S)e CcidóeSoti/ïa/rit De apartheidspolitiek van Zuid-Afrika Rust in Kenia teruggekeerd Deens koningspaar bij de Paus Chroesjtsjef 15 maart naar Parijs Tweehonderd doden in Roeanda Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C J. ROOZEN. WOENSDAG 11 NOVEMBER 1959 51ste JAARGANG No. 14861 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Telefoon- Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.59 p.w., f2.55 p.maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.—. Advert.: 17 ct p. mjn. Telefoontjes fUÖ. „Bezorgdheid in de Ver. Naiies De speciale politieke commissie van de Algemene Vergadering der V.N. heeft dinsdag voor het achtste jaar achtereen haar „bezorgdheid" tot uiting gebracht over de Zuid-Afri kaanse apartheidspolitiek. De uitslag van de stemming was 67 stemmen vóór, 3 tegen en 7 ont houdingen. Nederland heeft zich van stemming onthouden. Frankrijk, Engeland en Portugal hebben tegengestemd. De andere zes landen die rich onthouden hebben zijn: Australië, België, Cana da, de Dominicaanse republiek, Fin land en Spanje. Zuid-Afrika was af wezig, evenals Bolivia, Luxemburg, Nicaragua en Paraguay. Het ministerie van buitenlandse zaken te Den Haag heeft dinsdag avond een communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat de Neder landse regering van mening is, dat „de apartheidspolitiek van Zuid- Afrika onverenigbaar is met het rechtsgevoel in alle drie landen die in het koninkrijk zijn verenigd". Zij heeft zich echter van stemming over de resolutie onthouden, omdat „zij twijfel koestert over de vraag of de Verenigde Naties het recht hebben zich met het interne beleid der rege ring van de Unie van Zuid-Afrika in te laten". Buiten de deur zetten. Het Britse socialistische blad „Daily Herald" dringt er in een hoqfdartikel over de verwarde toestand in Zuid- Afrika op aan, de regering van Zuid- Afrika uit het Britse Gemenebest te stoten. De kool en de geii De „Prawda", het officiële orgaan van de Russische communistische partij, heeft dinsdag op zijn binnen- pagina's een zeer gedetailleerd over- zich met citaten gepubliceerd van de belangrijkste delen van de brief, die de Chinese premier op 7 november tot premier Nehroe had gericht over de Chinees-Indiase grensincidenten. Onmiddellijk daaronder geeft de „Prawda" de volledige tekst van de nota van het Indiase ministerie van buitenlandse zaken> waarin op 4 no vember het Chinese standpunt in deze kwestie werd verworpen. Beide teksten werden gepubliceerd zonder commentaar. Volgens westelijke waarnemers blijkt hieruit niet slechts de Rus sische wens om neutraal te blijven in dit conflict, maar ook de belang- - stelling die Moskou aan de dag blijft leggen voor elke poging om tot een vreedzame regeling van dit geschil te komen. Als oorzaak van de huidige onlus ten in Zuid-Afrika noemt het blad de behandeling van de negerleidster mevrouw Mafekeng. „Wat heeft zij voor misdaden gedaan? Het is alleen maar dat zij een zwarte huid heeft, leidster van een vakbond is en op betere lonen aandringt". Het Britse Gemenebest zou zui verder zijn, indien een regering als die van Zuid-Afrika buiten de deur zou worden gezet, aldus het socialis tische blad. Onlusten in Paarl. De onlusten, waarover het blad spreekt, betreffen relletjes, welke zich gisteren en eergisteren te Paarl in de Zuid-Afrikaanse Kaapprovincie hebben voorgedaan, toen ongeveer 3000 niet-blanken auto's met stenen bekogelden en in brand staken en de inzittenden molesteerden. Zij deden dit naar aanleiding van de verban ning van de niet-blanke vakbonds leidster, mevr. Mafekeng. Tien men sen acht niet-blanken en twee Duitse immigranten moesten met vrij ernstige wonden in een zieken huis worden opgenomen. Eén van