Kapelaan J. van Adrichem (Leiden) wordt bouwpastoor in Den Haag Zal burgemeester toch nog terugkomen? Drie Duitsers bij Yalkenswaard gedood Opstand in Afghanistan Dibelius preekte ongehinderd Von Papen weer Kamerheer De topconferentie van het Westen MAANDAG 2 NOVEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Z. H. Exc. mgr. M. A. Jansen, Bis schop van Botterdam, heeft benoemd tot assistent aan de parochie van het Onbevlekt Hart van Maria te 's-Gra- venhage (Marlot), de weleerw. heer Joh. A. M. van Adrichem, kapelaan aan de parochie van O. L. Vrouw He melvaart en St. Joseph (Herensin- tel). De weleerw. heer Van Adrichem heeft tevens de opdracht ontvangen, de oprichting van een nieuwe paro chie voor te bereiden in 's-Graven- hage (Mariahoeve). Bij deze tweeledige benoeming is het eerste lid van juridische, het tweede van kerkelijke aard. Kapelaan Van Adrichem, die 101A jaar kapelaan is geweest van de pa rochiekerk aan de Herensingel, gaat Leiden verlaten en wordt bouwpas toor in Den Haag. Op vrijdag 13 november gaat hij zyn intrek nemen in de beneden verdieping van een flat-gebouw Rog- gekamp 97 te Den Haag, in de stads uitbreiding „Mariahoeve", welke flat de voorlopige pastorie zal zijn. Gedurende de maand november ral een noodkerk van Rijswijk over geplaatst worden naar de nieuwe woonwijk en daar weer dienst gaan doen als voorloper van een stenen kerk. Als de noodkerk gereed is, zal de installatie van pastoor Van Adri chem plaats hebben. Het is nog niet beslist, hoe de titel van de nieuwe parochie zal luiden. „Bouwpastoor" Van Adrichem ver klaarde ons, bij alle vreugde over de benoeming, toch met spijt in het hart na ruim tien jaar de parochie van O. L. Vrouw Hemelvaart en St. Jo seph te gaan verlaten, omdat hij diep respect heeft gekregen voor de diepe godsdienstzin en het echte medeleven van een zeer goede kern in de pa rochie. Deze spijt zal wederkerig zijn, want kapelaan Van Adrichem was een prettig en ijverig man, die zich door zijn gemoedelijkheid en vrankheid vele vrienden heeft gemaakt en door iedereen werd gewaardeerd. Behalve zijn gewone, veel-omvat- tende priesterlijke bediening had hij de zorg voor het jeugdwerk van jon gens en meisjes en was hij geestelijk raadsman van een groot aantal ver enigingen o.a. van de Vereniging van de H. Vincentius a Paulo, de Katho lieke Reclassering, de Ned. Bond van Kapperspersoneel „St. Cosmas", van de „Werknemende Middenstand", de dames-gymnastiekver. „Victorie" en de Toneelgroep „De Gastspelers". Hij was voorts voorzitter van het R.K. Stedelijk Comité voor Vacantie- bezigheden en in de parochie van de Herensingel vervulde hij de functies van aalmoezenier van het Jongeren- gilde, van geestelijk adv. van de K.A.V. en van de bejaardensociëteit „St. Gemma". Er zal gelegenheid worden gege ven „in het zaaltje" afscheid van ka pelaan Van Adrichem te nemen (daaromtrent volgt nader bericht), doch het officiële afscheid zal plaats vinden volgende week zondag in de kerk. Tijdens het Aanbiddingsfeest zal de bouwpastoor een plechtige H. Mis opdragen en onder de H. Missen een toespraak houden over een on derwerp, dat iedereen wel begrijpen kan wat het zal zijn H. M. de Koningin is voorne mens op woensdag 10 november a.s. in de ochtend een bezoek te brengen aan de Rijks Psychiatrische Inrich ting Woensel te Eindhoven en in de middag aan de Rij- en Tractieschool van de Koninklijke Landmacht al daar. De 21-jarige M. Krans uit Vroombosch (gem. Slochteren) is zaterdagmiddag met een bromfiets verongelukt. Door nog niet opgehel derde oorzaak is hij onder een rechts afslaande auto gereden. Zijn op de duo gezeten broer kwam er zonder letsel af. Dieven sloegen hun