Debat over de vrijere loonvorming heeft de zaken niet veel duidelijker gemaakt Nog nieuwe brug stortte in BIVELLA NEDERLANDER VAN BOORD GEHAALD Vereenvoudiging afhandeling bagage op Schiphol is mogelijk Geen les in vliegen Leeuwarden gaat monster hal bouwen VRIJDAG 23 OKTOBER 1959 - DE LETDSE COURANT PAGINA 9 TWEEDE KAMER Socialistische motie verworpen Na zeven en een half uur debat is gisteravond om elf uur de motie van het socialistische kamerlid Suurhoff verworpen. De debatten werden op de duur zeer technisch. Maar de Kamerleden stelden in meerderheid vast, dat het nog te vroeg is om „e kunnen beoordelen of de maatstaven, die de regering voor de vrijere loonvorming heeft gesteld, juist of onjuist zijn. De socialisten menen, dat aan de werknemers een groot deel van de gestegen welvaart wordt onthouden. De motie werd met 74 tegen 47 stemmen verworpen. Socialisten en communisten waren vóór. rang zouden krijgen op de loonsver hoging. De woordvoerders van de KVP toonden meer vertrouwen in de ver klaring van de minister-president. Hoe richtlijnen uit te leggen? Tijdens het debat bleek wel dui delijk, dat met 't in de Stichting van de Arbeid niet eens is kunnen worde*) over de interpretatie van de rege ringsrichtlijnen voor de vrijere loon vorming. De regering heeft zich hierop kennelijk laten verleiden deze richtlijnen te preciseren het geen tot gevolg had, dat de tegenstel lingen en de verwarring nog groter werden. Het debat heeft de zaken niet veel duidelijker gemaakt. Staatssecretaris Roolvink zei, dat het met de loonstijgingen wel mee zal vallen. Hij deed echter geen toezeg gingen.. De katholieke en protestantse par tijen konden echter na zijn uitspra ken de gang van zaken verder af wachten. De heer Roolvink las het antwoord van de regering aan de Stichting van de Arbeid voor en hierin komt tot uitdrukking, dat de wijze, waarop de meerderheid van de Stichting zich bewegingsvrijheid wil voorbehouden voor haar eigen verantwoording blijft.. De regering blijft er nauwkeurig op toezien, dat de prijsstijgingen tengevolge van loonsverhogingen zullen worden voorkomen. De loonsverhogingen dienen binnen de ontwikkeling van de arbeidsproductiviteit te blijven. De interpellant, de heer Suurhoff, stelde daar echter tegenover, dat geen vrijere loonvorming is gekomen, maar precies het omgekeerde van een grotere bewegingsvrijheid. v De gewone man begrijpt de inge wikkelde regels niet meer, maar ook de vakbondsbestuurder kan er geen wijs uit. Men moet middelbaar wis kunde gestudeerd hebben om het gesprek over de vrijere loonvorming nog te kunnen volgen. En de rege ring had een en ander zo eenvou dig op kunnen losf°n. Minister Van Rooy kreeg hierna ">t woord van de Kamervoorzitter, maar deze ver klaarde, dat de staatssecretaris met dit onderdeel van zijn beleid is be last en dat hij spreekt door zijn mond. Hij ging zitten en zei niets meer. De heer Suurhoff was van mening, dat de regering „twee konijnen in een hokje wil stoppen: huurverhoging én loonsverhoging". Nu de ruimte te klein lijkt wil de regering van het „konijntje loonsverhoging" een scharminkel maken, waarmet de werknemer niet durft thuis te ko men. De richtlijnen die de regering heeft gegeven aan het College van Rijksbemiddelaars hebben op haar de verdenking geladen, dat zij de loonsverhoging beperkt wil hcuden. De heer Andriessen (KVP) herin nerde in zijn rede onder meer aan de moeilijkheden, die er waren toen de heer Suurhoff nog minister was. Zijn kabinet was Icstijds bereid huurver hoging en melkprijsverhoging te overwegen. Thans probeert hij het regeringsbeleid belachelijk te ma ken. Het debat spitste zich uiteindelijk toe op de waag in hoeverre de Stichting van de Arbeid de richtlij nen van de r°gering ruimer mag in terpreteren. Staatssecretaris Rool