tan-tan roomboter „Interessante objecten voor Nederlandse boeren-emigranten naar Brazilië en Peru Nederzettingen meestal welvarend AM ATE- DONDERDAG 5 NOVEMBER 1959 DE LEIDSE COURAN'l PAGINA 7 Prins Bernbard terug in Nederland Kosten „Het grote probleem", zo merkte prins Bernbard op, „bij al deze uit breidingsplannen zijn de kosten." Als alle uitbreidingen tot stand ko men en als een oplossing voor het kostenprobleem wordt gevonden, is er in totaal in de komende tien jaar plaats voor een 800 boerengezinnen. Maar dat is dan ook wel het maxi- Met de DC-7C van de K.L.M., de „Zwarte Zee" is prins Bernhard gister middag van zijn reis naar Brazilië en Peru, die op 19 oktober was begonnen, en een kort aansluitend bezoek aan Los Angeles, op Schiphol teruggekeerd. Even voor twee uur was koningin Juliana, vergezeld van de beide prinsessen Irene en Marijke op de Amsterdamse luchthaven per auto uit Soestdijk gearriveerd, waar Hare Majesteit verwelkomd werd door mr. J. C. H. A. van Stapele, adjunct-directeur van de N. V. Luchthaven Schiphol. De prins stapte als eerste uit het toestel en na de hartelijke begroeting geraakte hij al dra in een levendig gesprek met prinses Irene, die hij geluk wenste met het tentamen Spaans, waarvoor zij dezer dagen is geslaagd. De koningin, de prins en beide prinsessen, alsmede het gevolg van de prins op deze reis begaven zich naar de wachtkamer waar de, eerste ervaringen van een hoogst interes sante reis werden uitgewisseld. En kele minuten later reeds verscheen de Prins in de kamer van directeur Dellaert, waar hij de journalisten en de verslaggevers van diverse omroe pen en het TV-journaal te woord stond. Nog 'n keer „In het voorjaar miste ik", aldus de prins, „bij mijn bezoek aan Bra zilië door een korte ziekte juist de meeste Nederlandse emigranten-ko lonies. Ik heb toen, gezien de grote teleurstelling direct beloofd later in het jaar opnieuw te komen. Dat was de aanleiding tot deze reis, die bij zonder belangwekkend, maar wel vermoeiend was. Ik heb in het vlieg tuig op de terugreis uitgerekend dat we sinds het vertrek van Schiphol 16 nachten van huis zijn geweest, die we in 12 verschillende plaatsen plus drie maal in een vliegtuig heb ben doorgebracht. Maar het bezoek aan de kolonies in Brazilië heeft alle vermoeiennissen meer dan goed gemaakt. De ont vangst is overal of het nu een gro te of een kleine groep betrof even hartelijk geweest. Mijn totale indruk van deze nederzettingen is, dat zij over het algemeen redelijk welva rend zijn. Dat deze indruk juist is blijkt ook wel uit het feit dat de gro tere allen naar uitbreiding streven. „Vertrouwen in Nederlands bedrijfsleven geschokt'' Aan het slot van de conferen tie op Schiphol merkte -prins Bernhard nog het volgende op: „In de laatste maanden heb ik veel gereisd. Ik ben in de Soe dan geweest, in Turkije, in Tan ganyika, in Brazilië en Peru. Bij na overal heb ik tot mijn enorme teleurstelling moeten vernemen, dat Nederlandse bedrijven of in stellingen hun inschrijvingen op bepaalde projecten intrekken, nadat deze reeds aan het Neder landse zakenleven waren ge gund. Bij de inschrijvingen bleek, dat de Nederlandse bedrij ven zeker niet voor het laagste bedrag hadden ingeschreven. Niettemin werd het project toch aan Nederland gegund, omdat men vertrouwen stelde in het vakmanschap. Daarna is het me nigmaal gebeurd, dat de Neder landse bedrijven geen gevolg ga ven aan de hun verleende op dracht. Men beweert in die lan den, dat de reden hiervan is, dat het winstpercentage niet hoog genoeg zou zijn. Dan had men beter niet kunnen inschrijven", aldus prins Bernhard. „Deze fei ten doen het Nederlandse be drijfsleven vaak veel kwaad en zonder namen te noemen, heb ik kunnen constateren, dat een en kel voorval op dit gebied reeds een zeer pijnlijke indruk maakte op de autoriteiten in die landen". Dragline bleef steken op spoorwegovergang Goederentrein ontspoord Op een met knipperlichten bevei ligde onbewaakte overweg tussen Oss en Berchem is vannacht om on geveer een Uur een dragline blijven steken. Het gevolg hiervan was een botsing met een juist passerende goederentrein. Er ontstond 'n enor me ravage. Twee locomotieven en vijftien wagons ontspoorden, vijftig meter rails werden ontwricht en een portaal van de bovenleiding viel op de trein. De dragline is waarschijnlijk met zijn brede draagvlak klem