Drieledig regeringsplan voor bezitsvorming Spaarpremie van 20 percent over maximum f 400.- per jaar Ned. Spoorwegen gaan met meer sneltreinen rijden in 1960 Grootvader met klein dochtertje verdronken Regering: eerste prijs toto I 25.000 SER-advies over inkomensgrens DINSDAG 10 NOVEMBER 1959 DE LEÏDSE COURANT PAGINA 7 .urvierentwiniig, elfuurvijfeniwiniig, elfu. De regering heeft bij de Tweede Kamer een nota ingediend over de hoofd- De regering zal de hierboven ge- lijnen van het in de komende jaren te voeren bezitsvormingsbeleid. Als noemde maatregel pas concreet uit- voornaamste maatregel van de overheid wordt daarin aangekondigd de in- werken, als de Tweede Kamer over stelling van een gepremieerde spaarregeling voor het gehele volk met een haar beleid heeft kunnen oordelen, belastingvrije premie over maximaal 400,per jaar van twintig procent. Deze spaarregeling zal afhankelijk worden gesteld van een inkomens- of Slag om de arm. vermogensgrens en alleen gelden voor bedragen, die minimaal vijf jaren worden vastgezet. Ter verhoging van het rendement zal worden nagegaan In het bijzonder met betrekking, tot of de gespaarde bedragen na vijf jaar voor nieuwe premiëring in aanmerking de algemene spaarregeling, waaraan kunnen komen. alleen volwassenen kunnen deelne men, wenst de regering een slag om door de regering in overweging geno- de arm te houden. Er zal een inko men maatregelen zullen dus variëren mens- en een vermogensgrens wor- van 50 tot 60 miljoen per jaar. den gesteld, waarover nadat de De regering hoopt met haar beleid Tweede Kamer haar óórdeel heeft te komen tot f 450 miljoen gepremi eerde besparingen per jaar. gegeven een advies aan de S.E.R. gevraagd zal worden. De adviesaan- Beleggings-maatschap- pijen vrij van belasting OOK BEVORDERING EFFECTENBEZIT Verder overweegt de regering: 1 Wijziging van het wetsontwerp benden en van de maatschappelijke niet lang moet worden gewacht. De waarin werkgeversbedragen aan organisaties. Daarbij is vrijwilligheid, huidige fase in de welvaartontwikke- spaarregelingen ter bevordering van het onder persoonlijke verantwoorde- ling is zodanig, dat de tijd voor be- In de nota, die is ondertekend door vrage zal nauwkeurig worden om- prof. De Quay en de staatssecretaris schreven en ook zal worden aange- sen Schmelzer en Van der Berge, drongen op spoed, stelt de regering, dat de bezitsvor- De regering meent nl., dat met de ming primair tot stand moet komen maatregel voor de bezitsvorming on- door activiteiten van de belangheb- der grote groepen van de bevolking duurzaam bezit van werknemers wor- lijkheid besluiten tot bezitsvorming, zitsvormende maatregelen rijp ge- den vrijgesteld van loon- en inkom- van essentieel belang. Niettemin me- noemd mag worden. Op de medewer- stenbelasting. In zijn huidige vorrn nen de ondergetekenden, dat de over- king van spaar- en handelsbanken beoogt dit wetsontwerp tegemoet- heid stimulerend dient op te treden, kan worden gerekend, komingen te verlenen, voor werk- Het nieuw te vormen vermogen (ge- Voorlopig staan de algemene spaar- geversbij dragen aan bouwspaarfond- volg van de enorme economische ex- regeling en de regeling ter spreiding sen. De wijzigingen gewenst ge- pansie) dient een zo ruim mogelijke van het effectenbezit boven aan de acht ook in verband met de vrijere spreiding onder de bevolking te vin loonvorming beogen: a. de vrijstel- den. Daarbij dienen de sociale aspec- lingen ook te verlenen wanneer de ten van de bezitsvorming recht te spaarfondsen een andere