a HET ST. WILLIBR0RDAP0ST0LAAT San balm m Een heerlijke Tweedmantel ZATERDAG 7 NOVEMBER 1959 DE LEIDSE O - iVT PAGINA 10 Wat is dat nu weer? Nboit van gehoord. Wat doen ze met het geld? Dergelijke vragen krijgen de Leken te horen, die er op uit trekken om leden te werven voor dit St. Willi- bord-Apostolaat. In 1948 werd dit apostolaat opgericht als het bisschop pelijk genootschap voor het binnenlands apostolaat Zoals .de pauselijke missie genootschappen de missies steunen over geheel de we. reld, zo wil dit binnen lands genootschap het werk van het Binnenlands Apostolaat steunen. Het Binnenlands Aposto laat wil de katholieken, die de Kerk verlaten hebben, weer trachten met God te verzoenen. Het Binnenlands Aposto laat wil aan onze „anders denkende" landgenoten de gelegenheid bieden kennis te maken met de leer en de gebruiken van de ka tholieke Kerk. Het Binnenlands Aposto laat tracht door lezingen, conferenties, gesprekken en op nog vele andere wij zen, de katholieke leer uit te dragen. Zoals de pauselijke missie- genootsohappen uw gebed vragen en uw contributie, zo vraagt ook het genoot schap van het Willibrord Apostolaat uw gebed en uw bijdrage van f 1,25 per jaar. Eenmaal in het jaar ontvangen de leden een geïllustreerde uitgave over de werken van Binnenlands Apostolaat. De opbrengst der contributies van deze afdelingen dient met de opbrengst der collecte op de jaarlijkse Willibrord-zondag om alle werken van Binnen lands Apostolaat te steunen. Uit deze beide bronnen moet alles bekostigd worden. (En dat is zoals insiders weten zeer veel). SMALDEEL I IN TANGER. Het smaldeel I bestaande uit Hr Ms kruiser De Ruyter, Hr Ms jager Gro ningen, Mr Ms fregat De Meeuw en Hr Ms. onderzeeboot Zwaardvis, zal van gisteren tot 9 november a.s. een niet-officieel bezoek brengen aan Tanger. Deze schepen worden 's mor gens omstreeks 10 uur in Tanger ver wacht. Het ontvangstprogramma omvat onder meer de volgende punten: Of ficiële ontvangsten aan boord van het vlaggeschip Hr Ms De Ruyter alsme de tegenbezoeken aan het Neder landse consulaat; gratis filmvoorstel lingen in het cinema Soya voor alle opvarenden en een rondrit naar de kaap spartel grotten van Hercules voor 200 man. Ook een voetbalmatch en een soiree staan op het programma. Nieuwe voorzitter van „St. Raphaëi" De heer W. J. L. Spit zal op 1 de cember a.s. waarschijnlijk in de functie treden van voorzitter van de Nederlandse katholieke bond van ver voerpersoneel „St. Raphaëi" als op volger van de heer J. M. Blommers. „De Volkskrant". (Advertentie) (Advertentie) Jongen door zand bedolven Gistermiddag om ongeveer drie uur is de 14-jarige M. Pijpers uit Venlo bedolven geraakt onder een grote hoeveelheid zand. Het duurde een half uur voordat de jongen kon worden bevrijd. Toen bleken de le vensgeesten reeds te zijn geweken. Ook langdurig toegepaste kunstma tige ademhaling mocht niet meer ba ten. Samen met een vriendje had hij een diepe kuil gegraven die op een gegeven moment instortte. Veilig wassen" nu in hei hele land „Is uw wasmachine veilig aangeslo ten?", wordt gevraagd op tienduizend affiches, die deze dagen uit Rotter dam verzonden worden naar een groot aantal plaatsen in ons land. De ac tie die het G.E.B., in samenwerking met de elektrotechnische installa teurs, sinds juni 1.1. voert voor veilig gebruik van elektrische apparaten, speciaal wasmachines, wordt met in gang van 9 november landelijk. Energiebedrijven en installateurs in vele gemeenten hebben hun mede werking toegezegd om „de vraag" in toonikamers e.d. op het publiek af te vuren. Uit onderzoekingen van het G.E.B. te Rotterdam is gebleken dat nog steeds circa twintig procent van de wasmachines niet aan de