45 Mille te verdelen over 17 weduwen te Amsterdam Staatssecretaris wijst bezwaren N.V.V. af van DINSDAG 3 NOVEMBER 1959 DE LETDSE COURANT PAGINA 8 Koekoek-koepel voor koepelkerk waar warmte helpt, helpt PHILIPS Infraphil beter denk daaraan ook bij rheumatiek en verkoudheid Prijzen: 29.75 en 37.SO 0*» Slapende rentekaarten' De grootste lichtkoepel van Europa is in München op het dak van een bijna voltooide katholieke kerk ge plaatst. De koepel, welke gemaakt is van plexiglas, heeft een doorsnee van 5.40 m. en weegt 700 kilo. De kerk, gebouwd volgens een ontwerp van prof. Sep Ruf, zal alleen via deze enorme koepel daglicht krijgen. Miljoen passagiers in één jaar op Schiphol Naar het ANP verneemt wordt ge durende het weekeinde van 7 en 8 november de miljoenste passagier op de Amsterdamse luchthaven ver wacht, een aantal dat nog nimmer in de geschiedenis van Schiphol in één jaar kon worden genoteerd. In 1958 telde men in totaal aan inkomende en uitgaande passagiers (de luchtreizi gers die op Schiphol vertoefden als transito-passagiers meegerekend) 972.510 personen. Dit aantal zal dus in 1959 ruim overschreden worden. De reden, waarom reeds in de eerste helft van november het historisch ge tal van een miljoen passagiers zal worden bereikt is gelegen in het feit, dat over de drukke zomermaanden het aantal passagiers gemiddeld meer dan tien procent hoger lag dan in 1958. Voorts zijn in de maand sep tember van dit jaar alle records op Schiphol geslagen. Want in die maand werden 135.035 luchtreizigers, inko mend en uitgaand geteld, een aantal dat nooit zo hoog heeft gelegen en een absoluut maandrecord is voor Schiphol. Een tweepersoons lesvliegtuigje, bestuurd door de 27-jarige vlieger J. W. Deggens uit Eindhoven, moest gis termiddag een noodlanding 'maken doordat de motor afsloeg. Deze slaag de perfect in de Spaansepolder bij de Vlaaringerweg. Een uurtje later is hij weer opgestegen. Het toestel ikwam van vliegveld Zestienhoven, en is eigendom van de vliegclub „Flash band flight" te Rotterdam. Het bureau van curatoren der Rijksuniversiteit te Utrecht deelt ons mede, dat H.K.H. prinses Irene gis termiddag een zeer goed Spaans ten tamen heeft afgeiegd. Overtollig maagzuur kunt U blussen. Ia een hand-omdraaien. Met een paar Rennies. 'n Ideale remedie - en afdoende. Al- tijd - overal kunt U Rennies nemen. Onopvallend. Zonder water of wat ook. Gewoon laten smelten op de tong, opgelost in Uw eigen speeksel, vinden de werkzame bestanddelen hun weg naar de vuurhaard. En blus sen die on-mid-del-lijk. 'n Wonder dat U zelf kunt ondervinden. (Advertentie) Oorzaak brand in universiteit: Zaagsel raakte in brand De oorzaak van de brand, die op 17 oktober j.l. de medische faculteit van de universiteit te Nijmegen teisterde, werd aanvankelijk gezocht in het ont branden van de vezelplaten door las- werkzaamheden, die in de ochtend aan het gebouw waren verricht. Ach teraf blijkt nu, dat de naden tussen deze platen waren opgevuld met zaagsel, dat door de overspringende vonken in de brand is geraakt. De vezelplaten zijn praktisch onbrand baar, zodat de oorzaak daar niet ge zocht kan worden. De een z'n dood is de ander z'n brood Invalide oude man bestolen De 51-jarige Haagse loswerkman L, van L. is door de politie aangehou den. Hij wordt ervan beschuldigd een 85-jarige invalide van zijn porte- monnaie te hebben beroofd. L. hielp deze invalide, die bij hem inwoont, altijd bij het uitkleden. Hierbij heeft hij kans gezien een porteraonnaie met 150 gulden van de oude man te rollen. DE SITUATIE BIJ DE RIJKSPOLITIE Het tekort bij het Korps Rijks politie bedraagt rond 600 man. De personeelsvoorziening is in verband met de onregelmatige leeftijdsopbouw een nijpend probleem. Dit stelt de minister van justitie vast in zijn Memorie van Antwoord op de Be groting 