4 int Tweede Kamer legt regering weinig hindernissen in de weg Produktschap Siergewassen herzag voorlopig kortingspercentage ijk brokkelde af Storm rukte aan flatgebouw WOENSDAG 28 OKTOBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA B Belastingverlaging komt er wel door Kans op inflatie? 4 beroemde geneesmiddelen In 1 tablet doen wonderen I Een sfeer van vertrouwen in het regeringsbeleid bepaalde gisteren het debat in de Tweede Kamer. De Kamerleden gaven hier en daar wel bemerkingen en waarschuwingen, maar in het algemeen was men zui nig met critiek. De voorstellen tot verlenging van de tijdelijke belastingverhogingen en verlaging van het vrijgezellentarief stuitten niet op noemenswaardige tegenstand. De Kamerleden herinnerden eraan, dat zij reeds jaren op belastingver laging voor vrijgezellen hebben aan gedrongen. De bedenkingen die men naar voren bracht waren meer gericht op verlaging van de staatsuitgaven, een rendabeler schuldenbeheer en vooral ook verlichting van de fiscale las ten, die de gehuwde werkende vrouw bezwaren. Verlenging? De meeste critiek was wel gericht op het voorstel de tijdelijke belas tingverzwaring te verlengen tot 1 januari 1961 in plaats van tot 1 janu ari 1960. Het betreft hier de ver mogens- en vennootschapsbelasting en de belasting op benzine, auto's, sigaretten, TV-toestellen, enz. De sprekers wekten de indruk, dat zij niettemin minister Zijlstra zullen volgen, indien deze een goede ver dediging van zijn beleid weet te voeren. De heer Lucas (KVP) is van me ning, dat de regering méér moet doen waar het verlichting van de be lastingen betreft. De heer Van Leeuwen (VVD) hield een betoog van gelijke strekking. De verlaging van belasting voor vrijgezellen bedraagt thans 5 tot 18 procent. De minister heeft niet aange toond dat er nu een juiste verhou ding bestaat tussen de tarieven voor gehuwden en ongehuwden. Inflatie? De socialistische oppositie liet uiteraard de krachtigste kritiek ho ren. Drs Pesschar wierp het kabinet voor de voeten, dat er van het beleid der regering een inflatoire impuls „Steekproef" gaat volkstelling vooraf Binnenkort zulen de eerste voor bereidingen getroffen worden voor een nieuwe volkstelling in ons land. Volgens de wet moeten deze tellingen ongeveer om de tien jaar gehouden worden. Het aantal mensen dat in ons land woont, is precies bekend. Het doel van de telling is daarom in hoofdzaak, precies te weten, waar de mensen wonen, hoe ze in hun le vensonderhoud voorzien, etc. Tienduizend adressen in ons land, willekeurig aangewezen door het Centraal Bureau voor de Statistiek te Den Haag, zullen binnenkort be zocht worden door ambtenaren van de bevolkingsregisters voor een proef- telling, die de algemene volkstelling van het volgend jaar zullen vooraf gaan. De gegevens over de manier van wonen en de plaats van het werk zijn bijv. van groot belang bij zoe- iken naar een oplossing op problemen, die samenhangen met het feit, dat op ons kleine grondgebied'de bevol king nog steeds toeneemt. In totaal zijn er sinds 1829 dertien volkstellingen geweest. uitgaat. Hij verklaarde zich een voorstander van het voortduren van de tijdelijke belastingverzwaring. Evenals de socialisten vorig jaar hebben gedaan, toen dit één van de aanleidingen werd van de kabinets crisis. Hij vroeg of de minister niet beter met méér dan een jaar had kunnen verlengen. Te veel voorrang wordt volgens hem verleend aan belasting verlaging. Zijn er niet veel méér wensen? De Christ. Hist, afgevaardigde drs. Van der Mei was niet gerust op de inflatoire tendensen, die in het rege ringsbeleid schuilen. Als de regering de prijzen niet in de hand kan hou den en de pogingen tot prijsverla ging niet zullen slagen, zal de loons verhoging al te gemakkelijk tot in flatie leiden. De heer Van Leeuwen was van mening, dat het wel mee zal vallen. Hij rekent op een inflatie van vijf procent van het nationaal inkomen. Dit is anderhalf miljard. Niet vol doende om hem opgerust te maken over de begroting-Zijlstra. Vanmiddag zal minister Zijlstra antwoorden. Bij pijn, griep of „landerig" ge voel zorgt een enkel tablet dat U metplezierUw werk kuntdoenl 20 tsbl. f 0.80.Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. f 3.50 (Advertentie) Voor het eerst in de geschiedenis van het in 1918 opgerichte rijks museum voor volkskunde „Het Ne derlands Openluchtmuseum te Arn hem" is de 300.000ste bezoeker in één jaar geboekt. Het was mej. Mary C. Schouten uit het Betuwse dorp Dode- waard, die gistermiddag het museum bezocht. Zij werd toegesproken door de directeur prof. dr. A. J. Bernet Kempers, die haar enkele geschenken aanbood. Hij hoopte, dat het open luchtmuseum tegen het eind van het volgende decennium een half miljoen bezoekers per jaar zal kunnen boe ken. Kamerlid sielt minister vragen over burgemeester Het Eerste Kamerlid De Vos van Steen wijk (WD) heeft de minister van Binnenlandse Zaken schriftelijk gevraagd of het deze bekend is dat de burgemeester van Waddinxveen in de raadsvergadering op ontactvolle wijze optreedt en met name in de raadsvergadering, waarin het voor stel van burgemeester en wethouders tot het bouwen van een kweekkas voor de dienst der beplantingen aan de orde kwam, aan een raadslid zon der enige aannemelijke reden het woord heeft ontnomen? Voorts wordt gevraagd of de minister dit in over eenstemming acht met het onpartij dige beleid van een burgemeester mag worden verwacht. HUURVERHOGING EN AFSCHAFFING GROOTBOEK WONINGVERBETERING Minister Van Aartsen heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat een Wetsontwerp tot wijziging van de huurwet, teneinde de per 1 april 1960 tot verdere huurverhoging te gera ken, in vergevorderd stadium van voorbereiding is. De indiening daar van zal zoveel mogelijk worden be spoedigd. De indiening van een wetsontwerp tot afschaffing van het grootboek voor woningverbetering kan binnen zeer korte tijd worden tegemoetge- zien. Het ligt in het voornemen de ge storte gelden met bekwame spoed uit te betalen. De liquidatie zal dan nog in de loop van 1960 voltooid kunnen zijn. Hei agrarisch marktonderzoek Op de dinsdag in Den Haag gehou den openbare bestuursvergadering van 't Productschap" voor Siergewas sen werden de herziene voorlopige kortingspercentages Bloembollen oogst 1959 an de hand van een daar toe opgestelde berekening vastge steld. Voorts werden besprekingen gevoerd over een nota i.z. Agrarisch Marktonderzoek en kwam een brief in behandeling van een Duitse im portorganisatie over de gezamenlijke reclame in Duitsland. Tenslotte lichtte de voorzitter, dr. A. J. Verhage, een verslag toe van een vergadering met vertegenwoordi gers van Buitenlandse organisaties over de minimum-exportprijzen en andere problemen. De heer Teun Kralt (Ned. Bloe mist.) vestigde de aandacht op het grote uitval aan „zure" tulpen in het afgelopen jaar en wilde de Rijks- Accountantsdienst in overweging ge ven bij de berekening der prijzen daarmede rekening te houden. Mr. Nederveen zei dat dit reeds was ge schied, zij het dan dat geen juist per centage kon worden vastgesteld. Van het Verband des Blumenim- port und Grosshandels V.'