$LmaGAT Scherp D&ö j f\d~ 40-jarig jubileum de heer D. G. v. Eek ATTENTIE Zr. Miriam hield causerie over opvoeding voor ouderavond van St.'Barbaraschool GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT LEIDEN DINSDAG 27 OKTOBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 v C* itoQ/ Sinds het offici61e stadsplan van de gemeente verschenen is zijn ze in Leiden bij bosjes opgestaan: de ama teur-stedebouwkundigen. Ze dempen met één pennestreek de Nieuwe Rijn en ontwerpen een doorbraak, waar van zelfs de oude Vandalen kippevel zouden krijgen. Laatst zaten zaten wij bij zo'n plannenmaker. Hij had een mooie kaart van de Sleutelstad voor zich en bediende zich van draadjes wol, die welwillend door haar, die hem op een morgen in mei eeuwig trouw beloofde, welwillend waren afge staan. Voorts maakte hij gebruik van 'n suikerlepeltje, drie eierdopjes en 'n inktpotje. „Kijk", zei hij en hij plaatste een eierdopje op de Hooglandse Kerk- gracht, hier had ik me een parkeer plaats gedacht en als het verkeer nu met een grote boog via de Middelweg tot aan de Haarlemmerstraat komt". „Dat kan niet" zei zijn vrouw. De vriend, die er echt in was en juist met enige moeite het draadje wol in de juiste boog had gelegd, keek verdwaasd vóór zich, maar ne geerde de interruptie. Na enig zwij gen: „En als dan de verkeersstroom, die van west naar oost via een ge dempt Rapenburg deze koers gaat nemen „Dat kan niet" zei zijn vrouw op nieuw. Weer die glazige blik van een ge pijnigde geest, die weigert zich uit zijn geniale concentratie te laten halen. en bij dit eierdopje is aange land dan krijgen we hier een ver- verkeersplein, waar heel Nederland jaloers op kan wezen". Hij lachte een triomfantelijk lachje en zette zijn inktpot aan zijn mond, omdat hij het te onrechte voor zijn glaasje „oude" hield. „Prutsers zijn 't", glimlachte hij. Moet je dat stadsplan zien. 't Rizzelt van de fouten en dat zou nou nog niet zo erg zijn, als het bovendien niet als uitgangspunt had, dat de burgers van Leiden tóch gek zijn en er geen fluit van snappen. Ze rom melen maar wat an met dat plan. Hier een stukje doorbreken, daar een grachie dempen, maar ze komme niet tot het grote werk. En wat doet de raad? Ja knikken! Hij keek weer naar zijn plan. „Dat eierdopje daar wordt 'n grote sport hal" zei hij. „Dat kan niet", zei zijn vrouw eens te meer. Eindelijk slóeg het aan. „Wat zit jij toch te meieren met je dat kan niet? Wat kan dan niet." „Dat rooie eierdopje, dat ben ik al weken kwijt", zegt .ge. Hoe is het mogelijk, dat 't tóch terecht is gekomen." Op dit moment ging de inktpot om en een zwarte stroom baande zich een weg door de huizenzee van Leiden van het station tot aan de Lammen- schansweg. „Dat wordt mijn Noord-zuidver binding, zei hij grimmig. We keken gefascineerd naar de trage inktstroom die dit moment op zijn baan het stad huis meenam. „Dat kan niet", zei toen ónze vriend. CENTRIFUGES vanaf PI70.- Fa. DUSOSWA - LEIDEN (Advertentie) potlood Er is géén bejaardensociëteit in de Herensingelparochie donderdag a.s meldde men ons, want de zaal is niet beschikbaar. De wind heeft vier schoorsteen brandjes op zijn naam: aan de Gorte straat, Prins Frederikstraat, Willem- straat en Bernhardkade. Een brandje was er ook aan de Groenhazengracht, waar een zeven jarige, alleen thuis gelaten, een ge slaagde poging deed de kachel aan te steken en zich hierbij van petro leum bediende. Er ontstond een steekvlam en de schoorsteenloper verbrandde. Gelukkig hebben buren het vuur bijtijds kunnen blussen. Voorts was de