>ihnoï{ë >Wmth Ouders der leerlingen schonken dr Alphons Ariënssch 'n reliëf PATER JANSEN SPRAK TE LEIDEN OVER DE MISSIE Oud-minister Samkalden hoogleraar te Leiden Tekenwedstrijd 3 Odoberver. groot succes „Het dagboek van Anne Frank'' DINSDAG 27 OKTOBER 1959 1«— DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Sinds ons Episcopaat zich heeft uitgesproken over de dringende noodzaak van oudercomité's, teneinde meer samenwerking te verkrijgen tussen gezin en school, groeit hun aantal en vergadert men met een grote regelmaat. De ouderavond welke echter gis teren in de aula van de fraaie Dr. Ariënsschool te Leiden werd gehouden was méér dan een routine-vergadering. Het comité loste deze avond een belofte in, welke bij de op richting werd gedaan: de aanbieding van een wand- plaquette aan het schoolbe stuur. Bovendien was pater P. Jansen S.C.J. uitgenodigd om, in het kader van de a.s. Amate, een schets te geven van zijn missiewerk in de Congo. Aanwezig waren, namens de Stichting R.K. Scholen, de heren v. d. Horst en de Munck, het hoofd der school, de heer C. J. Wijngaards alsmede zijn volledige staf en pastoor J. A. van Cleef. Na de gebruikelijke agen dapunten, waaronder be stuursverkiezing, i.v.m. pe riodiek aftredenden, en fi nancieel overzicht, verzocht de voorzitter van het ouder comité, de heer L. J. Wage naar, aan het schoolbestuur het geschenk der ouders in ontvangst te willen nemen. De kunstzinnige plaquette werd hierna door de heer de Munck onthuld. De schepper van dit plas tisch relief, beeldhouwer Ton van Muyden uit Rotterdam, heeft de aanwezigen een toe lichting gegeven op zijn in tentie. Hij heeft, ingevolge de op dracht, 'n uitdrukking willen geven van het leven en werken van dr. Ariëns en is daar o.i. met een doel bewuste stylering en vereenvoudi ging van vorm, volkomen in ge slaagd. Het reliëf bestaat uit vier delen, waarvan het intelligente pro fiel van deze grote priester domi neert. Links onder: de priester te midden van de arbeiders, lerende de onderlinge solidariteit en verdieping van geestelijk en godsdienstig leven; daarboven: de „verbeelding" van het samengaan van de arbeiders in de op instignatie van Ariëns gestichte Kath. Werkliedenverbonden; geheel bovenaan: een weergave van een ge zond en harmonieus gezin, zijn grote doel in de verbetpn strijd tegen het drankmisbruik. Dit uit chamotte en pijpaarde ge boetseerde kunstwerk is in genoem de vier delen aan elkaar gevoegd en op een in het oog lopende plaats, vlak naast de ingang, aan de muur gemetseld: Dank De heer de Munck sprak in zijn dankwoord over de geestelijke waar de van dit geschenk: de wetenschap dat het werk van schoolbestuur en GEM. AANKONDIGING Instelling verbod tot het plaatsen van rijwielen vóór de Schouwburg Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat zij hebben besloten voor het voetpad van de Oude Vest vóór het perceel nummer 43, over de volle breedte van de Schouwburg, een ver bod tot het plaatsen van rijwielen in te stellen. Een afschrift van dit besluit is ver zonden aan de Hoofdingenieur-Di recteur van de Rijkswaterstaat, aan de door de Minister van Verkeer en Waterstaat aangewezen verenigingen, behartiging van verkeersbelangen ten doel hebbende, en aan Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland. (Advertentie). Voorlopig laat ons dat koud onderwijskrachten wordt gedragen door de belangstelling der ouders. Spr. sprak de wens uit, dat dit uiter lijke teken van gemeenschappelijke offerzin vele generaties zal inspire ren. Het schoolhoofd, de heer Wijn gaards, was ook dankbaar voor de verfraaiing van zijn gebouw en deelde mede, dat het reeds lang ver wachte schoolhek zonder dit is een school uiteraard zichzelf niet het volgend jaar zal worden ge plaatst. Tussen „nu en twintig jaar" is er naast de school een gymzaal komende, in afwachting daarvan zal het daarvoor beschikbare terrein door de gemeente worden opgehoogd en aangelegd als