w Paradijsparade Rotterdam maandag weer in KLM-net San balm PAKJE BOTER f 1.70 De Kleine HIK, SPRIK, SPRAUW! alles ZATERDAG 31 OKTOBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Ook Prinses Margaret kwam naar Cordura BROMFIETSER VIEL BIJ HET OPSTAPPEN Gistermorgen is de 43-jarige gla zenwasser P. Overdijkink, uit de Vredenrustlaan te 's-Gravenhage, op de Velpsestraat, bij de Zuiderpark- laan om het leven gekomen. Hij wilde van de stoep op zijn bromfiets stappen. Het voertuig schoot echter onder hem uit, waarbij hij zo ongelukkig viel, dat hij ter plaatse overleed. (Advertentie) Voor 't eerst na de tweede wereld oorlog zal :.iaandag a.s. weer een K.L.M.-lijn AmsterdamRotterdam Londen worden geopend. De dienst ral worden onderhouden met Vickers „Viscount" schroefturbinevliegtuigen. Het eerste toestel van de nieuwe lijn zal maandag met journalisten en relaties van de K.L.M. van Rotter dam vertrekken en 's-avonds behalve deze genodigden ook Britse genodig den aan boord hebben. De dienst zal alleen op werkdagen worden uitgevoerd, 's Morgens te tien minuten voor half negen zal een toe stel van Schiphol vertrekken, om negen uur verlaat het de luchthaven Rotterdam en om tien minuten voor half elf Nederlandse tijd zal het op London Airport aankomen. Vervoer van passagiers op het gedeelte Am sterdamRotterdam v.v. is niet toe gestaan. Omstreeks de middaguren zal het toestel van Londen naar Rotterdam vliegen en na de landing terugkeren naar Londen; 's avonds om acht uur Nederlandse tijd stijgt het weer van Londen op, landt om kwart over negen op de luchthaven Rotterdam en is om vijf voor tien op Schiphol. Vijf vliegtuigen landden in Ridderkerk Vijf militaire vliegtuigen „Piper Cubs" van de Nederlandse lucht macht, die van een oefening in Frankrijk terugkeerden, hebben gis termiddag omstreeks drie uur een voorzorgslanding gemaakt op een weiland bij de „Tweede Verbindings weg" bij Ridderkerk, nabij Motel van Kekum. Slecht zicht en harde wind, dwong de vliegers hun lichte toestellen aan de grond te zetten. Vier van de toe stellen streken neer op het weilandje, het vijfde zocht zijn heil elders en liep schade op. Dit toestel zal over de weg getransporteerd moeten worden. De vier anderen zullen, zodra het weer beter wordt, van het weiland opstijgen. - 4 Wat de vliegers met wisten is, dat twee kilometer verder op hun vlucht naar Rotterdam, het weer aanzienlijk beter was. Zij kozen slechts in de si tuatie waarin zij verkeerden de vei ligste weg. „De vier van het weiland" zijn Om kwart voor vijf weer opgestegen. De piloten van de toestellen ver telden, dat zij door de laag hangende wolken zeer laag moesten vliegen. „Wij konden de verkeersborden langs de rijksweg lezen" Onder deze omstandigheden achtten zij het niet verantwoord, over Rotterdam met zijn hoge bebouwing te vliegen. tUST U GRAAG EEN BORRELTJE? Potter t je» ViT n!o'nd ïefcn'u SC S.n'krffilho.rt1en''Spk'om.nd?' r- TWEE NIEUWE BEDRIJF SCHAPPEN De sociaal-economische raad zal zich in een openbare vergadering op 13 november onder andere bezig houden met het instellen van twee ontwerp-adviezen, nl. een met be trekking tot de instelling van een be drijfschap voor de visconservenin- d us trie en een tweede over het in stellen van een bedrijfschap voor de binnenlandse groothandel in marga rine, spijsvetten en spijsoliën en aan verwante bedrijven. Als de SER de adviezen vastgesteld heeft zullen zij worden uitgebracht aan de staats secretaris van algemene zaken, aan de ministers van economische zaken en van landbouw en visserij, en aan de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid. Vrouw stak haar man met mes dood Te Kerkrade heeft vrijdagmorgen omstreeks half tien een echtelijke