S)e CeidaeGowfca/tu Chroesjtsjef komt naar Parijs Indisch-Chinees grensincident A.N.W.B. royeert 140 bondshotels St. Laurensviering te Rotterdam Pamfletten- bombardement Kongo wijst Belgisch aanbod af Korreltje Directeur J F J M. KOENS Hoofdredacteur- L. C J ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACH1 32 ZATERDAG 24 OKTOBER 1959 51ste JAARGANG No. 14846 Telefoon: Directie Abonnem. Drukkerij 20935: Red 20015. 25594; Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs f0.59 p. w„ f2.55 p. maand, 2.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.— Advert.: 11 et p. m.m. Telefoontjes f 1-50. Maar wanneer r Premier Chroesjtsjef van de Sow- jet-linie heeft de uitnodiging van De Gaulle tot een bezoek aan frankrijk „met genoegen aanvaardzo wordt van gewoonlijk welingelichte diplo matieke zfjde te Parijs vernomen. Da tum en programma zullen nog nader worden vastgesteld. Naar verluidt zal de datum afhangen van de datum van de topconferentie. Generaal De Gaulle zou Chroesjt- sjefs bezoek liefst in januari zien, een westelijke „topconferentie" in fe bruari en de topconferentie met Chroesjtsjef in april of mei De Sow- jet-Unie, Amerika en Engeland wil len de topconferentile liever eerder houden. In westelijke diplomatieke leringen in Moskou acht men het mogelijk, dat als gevolg van de Franse houding een topconferentie tussen 't door de Fransen gewenste tijdstip en de door Amerika en de Sowjet-Unie gewenste datum zal worden gehouden, d.w.z. omstreeks februari. Adenauer en De Gaulle. De Westduitse bondskanselier dr. Adenauer zal waarschijnlijk vóór een topconferentie een samenkomst heb ben met generaal De Gaulle, aldus heeft een woordvoerder van het bu reau van de Bondskanselier gisteren gezegd. Maar tot dusver is er nog geen enkele regeling voor een derge lijke samenkomst getroffen. Spijkers op laag water zoeken Het blijkt, dat de Nederlander, de heer Stolk, die dezer dagen te Dja karta van boord van de „Oranje" is gehaald door Indonesische militai ren, zich wel aan een zeer bijzonder „vergrijp" tegen de Indonesische de- viezenbepalingen had schuldig ge maakt. Hij is n.l. gegrepen omdat hij drie zakjes munten wilde uitvoeren. „De muntstukken waren penny's, guldens, francs en lires, die mijn kinderen op onze reizen hadden ver zameld", aldus de heer Stolk. „Zij za ten in drie plastic beursjes en verte genwoordigden een waarde van on geveer tien gulden...." Wegens deze overtreding der devie- zenbepalingen werd de heer Stolk te Djakarta veroordeeld tot een boete van 20.000 roepiah's. Nadat Indone sische vrienden van de heer Stolk dit bedrag betaald hadden, is hij vrijge laten en heeft zich per vliegtuig naar Singapore begeven, waar hij de „Oranje" weer kon oppikken. In Sin gapore vertelde hij het verbazing wekkende verhaal van zijn arrestatie. Franse atoombom. Door sommigen wordt als reden voor het door Frankrijk gewenste uitstel van de topconferentie be schouwd, het verlangen van generaal De Gaulle om eerst zijn atoombom klaar te hebben. Volgens „Parijs-Jour" zal de eerste Franse atoombom in de eerste week van februari 1960 in de Sahara tot ontploffing worden gebracht. Volgens het blad kan binnenkort een rege ringsverklaring hierover worden ver wacht. „Het is niet mogelijk een vaste da tum voor de proefneming te noe men, daar deze mede door de weers omstandigheden zal worden bepaald. I BREESTRAAT 173 (Advertentie) Deze zullen een gewichtige rol spe len, daar Frankrijk vastbesloten is ook maar het geringste risico van het ontstaan van een gevaarlijke, ra dio-actieve neerslag te