BOEKENNIEUWS Halsbrekende iokren bij een nek-aan-nek-race in Leiden Kantonrechter noemt het KERMIS De „moordgrap" in Voorburg Pers-Vers windt er geen doekjes om! Vrouw gewurgd DINSDAG 3 NOVEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Een 35-jarige aannemer en een 30- jarige winkelbediende waren met hun anto's op een avond in juli in botsing gekomen op de Herensingel, omdat beiden te veel links aanhiel den. De aannemer kwam met zijn auto op het trottoir terecht en er was nogal wat schade. Zij stonden samen voor de balie en gaven het feit toe. Bij het verhoo* van de getuigen deden zich in de zaak tegen de win kelbediende enige complicaties voor, die verstrekkende gevolgen hadden kunnen hebhen. Twee getuigen ver klaarden nl., dat de winkelbediende even vóór de aanrijding een „nek aan nek race" had gehouden met een andere automobilist, omdat hij de ander niet wilde laten passeren, of omdat de ander perse voorbij wilde. Op het lu»tste moment zag die andere automobilist de aannemer na deren, remde af en ging achter de winkelbediende rijden. Toen die an dere automobilist werd verhoord, ontkende hij aanvankelijk pertinent, dat hij naast de winkelbediende had gereden. De plv. kantonrechter, mr. W. de Koning wees deze getuige op het feit, dat hij onder ede stond en dat op meineed een zware straf stond. Er ontstond enige spanning totdat getuige na enige aarzeling toch maar toe gaf, dat de andere getuigenver klaringen juist waren. Het was op het nippertje. De officier, mr. J. G. Hage, hield een zeer scherp gesteld requisitoir in het bijzonder inzake de snelheids-race, waarbij de winkel bediende was betrokken. Hij eiste tegen deze dan ook 75.boete subs. 15 dgn., alsmede de voorwaardelijke intrekking van het rijbewijs voor de tijd van 6 maanden, proeftijd 2 jaar. „Dit was een gevaarlijk spel en hoort op de kermis thui»'' tegei de andere verdachte eiste hij 20.— boete subs. 4 dgn. De plv. kantonrechter kwam tot de konklusie, dat de snelheids race verd. niet ten laste was gelegd, dus dat hier alleen maar een veroor deling inzake de aanrijding kon vol gen. Daarom veroorc eelde hij beide verdachten tot 20.boete subs. 4 dgn., met de toevoeging, dat de winkelbediende geluk heeft gehad bij de ten laste legging, daar hij anders conform de eis was veroordeeld. Vol gas en verdwenen. Een 30-jarige automobiliste bewees destijds, dat zij geen „dame in het verkeer" wenste te zijn. Verd. had haar auto tussen twee andere gepar keerd op de Hooigracht, wilde ach teruit rijdende op de riibaan komen en raakte bij die poging een der auto's, die 75.schade opliep. Verd. gaf vol gas en verdween, zonder zich ergens om te bekommeren. Zij liet verstek gaan, doch had tegen de politie verklaard, dat zij van een aan rijding niets had gemerkt. Getuigen, die het kentekennvunmer hadden genoteerd, verklaarden echter, dat verd. de aanrijding had moeten op merken, mede gezien de schade, die zij had toegebracht en de schok van de botsing. De officier noemde deze slinkse wijze van wegrijden erg on behoorlijk en eiste 50.boete subs. 10 dgn. De plv. kantonrechter vond de eis nog te laag en vonniste met 60.boete subs. 12 dgn. met toe wijzing van de schadevergoeding ad 75.—. Een 27-jarige boekhouder uit Noordwijk zat naast de bestuurder van een auto met een rechts stuur en opende het linkerportier, terwijl een bromfietser bezig was de auto te passeren. De bromfietser vloog tegen het portier dat geheel werd ont zet en kwam ten val. De brom fietser werd slechts licht gewond, doch zijn pantalon werd onherstel baar verscheurd. Verd. voerde aan, dat hij het portier slechts enkele cen timeters had geopend en dat de aan rijding hem onbegrijpelijk voor kwam. Ter zitting bleek overduide lijk, dat verd. niet op een paar cen timeters had gekeken en het portier wel degelijk te ver had geopend. De officier eiste dan ook ƒ40.boete subs. 8 dgn. voor deze zeer gevaar lijke manoeuvre van verdachte. De bromfietser vroeg f>3.