hen is later overleden. De politie maakte gebruik van pantserwagens om de rustte herstellen. Het is de eerst maal, dat het in de doorgaans rustige Kaapprovincie tot ernstige ongeregeldheden is gekomen met betogers tegen de regeringspoli- tiek van „apartheid". De noodtoestand, die zeven jaar geleden met het oog op de Mau- Mauterreur in Kenia werd afgekon digd, zal in het begin van het nieuwe jaar eindigen. Dit maakte gouver neur sir Patrick Renison dinsdag bij de opening van het nieuwe zittings jaar van de wetgevende raad in Nairobi bekend. De gouverneur kondigde voorts 'n amnestiemaatregel af, waardoor 320 gevangenen binnenkort op vrije voe ten zullen worden gesteld, alsmede 2300 arrestanten, die wegens kleine inbreuken op de noodwetten aange houden waren. De weinige nog in vrijheid leven de terroristen bood Renison een laatste vrijbrief aan. Als zij zich vóór het eind van het jaar overge ven, zal er geen gerechtelijke ver volging worden ingesteld, wel een „rehabilitatieperiode". NEDERLANDERS IN FRANKRIJK VERONGELUKT Gisteren zijn in Frankrijk twee Ne derlandse toeristen verongelukt, toen hun auto in botsing kwam met een vrachtwagen. Zij waren op slag dood. Het ongeval gebeurde op de nationa le weg nr. 6 bij Romaneches-Thorins) (departement Saone et Loire). De stoffelijke overschotten van de slachtoffers, wier namen door de po litie ter plaatse worden opgegeven als Hendrik Brandenburg oud 44 jaar, en zijn vrouw, Juliana Branenburg, 40 jaar, afkomstig uit Den Haag, zijn naar het ziekenhuis te Macon over gebracht. Gisteren heeft de H. Vader de ko ning van Denemarken Frederik IX met zijn echtgenote in particuliere audiëntie ontvangen. Gedurende het onderhoud, dat on geveer een half uur geduurd heeft, sprak de H. Vader zijn bewondering voor Denemarken uit. Hij legde er de nadruk op, dat de katholieken van Denemarken al hun krachten geven aan het welzijn van het vaderland. Hij zeide ook dat hij Gods Zegen over de koninklijke familie en het volk van Denemarken afsmeekte. De koning en koningin van Dene marken hebben ook in 1951 een be zoek aan de Paus gebracht, toen zij door Pius Xn in Castel Gandolfo werden ontvangen. Siudenien kwamen om in de woestijn De Gaulle ziei ontspanning Nieuwe staatssecrelaris mr. Tlj. H. Bot De nieuwe staatssecretaris voor Bin nenlandse Zaken, mr. Th. H. Bot. De Russische premier Chroesjtejef zal op 15 maart van het volgend jaar in Parijs arriveren, aldus heeft de Franse president De Gaulle gisteren op een persconferentie meegedeeld. De Gaulle zei dat de Russische premier „indien hij het wenst tot het einde van de maand" in Frankrijk zal blijven. Hij zei, dat er tekenen rijai, dat de Sowjet-Unie een werkelijke po^' .ig doet de spanningen in de wereld te verminderen. „Na jaren van internationale span ning, schijnt het, dat de Sowjet-Unie thans minder druk uitoefent". „Ik zinspeel op het feit, dat Moskou op het ogenblik vermijdt olie op het vuur te gooien in bepaalde moeilijke gevallen het Midden-Oosten, India, Laos, Afrika, Midde n - Amerika bij voorbeeld". Moskou's motieven. Als mogelijke oorzaken van de ge wijzigde Russische houding noemde De Gaulle: 1. De Oost-Europese volken rijn ondanks de op hen uitgeoefende dwang niet voor het communis me gewonnen; 2. Oost en West zijn even sterk; 3. Het communistische regime heeft aan drijfkracht verloren; 4. De dreiging, die Rood-Ohima vormt. De Gaulle zei, dat niemand en zeker niet Frankrijk tegen .een top conferentie gekant is. Voor 'n vrucht bare top-conferentie stelde hij echter drie voorwaarden: 1. Een verbetering van de inter nationale betrekkingen in de ko mende maanden. 2. Overeenstemming tussen de wes telijke mogendheden over de te behandelen onderwerpen. 