slag in sterfhuis In de nacht van vrijdag op zater dag is in een villa aan de Prins Hen driklaan te Hat tem, waar de op 28 oktober overleden heer des huizes lag opgebaard, een inbraak gepleegd. De aanwezigheid van de dode heeft hen zeker niet van hun plan kunnen weerhouden. Door een ruitje in te drukken zijn ze binnengekomen en zij zijn later met enige Perzische tapij ten verdwenen. Hiervoor hebben ze een aantal bloemstukken en graf kransen opzij moeten zetten. Op verzoek van de Commissaris der Koningin, dr. M. J. Prinsen, die zelf als voorzitter zal fungeren, zal de gemeenteraad van Bergen (N.H.) dinsdagavond a.s. in besloten verga dering bijeen komen. Tevens zal de per 16 oktober j.l. tot waarnemend burgemeester benoemde mr. H. J. Wytema, burgemeester van Alkmaar, deze vergadering bijwonen. Dr. W. Huygens, die daags na een bewogen raadsvergadering op 13 oktober zijn ontslag als hoofd van de gemeente indiende, zal niet aanwezig zijn. In Bergen verwachten de gemeen teraadsleden, dat de ontslagkwestie onderwerp der besprekingen zal zijn. Het rumoer hierover is in het dorp nog steeds niet weggestorven. Er is nog geen nieuwe definitieve benoe ming gekomen. Wel vraagt men zich af of de Commisaris der Koningin inderdaad zal ingaan op een verzoek van de KVP-fractie en het raadslid J. Broersma Gemeentebelangen) en poging te doen alsnog een ver zoening tussen de afgetreden burge meester en de raad tot stand te bren gen. Mocht dr. Prinsen die poging in derdaad dinsdag ondernemen en mocht zij slagen, dan zou dit alleen dan een praktisch gevolg kunnen hebben, indien dr. Huygens voor de tweede maal zijn ingediende ontslag aanvrage intrekt. De omstreden bur gervader. lid van de P.v.d.A., diende voor de eerste maal eind september zijn ontslag in, toen de gemeenteraad naar aanleiding van 's burgemeesters beleid inzake de stichting van school- tandverzorging een motie van wan trouwen tegen hem met algemene stemmen aannam. Kort daarna trok hij deze ontslagaanvrage echter weer in. In de daarop volgende twee we ken kreeg deze kwestie zoveel rucht baarheid, dat dr. Huygens op 12 ok tober de knoop doorhakte en ten tweede male ontslag uit zijn ambt vroeg. litaire gebied in Frankrijk, generaal Thomas de Labarthe, aanvaardde het geschenk als teken van de grote sym pathie die de twee volkeren ver bindt. „Onze twee volkeren bezitten dezelfde kleuren, wij hebben dezelfde idealen, streven dezelfde doelen na en wij hebben dezelfde beschaving", aldus de Franse generaal. Hij bracht vervolgens hulde aan de Nederland se militairen voor hun uitstekend op treden en voor de hartelijkheid, die zij tegenover het Franse leger en de bevolking hadden getoond. Na een défilé reikte luitenant-gene raal Gips onderscheidingen uit aan een aantal Franse officieren. Op een bijeenkomst in de officierskantine werden later heildronken uitgebracht op Koningin Juliana en op president De Gaulle. Op de rijksweg Valkenswaard Overpelt op ongeveer 8 km van de Belgische grens is gistermiddag om streeks half één een auto-ongeluk gebeurd, waarbij drie mensen op slag zijn gedood. Een vierde werd ern stig, doch niet levensgevaarlijk ge wond. Allen waren afkomstig uit Düsseldorf en op thuisreis van een bezoek aan het Duitse militaire kerk hof te Lommei in België. Op onverklaarbare wijze begon op een gegeven moment een op die rijksweg rijdende Duitse wagen te slingeren zonder dat er naderend verkeer was. Op enige afstand van deze auto volgde een auto waarin zich familieleden bevonden van de verongelukten. De eerste wagen reed plotseling tegen een langs de weg staande boom die volkomen door midden brak, waarna de wagen te gen een andere boom tot stilstand kwam. De chauffeur van de auto, de 47-jarige heer Bednars en het in de auto zittende bejaarde echtpaar Birck waren op slag dood. Zwaar gewond werd een vierde inzittende, namelijk mevrouw BirckSartorius, wier man als militair sneuvelde en op het ge noemde kerkhof begraven werd. Zij is naar het St. Carolus ziekenhuis te Valkenswaard overgebracht. Leidse brandwacht met bronzen medaille onderscheiden Dames en Herenrijwielen 1.89.