— voor een nieuwe pantalon en neende tevens voor een vergoeding van gederfde vacantie vreugde in aanmerking te komen, omdat hy destijds vacantie had en drie dagen rust had moeten houden. Omdat hij geen bedrag wist te noemen, bepaalde de plv. kanton rechter, dat verd. in totaal 50.zal moeten vergoeden. Nadat verd. uiter ste clementie had gevraagd, omdat hij mee moet betalen aan de schade van ƒ180.aan het portier, luidde het vonnis 25.subs. 5 dgn. Mede schuld? Een 35-jarige chauffeur wilde voor een brug op de Rijksweg onder Alke made met zijn V. W.-busje een voor hem rijdende trailer inhalen, terwijl aan de andere zijde van de brug een tegenligger naderde met een snel heid van 100 km. per «_ur. De bestuur der van de tegenligger ging op de rem staan, r-^ed de berm in en sloeg met zijn auto over de kop. De auto werd ernstig beschadigd, doch de be stuurder liep geen schrammetje op. Verd. was van mening, dat hij niet zo erg fout was geweest en de tegen ligger niet vrijuit ging, omdat deze te hard had gereden. Uit het onder zoek bleek, dat verd. destijds aan de politie had verklaard, dat hij haast had, omdat hij een aantal touring cars met ouden van dagen in moest halen, "daar hij gebakjes voor deze oudjes bij zich had. De officier wilde rekening houden met enige mede schuld van de tegenligger en eiste 35.— boete subs. 7 dgn. De plv. kan tonrechter vond de eis te laag en vonniste met ƒ50.subs. 10 dgn. Wat voor een auto? Een 34-jarige monteur uit Voor hout kreeg een proces-verbaal, omdat het licht -an de beide koplampen van zijn auto niet aan de voorschriften voldeed. In de dagvaarding stond, dat verd. met een personenauto reed. Dat was niet zo, aldus vei d., want het was een bestelauto, dus bestreed hij de geldigheid van een en ander. De kantonrechter was van mening, dat het soort auto er minder toe deed. „Als die agent niet zag welk soort auto ik had, kan hij ook niet bekij ken of myn lichten aan de eisen vol deden", aldus verd. De ifficier eiste toch 15.boete subs. 5 dgn. Verd. hield vol, dat een en ander aanvecht^ baar was. Om hem het volle pond te geven bepaalde de kantonrechter, dat de zaak over 14 dagen weer voor zal komen, teneinde de verbalisant mede te horen. Een 22 jarige studente was twee jaar achter met de betaling van haar luisterbijdrage en had uiteindelijk, na vele aanmaningen, maar vast voor een jaar betaald. Dat was te weinig en proces-verbaal volgde. Verd. gaf de P.T.T. de schuld, omdat die haar ver keerd had ingelicht, hetgeen weinig gehoor vond bij de magistraten. De officier eiste 25.boete subs. 5 dgn. en merkte nog op, dat hij bij de straf maat rekening had gehouden met de zeer aggressieve brief, die verd. aan de kantonrechter had geschreven. Zo ook de kantonrechter die vonniste met 15.subs. 3 dgn. Een 28-jarig lia van de Wegen wacht uit Rijnsburg stond terecht, omdat hij met een auto had gereden, waarvan de stoplichten niet werk ten. „Een zeer pijnlijke overtreding voor U" merkte de kantonrechter op. „U mag zoiets niet overkomen" Ja inderdaad, maar achteraf bleek, dat een zekering was losgetrild en verd. het euvel direkt had verholpen. De eis was mild met 10.subs. 4 dgn. Het vonnis werd 7.50 subs. 3 dgn. De rechtbank te 's Gravenhage heeft vanmorgen de vier mannen, die op zondagavond, 21 december van het vorige jaar op de helver lichte Koningin Wilhelminalaan te Voorburg een moord hadden geën sceneerd, ontslagen van rechtsver volging. De officier van justitie had de mannen tenlastegelegd, dat