gesloten zal houden. De voorzitter zeide te hebben ver nomen dat de banketbakkers in Rot terdam voor het merendeel niet hun zaken zullen sluiten. Als zijn persoon lijke mening sprak hij uit dat de banketbakkers toch min of meer de plicht hebben, op een dag als deze tweede kerstdag het publiek te gerie ven. De banketbakkers moeten er naar zijn inzicht naar streven, geen gelegenheid te laten voorbijgaan om de door hen zelf vervaardigde baniket- bakkersartikelen verkrijgbaar te stel len. Een ontwikkeling naar automatie en mechanisatie in de bedrijfsvoe ring is natuurlijk niet tegen te hou den en moet ook niet worden te gengegaan, maar de heer Van Straa ten zeide te menen, dat de banket bakkers niet de fabrieksmatige ban ketbakkerij de kans moeten geven, door op een dag als tweede kerst dag de zaak te sluiten. „Misschien heb ik wat dat betreft wel ouder wetse ideeën", zo verzuchtte hij. A

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7