Sunil wast stralend wit... Wegenwachtstations en telefoonposten voor hulpverlening op autosnelwegen WITTER DAN DE WITSTE KIP en spaart uw linnenkast Goedkoper woningbouw door hei particulier bedrijf Kosten hoger; diensttijd korter WOENSDAG 28 OKTOBER 1959 DE LE1DSE COURANT PAGINA 7 Hier is met Sunil gewassen.dat hemels blauwe Sunil, waarin al het wasgoed stralend wit wordt, werkelijk stralend wit Bleken en blauwen kunt u zelfs ver geten, met Sunil hebt u minder was- werk, minder te wringen, dus... minder slijtage. Waar Sunil de was doet,blijft alles veel langer nieuw, ook wasmachine en wringer varen er wel bij Neem meteen het voordelige reuzenpak (Advertentie) Een voor ons land uniek waarschuwingssysteem zal binnen niet al te lange tijd door de A.N.WJ3. op de rijksweg 13 tussen de Brasserkade en de Zweth geinstalleerd worden. Op regelmatige afstand twee kilometer zal de weggebruiker dan telefoonzuilen kunnen vinden, waarmede hij dan een op te richten wegenwacht station kan alarmeren. Vanuit dit station worden dan politie en zonodig andere hulpverleningsdiensten ge waarschuwd. De telefoonzuilen zijn al in ons land gearriveerd van het wegenwachtstation kunnen wij nog maar een tekening brengen. de rijkspolitie te Zurich (Fr.) en Wie- ringermeer. Dit systeem echter bleek voor 'het merendeel van de auto-snel- wegennet van ons land niet bruik baar. Over het algemeen liggen langs deze wegen geen geschikte kabels. De aanleg daarvan en de verbindin gen met politieinstanties bleek tech- nisch-economisoh niet uitvoerbaar. Proef op Rijksweg 13 Een proef met telefoonposten voor hulpverlening langs rijkswegen be gint in maart 1960. Op rijkswég 13 tussen Rotterdam en Den Haag zuilen vijf tegen over elkaar geiegen tele foonposten worden opgesteld in het gedeelte, dat op Delfts gebied ligt. Deze posten worden doorverbonden met het eerste „wegenwachtstation", dat bij de Pauwmolen onder Delft wordt gebouwd. Van daar uit zal ge organiseerde hulpverlening snel mo gelijk zijn. De op de weg patrouille rende wegenwachten zullen van mo bilofoons worden voorzien. De met mobilofoons uitgeruste technische pa trouillewagens van de rijkspolitie, de Delftse gemeentepolitie, ambulan ces, takelwagens enzovoorts worden op deze manier gemakkelijk en vlug bereikbaar. Bij ongeluken zullen ge wonden op zo kort mogelijke termijn medische en geestelijke bijstand kun nen krijgen alsook vervoer. Deze proefneming wordt door de Kon. Toe ristenbond ANWB met hartelijke me dewerking van PTT, rijks- en ge meentepolitie en de ministeries van Verkeer en Waterstaat, Justitie, De fensie en Binnenlandse Zaken geno men. Tien telefoonzuilen zullen op het zeven kilometer lange traject tussen de Brassenskade en de Zweth aan weerszijden van de weg verrijzen. De apparatuur treedt in werking zodra een klep wordt opgelicht, waardoor een microfoon vrij komt. De gebrui ker ontvangt antwoord uit een luid sprekertje. Laat men de klep los, dan verlbreekt de verbinding automatisch. Dit vertelde de verkeersingenieur van de ANWB ir. J. Kuysten tijdens een persconferentie. OUD IDEE De idee om langs de autosnelwegen telefoonposten voor hulpverlening te bouwen is reeds oud. Op de afsluit dijk plaatste de AN'WB ongeveer ze ven jaar geleden vier gewone tele foonposten op ongeveer 5 kilometer onderlinge afstand. Deze telefoons zijn aangesloten op de bureaus van GROOT ENTHOUSIASME Nadrukkelijk stelde ir. Kuysten, dat ihet hier een proefneming betreft. De PTT