Wit-Gele-Kruis Alkemade dankbaar voor prachtige nieuwbouw Na veel omzwervingen, de gouden bruiloft te Sassenheim Hoe leeft men achter het bamboegordijn? WOENSDAG 28 OKTOBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Wijkgebouw officieel geopend Niettegenstaande het ruwe en triestige herfstweer was aan de be drijvigheid rondom het nieuwe wijk gebouw van bet Wit Gele Kruis te Roelofarendsveen, Oude- en Nieuwe Wetering, en vooral wel aan de fier- wapperende driekleur te zien dat hier iets feesteliiks stond te gebeuren. Een blijde feestelijkheid welke ge tuigde van dankbaarheid omdat ein delijk voor Roelofarendsveen en om streken het zo dringend nondTakeüjke wijkgebouw gereed was gekomen. Of het met opzet was weten wii niet. maar bet bestuur had de in dit nieuwe wijkgebouw aanwezige ka mer voor de zuigelingenzorg uitge kozen om het selecte gezelschap dat aan deze ooening met haar aanwezig heid luister bijzette, te ontvangen. Achteraf bleek om dat deze wat grootte betrof inderdaad toch wel de meest geschikte was. Naast de hier onder te noemen sorekers waren o.m. aanwezig het voltallig bestuur van het Wit Gele Kruis, gemeentesecreta ris, L. A. N. van Dommelen, gemeen te-architect Th. Deen, dr A. v. d. Bijl, dr J. H. v. d. Werf, dr D. v. d. Knaap, afgevaardigden van Groene Kruis Oude Wetering, W. G. Kruis te Ri.iD- wetering, Kraamcentrum, mevr. Kolfschoten als presidente I.P.C., Eerw. Overste van het St. Jacobus- Gesticht, vergezeld van zuster An dreas, de wijkveroleegster zr R Tho mas, alsmede haar voorganger mevr. L. Bontje-Geers, zuster J. Ver steeg eerste wiikvernleegster vanaf de beginjaren Wit Gele Kruis, ar chitecten Damme en Hofman uit Ho^fddoro, aannemer en onder-aan nemers e.a. In ziin welkomstwoord sorak de voorz. van het Wit Gele Kruis dok ter E. G. A. M. Muskens. ziin grote vreugde uit over het feit, dat men van de officiële 0Deninp_van het wiik- gebouw kan vieren. Hij belichtte de grote moeiliikheden in velerlei vorm welke overwonnen moesten worden, aleer de plannen tot bouw een defi nitieve vorm verkregen. Dit laatste was vooral te danken geweest aan zün voorganger de heer Cl. Stock- mann, die helaas niet veel meer dan de fundamenten van het gebouw heeft mogen aanschouwen. In een 1 reedvoerig dankwoord be trok spr. ten slottte allen die in eniger lei vorm tot de totstandkoming van dit gebouw hadden meegewerkt. Inwijding De inwijding van het gebouw werd verricht door pactoor Th Schoen maker, die vooraf zijn bliidschao over het bez't van dit gebouw kenbaar maakte. Sor. sorak de wens uit dat dit ook tot zegen zal zijn, oodat wii hierin de doelstelling van het W. G Kruis nog meer kunnen vervolma ken. Wii weten echter ook dat dit zonder Gods zegen niet gaat. Na de inzegening verkreeg de bur germester van Alkemade, E. J. M. Kolfschoten het woord voor de of ficiële opening. Deze citeerde aller eerst een in de pers verschenen pas sage van een vrouwelijk lid van G. S.. betrpf°ndp achtergebleven ge bieden in Zuid-Holland, waarin Roe- lofsrends"een ook met name was ge noemd. Aangezien spr. deze dame woensdagmorgen hoonte te ontmoe ten, zal hij haar trachten aan te to nen, dat zoals door de bevolking hier wordt samengewerkt om het verzor- gingspeil zo hoog mogelijk op te voe ren en daarbij te doen bezien hetgeen reeds tot stand is gebracht, dan zal waarschijnlijk wel blijken, dat deze Het Wit-Gele Kruisgebouw in feest tooi. uitlating een getuigenis is geweest van iemand die deze streek in het geheel niet kent. In een uitvoerig overzicht getuigde de burgemeester van de zegenrijke arbeid van de Kruisvereniging in het verleden. Ten aanzien van de toekomstige structuur van Oostelijk Alkemade en de te ver wachten