vink verklaarde laat op de avond nog, dat er geen vrees hoeft te be staan, dat de Stichting in botsing komt met het College van Rijksbe middelaars als de richtlijnen van de regering al te eenzijdig worden uitge legd. En dat gaf voor velen de door- Volgens het Indonesische persbu reau „Antara" hebben Indonesische autoriteiten, vlak voor het vertrek van de „Oranje", een Nederlander aangehouden, die gepoogd zou heb ben buiitenlandse munten uit het land te smokkelen. De „Oranjewerd woensdag zeven uur lang door de politie- en immi gratie-autoriteiten doorzocht. De naam van de Nederlander werd niet bekend gemaakt. Zijn gezin ver trok zonder hem uit Djakarta. De Nederlander, die later werd aangeduid als J. S., had volgens een woordvoerder van het bureau van de procureur-generaal te Djakarta drie tassen met buitenlandse munten bij zich zonder over de nodige vergun ning te beschikken. De koffer waarin zich de tassen bevonden, werd even eens in beslag genomen. De woord voerder zei, dat J. S. spoedig berecht zal worden. Op het terrein van de betoncen- trale van de firma De Boo aan de Rot- terdamseweg te Delft is gisteren een dodelijk ongeval gebeurd. Bij het la den van stenen in een schuit is door nog onopgehelderde oorzaak een vracht stenen uit de takels gevallen, waardoor een 17-jarige arbeider uit Schipluiden, werd getroffen. De jon gen werd zwaar gewond overgebracht naar het ziekenhuis Bethel en is daar des avonds aan de bekomen verwon dingen overleden. Eerder tijdens het debat heeft men in de Kamer ook kritische geluiden De Spaansebrug, een vrij grote bas- werd door de 44-jarige brugwachter gehoord van de confessionele par- culebrug over de Delfshavenseschie H. Roelofs neergelaten en het be tijen. .Met name van de heer Van te Rotterdam, is gistermiddag tegen weegbare deel, waarover het verkeer Mastrigt (CHU), voorzitter van het vier uur ingestort. Er zijn hierbij gaat, was volgens de ene lezing nog Christelijk Nationaal Vakverbond en geen persoonlijke ongevallen gebeurd, ongeveer een halve meter van het van de heer Eibergen (AR), voorzit- De ingestorte Spaansebrug vormt wegdek verwijderd, toen het opeens ter van de Ned. Chr. Bond - van de verbinding tussen voormalig zeer snel naar beneden kwam. Met- Werknemers in de Hout- en Bouw- Overschie en het industrieterrein in een kwam de bovenbouw, waaraan nijverheid. Laatstgenoemde achtte de Spaanse Polder. Zij is ongeveer bevestigd is een tegenwicht (een sta- het totaal onjuist als de regering drie jaar oud. len omhulsel gevuld met duizenden weer speciaal op de loonstijgingen Over de juiste toedracht verkeert kilo's beton) naar beneden. Andere zou gaan letten, terwijl zij tevens men nog in het onzekere. Vast staat, deskundigen menen dat hoog in de het oog houdt op het hernieuwde ge- dat de bomen gesloten waren en de brug een der spillen, waardoor de vaar van de overbesteding. brug geopend was geweest om een bovenbouw kan draaien, gebroken Hij trok in twijfel de verkla- schip te laten passeren. De brug is en daardoor het eehele eeval naar ring van de heer De Quay, dat huur- en melkprijs verhoging géén voor- bestellen! (Adv.) Rivella ook suikervrij! De ideale drank voor diabetici en voor hen die slank willen blijven. slechts 14 kcal. per flesje van 240 cc. goedgekeurd door de N.V.S. Lage prijs: 32 cf. Lét op het blauwe etiket t^dfideló dan andeld I EEN FRIESCHE VLAG-DOMO PRODUCT DE RIVELLA-GLAZtN-ACTIE GAAT DOOR! Blijft dus doorsparen. Vanaf 1 November as zijn de RlVELLA-glazen rratis verkrijgbaar tegen inlevering van 50 punten De letter E van de grote gezinsiles (3/4 Itr heeft een waarde van 2 punten en de E van het normale tlesje (1/4 Itr.) 1 punt. Opzenden in gesloten enveop: Postbus 345, Leeuwarden passeren. De brug is en daardoor het gehele geval naar beneden