Jubileum bij Van Wijk en Heringa SCHUDEL'S CITROEN EHBO-Raad Leiden maakte kennis met moderne hartchirurgie Gelukkige start Residentie Orkest Opnieuw auto-ongeluk VRIJDAG 30 OKTOBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 „Zo zitten er dan veertig jaar op. I) begon als 18-jarige en bent nu 58. In deze veertig jaar bent u tot een positie opgeklommen, die heel wat verschilt met die bij uw indienst- treden. U heeft thans de leiding over negentig meisjes op uw afdeling, het geen me beslist geen sinecure lijkt. Als je één vrouw hebt is dat soms al zwaar genoeg, maar als het er negen tig zijnDeze woorden sprak vanmorgen wethouder J. C. van Schaik tot de heer R. J. Smits, die veertig jaar aan de firma Van Wijk en Heringa verbonden was, en daar toe met zijn echtgenote en beide zoons door de directie ontvangen werd. De heer Smits in thans werkmees- Cr in de opmakerij, de afdeling waar het product zijn laatste behandeling ondergaat. Ondanks de rumoerige perioden ln de loopbaan van de heer Smits, is hij het bedrijf toch altijd trouw gebleven, zo sprak de heer Van Schaik. Hij vond het dan ook bijzon der verheugend, dat hij hem de me daille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau kon opspel den. De direceur van de firma, de heer J. W. Heringa zei dat de jubilaris al tijd met hart en ziel voor de belan gen van de onderneming was opge komen. Hij demonstreerde meer dan alleen ijver en waakzaamheid; ook kalmte is namelijk een hoofdeigen schap van de jubilaris. Na ook me vrouw Smits gelukgewenst te heb ben met het jubileum van haar man, overhandigde de heer Heringa een enveloppe met inhoud, alsmede de kleine draagmedaille van Oranje Nassau. De adjunct-directeur, de heer P. C. Knaap bood ook zijn gelukwen sen aan en hoopte op een lange voort zetting van de prettige samenwer king. De heer A. Cupper, bedrijfs leider, roemde in het karakter van de jubilaris de volkomen gelijkma tigheid en opgewektheid. Hij meende de jubilaris verantwoordelijk te moeten stellen voor de plezierige sfeer, die er op de afdelingen heerst. Namens expeditie-, opmakerij- en kantoorpersoneel overhandigde hij eveneens een enveloppe met inhoud. Nog een enveloppe werd overhan digd door mej. A. Huismans, die als afgevaardigde van het vrouwelijke opmakerijpersoneel bij de plechtig heid aanwezig was. De voorzitter van de personeelsvereniging „De Spil", de heer A. K. van Leeuwen, noemde de jubilaris een trouw lid van de personeelsvereniging en bovenal een mens, die durfde te leven. Ook hij bood een enveloppe aan. Zoals gebruikelijk kreeg de jubi laris uit handen van de heer Herin ga ook nog de gouden legpenning van de Maatschappij voor Nijver heid en Handel met het daaraan ver bonden vererend getuigschrif. In een korte toespraak dankte de jubilaris hierna alle sprekers, waar na ieder de gelegenheid te baat nam om hem persoonlijke gelukwensen over te brengen. m NV, DE CONDOR - DISTIllEERDERIJ - LEIDEN (Advertentie) Het poesje vluchtte voor de blus- ALLERZIELENMAAND. November is de maand der doden herdenking en dan komt bij ons wel het meest naar voren de devotie voor de zielen in het vagevuur. De maand van november is de maand van ge bed, offers en boete ten bate van onze dierbare afgestorvenen. Wij vestigen in deze maand aller aandacht op „St. Barbera"; zij orga niseert bidstonden op het R.K. Kerk hof. Iedere zondag in de november - maand van 1 tot 2 uur, wordt op het R.K. Kerkhof gebeden. Zondag 1 november vangen de bidstonden aan. Wij vertrouwen er op dat 't werk van St. Barbera aller waardering moge ondervinden en velen aanwe zig zullen zijn. Er is een fietsenstal ling aanwezig. VAN DE REGEN IN DE DROP. Een jongetje, zelf niet veel luxe gewend, vond gisteren een jonge poes. Het diertje was doorweekt van de regen en zocht klagelijk mauwend beschutting tussen en onder de sta pels hout langs de Haarlemmertrek vaart. Het jongetje vol begrip en mede leven, nam het katje op en nam het mee naar de woonwagen. Zijn ouders waren er niet en de kachel was uit. Ijverig zocht het knaapje papier, hout en kolen en stak toen de vlam in de kachel. Het brandde best. Zo goed zelfs, dat er brand ontstond in de woonwagen van het jongetje en zijn poesje. Buren snelden toe en blusten met emmers water het vuur. Er was meer waterschade dan scha de door de brand. In verband met het Internationale Vluchtelingenjaar, en de Leidse Week voor Internationale Samen werking wordt er in het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk een Fancy-Fair gehouden, waarvan de opbrengsten ten goede komen aan de vluchtelingenhulp. De bazar is heden, vrijdag, van twee uur tot half twaalf nam. en morgen van 11 uur v.m. tot half twaalf nam. De leden van de r.k. gymnastiek vereniging Groen Wit" worden door het bestuur verzocht om za terdagmiddag om half drie in uni form aanwezig te zijn bij de molen „De Valk" op de veemarkt. Het is de bedoeling dat de vereni ging meeloopt in de optocht, die ge houden wordt bij gelegenheid van de opening van de AMATE, de mis sietentoonstelling in de Stadsgehoor zaal. In verband met het wisselvallige weer wordt de leden aangeraden, een jas of mantel mee te nemen. De leden van de Leidse R.K. Har- moniekapel worden verzocht, zater dagmiddag tijdig aanwezig te zijn in het repetitielokaal voor de Amate- optocht. Wij vestigen nog even de aandacht van onze lezers op de grote bazar, welke vandaag en morgen gehouden wordt in het Leidsche Volkshuis aan de Apothekersdijk 33. Deze bazar wordt gehouden in het kader van de nationale Vluchtelingenweek en de opbrengsten komen geheel ten goede aan de instanties, welke zich ten doel hebben gesteld de nood der ont heemden te lenigen. Het spreekt vanzelf, dat wij deze bazar in aller belangstelling van harte aanbevelen. Vandaag is de verkoping opengesteld van vanmiddag twee uur tot van avond half twaalf. Morgen kunt u terecht van 's morgens elf uur tot half twaalf 's avonds. Lezing van dr Nauia in Ac. Ziekenhuis In het kader van het win terpro gramma van de E.H.B.O.-Raad, heeft dr J. Nauta, een der chirurgen van het Acad. Ziekenhuis, in de college- zaal-Heelkunde een lezing gehouden over de moderne hartchirurgie. De voorzitter van de E.H.B.O.