- Fa. DUSOSWA - LEIDEN (Advertentie) Negen personen werden gewond, van wie één ernstig, toen in de nacht van zaterdag op zondag omstreeks kwart voor twee op de Catharynesin- gel te Utrecht twee personenauto's op elkaar botsten. De autobestuurder Th. van H. uit Hillegom, die met een auto, waarin zes personen, over de Catharynesingel reed, gaf geen voor rang aan een van rechts komende auto, bestuurd door A. C. R. L. uit Utrecht. In deze laatste auto zaten eveneens zes personen. Met een enor me klap vlogen de wagens tegen el kaar op. Mevrouw I. A. H.L. uit Harmeien werd met een zware her senschudding naar het Academisch Ziekenhuis te Utrecht vervoerd. De andere gewonden konden ter plaatse door de G.G. en G.D. worden behandeld. Nederlands geschenk aan La Couriine De Nederlandse militairen, die de afgelopen maanden in La Courtine oefeningen hebben gehouden, hebben zaterdag als bewijs van hun erkente lijkheid voor de genoten gastvrijheid een vlaggestok overgedragen, dié op het terrein vóór de officierskantine in het kamp is opgericht. De gelden voor het geschenk waren door de of ficieren, onderoffficieren en man schappen van de Nederlandse eenhe den bijeengebracht. De commandant van het vierde mi- korps, luitenant-generaal P. Gips, verklaarde o.m.: „Wij willen La Courtine niet verlaten zonder aan het Franse leger en aan Frankrijk een duurzaam geschenk te geven, deze vlaggemast waaraan nu de vlag gen van onze beide landen wapperen". De commandant van het veierde mi Nederlander omgekomen in Duitsland Bij een auto-ongeval, dat zaterdag avond gebeurd is op de Duitse Auto bahn, die loopt van Berlijn naar West-Duitsland, is een Nederlandse fabrikant om het leven gekomen. De naam van het slachtoffer zou de Vries zijn. De auto van de Neder landse fabrikant kwam in botsing met een uit West-Duitsland afkom stige vrachtauto. Deze laatste stak plotseling de tussen de beide rijba nen gelegen groenstrook over en greep daarna de wagen, waarin de Nederlandse fabrikant was gezeten. De bestuurder van de vrachtwagen, de 21-jarige Willi Haul, zou onder invloed van sterke drank zijn wagen hebben bestuurd. De Mangalen, één van de grootste stammen in Afghanistan, zijn in op stand gekomen tegen de regering van Afghanistan. Meer dan 2.000 leden van de stam hebben hun toe vlucht in Pakistan gezocht, aldus is zondag te Karatsji officieel bekend gemaakt. De stam, die een grote rol speelt als stabiliserende factor in het land, beschouwde enkele maatregelen van de Afghaanse regering als inbreuk op zijn onafhankelijkheid De Afghaan se regering zond daarop een mili taire expeditie uit en meer dan een maand lang is er verbitterd gevoch ten, aldus de bekendmaking. Meer dan 2.000 leden van de stam zijn in Koerram, ten westen van Pes- jawar, Pakistan binnengekomen. De plaatselijke autoriteiten hebben de Afghanen tot dusver vergeefs trach ten te bewegen naar hun land terug te keren. De protestantse bisschop van Ber lijn, dr. Otto Dibelius, tevens hoofd van de gehele Duitse protestantse kerk, wien verleden week door de waarnemende (communistische) burgemeester van Oost-Berlijn, Schmidt, was meegedeeld, dat hij „zichzelf van het recht had beroofd om zijn functie in democratisch Ber lijn uit te oefenen", overschreed zon dag de