S)e ongeveinsd dubbelhartig Kimalaja-reuzen V.N.-Commissie-rapport over Laos Himalaja-expeditie verongelukt? Frankrijks begroting voor 1960 Het weer in E"r°Pa Korreltje Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C J. ROOZEN. ZATERDAG 7 NOVEMBER 1959 51ste JAARGANG No. 14858 KLEINE MENSEN TUSSEN GRIMMIGE KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p.w., f2.55 p.maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.Advert.: 17 ct p. ra.m. Telefoontjes fl.50. „Geen troepen van N.-Vietnam' India en de Chinese bedreiging werden niet geïdentificeerd als be horend tot de geregelde eenheden van de Noordvietnamese leger", aldus de commissie die bestond uit verte genwoordigers van Japan, Argenti- de Indische socialistische Pradja- nië„ Italië en Tunesië. partij is een resolutie aangenomen, „Er zijn geen bewijzen, dat com- In een rapport van 32 pagina's aan waarin de regering verzocht wordt, munistische troepen uit Noord-Viet- de.veiligheidsraad, verklaart de com- communistisch China een ultimatum nam hebben deelgenomen aan de missie, dat de Laotische rebellen wel te stellen om het met geweld door guerrillaoorlog in het Indonesise ko- materiaal, wapens, voorraden en de de Chinese communisten bezette ge- ninkrijk Laos" dit is de conclusie hulp van politieke adviseurs uit bied" weer te ontruimen, van de subcommissie van de Veilig- heidsraad der Verenigde Naties, die in Laos een onderzoek heeft inge- „Niet sledhts de territoriale onschend baarheid van India, doch de vrijheid, veiligheid en vrede van geheel Azië zijn afhankelijk van de wijze, waarop India de communistisch-Ohinese be dreiging beantwoordt". Het socialistische parlementslid Nath Pai verklaard^.dat het geen toeval is, dat de Chinese actie nu werd ondernomen. Hei blijft spannen in Congo „Zij vloeit voort uit een met dode lijke zekerheid opgesteld plan. In dien de Chinese communisten een- Noord-Vietman hadden ontvangen. maal de Himalaja over zijn is de po- Ondertussen heeft de Sowjet-on- S!tie van ^et gebele Indische schier- derminister van Buitenlandse Zaken, •'In.dlJen .?e Chmese Volksrepubliek eiland en van de vrije Aziatische steld. Koesnetsof, over het voornemen van met wl1: m0et d® regering derge- landen kwetsbaar geworden. Door secretaris-generaal Dag Hammars- lsjke militaire en diplomatiek maat- de Mac Mahon-lijn de grens tus- „Uit getuigenverklaringen is ge- kjoeld om dinsdag naar Laos te ver- fegelen nemen, dat China gedwongen sen India en Tibet te verdedigen bleken dat in bepaalde gevallen per- trekken gezegd: „We zijn tegen elke 's bet bezette Indische gebied te ver- staan wij niet slechts in de bres voor de onschendbaarheid van India, doch evenzeer voor die van andere vrije In de resolutie wordt ook gezegd: staten". sonen met Vietnamese gelaatstrekken inmenging van de VN in de binnen- laten", aldus de resolutie, aan de strijd deelnamen, doch zij landse aangelegenheden van Laos". In diplomatieke kringen te New Pesquet nog niet gearresteerd York wordt aangenomen dat de wes telijke mogendheden thans hun plan om de Veiligheidsraad in Laos te la ten optreden zullen opgeven. Zoals bekend beweerde de regering van Laos dat eenheden van het Noord vietnamese leger de communistische opstandelingen steunden. De rechter van instructie te Pa rijs, Braunschweig, heeft het ver zoek van de procureur-generaal in de De 15 belangrijkste Belgische Door lawine bedolven Franse hoofdstad om het voormalige autoclubs en toeristische organisaties Franse parlementslid Pesquet en hebben besloten him leden uit te no- Tsjimmi Koltsji gemaakt. Een Zwitserse alpinist, die vijf jaar geleden de Gaurisjankar pro beerde te beklimmen noemde de Hi- malajareus „onbeklimbaar van Nepal uit". Als de expeditie inderdaad is ver- diens medewerker Dahuron te arres- digen om op zaterdag 21 november laja-expeditie