vorm van worden gedaan, duurzaam bezit dienen dan een eigen Van Nelle bestellen (Adv.) woning en b. de stimulering van een winstdelingssysteem, waarin vrijstel ling van loon- en inkomstenbelasting, alsmede van de premieheffing voor de sociale verzekering zal worden verleend, ook wanneer de werk nemers zelf van stortingen afzien. O Vrijstelling van vennootschaps- belasting, registratie- en zegelrecht van bijzondere beleggingsmaatschap pijen, waarvan de aandelen uitslui tend kunnen worden verkregen door 11 treinstellen méér damDen HaagRotterdam etc. ieder half uur een trein met zowel bestemming Zeeland als Brabant/ Voor 1960 hebben de Nederlandse Limburg rijden. kant in het water. De pogingen om een kabel aan de auto te bevestigen „ï-,™- vwr i3ou Iicuocii ue i>cucnuuu»c ojiinuuig njucn. faalden aanvankelijk. Toen de politie «f ffSpoorwegen een nieuwe dienstrege- Als_belangrijkste resultaten geven echter de hulp van kikvorsmannen van de Koninklijke Marine had inge roepen en deze arriveerden, was men er eindelij k in geslaagd de wagen op Woningen. Wellicht wordt in de toekomst ook nog een regeling ontworpen voor de financiering van eigen woningen. Het huidige premiesysteem behoort nl. tot het complex van maatregelen, dat ge nomen is om de woningnood te be strijden. Het is verder geenszins uitgesloten, dat de regering met voorstellen komt om de ambtenaren, die in aanmerking komen voor de ambtenarenspaar- regeling, ook te laten profiteren van de algemene spaarregeling. De amb- tenarenspaarregeling zal echter zo lang niet behoeven te wachten. Aan genomen wordt, dat zij voor 1 januari 1960 in het Staatsblad zal zijn ver schenen. Van Nelle bestellen (Adv.) Auto te water Gistermiddag omstreeks vier uur is een personenauto door de afsluitbo men van de geopende Slootsluisbrug te Slootdorp in de Slootsluis gere den. De wagen verdween geheel on der water. Toen de auto met be hulp van een kraanwagen op de wal was gebracht bleken de inzittenden, de 63-jarige landbouwer H. Homan uit Slootdorp en zijn 5-jarig klein dochtertje Froukje Koorn uit Wie- Gisteren was het 25 jaar geleden, dat bij1 de toen gemeentelijke telefoon- ringen, reeds te zijn overleden. De dienst in Den Haag het eerste tijdmeldingsapparaat bij de oudere oorzaak van het ongeval is niet be- P.T.T.-ers beter bekend als „Tante Cor" officieel in gebruik werd genomen, kend. Dit apparaat, een cylinder met geluidstrookjes, die foto-elektrisch worden Het was slecht weer, toen de heer afgetast, is een vinding van de heer F. H. Leewrik. Tot 1934 hadden de Homan, die zijn kleindochtertje voor dames van de sector „inlichtingen" druk werk met het geven van de juiste een autoritje mee had genomen, bij tijd aan abonnees, die daarvoor een bepaald nummer draaiden. Circa 1200 de geopende brug kwam. Hoewel door maal per dag noemden de dames in Den Haag de juiste tijd. „Tante Cor" de regen het zicht maar matig was, vervult sedert 1934 in Den Haag en later ook in Rotterdam en Amsterdam waren de afsluitbomen van de ge- en andere plaatsen deze taak met haar op vele filmbanden vastgelegde stem. opende brug toch duidelijk te onder- „Tante Cor" is mej. Cor Hoogendam, wier stem nog altijd weerklinkt voor scheiden. de Nederlanders, die graag bij de (juiste) tijd willen blijven. Want de heer Met onverminderde snelheid reed Leewrik, die de talrijke in gebruik zijnde apparaten voor de P.T.T. heeft de auto echter dwars door de bomen vervaardigd, heeft constant gebruik gemaakt van de stem van zijn schoon- heen en tuimelde