bevolkingsgroei is spr. op timistisch ten aanzien van de moge lijkheden en taken, van le Kruisver eniging. Met de wens dat men met optimis tische blijheid de toekomst ook t.a.v. van dit wijkgebouw tegemoet zal tre den verklaarde spr. het wijkgebouw officieel voor geopend. Als volgende spreker zeide de in specteur van de Volksgezondheid in Zuid-Holland, dr In 't Veld o.m., dat veel op gebied van verbetering in gezondheidszorg te danken is ge weest aan de Kruisvereniging vooral ook t.a.v. haar voorlichtende werk zaamheden. De directeur van het districtsbu reau W. G. Kr. in Zuid-Holland ir v. d. Bruggen sprak een gelukwens uit namens de aangesloten afdelingen, waarvan velen ongetwijfeld Roelof arendsveen om dit gebouw zullen be nijden. Namens het Groene Kruis te Oude Wetering sprak diens voorz. P. v. d. Velzen een gelukwens, en zeide dat ook hier de doelstelling van de Kruis vereniging „werken door allen voor allen" tot uitdrukking is gebracht. De 78-jarige heer Jac. van Berkel mocht als oud-bestuurslid de moei lijkheden uit de historie tot stichting van een wiikgebouw belichten, waar bij spr. ook met enkele piëteitvolle woorden het verscheiden van de heer Cl. Stockmann, die ruim 30 jaren de vereniging als voorzitter had gediend herdacht. Na al deze welgemeende bewoor dingen begaf het gezelschap zich naar de hoofdingang aan de oost zijde (Stationsstraat-), waar mevr. Ci. Stockmann de Wit Gele Kruis- vlag wegnam voor de in de hal, ter nagedachtenis aan haar te vroeg overleden man en voorzitter van het Wit Gele Kruis, aangebrachte ge denksteen. Nadat enkele verversin gen waren aangeboden ging men over tot het bezichtigen van het ge bouw. Indeling. Vanaf de Spoorstraat gaat men via een ruime parkeerplaats de in gang aan de westelijke zijde binnen, nl. het sous-terrain. Allereerst komt men dan via een kleine hal in de wachtkamer voor kinderwagens etc. Links hiervan krijgt men de kamer zuigelingenzorg met 8 baby-boxen, inschrijf kamer, dokterskamer, keu ken, toiletten met wasgelegenheid, kelder met centrale oliestookverwar- ming. Via een trap begeeft men zich naar boven en komt aan de ingang (hoofd) vanaf oostelijke zijde naar het gedeelte z.g. begane grond. Deze dubbelgelijkvloerse ingangen heeft men verkregen doordat het gebouw in de laagte is gebouwd tegen de aangrenzende verkeersweg. Via deze hoofdingang wordt het oog in de hal reeds direct getroffen ioor de stijl volle aangebrachte gedenksteen ter nagedachtenis aan voorz. Stockmann. Rechts hiervan komt men in een royale wachtkamer vanwaar toegang tot dokterskamer, met instrumenta rium voor dokter en tandarts. Achter deze dokterskamer is een z.g. onder- zoekkamer met twee verkleedcellen. Links van de ingang treft men de in- schrijfkamer, alsook gaderobe, berg- kasten en keuken. Aan de zuidzijde is nog een 3e ingang naar het maga zijn voor uitleenartikelen. Ook van de meubilering van het Wijkgebouw alsmede de verlichting, Mevr. Cl. Stockmann onthult in het nieuwe Wit- Jele Kruisgebouw de gedenksteen ter nagedachtenis aan haar man. waarvan de prachtige smeedijzeren buitenlamp geschonken is door ar chitect en aannemers, is alle zorg be steed. Hf» gebouw is ontworpen door het architectenbureau Damme en Hofman te Hoofddorp. De aannemer was de fa. J. L. Zoet Zn te Oude Wetering. Metselwerk en verlichting door Gebr. Blijerhoek te Oud Ade, schilderwerk alsmede sanitair etc. door Gebr. van Beek te Roelofarends veen, centrale verwarming door Gebr. Schouten te Roelofarendsveen, vloe ren door fa. Stuiver te Halfweg. Vermelden wij nog, dat het gebouw tijdens de opening door talrijke bloemstukken was gesierd o.a. Groe ne Kruis Oude Wetering, Wit Gele Kruis, Rijpwetering, Hoogmade