ruzie het leven gekost aan de 37- jarige mijnwerker W., wonende aan de Kaffebergseweg te Kerkrade. De man leefde al geruime tijd in onmin met zijn 34-jarige echtgenote. Vrijdagmorgen kregen beiden weer woorden. De twist laaide op een ge geven moment zo hoog op, dat de vrouw, die juist in de keuken brood sneed, het mes greep en haar man in de buik stak. Deze overleed als gevolg hiervan vrijwel terstond. Tegenover de politie heeft de vrouw een volledige bekentenis afgelegd. Naar verluidt zou het slachtoffer haar met een stoel bedreigd hebben. Tijdens het drama waren twee van de drie kinderen van het echtpaar in huis aanwezig. Bejaarde wielrijder verongelukt In de S-bocht In de gemeentekom van Et ten-Leur is donderdag de 65- jarige Chr. Schrauwen uit Roosen daal in botsing gekomen met een bus, bestuurd door de Bredanaar Chr. van O. De Roosendaler, die juist een dag tevoren gepensioneerd was, werd ge grepen toen hij per fiets vanuit de richting Roosendaal linksaf sloeg in de richting Leur. Hij bezweek in het Charitas-ziekenhuis te Roosendaal aan de opgelopen verwondingen. De heer T. Otiwerkerk Is na het verscheiden van mejuffrouw Neeltje van Velzen, die kort na haar hon derdachtste verjaardag overleed, de oudste inwoner van Dordrecht Hij wordt dinsdag 3 november honderd jaar. Hij is vrijgezel. iiTTiMHiW (Advertentie) Door de grote droogte in de afge lopen zomer kampt bijna geheel West-Europa met een roomboterte- kort. Vooral in West-Duitsland is de vraag naar boter groot. Hierdoor zijn de prijzen de laatste tijd schrikbarend gestegen en de Ne derlandse huisvrouw moet nu reeds 1,70 voor een pakje neertellen. Men verwacht dat de prijs nog zal stijgen. De voorraden in de koelhuizen zijn uiterst gering. Hoewel in België eveneens een te kort aan boter is, exporteert dit land toch nog naar Duitsland vanwege de aantrekkelijke prijs. Ook Franlmjk en Engeland nemen veel boter uit de markt. (Advertentie) We hebben weer eens hik gehad. Naar onze mening is dat een van de ergste bezoekingen, die iemand kan overkomen. Men is er volkomen weer loos tegen. Het is als een artilleriebeschieting: lang zaam voelt men het ge vaar naderen en de span ning eindigt in een explo sie, die alles doet schud den. Men wijt de hik aan gulzigheid, raadt zeven slokken water te drinken in één ademtocht of alweer in één adem de toverspreuk te gebrui ken „Hik, sprik, sprauw, ik geef de hik aan jou, ik geef hem aan een ander man, die hem beter dra gen kan" Al die huismiddeltjes, want er zijn er nog veel meer dan deze twee al leen, erkennen dat de hik iets met de ademhaling te maken heeft. De soort van ademhaling, die ons door de Schepper is aan gemeten, is er een van 'n geheel ander systeem dan bijvoorbeeld dat van de reptielen. Bij onze adem haling vervullen de rib ben een belangrijke func tie. De ribben, in samen werking met het midden- rof. Het middenrif is een spier, die borst- en buik holte van elkaar scheidt en die aan de ribben be vestigd is. De Romeinen noemden het middenrif „diafragma", wat „door braak" betekent. De Grie ken spraken van „Phrêne7 hetgeen het best vertaald wordt door het woord „zweller". Ze gebruikten hetzelfde woord ook als aanduiding voor de her senen en voor het hart. Het middenrif maakt de ademhaling van alle zoog dieren mogelijk. Het mo ge misschien gênant klin ken maar ook de mens wordt tot de zoogdieren gerekend. Merkwaardig is het dat alle antieke en ook de primitieve volkeren van heden verband leggen tus sen adem en de ziel. Wanneer een kindje hikt, zegt zijn moeder wel: „Je hartje groeit". Dat kon wel eens een heel oude uitdrukking zijn. Hik, hoe vermoeiend ook, is niets om zich onge rust over te maken, wan neer het verschijnsel ten minste niet