bisschop Rotterdams bezocht bedrijfsleven Nederlandse pluimveehouderij staat er goed voor Waar is die mooie, blauwe Donau? Leidenaar zocht in Zweden naar zwerfstenen DINSDAG 3 NOVEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Persconferentie over Vacifaans concilie JEUGDIGE BOOSDOENERS. De Haagse politie heeft de 18-ja- rige loswerkman P. A. J. en de 22- jarige loswerkman A. H. H. aange houden, die vanaf maart minstens 17 inbraken hebben gepleegd in diverse wijken van Den Haag. Zij namen daarbij goederen weg, welke zij aan derden' doorverkochten. De totale waarde van het gestolene wordt op 10.000 geschat. Tijdens kaarfavondje Door kolendamp bewusteloos geraakt Tijdens een kaartavondje in een gezin in Haarlem zijn vier personen door kolendamp bedwelmd en ter nauwernood aan de dood ontsnapt. De bewoners, de 40-jarige scheeps- bouwconsulent J. de L., zijn echtge note en zijn ouders, beiden 69 jaar, die uit Leeuwarden waren gekomen om te logeren legden een kaartje, toen allen zich niet lekker voelden In Rome heeft de staatssecretaris van het Vaticaan, Domenico kardinaal te^naar ^ed g^g m6n eCh" Tardini voor journalisten uit vele landen een persconferentie gehouden over Piotselins dacht de heer De L ech- het komende oecumenische congres van de katholieke kerk, het tweede t de moeeliikheid van kolen- Vaticaanse Concilie, dat in Rome zal worden gehouden. (Foto). Kardinaal damnvercriftieine Mil mno hot hoH Tardini verklaarde dat de juiste datum van 't Coneilie nog niet is vastgesteld, balïonTe^nopen- gooien voor hij bewusteloos op de AUDIëNTIE BISDOM HAARLEM grond viel. TT Zijn echtgenote, die door het la- Mgr. J. P. Huibers, bisschop van waaj van de val werd gealarmeerd, Haarlem, zal woensdag 4 november ^on nog de buren bereiken voor ook Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, zal vandaag ter ken nismaking met het bedrijfsleven in zijn diocees een bezoek brengen aan het hoofdbedrijf van Van der Heem N.V. in Den Haag. De bisschop zal daarbij vergezeld zijn van mgr. W. A. E. Bokeloh, de- geen audiëntie verlenen. Gunstige ervaring met „betaalde waarschuwing" Invrijheidstelling van Duitse oorlogsmisdadigers? Eierexporf gesiegen nifesteert zich onder meer in de ex port, die over het tijdvak januari september 1959 ruim 6000 ton hoger De Nederlandse pluimveehouderij lag dan over dezelfde periode van is een industrie geworden met een het jaar daarvoor. ARKA-CONGRES IN ROTTERDAM jaarlijkse productiewaarde van on geveer 900 miljoen gulden. In 1958 Het verbruik van gevogelte begint De katholieke ambtenaren vereni- beliep de exportwaarde van deze be- in tal van landen sterk te stijgen, ging ARKA houdt 10 en 11 novem- drijfstak 531 miljoen gulden en dit Deze uitbreiding komt vrijwel ge- ber haar jaarlijkse congres in het bedrag zal dit jaar, zo de voorteke- heel ten gunste van de slachtkuiken- Rijnhotel te Rotterdam. De agenda nen niet bedriegen, niet lager zijn. fokkerij. In deze tak van pluimvee omvat onder meer bespreking van houderij, die nog maar kort enigs- het algemeen beleid en verkiezing Dit verklaarde de heer K. A. Rou- zins tot ontwikkeling is gekomen, van algemeen voorzitter en drie wenhorst, bestuurslid van de Kon. zal nog het nodige moeten gebeuren hoofdbestuursleden wegens hun pe- Ned. vereniging tot veredeling van om tot een lagere kostprijs te komen, riodiek aftreden. pluimvee en pelsdieren, „Ornithophi7 zo zei de heer Rouwenhorst. Hij Het congres zal verder het salaris- lia", gisteren in Utrecht op een pers- voegde hieraan toe, dat men ook in beleid t.a.v. de ambtenaren bespre- conferentie ter gelegenheid van de andere landen niet stilzit, ken, de hulp aan de onderontwikkel- 51ste „Ornithophilia"-tentoonstelling De consumptie van gevogelte be de gebieden alsmede de structuur die 19, 20 en 21 november aanstaan- weegt zich eveneens in stijgende lijn. van de katholieke, sociale organisa- de in de Domstad gehouden zal wor- In 1955 at de gemiddelde Nederlan- ties en wijzigingen in de contributie, den. der ongeveer 0.5 en in 1958 1.1 kilo- Het ARKA-congres zal onder leiding Naast de produktie