van de hoge wal- zuster. Al geeft de foto er misschien aanleiding toe, wij geloven niet, dat „Tante Cor" haar taak wil overdragen. mieerde) spaarregeling of aan regelingen, die onder 1 worden ge noemd. Van Nelle bestellen GEVAARLIJKE PSYCHOPAAT GEGREPEN. ling in het leven geroepen, die in veel de N.S. onder meer op. afwijkt van de vorige. Er komen 1. op de drukke reisuren zijn er méér sneltreinen op de lange afstan- sneldelen RotterdamVlissingen 3,. den. Tot nu bestond er een systeem en RotterdamVenlo; Vrijstelling van het zegelrecht van vaste tussenpozen in de vertrek- 2. Elk uur sneltrein Amsterdam voor sommige obligaties. Dit laat- tijden der verschillende treinen. Het Maastricht (20 min. sneller), ste acht de regering gewenst met het devies van NS was: Op ieder uur van 3. Elk uur sneltrein ZwolleNijme- oog op de verdere bevordering van ieder station minstens één verbinding gen met aansluitingen te Zwolle het effectenbezit bij kleine spaarders, naar elk station". Een van de nadelen in alle richtingen. Een grote verscheidenheid van kleine van dit systeem was, dat op ieder 4. Verkorting van de overstaptijden. coupures is noodzakelijk. baanvak slechts één type treindienst de verbindingen onderhield. Dit Moskou A De mogelijkheid om te komen tot moest dan noodzakelijk een volledige invoering van een vrijstelling van stoptrein zijn. Voorts is meegedeeld, dat er een inkomstenbelasting voor inkomsten zomerdienst Hoek van HollandMos- uit bezit tot een bedrag van 300.Op betrekkelijk weinig baanvak- kou in het leven wordt geroepen, (ev. met inbegrip van vermogens- ken kende de NS twee treindiensten waarvoor van Russische treinen inkomsten uit eigen onderneming), naast elkaar: een sneltreindienst voor wordt gebruik gemaakt. Deze ligrij- uitsluitend voor personen, wier ver- lange afstanden en een stoptrein- tuigen zullen door technici van de mogen c.q. inkomen een bepaald dienst voor korte afstanden. Met na- Ned. Spoorwegen onderzocht worden bedrag niet overschrijdt. me de reiziger over lanige afstanden op bruikbaarheid. een belangrijke klant van de NS stelde hierin zijn eisen en daarom Gevolgen voor het Rijk. gaat men voor 19g0 over tot het in voeren van groter variatie in trein- De budgetaire gevolgen voor het diensttypen. In de praktijk zal het rijk van bovenstaande maatregelen niet mogelijk zijn dergelijke ingrij- ztjn slechts bij benadering te schat- pende wijzigingen voor het gehele ten. Voor de jeugdspaarwet, die thans net gereed te krijgen. Voor de zomer meer dan een jaar werkt worden de van 1960 is een herziening voorbereid uitgaven per jaar berekend op 8»/2 van de lijnen Amsterdam—Rotterdam Zaterdagmorgen zag een brigadier miljoen gulden (75.000 gepremieerde ZeelandBrussel; Amsterdamvan Polltie °J> da Grote Markt te spaarders), voor de ambtenarensuaar- EindhovenVenlo; A'damUtrecht Hen Haag de 26-jarige S. S. lopen, regeling op 71/: miljoen (200.000 EindhovenMaastricht; ZwolleHe man was reeds op 12 oktober uit deelnemers), voor de onder 1 ge- NijmegenMaastricht; ArnhemGroot-Batelaar ontvlucht en staat be noemde regelingen (bij stijging der 's-Hertogenbosch'Roosendaal; Betu- kend als een gevaarlijk psychopaat, deelnemers van 200.000 tot 300.000) welijn, Zuid-Limburg; Enschede— He brigadier volgde de man en hield ƒ7,5 tot /10 miljoen, voor de alge- Zutphen, alsmede een aantal aanpas- hem in de Kleine Halstraat staande, mene spaarregeling (100.000 a 200.000 singen op aansluitende lijnen. S. weigerde aanvankelijk zijn naam deelnemers) ƒ20 tot 40 