Zó ziet de achterkant van de maan er uit Najaarsstormen woedden boven land en zee LOENIK III bleet goede fotograaf De eerste foto's door Moskou gepubliceerd De staalstaking in Amerika Eentoniger dan men verwacht had Korreltje DINSDAG 27 OKTOBER 1959 51ste JAARGANG No. 14848 Directeur J F J M KOENS Hoofdredacteur- L. C J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACB1 32 Telefoon; Directie. Abonnem. Drukkerij 20935: Red 20015. 25594: Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs f0.59 p. w„ f2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.—. Advert: 17 ct p. m.m. Telefoontjes fLSO. DE AMERIKAANSE SATELLIETEN De Amerikaanse satellieten Dis coverer 6 en Explorer 4 hebben resp. op 20 en 22 oktober opgehouden rond de aarde te draaien. De luchtmacht heeft bekend ge maakt dat de Discoverer 4 verbrand is na terugkeer in de atmosfeer. De satelliet had toen 965 maal rond de aarde gedraaid. Het Smithsonian laboratorium van Cambridge in Massachusetts heeft bekendgemaakt, dat de Exporer 4 de aanwezigheid van de radio-actieve stralingsgordel, door de Amerikaanse ueze TOTO geleerde van Allen ontdekt, heeft be- van de achterzijde TCSti8d en nieuwe gegevens heeft verstrekt over de intensiteit van de van de maan straling en de omvang van de gor- werd gemaakt en De Amerikaanse staalmaatschappij Kaiser is met de vakvereniging tot overeenstemming gekomen over een nieuw arbeidscontract. Kaiser heeft circa 11.000 man in dienst en levert twee procent van de nationale produktie. De regeling geldt tot 30 juni 1961. De voorzitter van de staalarbeiders- unie, Macdonald, prees Kaiser om zijn „verlicht leiderschap". In de uit lucifers bestaande lading van het Belgische m.s. „Belgia" is zondagavond omstreeks half tien brand uitgebroken. Het schip, dat onderweg was van Gothenburg naar Antwerpen, bevond zich toen op de Noordzee, zestig mijl van de Deense haven Esbjerg. De windkracht was negen. De Deense reddingboot „Morten- sen" bracht het in brand staande schip naar Esbjerg, waar het vuur mandagmorgen geblust werd. De lading van twintig ton lucifers ging verloren. Noordwester storm De depressie, die gisteren in het zeegebied tussen Groenland en IJs land lag, nam in de afgelopen 24 uur aanzienlijk in diepte toe en ver oorzaakte in geheel West-Europa een belangrijke daling van de luchtdruk. De kern van de depressie trok van morgen met een barometerstand van ongeveer 955 mb over Schotland. Het bijbehorende frontensysteem passeerde, vergezeld van zware re gen, Engeland en bereikte in de loop van de ochtend ons land. Aan de voorzijde van het front woedde een zware zuidwesterstorm. De Neder landse lichtschepen meldden gemid delde windsnelheden van meer dan 100 km per uur. De kern van de de pressie trekt naar de Noordzee. Zij vertoont een trogvormige uitloper, die vanavond ons land kan bereiken. Daarbij zal de wind ruimen naar west tot noordwest en opnieuw tot storm of zware storm aanwakkeren. In de onstabiele lucht, die uit deze richting wordt aangevoerd, zullen morgen buien voorkomen, die door enkele opklaringen zullen worden af gewisseld. Met het wegtrekken van de depres sie in oostelijke richting zal de noord westerstorm morgen weer langzaam afnemen. „Ruimte Station Loenik III Het Russische persbureau Tass meldt, dat de eerste foto's van de van de aarde afgewende zijde van de maan dinsdag in de Moskouse pers met de nodige beschrijvingen zullen worden gepubliceerd. Er is veertig minuten lang gefotografeerd, zodat een groot aantal foto's van de maan verkregen is. Het ontwikkelen en afdrukken van de films is automatisch geschied aan boord van het Russische interplanetaire station. Het toestel voor de opnamen van de maan en de doorzending van het beeld naar de aarde aan boord van het interplanetaire station werd op 7 oktober in werking gesteld. Het nemen van de foto's geschiedde op een ogenblik, dat het station zich tussen de maan en de zon, die ongeveer 70 procent van de achterzijde van de maan verlichtte, moest bevinden. Het station was toen zestig tot zeventig duizend km van de maan verwijderd. Kraters kregen Russische namen naar de aarde geseind door de apparatuur aan boord van bet c i I Russische benepen in nood Het zware weer was oorzaak, dat in de afgelopen 24 uur verscheidene schepen op de Noordzee en elders in nood kwamen te verkeren en om hulp ^moesten seinen. De eerste noodseinen werden maan dagavond opgevangen en waren af komstig van het Noorse vissers- scheepje Sülov dat met dertig