1960. De minder gunstige resultaten ne men ieder jaar ernstiger vormen aan. Niet alleen moeten tekorten worden aangevuld, maar ook moet een zekere reserve worden gekweekt waardoor in de in over 1; jaar in aantal groei ende vacatures zullen kunnen wor den opgevuld. In de laatste drie jaar zijn 393 nieuwe manschappen in dienst getre den. Het personeelsverloop zal in de komende 20 jaar ongeveer als volgt zij>n: 140 man in 1900, stijgende tot 230 man in 1970 en dan oplopend tot 680 man in 1978 en 460 man in 1980. Enkel met verlaging van de voor benoeming geldende leeftijdsgrens en het eventueel vrijstellen van mili taire dienst zal 't tekort naar mening van de minister niet kunnen worden opgevangen. Terzake wordt overleg gepleegd met de minister van defen sie. Ernstig beraad is gaande op welke wijze het dienst nemen kan worden bevorderd. Bij de op korte teimijn te nemen maatregelen beho ren salariëring en verbetering van promotiekansen waarover met ter zake bevoegde ambtgenoten overleg wordt gepleegd. De minister wil de kosten van werving bepaald niet ver minderen. Met het werven van 65 man voor de technische verkeers dienst gaan de zaken naar wens. In de V. S. en Canada is sinds kort voor acht luttele dollars een klein zuurstof-apparaat te koop, dat In iedere auto gemakkelijk kan worden mee genomen en dat bij ongelukken op de weg kan worden gebruikt om slacht offers in leven te houden tot een ambulanceploeg is aangekomen. De uit vinder kwam op het idee een dergelijk apparaat te maken toen hij een paar maal was betrokken geweest bij een verkeersongeluk waarbij slacht offers om het leven kwamen, die door zuurstof gered hadden kunnen wor den. Verschillende politie korpsen overwegen elke patrouillewagen met een dergelijk apparaat uit te rusten. Eerste bolbloemen op Haarlemse keuring De eerste bolbloemen van het sei zoen 1959—1960 zijn al weer gearri veerd. Men kon ze maandag zien op de wekelijkse keuring in het Krelage- huis. En het was de fa. Georg v. d. Veld uit Lisse die de primeur had. Men toonde de lichtrose hyacint Autumn Surprise en ze zagen er pri ma uit. Met de bollen had men geen hokus-pokus-toeren uitgehaald. Ze waren gewoon geprepareerd, de eer ste oktober geplant, de 20ste oktober in de kas gezet en nu stonden ze reeds in volle bloei. Zo te zien zit er wel bloed van Romeinse hiacinten in deze aanwinst. Yellow bracht Wülfinghoff's Bloem- lenonderzoek uit Lisse etaleerde weer beste Hollandse irissen van ge remde bollen: de blauwe Imperator en de witte White Superior, waarvan de vlag een blauwe waas vertoont. Puikbeste freesia Rijnvelds Golden Yellow bracht Wülfinghoffs Broem- bollenbedrijf, Rijswijk, naar voren. Wat een beste stengels en mooie for se „kammen" en prima op kleur. Gebrs Schuurink, Sassenheim, brachten al bloeiende Blauwe Druif jes naar voren. De bolletjes waren niet behandeld. Het heet dat dit een vroege selectie uit de gewone arme- niacum is. De Sassenheimse firma brengt ze laatste jaren al voortdu rend zeer vroeg naar de Rijnsburgse veiling Flora. Het is een artikel dat altijd graag wordt gekocht en men kan ze bloeien van november tot het voorjaar toe. De bloemen waren de tijd van het jaar in aanmerking ge nomen, al heel goed van kwaliteit. Waarschijnlijk ligt er in Neder land voor honderden weduwen „groot geld" te wachten. De raad van Arbeid in Amsterdam heeft namelijk de verrassende ontdekking gedaan, dat alleen al in zijn werkgebied 17 weduwen met elkaar een pot van 45.000 gulden hebben te verdelen: het bedrag aan weduwen- en we zenrente, dat deze vrouwen verzuimd hebben in de loop der jaren op te ne men. Al deze weduwen krijgen nu aanzienlijke bedragen uitgekeerd. Vóór een van haar is dit meevaller tje niet minder dan 6.500 gulden groot. Zo was het, aldus De Volkskrant, in Amsterdam. Elders in het land