grens tussen Oost en West- Berlijn zonder moeilijkheden, om in de 0o6tberlijnse Mariakerk te pre ken. Dr. Dibelius had zich de onstem- ming der Oostberlijnse autoriteiten op de hals gehaald door te verklaren, dat van christenen niet onder alle omstandigheden kan worden ge vergd, dat zij zich onderwerpen aan het in een dictatoriaal bestuurde staat geldende gezag. De Evangelische bisschop hield gisteren zijn preek over: „Zalig zyn zij die hongeren en dorsten naar de gerechtigheid, want zij zullen verza digd worden" (Mattheus 5:6). Voor het grootste deel handelde de preek over Luther's strijd voor zijn beginselen. Incidenten deden zich niet voor. De heer A. A. Rozier, brandwacht eerste klasse te Leiden, werd van morgen onderscheiden met de bron zen medaille, verbonden aan de Or de van Oranje Nassau. De burge meester van Leiden overhandigde deze onderscheiding naar aanleiding van het vertrek van de heer Rozier daar hij de 60-jarige en dus voor het personeel van de brandweer pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt. De heer Rozier werd vergezeld van zijn echtgenote en kinderen in de garage van de kazerne aan de Langebrug ontvangen, waar het per soneel van de brandweer stond aan getreden. De burgemeester releveerde de loopbaan van de heer Rozier, die als jongen van 15 jaar in dienst trad van de Gemeentereiniging te Rotter dam en na ook nog verbonden te zijn geweest aan de Rotterdamse Tramweg Maatschappij, diende hij bij de huzaren te Amersfoort, een re giment waar ook spr. goede herin neringen heeft, daar hij hier even eens korte tijd gediend heeft. In 1929 werd de heer Rozier lid van de vrijwillige brandweer te Lei den en in 1931 brandwacht in vaste dienst. In 1942 volgde zijn benoeming tot brandwacht tweede klasse, in 1947 tot brandwacht eerste klasse. Spr. memoreerde dat de heer Rozier het grootste deel van zijn loopbaan bij de gemeente te Leiden heeft ge had en dat men dankbaar kan getui gen van het vele goede werk, dat de scheidende brandwacht voor de stad heeft gedaan. Het brandweerkorps, aldus de burgemeester, is een ere- korps, daar het waakt voor de vei ligheid van de burgerij en daarbij gevaren trotseert. Spr. gewaagde voorts van de goede karaktereigen schappen, die de heer Rozier bezit. Hij heeft de goede geest in het korps steeds hoog gehouden. Hij reikte de helpende hand waar het maar moge lijk was. Daarom ook verheugde het hem te kunnen meedelen, dat het Hare Majesteit de Koningin had be- Foto: de burgemeester speldt de heer Rozier de onderscheiding op. haagd de heer Rozier te onderschei den met de aan de Orde van Oranje Nassau verbonden bronzen medaille. De commandant van de brandweer de heer S. W. Hagedoorn was de eerste die de scheidende brandwacht met deze onderscheiding geluk wen ste. Hij stelde vast, dat men eruit kan concluderen, dat de heer Rozier zijn werk goed heeft gedaan. De commandant stelde het op prijs, dit vast te stellen. Het korps heeft te maken gehad met een man, die het werk deed zoals het hem voor han den kwam, en dit steeds goed deed. Hij hoopte dat de heer Rozier ook in de toekomst de brandweer nog eens zal bezoeken. Met beste wensen voor de komende levensjaren besloot hij zijn speech, waarna hij de bron zen draagmedaille van de onder scheiding, die de heer Rozier zojuist ontvangen had, overhandigde. De heer Hagedoorn sprak de wens uit, de heer Rozier in elk geval te genwoordig zou zijn bij de opening van het op 11 december te openen BB-centrum. De heer Rozier heeft aan de opbouw van dit centrum meegewerkt. De oudste brandmees ter, de heer B. Klaassen omschreef de scheidende brandwacht als iemand, die je ergens op af kan stu ren en die zijn werk op prettige