oogst aan dakpan nen groot. Hier en daar moest de brandweer een gammele schoorsteen stutten. Een felle windstoot heeft van middag omstreeks half twee een Re- nauldje, dat op de Oude Singel ter hoogte van de Pelikaanstraat gepar keerd stond, zodanig parten gespeeld, dat het voor de ogen van zijn eige naar, die zich juist naar zijn wagen wilde begeven, met een luide plons van de hoge wallekant in het woe lige water dook. De eigenaar, die we gens de korte tijd van parkeren het niet nodig gevonden had de hand rem te gebruiken, moest machteloos toezien, dat zijn wagen lustig naar het midden van de waterweg dreef. Een aan de zijde van de Oude Vest gelegen schuit werd losgemaakt en deze duwde de auto weer naar de kant, waar behulpzame handen hem spoedig aan banden hadden gelegd, in afwachting van een kraanwagen. Gisteren herdacht de heer D. G. van Eek, hakker-bezorger bij de N.V. v/h Z. v. d. Meij alhier, het feit, dat hij vóór 40 jaren in dienst trad bij ge noemde vennootschap. Op uitdrukkelijk verzoek van de jubilaris beperkte de huldiging zich tot een intieme samenkomst met di rectie, personeel en depothouders welke gistermiddag in de cantine der N.V. plaats vond. De heer van Eek werd namens de Directie in hartelijke bewoordingen toegesproken door de heet- W. La- tooy, die de jubilaris dank bracht voor de bewezen uitstekende diensten in de afgelopen lange periode van 40 jaar. De heer Latooy deed zijn speech vergezeld gaan van de ge bruikelijke enveloppe met waarde volle inhoud. Namens personeel en depothou ders sprak het oudste personeelslid, de heer A. Strijk, die, zelf reeds meer dan 44 jaar in dienst der N.V. zijnde, uiteraard de gelegenheid aangreep om enkele oude voorvallen op te ha len. Ook de heer Strijk beëindigde zijn toespraak met de overhandiging van een stoffelijk blijk van waarde ring. Voor de Algemene Bond Voedings- en Genotmiddelen, waarvan de heer van Eek ook reeds zeer lang lid is, sprak de heer F. Knaap, voorzitter van de afdeling Leiden, die in zijn toespraak wees op de wel zeer gewij zigde omstandigheden in sociaal op zicht en op de totaal veranderde verhoudingen tussen werkgevers en werknemers, alhans in de goed-ge- organiseerde bedrijven. Ook de heer Knaap overhandigde de jubilaris een passend cadeau, het geen eveneens geschiedde door de heer J. C. Mattaar, die de heer van Eek kwam gelukwensen namens de directie en vertegnwoordigers van de Meelfabrieken „De Sleutels" en „Koechlin". Burgerlijke Stand Geboren: Pieter zn van P. Hoppen brouwer en E. W. Klein; Norbert zn van J. F. van Druten en T. Vernet.; Wilhelmina Geertruida Maria dr van L. A. J. Kooijman en G. M. E. Greve; Petrus zn van F. J. Rewijk en J. B. Wassenaar; Maria Hendrika dr van H. W. Joustra en A. Kloosterboer; Carolina dr van K. B. Botermans en A. de Leeuw; Martinus zn van M. Fabst en M. J. van Boxtel; Louise Henriette dr van M. de Hoog en J. C. de Filter; Carla dr van I. C. Brus- see en J, van Winkel; Franciscus Jo hannes Antonius Joseph zn van H. van Dijk en J. C. M. Molenkamp; Johannes Cornelis Jozef zn van H. P. de Bruijn en A. E. Buikstra; Ilse Mar garet dr van C. de Vreugd en P. Zwanenburg. Gehuwd: J. Scharloo en H. A. T. Huijzendveld; W. J. Meijers en C. Neuteboom. Overleden: N. van Kampen 80 jr, man; J. Kooreman 78 jr, vrouw; J. N. de Koning 54 jr, man; M. Monteba 40 jr. man; P. E. van Ommeren Ofa- rell 83 jr, weduwe van Y. Kuipers; C. A. Allers 94 jr, man; W. Korswa- gen 76 jr, man. De grote Televisie- en Radio show VAN PONSIOEN en Zoon vindt U woensdagavond 28 oktober 7 uur