Spaarpremie voor ambtenaren Nobelprijs voor literatuur Aanslag op Castro Dowes oihnoi^e :u >^y een uitgelezen collectie lagere prijzen VRIJDAG 23 OKTOBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 In de gistermiddag gehouden ver gadering van de centrale commissie voor georganiseerd overleg in amb tenarenzaken is overeenstemming bereikt over het voornemen van de regering om voor haar eigen werk nemers (rijkspersoneel) het sparen aantrekkelijk te maken door op het in de toekomst te sparen bedrag van haar ambtenaren een fikse premie te leggen. De regeling, die 1 januari a.s. in gaat, houdt in dat elke rijksambte naar, die mee gaat sparen: 1. 25% premie zal ontvangen, in dien zijn jaarsalaris niet meer dan 7200 bedraagt: 2. 15% premie zal ontvangen, in dien zijn salaris hoger dan 7200 per jaar is. Beide categoriën zullen maximaal 5% van hun salaris met een maxi mum van circa f 600 per jaar gepre mieerd mogen gaan sparen. De pre mie zal nooit meer dan 90 per jaar mogen bedragen. Om voor toeken ning van deze spaarpremie in aan merking te kunnen komen moet het spaarbedrag ten minste 5 jaar ach tereen op een spaarbank hebben ge staan. Haags gemeentemuseum kreeg terug wat het niet miste Twee museumstropers gearresteerd Op 11 oktober jl. merkte een zaal wachter van het Haags Gemeente museum, dat er enige kunstvoorwer pen waren verdwenen. Hij meldde dit aan aan zijn chef, maar omdat deze kort daarop ziek werd vergat hij dit aan de directie mede te delen. Geen wonder, dat de museum-direc tie enigszins vreemd opkeek, toen dezer dagen de politie aan de deur kwam om de gestolen antieke voor werpen, ter waarde van naar schat ting vijftienduizend gulden, terug te brengen met de geruststelling, dat de daders inmiddels waren gegre pen. De Rotterdamse politie heeft nl. twee mannen aangehouden, die be weerden de Oostenrijkse nationali teit te hebben. Bij visitatie van hun bagage kwamen een antiek Italiaans wandbord, een verguld zilveren bor steltje, een zilveren dolk en een ver-- guld zilveren schaaltje en een zil veren servetring te voorschijn. Toen zij werden verhoord bekenden ze de voorwerpen uit het Haags museum te hebben gestolen. Buitendien hebben de beide man nen bekend, nog meer Europese mu sea te hebben afgestroopt. Hun han del in antieke olielampen liep niet zo goed meer en daarom besloten ze maar hun verdiensten in musea te zoeken. De Zweedse academie heeft giste ren de Nobelprijs voor letterkunde toegekend aan de 58-jarige Italiaanse dichter Salvatore Quasimodo. Zowel in als buiten Italië is men verwonderd over de toekenning van de prijs aan een dichter, die zeker niet de grootste schrijver van zijn land is en die totnutoe in het buiten land vrijwel onbekend is gebleven. De Zweedse academie verleende Quasimodo de prijs van 220.000 Zweedse kronen (ongeveer 162.000 gulden) voor zijn „lyrisch werk, dat met klassiek vupr de tragische erva ringen vap het leven in onze tijd uit drukt". De dichter, die op 20 augustus 1901 op Sicilië geboren is, bedient zich voor zijn verzen van een techniek, die door de deskundigen is vergele ken met die van de surrealistische schilders. Zijn gedichten zijn dan ook vrijwel onvertaalbaar. Quasimodo is de vierde Italiaan aan wie de Nobelprijs voor literatuur is toegekend. De anderen waren Gio- sue Carducci (1906) Grazia Deledda (1927) en Luigi Pirandello (1934). Een dronken man heeft donderdag met een mes een aanslag willen ple gen op de Cubaanse premier Fidel Castro, doch de leider is niet gewond. Toen de premier donderdagmiddag op de hoek van een straat, waar woensdag verscheidene mensen ge wond waren geraakt, een menigte toesprak, probeerde een dronken man met een mes hem te naderen. Hij werd door een van Castro's lijf- wachts aangehouden en naar een po litiebureau