\ Sitz Ham burg, was een brief ingekomen, waarin het Verband teruggave voor behoudt van de z.g. „Werbeabgabe", wanneer niet binnen een bepaalde termijn een overeenkomst tussen het Verband en de Nederlandse organisa tie over de besteding der gelden wordt gesloten. De voorzitter, noch verschillende bestuursleden voelden er voor zich te mengen in een Duitse „familieru zie", in de verhouding tussen de bei de deelnemende Duitse organisaties spelen teveel persoonlijke kwesties een rol. Het resultaat van de besprekingen was dat aan het Verband zal worden bericht, dat Nederland met ingang van 1 januari 1960 de bijdrage aan de gezamenlijke reclame in Duits land zal staken totdat daar op dat punt eenheid is bereikt. Dat zal de Duitse heren wellicht bewust doen worden dat die grote verdeeldheid tot nadeel van henzelf strekt. Uit een aan het bestuur overgelegde berekening blijkt dat de voorlopige kortingspercentages voor Bloembollen oogst 1959 kunnen worden herzien in dier voege dat deze zullen bedra gen voor hyacinthen 5, vroege tul pen 1, overige tulpen 2 en narcissen 2 pet. Dr. Verhage gaf voorts een uitge breid verslag van een vergadering met de buitenlandse organisaties over min. exportprijzen en andere pro blemen. Een nota over Agrarisch marktonderzoek kwam vervolgens in bespreking waarna tot medewer king daaraan werd besloten. Men zal zich later met de definitieve deelne mers nader over deze materie be raden. Tenslotte werd een viertal veror deningen vastgesteld. Luistervergunning in ponskaarivorm In verband met de overgang op een gewijzigd systeem van administratie met gebruikmaking van ponskaarten zal aan de luisteraars in het' bezit van een luistervergunning met< serie- letter F in de periode van 5 t.m. 22 november a.s. bij inlevering daarvan op het postkantoor niet, zoals tot dus ver, een nieuwe luistervergunning, maar een ontvangbewijs worden uit gereikt. Na verloop van tijd ont vangen zy rechtstreeks van de dienst luister- en kijkgelden een nieuwe luistervergunning in de vorm van een driedelige ponskaart, waarmee ver der op de gebruikelijke wijze moet worden gehandeld. HET BESTE KINDERBOEK 1958 Het boekje „Sinterklaas ,en de struikrovers" van de 35-jarige schrijf ster Harriet Laurëy (mevr. Nelissen Laurëy te Haarlem) is door een jury bekroond als het beste „Kinder boek 1958". Dit heeft de voorzitter der commissie voor de collectieve pro paganda van het Nederlandse boek, de heer Chr. Leeflang, megedeeld tijdens een kindervoorstelling in Carry te Amsterdam, waarmede gis termiddag de vijfde Nederlandse kinderboekenweek (28 okt.4 nov.) werd geopend. De schrijfster ver wierf met deze bekroning een door de commissie C. P. N. B.ingestelde prijs van f 1.000. DE VERHOUDING TUSSEN DISTRIBUTIE- EN PRODUKTIE- KOSTEN In een gisteren voor de leden van het Verbond van de Nederlandse Groothandel gehouden lunchbijeen komst, heeft de econoom, dr. A. M. Groot, in 'n causerie bijzondere aan dacht gevraagd voor de systematische bevordering van de produktiviteit in het commerciële beleid. Volgens dr. Groot wordt van elke gulden, die de consument uitgeeft, vijftig cent besteed aan distrubutie- kosten en vijftig cent aan produktie- kosten, Voor hoog ontwikkelde lan den is deze verhouding normaal. De kostenanalyse in het distri butieproces vormen een tot dusver weinig ontgonnen gebied. WOONHUIS (AKTEE: APPEL-3) OP VALREEP. Op 29 april 1959 werden naast 5000 prijzen ook 5 woonhuizen, elk ter waarde van 25.000.bekend ge maakt. In Nederland hebben lote rijen een looptijd van 6 maanden. De 3e aktie Appèl loopt dus op 29 okto ber 1959 onherroepelijk af. De 47- jarige musicus, de heer J. H. Lode- ma, Groene Hilledijk 430b te Rotter dam, gehuwd, 2 kinderen (9 en 13 jaar), in het bezit van een Appèl-lot, meldde