-Raad, de heer L. H. Piek, heette de talrijke aanwezigen welkom de college zaal was overbezet en richtte zich hierbij in het bijzonder tot dr Nauta, Dr. Nauta begon met een uiteen zetting te geven over de veranderin gen, die de operatie-techniek de laat ste jaren heeft ondergaan. Dank zij de fenomenale vooruitgang, die de •hartchirurgie de laatste jaren heeft mogen boeken, zijn de meeste hart operaties thans betrekkelijk eenvou dige ingrepen geworden, die prac- tisch alle suoatwol verlopen. Ons Qiart is een vuistgrote holle spier, die door dikke tussenwanden van spier weefsel in vier holten wordt verdeeld, Via de longader komt het zuur stofrijke bloed in de rechterboezem, vandaar in de rechterkamer om ver volgens in de aorta te worden ge pompt en alle weefsels van zuurstof te gaan voorzien. Bepaalde delen van ons lichaam kunnen wel enige tijd zonder zuurstof; ook het hart zelf kaïn wanneer het tenminste niet be hoeft te pompen, ca. 20 min. zonder, maar bij de hersencellen ligt dat anders. Als deze 4 min. van zuurstof No. 532. Horizontaal: 1. stuk bouw land, 6. maand vari het jaar, 7 stre ling, 8. vrouw van Jacob, 9. plechtige gelofte, 10'. stevig. Verticaal: 2. gemiddelde lucht- en weersgesteldheid van een gewest, 3. mannelijk beroep, 4. muggenlarven, 5. boom. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 541. Horizontaal: 1. netel, 7. kader, 9. Ob, 11. sine, 12. Sam, 14. tan, 15. adi, 16. een, 18. Eli, 20. rite, 22. Se, 23. dreef, 25. Elden. Verticaal: 2. E.K., 3. tas, 4. editie, 5. Lena, 6. mosterd, 8. rendier, 10. ba, 13. mantel, 17. Eire, 19. L.S., 21. eed, 24. Fe. verstoken blijven, treden blijvende beschadigingen op; duurt het nog langer dan treedt de dood in. Het is duidelijk, dat als het hart de functie van „bloedpomp" vanwege de een of andere afwijking, niet naar behoren kan vervullen, de gevolgen fataal kunnen zijn en een operatief ingrijpen veelal de enige redding kan brengen. Men heeft lang gezocht naar methoden, die de problemen voor een succesvolle hartoperatie moesten oplossen. Bij toeval werd ontdekt, dat ons lichaam bij onder - afkoeling en in genarcotiseerde toe stand veel minder zuurstof nodig heeft en dus ook het uiterst kwets bare hersenweefsel. Hartoperaties, die binnen de 10 minuten kunnen worden uitgevoerd en dus tot de „eenvoudige" behoren, worden vol gens afkoelingsmethode verricht. De patiënt wordt dan d.m.v. koude ba den, ijsblokjes e.d. afgekoeld tot -ca- 84 gr Fahr. en ondergaat dan een korte „winterslaap". Bij operaties, die langer dan 10 min. vergen, moest naar een andere oplossing worden gezocht. Talloos waren de proble men, die moesten worden opgelost; talloos waren de experimenten, die weiden verricht voordat de hart- longmachine, die thans tientallen per dag in alle operatiezalen ter wereld, het leven helpt schenken, aan de ge stelde eisen voldeed. Dat de techniek, aie de moderne hartchirurgie moge lijk maakt niet stilstaat, blijkt wel uit het feit, dat er reeds diverse sy stemen van de hart-longmachine zijn. In Nederland, o.m. in ons Aoad. Zie kenhuis, heeft men een Zweeds toe stel in gebruik. Nadat spr. dit toe stel had gedemonstreerd zette hij uit voerig uiteen, hoe een moderne hart operatie werd verricht. Met een prachtige kleurenflim van een ope ratie bij een knaapje, lichtte spr. een en ander nog nader toe. De voorzitter dankte dr Nauta voor hetgeen hij de aanwezigen in woord en beeld had geboden- Spr. dankte tevens de directie v. h. Acad. Zieken huis en prof- dr M. Vink voor het ge bruik van de collegezaal, alsmede de amanuensis, J. Vink voor diens be langeloze medewerking. Burgerlijke Stand Geb.: Alida C. M., d. v. N. Vreeker en G. Steur; Hilje