hardnekkig blijft aanhouden. Het wortd veroorzaakt door het samentrekken van het middenrif. Dat ver klaart ook de benauwd heid van het verschijnsel. Het middenrif is be palend voor de gestalte, waardoor het zoogdier zich van de dieren uit an dere orden onderscheidt De zoogdieren verhef fen zich verder van de grond dan b.v. de reptie len en benaderen tenslot te-de rechtopgaande hou ding van de mens. De meest typische trekken van de zoogdieren zijn voorts dat ze alle hun jongen zogen en dat ze een gelijkmatige, hoge li chaamstemperatuur heb ben, waardoor ze zich over de hele aarde (zou den) kunnen verspreiden. Om deze temperatuur constant te houden, be zitten de zoogdieren voor» beharing, een voorziening, die enig is in het dieren rijk. Een laatste onder scheid is nog, dat de zoog dieren van alle dieren het meest intensieve gezinsle ven hebben, waarbij de zorg voor de jongen vaak zeer treffend is. De hoge lichaamstem peratuur is aan dit onder scheid niet geheel vreemd want door haar warmte kan het moederdler ook haar jong. nadat ze het het leven geschonken heeft, met haar eigen warmte koesteren. Daar om zijn de gezinsbanden bij de zoogdieren vaak zeer nauw. De oude lederen handschoenen die de vliegenier Parmentier droeg tijdens de K.L.M. vlucht van de „Uiver" v. Londen naar Melbourn.e precies 25 jaar geleden, hebben we gezien op de jaarlijkse show van de Stichting „Lederwarenmode" te Amsterdam als bewijsmateriaal om trent de deugdelijkheid van leder. En met een verwijzing naar onze dagen is ons aangetoond dat alle stijgingen van leerprijzen ten spijt een duidelijke tegenstel ling tussen een handtasje van ge prent rundleer en een imitatie var kensleren plastic tas met koperen beugel niet tot de onmogelijkheden behoren. De leren tas die men ons toonde, kost namelijk 17.75 in de winkel en de plastic tas 69.Bo vendien heeft men ons verzekerd, dat er bij het publiek een stijgende belangstelling is voor leren da mes- en andere tassen. Mogelijk om die reden heeft de Vereniging van detailhandelaren in koffers en lederwaren deze week aan haar le den een in zwart en goud uitge voerde garantielabel ter versprei ding beschikbaar gesteld. Royaler en forser modellen Wat nu de pas gereed gekomen najaarscollectie van in hoofdzaak Nederlandse fabrikaten betreft: de damestassen zijn royaler en forser dan het vorige jaar; de zogenaamde hoge modellen zijn veelal vierkant geworden, dikwijls met fraai be werkte beugels. De modellen zijn glad en enigszins geplooid. We za gen soepele textielweefsels, bijvoor beeld een bloemmotief naar Itali aanse trant. De belangrijkste kleu ren zijn grège, cognac, steengrijs en gabardine, verder aparte tinten zoals eucalyptasgroen, variaties in beige, donker bruin, espresso, ma rineblauw en de modekleur van de komende winter: lila. Rund- en varkensleer zijn veel- gekozen materialen; een Neder landse looierij heeft zelfs verschil lende fraaie tinten op varkensleer weten te bereiken. Ook nappa, lak leer, krokodil en hagedis, en ver der het afwasbare en soepele Ita liaanse geitenleer vragen de aan dacht in deze herfst. En om het plastic niet te ver zuimen: de fabrikanten trachten het onpersoonlijke karakter van de kunststoffen te ontgaan door het bereiken van bepaalde kwaliteits eigenschappen, zoals dikte, trekvast heid, gelijkblijvende soepelheid bij warmte of koude en het bestand zijn tegen water- en zeepbehande- ling. Natuurlijk' moet men voor zichtig zijn, bijvoorbeeld met de inkt van de ballpen. Aantrekkelijke reistartikelen Nu steeds meer mensen op reis gaan of verweg vacantie houden, ls ook aandacht gevestigd op de verscheidenheid van reisartikelen. Die zijn er in alle prijzen, tot de duurste uit Amerika, in aluminium