sportveld voor de leerlingen. Verder vroeg spr. de be langstelling der ouders voor de in gevoerde maandrapporten en over het gebleken tekort aan nachtrust van vele pupillen. In dit verband gaf hij een belangrijke tip t.a.v. het televisie-gebruik. Een aansporing tot medewerking bij het godsdienst onderwijs door controle en over horen van catechismuslessen be sloot een reeks praktische wenken. Wegens het gevorderde uur be sloot pater Jansen zijn inleiding te Steriel glas, symbool van zuiverheid? De maker van het reliëf, de heer Ton van Muyden, geeft een toelich ting. bekorten en het accent te leggen op hetgeen in de missie (soms) kan worden bereikt. Spr. deed dit door vertoning van een door hemzelf ge commentarieerde film over een kampdag van Afrikaanse Verken ners in zijn missiegebied. Het was slechts een aspect, maar door verhaal en kleurenopnamen uiterst boeiend. De explicaties van de pater waren kenmerkend voor zijn levenslustige persoonlijkheid vol grootse humor, zonder de welke, na de zegen van God, ook geen sla gen mogelijk is in de missie. Zo gaf hij ons een voorproefje van de Amate waar zijn congregatie hij vertelde het ons met duidelijke spijt niet vertegenwoordigd zal zijn i.v.m. het daarvoor geldende roulatie-systeem. Wie van ons realiseert zich, dat er in de binnenlanden van Afrika een St. Michel- en St. Josephgroep ver kenners elke dag een goede daad doen en spoor zoeken? Zij zijn zwart, maar dat is dan ook het enige verschil! Pater Jansen gaf ons stof tot nadenken en stimuleerde ons Amate-bezoek door weinig te zeg gen, maar machtig veel te tonen. In zijn dankwoord betrok de voor zitter ook de heer J. de Raay, hoofd van de St. Josephschool, die, door persoonlijke bediening en beschik baarstelling van de projector, dit leerzame programmapunt had mo gelijk gemaakt. AUTO-SERVICE GEBR. VAN ULDEN Verdamstraat 6 - Tel. 23041 Voor de vervulling van de nieuw ingestelde buitengewone leerstoel van het recht der internationale or ganisaties aan de Leidse Universiteit is bij Koninklijk Besluit van 20 ok tober 1959 benoemd tot buitenge woon hoogleraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid prof. dr. I. Sam kalden, lid van de Tweede Kamer, oud-minister van Justitie. Prof. dr. I. Samkalden werd 10 augustus 1912 te Rotterdam geboren. Hij doorliep aldaar de HBS en liet zich daarna aan de Leidse Univer siteit als student in de Indologie in schrijven. Op 27 december 1932 leg de hij het candidaatsexamen Indo logie (economische richting) af en op 31 januari 1936 het doctoraal examen Indologie (taalkundige richting). Hij promoveerde op 11 maart op een dissertatie, getiteld: „Het college van gedelegeerden uit den Volkenraad". Van september '38 tot aan zijn internering was hij ad- spirant-controleur bij het Binnen lands Bestuur in Nederlands-Indië. Vanaf januari 1946 was hij werk zaam op de afdeling Juridische Za ken van het Ministerie van Over zeese Gebiedsdelen. Gedurende het tijdvak september 1946 tot en met juni 1947 was hij secretaris bij de Commissie Generaal voor Neder lands-Indië. Van september 1947 tot en met juli 1948 was hij assistent voor het Nederlandse staatsrecht aan de Leidse Universiteit en van 1 januari 1948 tot en met 15 februari 1952 hoofd van de afdeling Wetge ving en Juridische Zaken bij het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzienig. Vervolgens werd hij tot hoogleraar in de rechts- en staatswetenschappen aan de Landbouwhogeschool te Wageningen benoemd, alwaar hij in mei 1952 zijn inaugurele rede hield getiteld: „Be hartiging van collectieve belangen in de- agrarische wetgeving". Het hoog leraarschap aan de Landbouwhoge school eindigde in oktober 1956, toen prof. Samkalden benoemd werd tot Minister van "Justitie. De nieuwe Kerk in Hoeghalen, Stockolm, die geheel in ultra moderne stijl is opgetrokken, bezit een doopvont, dat wel enig is in zijn soort: Het is geheel vervaardigd van massieve blokken Orrefors glas. Op