zat het niet anders zijn. Maar hierover zijn nog geen feiten bekend. Wie weet wat de ambtenaren van de verschil lende Raden van Arbeid daar nog zullen opdelven? Deze „gulden vondst" in Amster dam is een gelukkig neven-gevolg van de algemene weduwen- en we zenwet, die op 1 oktober jongstleden in werking trad. Zoals overal in' het land hadden zich ook in Amsterdam talrijke weduwen tot de Raad van Arbeid gewend om hun weduwen- en wezenpensioen aan te vragen. Na zo'n aanvraag volgt een nauw keurig onderzoek naar de anteceden ten van de weduwe. Wanneer zij haar man verloren is; wat haar overleden man verzekerd volgens de invalidi teitswet; had hij een rentekaart, of had zijn vrouw er zelf (ook) een; waren er kinderen? Enzovoorts. Toen de Amsterdamse ambtenaren in het verleden gingen graven, de den zij meteen de ontdekking, dat er 17 weduwen waren, die een achter stallige (nimmer opgevraagde) vor dering hadden op weduwen- en we zenrente. Tentoonstelling „Ornithophilia" In Utresht zal van 19 tot en met 21 november a.s. de 51-ste nationale tentoonstelling van pluimvee en pels- dieren, georganiseerd door de Kon. Ned. Vereniging tot Veredeling van Pluimvee en Pelsdieren, „Ornitho philia", worden gehouden. In de Bernhardhal van de Kon. Ned. Jaarbeurs zullen ongeveer 4000 hoenders, kalkoenen, driven, konij nen en marmotten worden onderge bracht. Oorspronkelijk, na de oprichting van „Ornithophilia" in 1894, omvat ten de tentoonstellinge: uitsluitend sportdieren, die de fokkers uit lief hebberij hielden en exposeerden. De laatste jaren heeft ook de bedrijfs- pluimveefokkerij en -houderij be langstelling gekregen voor de ten toonstellingen. Haar inzendingen zijn nu te bezichtigen in een speciale be drijfsafdeling. Voor de sportafdeling hebben dit jaar ongeveer 50 bonden, verenigin gen en speciaalclubs prijzen uitge loofd. Koningin Juliana bestemde 'n grote bronzer medaille voor de beste inzending, een tweede medaille is be schikbaar gesteld door prins Bern- hard. Aan 't bedrijfsleven zijn 125 stands toegewezen. Hierin zal men onder andere broedmachines, hokken, medi cijnen en voedersoorten kunnen vin den. Het bevreemdende is, dat vrou wen wier man komt te overlijden, alle particuliere verzekeringsmaat schappijen, waar zij rechten hebben in te lossen, het sterfgeval melden, maar niet de centrale diensten van de sociale verzekering. Een vraag is: wat zal nu de fiscus doen? Hij kan met de wet in de hand zijn deel opeisen van het extraatje, dat de weduwen ten deel valt. Maar er is ook nog een kans, dat de belastingdienst mild is. Die zelfde belastingwet bevat namelijk een zogenaamde „hardheid clausule", die ten gunste van de weduwen kan worden toegepast. GEEN ONDERZOEK INZAKE ECHTPAAR MEULENBELT De minister van justitie deelt in zijn Memorie van Antwoord op de Begroting 1960 mede, dat hij geen termen aanwezig acht een gerech telijk onderzoek in de kwestie-Meu- lenbelt in te laten stellen. Op de vragen van mr. K. v. Rijcke- vorsel in de tweede Kamer is geant woord, dat de krankzinnigenwet in het geval van de inbewaringstelling van het echtpaar Meulenbelt naar 's ministers oordeel juist is toegepast. Staatssecretaris Rooi vink (Sociale Zaken en Volksgezondheid) heeft het NW schriftelijk geantwoord op de brief van 19 oktober, waarin het Verbond een van de meerderheid in de Stichting van de Arbeid afwijkend standpunt terzake van de nadere verduidelijking van de spelregels voor het gedifferentieerde loonbeleid bekend maakt. De staatssecretaris verwijst naar wat hij in de Tweede Kamer gezegd heeft. Ook herhaalde hij (wat hij reeds in een brief aar. de Stichting van de Arbeid heeft gesteld) „dat de thans geldende richtlijnen beleidvol dienen te worden toegepast". De staatssecretaris zegt dat de brief van het NW hem geen aanlei ding geeft een wijziging