opva renden op de oceaan tussen Ierland en IJsland op drift was geraakt en om opsporing door vliegtuigen ver zocht Drie schepen en een vliegtuig pro beren de Sülov te bereiken. Een ander Noors schip, de 5833 ton metende vrachtvaarder Granville, vreesde op de Zuid-Engelse kust te worden geworpen, maar slaagde er in het gevaar te keren. Een Duitse koopvaarder van 941 ton, de Hin- rich Sieghold, seinde op de rotsen van het West- Schotse eiland Rhum lek geslagen te zijn. Het bovendek stak nog boven water uit maar de machinekamer was reeds volge stroomd. De bemanning stond machteloos daar het schip half op de rotsen ligt en seinde tegen de ochtend te zullen proberen aan land te gaan. De zee was echter bijzonder ruw en later werd een bericht opgevangen dat men gedwongen was aan boord te blijven. Noordoostelijk van Ierland liep het Duitse schip Friedi vast en bij de klippen van Dover verkeerde de Sally korte tijd in kritieke toestand. EnkhuizenStaveren gestaakt. De bootdienst EnkhuizenStaveren is gestaakt wegens de stormachtige wind. vinger heeft gestoken. De grootste vlek is de Zee van Moskou, de op een na grootste de krater van Tsiol- kofski met een heuvel in het midden. Tot dusver hebben Russische geleer den aan acht punten van de achter zijde van de maan namen gegeven. Tass meldde later, dat uit de foto's is gebleken, dat de achterkant van de maan voor het grootste deel uit bergen bestaat. Ten zuid-zuidoosten van de Zee van Humboldt een van de kraters aan de voorkant van de maan, de kant dus die men van de aarde af kan zien strekt zich een bergke ten uit over 2.000 km. Deze keten loopt over de evenaar tot ver in het zuidelijk halfrond. Achter de keten was een groot continent. KRATERS EN BERGEN Een grote krater ten noorden van de evenaar van de maan, die een doorsnede van 300 km heeft, heeft van de Russen de naam Zee van Mos kou gekregen. Een andere krater met een middellijn van ongeveer 100 km met een heuvel in het midden op het zuidelijk halfrond is naar de Russi sche raket- en ruimtedeskundige prol Tsiolkofski genoemd. Een derde kra ter heeft de naam van de Franse na tuurkundige Frederic Joliot-Curie ge a zaterdag kunt U profiteren van I een weergaloze prijsstunt in de al- I lerleukste, oersterke Melton broe- I ken, met nylon versterkt J Originele n-broeken voor jongens en meisjes, in moder ne Italiaanse streep- en ruitdessins. Tot 4 jaar LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11 Meent hk. Goudsesingel Katendr. Lagedijk hk. Dorpsweg West-Kruiskade 35 (Advertentie) verbroken. Een krater aan de grens van het zichtbare en het onzichtbare gedeel te van de maan is naar Mischail Lo- monsof genoemd, een visserszoon die in de 18de eeuw de Russische acade mie van wetenschappen oprichtte. Een nabijgelegen bergketen kreeg de naam „Sowjet-bergen". Prof. Aleksander Michailof, voor zitter van de astronomische raad van de academie van wetenschappen, ver klaarde in een radioboodschap dat een opmerkelijk resultaat van de fo to's was, dat men nu wist dat de ach terzijde van de maan „aanzienlijk eentoniger is dan de naar de aarle gekeerde kant". Er waren minder zeeën en minder contrasten. „De ster renkundigen en geologen zien zich zo geplaatst voor een -opwindend vraagstuk n.L een verklaring te vin den voor dit verschijnsel, dat onge twijfeld verband houdt met de kwes tie van de oorsprong van het relief van de maan", aldus prof. Michailof. Ongeveer dertig procent van de foto's bestaan uit details van het maanoppervlak nabij de oostelijke zijde, die van de aarde af zichbaar is. De overige foto's betroffen de on zichtbare kant van de maan. De don kere vlekken van de z.g. zeeën wa ren duidelijk zichbaar. Toen de foto's van de achterzijde van de maan later op de Moskouse te levisieschermen werden vertoond, zag men grote witte vlekken met zwarte stukken, die de leek weinig zeiden. De eerste indruk was, dat het dui delijke foto's waren en niet alleen maar vage indrukken. In tegenstel ling tot de zichbare kant van de maan, ziet de achterzijde er glad en eenvormig uit met uitzondering van een grote vlek en ongeveer een tiental kleinere vlekken. Niet een oppervlak vol kraters, maar veeleer het uiterlijk van een pompoen, waar in'een kwajongen hier en daar zijn Het personeel van de Franse posterijen is maandagmorgen ter on dersteuning van looneisen een 24- uurstaking begonnen. Het telefoon verkeer lag bijna geheel stil. De ver bindingen per telefoon en telex tus sen Parijs en Londen waren