in het R.K. parochiehuis. Hazerswoude Groenendijk VRIJE TOEGANG (Advertentie). Leidse Universiteit Op vrijdag 6 november 1959 te 4 uur hoopt dr. E. den Tex, benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der Wis- en Natuurkunde zijn ambt openlijk te aanvaarden door het uit spreken van een rede in het Groot- Auditorium. Met een kort woord opende gister avond de heer H. J. W. Elemans, in zijn kwaliteit van voorzitter van he* oudercomité St. Barbaraschool, de ouderavond. Hij zei verheugd te zijn over de grote opkomst, temeer daar het weer nu niet bepaald tot het verlaten van de warme huiskamer noodde. Het hoofd van de school, zuster Miriam, hield daarna een causerie met als onderwerp „Contacten tussen gezin en school". Contacten leggen, aldus zr. Miriam, is een band smeden tussen personen, samenwerking kwe ken, samen de juiste weg tot een ge steld doel vinden. In dit geval met als middelpunt het kind. De opvoe ders, de ouders en het onderwijzend personeel, moeten in vertrouwen en liefde die weg zoeken voor het kind, waardoor het zijn geluk weet te vin den. Opvoeden, is volgens spreekster, met een goed woord en een juiste houding het kind een voorbeeld stel len. Het contact met de school is vooral gelegen in het begrip van de ouders voor het streven van de leerkrachten. Zij kunnen helpen door bij moeilijkheden persoonlijk contact te zoeken. Orde is, aldus zr. Miriam, een be langrijke factor bij de opvoeding van het kind. Hierdoor wordt het kind gevormd tot een goed mens, tot een volwassene, die zijn plaats ip de maatschappij weet te vinden. Orde is ook te vinden in de gehoorzaam heid, een punt waarover de laatste tijd nogal iets te doen is geweest en spreekster is zich bewust hiermee op glad ijs te komen. Tegenwoordig wordt teveel de nadruk gelegd op de vrijheid van het kind. Hier is ech ter waakzaamheid geboden. Zeker moet het kind de kans krijgen zelf een verantwoordelijkheidsgevoel te kweken. Het kind moet ook het gezag be grijpen; weten waarvoor het ge straft wordt of waarom iets verbo den wordt. Het mag nooit de indruk krijgen dat het naar willekeur behan deld wordt. „Mag men tegenwoordig nog eisen stellen aan het kind?", vroeg zr. Mi riam. Zeker mag men dat. Door b.v. de eis te stellen, dat het kind tijdig zijn huiswerk af heeft, kweekt men plichtsbesef, een onmisbare eigen schap voor het latere leven. Zij waar schuwde de ouders ook om niet alles voor het kind te willen doen. Het moet zelf ook een "kans krijgen. Wan neer het alles klaar vindt op zijn weg, zal het kind lui worden en een minderwaardigheidsgevoel is zeker niet denkbeeldig. In het kort wees zr. Miriam nog op de plicht van de ouders om con trole uit te oefenen op het huiswerk. Hierbij- legde zij vooral de nadruk op het leren van de katechismus, die zeker aan deze tijd is aangepast en waar nodig nog vereenvoudigd wordt. Ook het leren van de gebe den, waaraan op school reeds de no dige aandacht wordt besteed, is van esentieel belang. Vaak blijkt #in de practijk, b.v. het z.g. huwelijks examen, dat men van godsdienstken nis geen notie heeft. Toezien op het regelmatig ontvan gen van de sacramenten is een taak voor de ouders, welke echter veelal dóór de school is overgenomen. Vaak door oorzaken, die buiten de schuld van de ouders liggen, zo meende spreekster. Tot slot wees zr. Miriam er op, dat de ouders het advies van het onder wijzend personeel, waar het de keu ze van de studie betreft, niet in de wind moeten slaan Is een kind niet geschikt voor middelbaar onderwijs, volgens de leerkracht, stuur