zij op zettelijk en bedriegelijk bij voorbij gangers de indruk hadden gewekt, dat er een moord, doodslag of ander misdrijf werd gepleegd, waarbij ze hadden kunnen begrijpen dat van dit misdrijf aangifte zou worden ge daan. Hij had een gevangenisstraf van vier maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk, gevorderd. De dertigjarige loodgieter Alber- tus J. A. T. uit 's Gravenhage had als slachtoffer gefungeerd. Hij viel kreunend neer en sneed met een scheermesje tegelijkertijd een plas tic zakje met duivenbloed open, toen de 34-jarige slager Petrus van H. uit Voorburg twee schoten uit een alarmpistool op hem loste. De 48- jarige brdhneerder Wilhelmus G. en de 27-jarige losarbeider Marinus P. beiden uit Den Haag, sprongen daarop uit de auto van de slager en sleurden het „lijk" in de auto. Daar op reden de mannen snel weg. De rechtbank had in zijn vonnis overwogen, dat de vier mannen zich wel schuldig hadden gemaakt aan deze „moordgrap", maar dat zij ont slagen moeten worden van rechts vervolging omdat zij geen contact hadden gehad met de aangevers. HOOFDREDACTEUR VEROORDEELD. De 63-jarige journalist K. V. uit Naarden, hoofdredacteur van het socialistische dagblad „Het Vrije Volk", is ook in hoger beroep ver oordeeld. Het gerechtshof, dat van ochtend uitspraak deed, legde hem evenals in eerste aanleg de recht bank had gedaan wegens belediging 100 boete, subs. 10 dagen hechte nis op. De hoofdredacteur stond terecht, omdat hij verantwoordelijk werd ge steld voor een publikatie in zijn blad van 16 mei 1958, waarin van de toenmalige penningmeester van „De Nieuwe Koers" (een jongerenorga nisatie in de P. v. d. A.) gezegd werd: „Hij heeft zijn functie moeten neerleggen in verband met finan ciële onregelmatigheden". Naar aan leiding van dit bericht had de be trokken penningmeester bij de justi tie een klacht tegen de hoofdredac teur ingediend. Amsterdams journalistencabaret gaat op toernee door Nederland (van onze verslaggever) AMSTERDAM (P P) - „Geen van ons had durven dromen, dat we zó'n succes zouden hebben". Dat zyn de woorden van Gerton van VVageningen, een van de leden van het Amsterdams journalistencabaret. Wy zochten hem eens op naar aanleiding van het feit, dat dit cabaret van amateurs in een stad als Am sterdam en trouwens ook elders in het land, waar men toch wel iets op dit gebied gewend js, grote successen heeft geoogst. Een week lang traden zy op in het Nieuwe de la Martheater in Am sterdam in het heetst van onze toch al zo zonryke zomer en ze trokken uitverkochte zalen in deze tempel van Sonneveld en Kan in een week waarin men anders meestal de deuren van het theater sluit in verband met de warmte, aangezien er dan toch geen liefhebbers zijn. Dat zegt wel iets „Wat zou de oorzaak zijn van dit succes?" vragen we onze collega, die als journalist werkzaam is bij Het Parool. „Natuurlijk hebben wij ons dat ook afgevraagd", zegt hij, „en naar on ze mening danken we dat succes aan het feit, dat wij meer durven en kunnen doen en zeggen dan de beroepscabaretiers, die altijd moe ten oppassen hun boterham niet te verliezen. Wanneer bij ons om de een of andere reden de zaal zou leeglopen, dan is er niets ernstigs aan de hand, want tenslotte hebben we stuk voor stuk onze baan bij een krant. Dat risico kan een beroeps- artiest niet nemen". Geen heilige huisjes „Wij kunnen in alle gevallen tot op het uiterste kantje gaan en we doen dat ook, speciaal op het gebied van de politiek en de heilige huisjes. Wij kunnen ons dit permitteren, omdat men ons cabaret geen kleurtje kan geven, want de medewerkers en me dewerksters komen uit alle richtin gen en zijn van bladen met diver se karakters afkomstig. Zelfs de pers, waaruit wij zelf