M. d. v. G. H. de Jong en P. H. Nieuwendijk; Elisabeth C. J., d. v. A. Balkenende en J. A. Vromans; Johanes, z. v. J. v. d. Kamp en M. J. Heemskerk; Pamela G., d. v. P. A. L. O. von Oven en D. A. Fransz. Getr.: J. W. G. M. Bakker en M. P. E. Veenhof; N. v. Es en C. de Fey; A. de Groot en B. C. de Bruin; J. J. A. Dapper en C. v. Munsteren; W. H. A. Govaert en F. L. C. Trossel; L. D. Planjer en H. Bavelaar; T. R. Jan sen en J. A. Nieuwenhuizen; H. Struik en M. M. Haasbeek; G. Stam en T. W. Bink; P. Koekebakker en P. Heemskerk; J. Bronsgeest en N. Beernink Overl.: A. de Buck, 67 jr., man; A. Nagy, 31 jr., man; A. Cornelisse, 71 jr., man; L. A. Snelders, 24 jr., vrouw; A. E. v. d. Berg, 76 jr., echtgen. van G. A. Silvester; A. Koster, 8' jr.. wed. van G. Schaart; D. C. de Bart, 91 jr., vrouw; C. M. Goudriaan, 51 jr., echt genote van L. Lalleman. Mr. H. A. DRIELSMA LECTOR BELASTINGRECHT Bij Kon. Besluit van 21 oktober 1959, is met ingang van de dag waar op hij zijn ambt aanvaarden zal, be noemd tot lector in de faculteit der rechtsgeleerdheid van de Leidse Uni versiteit om onderwijs te gevert in het belastingrecht, betreffende de successiebelasting, het registratie recht en het zegelrecht: rar. H. A. Drielsma, hoofdinspecteur-titulair van 's Rijks belastingen te Haarlem- tevens tot dusverre als docent belast met het geven van bovengenoemd onderwijs. Mr. Drielsma werd op 16 februari 1901 te Eist (Gld.) geboren. Hij doorliep de HBS te Nijmegen. In 1926 deed hij het 3e gedeelte (candi- aaat-notaris) van het notarieel staats examen. In 1930 deed hij het verge lijkend examen voor surnumerair der registratie en domeinen en daar op volgde zijn benoeming tot surnu merair. Van 19351940 was hij lid van de Commissie-Bodenhausen (Ver. voor belastingwetenschap ter bestu dering van de invloed der belasting heffing op.de vormen van het rechts verkeer). In 1947 ded hij zijn can- didaats- en in 1949 volgde zijn doc- tcraal-examen rechten aan de Leidse Universiteit. Met ingang van het cur susjaar 19581959 werd hem een onderwijsopdracht verleend om in de juridische faculteit van de Leidse Universiteit onderwijs te geven in het belastingrecht betreffende de successierechten, het registratierecht er. het zegelrecht. Op 17 december 1S58 is mr. Drielsma aan de Rijks universiteit te Utrecht gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op een proefschrift, getiteld: „De Wets interpretatie in het fiscale recht en de rechtsbescherming van de Neder landse Staatsburger". Oostenrijkse avond voor Leidse amateurfolografen Dank zij het fotografisch talent en de onuitputtelijke voorraad spraak water van voorzitter J. G. Gompel- man had de Leidse Amateurfotogra- fenvereniging gisteravond in De Doe. len een interessante Oostenrijkse avond. De heer Gompelman heeft dit jaar namelijk een vijfweekse vakan tietrip door Oostenrijk gemaakt en daar zijn ogen en or?n goed de kost gegeven. Al reizende en trekkende „verschoot" hij onder meer zeven omkeer-kleurenfilms van elk 36 op namen zodat er gisteravond heel wat te zien was van de schoonheid van Oostenrijk. Een aardige bijkomstigheid was, dat de heer Gompelman deze (Ekta- chrome-) films zelf heeft ontwikkeld. De techniek hiervan is hem bijzon der meegevallen. Het zelf ontwikke len van omkeerkleurenfilms