zal door middel van metin gen de juiste soorten kabel en appa ratuur moeten zoeken. In de praktijk van het dag en nacht te bezetten we genwachtstation bij de Pauwmolen zal het beste systeem voor samenwer king met alle hulpverlenende instan ties en de politie moeten groeien. Ge zien het enthousiasme echter, waar mee aan alle kanten wordt meege werkt, heeft de ANWB goede hoop na een jaar proefnemingen een meer- BEVEILIGINGS-SYSTEEM OP RIJKSWEG 13 jarenplan voor telefoonposten langB alle „kale" autosnelwegen met „we gen waohtstations" als centrale knoop punten te kunnen gaan verwerkelij ken. Dit wordt een projekt, dat vele miljoenen gaan kosten. Het staat nog niet vast, hoe het gefinancierd moet worden. Bij welslagen van de proef echter zal men zich daarover naar mening van ir. Kuysten niet veel zorg meer behoeven te maken. EERSTE „STATION" Het eerste „wegenwachtstation" bij Delft wordt gebouwd op grond van de rijkswaterstaat. Het zal ongeveer 4U vierkante meter groot zijn. Gelijk vloers komt stalling voor de uitruk- wagen van de Wegenwacht met bran card e-d. voor eerste hulpverlening. Daarnaast komt een eerstehulp-ka- mer. Boven deze ruimten komt een ongeveer drie meter hoge werk- en uitkijkkamer voor de verkeerswacht. De voorgevel heeft een grote glazen „erker". Voorts zal men er een rust- zaaltje voor de manschappen en een keukentje bouwen. Ofschoon de wegenwacht geen nachtdiensten kent, zullen dit en eventueel volgende stations dag en nacht bezet zijn, terwijl ook 's nachts manschappen voor hulpverlening daar geconsigneerd worden. Overdag zullen de wegenwachten blijven pa trouilleren en via een nog te bepalen soort mobilofoon in doorlopende ver binding met het station staan, DAME ERNSTIG GEWOND BIJ ONGEVAL OP RIJKSWEG. Bij een verkeersongeval op rijks weg 26 ter hoogte van Vianen is gis termiddag een dame uit Utrecht ern stig gewond. Zij kwam met een per sonenauto uit Utrecht en reed in de richting van Den Bosch. Omdat zij zich op een voorrangsweg bevond, besteedde zij waarschijnlijk niet vol doende aandacht aan het verkeer dat uit de zijwegen kwam. Een colonne militaire wagens, gela den met voor Drente bestemd bieten blad, die van haar bijzondere voor rang gebruik maakte en bij Vianen de rijksweg overstak, zag zij te laat met het gevolg, dat zij tegen een van de wagens botste. De dame moest met hoofd-, buik- en rugwon den naar het Stads- en Akademisch Ziekenhuis worden overgebracht. De drie mede-inzittenden van de perso nenauto liepen lichte verwondingen op. Ontwerp - Minister Van Aartsen Laagste huur voor groepen onder loongrens Minister Van Aartsen heeft in een brief aan de Tweede Kamer een ont werp voorgelegd van een gewijzigde subsidie-regeling voor de woning bouw. De jaarlijkse bijdrage voor de nog te bouwen woningwetwoningen, die thans 350 gulden per jaar per woning bedraagt, wil de minister terugbren gen tot 250 gulden p. jr. Hij heeft deze bedragen overgenomen uit het grote advies van de Sociaal-economische raad van april van dit jaar over de afschaffing van de subsidies. Een nieuw denkbeeld van minister Van Aartsen Is de toekomstige wo ningwetwoningen, die nog altijd la ger in huur zullen zijn dan andere huizen, te bestemmen voor huurders met een smalle beurs. De minister is van plan de toeken ningen van subsidie voor nieuwe wo ningwetwoningen te binden aan de voorwaarde dat verhuur van deze woningen zal geschieden aan gezin nen met een inkomen beneden de loongrens voor