het dan ook niet naar zo'n school. De ouders moeten op dit punt vertrouwen heb ben m het deskudig advies van de desbetreffende leerkracht. Met het verzoek om in innige sa menwerking, gedreven door zorg en liefde voor het kind, te streven voor het geluk van dit kind, besloot zr. Miriam haar lezing. Na de pauze werd de Franse film „De Afvallige" vertoond. Hierin wordt het probleem van een afvallige pries ter in Frankrijk behandeld. In niet altijd even gelukkig gekozen beel den, wordt de geschiedenis van deze afvallige uitgebeeld. Na vele erva ringen wordt hij op het laatste door een jong priester naar de Kerk terug gevoerd. Voor deze film bestond bij de aanwezigen grote belangstelling. Leidse Agenda WOENSDAG, 28 OKTOBER Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk, kwart \oor zeven nam. K.A.B.-St. Jozef. Kindermiddag (1013 jaar) Maria Gijzensteeg, half drie nam. Volkenkundige lezingen. Dr. P. H. Pott over „Tibet", Rijksmuseum v! Volkenkunde, 8 uur nam. Kath. Vrouwengilde. Missie-avond. Pater Hombergen S.A.M. over: „Fa milieleven in Afrika". In den Ver gulden Turk, 8 uur nam. Leidse Assurantieclub. Alg. Wedu wen en Wezenwet, De Burcht, 8 u. nam. Expogé. Mr. J. P. Idenburg „Erva ringen van een Afrika-reis", Snouck Hurgronjehuis Rapenburg, 8 u. nam. K.A.B. Vergadering van de Wijk- besturen, ,,'t Gulden Vlies", 8 uur nam. „St. Antonius", R.K. Horecaf-per- soneel, vergadering café Seisveld, Haarlemmerstraat 22, 24 uur nam. Jeugd-filmvoorstelling. In alle Leidse bioscopen, behalve in het Lido-theater, matineevoorstellingen van K. O., alleen toegankelijk voor jeugdgroepen. APOTHEKERSDIENSTEN Geopend apotheek Haven Haven 18, tel. 20085. Geopend apotheek Doeza, Doe- zastraat 31, tel. 21313. WASSENAAR TIEN JAAR DIERENBESCHER MING IN WASSENAAR In Kasteel Oud Wassenaar heeft maandagavond de afdeling Wasse naar van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren het tienjarig bestaan herdacht. Verschil lende genodigden woonden de jubi leumsamenkomst bij.: de burge meester van Wassenaar en mevrouw J. baronesse Van Wijnbergen-Mi- chiels van Kessenich, de voorzitter van het hoofdbestuur, dr. mr. W. Hugenholtz uit Leiden, bestuursle den van de zusterafdelingen Noord- wijk, Katwijk en Oegstgeest en een bestuursdeputatie van de vereniging Nationale Dierenzorg. De voorzitter van de afdeling, mr. A. Zwanenburg, sprak over de afgelopen tien jaren, waarin door de afdeling veel werk verzet werd. Het ledental steeg tot 578. Een van de successen van de afdeling was het feit, dat in de Was- senaarse politieverordening ver schillende bepalingen ter bescher ming van de dieren werden opgeno men en dat o.m. het houden van kettinghonden verboden werd. De heer Zwanenburg sprak over het werk van Dierenbescherming in groter verband en constateerde met spijt, dat de 5 jaar geleden in ont werp ingediende Dierenwet nog steeds niet tot stand gekomen is. De voorzitter deelde tenslotte mede, dat de burgemeester het ere voorzitterschap van de afdeling heeft willen aanvaarden. De burge meester, dr. S. F. A. C. M. baron van Wijnbergen hield daarna een toe spraak, waarin hij het afdelingsbe stuur gelukwenste en constateerde, dat in de eerste tien jaren veel goed werk gedaan werd. Dr. mr. Hugenholtz bracht de ge lukwensen van het hoofdbestuur over. Wassenaar is een bloeiende af deling en een belangrijke tak aan de boom van de Nederlandse dierenbe scherming. Ook deze spr. bracht de Dierenwet ter sprake. De voorzitter, mr. Zwanenburg sprak daarna woorden van dank tot leden, die zich zeer