en Oud Ade, fa. Schouten, fa. Stock mann, fa. Gebr. van Beek, mej. Gr van Berkel, fam. P. Verdel. Meer freir.on op de lijn Gouda-Alphen Met ingang van 2 nov. a.s. zal het reizigersvervoer op de lijn Gouda- Alphen aan den Rijn met twee trei nen worden uitgebreid. Hiermede schijnt reeds thans gehoor te zijn gegeven aan een wens, door de bur- bemeester van Alphen uitgesproken tijdens de viering van het 25-jarig bestaan van dit traject, toen hij om een intensiever treinverkeer vroeg. De eerste trein zal om 17.57 uit Gouda vertrekken, komt 18.06 in Wadinxveen aan, vertrekt om 18.09 uur en arriveert om 18.14 uur in Bos koop. Om 18.15 uur wordt uit Bos koop vertrokken. Aankomst in Alphen aan den Rijn om 18.22 uur. (De trein uit Rotterdam arriveert 17.50 uur en de trein uit Den Haag om 17.53 uur in Gouda). Deze trein vertrekt om 18.32 uur uit Alphen, aankomst Boskoop 18.38, vertrek 18.43; aankomst Waddinxveen 18.48, vertrek 18.50; aankomst Gouda 18.59. Er bestaat aansluiting vanuit Gouda naar Rotterdam (19.02 uur). Utrecht (19.04) en Den Haag (19.05). In Alphen bestaat aansluiting op de trein uit Leiden (aankomst 18.30 uur). De extra treinen rijden op werk dagen, behalve zaterdags. Echtpaar Mosseveld verzette de bakens 11 November is het voor de heer en mevrouw Mosseveld, Molenstraat 28 te Sassenheim een blijde dag. Dan is het namelijk vijftig jaar ge leden, dat Henricus Mosseveld, ge boren te Lisse en Johanna Touw, die het levenslicht te Nieuw-Vennep aanschouwde, te Lisse in de echt werden verbonden. In zijn gezellige woning kan het gouden bruidspaar op een rijk ge zegend huwelijksleven terugzien. Ondanks moeilijke en drukke tijden genieten de bruid (72 jaar) en de bruidegom (75 jaar) nog een goede gezondheid. De eerste jaren van hun huwelijk woonden zij in Lisse (de Engel); daarna waren zij 35 jaar bewoners van Voorhout. Nu zijn zij sinds 5 jaar ingeschreven in Sassenheim. De heer Mosseveld, bloemistar beider, begon om de zorg voor het gezin te helpen verlichten een han deltje in tabak en sigaren, waarmee hij in zijn vrije tijd „de boer opging". Zijn handeltje werd later uitgebreid met kruidenierswaren. Hij begon toen een winkeltje aan de Teijlingerlaan. Tevens was hij daarbij geholpen door zijn kinderen, bezorger van de Katholieke Illustratie wel 35 jaar lang en (tot 1942) van de Nieuwe Haarlemse Courant. Een van de zoons heeft sinds 1954 de kruidenierszaak overgenomen en een ander sinds een half jaar het be zorgen van de Katholieke Illustratie zodat de bruidegom nu van een ver diende rust kan genieten, te samen met de bruid. Uit hun huwelijk wer den 11 kinderen geboren. Die zijn allen getrouwd; er zijn nu zeven-en- dertig kleinkinderen en drie achter kleinkinderen, die het feest zeker zullen komen meevieren. N00RDWIJK Gisteravond opende de KAB haar winterseizoen met een goed bezoch te bijeenkomst in Hotel Royal, on der voorzitterschap van de heer J. v. Leeuwen. In zijn openingswoord sprak de voorz. zijn grote vreugde uit over de goede opkomst. In korte trekken gaf spr. de gebeurtenissen gedurende de zomermaanden weer en in het bijzonder de herdenking van het 60-jarig bestaan van de KAB welke feestelijkheden werden bijgewoond door het bestuurslid, de heer Smit. Na lezing der notulen, die onder dank onveranderd werden goedge keurd, kwamen de ingezonden stuk ken aan de orde. Van de heer v. d. Steen was bericht van verhindering ingekomen. De Bondsraad zal plaats vinden op 19 dec. a.s., waarvoor als afgevaardigden werden aangewezen de heren L. Hermans en Jac. de Rid der. In verband met de tsudiedagen werd vooral de nadruk gelegd op aller medewerking voor het missie werk. De afd. Noordwijk van de Ka- j otters zullen dezer