voortkomen, wordt in ons programma niet ont zien. Wij zijn volkomen reëel en stellen de dingen precies zoals ze zijn. Ik geloof dat dèt onze kracht is". Zo krijgen in de proloog de lande lijke dagbladen stuk voor stuk een veeg uit de pan en dit groepje schroomt daarbij niet om bij de één het Horst Wessellied en bij een ander de slagzin „Van de wieg tot het graf" naar voren te brengen. Uiteraard willen we ook wel weten, hoe deze krantenmensen eigenlijk op het idee zijn gekomen om een ca baret te beginnen. Nu, daar kan Gerton van Wageningen ons wel het een en ander van vertellen en het blijkt, dat dit Amsterdamse Journa listencabaret niet de eerste poging in die richting is. Reeds Jaren gele den stak een aantal Amsterdamse journalisten de koppen bij elkaar om tot een dergelijke schepping te ko men en dat resulteerde in .jDe Inkt vis", een cabaret dat toen ook zeer veel succes heeft gehad, maar dat na verloop van tijd geruisloos ter ziele ging. Zy ontdekten Annie M. G. Schmidt Het was bij „De Inktvis", dat de nu beroemde schrijfster Annie M. G. Schmidt haar eerste roem vergaar de en wel in het bijzonder als au- trice van de teksten van vrijwel het gehele programma. Zij zat tot dien op het Paroolarchief Deze keer moet het gezelschap het zonder haar stellen, maar dat neemt niet weg, dat men toch wel zeer goede teksten en muziek heelt we ten te verzamelen, o.a. van Jules de Corte, Co de Kloet, Jan Blok ker, Jaap van de Merwe en vele bijdragen van de eigen leden van het cabaret. Een en ander blijkt wel van voor treffelijke kwaliteit te zijn, gezien de gunstige recensie., en het feit, dat ook de radio de nodige aan dacht aan dit cabaret heeft besteed. A.V.R.O. en V.A.R.A. lieten er ons wat van horen en de Wereldomroep nam liefst een programma van twee maal drie kwartier op, dat uitgezon den zal worden. De medewerkenden zijn de dames Hedy d'Ancona, Lettie Kosterman, Emmy Lopes Dias, Geneviève Wer ner en de heren Fr!tz Behrendt, Bob Steinmetz (artistiek leider), Ger ton van Wageningen en Ad Werner, aan de vleugel zit Jan ^eishuizen. Het zijn journalisten van o.a. Het Parool, het Algemeen Handels! lad, Het Vrije Volk, Elseviers Weekblad en Vrij Nederland, een rijke scha kering dus. De provincies in De Nederlandse Journalistenkring ziet wel iets in dit cabaret en on der auspiciën van deze „vakvereni ging" gaat het Amsterdams journa listencabaret op toernee door ons land. Op het lijstje vinden we zaterdag 10 oktober Huize Maas te Gronin gen, woensdag 21 oktober de Twent se Schouwburg te Enschede, dins dag 10 november het Minerva The ater te Heemstede, vrijdag 11 de cember Grand Theatre Gooiland te Hilversum, zaterdag 23 januari „De Groene Weide" te Leeuwarden, woensdag 10 februari in de aula van het nieuwe Thorbecke-lyceum te Arnhem, zaterdag 20 februari Bri tannia te Vlissingen, dinsdag 8 maart ,,'t Gulden Vlies" te Alkmaar, zaterdag 19 maart de schouwburg te Zwolle, maandag 11 april de Stadsschouwburg te Utrecht en vrij dag 29 april de Philipsschouwburg te Eindhoven. Het Amsterdams journalistencaba ret met zijn programma „Pers- vers" neemt wel een zeer aparte plaats in en zal ongetwijfeld overal in het land met open armen wor den ontvangen. Het Amsterdams Journalisten cabaret is het enige cabaret met ccn eigen krant. In „Pers Vers" kan men diverse bij zonderheden lezen ove. dit merkwaardige cabaret, alsme de recensies (goede en slech te) van het eerste optreden. De omslag van het program ma toont een uit krantenpapier geknipte nar. er maar enkele te noemen. Verluch- Een nieuwe verschijning op tigd met al van tekeningen, zal dit de boekenmarkt. Door fraaie kinderboek zijn weg wel weer Uitg. De Eori'.e\n, Li.reoht. vinden. Schuld dodelijk ongeval nog niet