miljoen. Naast de verbeterde aansluitingen op te geven en zeide tenslotte Jansen Door de vrijstelling van de vennoot- zullen ook enige verbindingen min- te heten. De brigadier verzocht hem schapsbelasting enz. zal het rijk vrij- der gunstig worden. De wijzigingen daarop mee naar het bureau Buiten- wel geen inkomsten derven, maar de maken het aanschaffen van 11 trein- hof te gaan, aan welk verzoek de vrijstelling van het zegelrecht voor stellen extra noodzakelijk. man aanvankelijk gehoor gaf. Plotse- sommige obligaties zal ongeveer 2 ling zette hij het op een lopen, waar- miljoen per jaar vragen. Wanneer Elk half uur. na de brigadier drie waarschuwings bovendien wordt overgegaan tot vrij- schoten loste. Een daarvan trof de stelling van. inkomstenbelasting voor In de nieuwe regeling zullen tij- band van een bromfiets. S. vluchtte inkomsten uit bezit zal nog eens een dens de spitsuren op de Lijn Amster- een poort in de Annastraat binnen, schatkistoffer van 20 a 25 miljoen waar hij door de brigadier, die inmid- worden gevraagd. dels assistentie had gekregen, werd De budgetaire gevolgen van de Van Nelle bestellen (Adv.) aangehouden. De werkers namen spontaan een dagje vrij MOTORRIJDER DOOR TREIN GEGREPEN. Harwich-boot ramde Duitse kustvaarder Bij de afvaart naar Engeland heeft v- - Op de onbewaakte overweg aan de het droge te trekken. Er waren toen Stationsstraat in Teuge is gistermid- echter reeds twee uren verstreken. dag 1715 uur de g*.jarige j. NlJ. man, die op zijn motorfiets op weg KORTSLUITING IN was naar zÜn huis in Apeldoorn, door de dagboot van de maatschappij Zee- ROTTERDAMS SCHAKELSTATION een personentrein gegrepen. Hij werd land, de „Koningin Emma" zaterdag door de aanrijding van zijn voertuig het Duitse kustvaartuig „Unter Elbe" T* m Z- gistermorgen, geslingerd en kwam in de Wetering te geramd. De „Koningin Emma" heeft *fa^et^5!riC:voorziening op ge- recht, die langs de spoorbaan loopt, geen schade opgelopen, maar de „Un- hefA,Voprne en Futten en in het zui- Hij moet op slag gedood zijn. De ter Elbe" kreeg nogal wat schade bo- delyk deel van Rotterdam uitgeval- heer Nijman was vader van acht ven de waterlijn aan het achterschip urJi Zmd_Beierl^nd kinderen. Van de motorfiets werd aan stuurboordzijde. De „Koningin en de Hoekse Waard waren zonder siechts het glas van de koplamp ver- Emma" heeft de reis naar Engeland stroom. Het ongemak was te wijten njeid. voortgezet. SJÏ, in een s^hakelsta- De aanvaring werd veroorzaakt, aHWK- deden zich doordat de uitvarende „Unter Elbe" daarby geen persoonlijke ongevallen -Het tweejarig zoontje van de niet snel genoeg kon uitwyken voor voor; wel was er materiele schade, landbouwer C. Winterman uit Klaren- de „Koningin Emma" die zich juist De Rotterdamse tram, die een eigen beek, dat woensdag in een onbe- van do wal had losmaakt voedingsnet heeft, ondervond geen waakt ogenblik een kruik met ko- naa losgemaakt. hinder van de storing. Wel moesten kend water van de tafel trok, en (Adv.) de trambestuurders bij kruispunten, daardoor ernstige brandwonden op- waar de verkeerslichten waren uitge- liep, is in het Juliana-ziekenhuis te VECHTEN GING NIET LANGER vallen, extra uitkijken. Om tien mi- Apeldoorn overleden. nuten over negen was de storing op- geheven. Van Nelle bestellen RIJDEND De regering zal aan de Tweede Ka mer voorstellen het maximum voor de prijzen van de voetbalpool te stel len op 25.000 gulden. Dit bedrag ligt tussen de in het rapport van de com missie-Wiarda genoemde bedragen, t.w. 50.000 