Derde ernstig ongeval binnen twee dagen HUIBERS Vervalsers maken gebruik van mentaal gezichtsbedrog AMATE-agenda weekelykse CRonycke ZATERDAG 31 OKTOBER 1959 DE LETDSE COURANT PAGINA 4 waar warmte helpt, helpt PHILIPS Infraphil beter denk daaraan ook bij rheumatlek en verkoudheid Prijzen: 29.75 en 37.50 (Advertentie) OEGSTGEEST Voor de derde maal binnen twee dagen heeft zich op de Rijksweg 4, onder de gemeente Oegstgeest een verkeersongeval voorgedaan. Een automobilist werd ernstig gewond. De gewonde is de 28-jarige heer A. F. L. van R.-L. uit Amsterdam. Hij raakte met zijn lichte Citroen 2CV ter hoogte van de Slaagh op de lin ker weghelft. Hij werd daar nage noeg frontaal aangereden door een vrachtauto met aanhangwagen, ge laden met asbestplaten, die bestuurd werd door de 28-jarige S. de V. uit St. Annaparochie. De vrachtautobe stuurder heeft nog getracht, naar rechts uit te wijken maar hij slaagde er niet in, een aanrijding te voor komen. Zeer ernstig gewond werd de heer Van R.-L. naar het Academisch Zie kenhuis te Leiden gebracht. AANBESTEED Namens het bestuur van de woning bouwvereniging „Ons Doel" heeft de dienst gemeentewerken het verrich ten van grond- en rioleringswerken in brandpoorten van de aan de ver eniging toebehorende woningcom plexen X, XI en Xn gegund aan A. Heetveld te Leiden voor 20.026. Gouden bruiloft J. v. d. Geest- M. Berg te Sassenheim Het kwam langzaam overeind „Je moet hier van alles bij elkaar gappen" zei een pater Augustijn en hij liet hamer en spijkers zien die hij bij een andere stand geconfis- ceerd had. „Henk jij bent nogal groot, sla jij die spijker er eens in". Dialogen als deze kon men van morgen nog afluisteren op de AMA- TE in de Stadsgehoorzaal aan de Leidse Breestraat. De laatste hand werd gelegd aan de missie-tentoonstelling, die van middag om vier uur officieel en om vijf uur voor het publiek wordt ge opend. Buiten klonken ook hamer slagen, de standwerker-decorateur Visser sjouwde met grote muurpla ten. „AJVLATE" stond er boven de ingang fel geel op rood. In de hal, waar een algemene stand wordt ingericht kwamen we de Leidse pater Theogonius de Jeu te gen. Hij staat een week in de stand „roepingen", onlangs werd hij pries ter gewijd en natuurlijk vindt hij het fijn, dat hij dit werk nu mag doen. Gisteren heeft- hij verschillende scholen bezocht en over de missie gesproken, onder meer de R.K. Vak school aan het Galgewater, waar hij ook missie-liedjes zong, terwijl hij zich met de gitaar begeleidde. Meisjes van de Vakschool waren in het gebouw vanmorgen druk met de bezem in de weer. Er heerste een gezellige drukte. Niet zenuwachtig gelukkig, zoals dat meestal bij ten toonstellingen het geval is. We had den de indruk dat het varken tot op een oor na gevild was. De stands zien er aantrekkelijk uit. Achtereenvolgens ziet men: Afrika I en II, Afrika III; India; In donesia I en II; N. Guinea; Stille Zuidzee; Zuid Amerika I en II; Noordpool; China; Zusters; Broeders; Haarlemmerstraat 123, Leiden voor Geboorteaankondigingen Karosi; Alma Missieschool; Memisa; Miva en publiciteit en missie. Elke avond wordt elk half uur een klank beeld gegeven over de wereldkerk. Maar daarover straks meer. Colloquium en expositie te Leiden De heer en mevrouw J. A. A. v. d. Geest-M. v. d. Geest-Berg, wonende Zandslootkade 14 te Sassenheim her denken op 4 november hun gouden huwelijksfeest. Het echtpaar, waarvan de bruide gom enige jaren lid van de gemeente raad is geweest, heeft eerst in de Zui derstraat gewoond, daarna in de Lust hoflaan en thans op de Zandslootkade. Begonnen als bloemist-arbeider heeft de heer Van der Geest door hard wer ken thans een mooi eigen bedrijf. Hij is vele jaren controleur geweest van de vereniging „De Narcis". De bruidegom is thans 74 jaar, de bruid 72 jaar; zij genieten