verdienstelijk hebben gemaakt voor de afdeling. Mevrouw A. van Kempen-Gerritsen werd verrast met de mededeling, dat zij wegens haar grote verdiensten benoemd is tot lid van verdienste. Mr. J. van der Veen Vonk, voorzit ter van het jubileumcomité, waarvan mevrouw Van Wijnbergen erepresi dente was, bood daarna aan het be stuur een bedrag van ruim 4000. aan, dat door de burgerij van Was senaar bijeengebracht is. Het officiële gedeelte werd beslo ten met de uitreiking van twee prij zen in de door de afdeling georga niseerde opstelwedstrijd, fesp. .een eerste prijs aan de 16-jarige Ruud Veldman een een tweede prijs aan de 15-jarige Elly Jongeneel, beide leerlingen van de Schout bij Nacht Doormanschool. Aan de prijswin naars van de lagere scholen zullen de prijzen op 9 november a.s. wor den uitgereikt. Na de pauze hield de heer G. de Josseling de Jong. een interessante causerie over „Omgang met dieren". No. 539. Horizontaal: 1. zeehond,, 3. zandheuvel, 5. voertuig, 7. gravure, 9. schone jongeling, 11. titel (afk.), 12. soort onderwijs (afk.), 13. bijwoord, 16. gewicht, 17. boom, 19. cilindervor mig voorwerp, 20. 12 gros, van kno pen. Verticaal: 1. kledingstuk, 2. eet, men van, 3. ontkenning, 4. werpstrik, 6. bijb. figuur, 8. brugje over een smal water, 10. lichaamsdeel, 11. elpenbeen, 14. eiland van Estland voor Üe Golf van Riga, 15. levens lucht, 18. landtong. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 538. Horizontaal. 1. Kenia, 5. stal, 6. doek, 8. sla, 10. Noë, 13. boa, 15. omstreeks, 16. pat, 17. nat, 18. one, 20. lire, 22. Goor, 24. kroon. Verticaal: 1. ka, 2. els, 3. Ida, 4. Ao, 5. sinopel, 7, knaster, 9. leren, 11. oma, 12. Est, 13. ben, 14. Oka, 18. oer, 19. ego, 21. R.K., 23. on. J. C. Somer en fam., wetensch. hoofd ambtenaar, Klikspaanweg 1; G. H. Kla- sens en fam., wolwever, Abr. Crijns- senstr. 8; J. van der Ziel en fam., huis houdster, Haarlemmerweg 29; A. G. Hor- sting en fam., procuratiehouder, a.b. Haagweg t.o. 190; F. W. G. A. van Glab-r beek en fam., rijksambtenaar, Jul. v. Stolberghof 55; B. van der Sanden en fam., chef kettingscheerder, Abr. Crijns- senstr. 2; J. J. G. de Jong en fam., mi litair, Damlaan 18; J. C. Voorthuis en fam., arts, v. Vollenhovenplein 54; T. van der Hammen en fam., geoloog, Mari- enpoelstr. 63; C. J. de Vries, Zeeman laan 36; C. Wassing, scheepstimmerman, Mariënpoelstr. la; A. Elzinga, chauffeur, Falckstr. 11; J. S. de Graaf, Rapenburg 131; E. A. Meijer, Duyvendakstr. 12; H. van der Waal, Klikspaanweg 18; M. Sie- raa geb. van der Kraan, Groenoordtstr. 36; J. H. F. Koot, Plantsoen 93; P. T. van Breugel, Klikspaanweg 14; A. C. M. Veraart, J. W. Frisostr. 1; J. Kars, Witte Singel 96; H. G. Vrijburg, Johan de Wittstr. 46; A. B. C. Wip, 1.1. verpleeg ster, Rijnsburgerweg 10; A. F. M. Ooster- baan, Anna v. Burenhof 40; G. C. Vis, Decimastr. 19; Jongvrouw E. H. Scho- rer, verpleegster, Rijnsburgerweg 10' J. Haantjes, Klikspaanweg 7; F. J. Lunen- berg, militair, Kanaal weg 115; A. M. de Vries, Haarlemmerstr. 119; H. Pons6en, Oude Vest 35; M. J, T. Winkelmolen, correspondente, Stadhouderslaan 30; R. J. in 't Veld, Witte Singel 85; C. J. G. den Os, verpleeghulp, Oostdwarsstr. 36; J. van Beelen, chauffeur, Hoge Rijndijk 109a; H. J. Cuijpers, militair, Buys Bal- lotstr. 42; S. A. Terwal, Groenhovenstr. 21; M. E. Smalbraak, Gerrit Doustr. 12; M. F. Gerla, Maredijk 173; L. J. M. Wiegman, Noordeinde 50; M. H. Krayer van Aalst, 1.1. verpleegster, Rijnsburger weg 10; D. G. van Vliet, Rapenburg 117a; J. N. Kanters, Roodborststr. 