de sociale verzekering, dus beneden 6900 gulden per jaar. Wordt aan deze voorwaarde (behalve bij uitdrukkelijke toestemming) niet de hand gehouden, dan kan de minis ter alle subsidie voor de woning in trekken. In zulk een geval zou niet alleen de jaarlijkse bijdrage in de huur komen te vervallen, maar ook de rijksbijdrage in de stichtingskos- ten, de grondlasten, e.d. Lagere premies De minister overweegt of het mo gelijk zou zijn voor groepen met zeer lage inkomens het subsidie ho ger te stellen, maar toezeggingen hierin doet h(j niet. Naast de verlaging voor de subsi dies voor de woningwetbouw zullen eveneens comform het advies van de S.E.R. de subsidies voor de premie- bouw omlaag gaan. Het stelsel van subsidiëring zelf wordt tevens ge heel gewijzigd: de premie-ineens wil de minister vervangen door een sy steem van aflopende jaarlijkse bij dragen van gemiddeld 340 gulden per jaar plus een bescheiden premie van gemiddeld 1600 gulden. De jaarlijkse bijdragen worden verminderd wan neer een huurverhoging plaats heeft, door jaarlijkse afschrijving en lopen niet langer door dan negen jaren. Extra prikkel De hoogste premie en hoogste jaar lijkse bijdragen worden toegekend aan de huizen met de laagste huren, om zodoende de particuliere bouw een extra prikkel te geven tot het stichten van woningen voor arbeiders en kleine middenstanders. In deze sector blijkt namelijk het woningte kort nog steeds het meest nijpend te te zijn. De nieuwe regeling voor de pre- miebouw zal niet voor gemeenten openstaan maar wel voor woning bouwverenigingen op dezelfde basis als voor particulieren. Dit betekent dat de gemeente niet door krediet verlening, garanties of wat ook in het risico van de woningbouw deelt en de exploitatie-opzet geheel is zo als bij particuliere bouw gebruike lijk is. Rijksweg 13 niet langer een roetsbaan De landsverdediging Op korte termijn zal de Nederland se regering in Washington besprekin gen beginnen over de hoogte van de militaire hulp aan Nederland voor de jaren 1961-1963. Naar verluidt zal hierbij uitgangspunt zijn: de bereid heid van de Nederlandse regering, om het defensie-plafond voor die ja ren te stellen op 1800 miljoen gulden (tot nog toe 1700 miljoen). Deze ver hoogde inspanning heeft de regering thans in principe aanvaard op basis van de NATO-studie over de Neder landse bijdragen, (aldus meldt „De Volkskr."). De regering rekent op belangrijke Amerikaanse steun op langere ter mijn bij de aanschaffing van nieuwe jachtvliegtuigen. Daar zijn er twee honderd van nodig. De totale kosten worden geraamd op bijna 1.5 miljard gulden. De diensttijdverkorting met twee maanden, zoals is voorgesteld in het rapport Van Voorst tot Voorst, is door de regering voorlopig in begin sel aanvaard. Een verhoging van de beroepssalarissen kan echter niet los worden gezien van de ambtenaren salarissen in het algemeen. Dat wordt De Rijksweg 13 is sinds gisteren over het geheel een lust voor iedere nog nader bestudeerd. De bedoeling automobilist: gisterochtend heeft minister H. A. Korthals van Verkeer is wel, de kosten rond het mogelijk en Waterstaat het laatste stuk van wat eens „Rijksroetsbaan" werd ge- maken van diensttijdverkorting onder noemd opengesteld door het in werking stellen van een sirene (foto boven) het nieuwe defensieplafond te bren- waarop een schepkraan de laatste van de gehate afsluitborden aan de kant gen. aette (foto onder).

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7