beiden van een goede gezondheid en arbeidslust. Uit het huwelijk werden 13 kinderen geboren, die hun 51 kleinkinderen schonken. De kinderen wonen over de gehele wereld verspreid: twee in Australië, een in Duitsland, een in België en de overige in verschillende provincies van ons land. De AMATE-missieten toon stelling in de Stadsgehoorzaal aan de Breestraat te Leiden is op beide zondagen in de week van 31 okt. t/m 8 nov. geopend van half twee tot half zes en van half acht tot half elf. Op de overige dagen van 9-12 uur en van half twee tot half zes en van half acht tot half elf. Van half acht tot half elf wordt elk half uur 's avonds „Het klankbeeld van de we reldkerk" gegeven. Het telefoonummer van AMATE is 25178. Advertentie) VOORSCHOTEN B. EN W. EN RAADSLEDEN ONTHAALD OP OLIEBOLLEN Tijdens de raadsvergadering van gisteravond moest de voorzitter, de heer G. Schrama, een explicatie van wethouder Dekker abrupt onderbre ken, toen de heer v. d. Nieuwendijk een grote schaal met gesuikerde olie bollen binnenbracht en allen van deze lekkernij voorzag. Het was een presentje van de gezamenlijke pad vinders van Voorschoten, die heden zaterdag, hun oliebollenactie voeren. De heer De Groot, in dit geval spre kende als oubaas, gaf te kennen dat deze geste twee bedoelingen had! Ten eerste het college en de raad te bedanken voor de medewerking, die de padvinderij ter plaatse van het gemeentebestuur ontvangt en ten tweede het oogmerk van de reclame. De loco-burgemeester nam de dank woorden namens het gemeentebe stuur welwillend ln ontvangst. Hij hoopte dat de actie van de padvinde rij zal slagen. Het Strafrechtelijk en Crimonolo- gisch Instituut te Leiden heeft een colloquium over schilderij-vehvalsing georganiseerd en hiervoor naast hoogleraren en studenten in de Juri dische faculteiten ook leden van de rechtelijke macht en museumdirec teuren uitgenodigd. Gisteravond heeft in het Acade miegebouw te Leiden prof. dr. H. van de Waal, hoogleraar te "Leiden in de Kunstgeschiedenis gesproken over de „vervalsing als stylistisch probleem". Prof. Van der Waals zei, dat alle kunstwerken uit eenzelfde tijd en cultuurkring zekere kenmer ken gemeen hebben. Vervalsing kan men onthullen door vergelijking. Er ontstaat bij de ver valsing een discrepantie tussen slaafs gevolgde vormen en niet of deels be grepen inhoud. Het is er mee als met een facade, waarvan bij nader on derzoek blijkt, dat er niets achter zit. Daar in vorige eeuwen niet zo streng als in deze tijd gewaakt werd over het geestelijk eigendom van de kunstenaar, zijn er in vele gradaties van originaliteit replieken en co- pieën ontstaan, die thans ten on rechte naar voren geschoven kunnen worden als oorspronkelijke werken; maar die zonder enige bedoeling tot bedrog vervaardigd zijn. Bij El Gre co's dood waren er in zijn atelier, blijkens de door zijn zoon opgestelde inventaris van de meeste schilderijen vier of vijf replieken in diverse for maties aanwezig. Spr. bracht die gevallen ter spra ke, waarin een modern kunstenaar een geheel nieuw werk schept, dat bedoeld is als een product van enkele eeuwen geleden. De Italiaan Bartia- nini vervaardigde in het midden van de 19e eeuw een aantal portret busten, die opvielen door hun leven digheid en moesten doorgaan voor werken uit de Italiaanse Renaissance. Thans gelooft niemand meer daaraan. Hoe dit verschijnsel te verklaren? Prof. v. d. Waals gaf als het ware 'n bewijs uit het ongerijmde door een demonstratie van illustraties uit een in 1881 geschreven boek, dat de toe komstige toestand in het jaar 1953 beschrijft Hoewel deze afbeeldingen voor tijdgenoten totaal vreemd, niet- eigentijds waren, zijn ze voor ons ty perend voor de tijd, waarin zij zijn ontstaan. Soortgelijk mentaal ge zichtbedrog is volgens spr. in het spel, wanneer