van eieren is gram panklaar gevogelte en men staan van voorzitter-Mr. G. A. A. M, die van slachtpluimvee in 1959 ook verwacht, dat de consumptie in 1959 Boot. aanzienlijk omhoog gegaan. Dit ma- weer is toegenomen. Arbeiders zonder vrees of blaam zij buiten bewustzijn neerviel. De politie en de GGD waren spoe dig ter plaatse en vonden het bejaar de echtpaar bewusteloos in bed. In het ziekenhuis werden allen weer bij kennis gebracht. Drie van hen moes ten echter ter verpleging in het zie kenhuis blijven. Door een pas aangemaakte haard. Een rank web in de bergen: dat is het begin van een betonnen brug welke eens een dal zal overspannen bij het Zwitserse plaatsje Stalden in het Kanton Valais. Volkomen afwezigheid van hoogtevrees is wel een van de eerste eisen, welke men aan de arbeiders, die hier werken, moet stellen! Nog witter... Door gasverstikking overleden Tengevolge van gasverstikking is Met de „betaalde waarschuwing" ,116A. zijn zowel wat betreft de erva- die verstopt bleek te zijn, is de ko ken van 's-Gravenhage, C. F. A. Ge- ringen van de politie als wat betreft lendamp de woning binnengedron- raets, hoofdaalmoezenier van het be- de reacties van het publiek gun- Êen- drijfsapostolaat in de bisdommen stige ervaringen opgedaan, in mei, Haarlem en Rotterdam, H. van den juni, juli en augustus 1959 werden Berg CssR., bedrijfsaalmoezenier, en 19.500 van dergelijke transacties af- E. E. J. Guljé, secretaris. gesloten, dat is een-derde van de Het gezelschap wordt om tien uur gevallen, waarin overtredingen wer- aan het bedrijf verwacht. Na ont- den geconstateerd. De betaalde vangst door de directie en vertoning waarschuwingen ziin ingevoerd in de van de bedrijfsfilm zullen enkele fa- steden, Breda, Rotterdam, Zwolle, brieksafdelingen worden bezichtigd. Kampen en Sneek, in de rijkspolitie- cc Voorts staat op het programma een gemeenten der kantons Zevenbergen, in de nacht van zondag op maandag causerie over de personeelszorg bij Zwolle, Steenwijk en Sneek en in het de 79-jarige C. H. Tiel om het leven Van der Heem N.V. gebied der verkeersgroepen van de gekomen. Hij woonde met zijn 83-ja- rijkspolitie der arrondissementen Bre- rige huishoudster, weduwe R. in een da, Rotterdam en Leeuwarden. woning aan de Binnenweg, waar men Op grond van deze ervaringen is zich nog met gasverlichting behielp, de minister van justitie bereid ver- Het ongeluk werd ontdekt door een dere invoering van de „transactie" ge- dame die bij de familie op bezoek leidelijk te bevorderen, aldus de me- wilde gaan. Nadat men een ruit had morie van antwoord op de ryksbegro- verbrijzeld vond men de man in de ting 1960 van justitie. kamer, terwijl de gaskraan nog open- stond en de lamp was gedoofd. De vrouw had nog geprobeerd uit In de memorie van antwoord aan De 43-jarige G. P. Marsseling het bed te komen en was toen ge- de Tweede Kamer op de begroting uit Groesbeek in gisteravond by het vallen waardoor zij bewusteloos was van de minister van justitie komt tot oversteken van de rijksweg vlak bij geraakt. Zij werd in zorgwekkende uiting, dat het niet onmogelijk is, dat Nieuw-Vennep door 'n personenauto toestand naar het ziekenhuis „Bethes- zeven van de elf Duitse oorlogsmis- aangereden en dodelijk verongelukt, da" vervoerd. dadigers, die nog in Nederlandse ge- vangenissen zitten, in de loop van dit jaar of het volgend jaar voor waardelijk worden vrijgelaten. Het betreft hier delinquenten, die veroordeeld zijn tot tijdelijke straf fen. Over de vrijlating van de andere vier, die levenslang kregen, zal de Hoge Raad een oordeel uitspreken, welk oordeel de minister zwaar zal laten wegen De Nederlandse Organisatie voor Zuiver-Wetenschappelijk Onderzoek heeft de heer C. J. Overweel, docto randus in de geologie, een subsidie verleend voor een reis naar Zweden in verband met een onderzoek be treffende de in Nederland voorko mende kristallijne zwerfstenen. De heer Overweel is als conservator in de Petrografie en de Vulkanologie verbonden aan het Rijksmuseum voor Geologie en Mineralogie te Lei den. Door de Z.W.O.