52; H. Bruins Slot, Johan de Wittstr. 45; A. C. M. Dellaert, Rijn- en Schiekade 38; R. M. L. M. Magnee, Hogewoerd 156; P. Bijl, 1.1, verpleegster, Oude Vest 173; J. E. M. Jaspers, welfare-leidster. Hoge Morsweg 104; J. M. Westerhout geb. de Groot, Fagelstr. 29; M. E. Dreef, steno typiste, Rijnsburgerweg 5; C. H. Wij- nands, schoonheidsspecialiste, Oude Rijn 2a; G. H. van Klaveren, verpleegster, Rijnsburgerweg 10; B. van Woerden, lerares, Mariënpoelstr. 39; E. S. Tjon Pian Gi. Maredijk 161; E. J. C. M. de .Haan geb. van Son, verpleegster, Meij- erskade 12; C. van der Woerd, Ooster- dwarsstr. 15; K. Grovenstein, verpleeg hulp, Witte Rozenstr. 21; M. Schlagwein geb. van der Lans, Beschuitsteeg 1; H. R van Gunsteren, Witte Singel 11; A. Harte, Jan v. Goijenkade 19; J. A. Schrijer, kelner, Tasmanstr. 70; R. de Ridder, militair, Marnixstr. 133; J. de Vries, chauffeur, Weidehof 7; H. C. Weg man, Klikspaanweg 7; W. Brussaard, Klikspaanweg 17; A. M. van der Poel, Herensteeg 21a; M. O. Ramondt, Zoeter- v. oudsesingel 52; A. J. Knap, Rapenburg 96; J. W. de Klerk, verpleeghulp, Me- zenstr. 2; R. Bethwell, hulp i. d. huis houding, Rijnsburgerweg 11; G. Scheer, Haarlemmerstr. 119a; W. van Maanen geb. Postma, Rijnsburgerweg 140; L. W. Koster van Groos, Levendaal 39; A. Nau- ta, 1.1. gezinsverzorgster, Rijnsburgerweg 151; A. P. J. M. Driessen, Zoeterwoudse- weg 140; J. A. Oude Elferink, verpleeg- G. Ligtvoet en fam., Sophiastr. 13 naar Voorschoten, Albert Schweitzerplantsoen 11; R. J. Belonje en fam., Apothekers- dijk 15 naar Leiderdorp, Resedastr. 49; A J. Blansjaar en fam., Formosastr. 20a naar Australië; P. van der Gunst en fam., Tesselschadestr. 30a naar Rijswijk, ZH, L Bouwmeesterstr. 18; G. van Rij en fam., Akkerhof 33 naar Oegstgeest, Hoge Morsweg 118; F. J. van der Meijden en fam., Oltmansstr. 6 naar Utrecht, Spie- ghelstr. 45; P. J. de Haas en fam, He- renstr. 17 naar Katwijk, Bosplein 36; L. Kivit en fam,, Rijn- en Schiekade 66 naar Utrecht, Nansenlaan 95; J. Olivier en fam., Garenmarkt 19 naar Voorschoten, Chr. Huygensstr. 5; K. A. Post en fam., Oppenheimstr. 59 naar Eindhoven, Ren- dierveld 34; H. Delleman geb. van Pijke- ren en fam., J. v. Stolberghof 16 naar Putte NB, St. Dyonisiusstr. 63; N. R. W. Mooijman en fam., Zoeterw. singel 104 naar Arnhem, Bauerstr. 31 III; C. Beijer, Os en Paardenlaan 44 naar 's-Graven- hage, Houtzagerssingel 12; J. P. Koek geb. Aarts, Groenesteeg 59 naar Voor schoten, Valkenburgseweg 18; A. Koore- vaar, Hooigr. 90 naar Oegstgeest, Oran jelaan 17; A B. Groeneveld, Haarlem merstr. 295a naar 's-Gravenhage, Betje Wolffstr. 47; A S. I. C. Beijer geb. de Vogel, Janvossensteeg 51a naar 's-Gra venhage, Houtzagerssingel 12; P. C. Cal- k.oen, Rijnsburgersingel 10 naar Maar- sen, Diependaalsedijk 17; W. P. Ouwens. Morslaan 52 naar Enschede, Fokkerweg, vliegbasis Twenthe; J. J. Streefkerk, Groenhovenstr. 25 naar Delft, v. Heem- strastr. 5; Djohan Achwarizmi (Teukoe Ne), Buitenrlststr. 2a naar 's-Graven hage, Fr. Henndriklaan 279; T. (Wordt vervolgd) WARMOND SURINAAMS ORKEST „GUYANA" SPEELDE VOOR K O-WARMOND De eerste uitvoering in het sei zoen 1959/1960 van K O-Warmond is goed geslaagu door dr. G. D. van Wengen met het uit Surinamers be staande orkest „Guyana" naar War mond te laten komen. Dit optreden vond plaats in het Trefpunt. Dr. van Wengen opende de avond, door een en ander te ver tellen over Suriname en haar inwo ners. Daarna introduceerde hij het orkest, dat bestond uit 6 heren en 1 dame. Hij gaf de nodige uitleg over de exotische instrumenten, welke