dagen haar ac ties voor het missiewerk weer in zetten. Het bestuur drong op aller medewerking aan. Ieder lid zal een enveloppe worden toegezonden, waarin hij zijn offer kan deponeren dat dan door de kajotters wordt af gehaald. De jaarlijkse propagandaf eest avonden zullen dit jaar niet worden verzorgd door de Verenigde Noord- wij kse Spelers. Hiervoor zijn drie Toneelverenigingen aangezocht. Uit de aanbiedingen die hierop zullen inkomen, zal het bestuur een keuze maken. De begroting voor het komende jaar werd na enkele besprekingen vastgesteld op 3300, Het winterprogramma werd als volgt samengesteld: 27 okt. opening winterprogram met film, 16 nov. Recollectieavond in huize Sint Jeroen voor het kader en de Credo Pugno- club, 26 nov. Praatavond onder lei ding van de heer L. A. Weeber, 5 dec. St. Nicolaasfeest voor de kinderen van de leden van 6 tot en met 9 jaar, 16 dec. gecombineerde avond KAB- KAV-Coöperatie, 13 jan. Propr.ganda- kaartavond, 26, 27, 28 jan., 2 en 3 febr. Propagandafeestavonden, 15 febr. Recollectieavond in huize Sint Jeroen voor het kader en de Credo Pugnoclub, 9 maart Jaarvergade ring met film en praatje van de geestelijk adviseur. Vervol <f-ns werd de mededeling gedaan dat de weekmarkt in het ko mende voorjaar gevestigd zal wor den. Alleen het vraagstuk waar ze zal worden gehouden is nog niet op gelost, doch de besprekingen bij de overheid, hierover, zijn in volle gang. De rondvraag was aanleiding tot nog enkele urgente gesprekingen. Hierna werd nog een film vertoond. De films in de week van 2330 oktober zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „De nacht der vrijgezel len", volwassenen. Lido: t „Moutarde van Sonansee" alle leeftijden. Luxor: „The third man", 14 jaar. Trianon: „Room at the top", vol wassenen. Rex: „Tot de revolvers zwegen" 14 jaar. (Donderdag: „Stella's sleutels" 18 jr). Oppervlakkig merkt de vreemdeling niets, maar wie dieper kijkt. (Van onze verslaggever) SHANGHAI (P P) - Als lid van een handelsmissie waren wij in staat eens een blik te werpen achter het bamboegordijn, dat als waardig pendant van het Europese ijzeren gordijn Azië in twee delen splitst. Veel is er over wat zich in China afspeelt in het westen niet bekend en wanneer men zich door de straten van die enorme stad Shanghai beweegt, krijgt men oppervlakkig be zien zeker niet de indruk dat er in het „Hemelse Rijk" zulke wereldschokkende dingen gebeuren. Shanghai is een stad als vele in de wereld, groot en druk, waar het krioelt van de mensen, een bedrijvige mierenhoop, met ruim 5 miljoen inwoners, een van de grote steden van de wereld. Van een kleine vissersplaats groeide Shanghai in een goede honderd jaar uit tot een wereldstad, gunstig gelegen aan de Jangtsekiang, en de voornaamste haven van China. Het is logiscn dat deze stad, die in 1949 door de legers van Mao Tse-Toeng werd veroverd, in de nieuwe communistische Chinese republiek een zeer belangrijke plaats inneemt. Het is een handels- en industriecentrum van de eerste orde en juist nu het oude agra rische China overschakelt naar industrialisatie, speelt Shanghai een belangrijke rol. Wij kregen de gelegenheid hier te spreken met Chinezen uit alle rangen en standen en we hebben er veel van opgestoken. Cultnreel niveau HET WAS in het westen wel bekend, dat communistisch China niet be paald kan worden beschouwd als een satelliet van de Sowjet-Unie en ve len meenden de oorzaak hiervan te moeten zoeken in de enorme opper vlakte van het land en het zeer gro te aantal zielen; maar dat blijkt nief juist te zijn. De werkelijke oor zaak ligt in het feit, dat de bolsje wistische gedachte niet past in de Chinese levensbeschouwing, ook al lijkt dat dwaas. Er is namelijk een groot principiëel verschil in mentali teit en cultureel niveau tussen Chi nezen en Russen. China is tenslotte een land met een reeds duizenden jaren oude cultuur, die z':h ook in kritieke period*n wist te handhaven. En deze culturele kracht is niet be perkt tot een intellectuele boven laag, doch door de eeuwen heen geestelijk eigendom geworden van het gehele volk. In Rusland lag de zaak geheel .an ders. Daar had men een kleine bo venlaag, die ontwikkeld was en de rest van het volk leefde en dacht uiterst primitief. Op deze maat? 