gebracht. De man moest beschermd worden tegen een menigte die hem, aldus deze berichten, wilde lynchen. PODOLA'S EXECUTIE. De wegens moord op een Londen- se rechercheur ter dood veroordeel de Canadees Guenther Fritz Podola zal op 5 november te Londen wor den terechtgesteld, aldus is vrijdag ochtend officieel te Londen bekend gemaakt. De enige kans voor de in Duitsland geboren fotograaf is thans nog, dat de Britse minister van binnenlandse zaken, Butler, gratie aanbeveelt. Butler is op het ogenblik op de hu welijksreis te Rome. HAMEA-C handen ruw of schraal HAMEA-GELEIÜÏSIE3 Tien mille gestolen uit T.H. te Delft Inbrekers hebben in het hoofdge bouw van de Technische Hogeschool te Delft een goede slag geslagen. Op de kamer van de kassier haalden zij uit de brandkast een bedrag van meer dan 10.000.aan bankbiljetten en munten. Via de achterzijde van het gebouw hebben de inbrekers zich toe gang verschaft. De daders waren ken nelijk geen onbekenden, want zonder dat zij een speurtocht in andere ver trekken behoefden te ondernemen wisten zij de kamer van de kassier cp de eerste verdieping te vinden, waar zij de deur forceerden. Vervol gens werd de brandkast met beitel en hamer bewerkt, waarna.» zij zich met de inhoud uit de voeten maak ten. Het gestolen geld bestond uit bankbiljetten van 100.26. en 10.alsmede vrij veel munt geld. De daders hebben slechts een ge ring aantal sporen achtergelaten. ANTI-SEMITISCHE UITLATING VAN LEIDENAAR GESTRAFT Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft vanmorgen een 28-jarige caros- seriemaker uit Leiden veroordeeld tot. een boete van 30subs, tien dagen hechtenis omdat de man de directeur van een bioscoop in Leiden' had uitgescholden voor „vuile rot Jood". De directeur had geweigerd hem behalve de prijs van een terug gegeven toegangsbiljet ook het dub beltje plaatsbespreekgeld te resti tueren De procureur-generaal had een week gevangenisstraf tegen de caros- seriemaker gevorderd. VOORSCHOTEN Vormingsavond Missie-avond. De maandelijkse vormingsavond van de katholieke jeugdleiders en -leid sters van Voorschoten stond dit maal in het teken van de „Missie" Aan leiding hiertoe was niet alleen de Wereldmissiedag, maar ook de vol gende week in Leiden te openen al gemene missietentoonstelling „Ama- te". Door de inleider werd allereerst de toestand van de Kerk in Europa be sproken en aan de hand van een niet al te optimistisch beeld de vraag ge steld of de hedendaagse katholieken nog wel het recht hebben uit te trek ken naar „ongelovige" landen om het geloof uit te dragen, terwijl in vele streken van Europa en ook in Neder land het geloof vertekend wordt door wereldse invloeden. Hierna ontspon zich een zeer levendige discussie en kregen allen praktische tips om ook bij de jeugd op de belangrijkheid van de missie te wijzen op een wijze, die tot de jeugd spreekt. Besloten werd ook om met de jeugdbeweging een bezoek aan de. „Amate" te brengen. Deze avond werd tevens afscheid genomen van akela Th. v. d- Krocht en guido J. Laue, die de jeugd gaan verlaten. De volgende vormingsavond zal plaats vinden op de derde donderdag van november en zal als onderwerp dragen ..De jeugd en de Advent". WARMOND ten. MEDISCHE MISSIEZUSTERS HADDEN AANDACHT VAN KATH. VROUWENGILDE. In het stationskoffiehuis te War mond hield het Katholiek Vrouwen gilde, afd. Wamond een bijeen komst. De presidente, mevrouw Meskers Hendriks, opende de bijeenkomst met een bijzonder hartelijk woord van welkom tot zuster Willibrord, de spreekster en de g.a., pastoor J. Th. Gussenhoven. Zuster Willibrord kreeg hierna di rect het woord. Zij vertelde over het werk van haar congregatie. De titel van de lezing luidde: „Een werk van vrouwen voor de vrouwen". Het medisch missie-werk is een modern apostolaat. Vroeger