ge bruikt werden en gaf een uiterst in teressante toelichting op de gespeelde nummers. Het begon reeds op de markt in Paramaribo. Het was vermakelijk om te zien en te horen hoe de waren aan de man en aan de vrouw ge bracht worden. Na enige tijd in deze stad te hebben rondgedoold, trok men het oerwoud in,1 steeds met het or kest. De leden van het rokest zorg den me hun guitaren, ukelele, trom men, slagstokjes, maracca's en kla rinet voor de juiste West-Indische sfeer. Na afloop kreeg het orkest een daverende ovatie die nog een extra slotnummer uitlokte. Na al spelende door de zaal getrokken te zijn, verliet „Guyana" het podium. De voorzitster van K O, me vrouw Von Fisenne dankte in enthousiaste en hartelijke bewoor dingen Dr. van Wengen en de leden van het orkest voor hun komst naar Warmond. Zij riep hen geen „vaar wel" maar een „tot weerziens" toe, hetgeen van alle aanwezigen bijval kreeg. Tenslotte bood zij het vrouwe lijk lid van het orkest een bouquet bloemen aan. VOORSCHOTEN Rijwielbergplaats. De r.k. jon gensschool telt thans 253 leerlingen en er is een rijwielbergplaats voor 30 rijwielen. Een afzonderlijke berg plaats voor de rijwielen van het on derwijzend personeel is niet aanwe zig. B. en W. stellen de raad voor de bergplaats uit te breiden, zo, dat er 60 rijwielen gestald kunnen worden en bovendien een afsluitbaar gedeel te te maken voor 7 rijwielen voor het onderwijzend personeel. De kos ten hiervan worden geraamd on f 4000, Onderwijsvoorzieningen. In de komende raadsvergaderingen komen diverse onderwijsaangelegenheden in behandeling. Zo vraagt de school met de Bijbel aanschaffing van handenar- beidmateriaal o.a. een vaste wand kast, 2 vier-persoons werkbanken en 4 tafels met taboqjrets. Voorts een ronde klei-tafel en een zand- en wa tertafel. De kosten worden geraamd op ƒ3070,—. De Parkschool gaat haar banken van 30 jaar geleden vernieuwen. 40 Banken zijn er nodig en voorts en kele klassebureaus, een lessenaar met Laatste Berichten STORMSCHADE IN AMSTERDAM De storm eiste zijn eerste slachtof fers te Amsterdam reeds vannacht cm half vier, toen een woonboot in de Lijnbaansgracht bij de Driehoek straat kantelde en volliep. Dank zij de 28-jarige betonvlechter A. A. van Essen, die juist voorbijkwam toen de boot begon te zinken en prompt een ruit intrapte, konden de vier bewo ners worden gered. Van Essen liep echter een snij wond aan een been op en moest zich in het Binnen-Gasthuis laten verbinden. Van de inventaris der bewoners, de 54-jarige schipper P. Brouwer, diens vrouw, dochter en een 23-jarige man, kon niets worden gered. SCHEPEN IN NOOD Het vlaggeschip van de Holland- Amerikalijn, de Rotterdam, en het Amerikaanse passagiersschip United States raakten door het ruwe weer in het Kanaal over tijd. De Rotterdam die dinsdagmorgen op de thuisreis van New York Southampton had moeten aandoen bleef op zee. Men verwacht, dat men later op de dag op de rede van Southampton de pas sagiers voor Engeland in veerbootjes zal overzetten. De United States bleef in Le Havre. LUCHTVAART OP SCHIPHOL ONDANKS STORM NORMAAL In de loop van vandaag wakkerde de sterke wind op de Amsterdamse luchthaven tot stormkracht aan en er werden stoten gemeten van 90 km per uur (windkracht tien). De gemid delde kracht van de storm, die uit zuid-westelijke tot zuidelijke rich ting kwam, lag op de grond gemeten op 70 km per uur. Het luchtverkeer ondervond geen vertraging van de ongunstige weersomstandigheden. Hoewel de winden voor de vliegtui gen die uit New Yörk over de oceaan naar Schiphol