met een plastic folio in kleur ge spoten en met een slot vol gecom pliceerdheid. We zagen verder een hoog model handkoffertje met drie „etages", waarbij het middenstuk uitneembaar is. Prachtisch is de reistas met dubbele rits, waarin veel gestouwd kan worden en die door bevestiging van een extra riem ook over de schouder gedra gen kan worden. Men heeft dan de handen vrij. Evenzeer gerieflijk is de Last Minute Bag: een reistas die geheel opvouwbaar is en als een klein tasje kan worden meege dragen. Rest ons iets te zeggen over de handschoenen. Voor de dames is suèdeleer in uiteenlopende kleuren zeer gangbaar en voor heren wordt de aandacht gevraagd voor het zo genaamde antika-leer, gelooid uit de huiden van Engelse bergschapen. U kunt niet weten Een ontvettingsmlddel voor ha ren is: kamillenthee. Pianotoetsen kan men schoonma ken met waterstofsuperoxyde 3%, door ze hiermede vochtig te maken en te laten „bleken". Soasbras moeten in lauw water met zout geweekt worden. Na het uitspoelen de sousbras wassen in lauw sop van huishoudzeep en ver volgens weer goed spoelen. Glanzende plekken in kamgaren verdwijnen door een behandeling met in water verdunde geest van salmiak (een op tien). Hiermede de plek natmaken en nabehandelen het een in warm water natgemaak te borstel. Een vouw in een tapijt houdt men gedurende een uur nat; daarna opstrijken aan de achterzijde. Verse limonadevlekken kan men verwijderen met alcohol (96%), na eerst de vlek afgenomen te hebben met warm water. Bewerken met 'n watje. Voorwerpen, gemaakt van gummi, dienen bestrooid te worden met talkpoeder, als men deze voorwer pen wil bewaren. Ze blijven daar door soepel en plakken niet aan el kaar. Uw houten vloer wordt water dicht, indien u deze bestrijkt met petroleum, waarin parafine is opge lost. Om een grote glasplaat, b.v. een buffetplaat die gebroken is, te her stellen, gaat men als volgt te werk: onder de scheuren legt men cello- phaanpapier, smeer de scherfranden in met celluloselak en druk de stuk ken stevig tegen elkaar. Een volle dag laten drogen. Een émaillepan mag nimmer schoongekrabd worden, zonodig uit koken met sodawater. De glans ver krijgt en behoudt men door wassen mot zeepsop, Hebt u ketelsteen in zo'n pan, dan uitkoken met azijn of citroenzuur. Moddervlekken in wollen stoffen laat men eerst drogen en daarna be handelt men ze met water en hout- zeep. Een praktische deurveer kan voorkomen, dat de deur van kamer of keuken telkens blijft openstaan als u met de handen vol in- en uit gaat. Stook geen hout of papierwaren. De last en het ongemak door .ort- durende aanvoer en hevige roet- aanslag wegen niet op tegen be sparing. Leg tijdens het kloppen van plu che meubelen een paar natte doe ken op de zittingen, u hebt dan geen last van het stof. Oude transpiratievlekken verwij dert men door de vlek te betten met citroen of azijn en na te spoe len met water. Zomergoed, dat voor lange tijd opgeborgen moet worden, mag men wel wassen, maar niet stijven. Het Westberlijnse blad Telegraf heeft onder 500 Westberlijnse man nen 375 kantoorbedienden en 125 handwerkers een enquête gehou den over de vraag, hoelang zij het zelfde overhemd aanhouden. Tien procent deed twee dagen met een overhemd, twintig procent drie tot vijf dagen, bijna de helft deed er de hele week mee en vijftien procent zelfs twee weken. Het blad merkt in zijn commen taar op dat twaalf tot veertien da gen toch wel rijkelijk lang is, onge acht het beroep dat de drager van zo'n overhemd uitoefent. Nieuwe bontmode voor ski, met een muts en gesierd met een groen- lederen riem. 0 UtOllOIIOIlOIIOIIOIIOIIOIIOIIOlICJIOllOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOllO

Leidse Courant | 1959 | | pagina 10