kwam. Hoe het ook zij, het ging gepaard met zo'n klap, dat de bewoners van flats in de omgeving naar de ramen snelden om te zien wat er aan de hand was. Door de enorme klap be schadigde niet alleen het wegdek en de bovenbouw, ook scheurde het te- gengewicht open en puilde het beton eruit. Door een opzy gevallen stalen pij ler werd het brugwachtershuis nogal beschadigd. De brugwachter zag het vallende staal op een halve meter aan zich voorbijgaan. Hij was dan ook nogal overstuur. Gelukkig heb ben er zich geen persoonlijke onge lukken voorgedaan. Vrij spoedig was de politie ter plaatse en werd de omgeving afgezet. Het wegverkeer wordt omgeleid. De eerstkomende dagen zal ook het scheepvaartverkeer ter plaatse ge stremd zijn, misschien uitgezonderd voor kleine schepen, die op het ogen blik nog onder de brug door kunnen Een 55-jarige vrouw, die gister avond in de Karei Doormanstraat te Rotterdam liep te wandelen, werd opeens door drie jongemannen aan gevallen. Zij rukten haar haar tasje uit de hand, waarin de gebruikelijke dames-tas-inhoud en een portemon- naie met zestig gulden zat. Zij be gon te schreeuwen waarna de kna pen de benen namen, richting Cool- singel. De politie heeft de jongemannen nog niet achterhaald. AUTO-SERVICE GEBR. VAN ULDEN Verdamstraat 6 - Tel. 23041 Een van de problemen bij het in- dienststellen van straalvliegtuigen bij de luchtvaartmaatschappijen is het afhandelen van de bagage van uitgaande en inkomende passagiers. De vliegtijden worden in het straal- tijdperk aanmerkelijk ingekort, ter wijl de toestellen zelf meer capaci teit hebben verkregen, hetgeen be tekent, dat zij meer passagiers kun- nenvoeren, met als consequentie meer bagage. In de interdepartementale facili teitencommissie, waarin vertegen woordigers van enkele ministeries hebben zitting hebben genomen, met Akkertjes zijn „nare dagen" geen nare dagen meer AKKERTJES flitsen uw klachten weg (Advertentie) Voor inwoners van Benelux Na 1 juli 1960 geen passenconlrole meer Te Brussel hebben gisteren de ver gaderende Beneluxministers besloten, met ingang van 1 juli 1960 de reizi gerscontrole aan de Nederlands-Bel gische en de Luxemburgs-Belgische grenzen geheel af te schaffen. Er zijn hier en daar nog wel een paar haken en ogen, maar die hoopt men toch ook spoedig te kunnen op ruimen. Zo bestaat in België nog (overgehouden uit de bezettingstijd) he verplichte persoonsbewijs. Een andere hangende kwestie is de con trole op de reisbagage. Niet tot een oplossing kwam het probleem van de Nederlandse groen ten- en fruituitvoer naar België. De Belgen stelden voor de invoer stop te zetten als de prijzen onder de 95 pet van de Belgische minimumprij zen komen te liggen. De Nederlandse ministers konden hier niet mee ac- coord gaan, zodat men op dit punt geen overeenstemming bereikte. Wel besloot men, de vrijmaking van het Beneluxwegvervoer te vergemakke lijken door o.m. fiscale lasten op het wegvervoer niet verder te bezwaren. heeft men deze gelegenheid langdu rig besproken en heeft men een voorstel gedaan aan het bureau van de ICAO e Montreal. In dit voorstel wordt o.a. naar vo ren gebracht, dat voor vertrekkende passagiers een z.g. free-checq-in systeem een belangrijke tijdwinst kan opleveren. De uitgaande passa giers hoeven hun bagage dan niet meer aan de douane te tonen, hoe- welt deze nog wel het recht behoudt van tijd van tijd een steekproef te nemen. Het is bekend, dat de wachttijd voor de passagiers, die op Schiphol aankomen, soms aanzienlijk is. In de nabije toekomst zullen vele passa giers, soms honderden tegelijk zich bij de douane melden, vooral als de KLM met de DC-8 en de Lockheed Electra gaa vliegen. In de toekomst wil men nu een belangrijke tijd winst boeken door zoals voorheen de mondelinge aangifte van de passa giers