voorschrif ten voldoet. Men heeft 19 a 20.000 huizen bezocht. In 4 a 5.000 werd een wasmachine aangetroffen, waar van er 900 onveilig geaard waren. Vooral in oude huizen bleek dit het geval te zijn, Vaak ook wordt er niet aan gedacht, dat de machines, de aan- sluitsnoeren en contactstoppen aan slijtage onderhevig zijn en periodiek gecontroleerd moeten worden. Northwest Orient Airlines, een Amerikaanse luchtvaartmaatschappij zal voor zijn passagiers in de eerste klasse des zondags orgelmuziek ten gehore brengen. In de strato-cruiser, een Boeing toestel met zuigermoto ren, die de dienst onderhoudt tussen New York, Milwaukee en Minnea polis wordt een orgel geplaatst. Een organist zal gedurende de vlucht gewijde muziek ten gehore brengen. Alaska Airways brengt ook een nieuwtje op het gebied van de ser vice in een vliegtuig. Men heeft een korte toespraak van gouverneurs, van burgemeesters, van voorzitters van kamers van koophandel en an dere autoriteiten op een band opge nomen. Als het vliegtuig van Alaska Airways van Seattle in de staat Washington vertrekt spreekt de gou verneur van de staat via de luid spreker in het toestel woorden van afscheid, waarbij hij de hoop uit spreekt dat de luchtreizigers nog eens 'n keer terug zullen komen. Op het ogenblik, dat het toestel boven Juneau, de hoofdstad van Alaska vliegt, horen de passagier de stem van de gouverneur van die staat. In de buurt van Fairbanks, het eind punt van de lijn, klinkt de stem van de burgemeester van die stad in de passagierscabine. Hij verwelkomt hen, vraagt de stoelriemen vast te willen binden en de sigaret te do ven, waarna hij de wens uitspreekt, dat zjj een prettige tijd zullen heb ben in zijn stad. Mr Bol genoemd als staatsecretaris voor Nieuw Guinea Mr. Th. Bot, katholiek hoofdambte naar van het ministerie van buiten landse zaken, wordt aldus „De Volks krant", binnenkort benoemd staatssecretaris voor Nieuw-Guinea onder de minister van binnenlandse zaken. Hij is nu chef van de directie westelijke samenwerking van bui tenlandse zaken. Mr. Bot ls 48 jaar. Mr. Bot heeft Indologie en Indisch recht gestudeerd en was tijdens het Indonesisch conflict een belangrijk adviseur van de Nederlandse rege ring en later politiek adviseur van de hoofdvertegenwoordiger van de Kroon in Djakarta. Hij is landelijk voorzitter van de Akademische Leken Missie Actie, de Alma, voorts is mr. Bot commandeur in de Orde van St Gregorius de Grote. De functie van onder-minister voor Nieuw-Guinea is nodig geworden, nu het departement van Zaken Overzee is opgeheven en de Nieuw-Guinese kwesties naar binnenlandse zaken zijn overgeheveld. De 47-jarige mevrouw Lander- weerMiedema is gistermorgen met haar auto op de weg HavelteMep- pel geslipt en op een Legenligger ge botst. Op weg naar het diaconessehuis te Meppel is zij aan de bekomen ver wondingen overleden. Zij was moe der van zes kinderen. Aan alle schorpioenen en boogschutters X1 Let opf Alt uw eerste voornaam Olga is en als u bovendien geboren bent onder het teken van de schor pioen of de boogschutter, doch in leder geval in de maand no vember schrijf dan nog heden aan de N. V. LEIDSE MAT RASSENFABRIEKEN Afd. G Postbus 16. Leiden en u krijgt een charmante ver- jaardagssurprisel Opgeven per briefkaart: naam. voornamen, geboortedatum, adres. matrassen V. g. g»V. A ad van Domburg gaf zn eersfe film-college D« Amsterdamse filmjournalist A. J. v. Domburg, die benoemd b tot lector aan de R. K. Universiteit te Nihnegen, heeft vandaag zijn eerste openbare les gegeven. We zien de nieuwe lector hier met zijn echt genote (rechts) en prof. W. Awel bergs en mgr. prof. dr. R. P. Post. LUXE WARMTE VOOR DE WINTER Deze luxueuze pull-over