vlogen, niet op alle gedeelten even gunstig waren, no teerde men toch gemiddeld een uur voorsprong op het vastgestelde sche ma voor elk toestel. ZANDSTORMEN TE BUDEL Tussen tien en elf uur vanmoi'gen hebben bij Budel hevige stof- en zandstormen gewoed. Voor het ver keer veroorzaakte dit moeilijkheden op de provinciale weg van Maar- heeze naar Budel en in en om de le gerplaats Budel. De auto's moesten nu en dan met groot licht rijden om dat het zicht geheel verduisterd was. Omstreeks elf uur ging het regenen. MINISTER STELDE GEDEELTE RIJKSWEG 13 IN GEBRUIK Staande op een podium, dat bij de Doenkade op rijksweg dertien stond, regen en storm trotserend, heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, de heer H. A. Korthals, vanmorgen het gedeelte DelftOverschie van de wég 's-Gravenhage-Rotterdam (rijks weg 13) weer voor het verkeer Open gesteld. Hij deed dit door op een knop te drukken, waardoor een sirene ging loeien. Diit was weer het teken dat al het riidende materieel van de aan nemer dat deze aan weerszijden van het viaduct Doenkade op de rijksweg had ongesteld, de rijbanen vrij te ma ken. Nadat nog de minister eigen handig een verbodsbord had wegge haald kon het gemotoriseerde ver keer zich weer over de weg ontfer men. MILITAIR TIJDENS GYMNASTIEK OVERLEDEN Vanmorgen is in de Koning Wil lem II kazerne te 's Hertogenbosch bij het begin van een gymnastiek oefening de 19-jarige ongehuwde dienstplichtige soldaat A. F. Swets uit Hardinxveld-Giessendam onwel geworden, in elkaar gezakt en. ter plaatse overleden. De jongeman was ingedeeld bij het depót Genietroepen te 's Hertogenbosch. bijpassende stoelen. De kosten wor den geraamd op 4900, De openbare u.l.o. heeft behoefte aan een 20-tal banken. Kosten 110,Voor de Parkschool kunnen thans definitieve schooltuintjes wor den gesticht. Deze tuintjes kunnnen worden aangelegd nabij de gemeen telijke kwekerij. De kosten hiervan zullen naar raming bedragen 800, In de vacature van mej. Wester weel stellen B. en W. voor, te benoe men als onderwijzeres in vaste dienst aan de openbare Parkschool mevr. UittenbogaardSmits. Verkoop van bouwgronden. Voor de grond in het plan Adegeest heb ben zich bij de gemeente voor de uit voering van planrifen tot de bouw van eengezinswoningen in open bebou wing een vijftal gegadigden gemeld. Dit zijn de fa. Brandwijk te Slie- drecht, die twee bungalows wil bou wen. Grondprijs 22.— per m2. De heer A. H. J. van Schaick te Voor schoten, die hier 1 bungalow wil bouwen, grondprijs f 17.— per m2. De heren Van Amersfoort, 't Hart, Ker- stens en Manhave uit Rotterdam, die er 2 bungalows willen bouwen. Grondprijs f 22 per m2. De heer R. R. Freeman uit Eindhoven gegadigde voor 1 bungalow. Grondprijs ƒ22. per m2. En tenslotte de heer mr. W. Hoogerwerf gegadigde voQr 1 bun galow. Grondprijs f 24.50 per m2. De diverse bouwplannen zijn inmiddels reeds door de Welstandscommissie beoordeeld en uit aesthetische over wegingen bestaan hiertegen geen bezwaren. B. en w. stellen voor tot verkoop van de gronden over te gaan. LEIDERDORP Toneelavond Zaterdagavond opende de speeltuinvereniging Zijl kwartier het winterseizoen met een toneelavond in de cantine van de Verenigde Touwfabrieken. Voorzit ter D. Weyers opende de avond met een bijzonder woord van welkom tot burgemeester K. van Diepeningen en gemeente-secretaris C. Hobo en hun echtgenotes. Verder werd opge voerd het blijspel „Tot wederdienst bereid" van Piet Mossinkoff, onder regie van de heer S. Smit.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2