gelopen op de spoorwegovergang, die ter plaatse hoger ligt dan de weg. De bestuurder zag het ongeluk aanko men en hij had tijd om zich in vei ligheid te stellen. De machinist van de voorste locomotief kwam er op een ontwrichte schouder na even eens goed af. Zodra donderdagmor gen het reizigersvervoer begon, wer den tussen Oss en Ravestein bussen ingelegd. mum, dat alleen onder haast ideale omstandigheden zal kunnen worden bereikt. „Van de individuele emigratie naar Brazilië verwacht ik", zo meende de prins te moeten opmerken, „niet zo heel veel. Voor het pionierstype, dat een zeer goede vakkennis heeft en dat de mentaliteit heeft om gebruik te maken van de mogelijkheden, die een jong groeiend land biedt, liggen er zeker kansen. Maar voor de mees ten zullen de zo heel andere levens omstandigheden en de taal een groot bezwaar blijven. En als zij moeilijk heden krijgen, is er geen kolonie van landgenoten om hen op te vangen". In de zuidelijke staat Rio Grande do Sul heeft de gouverneur mij op de kaart en vanuit de lucht hoogst inte ressante en grootse plannen getoond voor drooglegging en kolonisatie van heel grote gebieden. Het klimaat daar is bijna ideaal te noemen, zowel voor groente- als voor veeteelt. Als deze plannen in de loop der jaren verwer kelijkt zouden kunnen worden dan zou daar met in acht neming van de financiële voorwaarden naar de mening van de gouverneur plaats zijn voor meer dan duizend boeren gezinnen. Voor het ogenblik zou ik met nadruk willen zeggen dat dit grootse project waard is spoedig en grondig te worden bestudeerd. Peru „Ook in Peru heeft men mij aldus de prins, een groot gebied getoond, dat de regering van dat land graag in cultuur zou zien gebracht. Vele tropische cultures zijn er nodig met kans op heel hoge winsten. Ook dit is zonder enige twijfel een zeer in teressant object en een nadere be studering verdient alle aanbeveling. Maar ook hier zal naar mijn mening een eventuele toekomstige emigratie in kolonie-verband moeten gebeuren al liggen ook hier voor een echte pio nier die een zeker kapitaal kan mee brengen, kansen, die hij in Nederland nooit zal hebben". Als bewijs van het aanpassings vermogen van Nederlanders in Peru en Brazilië moge dienen dat ik ken nis heb gemaakt met Nederlandse groepen die folkloristiche dansen hebben ingestudeerd en deze met groot succes demonstreerden, zelfs in de grote steden. A MATE doet je denken aan „spea- kerscorner" vertelde me iemand gisteren en inderdaad, als je zo eens door de Gehoorzaal dwaalt kun je je wanen in een hoek van Hyde-Park in Londen waar sprekers van veler lei pluimage hun geestelijke waar aan de man trachten te brengen. Het was druk en geanimeerd gister avond in de AMATE. Het bezoek blééf doorstromen en al spoedig had den de missiepaters in alle stands een zwerm aandachtig luisterende bezoe kers voor zich. Men was op dreef, de echte AMATE-stemming zat er in. Je kan dat eigenlijk geen tentoonstel ling noemen, meer lijkt het op een wandelend college in missiekunde, een promenade langs de wereldkerk. Het is allemaal buitengewoon boeiend en levendig. rio luisterde ik even wachtend op het klankbeeld naar een mis siepater die een boeiend referaat hield over de problemen van Nieuw Gui nea. „Het gaat er niet op de eerste plaats om", zei hij, „dat wij de inlan ders een broek aan geven" en hen verder materieel langzamerhand op weg brengen met de uiterlijke bekle ding van onze beschaving, we die nen hen ook geestelijk op niveau te brengen. Ons geloof, onze hoop en onze liefde geven inhoud aan ons le ven. Wat heeft de Papoea aan be schaving als daar geen nieuwe gees telijke verworvenheid tegenover staat". Tien meter verder sloot ik me aan bij een groepje, dat intensief luisterde naar een uiteenzetting over Brahma, Wisjnoe en Roedra-Sjiva. Je neemt wat van die AMATE mee en dat allemaal voor drie kwartjes! C*en trapje hoger in de fancy fair tuimelde ik tegen pater Bosco van Woggelum o.f.m. aan. Letterlijk, want pater Bosco swingde enerzijds met luchtige pas voor zijn Marcelli- no-Colombo uit en wij wilden óók enerzijds een foto maken van de musicerende Seminaristen. Pater Bosco heeft wat de Ameri kanen „it" noemen. Syncopen bepa- De Marcellino-combo van het mis sie-college te Katwijk met pater Bosco van Woggelum o.fjnu Dit beschuitje smaakt als een taartje en dat komt doorde roomboter. és* Sze&Z? Z& HET