van drie Japanners en J?, teren, afgewezen. Pesquet en Dahu- een verkeersstaking te houden uit 29 Sherpa's (dragers) en één Nepa- iaia ron zijn zoals bekend betrokken bij protest tegen de plannen van de Bel- lese verbindingsofficier bij een be- de geruchtmakende zaak-Mitterand. gische regering om de aiuto-belasting klimming van de 7500 meter hoge Ervaren berggidsen in Katmandoe en de benzineprijs te verhogen. Gaurisjankar nabij de Mount Eve- houden het voor het waarschijnlijkst, Rechter Braunschweig heeft ver- De functie van aartspriester van rest om het leven is gekomen. Drie dat de expeditie onder een lawine klaard dat hij niet over voldoende de St. Pieter, die door het overlijden weken geleden waren de 32 mannen bedolven is, zoals ook het lot was van bewijzen beschikt dat de twee man- van kardinaal Tedeschini vacant naar 6000 meter hoogte geklommen de Duitse expeditie, die in 1937 de nen onware verklaringen hebben af- werd, zal worden toevertrouwd aan om ^aar een kamp op te slaan, maar Nanga Parbat trachtte te bedwin- gelegd bij het verhoor. De procureur- kardinaal Amleto Cicognani, prefect sedertdien is niets meer van hen ver- gen. Toen kwamen zestien mensen generaal had te kennen gegeven dat van de Congregatie der Riten. De nomen Men vreest dat zij in de he- om het leven, dit wel is gebeurd. Vaticaanse staatssecretaris kardinaal vige sneeuwstormen zijn omgekomen. Pesquet en Dahuron beweren dat Tardini zou er aanvankelijk door de zij op verzoek van Mitterand de aan- Paus voor aangezocht zijn, maar be slag in scène hebben gezet. dankt hebben. Wees voor deze zondag: De bisschop van Rotterdam komt genoten des geloofs", maar toch dier- morgen naar Oegstgeest om daar op bare huisgenoten van het dierbaar plechtige wijze de H. Geheimen te vaderland en mogen dus aanspraak vieren. Hij komt naar Oegstgeest maken op onze bijzondere apostoli- om de sluitingsdag van de „Amate" sche belangstelling en genegenheid, met zijn belangstelling te vereren en Wees dus morgen ongeveinsd dub- ook om het feest van St. Willibrord belhartig! Vergeet de Amate niet, mee te maken. maar vergeet evenmin het St. Willi- Het mag bekend verondersteld brord-apostolaat, worden, dat St. Willibrord de kerk OX. Heer zelf zou bij een keuze van Oegstgeest heeft gesticht en dat jn belangstelling de raad geven: ,4) i t de parochiekerk in een schrijn een m0et ge doenen het andere niet reliek van onze nationale geloofsver- jaten!" kondiger bewaart. Want binnen- en buitenlands apos- A na. tit'1j tolaat: zij werken beide om de eer Nu is het zo, dat St. Willibrord ^es Heren te verkondigen en de die van geboorte Engelsman was mensheid in kennis te stellen van met dezelfde bedoelingen naar Ne- g0(js liefde- en genade-verbond, derland overstak, welke de missiona- Pogingen om het kamp te bereiken faalden totnogtoe en vliegtuighulp is moeilijk, daar men niet dicht ge noeg bij de bergwanden kan komen om goed waar te nemen. Niettemin heeft de Nepalese rege ring reddingsploegen uitgezonden en een luchtinspectie gelast. De Japanse expeditie was reeds be- De lading van de „Bilbao" De rederij van het Hamburgse vrachtschip „Bilbao", dat woensdag in het Kanaal door een Frans oor- gin september uit Katmandoe ver- logsschip werd aangehouden en naar Foto boven: dé strijdkrachten in de Congo houden strenge controles langs trokken en had een basiskamp aap Cherbourg opgebracht, heeft ver- de wegen. Foto onder: in Brussel hebben 150 studenten van de vrije unlversi- de voet v«fh de berg bij het dtïrp klaard, dat de Frarisen 73 kisten met teit geprotesteerd tegen 't eventueel zenden van dienstplichtigen naar Congo. stormlantaarns en honderd kisten met jachtpatronen in beslag hadden genomen. kaanse televisie-uitzending in het Dit nummer bestaat uit 12 pagina csvimcr IQ fffktwipn geding is gekomen". Het