bleek stukken eenvoudiger te zijn dan me nige gebruiksaanwijzing hem deed vermoeden. Zijn materiaal hiervoor bestond slechts uit zes flessen, een doorzichtige plastic spoel en een ont- wikkelpakket. Door de flesjes met ontwikkelaar in een teiltje water te plaatsen was het niet moeilijk de temperatuur op 25 graden Celsius te handhaven. Wat het resultaat betreft: er was geen verschil te zien tussen de dia's van de eerst ontwikkelde film en die van de laatste. Leidse Universiteit Geslaagd voor het Doet. ex. Ned. Recht mej. L. J. F. a Campo te Den Haag. ^GRATIS 1 Kwatta Manoeuvre '20 ets reep voor 10 Kwatta-soldaatjes bij Uw winkelier... (Advertentie). Zwijgplicht van Leidse Raadsleden in het geding De geheimhoudingsplicht voor Raadsleden is ook in de Leidse Raad niet geheel duidelijk. Raadsleden zijn gebonden geheim te houden, wat zij op een geheime zitting ge hoord hebben. Zij mogen niet over zaken, gemeentehuishouding betref fende, spreken vóór deze zaken in een openbare vergadering behandeld zijn. Toch is het dikwijls nodig, dat een Raadslid onder bepaalde om standigheden van zijn kennis ge bruik maakt en derden inlicht over de juiste stand van zaken. In de „memorie van antwoord over de begroting 1960" vraagt een raads lid of voortaan bij het opleggen van de zwijgplicht ook de omvang en de grenzen van deze plicht aangegeven kunnen worden. Voorts acht hij het gewenst dat op geregelde tijden dui delijk wordt aangegeven welke ge heimhoudingen komen te vervallen. B. en W. antwoorden hierop, dat het in de praktijk zeer moeilijk is aan te geven, in welke gevallen en in hoeverre de geheimhoudingsplicht op een gegeven moment kan worden opgeheven. Het is niet denkbeeldig, dat van hetgeen over een bepaald onderwerp is opgemerkt in een ver gadering met gesloter. deuren een deel in aanmerking komt voor het opheffen van de geheimhoudings plicht en een ander deel niet. Het is niet doenlijk hiervoor een regeling te treffen. In het vervolg zullen zij bij hun voorstel tot het opleggen van de geheimhoudingsplicht, voor zover dit mogelijk is aangeven, in hoe verre en hoe lang de geheimhou dingsplicht geldt. Leidse Agenda ZATERDAG, 31 OKTOBER Marine Sanatorium Fonds. Feest avond in St. Antoniusclubhuis, 8 uur nam. Leidse Vluchtelingenweek. Bazar. Leids Volkshuis, Apothekersdijk, 11 uur v.m.half twaalf nam. Amate-tentoonstelling Stadsgehoor zaal; van 5 uur nun. tot half elf des avonds. APOTHEKERSDIENSTEN Geopend apotheek Haven Haven 18, tel. 20085. Geopend apotheek Doeza, Doe- zastraat 31, tel. 21313. BIOSCOPEN. De films in de week van 30 okt.6 nov. zijn door de Kath. Film Centra le als volgt gekeurd: Casino: „Op naar Holywood", alle leeftijden. (Donderdag: „The rose tattoo", 18 jaar. Lido: „Moutarde van Sonansee", alle leeftijden. Luxor: „De zwarte orchidee", 14 jaar. Trianon: „Zolang er mensen zijn", 14 jaar. Rex: „Vlammen over de Philip- pijnen", 14 jaar. RIJWIELEN (Ie betaling) I 22.50 restant in termijnen Fa. DUSOSWA - LEIDEN (Advertentie) Leids Professor eredodor te Leuven Dr. A. G. Brom, buitengewoon hoogleraar in de thorax-chirurgie aan de Leidse Universiteit en ver bonden aan het Academisch Zieken huis aldaar, zal op 17 november a.s. het ere-doctoraat in de medicijnen ontvangen van de Katholieke Uni versiteit van