3. Het persoonlijke contact met Chroesjtsjef in Parijs. De Gaulle stelde een tweede wes telijke top-conferentie in het komen de voorjaar voor, voordat de top conferentie met de Sowjet-Unie wordt gehouden. Wij wensen koude rillingen in de vacaniie!'' Frankrijks atoombom. Over de Franse atoombom zei hij: „Door zichzelf met een nucleair wa pen uit te rusten bevordert Frankrijk het evenwicht in de wereld. Indien de Verenigde Naties erin slagen 'n einde te maken aan het gevaar, zal Frank rijk onmiddellijk, zonder aarzelen, de desbetreffende internationale over eenkomst in toepassing brengen. Over het Algerijnse probleem zei hij, dat de rebellenleiders nog steeds vrij zijn „te allen tijde" naar Frank rijk te komen om met de regering de voorwaarden over het staken van de vijandelijkheden te bespreken. TELEURSTELLEND UITSTEL De meeste Britse ochtendbladen schrijven vandaag over de perscon ferentie van president De Gaulle dat een top-conferentie van Oost en West nu wel niet vóór de zomer van volgend jaar zal worden gehouden. De conservatieve „Dailv Mail" zegt uitstel van de top-conferentie van Oost en West „uiterst teleurstellend" te vinden, maar dat zoiets niet heel tragisch behoeft te worden opgeno men, alles hangt van Chroesjtsjef af. Indien hij bereid is met De Gaulle's politiek in te stemmen en de ver zoeningsgezinde politiek te blijven voeren, is het niet nodig dat veel schade wordt aangericht. Het part ii loze rechtse blad „Daily Expresse" juicht het aanstaande be zoek van Chroesjtsjef aan Frankrijk toe, maar is van oordeel dat De Gaulle's voorstel voor 'n tweede wes telijke top-conferentie na Chroesjt- sjefs bezoek „heel slecht nieuws" is. Deze zomer zijn vier studenten in de Nubisclie woestijn om het leven gekomen. Men vermoedt, dat de jonge mensen van dorst zijn omgekomen. Egyptische militairen vonden op de plek des onheils vier lichamen t.w. van drie studenten en een gids. De Amerikaan Donald Shannon wordt vermist. Gp de foto ziet men drie van de vier studenten voor het vertrek uit Parijs. V.l.n.r.: Donald Shannon (vermist) Jean Plllu en Yves Tommy-Martin. Drie Amerikaanse straaljagers zijn dinsdag in een hevige sneeuw storm in de Amerikaanse staat Mon tana verongelukt. De sneeuwstorm was niet door de weerkundige dienst gesignaleerd. Vier piloten kwamen om het leven. Volgens inlichtingen wit officiële kringen in Oesoemboera, de hoofd stad van het Belgisch mandaatgebied Roeanda-Oeroendi, bedraagt het aan tal slachtoffers van de gevechten tussen stamleden in Roeanda zeker tweehonderd. Het is niet mogelijk het juiste cij fer te geven, omdat mogelijk een aantal lijken verstopt is in het moe rassig gebied en op de bananenplan tages van het woeste bergachtige vorstendom. Ook is het niet mogelijk het aan tal gewonden te geven. Volgens Belga is gebleken, dat de opstand van de Bahoeto's was ont staan door een incident in het gebied van Gitarama, een veertig kilometer ten zuidwesten van Kigali, toen een onderstamhoofd der Bahoetoe's door een groep Watoetsi's werd mishan deld. De daarop volgende gevechten breidden zich snel uit tot het nabu rige gebied. Volgens inlichtingen uit Oesoem- boeroe verbetert de toestand thans. In de belangrijkste centra van het land was het dinsdagnacht rustig. Dit i - bestaat uit 10 pagina's (Medegedeeld door het KNMI, geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ONBESTENDIG Half tot zwaarbewolkt met enkele buien. Zwakke tot mati ge wind tussen zuidwest en zuidoost. a Weinig verandering in tem peratuur. 