bij de douane aan te houden, doch nu zonder dat de bagage zich reeds in de aankomsthal bevindt hetgeen tot nu toe niet mogelijk is. Wanneer de douanebeambte met deze mondelinge aangifte genoegen neemt, kan de passagier wanneer zijn bagage aankomt direct vertrek ken. De douane behoudt zich na tuurlijk te allen tijde het recht voor steekproeven te nemen. Door deze maatregelen waarvan men hoopt dat deze door de ICAO geaccepteerd zul len worden, hoopt men de wachttijd voor de luchtreizigers op Schiphol drastisch te bekorten. De R.K. kleuterschool aan de Hee- reweg te Schoorl is op last van de inspectie van het voorbereidend la ger onderwijs gesloten vanwege de vliegenplaag, die het onderwijs on mogelijk maakt. Ook de jongens- en meisjesschool aan de overkant en de omwonenden ondervinden ernstig overlast van de vliegenplaag. De oorzaak ligt in een boerderijtje tegenover de kleuterschool, waarin een fouragehandelaar enkele tiental len mestkalveren opfokt, zonder er de mest op te ruimen. bestellen! (Adv.) Eisenhower zei op zijn perscon ferentie dat hij griep had toen hij op 30 september met vakantie naar Californië ging. Hij zei voorts, dat hij circa drie jaar geleden bronchitis had gekregen en dat die bronchitis zijns inziens chronisch was geworden. Het gezelschap werd voor het vertrek even opgehouden (Adv.) De grootste overdekte ruimte van Nederland zal in Leeuwarden verrij zen. Het zal de veemarkthal zijn, die de totale oppervlakte van 33.000 m2 zal overkappen. De hal zal bestaan uit een moder ne staalconstructie met vrij grote overspanningen en gefundeerd op ge wapend betonpalen van 19 20 me ter. B. en w. van Leeuwarden hebben de gemeenteraad voorgesteld, tien miljoen beschikbaar te stellen voor bestellen! (Adv.) de totale bebouwing van de nieuwe veemarkt. Het totale oppervlak van deze markt in het westelijk stadsdeel aan de toekomstige rondweg bedraagt, in clusief tentoonstellings- en parkeer terrein, 14 ha. Van de bebouwingsplannen voor de nieuwe veemarkt is dat voor het frontgebouw thans gereed. De leng te van de gevel is bijna 300 meter en de diepte van het gebouw 15 meter. In de benedenverdieping komt plaats vooi negen café-restaurants, waar van acht gelijkvormig zijn en het ne gende een grotere omvang krijgt. Bo ven dit laatste bedrijf zal een zaal worden gebouwd en op het dak is ruimte vooi terras. In het gebouw worden verschillende kantoren en ne gen woningen ondergebracht. Voor de financiering van dit grote project zal de gemeente een beroep op het ryk moeten do«n, omdat eigen middelen te kort schieten. Liefde maakt blind Toen in Naarden 's avonds laat een echtpaar thuis kwam, ging mevrouw via de voordeur het huis binnen, terwijl de heer des huizes, na zijn auto weggezet te hebben, door de achterdeur z'n woning betrad. In de donkere gang botste mevrouw tegen een man op, van wie zij dacht dat hij haar echtgenoot was. Zy sprak hem dan ook als zodanig aan. Later bleek evenwel dat zij met een inlbreker had te doen. Van de persoonsverwisseling wist de insluiper echter gebruik te maken door snel de voordeur uit te glippen. De gehele woning was overhoop gehapld, doch er werd slechts een bedrag van dertig gulden vermist. Zaterdagavond zal de Nederlandse kijker weer een aflevering zien van Jan Blaaseris „Zo zijn ze" ditmaal met ernstige moeilijkheden tot stand gekomen, omdat het filmgedeelte dat maandag opgenomen was ver ongelukte" doordat in Hilversum tijdens de ontwikkeling de electrische stroom uitviel. In 2'/» uur moest de "heer Blaaser toen zijn produktie van een hele dag overmak enOp deze scène „het gezelschap voor het vertrek'» zien we vJju.; mevrouw B. Nooy, Jan Pruis, Riek Schagen, geheel links Joop Doderer en op de achter grond Ro b Milton.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 9