de foto staat de sohepper van het doopvont, Sven Palmquist (1.) met deken Wilhelm Schroe- der bij zijn schepping. HET DAGBOEK VAN Anne Frank is zowel door het boek als door film en toneel bekend genoeg gewor den. Iedereen heeft het boek kunnen lezen en zeer velen zullen de film gezien hebben, maar tot nu toe was het niet mogelijk, het toneelstuk, dat door Frances Goodrich en Albert Hackettt is gemaakt, op het Leidse toneel te krijgen. De decors waren te groot. Thans heeft K. en O. echter het gezelschap van de Kon. Vlaamse Schouwburg uit Brussel weten te en gageren, dat wel beschikt over de cors, die in Leiden passen en zo za gen we gisteravond de trieste lotge vallen van Amsterdamse Joodse on derduikers gespeeld door Vlaamse tonelisten. Zij deden het uitstekend; de sfeer van het op de zolder van een Am sterdams magazijn ondergedoken handjevol Joden in de jaren 1942 '44 een sfeer, welke wij ons nog zo goed herinneren werd door het Vlaamse gezelschap volkomen aan- baardbaar weergegeven. Er was na tuurlijk één uitblinkster en dat was Denise de Weerdt, die de rol van Anne Frank speelde. Zij was één en al jeugd en beweeglijkheid en gaf een spel vol afwisseling en natuur lijke charme. Het was echter niet al leen uiterlijke luchthartigheid, het was vooral innerlijke bewogenheid, dat haar spel kenmerkte. Zo moet Anne Frank geweest zijn, toen zij haar belevenissen en gedachten toe vertrouwde aan haar dagboek. TEGENOVER DEZE centrale fi guur moesten de overige perso nages vanzelfsprekend wel wat te rugtreden. Slechts twee karakters komen nog behoorlijk uit de verf en wel de nerveuze en angstige meneer Dussel (plastisch gespeeld door Bert Struys) en de rustige nobele figuur van vader Frank (Nan de Buyl). Aan de overigen hebben de auteurs minder aandacht geschonken^ hoewel ze successievelijk gelegenheid kre gen even naar voren te treden. Tussen de 10 taferelen werd een gedeelte van het dakboek voorgele zen, wat moeilijk te volgen was, waarschijnlijk door onervarenheid met de acoustiek en de geluidsinstal. latie. De decors voldeden zeer goed. Na afloop van de voorstelling van gisteravond er zullen er nog vier voor K. en O. en twee voor de ho gere klassen der Leidse scholen vol gen hadden de Vlaamse spelers een ontroerd applaus in ontvangst te nemen. DE EERSTE VOORSTELLING van gisteravond kreeg een bijzonder cachet door de aanwezigheid van Z. Exc. de Ambassadeur van België baron F. X. van der Straten-Waillet, de culturele attaché van de Belgische Ambassade dr. A. Mariën, de attaché van de Ambassade van de Unie van Zuid-Afrika en mevrouw Brand, de burgemeester van Leiden en mevr. Van Kinschot, de wethouders Men ken, Jongeleen, Stolp en mr. Drij- ber met hun dames, verschillende vertegenwoordigers van het Minis terie van O. K. en W., n.l. dr. J. Huls- ker, directeur van de afdeling Kunst zaken mr. A. v. d. Ent, chef van het Kabinet van de Minister van O; K. en W., de heer B. J. E. M. de Hoog, hoofd van de afdeling buitenlandse betrekkingen, allen met hun dames, alsmede de heer en mevrouw Diels Wasserman. De door de 3 October Vereeniging uitgeschreven tekenwedstrijd voor de lagere scholen waarbij de leer lingen hun indrukken vgn het 3 ok toberfeest in tekeningen konden vastleggen heeft een rijke oogst opgeleverd. Niet minder dan 23 scholen heb ben ingezonden; de jury zal ruim 350 tekeningen moeten beoordelen. Er zullen geen individuele prijzen worden toegekend, doch alle scholen die ingezonden hebben, ontvangen 'n geschenk, terwijl voor bijzonder ge slaagde collecties nog extra attenties zullen worden uitgereikt. De jury hoopt binnen enkele we ken gereed te zijn met de beoor deling. De uitslag zal niet alleen aan de scholen, doch ook in dit blad be kend gemaakt worden. Zonder te willen vooruitlopen op het oordeel van de jury, bestaande uit de dames J. Jonquière, L. J. Steinbach-Jansen en H. G. Filippo en de heren G. A. Baljeu, J. B. Vol kers en A. G. de