'iap- p ij vorm werd he| bolsjewisme ge bouwd. Door het geestelijk niveau van het Chinese volk is 't nog geen enkele veroveraar gelukt zijn stem pel op de Chinezen te drukken; hei was eerder zo, dat de veroveraar ge heel in de Chinese sfeer opging. Daardoor zal 't de Sowjet-Unie nooit gelukken haar bolsjewistisch stem pel op China te drukken. Zeker, Mao en zijn aanhangers zijn communis ten, maar Chinese communisten en dat is toch wel iets anders dan men in Moskou graag ziet. Zij verwer ken het communisme in een geheel eigen Chinees patroon en voor vele Chinezen is er op die manier maar heel weinig veranderd sinds de com munisten heer en meester in het land werden. Eigen stempel DUIZENDEN JAREN lang werd de Chinees voorgehouden, nuchter en realistisch te zijn, rekening te hou den met de feiten, zonder het doel uit het oog te verliezen. De Chinees van oudsher gewend aan een niet te bekritiseren leiding van bo venaf, die men voetstoots volgt. Het doel bij alle Chinezen is nog steeds Wat wij zien als de communistische tirannie, wordt door de Chinees vaard als iets heel normaals. Hij was nooit anders gewend, alleen de vorm is anders en die verm past precies in de ontwikkelingsgang van China's historie. Er moest eer nieuwe staatsvorm komen en di< kwam. westerlingen staan wij ver stomd wanneer wij deze volgzaam heid en gelatenheid zien en we be grijpen het niet. Voor c: massa der Chinezen is het echter heel gewoon De leiders der Chinese republiek gebruiken uit het bolsjewisme dat wat voor China geschikt is de rest gooien ze overboord, ong acht het feit of Moskou daar tevreden over of niet. Op die manier groei: er in het Verre Oosten een apart soort communisme, Jat in veel opzichten soepeler is, doordat het zich volgens typisch Chinees recept '"npast aan de omstandigheden en geen dog ma's kent, zoals het Russische com munisme. Rjjk van de toekomst EEN EN ANDER is de reden van de grote kloof die er in werkelijk- heid tussen Moskou en Peking gaapt, een kloof die nooit *e herstel en het weer tot grootheid bruggen zal zijn, want onverstnor- brengen van het oude Hemelse Rijk, 'baar gaan de Chinezen hun gang Shanghai bij avond, China's grootste havenstad en indus triecentrum aan de Jangtse kiang, slagader van de nieu we Chinese communistische re publiek. en Moskou vreest door d't rijk van bijna zevenhonderd miljoen mensen eenmaal te worden overvleugeld. En de kans daarop is groot, wan neer de industrialisatie .ve. een aan tal jaren China tot wereldniveau zal hebben opgeheven. Het is alles een kwestie ''an tijd en tijd hebben de Chinezen in over vloed; de jaren spelen geen rol van betekenis Met vallen en opstaar. met experimenteren, wordt de weg gezocht, die ongetwijfeld gevonden zal worden, ondanks de tegenwer king van het westen envan de Sowjet-Unie, die de ontwikkeling met zorg gadeslaat. Dan zal niet Moskou, maar Peking de plaats zijn, waar de toekomst van de wereld wordt bepaald. Dan zal niet langer de Sowjet-Unie, maar het Chinese Rijk met zijn honderden miljoenen het grote gevaar vormen de vrije westerse wereldl (Nadruk verboden)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 6