vastgesteld Naar aanleiding van de radio-op roep voor getuigen van het auto-on geluk, waarbij de vorige week te Oegstgeest mr. H. Wilton om het le ven kwam, hebben zich verschillen de automobilisten gemeld bij de po litie te Oegstgeest. Hun verklaringen hebben de po litie inderdaad enige opheldering gegeven omtrent de toedracht van het ongeval. Niettemin is het voors hands onmogelijk, de schuldvraag vast te stellen. De crematie van het stoffelijk over schot van mr. H. Wilton, die gisteren to Westerveld plaats vond. werd o.a. bijgewoond door Toon Hermans, hoofdbestuursleden van de Neder landse Bioscoopbond, vele theater directeuren, door mr. D. van Bijden- dijk, voorzitter van de Centrale Com missie Filmkeuring en voorts het vol tallig personeel van het City-con cern, waarvan de overledene direc teur was, alsook tal van bekende fi guren uit de tenniswereld. Gisteravond is in een perceel aan de Nieuwe Haven in Den Haag het lijk aangetroffen van die 32-jarige gescheiden vrouw S. A. J. N. Toen zich gisteravond ongeveer half zeven een vriend van de ver moorde vrouw aan 't perceel vervoeg de, vond hij de altijd openstaande deur gesloten en de rolluiken neer gelaten. De man vond dit zo vreemd, dat hij naar een andere vriend van de vrouw ging en hem zijn bevindin gen vertelde. Daarop zijn zij tesamen naar de woning gegaan, ondertussen de poli- tei waarschuwend. Weldra was een jeep voorgereden en via de achter tuide drongen de agenten het huis binnen. In de slaapkamer troffen zij do vrouw aan in onderkleding. Zij bleek te zijn overleden. Aan het strottenhoofd werden een paar kleine wondjes geconstateerd. In de kamer heerste een volmaakte orde en de politie trof veel baar geld aan. In eerste instantie werd dan ook niet aan een roofmoord gedacht. In de afgelopen nacht heeft dr. Zeldenrust sectie op het lijk ver richt, waarbij is komen vast te staan, dat de vrouw door wurging om het leven is gebracht. Het pocketboeK heeft e laalste ja ren steeds meer terre.n vuoverd op de Nederlandse boekenmarl-t en de vrees, dat dit genre net ..echte" boek zou verdringen, is nie: gegiond ge bleken, behalve waar het Je vertaal de roman betrof. De Uitgeverij Dt Fontein meent hierop iets gevonden te hebben door ;:1. de uitgave van goed verzorgde degelijk gebonden romans tegen een prijs, die zeker de helft lager is. dan men normaal voor een dergelijk boeit zou moeten neertellen. En wij ontvingen enkele uitgaven in die trant welke als we het goed zien, de weg naar cie lezer wel zullen vinden. Het eerste daarvan is de roman van Simon Kent: „Veerboot naar Hong kong", waarin de geschiedenis ver haald wordt van een ontspoorde Amerikaan, die, door Hongkong uit gewezen als ongewenste vreemde ling, in Macao niet wordt toegelaten en gedoemd is zeer tot ongenoegen van een barbaarse kapitein als on gewenst passagier op een veerboot heen en weer te varen. Op sugges tieve wijze worden de lotgevallen van deze verschoppeling weergege ven en de belangstelling voor het verhaal stijgt nog aanmerkelijk, wanneer de veerboot in een storm raakt, welke zij niet te boven schijnt te zullen komen. Maar de ongewen ste passagier is dan de redder in de nood, maar desondanks komt op ze kere dag het noodlot hem tegemoet, als hjj door de Amerikaanse politie van boord wordt gehaald. Dit ver haal is bereids verfilmd door Arthur Rank met in de hoofdrollen Orson Welles en Curd Jürgens. In „De Duivel op klaarlichte dag" van Max Catto, worden de lezers ge confronteerd met een enigszins zon derlinge Ierse priester, die zich op een eiland in de Stille Zuidzee het lot aantrekt van drie misdadigers, die verder getransporteerd moeten worden, maar die na staaltjes van heldenmoed tijdens een vulkanische