Kruijf, kunnen wij toch wel mededelen, dat de inzen dingen verrasten door originaliteit en uitwerking. Het ligt dan ook in het voornemen van het bestuur der 3 October-Vereeniging t.z.t. de in zendingen geheel of gedeeltelijk ten toon te stellen. Wij hopen spoedig de uitslag van de jury te kunnen bekend maken. Vele „jonge kunstenaars" zullen waarschijnlijk reikhalzend uitzien naar een onderscheiding van hun school. BIOSCOPEN De films in de week van 2330 oktober zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „De nacht der vrijgezel len", volwassenen. Lido: „Moutarde van Sonansee" alle leeftijden. Luxor: „The third man", 14 jaar. Trianon: „Room at the top", vol wassenen. Rex: „Tot de revolvers zwegen" 14 jaar. (Donderdag: „Stella's sleutels" 18 jr). Van 31 oktober tot 8 november A. C. VAN PARIDON f Gisternacht is plotseling op zeven- tigjarige leeftijd in Leiden overleden de heer A. C. van Paridon. De heer Van Paridon is o.m. jaren lid geweest van de Coöp. Boerenleenbank in Lei den, ere-lid van de Coöp. Groentevei ling en commissaris van de N.V. Melkinrichting en Zuivelfabriek „De Hoop" in Katwijk. Hij was zeer ge zien bij deze ondernemingen. Woensdag 28 oktober zal de gezon gen Requiemmis in de kerk van de H. Leonardus aan de Haagweg in Lei. den worden gehouden. LEIDFNAAR PROMOVEERDE TE WAGENINGEN Gisteren is aan de Landbouwho geschool te Wageningen bevorderd tot doctor in de landbouwkunde ir. L. Wartena, geboren te Leiden, na verdediging van een proefschrift met stellingen, getiteld: „Het klimaat en de verdamping van een meer in Cen- traal-Irak". Promotor was prof. dr. W. R. van Wijk. hoogleraar in de na tuurkunde, de metereologie en de klimatologie. Wat leTers schr5iven KRINGVERGADERING LEIDEN L.T.B. Onverklaarbare natte pulpaflevering. Op de gehouden kringvergadering van de L.T.B. op donderdag 15 okt. werd de vraag gesteld „hoe het mo gelijk was, dat natte pulp werd af geleverd in schepen die slechts een inhoud hadden van 160 ton en bij de veehouder zich aandienden, als be vracht te zijn met 180 ton pulp. Wij hebben ons in verbinding ge steld met de schippersbeurs te Rot terdam en een beëdigd ijkopnemer. Hieruit blijkt, dat het vrijwel uit gesloten is, dat een schip van 160 ton met 180 ton natte pulp geladen kan zijn. En kleine overlading is mogelijk, doordat men over het ijk heeft geladen, dat kan de schipper echter in aanraking komen met de rivierpolitie. Elk schip dat de werf verlaat wordt geijkt en krijgt daarmee een belangrijk document n.l. de meet brief. Daarin staat aangegeven voor elke 1 c.m. van zijn diepgang hoeveel belading dit schip heeft, tot in kilogrammen nauwkeurig. Bovendien moeten ontvangers van natte pulp, die een partij pulp kopen onderscheid maken tussen het kopen van pulp en de verscheping. Dit zijn twee geheel afzonderlijke zaken. Bij het kopen is contractueel vastgelegd, dat men o.m. genoegen moet nemen met 10 pet. meer of minder dan de afgesproken partij. Dit is logisch, omdat aan de fabriek bij de bela ding een zekere marge in acht moet worden genomen, daar zonder deze clausule meerdere malen het ijk zou moeten worden opgenomen. Het twee de n.l. het vaststellen van het kwan tum wordt aan de fabriek gedaan door het opnemen van het ijk. Wanneer nu een ontvanger twij felt aan de hoeveelheid die op het connossement vrachtbrief staat, door de vergelijking van meetbrief en het meegebrachte connossement, dan kan hij voor een geringe ver goeding het geladen kwantum pulp opnieuw laten opnemen door een be ëdigd ijker. Deze zijn in de omge ving gevestigd in o a. Leiden, Zeven hoven, Alphen aan den Rijn, enz. Dat men bij pulp met een zeker onderwicht rekening kan houden door het uitgepompte water is redelijk. Een connossement afgeven door de leverende fabriek, met een zoals in het voorbeeld aangehaalde overla ding is practisch uitgesloten. TH. W. J. VERHOEF. Alphen aan den Rijn.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 6