te bevorde ren van deze richtlijnen omdat de re gering deze in overeenstemming acht met de in de brief aan de Stichting vermelde standpunten. De heer Roolvink constateert dat het NW „het niet in overeenstem ming met zijn verantwoordelijkheid acht een door de regering ingenomen standpunt te volgen, een standpunt dat door de meerderheid van de Tweede Kamer is aanvaard". Hogere ziekenfonds premie bejaarden Tegelijk met de verhoging der pre mie voor de verplichte verzekering wordt m.i.v. 1 januari de premie voor de ziekteverzekering voor bejaarden verhoogd. Voor bejaarden met een max. in komen van 2580 wordt de premie verhoogd van 0.82 tot 0.93 per week. Voor bejaarden met een inko men tussen 2580 en 3590 wordt de premie 1.86 in plaats van 1.64 per week. Voor de vrijwillige verzekering zullen de premies eveneens per 1 januarie hoger worden. LUCHTPOSTSLUITINGEN. De luchtpostsluitingen voor de op varenden van Hr Ms Kortenaer zijn vastgesteld op: Portsmouth 5 no vember (13.00), Portland 11 nov. (16.00 uur), voor de opvarenden van Hr Ms Amsterdam: 7 november (08.00 uur), 16 november (08.00 uur), 25 november (16.00 uur). In beide gevallen dient de corres pondentie te worden geadresseerd p.a. Amsterdam C.S. Marine. BEGRAFENIS PROF. DR. A. DE BUCK OP RHIJNHOF. Gistermiddag is op de begraaf plaats Rhijnhof te Oegstgeest het stoffelijk overschot van prof. dr. A. de Buck, ter aarde besteld. Prof. de Buck, hoogleraar aan de Universi teit te Leiden, is vorige week op 67- jarige leeftijd overleden. In de aula van de begraafplaats werd het woord gevoerd door prof. Van Groningen namens de universi teit. Na hem sprak dr. D. J. Vossers, waarna de teraardebestelling volg de. Onder de aanwezigen bevonden zich de president-curator van de Leidse universiteit, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, de rector- magnificus, prof. dr. J. E. Jonkers, leden en oud-leden van de senaat, en vertegenwoordigers van weten schappelijke staven en organisaties. BIJ BOERDERIJBRAND VIER KOEIEN VERBRAND De boerderij van de heer P. van Meijl te Maarheeze is gistermorgen tot de frrond toe afgebrand. Er kwa men vier koeien in de vlammen om en vier moesten worden afgemaakt. Van de inboedel kon niets worden gered. Er zijn geen ersoonlijke on gelukken. BOERDERIJBRAND Dinsdagmorgen omstreeks 4 uur is door onbekende oorzaak brand ont staan in een grote boerderij te Ex- morra nabij Bolsward. 39 Koeien en een aantal duiven kwamen in de vlammen om. De gehele boerderij ging verloren; een klein deel van het woonhuis bleef behouden. De brandweren uit Bolsward en Witmarsum waren spoe dig ter plaatse. KORTE golf De 29-jarige autobestuurder P. uit Geleen is gistermiddag om het leven gekomen toen zijn auto door nog onbekende oorzaak over de kop is geslagen. De 26-jarige C. uit Ge leen, die eveneens in de auto zat, werd ernstig gewond naar het zieken huis te Sittard gebracht. De 60-jarige voetganger Ph. Eeman is gistermiddag in Amsterdam bij het oversteken van d*. rijweg on der een motorwagen van lijn zeven terecht gekomen. Met ernstige ver wondingen werd de man naar het Wilhelminagasthuis vervoerd, waar hij bij aankomst bleek te zijn over leden. Tot burgemeester der gemeente Bunschoten is benoemd de heer W. H. van der Heide, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burge meester der gemeente Arnemuiden. De heer Van der Heide is geboren op 22 februari 1913 te Leiden. Hij is lid van de anti-revolutionaire partij. Kroonprins Savang Wathana is gisteren uitgeroepen tot koning van Laos. Het stoffelijk overschot van koning Sisavang Vong is gebalsemd en in 'de houding van een mediteren de Boedha in een geheeldhouwde urn geplaatst. Volgens eeuwenoud ge bruik moet de vorst van Laos sterven gezeten op zijn troon.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8