schip heeft vrijdag zijn reis i a naar Casablanca voortgezet. De re- £>or ontvaren mhchtin- derij verklaarde, dat het uitsluitend §en hebben aangetoond, dat het on- Marokko als bestemming had gehad ^er2oe n beperkt kan blijven tot en geen orders had om naar Alge- vraag-en-antwoord-programma's. rië of Tunesië te varen. ls reJds besomen met het Een woordvoerder van de rederij "jJeidende werk voor een zich verder - - - - uitstrekkend onderzoek aldus Har zei, dat het optreden van de Franse autoriteiten „onbegrijpelijk" is. Het °o ondercommissie komt 9 dec. aanhouden in vredestijd van een "t opnieuw bijeen om haar verdere koopvaardijschip buiten de territo- ëedraSsUJn bepalen, riale wateren is in strijd met het in ternationale recht, zo zei hij. BREESTRAAT (Advertentie) rissen bezielen, die op de Amate „tam-tam" maken (en dat met veel succes). Bovendien is het zo, dat ook St. Willibrord oprecht Rooms was. Daar van getuigen zijn twee reizen „over de bergen", eerst om van de Paus toe stemming voor zijn apostolaat en, na derhand, om de bisschopswijding te ontvangen. Men kan er dus staat op maken, dat St. Willibrord de Amate een bij zonder goed hart zou toedragen, maar dat hij de eenheid der Kerk in Ne derland en de christelijke doordese ming van het Nederlands volksleven eveneens een bijzonder goed hart zou toedragen .zonder' van dubbel hartigheid te worden verdacht. Zo denkt ook de „apostolische man" erover, die in dit bisdom de opvolger van Willibrord is, de bis schop van Rotterdam. Want in de dubbele reden van zijn komst naar Oegstgeest ligt bena drukt, dat er niet alleen een Amate- tentoonstelling wordt gehouden, maar dat het ook St. Willibrord-zon- dag is. Langzamerhand weet iedereen, dat rond het feest van de apostel van Ne derland in gebed, preek en offer schaal het St. Willibrord-aposto- laat wordt gepropageerd. Dat kan deze keer, wat dit gewest betreft, alleen in de dekenaten van Noordwijk en Alphen a. d. Rijn geschieden. Het St. Willibrord-apostolaat (dat merkwaardigerwijs zijn zetel heeft in Oegstgeest, waarvan de kerk door Willibrord is gesticht, en in een huis, dat gesticht is door de eerste Nederlandse bisschop na de „Her vorming") richt zich tot alle Neder landers, die buiten de Katholieke Kerk staan. Zij zijn wel geen „huis- DE BOLLENUITVOER NAAR ENGELAND Vreugde bij de bollenimporteurs in Engeland en bij vele exporteurs in de bollenstreek. Want zoals mede gedeeld, werd de bolleninvoer in En geland geliberaliseerd. Naar we ver nemen, is er echter een kans dat En- geand de invoerrechten wil verho gen. Er is een mogelijkheid om dit te voorkomen en wel: door de mini mumexportprijzen te verhogen. In de eerstvolgende vergadering van het Produktschap voor Een werk, Sint Jozef welgevallig Amerikaanse televisie Buron onder de loupe weer? (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). WEINIG WIND. Franse minister van vervoer en openbare werken, heeft vrijdag op het vliegveld Orly bij Parijs een nieuwe, ruim 3 kilo- De congressionele ondercommisie meter lange en op bruggen gebouwde, die een onderzoek heeft ingesteld startbaan voor straalvliegtuigen ge- naar het element van de „doorge- opend. Het is de eerste stap bij de uit stoken kaart" bij vraag- en antwoord- voering van een plan om van Orly programma's van Amerikaanse tele- het grootste vliegveld van Europa te visiestations, heeft besloten ook aan- maken, dacht te zullen schenken aan andere onderdelen van televisie-uitzendin- De militaire transporten van gen in de V. S. bieten, bietekoppen en bietenloof zul len nog enige weken doorgaan, deelt De voorzitter, de democratische af- de legervoorlichtingsdienst mede. De- t gevaardigde Harris, verklaarde uit de ze week is in totaal ongeveer 1000 FiOOCWSLtcrstclllQCri getuigenverklaringen de indruk te ton aanvullend veevoeder vervoerd o hebben gekegen, dat het „gedrag en en tijdens de week daarvoor onge- de moraliteit van de gehele Ameri- veer 1200 ton. Op vele plaatsen mist of laag hangende bewolking en slechts hier en daar opklaringen. Weinig wind, ongeveer dezelfde tempe raturen. 