-subsidie is de conservator in staat geweest twee- en-een-halve maand lang een onder zoek in Zweden in te stellen. In een onderhoud wees de heer Overweel er op, dat het zwerfstenen- onderzoek in Nederland reeds in 1781 is begonnen. In dit jaar promoveerde namelijk een zekere Brugmans op een dissertatie over het zwerfstenen- onderzoek in het keileem bij Gro ningen. In 1947 leefde de belangstel ling voor zwerfstenen in weten schappelijke kringen weer op, ge tuige het proefschrift van de heer D. de Waard, een verhandeling over het keileem in de Noord-Oostpolder. Bij al deze onderzoekingen gingen de Nederlanders uit van het kei leem in hun vaderland. Naar Zweden De Leidse hoogleraren prof. dr. I. M. van der Vlerk en prof. dr. B. G. Esscher spraken in 1956 de wense lijkheid uit, dat een Nederlands be roepsgeoloog zich eens met het zwerfstenenonderzoek en de kennis der ijsbewegingen zou gaan bezig houden, maar dat hij dan als uit gangspunt niet het keileem in Ne derland moest nemen, maar het ge bied van herkomst der zwerfstenen. Dit was dan ook de reden, dat zij de heer Overweel, die toen als erts-geo loog in Peru werkte, verzochten om na zijn terugkeer in Nederland dit onderzoek ter hand te willen nemen. Zodra de heer Overweel weer in Leiden was, begon hij zich in de ma terie in te werken. De heer Overweel achtte een sys tematisch onderzoek in Zweden zelf noodzakelijk. Hierdoor zou men min der afhankelijk worden van de Zweedse vakliteratuur en een andere indruk kunnen krijgen, dan de we tenschappelijke publikaties soms suggereerden. In de tweede plaats achtte hij een nauwe samenwerking met de Zweedse geologen onontbeer lijk, vooral voor de samenstelling van een zo hoognodige gesteenten- typekaart. Om met zijn Zweedse collega's van gedachten te kunnen wisselen en de in het Zweeds verschenen pu blikaties te kunnen lezen, heeft de heer Overweel zich dan ook hun taal machtig gemaakt. Sighi seeing Slagveld (Advertentie) Door de langdurige droogte heeft de Donau bij Wenen de laagste stand sinds honderd jaar bereikt. De scheep vaart op de grootste rivier van Europa was tussen Passau en Pressburg gestremd omdat geen schepen vah enige omvang in het ondiepe water konden varen. Foto: in de buurt van Wenen wordt gebaggerd om de kleine schepen te kannen laten varen. VIJFJAREN-PASPOORT. Nederlanders die een paspoort be zitten, dat nog geen vijf jaar verlopen is, kunnen voortaan op dit paspoort in Italië en Monaco, België, Frankijk, Luxemburg, Zwitserland en de bondsrepubliek Duitsland (met uit zondering van West-Berlijn) toegela ten worden. Italianen kunnen in Nederland toe gelaten worden op vertoon van een geldige officiële identiteitskaart en Monagasken op een nationaal pas poort, waarvan de geldigheidsduur ten hoogste sedert vijf jaren is ver streken, of een geldige officiële iden titeitskaart. Dit blijkt uit een be schikking van de minister van jus titie, zoals deze gisteren in de staats courant is gepubliceerd. Poliiie neemt 22 parabellums in beslag Speelgoed was ié echt De Haagse politie heeft 22 speel goedpistolen in een Haagse winkel in beslag genomen op grond van artikel 1 van het vuurwapenreglement. Dit artikel verbiedt n.l. het in bezit heb ben van alarm-pistolen en „andere soortgelijke voor bedreiging of af dreiging geschikte voorwerpen". De 22 speelgoedparabellum-pisto len lijken zo treffend op het gevaar lijke vuurwapen, dat een onderscheid niet mogelijk is. Er zal tegen het win kelbedrijf proces-verbaal worden op gemaakt. De speelgoed-parabellum is een Duits product en kost 4.95. In het „speeltuig" kan een rolletje klapper- tjes worden gedaan, dat het in salvo laat knallen. De bekende Amerikaanse helicopter-fabriek Sikorsky heeft een nieuw type de S 60 ontwikkeld voor het Amerikaanse leger. Het meest op vallend aan de machine ls de „caravan"-achtige cabine, waarin twintig soldaten een plaatsje kunnen vinden, en die aan de eigenlijke romp is opgehangen. Het nieuwe systeem heeft verschillende voordelen niet In het minst, dat het hinderlijke trillen tijdens de vlucht grotendeels verdwenen la.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7