Leuven in België. Hij krijgt dit eré-doctoraat tegelijkertijd met dr. Robert E. Gross, een Ameri kaans geneeseer, die evenals dr. Brom grote bekendheid geniet op het gebied van dé hartchirurgie. Het ere doctoraat wordt hen verleend door mgr. dr. Van Waeyenbergh, rector- magnificus van de Universiteit te Leuven, tijdens een korte plechtig heid in de promotiezaal. (Vervolg). E. V. E. Schotborgh Kanaalw 88 n 's-Gra- venhage. Ridderspoorweg 128; E. van Schilfgaarde, Garenmarkt 2 naar A'dam, Diezestr. 20; C. van Staveren, Varken markt 7 naar Leimuiden, Westerdijk 38; R. A Knegtel, Leeuwerikstr. 15 naar Zaandam, Gov. Flinckstr. 5; J. L. Maas, Rapenburg 12 naar 's-Gravenhage, Er- melostr. 132; A. L. den Hollander, Coorn- hertstr. 55 naar Boskoop, Ridderbuurt 75; S. Sonderegger. Boerhaavelaan 42 naar Zwitserland; M. J. Klaasman, Me- zenstr. 2 naar Goes, Tulpenstr. 16; J. Weimer geb. Deumers, Medusastra 9a n. Nieuwkoop, Vijverhof 9; A. M. Kheir, F. v. Eedenlaan 15 naar Sudan; W. Boom, Margrietstr. 28 naar Nieuw Zee land; I. Hartevelt, Floresstr. 16 naar Neiuw Zeeland; F. M. Hogervorst, Nieu we Rijn 8 naar Oirsbeek, Kerkstr. 15; H. J. Oostrom, Janvossensteeg 16a naar Leerdam, Lingedijk 12; G. P. Geerlings, Lange Mare 73 naar Lisse, Trompstr. 8; A M. E. Bulk, Aloëlaan 37 naar Bos koop, Rozenlaan 31; B. J. H. Kruip, Roodborststr. 30 naar Lichtervoorde, Rapenburgsestr. 5; J. Boersma, Rijns- burgerweg 10 naar Groningen, H. W. Mesdagstr. 19a; A. G. F. Eikelenberg, Morssingel 8 naar 's-Gravenhage, Sta tionsweg 93; G. A. Meijers, P. Kruger- str. 10a naar 's-Gravenhage, Linnaeus- str. 5; E. Parmentier geb. Roorda, Witte Singel 103 naar Oegstgeest, Adm. de Ruyterlaan 2; E. W. M. Raaphorst, v. 't Hoffstr. 21 naar Gouda, Graaf Floris- weg 77; A M. Kaptijn, Wasstr. 31 naar 's-Gravenhage, Westeinde 132; W. A. Schneider, Levendaal 166c naar Den Hel der. Buitenhaven 5; J. Paauw, Noord- einde 2a naar Voorschoten, Kon. Marine- laan 2; M. C. Wemelsfelder. Witte Sin gel 52 naar Amersfoort, Rubensstr. 49; J. van Loo, Witte Rozenstr. 16a naar Hilversum, Boslaan 5; G. J. van Dam, Tomatenstr. 19 naar Amsterdam, Olym- piaplein 32 I; C. van Leeuwen, Plant soen 1 naar Alphen a. d. Rijn, Oudhoorn- se weg 106; C. J. Westrik Broeksma, Hoefstr. 35 naar Eindhoven, C. Detscher- str. 14; J. B. van der Klauw, Alexander- straat 6 naar Sassenheim, Teijlingerlaan 11; H. E. Looy, Temminckstr. 40 naar Amsterdam, Daam v. Harenstr. 23; M. J. Baas, Utr. Veer 6 naar Haarlemmer meer, Leimuiderdijk 491; J. L. A Boe len. Hogewoerd 140 naar 's-Gravenhagc, v. Merlenstr. 95; M. W. Besselaar, Ra penburg 12 naar Heerjansdam, Molen weg 35; R. H. C. Small, Rijnsburgerweg 10 naar 's-Gravenhage, Juliana van Stol berglaan 187; S. Abbink, Rijnsburgerweg 10 naar 's-Gravenhage, Juliana van Stolberglaan 187. OEGSTGEEST HET RESIDENTIE-ORKEST is gis teravond onder leiding van Wil lem van Otterloo op gelukkige wijze gestart bij de aanvang van 't seizoen; het had een mooi programma geko zen, heeft een innerlijk goede ver tolking van de werken verzorgd en een voortreffelijke violist als solist laten optreden. Om aan te vangen speelde het orkest de ouverture „Marsyas" (19091915) uit Diepen- brock's 3e periode. Genoemde com ponist schreef bij de mytische comedie „Marsyas" van Balthazar