8 Nov.: zon op 07.46, onder 17.01; maan op 14.18, onder 9 Nov.: zon op 07.47, onder 17.00; maan op 14.45, onder 01.08. 8 Nov.: v.m. 8.59; nam. 9.37. 9 Nov.: v.m. 10.24; nam. 11.05. Algerije heeft De weerrapporten van hedenmor- efficiënter zal worden geregeld, en gen 7 uur luiden: dat winstgevende industrieën is ver- weer temp. zocht de mogelijkheid te bestuderen HELSINKI motregen 2C. de prijzen te verlagen. Een groot STOCKHOLM licht bewolkt 4 aantal veelgebruikte artikelen zal OSLO geheel bewolkt 1 binnenkort in prijs worden verlaagd, KOPENHAGEN half bewolkt 8 De Franse premier Debré heeft aldus Debré. ABERDEEN geheel bewolkt 9 gisteren bij de opening van het be- De regering overweegt opnieuw LONDEN mist 11 grotingsdebat in de Nationale Verga- pensioen uit te keren aan enkele AMSTERDAM licht bewolkt 4 dering verklaard, dat Algerije voor- groepen oudstrijders. Zoals bekend BRUSSEL mist 3 rang heeft op de begroting voor 1960, werden deze pensioenen aan het be- LUXEMBURG geheel bew. voorrang niet alleen wat betreft militaire uit gaven, maar ook voor uitgaven op bet gebied van landbouw, industrie en sociale zaken. De belastingdruk zal over het ge heel genomen wat worden vermin derd. De toestand van de schatkist is zodanig dat er in 1960 geen grote staatslening zal behoeven te worden uitgeschreven. gin van het jaar opgeheven. Veel mist ZURICH De Bilt, zaterdag 10 uur. Het GENèVE K.N.M.I. deelt mede: LOCARNO Het hogedrukgebied, dat gisteren WENEN De militaire begroting bereikt het boven Scandinavië lag, neemt weer INNSBRUCK recordbedrag van ruim 16 miljard af 0nder invloed van een storing, die ATHENE n 1 procent meer dan in langs de Noorse kust naar de Pool- ROME 1959. Er zijn belangrijke sommen uit- zee trekt. AJACCIO getrokken voor kernwapens en met In onze omgeving bleef een zwak MADRID straalmotoren voortgestuwde raket- hogedrukgebied achter, dat vanmor- MATLORCA ten' gen wéér in betekenis begon toe te LISSABON Premier Debré heeft gisteravond nemen. Het rustige weer zal daardoor het economische beleid van zijn re- zondag aanhouden. gering voor televisie verdedigd. Vanmorgen kwam weer op vele De premier zei dat het onmogelijk plaatsen mist voor, waarin de tem- is op korte termijn grote loonsver- peratuur hier en daar twee graden hogingen te geven, maar dat het sa- beneden nul was. larispeil met de versterking van de Ook de komende 24 uur zal veel PARIJS geheel bewolkt 6 BORDEAUX onbewolkt 11 GRENOBLE zwaar bewolkt 6 NICE licht bewolkt 10 BERLIJN geheel bewolkt 5 FRANKFORT geheel bewolkt 7 MüNCHEN geheel bewolkt 3 geheel bewolkt 5 niet ontvangen onbewolkt 9 regen 7 sneeuw 4 licht bewolkt 22 geheel bewolkt 16 zwaar bewolkt 16 onbewolkt 17 niet ontvaneen regenbui 21 "'6 ox r x.- r, y, icuuptu "itv uc vcioicnviiiS van ue \j\jk. uc lAuineiiue uur zaï veej Het is verbazingwekkend tot welke Siergewassen De negentig jaar oude bekende St. Jozefskathedraal van de stad La Crosse Franse economie geleidelijk zal stij- mist in ons land blijven voorkomen, hoogten de menl kan stii gen doo? schijnt in een geheime vergadering in de Amerikaanse staat WKConsim wordt afgebroken om plaats te maken gen. terwijl in de temperatuur niet veel met beidenvoeten op de grond te een voorstel in deze richting behan- voor een modern nieuw gebouw. Deze spectaculaire foto toont het slopen De premier zei, dat in de actie voor verandering te verwachten is. De blijven. deld te worden. van de torenspits. prijsverlaging, de verkoop van vlees neerslagkansen blijven gering. (Dunean Cadwell)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1