dit soort van vervalsingen geheel aansluiten bij de voorstel ling, die een bepaalde generatie zich gevormd heeft van het verleden. Prof. mr J. M. van Bemmelen, Leids hoogleraar in het Strafrecht betoogde in een korte causerie, dat waarheid en schoonheid ook in deze tijd nauwelijks door het strafrecht beschermd worden. Andere sprekers waren prof dr W. Froentjes, bijzon der hoogleraar te Leiden in de na tuurwetenschappelijke criminalistiek en prof. Würtenburg uit Freiburg. In het Prentenkabinet wordt naar aanleiding van deze samenspraak voor genodigden gehouden. Hieronder vervalsingen gehouden. Hieronder zijn een serie valse El Greco's, die vorig jaar in een atelier te Den Haag zijn ontdekt en waarop onjuiste ex pertises zijn afgegeven NA VAL VAN TRAP OVERLEDEN In een woning aan het Levendaal is donderdagavond omstreeks elf uur een heer van de trap gevallen en ern stig gewond. Gisteren is hij aan zijn verwondingen bezweken. Het slachtoffer, de heer Th. Baars, gewoond hebbende aan de Maresin- gel, was bij familie aan het Leven daal op bezoek geveest. Toen hij tegen elf uur weer zou vertrekken, viel hij van de trap Vermoedelijk werd hij door jen düizeling bevan gen. De E.H.D. vervoerde hem naar het Academisch Ziekenhuis, waar hij gistermiddag, half zes, aan zijn ver wondingen bezweek. GEVEILDE PERCELEN Ten overstaan van notaris W. S. Jongsma te Leiden is geveild: Herenhuis te Leiden, Hugo de Vriesstraat 79, in bod 20.000, koper T. Beeuwkes te Leiden, q.q. voor 23.600Herenhuis te Leiderdorp Anna van Burenstraat 2, in bod 25.600,— is niét verkocht. Ten overstaan van notaris M. P Kaptein te Leiden: Beneden en bo venwoning te Leiden Paul Kruger- straat 12 hoek Pres. Steynstr. 2 in bod 4.900,is uit de hand ver kocht. Burgerlijke Stand Geboren: Arie Pieter Albert zn van H. de Vries en H. M. van Noort; Thomas Cornells zn van T. C. Stui- venberg en J. C. Thierrij; Hendrik Cornelis zn van J. de Zeeuw en M. H. van Doorn; Catharina dr van J. Heshusius en C. Krom; Eric Niels zn van J. J. F. Crouwel en M. W. Steur; Irmgard dr van W. Bodrij en G. M. de Waal; Willibrordus Leo- nardus Gerardus Maria dr van L. C. van der Velde en C. J. M. Kraan; Dirkje Elisabeth dr van J. den Haan en P. H. van der Kraan. Ondertrouwd: A. G. Kerkman en B. J. den Hoed; J. Kerpershoek en T. C. Heemskerk; F. J van Dorp en W. van Riet; C. J. Sebel en T. M. A van Dam; W. F. Smits en E. M. Ger- ber; C. J. Rooijackers en C. M. Vink; W. J. Brittijn en E. Hillebrand; A. Versteeg en R. L. Fillié; T. Peringa en S. de Koning; J. A. F. Sommeling en S. J. Spendel. Getrouwd: A. van Hoff en W. S. C. van der Hoeven; H. C. Botma en J. J. Visser. Overleden: T. J. C. van der Voort 8 jr zoon; M. C. Mooijman 74 jr echtgenote van P. J. van Schie; C. L. Barones van Hogendorp 74 jr echtgenote van jonkheer W. J. M. van Eysinga; J. van der Hoeven 71 jr man; G. Monté 48 jr man; J. C. Eigeman 79 jr weduwe van M. J. B. Herfst. Diamanten feest in Zwammerdam Het echtpaar F. L. van Muiswinkel gebouw gevierd. Vele familieleden te midden van hun zeven dochters A C van Dommelen te Zwammer en kennissen bezochten de receptie en hun ene zoon en een gedeelte van dam Is morgen, 1 november zetig de dertig kleinkinderen en de veer jaar getrouwd. Woensdag is het De heer Van Muiswinkel (85 jaar) tien achterkleinkinderen heel feest in het Hervormde verenigings- en zijn vrouw (81 jaar) voelden zich gelukkig. f\nse eyghen goeye stad, daer moeten we aen dencken, want hier is deese weeck groot feest geweest. Niet om een mensch ditmael, maer aen een beest moet ick vandaegh myn extrae aendacht schencken. Op Vrydagh isset vyff-miljoenste schaep gekoomen; sóó veelen quamen reeds nae d'eerste oover de dam; soo veelen, die als lam end' ooy of ram op onse merckt gemeckerd hebben ofte staen te droomen. Het vyff-miljoenste schaep dat ginghen wy festeeren; het liet sulx als een schaep oover sich heenen gaen. Naetuurlyck heyt het beest oock in de crant gestaen met strick en pluym vercierd, al naer syn schaeps begeeren. Het vyff-miljoenste schaep! Weet de history te vertellen hoeveele eesels er die tyd in Leyden syn geweest? 