vermijden", al dus „Paris-Jour". Indische militairen gedood Zeventien Indische militairen zijn om het leven gekomen in een vuur gevecht met communistisch-Chinese troepen, die zich hadden ingegraven op een heuvel in Zuid-Ladakh in de Noordindische staat Kasjmir-Jammoe. Naar verluidt vielen de Indiërs in 'n hinderlaag; de Chinezen begonnen plotseling te schieten. De Indische regering heeft krach tig in Peking geprotesteerd. Volgens haar ligt het punt, waar het vuurge vecht plaatsvond, ongeveer zeventig km van de grens op Indisch grond gebied. In het protest wordt de onmiddel lijke vrijlating geëist van een aantal Indische militairen, die tijdens het gevecht gevangen werden genomen. De Chinezen hebben het protest afgewezen en verklaard, dat de Indiërs zich op Chinees grondgebied bevonden en zonder noodzaak be gonnen te schieten. Indische functionarissen in New Delhi noemden de situatie gister avond „zeer ernstig". Men verwacht algemeen, dat pre mier Nehroe nu zijn soepele politiek jegens China zal loslaten. Mogelijk zullen zelfs de diplomatieke betrek kingen worden verbroken. Het incident was het ernstigste in de lange reeks van grensbotsingen, die twee maanden geleden in het nieuws kwam na twee vuurgevech ten langs de noordoostelijke grens, ten zuiden van Tibet en 1600 km ten oosten van Ladakh. Op 3 augustus bezetten de Chinezen Longjoe, waar bij drie Indiërs zijn gedood. Inmid dels zouden de Chinezen Longjoe weer hebben ontruimd. De Indische regering gaf de vol gende lezing van het incident: „Dinsdagmorgen verdwenen twee soldaten van een Indiase politie patrouille, die op patrouille waren „Grote schoonmaak" De sanitaire voorzieningen in hon derdveertig hotels, die bij de ANWB als bondshotel stonden ingeschreven, zijn zo gebrekkig of zelfs onvoldoen de gebleken, dat de Algemene Neder landse Wielrijders Bond deze hotels niet langer in zijn handboek zal noe men. Binnenkort zal het bekende em bleem Bondshotel ANWB" van hun deuren worden verwijderd. De 140 bedoelde hotels maken tesa- men ruim tien procent uit van alle bondshotels in Nederland. Ze kunnen hun gasten niet eens een badkamer of zelfs maar een douchecel ter be schikking stellen. Bij hun getal moe ten nog worden opgeteld de tiental len hotels, die als bondshotel werden afgewezen en die, welke wel als hotel beschouwd willen worden maar het eigenlijk niet zijn. De ANWB heeft lang geaarzeld, een zo ingrijpend be sluit te nemen maar nu kan langer uitstel niet worden geduld: het gaat om de goede naam van de Nederland se hotellerie. Reeds in 1950 had de ANWB aan ongeveer 500 hotelexploi tanten duidelijk gemaakt, dat de toe risten steeds kritischer worden, en dat derhalve aanpassing aan hun Verschillende parochiële groepen wenS€n noodzakelijk was. Die wensen uit Rotterdam hebben gisteravond B, een devote tocht naar de kathedraal betretfen m hoordzaak de samtarre op de West-Zeedijk gemaakt, om er voorzieningen. in verband met de viering van het In 1953 is voor bepaalde tijd uitstel 17e eeuwfeest van Sint Laurentius, verleend voor het tegemoetkomen de patroon van de stad en van het aan gestelde eisen en in 1954 nog- bisdom Rotterdam, een avondwake maals. Toen hadden ongeveer 350 ho- rond de bisschop mee te maken. Tij- te]g voor de vereiste voorzieningen dens deze avondwake werden o.a. gezorgd; alle andere worden nu ge- gedeelten uit de H. Schrift gelezen s^apt. en kon men psalmen beluisteren van Gelineau. Om de eenheid met de Vele van de 140 geschorste hotel bisschop tot uiting te brengen wa- exploitanten zijn niet in staat ge ren de pastoors