maakt deel uit van de collectie voor deze winter van het huls Pringle In Schotland. Het warme kledingstuk is fresco-blauw en heeft een enorme rolkraag. Kunt u het weef voorspellen U kunt het geloven of niet, maar flinke sneeuwval 's nachts wordt gevolgd door milder weer en dooi; indien geluiden op verre afstand goed te horen zijn, is slecht weer te verwachten; als stenen mnren in de winter zwe ten, is warmer weer te verwachten; ijzel is een voorteken van zachter weer; onrustige mieren zijn een voorte ken van slecht weer. Constateert u in de herfst hoge mierenhopen of een hoge molshoop, dan kunt u re kenen op een koude winter; komen de eenden des winters vroeg naar hun hok, dan volgt daarop prompt een koude nacht; biyven larven in de herfst vlak onder de aardbodem, dan kunt u een zachte winter verwachten; wordt het .zout vochtig, dan volgt er regen; tyiozen zijn zeer gevoelig voor het weer. Komt er een zachte winter, dan schieten de wortels niet ver in de grond, schieten ze wel ver in de grond, dein kan men rekenen op een (vrij) strenge winter. Schoenen met scheve hakken Bij vele mensen kan men zien dat de wereld rond is, zegt men wel eens en dan denken we daarbij aan de scheve hakken, die wij voor ons uil zien lopen. Bekijkt echter ook uw eigen hakken eens. Weet dan dat u in de meeste gevallen zelf ook niet vrijuit gaat, dat ook uw hakken aan één zijde wat ver sleten zijn. Schoenreparatie Is duur tegen- Uii de keuken geklapt MENU VAN DE WEEK In ieder weekmenu komen wel groenten voor die in ruim water gekookt worden (b.v. bloemkool), of die zoveel vocht loslaten, dat niet alles tijdens het koken ver dampt. Praktisch ieder groentenat leent zich uitstekend voor 't berei den van een smakelijke soep en daar zich juist in dat nat nog waardevolle voedingsstoffen bevin den, zou het wel zonde zijn hiervan niet te profiteren. Een kopje soep valt. vooral in de koude maanden, bij de brood- of voorafgaand aan de warme maaltijden, altijd in de smaak en is, vooral wanneer het afgemaakt wordt met b.v. wat ge raspte kaas, nog voedzaam ook. ZONDAG: Selderij-broodjes; con trafilet, spruiten, aardappelen; ananaspudding, MAANDAG: Jachtschotel; peren- compóte. DINSDAG: Gegratineerde bloem kool, gesmoorde aardapelen; yoghurtvla. WOENSDAG: Nierragout in rijst rand, appelmoes; koffiepudding. DONDERDAG: Gekruide omelet, witlof-sla, aardappelpurée; rijst koekjes. VRIJDAG: Panharing, savoyekool, aardappelen; gevulde sinaasap pelen. ZATERDAG: Stampot rauwe an dijvie met spek; beschuit met bessensap. RECEPT: SELDERIJ-BROODJES Een selderijknol schillen en bo ven een kom. waarin een mengsel van citroensap en olie is gedaan, raspen. Het geraspte gedeelte steeds snel door de saus roeren om bruin- worden te voorkomen. Stukjes toast dik bedekken met selderij en tot slot bestrooien me' wat geraspte kaas en fijn gehakte peterselie. RECEPT: GEKRUIDE OMELET 4 eieren, 1 ui, 1 theelepel pa prika, 4 eetlepels melk, zout, room boter. De eieren met de melk losklop pen en vermengen met de goed fijngehakte ui en de paprika. De roomboter in een koekepan heet laten worden, het mengsel erin gieten en in 't geheel langzaam en lichtbruin bakken. De omelet in de pan oprollen en hem daarna voor zichtig op een verwarmde schotel laten glijden. woordig en waarom zouden wij het niet eens zelf doen? Laten we dan beginnen met oude schoenen, dus de daagse, om 't er op te leren. Rubberhakken. Zijn onze hakken nog niet zo ver schuin afgelopen, dan kunnen we de linker hak onder de rechter schoen zetten en omgekeerd. Het losmaken van de rubberhak is echter een wat lastig baantje. Het beste is dit met een schroeven draaier te doen. Begin te werken aan het front van de hak, dat