'k En las nogh nooyt daeroover van eenigh feest, 'k en kan daer dus geen enckel oordeel oover vellen. Dit was geen eesel van een schaep; 't liet sich niet voeren ter slaeghers slachtbanck heen; wordt voor de rest syns leevens vertroeteld in syn opgemaeckte nest, al moet het dan voortaen door traeliën koeckeloeren. Alleen, ick vraegh myn af, hoe heyt men kunnen weeten dat juyst dit schaep het vyff-miljoenste was? Het antwoord is voor myn niet claer als glas, maer ick en wil daeroover niet gaen sitten sweeten. Het sal er, U als myn, waerschynlyck niet veel bommen of 't meer of minder sy. Wy hebben feest gevierd: Wy syn een stad van schaepen, dus laet se hier maer kommen! het schaep, onsself en nogh veel meer vercierd. WILLEM VAN HORSTENDAEL. GEM. AANKONDIGING UITBREIDINGSPLAN E-e Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat de gemeen teraad in zijn vergadering van 26 oktober 1959 heeft bepaald, dat een herziening c.q. vaststelling van een plan uitbreiding wordt voorbereid met betrekking tot het noordweste lijke deel der gemeente, gelegen ten noordwesten van de spoorbaan Am sterdam-Rotterdam en ten zuidwes ten van de Rijnsburgerweg, nader aangeduid Op een kaart, gemerkt KEtj-1946, MEDISCHE DIENSTEN Ij Voor Leiden en Omgeving Leiden. In spoedgevallen nemen waar de artsen Stoffers, Wydicks, v. Alphen, Roodenburg Vermaat en Meel. Apotheek Kok. Rapenburg 9, tel. 24807, tot zaterdagmiddag apo theek Hooigracht 48, tel. 21060. Alkemade en Leiinuiden. De artsen Brinkhorst, Leimuiden, tel. K 1721269, en Muskens, Roelof- arendsveen, tel. K 1713329. Alphen a. d. Rijn. Dkt. A. J. Zwartendijk, tel. 2472. Bodegraven. Dkt. D. Ragay, tel. 2030,, zust. P. Conradi, tel. 2086. Boskoop. Dkt. G. A. S. Jongeneel tel. 2019. Hazerswoude. Zie Leiderdorp. Katwijk Rijn. Dkt. C. J. Hagen, tel. 3222, apotheek Kerkstraat 18, tel. 4370. Katwijk Zee. Dkt. L. Borleffs, tel. 2182, apotheek zie Katwijk Rijn. Koudekerk a. d. Rijn. Zie Lei derdorp. De Kwakel. Dkt. Rijnders, tel. 453. Langeraar. Zie Nieuwveen. Leiderdorp. Dkt. G. A. de Bruy- ne, tel. K 1710—22208. zuster Hoog vliet. Leidschendam. Dkt. A. Keijzer. tel. 2535, Wit-Gele Kruis tel. 2161 ziekenauto 2200. Lisse. Dkt A. J. Duymaer van Twist, tel. 3453 Nieuwkoop. Dkt. G. J. Bremer., tel. K 1725—103. Nieuwveen. Dkt. A. M. van Don gen, tel. K 1723—101. Noordwijk. Dkt. J. van Nes, tel. 2405. Duinrandapotheek van 12 13 en van 17—18 uur., tel. 2484, Wit- Gele Kruis zr Faase, tel. 2536. Noordwijkerhout. Dkt. K. A. van Praag, tel 385. Oegstgeest. De artsen D. Held, tel. 24649. en J. J. Lanen—Baron, tel. 21610, apotheek Wilhelminapark 8 ,tel 26274. Rijnsburg. Zie Katwijk Rijn. Sassenheim. Dkt. T m van Nes. teL K 25327119 zust. Durieux neemt waar voor de zust. Konijn, Meyssen en Knijn tel 8327. Valkenburg. Zie Katwijk Riin. Voorhout. - Dkt. A. W Bots tel. K 2532—7393, voor zuster zie Sas senheim. Voorschoten. Dkt. F J M To- nino, tel 2493, Gezondheid^entrum Wijngaardenlaan 1 tel 2177. Warmond. - Zie Voorhout, voor zuster zie Sassenheim. Wassenaar. - De artsen J. Raart de la Faille, tel 3018 en L. S Roo- gaart. tel. 4466 Wassenaarse apo theek. Schouwweg 32 tel 2402 Woubrugge. - Zie Nieuwveen Zoetermeer Dkt P Vegt, tel W35 Zwammerdam Zie Nieuwkoop. Wij verzoeken onze corresponden ten er voor te willen zorgdrager dat de opgaven van dokters- en an<>the- kersdiensten voor de weok<" vriidagmor«en in het bezit van de redactie zijn.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 4