bestond er ook wel medische missie, doch thans geschiedt dit werk vakkundig en meer georganiseerd. „De medische missiezusters", die in 1939 begonnen met twee zusters, l i(L Missietentoonstelling in de Stadsgehoorzaal te Leiden Van 31 oktober tot 8 november tellen thans 180 zusters. Zij zijn werk zaam in India en Pakistan. Door hun medische hulp en verple ging in die landen komen zij in aan raking met de vrouwen, die in de In diase samenleving een wel beklagens waardige plaats innemen. De zusters zijn missionaris en ver pleegster, vroedvrouw, arts en apo theker. Hierdoor is een combinatie ge vonden in hun werk, het medische werk van naastenliefde en de uitbrei ding van Gods Woord. Na de pauze vertoonde zuster Wil librord enkele lichtbeelden, die haar lezing accentueerde. Na het slot van haar lezing deelde zij nog mede dat in de Stadsgehoor zaal te Leiden van 31 oktober tot 8 november a.s. een Missie-tentoonstel ling zal worden gehouden. De presidente dankte zuster Willi brord hartelijk voor de mooie en boeiende lezing, welke zij gegeven had. Voorts deed zij een beroep op en kele leden om op 31 oktober, het feest van Christus-Koning, te collec teren bij de kerk. Tevens werden er dames gevraagd, die er iets voor voelden om zitting te nemen in de werkgroep van de K.V.P. te Warmond. Aan het slot deelde zij nog mede, dat in het jaarprogramma een fou tieve datum staat vermeld. De jaar vergadering met oude j aars viering wordt niet gehouden op 17 januari a.s., maar op 19 januari. Hierna werd de bijeenkomst geslo ten. Marktberichten LEIDEN 23 okt. Vee Aanvoer: 7 stieren, 55 melkkoeien, 300 vette koeien, 161 varekoeien, 20 pirn.en, 39 graskalveren, 64 vette kalveren, 38 nuchtere kalveren, 120 vette scha pen, 150 fokschapen, 1.549 vette lam meren, 34 varkens (zeugen), 206 schrammen, 766 biggen, 3 paarden, 5 geiten. Totaal 3.517 stuks. Noteringen: melkkoeien f 800 1.150; vette koeien per kilogram schoon gewicht 2.703.25; varekoei en 475—825; pinken 325525; gras- kalveren 175—325; vette kalveren per kg lev. gewicht 2.002.70; nuch tere kalveren per stuk 4575; nuch tere kalveren per kilogram lev. gew. 1.401.70; vette schapen 6585; fok schapen 75100; vette lammeren 65 —90; drachtige zeugen 275350; schrammen 7095; biggen 4548 —52. Handel: voor melkkoeien lui, duur, vette koeien redelijk, varekoeien stil, pinken en graskalveren lui, vette schapen en vette lammeren goed, fok schapen rustig, zeugen, schrammen en biggen slepend Op 30 oktober wordt de aanvoer van het vijf mil joenste schaap verwacht. Kaas. Aanvoer: 23 partijen Goudse kaas en 4 partijen Leidse kaas. Notering: Goudse extra kwa liteit tot f 2.74, Goudse eerste kw. 2.452.55, Goudse tweede kw. geen notering, Leidse tot ƒ2.50. Handel goed. Met ingang van 6 november wordt de kaasmarkt gedurende de winter maanden weer in het Waaggebouw gehouden. WOEREN, 23 okt. Kaas. Aan voer 15 partijen. Notering: eerste kwaliteit f 2.55 tot f 2.60, tweede kwaliteit f 2.48 tot f 2.54, extra kwali teit tot ƒ2.68, Handel goed. RIJNSBURG, 22 okt. Bloemen. Am. Anjers Elisabeth 1012, Lucky- stricke 1314, Harvest Moon 1314, Sim rood 1217, rose 12 -16. wit 13 18. Skyline 13—14, Sim Derby 20— 21. grote Chrysanthen Breitner 1012, Medaillon 16—17, Migoli 10—14, Southern Pink 1518, Choco 1415, White joy 1820, alles per stuk. Per- nettya 180350 per plant Enkele Asters 57, Physalis 75125. Iris: Van Vliet 110. Freesia: Golden Yel low 160175, Marijke 120. Tros- chrysanthen: Shirley wit 32—42, crème 3038, Beryl 5060, Norman- dië 60—65. Chalsworth 25—32, Uni form 3660, Peter Pan 4045, White Hope 3739, Mosquito 2530, New Prinses 55—75, Babs 4555, Yellow Triumph 52, Sensation 6062, alles per bos. Kleine stijging per maat

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5