zich dinsdag 27 oktober aan het aktie-kantoor met een Appèl-lot, waarbij bleek dat 25.000 te zijner beschikking kon worden gesteld. Het gezin van de heer Lodema had de laatste maanden met ziekte te kampen, waardoor men het lot steeds niet op een prijs had kunnen contro leren, zodat de echtgenote van de heer Lodema, ondanks storm en re gen, dinsdagmorgen eiste, daar zij een voorgevoel had een woonhuis te zullen ontvangen, dat haar man een trekkingslijst ging halen. Een en an der tot misnoegen van de inwonende 82-jarige vader van de heer Lodema, die meende dat het zelfs geen weer was om een hond naar buiten te stu ren. De belastingvrije prijs komt vol gens de echtgenote van de heer Lo dema, na het medemaken van vele tegenslagen, op een gloeiende plaat terecht. De vrijgezel is zwaar genoeg belast In de Tweede Kamer is dinsdagmiddag gedebatteerd over de vrijge zellenbelasting. Aan het woord is op de bovenste foto de KVP-er dr A. Lucas, terwijl op de onderste foto prof. dr C. P. M. Romme gespannen toeluistert. Tegen drie uur gistermiddag ont dekte een der kantonniers van het waterschap Schouwen-Duiveland, dat de basaltglooiing van de dijk ten westen van de haven de val op ver schillende plaatsen begon af te brok kelen. De basaltglooiing bleek name lijk door onderuitholling hier en daar te zijn ingestort. Onmiddellijk werden maatregelen genomen. De kantonniers van het waterschap sloegen palen en wierpen basaltsteunen in de bedreigde ga ten. Men achtte namelijk uitbreiding in verband met de opkomende vloed in de avonduren en de waarschu wing voor zware storm niet denk beeldig. Tot half negen gisteravond hebben de mannen hard gewerkt en gevaar voor uitbreiding bestaat thans niet. Dak met kabels vastgemaakt Gistermorgen heeft de storm het dak van een flatgebouw aan de Pijl staarthof te Nijmegen een meter om hoog gerukt, waardoor het op som mige plaatsen ernstig werd bescha digd. De bewoners van de zesde en hoogste verdieping hebben hun wo ningen verlaten en gedeeltelijk ont ruimd. Het dak is nu met kabel om wonden, zodat men verwacht dat het niet verder beschadigd zal worden. Snuif en wrijf Uw verkoudheid van neus. keel of bórst weg met (Advertentie) Aetherklanken DONDERDAG. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jèugd. 7.40 Gewijde mu ziek. 7.45 Morgengebed en overwe ging. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgend. KRO: 11.00 Voor de zie ken. 11.45 Gewijde muziek. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Voor de boeren. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muziek. 13.40 Gevar. muz. NCRV: 14.00 Gram. 14.30 Avond rust, hoorspel. 15.00 Gram. 15.35 Ka- mermuz. 16.00 Verkenningen in de Bijbel. 16.20 Holland Festival 1959: Kamermuz. 16.50 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Meisjeskoor. 18.50 Sociaal pers pectief. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af, caus. 19.15 Vo caal ens. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. caus. 20.00 Gevar. progr. 21.45 Gram. 22.00 Periodieken-parade. 22.10 Ka mermuz. 22.30 Nieuws. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Orgel- conc. 23.30 Gram. 23.5524.00 Nws. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Mor genwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Tussen de wal en het schip, caus. 11.15 Kamerork. 12.00 Metr.ork. en sol. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Metr.ork. (verv.). 12.50 Uit 't bedrijfL caus. 13.00 Nws. 13.15 Med. of gram. 13.20 Prom.ork. en koor. 13.55 Beursber. 14.00 Kamer muz. 14.25 Gram. 14.30 Doe dit óók eens zelf, caus. 14.50 Gram. 15.05 Paul Vlaanderen en het Conrad- mysterie, hoorsp. 