van Rotterdam op weest, de moderniseringen uit eigen het priesterkoor aanwezig. middenlen te bekostigen. Wanneer zij Deze avond was het begin van de de overheid aan hun kamt 'hadden ge- sluiting van de Sint Laurensviering, vonden voor subsidies, dan zouden die a.s. zondagmiddag plaats vindt hun bedrijven zeer zeker meer be- in het paviljoen Rotterdam van het langstelling getrokken hebben op de Ahoycomplex. gemeenten, waar zij gevestigd zijn. Prinses Margaret bezocht bal in Savoy Hotel gegaan. De volgende ochtend werd een grotere patrouille uitgezonden om de vermisten op te sporen. Deze patrouille werd plotseling be schoten door Chinese soldaten, die zich op heuveltoppen rondom hadden ingegraven. De Indische soldaten vuurden uit zelfverdediging terug, doch de Chi nezen waren groter in aantal en be schikten bovendien over granaten en mortjeren. Zeventien Indische solda ten werden gedood en drie liepen ernstige verwondingen op." Prinses Margaret verscheen met een nieuw kapsel en oorparels op een bal in het Savoy hotel te Londen. de regering van de V.S. voor de aan vallen aansprakelijk stelt. Een woordvoerder van het Ameri kaanse federale bureau voor naspo ringen, de F.B.I., heeft vrijdag, in antwoord op vragen van verslagge vers, meegedeeld, dat majoor Pedro Diaz Lanz, voormalig hoofd van de De Cubaanse premier Fidel Cas- Cubaanse revolutionaire luchtmacht, tro, heeft donderdag in een lange te- die enige tijd geleden naar de Ver- levisietoespraak tot het Cubaanse enigde Staten is uitgeweken, heeft volk verontwaardigd gereageerd op toegegeven, dat hij de organisator is wat hij noemde „Het bombardement geweest van de vlucht der vier on- dat contra-revolutionaire vliegtuigen, bekende vliegtuigen boven Havana. worden beproefd, biedt volgens de die van bases in de V.S. kwamen, Albako en de solidariteitspartij een woensdag boven Havana hebben uit- „fictieve onafhankelijkheid". De twee gevoerd". IJlt nummer bestaat Uit IZ paginal „Fictieve - i..if ml „fictieve onafhankelijkheid". De twee gevoerd. onafhankelijkheidhu zei, dat de vlieden, die TTT van de Belgen in 1330. De Belgen zendeJ? pamfletten tegen het regiem UfAC Twee politieke organisaties in de zouden toen ook niet hebben aan van Castr0 uitwierpen, afkomstig I. IV-/ Lh U:: CdnLan Provinci(' LeopoldWïd, de Abako cn vaardi dat een Belgische ministerraad waren l?n, Mi,arr'1 va" a"dere ba- tl II heett de oonansee Sien SinKen de Afrikaanse solidariteitspartij. heb- onder voorzitterschap van een Ne- aan de kust van Florida. Hy noem- W/OCnf J ben vrijdag het Belgische plan voor derlandre afgevaardigde zou staan, aanval ..laa6 en onvergeefiyk" 1 1 geleidelijke onafhankelijkheid voor zo menen zii. en nep een protestbijeenkomst t -van een miljoen mensen op maandag. llPf „Wij sterven liever dan dat wij dit Hij legde er de nadruk op, dat aanvaarden", aldus het antwoord van hij niet het Ameriaanse volk maar de Abako en de solidariteitspartij, die VV00I7 circa drie procent van de 13 miljoen inwoners van de Kongo vertegen woordigen. Enige regen sche luchtmassa's verdringen de daar aanwezige koude lucht, waarin van nacht matige tot strenge vorst voor kwam- In Finland vroor het plaatse lijk 14 graden. De koude lucht is over Rusland tot aan de Zwarte Zee door gedrongen. Het terugdringen van de koude lucht ging vanmorgen in ge- (medegedeeld door het KNMI, geldig van zaterdagavond zondagavond, opgemaakt 11.15 uur) ENIGE REGEN Over het algemeen veel be- 1 wolking met tijdelijk enige re gen. Matige tot krachtige, aan de kust nu en dan harde 'wind i tussen zuid en west. Weinig ver- andering in temperatuur. De Zuidpool 25 Okt.: v.m. 8.38; nam. 9.09. 