S)e Gcid^e0oii^cMit Eisenhower wil eerst overeenstemming Aanslag op Mitterand doorgestoken kaart? DRAMA of komedie rond MITTERAND Onenigheid over de datum Arts zoek in Lapland Verloren in de woestijn Staalstaking duurt nog steeds voort België vermindert militaire uitgaven Proeven voor reizen in de ruimte Baby-topconferentie Het vlaggenincident te Berlijn Korreltje Directeur J F. J M. KOENS Hoofdredacteur- L. C J ROOZEN. VRIJDAG 23 OKTOBER 1959 51ste JAARGANG No. 14845 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACH1 33 Telefoon: Directie. Abonnera. Drukkerij 30935: Red. 30015, 35594; Advertenties 30836. Giro 103003 Abonnementsprijs f 0.59 p. w., f3.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50. Eensgezind Westen naar topconferentie Prinses Paola en prins Albert bij de Paus President Eisenhower heeft donderdag op zijn persconferentie te Augusta verklaard, dat hij bereid is deel te nemen aan een top-conferentie tussen Oost en West, als er geen meningsverschillen tussen de westelijke bond genoten op dit punt meer bestaan. Als de westelijke bondgenoten niet van te voren bijeen komen om de verschillende standpunten te coördineren, zal een top-conferentie wel eens een „janboel" kunnen worden, aldus Eisenhower. De president verklaarde, dat men er, bij het vertrouwelijk overleg met westelijke leiders, bij hem op had aangedrongen in begin december een top-conferentie tussen Oost en West te beleggen. Maar over de datum van deze conferentie heb ik geen definitieve mening, zo zei hij. Het belangrijkste is dat de westelijke landen één gesloten front vormen op een topconferentie tussen Oost en West. westerse verbondenen, „willen deze niet de kans lopen in een door de Sowjet-Unie gegraven kuil te vallen", len". Het blad voegt hieraan toe, dat de voorgestelde ontmoetipg tussen presi dent De Gaulle en prémier Chroesjt- sjef en het komende bezoek van de Westdüitse bondskanselier Adenauer aan Londen mogelijk verhelderend zullen werken, „doch men krijgt de indruk dat westers overleg op het hoogste plan vóór een topconferentie tussen Oost en West onvermijdelijk is en dan geldt, voor alle betrokke nen, hoe eerder hoe bete?". Men vroeg of hij iets naders kon zeg gen over de verklaring van de Russi sche ambassadeur in Parijs. Deze heeft nl. donderdag gezegd, dat Eisenhower heeft voorgesteld om in december een top-conferentie tussen Oost en West te beleggen. De 47-jarige Amsterdamse arts röntgenoloog dr E. F. L. Schoenmae- kers heeft zes dagen en nachten door de eenzame wildernis van Fins Lap land gedoold. Hij verdwaalde tijdens een elan- denjacht bij Kittelae, in de buurt van de Zweedse grens. Gisteravond kwam hij terecht in een houthakkerskamp in Rouravaara. Hij was goed "gezond. Wel hal hij een stevige honger. Grenswachters en de leden van zijn jachtgezelschap onder wie zijn vrouw hebben al die dagen on vermoeid naar hem gezocht. Zij had den al vastgesteld dat hij drie dagen geleden bij een eenzaam houthakker had gegeten. Daarna was hij de ein deloze wouden weer ingetrokken. Vier toeristen, twee Fransen en twee Amerikanen, zijn met hun Egyptische gids reeds sedert juli zoek in de Nubische woestijn tussen As- wan en Khartoem. Al weken lang zoeken de Egypti sche en Soedanese politie o.a. met helikopters naar de twee auto's, die uit Aswan naar Soedan vertrokken een afstand van een 400 km en waarvan men sedertdien niets meer vernomen heeft. Bij de grens post Wadi Haifa zijn de reizigers niet gezien. Men vreest dat het gezel schap in de woestijn is verdwaald of vastgelopen en van honger en dorst is omgekomen. Men zou hen echter nog niet vermist hebben als de fa milie van de gids geen alarm gesla gen had. De president verklaarde van mening te zijn, dat het een goed idee is om een top-conferentie tussen Oost en West tegen het einde van het jaar te houden. Maar ik heb nooit een be paalde datum genoemd, zo zei hij. Hij legde er nogmaals de nadruk op dat er aan deze top-conferentie een ontmoeting tussen de westelijke lei ders vooraf moet gaan, opdat de ver schillende standpunten gecoördineerd kunnen worden. Deze conferentie tussen de weste lijke leiders moet zo spoedig mogelijk gehouden worden, aldus Eisenhower. De „New York Times" schreef vrij dag, dat er spoedig een oplossing moet worden gevonden voor even tuele meningsverschillen tussen de Echt leuke kinderjasjes van een firachtige, heerlijk warme, wol- er» stof. Geheel teddy gevoerd (ook de capuchon.1). Deze kin- derjasjes, in de nieuwste herfst kleuren, met leren knopen en onberispelijke afwerking, kosten normaal 29.75. Voorradig 2-8 j In Rome heeft Z. H. Paus Joannes XXUI prins Albert van België en zijn