en nauwkeurige wijze doet. Hij was steeds een voorbeeld van plichtsbe trachting en accuratesse. Bovendien zorgde hij als de man die van een pretje hield voor een prettige sfeer in het korps. Waar de heer Ro zier zat, daar werd gelachen. Tenslotte voerde de voorzitter van de Personeelsvereniging, de heer Ch. v. d. Holst het woord. De heer Ro zier ontving uit zijn hand een porte feuille als aandenken. Mevrouw Ro zier ontving bloemen. Namens de heer Rozier sprak de commandant een dankwoord, waarna men nog een uurtje gezellig in de cantine bij een bleef. De Oostduitse grenswachten bij de Branderburger Tor bekeken Dibe lius' paspoort niet eens. Ordever storingen van communistische de monstranten in of voor de kerk had den niet plaats. Twee agenten hiel den zich onledig met het regelen van het verkeer bij de kerk, die met 2500 personen geheel was gevuld. Het is thans bekend geworden dat de vroegere Duitse rijkskanselier Franz von Papen op 24 juli van dit jaar van paus Johannes zijn titel van pauselijk geheim kamerheer met mantel en degen weer heeft terug gekregen. Aangezien het Von Papen was, die in de jaren 1932 en 1933 Hitier aan de macht geholpen heeft, heeft deze herbenoeming in Duitsland enige deining veroorzaakt. Von Papen werd na de afsluiting van het Rijksconcordaat tussen de H. Stoel en Duitsland in 1933 door Paus Pius XI benoemd tot Pauselijk ge heim kamerheer. Daar deze onder scheiding slechts verleend wordt voor de duur van het leven van de Paus, verviel zij by de dood van paus Pius XI. Pius XII heeft deze onderscheiding aan Von Papen niet verlengd In januari van dit jaar bezocht Von Pa pen Paus Johannes. Zij kennen el kaar nog zeer goed uit beider diplo matieke dienst in Turkije. Bij dit bezoek heeft Von Papen aan de Paus verzocht hem de titel weer te ver lenen. In bevoegde Vatikaanse kringen wordt verklaard, dat de H. Stoel met deze benoeming allerminst bedoeld heeft beweerde verdiensten van Von Papen te willen bevestigen, of hem te rehabiliteren. Men moet veeleer de reden der beslissing hierin zoe ken, dat Paus Johannes uit mense lijke overwegingen bezweken is voor de aanhoudende verzoeken van de bejaarde smekeling. Daarbij heeft hij zich laten leiden door het advies van mgr. dr Kempf, bisschop van Limburg, die de Paus verzekerd had, dat het herbenoemen van Von Pa pen in de openbare mening van Duitsand met verkeerd opgenomen zou worden. De herbenoeming, is tot op heden niet in de Acta Apostolicae Sedis gepubliceerd. De westelijke topconferentie be gint in Parijs op 19 december, zo deelt de persdienst van de regering in Bonn mee. Deze conferentie zal dienen ter voorbereiding van de top conferentie met de Russische pre mier Chroesjtsjef. Aan de westelijke conferentie zal worden deelgenomen door president Eisenhower van Ame rika, premier Macmillan van Enge land, kanselier Adenauer van West- Duitsland en president De Gaulle van Frankrijk. Voor 15, 16 en 17 december staat er een verg-dering van ministers van buitenlandse zaken van de Navo-landen op het programma. Het is niet uitgesloten, dat deze verga dering wordt verlengd of uitgesteld tot na de westelijke topconferentie, opdat de Navo-ministers op de hoog te kunnen worden gesteld van de gang van zaken op die conferentie. Volgens Washingtonse diplomatie ke waarnemers heeft de westerse topconferentie in hoofdzaak tot doel de meningsverschillen uit de weg te ruimen, die tussen Amerika en En geland ener- en Frankrijk en West- Duitsland anderzijds bestaan met betrekking tot het tijdstip voor een topconferentie van de „Grote Vier" en de vraag, welke onderwerpen be sproken zullen worden.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 10