uitbarting op het eilandje hun leven moeten laten tezamen met hun be schermeling, die zy evenwel niet al tijd even voorkomend zijn tegemoet getreden. Ook dit boeiend verhaal vormt reeds het onderwerp van een film met Spencer Tracy in de hoofd rol. Daarna lazen we „Voor jou bloeit geen boom", de autobiografische ro man van Eva Müthel, in deze zelfde populaire uitgave. Het geeft de ge schiedenis weer van de liefde tussen twee Oostduitse studenten, opge vlamd in een moment van het-aller grootste gevaar met de vernederin gen en verschrikkingen van de con centratiekampen. Een boek, dat men niet licht zal vergeten. De vierde uitgave in deze Fontein serie is het werk van Herbert Schra- der „De slag om de hartslag", een werk, dat als een roman boeit om de wijze, waarop de adembenemende ontwikkeling gedurende de laatste tien jaren heeft plaats gevonden op het gebied van het hartonderzoek en de hartchirurgie. Wie belangstelling koestert voor de vooruitga-" in de medische wetenschap op dit zo om vangrijk terein, kan hieruit veel we tenswaardigs vernemen. Lodewijk, de mensenredder, door Diet Kramer. Uitg. Hollandia, Baarn. „Wat kan er nu allemaal gebeuren in een hondenleven", zullen vele jeugdige lezers zich afvragen als we vertellen, dat dit heerlijke jeugdboek gaat over het leven van een tekkeL Nu wordt wel eens van een hond gezegd: „wat een mensenredder!", maar dit hondje werd inderdaad een mensenredder en het wordt verteld door niemand minde»- dan Diet Kra mer, die wel weet hoe zij het zo sma kelijk mogelijk moet vertellen om de kinderen te boeien. De oude sprookjes, door J. Riemens-Reurslag. Uitg. Hollandia, Baarn. Nu de goede wintertijd weer aan breekt en het St. Nicolaasfeest daar van een prachtig middelpunt vormt, is het goed gezien van de uitgevers met nieuwe produkten op de boeken markt te komen. Dat doet de N. V. Hollandia te Baarn met het zo graag gewilde sprookjesboek in de vorm van „De oude sprookjes" van J. Riemens- Reurslag, welke uitgave haar tweede druk beleefde. Het is een goedkope druk, maar daarom temeer aan te bevelen, omdat de aanschaffing ervan thans onder ieders bereik ligt. En wie onder de jeugdige lezers en leze ressen wil niet gaarne wat weten over de sprookjes van Moeder de Gans, van Grimm, van Andersen, om Sinterklaas kan rustig winkelen Met het oog op de Sint-Nicolaas- drukte heeft staatssecretaris B. Rool- vink goedgevonden, dat op zaterdag avond 29 november de winkels tot negen uur geopend mogen zijn. GEEN GRATIE VOOR PO DOL A De Britse minister van binnenland se zaken, Butler, heeft vandaag laten bekend maken, dat hy geen grond heeft kunnen vinden voor het verle nen van gratie aan de 30-jarige Ca nadese fotograaf van Ouitse afkomst, die wegens moord op een Londense rechercheur ter dood is veroordeeld. Op 5 november zal Podola worden opgehangen. „Spelen met cijfers", door W J. Reichmann. Uitg. Het Spectrum, Utrecht/Ant werpen. W. J. Reichmann, een accountant in Engeland heeft een boekje geschre ven dat hy de titel meegaf: „The fas cination of Numbers", waarvan in de Prismareeks van Het Spectrum een Nederlandse vertaling verscheen on der de naam „Spelen met cijfers". Veel ongedaeht-wetenswaardigs om trent de leer der getallen wordt in dit boekje gebracht op een wijze die velen verbazen zal. Liefhebbers van cijferen en rekenen en dat zijn er wellicht meer dan men zo opper vlakkig zou menen zullen er hun genoegen aan kunnen beleven. „Het leven van Kierkegaard", door Walther Lowrie. Uitg. Het Spectrum, Utrecht/Ant werpen. De Amerikaan Walther Lowrie heeft de reputatie een groot kenner te zijn van het werk van S. A. Kier kegaard, de jong-gestorven Deense denker uit de vorige eeuw. In zijn biografie van Kierkegaard geeft hij