geheel Stortregens zetten geen zoden aan de dijk Schip op drift. In de Vlissingse buitenhaven is vanmorgen om half elf tijdens de fel le zuid-zuiwester storm het Libe riaanse vrachtschip „Nicky" van zijn trossen geslagen. De drift aan het schip werd echter vertraagd doordat de beide voor ankers nog over de bodem sleepten. Het vaartuig raakte slechts gedeel telijk op drift, doch leverde groot gevaar op voor de in de buurt afge meerde kustvaartuigen.. In Vlissin- gen waren niet voldoende stalen sleeptrossen te krijgen, doch de voor handen zijnde Manilla-trossen kon den nog worden vastgemaakt, doordat de sleepboot „Scaldis" het schip te gen de wal wist te drukken. Het zusterschip van de „Nicky", de „Georg", dat eveneens in de zandkreek was opgelegd, is vannacht bij Bremerhaven, waarheen op weg was, gestrand. Zowel de „Nicky" als de „Georg" hebben slechts een gedeeltelijke be manning aan boord. Op de zeedijk bezuiden Enkhuizen is vanochtend een hoogaars (een soort botter), met drie man aan boord, gestrand. Het is het rijksvaartuig nr. 93. De motorreddingboot „K. F. Sluijs" van het station Enkhuizen heeft ver geefs getracht het schip vlot te krij gen. Sleepboten zijn nu onderweg. Vanmorgen is de zware loopbrug F op het haventerrein te Delfzijl door de storm omgewaaid, waarbij een grote ravage is aangericht. De kraanmachinist, G. Wolf, die bezig was met het lossen van hoog- cvenslakken, kon bijtijds op een loods springen en werd slechts licht gewond. De loopbrug vernielde twee loodsen, in één waarvan zakken kunstmest waren opgeslagen. Door het slechte weer werd er op het mo ment dat het ongeluk gebeurde niet Beperking vliegrecht in Duitsland? De Westduitse luchtvaartmaat schappij .Lufthansa" heeft het fede rale ministerie van vervoer verzocht, de rechten van buitenlandse lucht vaartmaatschappijen in West-Duits- land te beperken, aldus heeft een directeur van de Lufthansa maandag medegedeeld. Volgens de technische directeur van de Lufthansa, Gerhard Hoeltje, heeft de Lufthansa het ministerie verzocht, buitenlandse luchtvaart maatschappijen alleen toe te staan op één Westduitse luchthaven te landen en hun te verbieden passa giers van de ene Westduitse lucht haven naar de andere te vervoeren. Hoeltje legde op een persconferen tie verband tussen dit verzoek en het tekort van de Lufthansa van 32 miljoen Mark in 1958. Hij sprak de hoop uit, dat de voorgenomen fusie van de luchtvaartmaatschappijen van West-Duitsland, Frankrijk, Ita- De peilstok in de Poólbeek bij Zutphen vormt een overbodige weelde: lië en België in april 1960 de kwes- de beek die ook als afwateringskanaal dienst doet, staat droog ondanks tie van binnenlandse vluchten ,,on- de regen van de laatste dagen. schadelijk" zou maken. gewerkt, zodat persoonlijke onge vallen zich niet voordeden. De schade wordt geschat op een miljoen gulden. Boom viel op auto's. De hevige storm van vanochtend heeft in Amsterdam overal in de stad flinke schade aangericht. De wind, die met een snelheid van ge middeld 34 knopen (windkracht 8) door de straten joeg en af en toe windstoten van nog veel meer kracht voortbracht, verbrijzelde honderden ruiten en dakpannen en deed het ergste vrezen voor de komende uren. Enkele tientallen bomen, waarbij hele grote, werden ontworteld, b.v. aan de Keizersgracht tegenover nr 30, waar een reus bovenop een woonschip terecht kwam en dit licht beschadigde. Ook op het Thorbecke- plein kantelde met krakend geweld plotseling een hoge boom en verplet terde in zijn val niet minder dan vier aldaar geparkeerde auto's. Dit nummer bestaat nit 10 pagina's weer: (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur. STORM EN BUIEN. Aanvankelijk tijdelijk storm tussen west en noordwest Mor gen langzaam afnemend. Wisse lende bewolking met nu en dan buien. Iets lagere temperaturen. Hoogwaterstanden 28 Okt: v.m. 12.32; nam. Het weer tn Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT' MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN BELGRADO ATHENE ROME AJACCIO MADRID MALLORCA LISSABON regen zwaar bew. regen regen zwaar bew. regen regen zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. licht bew. geh. bew. regen zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. geh. bew. geh. bew. regen half bew. zwaar bew. onbew. licht bew. regenbui niet ontvangen regen licht bew. 14 19 18 Wat de ene mens ontbreekt, heeft de ander genoeg; zo zijn zij samen een heel mens.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1