NEDERLANDS ZU1VELBÜREAÜ RIJSWIJK (Z.H.) len zijn hartslag en de „break" ligt in zijn vingertoppen. De muzikanten spelen met veel bravour de „teenage-melody". Het zyn studenten van het missiecollege te Katwijk. Twee jaar spelen zij nu in nagenoeg dezelfde combinatie sa men en in de loop van die tijd heb ben zij een repertoire van meer dan 200 nummers opgebouwd. Daar ko men steeds nieuwe bij, top-hits uiter aard die van het blad af ingestu deerd worden en ook weer van het blad gespeeld worden. Want de diri gent is er toch maar liever zeker van, dat de nummers er steeds op on geveer dezelfde vlotte manier uitko men, vandaar ook een serieuze studie. De combo komt overigens niet dik wijls de deur van het missiecollege uit. „Hoofdzakelijk voor intern ge bruik", zegt ons de dirigent. En we horen daarna hoe „The Saints" de hemel binnenmarcheren op de tonen van de wereldbekende melodie. Be kende klanken voor priesterstuden ten, maar op een nieuw rhythme. Oet „klankbeeld van de wereld- ^*kerk" is een van de schitterendste juwelen van deze AMATE. Daar komt u diep onder de indruk van daan, getroffen door de prachtige kleuren-lichtbeelden, door de fon kelende tekst, die daarbij wordt uit gesproken. De foto's bouwen In samengang met de tekst een prachtig werk op, waarin men als alle stenen zijn aangedragen de wereldkerk her kent. De symboliek is goed gevon den en nimmer gezocht. Dit „half uur wereldkerk" mag niemand missen. \7anavond wordt een prijswinnaar aangewezen van de wedstrijd die aan de AMATE-krant verbonden was. De zin die men moest opzoeken luidde: „Op naar Amate". De inzen der die „Hop naar Amate" schreef komt helaas niet voor een prijs in aanmerking. De trekking geschiedt met enig machtsvertoon. Een der missiepaters doet n.l. onder politie controle een greep uit de vele hon derden kaarten. De uitslag wordt morgenavond onder de rubriek Ama- te-tam-tam in de Leidse Courant be kend gemaakt. En laat ik dat nooit meer merken! Nederland eert onbekende soldaat Het bestuur van het produktschap zuivel heeft gisteren de begroting '60 van het produktschap vastgesteld. Deze sluit in ontvangsten en uitga ven op 11.154.600. Uit het saldo van vorige jaren is ƒ304.100 op de in komstenzijde geplaatst. De inkomsten aan heffingen enz. worden begroot op 10.538.000, de personeelsuitgaven zullen 4.009.200 bedragen, de uit gaven aan subsidies 5.087.000. Voorts werden goedgekeurd de be grotingen 1960 van het Nederlands Zuivelbureau, sluitend op 7.000.000, de schoolmelkvoorziening (ƒ712.300) en de stichting „Holland Cheese Ex porters Association" (ƒ491.000). De Haagse verkeerspolitie geeft in samenwerking met de vereniging van voetgangers verkeersles voor bewoners en bewoonsters van bejaardentehuizen. Een cursus bestaat uit twee theoretische lessen, waarin de voor de voetganger belangrijkste verkeersfacetten worden behandeld. Tot slot van de cursus worden de deel nemers en deelneemsters in Den Haag rondgereden, waarbij zij zelf verkeersfouten moeten constateren, hét geen vaak tot verrassende opmerkingen leidt. Foto: nog. even de theorie ophalen, alvorens het veilig oversteken in de praktijk te brengen* Een koppie, zo n kopmeeuw Mensen die 's morgens om elf uur de Delfgauwseweg te Delft passeren, kunnen daar een kop meeuw aantreffen die één of twee makrelen in ontvangst neemt. Dit gebeurt bij de vis handelaar J de Bruin aldaar, die drie jaar geleden er een ge woonte van heeft gemaakt om dagelijks om elf uur een kop meeuw te verrassen met één of een paar makrelen. De meeuw laat sindsdien geen dag verstek gaan. Hij weet de tijd zó goed, dat men het horloge er gerust op gelijk kan zetten. Zonder zich iets aan te trekken van het vrij drukke verkeer strijkt hij om elf uur op de weg neer om toe te happen als hem de lekkernij wordt toegeworpen. Luitenant-generaal P. Gips, commandant van het eerste Nederlandse legerkorps dat oefeningen heeft gehouden in La Courtine, heeft dinsdag in Parijs een krans gelegd op het graf van de onbekende soldaat onder de beroemde Are de Triomphe. Bij dit monument stonden 300 militairen van het eerste Nederlandse legerkorps opgesteld. Het muziekkorps van dit korps speelde de volksliederen van beide landen. De foto toont luitenant-generaal Gips (midden) in de houding na bet leggen van de krans (voorgrondt

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7