Verhagen voorspelen en begeleidende muziek, die tot een fraaie orkestsuite werden saamgevoegd voor uitvoering in con- certvorm. Een sfeer van sensitieve schoonheid en vervoering, waar naast bezonkenheid! Het orkest speelde ragfijn in genuanceerd mezzo-piano; dromerig en illustrerend. Het tempo nam van Otterloo in geschakeerd rubato. Een mooie waardevolle ver tolking, sober van stijl en doorzich tig het klankbeeld. Op dit concert leefde de grote mu zikale traditie van het Residentie- Orkest óók door het solo-spel van de voortreffelijke violist Christian Ferras in Mendelssohn's concert voor viool en orkest in e. kl.. t., in elk op zicht voorbeeldig door deze geache veerd gespeeld, met prachtige klank rijke toon en heel persoonlijk van opvatting. Voortreffelijk beheerst hij de melodische lijn en brillant is zijn passagespel. 't Is een uitzonderlijk violist, deze grote jonge kunstenaar met zijn verbluffende techniek. Daarbij speelt Ferras eerlijk en mooi. De begeleiding was hier en daar wat hard en in 't eerste deel klopte het samengaan niet volkomen met de so list, die zijn weg neemt volgens zijn opvattingen. DANK ZIJ DE VIERING van het Mahler-jaar (7 juli 1860 te Ka- lischt aan de grens van Bohemen en •Moravië geboren) werd diens le Symphonie in D gr. t. ten gehore ge bracht. Muziek van een romantisch temperament, vervoerd, maar ook vol van aspecten van zelf-inkeer, van verbondenheid met de folklore en na- tuurromantiek; in naïve balladesfeer zoals in de Lieder eines fahrenden Geselle (waaruit deze symphonie voor een groot gedeelte groeide) veel uiteenlopende gevoels- en gedachten- sferen. Ondanks de grote bezetting, een zekere eenvoud door de volks melodieën ook in de prachtige ca non maar ook hooggestemde uitin gen in weidsheid van vorm. Van Otterloo heeft een kunstzinni ge uitvoering van het werk gegeven, heeft zich meer en meer in de Mahler-idee ingedachty welke getuigt van de tragiek, die Mahler in zijn le ven niet werd bespaard. Zo heeft hij zich een vurig pleitbezorgen be toond van de muziek van deze gees telijk zoekende mens, in een perfec te, glorieuse orkestuitvoering. op rijksweg 4 Bij de Slaag, bijna een kilometer van de plaats, waar gistermiddag een dodelijk auto ongeval plaats vond, is gisteravond opnieuw een verkeers ongeluk gebeurd. Hierbij kregen 4 mensen snijwonden door brekend glas. De bestuurder van een Volkswa genbusje, komend uit de richting Den Haag, raakte de macht over het stuur kwijt, toen onverwacht de ver lichting van zijn aüto uitviel. Hij be gon te slingeren en reed op de an dere rijbaan tegen een personenauto, die van tegengestelde richting na derde. De 33-jarige P. Boelsma uit Am stelveen, de 30-jarige J. Reurts uit Amsterdam, de 35-jarige A. Eist en de 24-jarige H. van Reysen, beiden uit Sassenheim werden met min of meer ernstige snijwonden naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden gebracht, vanwaar zij naar ver bonden te zijn naar huis konden terugkeren. De auto's werden deerlijk bescha digd. Z0ETERW0UDE (Dorp) 'W! SP* DOS-Kaartclub Men wordt er op gewezen, dat morgen, zaterdag, de 2e kruisjasavond is. Het gaat weer om de bekende mooie prijzen. Men wordt verzocht tijdig, dus om J. KORTMANN. 8 uur, aanwezig te zijn.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2