daarvan ook blijk doch de nuchter- reëele instelling van de Amerikaan geeft op het strijdbare leven van de Deen een objectieve en zakelijke kijk. Als 't Moet (November 1918 en de B. V. L.) door J. C. v. d. Does en anderen. Uitg.: N.V. Uitgeverij Ny'gh en Van Dit- mar, 's-Gravenhage. De Bijzondere Vrijwillige Land storm is, totdat de bezetter haar in het oorlogsjaar 1940 onbond, een maatstaf geweest voor de liefde en de opofferingsgezindheid van het Ne derlandse volk voor het Huis van Oranje. De B.V.L. werd opgericht in de bewogen dagen van 1918 om op te treden „als 't moet". Het vrijwil ligerslegioen heeft nu een posthuum eresaluut gekregen in een fraai ge denkboek, dat zich in zijn ruime op zet niet alleen bepaalt tot de vader landse geschiedenis. Het schildert nauwkeurig het gistingsproces, dat na de 1ste wereldoorlog in de Neder landse politiek ontstond nadat door desillusies en ontevredenheid revo luties waren ontstaan in Duitsland en Rusland. In ons parlement zagen de linkse partijen niet langer heil in „parlementair" gedrag en Troelstra waagde een staatsgreep. Dat was het ogenblik, waarop de B.V.L. gestalte kreeg als een lijfwacht voor het Ko ninklijk Huis. De geschiedenis, die dan volgt is niet alleen interessant maar ook beschamend voor de men taliteit, waarvan na de tweede we reldoorlog het Nederlandse volk te vaak blijk heeft gegeven. Verhalen, die Hitchcock koos. Prismaserie nr 425. Uitge verij Het Spectrum, Utrecht. Veertien verhalen, variërend van macaber tot luguber, een enkele al leen maar griezelig en wat lachwek kend, zijn in dit prismaboekje bij een gebracht. Het zijn verhalen van verschillende schrijvers en met ver schillende strekking. Het enige wat ze gemeenschappelijk hebben is, dat ze ergens zo fascinerend zijn, dat de roemruchte Engelse filmregisseur Alfred Hitchcock ze koos als onder werp voor een griezelfilm. Door al lerlei omstandigheden sommige verhalen waren tè vreeswekkend zijn de verzamelde „stories" nooit verfilmd. Gezellig griezelboek. Het nieuwe Heelal, ontdek kingen der radio-astronomie door John Pfeiffer. Pris- maboeken nr 418. Uitgeverij Het Spectrum. Utrecht. Nu het schijnt, dat de ruimtevaart dichterbij is dan ooit, worden steeds meer veronderstellingen gedaan over dat, wat zich buiten onze dampkring bevindt. Weinigen weten, dat er heel veel bekend is omtrent levensvor men en levensvoorwaarden in de interplenetaire ruimte. Wie zich voor de astronomie interesseert zal naar hartelust Pfeiffers boekje kunnen raadplegen. Maar ook hij, die nooit eerder in gedachten de grenzen van onze dampkring heeft overschreden, zal met stijgende belangstelling dit werkje lezen, dat een grote hoeveel heid wetenschap paart aan een grote mate van populariteit, zonder echter „populair-wetcnschappelyk" te wor den. Herberg In 't Misverstand. Antoon Coolen; Zakdoekjes- serie. Uitg. Nygh Van Ditmar, 's-Gravenhage. Een voortreffelijke uitgave heeft het bekende boek van Coolen ge vonden in de Zakdoekjesserie. Ple zierige lettertype en goed papier, wat de inhoud betreft: het bonte le ven, dat zich afspeelt in het Peeldorp en waarvan de herberg In 't Mis verstand het centrum is. De Wedloop door Geoffrey Williams, vertaald door Age Bergman. Uitg. Hollandia, Baarn. De „Arrow" is een heel nieuwe verschijning in de lucht. Maar is ze ook een goed en veilig vliegtuig? Geruchten, die het fascinerende toe stel in een kwalijk daglicht stellen, zetten er een jong journalist toe gedwongen overigens de waarheid te achterhalen. Daarin slaagt hy, na een angstig avontuur. De doorzichtigheid van de intrige wordt rijkelijk vergoed door de charme, waarmee deze gezellige ro man geschreven is.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5