12 Nov.: zon op 07.53, onder 16.55; maan op 15.57, onder 04.30. Zeven jaar geleden kocht Odd Berg uit Tromsö (Noord-Noorwegen) het expeditieschip „Havella" en ging Pool- reisjes organiseren. Een tochtje van 12 dagen kost bijna 4000 gulden; het schieten van een ijsbeer wordt echter wel gegarandeerd. Dit jaar hebben 29 jagers 32 ijsberen bij elkaar geschoten; hierbij komen dan nog talrijke andere diersoorten. Een ijsberenpels voor de haard is voor velen een vurige wens, vooral als men kan op scheppen, dat het dier tijdens een Poolreis is geschoten. Tot slot een traditioneel „trotsplaatje", waarbij fabri kant Reuben A. Kaplan uit Minnesota en Simon B. Rhoade uit Pennsylvania welwillend met 'de buit voor het familie-album poseren. Dulles' politiek is mei hem gestorven Met de dood van Dulles is de Amerikaanse politiek van „tot aan de rand van de oorlog" opgehouden, aldus heeft premier Chroesjtsjef tegenover een verslaggever van het in Cairo verschijnende blad „Al Gomhoeria" verklaard. „Ik geloof dat dit een aanzienlijke verbetering in de betrekkingen met de Ver Staten heeft teweeggebracht" zo zei Chroesjtsjef. „Enkelen zullen graag de politiek vanuit 'n machtspositie willen voort zetten, maar zij hebben niet de mid delen daartoe". Een kans op oorlog in het Midden- Oosten achtte Chroesjtsjef onwaar schijnlijk, omdat „Engeland, Frank rijk en de Vee. Staten niet in een oorlog willen worden betrokken". „Ik geloof niet dat Israël zonder op dracht van bepaalde kringen iets zal doen. Wanneer deze kringen geen oorlog willen, geloof ik niet dat Israël er een zal beginnen". Chroesjtsjef ontkende liet bestaan van „directe banden" tussen de Sow jet-Unie en de Arabische communis ten. „Uiteraard sympathiseren we met hen die dezelfde ideeën hebben. Maar ik geloof dat de omstandig heden voor het vestigen van een communistisch systeem in de Arabi sche landen thans niet gunstig zijn", aldus de Russiache premies. De 27-jarige mejuffrouw G. HoO^WSltCrStSUldlcil Bults uit Ter Apel, die werkzaam is in Engeland, is maandag bij een ver keersongeval in Engeland om het leven gekomen. Mej. B. had juist een korte vakantie bij haar moeder in Ter Apel doorgebracht. 12 Nov.: v.m. 1.20; nam. 1.41. Het weer in Europa Rusiig weer De Bilt, 11 november 1959. Het tussen IJsland en Noorwegen gelegen gebied van lagedruk is sinds gisteren ongeveer 15 mb opgevuld, maar heeft zich tegelijkerijd in zui delijke richting nog iets uitgebreid. Het geheel is gevuld met onstabiele polaire lucht, waardoor zowel in En geland als in onze kustprovincies flinke buien zijn voorgekomen. Daarbij kwam hagel en onweer voor. Langs het boven West-Duitsland en Frankrijk gelegen koufront kwamen enkele storingen tot ontwikkeling, die naar het noorden bewegen. Het regengebied van één van deze sto ringen bereikte vanochtend ons land. Ook in Noord-Italië regende het van morgen als gevolg van de aanwezig heid van een storing in de hogere luchtlagen. Een ten noorden van de Azoren gelegen depressie trekt met grote snelheid in de richting van de Pyreneeën. Deze depressie zal waar schijnlijk in diepte toenemen, waar door in onze omgeving de wind de neiging heeft naar zuidoost tot oost te krimpen. De windkracht blijft morgen echter nog gering. In het temperatuurverloop komt weinig verandering. De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI motregen 5C. STOCKHOLM regen 8 OSLO zwaar bewolkt 6 KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID LISSABON regen 7 onbewolkt 6 mist 9 mist 11 regenbui 10 regen 5 zwaar bewolkt 11 regenbui 14 mist 7 licht bewolkt 13 motregen 7 geheel bew. 4 motregen 3 zwaar bew. zwaar bew. 7 regen 8 geheel bew. 6 geheel bew. 4 zwaar bew. 16 regen 16 zwaar bew. 15 geheel bew. 18 MALLORCA niet ontvangen ATHENE onbewolkt 18 BELGRADO onbewolkt 6 RUSTIG WEER Korreltje In alles ontvangt men slechts in verhouding tot wat men geeft.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1