gulden door de meerder heid voorgesteld en 10.000 gulden door de minderheid. Om de vraag of de voetbaltoto zal voortbestaan of niet, zal het bij de behandeling van het nog in te die nen ontwerp-wijziging van de lote- rijwet niet meer gaan. Er heeft zich voor de wijziging, waarbij de toto een wettelijke basis zal krijgen, reeds een duidelijke meerderheid afgete kend: K.V.P., socialisten en liberalen zijn voor. Bij de behandeling van het ont werp zal het voornamelijk gaan om de hoogte van de uit te keren bedra gen. Vooral uit c.h.-kring komt de wens om de uit te keren bedragen te beperken. De Hervormde raad voor de zaken van kerk en samenleving heeft intus sen de voetbalpool afgewezen. Hij zegt in een rapport de voetbalpool te zien als een kwaad, dat gevaren in houdt voor de geestelijke volksge zondheid, het sociale leven en de sport zelf. (Alg. Dagblad). Politie knipte automatenlichter Een handige truc heeft de Amster damse politie klaarheid gebracht in een duistere zaak. Een 51-jarige sup poost van een tentoonstellingsgebouw werd reeds enige tijd ervan verdacht geld uit een telefooncel te hebben gestolen. Toen de recherche van het bureau Pieter Aertszstraat enkele ge merkte munten had geworpen in de bedoelde automaat was de zaak vlug rond. Toen de man werd aangehouden bleek hij dit gemerkte geld in zijn bezit te hebben. (Adv.) De politie van Hengelo werd zater dagavond gealarmeerd omdat er een vechtpartij -was in de Tuindorp- straat. Toen de agenten arriveerden, vonden ze alleen nog een 36-jarige man. Hij stond temidden van enkele bloedvlekken op straat. De man was met vier andere bewoners van het woonwagenkamp buiten de stad, aan de zwier geweest per auto. Op de te rugweg ontstond in de rijdende wa gen onenigheid tussen twee broers. Het conclict liep uit op handtastelijk heden van zo hevige omvang, dat men de wagen langs de kant van de weg moest parkeren, omdat het vech ten niet langer rijdend ging. Op straat werd de strijd voortgezet. De twee broers brachten elkaar voldoen de letsel toe om in zoverre een ont nuchtering te bewerkstelligen, dat men besloot, gezamenlijk naar het ziekenhuis te gaan. In de drukte ver gat men de vijfde man mee te nemen. De politie haalde bij het R.K. zieken huis de niet gewonde participanten op om hen op het bureau gelegenheid te geven geheel te ontnuchteren. Een van hen werd aan de zorgen van een arts gelaten. Van Nelle bestellen (Adv.) De foto geeft een overzicht van 't Rode Plein te Moskou tijdens de g rote optocht. 4 MILJOEN OESTERS OPGEGETEN In oktober zijn 3.857.303 stuks oes ters verzonden, waarvan naar Bel gië 2.402.212 stuks, Engeland 235.950 stuks, Duitsland 249.811 stuks, Frank rijk 618.770 stuks, Zwitserland 93.350 stuks en diverse landen 49.820 stuks. In Nederland bleven 207.390 stuks. Het ligt in de bedoeling van de re gering, dat na een parlementair de bat over de bezitsvormingsnota het advies van de S.E.R. gevraagd zal worden over de inkomens- en vermo gensgrens, welke voor de algemene premiespaarwet zal moeten worden gesteld, aldus het Alg. Dagblad. In nader beraad bij het Kabinet is tevens de invoering van een vrijstel ling van inkomstenbelasting voor in komens uit bezit (dus uit rente) tot een bedrag van 300,per jaar, eventueel met inbegrip van vermo gensinkomsten uit eigen onderne- Adenauer leeft met „zijn stad mee Bondskanselier Adenauer heeft te Keulen, de stad waarvan hij lange tijd burgemeester is geweest, de nieuwe Rijnbrug geopend.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7