15.45 Gram. 16.00 Gevar. progr. 17.00 Gram. 17.15 Voor de jeugd. 17.45 Lichte muz. 18.00 Nieuws. 18.15 Gevar. muz. 18.30 Voor de jeugd. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Voor de kinde ren. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nieuws. 20.05 Omr.ork. en soliste. 21.20 Voor dracht. 21.50 Muz. caus. 22.30 Nieuws en beursber. uit New York. 22.40 Act. 22.55 Sportact. 23.05 Nieuwe gram. 23.5524.00 Nieuws. Televisieprogramma's. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Pol. caus. 20.30 Gevar. progr. VATIKAANSE RADIO. (25 m. 67; 31 m. 10; 41 m. 21; 196 m.) 17.00 uur. „Lumen Christi", sym- phonische suite van Alberico Citalini, muziek-directeur van de Vatikaanse Radio, uitgevoerd door het koor en orkest „Sint Gabriël", o.l.v. de com ponist. Wethouder neemt ontslag bij gebrek aan vertrouwen Wegens gebrek aan vertrouwen van de raad van de gemeente Stad Delden in zijn beleid ten aanzien van het structuurplan van deze ge meente, heeft wethouder L. Bos (P. v. d. A.) zijn ontslag aangeboden. De wethouder meende de stichting Twic- kel en het kerkbestuur van de R.K. kerk voldoende op de hoogte te heb ben gesteld van de uitbreidingsplan nen, waarbij genoemde partijen be langhebbende grondeigenaars waren. De raad echter was van mening, dat dit niet het geval was. In een dinsdagavond door een tal rijk publiek bijgewoonde reedsverga- dering is zijn ontslagaanvrage aan vaard. Met zeven van de elf stemmen werd tot wethouder van openbare werken gekozen de heer J. W. Velner (VVD). De heer Bos blijft lid van de raad voor de P. v. d. A. LENING BREDA. Labouchere en Co N.V. te Amster dam deelt mede dat de inschrijvin gen op de 4J4 pet. 30-jarige obligatie lening 1959, groot 10 miljoen, ten las te van de gemeente Breda ten volle kunnen worden toegewezen. Het res tant der lening is inmiddels geplaatst. Ruim een derde van woningbouw in particuliere sector Naar schatting kan thans ruim een derde van de woningbouw in de par ticuliere sector (eigen woningen en huurwoningen) worden aangemerkt als bouw voor arbeiders en kleine middenstanders, zo deelt minister van Aartsen aan de Tweeede Kamer mede. De minister hoopt, dat mede als gevolg van de nieuwe subsidie regeling voor de particuliere bouw dit aandeel nog zal toenemen, zodat het aantal woningen voor eerge- noemde groep in 1960 te bouwen in de particuliere sector op 15.000 a 20.000 zou kunnen worden geraamd. Uiteraard bestaat thans nog geen zekerheid, zegt hij, dat de verminde ring van het aantal woningwetwo ningen van 40.000 in 1959 tot 37.500 in I960 zal worden gecompenseerd door een toeneming van de bouw van woningen tegen lagere huurprijs in de particuliere sector. De minister heeft echter wel goede verwachtingen op dit punt. NA BOTSING OVERLEDEN. Op de Doetinchemse weg te Vars- seveld is gisterochtend een verkeers ongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de 19-jarige G. Peters uit Doetinchem. De motorrijder De K. uit Doetinchem haalde enkele fietsers in en kwam met een van hen, P. in aanraking. Deze viel en werd in be wusteloze toestand naar het zieken huis vervoerd, waar hij in de loop van de dag is overleden. Loopbrug gleed uit en viel Dinsdagochtend is een loopburg. op het haventerrein van Delfzijl, door de storm in elkaar gestort en op een twee tal loodsen terechtgekomen. De kraandrijver wist zich met een koene sprong in veiligheid te brengen. Hij werd slechts licht gewond. Andere persoonlijke ongelu kken deden zich niet voor; de materiële schade wordt op een miljoen g ulden getaxeerd.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8