is het voorste ge deelte. Druk de schroevendraaier onder de hak tot vlak tegen de spijker aan en draai dan de schroevendraaier heen en weer. Dat de schroevendraaier goed tegen de spijker aan blijft steunen is zeer belangrijk, anders zal het rub ber beslist scheuren, en is het het rubber niet, dan de ringetjes die in de hak gegoten zijn en dienen om de spijkers vast te houden. Ge scheurde ringetjes hebben tot ge volg, dat de hak niet meer goed vastgezet kan worden. Ga dus op deze wijze voorzichtig te werk, tot u de beide hakken hebt losgewerkt Trek nu met een nijp tang de spijkers er uit, schuur de rubber hakken en de leren onder- stukjes met schuurpapier goed ruw en smeer beide-kanten in met solution. Vervolgens de solution goed laten drogen, waarna u de ver wisselde hakken kunt vastplakken. Met behulp van een schoenmakers- leest kunt u vervolgens weer de nodige spijkers in elke hak slaan. Neem hiervoor spijkers met een behoorlijke maar niet te grote kop, want ze moeten in het rubber iets verzinken. Neem spijkers van de zelfde lengte als die welke er uit gehaald zijn. Leren hakken. Bij leren hakken die (behoor lijk) schuin zijn afgelopen, moet het schuinlopende stukje worden verwijderd. Dit kunt u doen met een oude beitel, een stevige schroe vendraaier, maar ook wel me die tegenwoordige kleine handige ijzerzaagjes. Met dit laatste gaat het, zoals wij ondervonden hebben, vrij gemak kelijk. Nu neemt u een stukje leer van dezelfde dikte als er afgekomen is. Snijdt het pasklaar met een goed scherp mes en sla het stukje er on der, weer natuurlijk met behulp van de leest. Precies pas kunt u dit vooraf natuurlijk nooit maken, daarom werkt u het af, als het kleine stukje reeds bevestigd is. U neemt hiervoor weer een goed scherp mes en werk4 de snede bij met schuurpapier. Tenslotte neemt u pasta in de kleur van de schoen. Houten hakken. Het bijwerken van houten hak ken is wel het moeilijkste. Reke ning moet worden gehouden met de overtrek van het leer eventueel. Maar ook moogt u niet te hard slaan, want dan barst de hak. Dit is ook het geval als u te grote of te dikke spijkers gebruikt. Vooral bij hoge hakken, bij het vernieuwen van het kleine lapje leer dat daarvoor nodig is, is het precies werken. Vrijwel nimmer mogen er meer dan 3 tot 5 spijker tjes gebruikt worden. Bij reparatie aan dit soort hakjes geven wij lie ver de zaak in handen van de schoenmaker. HET ZIJN DE MANTEL") die ons voor een groot deel veilig door het winterseizoen zullen moeten bren gen. Aangezien ve nog niet weten wat koning winter voo. ons in pet to heeft, zullen we -t goed aan doen te rekenen op het ergste; dan kan het tenslotte niet anders dan meevallen. Wanneer wij op het ergste rekenen, zullen wij er voor moeten zorgen, dat wij in onze garderobe de be schikking hebben over winterman tels, die ons beschermen tegen flink lage temperaturen. Zij moeten warm en stevig zijn en wanneer we deze eisen ste'ien, dan weten we dat een mantel van mo derne tweed zeker in aanmerking kan komen. Ons model toont een dergelijke mantel. Deze is verv ardigd van een tweedstof geweven in een ruit patroon in grijsnuances. Manchet ten, kraag en voorsluiting zijn ge garneerd met zwart, hetgeen een buitengewoon aardig effect heeft. Het geeft de mantel een eigen ka rakter. Let u eens op die leuke grote kraag; daar kun je heerlijk in wegduiken, wanneer het koud en winderig is. *.orgt u er ook voor, om beslagen -■n ijs de winter tegemoet te tre- OIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOMOIICSIIOIOIIOIIOIIOIIOilOIIOIIOIIOIIOIIOIiOIIOIIO 0 5 0 0 0 0 0 0 0 0 s 0 0 0 0 0 0 0 0 G 0 0 0 Q 0 0 0 0 0 9 0 0 0 0 0 0 0 0 Q HO s I

Leidse Courant | 1959 | | pagina 10