26 Okt.: v.m. 9.53; nam. 10.32. Het weer in Europa In het City-theater in Amsterdam is donderdagavond de gala-première gegaan van de film van Toon Hermans „Mootarde van Sonansee". Foto: Toon Hermans, gehuld in een enorme krans, die stralend de hulde in ont vangst neemt, die het publiek hem na afloop bereidde. de Kongo verworpen. Zij eisen een nieuwe .Berlijnse conferentie". (Op de Berlijnse conferentie van 1885, waarop Afrika door de Europese mo gendheden werd verdeeld, kreeg Bel gië Kongo toegewezen). De Kongolezen moeten wegens het gebrek aan begrip van de zijde der Belgische regering, gehoord worden door de mogendheden, die indertijd het Berlijnse akkoord hebben gete kend, aldus de twee partijen. Het Belgische plan, dat minister De Bilt, zonderdag 10 uur. Het heel Scandinavië en "Öëst-Duitsland de Schrijver deze week uiteengezet KNMI deelt mede: Het hogedrukge- met intensieve neerslag, deels in de heeft en dat in beginsel volledige on- bied boven West-Europa kwam via vorm van sneeuw, gepaard, afhankelijkheid in het vooruitzicht de Oostzee tegelijk in verbinding met Het front, dat over de Britse eilan- stelt na een periode van vier jaar, een hogedrukgebied boven Noord- den ons land nadert, werd vertraagd t waarin nieuwe instellingen zullen Rusland. Beide nemen nu echter in door de ontwikkeling van een afzon- HoOffWa.tefStanaPn betekenis af tengevolge van de uit- derlijke storing boven Noord-Enge- breiding van een depressiegebied bij land. De komende 24 uur zal het ech- Usland in oostelijke richting. Vooral ter vergezeld van enige regen over m Scandinavië komen flinke lucht- ons land komen. Ln de temperaturen drukdalingen voor. Zachtere oceani- komt met veel verandering. De internationale samenwerking bij Waarom is Uw gezicht niet zwart, hoogheid? het wetenschappelijk onderzoek in het Zuidpoolgebied zal worden voort gezet. De 12-landenconferentie in Washington over het Zuidpoolgebied heeft hierover algemene overeenstem ming bereikt, zo is vrijdag bekendge maakt. Eerder deze week was men het er reeds over eens geworden, dat het Zuidpoolgebied slechts voor vreed zame doelen zou worden gebruikt en dat alle maatregelen van militaire aard verboden dienden te zijn. Volgens het officiële communiqué worden de besprekingen in een geest van samenwerlang gevoerd en maakt men bevredigende vorderingen. Het verluidt echter, dat men nog niet veel vorderingen heeft gemaak' met de belangrijke kwestie, n.l. die van de territoriale aanspraken. Ze ven van de deelnemende landen heb ben dergelijke aanspraken, n.l. Ar gentinië, Australië, Engeland, Chili Frankrijk, Nieuw-Zeeland én Noor wegen. De overigen (België, Japan, Zuid-Afrika, de Sowjet-Unie en de Kroonprins Harald v. Noorwegen ofwel luitenant Harald heelt ttt*ens Ver. Staten) stellen geen territoriale de operatie Lynx een nachtmars van zeven uren gemaakt. Foto: de kroon- eisen. prins (midden) krijgt hier zijn voedselpakket. HELSINKI STOCKHOLM OSLO .COPENHAGEN ABERDEEN YONDEN YMSTERiDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARUS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK BELGRADO ATHENE ROME AJAOCIO MADRID LISSABON onfcew. 3 C. zw. bew. 2 regen 3 regen 9 zw. bew. 13 zw. bew. geh. bew. zw. bew- 14 mist 12 1. bew. 16 mist 17 mist 16 1. bew. 20 regen 13 zw. bew. 15 zw. bew. 11 mist 13 onbew. 14 1. bew. 24 zw. bew. 13 zw. bew. 15 onbew. 12 regen 14 1. bew. 23 onbew. 22 onbew. onibew. 26

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1