gemalin, prinses Paola in speciale audiëntie ontvangen. De foto gee ft een beeld van deze ontvangst. Telefoto AN.P. Het Amerikaanse hof van beroep heeft voor onbepaalde tijd uitstel be volen van de uitvoering van een ge rechtelijk bevel tot hervatting van het werk in de staalindustrie. Dit uitstel zal duren tot de argumenten van de vakbond zijn onderzocht. De bond betoogt dat de toepassing van de wet van Taft en Hartley in dit geval tegen de grondwet zou in druisen. Naar de mening van de bond is niet aangetoond dat er een nood toestand is ontstaan. De staking, die nu al honderd da gen duurt, heeft al belangrijke in vloed gehad op de Amerikaanse eco nomie. Volgens de regering begint als gevolg van gebrek aan staal het ra ketprogramma in het nauw te raken. De Amerikaanse metaalarbeiders hebben tot nu toe een bedrag van duizend miljoen dollar aan lonen ge derfd. De Amerikaanse staalbedrij ven lijden elke week een verlies van naar schatting driehonderd miljoen dollar, terwijl de Amerikaanse spoor wegen vijfhonderd miljoen dollar aan vracht hebben gederfd. Gemeld wordt dat Geneal Motors zijn automobielfabrieken eind okto ber wegens een dan intredend staal- tekort gaat sluiten. Medewerker onthulde de hele opzet j Zolang de voorraad strekt; jongens-»n meisjes jasjes in een weergaloze prijsstunt. 1—3 jaar 4 "7 ^5 ALLE MATEN I 46 jaar, alle maten, 19.75 78 jaar, alle maten, 21.75 LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11 Meent hk. Goudsesingel Katendr. Lagedijk hk. Dorpsweg West-Kruiskade 35 (Advertentie) Butler: vooruitstrevend conservatief MOORDAANSLAG OP ALGERIJNEN Op de parkeerplaats achter het Keulse hoofdstation is donderdag in de namiddag een moordaanslag ge pleegd op drie Algerijnen in een auto. Eén van de Algerijnen hun identiteit is nog onbekend was door verscheidene kogels getroffen en stierf onmiddellijk. Een ander kreeg een schot in de maag en ver keert in levensgevaar en de derde bleef ongedeerd. Volgens ooggetuigen waren de da ders ook Algerijnen. Zij konden in het duister in een auto ontsnappen. De laatste tijd zijn er in Duitsland meer aanslagen op Algerijnen voor gekomen. De Belgische minister van finan ciën, J. van Houtte, heeft aangekon digd, dat België in verband met de financiële steun, welke het aan de Kongo verstrekt, zijn militaire inspan ning moet herzien. De minister van landsverdediging, de heer Gilson, heeft intussen ver klaard, dat de begroting van zijn ministerie door de kabinetsraad met een bedrag van 500.000.000 Belgische franks (37.500.000 gulden) is be snoeid. De totale uitgaven voor 1960 bedragen thans 21.4 miljard. Minister Van Houtte zei nog, dat België zich ervan bewust is, dat het, wanneer het de nodige offers brengt om een gezonde economische en so ciale toestand in het hart van Afrika te handhaven, aan de zaak van de we reldvrede en van de verdediging van het Westen een bijdrage levert, die tenminste zoveel waard is als zijn militaire inspanningen. „Die militaire De Engelse minister van Binnenlandse Zaken en nieuwbenoemd voorzitter inspanning zal dus, met recht en re- van de conservatieve partij, de heer R. A. Butler, is gisteren in het den, moeten worden herzien", zo huwelijk getreden met mevr. Mollie Courtauld. De heer Butler, een 56-jarige voegde hij hieraan toe. weduwnaar, heeft vier kinderen; mevr. Courtauld, een 52-jarige weduwe, België's steun aan de Kongo zal heeft zes kinderen. Het huwelijk werd voltrokken in het 14de-eeuwse in 1960 ongeveer 5 miljard Belg. frs. kerkje van de Heilige Maagd in het dorpje Ashwell, Hertfordshire. bedragen. Een voormalig afgevaardigde van de Poujadisten, Robert Pesquet, heeft donderdag op een persconferentie meegedeeld, dat hij degene was, die vorige week d*,. Aanslag op senator Francois Mitterrand had gepleegd en dat het een gefingeerde aanslag was, die door Mitterrand zelf op touw was gezet. Zij was bedoeld om de regering huiszoekingen bij „voorstanders van een Frans-Algerië" te laten houden. Hij zei, dat Mitterrand hem voor het eerst over zijn plan verteld had tijdens een wandeling langs de Seirié op zeven oktober. Op de vraag van een van de dertig aanwezige journalisten waarom Mit terrand een politiek tegenstander ge vraagd had om zijn plannen uit te voeren in plaats van een vriend, ant woordde Pesquet: „Hij (Mitterrand) zei: als ik een vriend de aanval laat uitvoeren en de politie verschijnt op dat tijdstip, dan zal het bedrog ont dekt worden. Daarom wil ik ingeval van een mislukking dat een extre mist wordt gepakt." Volgens Pesquet had de senator hem daarna geWaarschuwd: „Pro beer me niet te verraden of ik zal met je afrekenen". „Vorige week donderdag, enkele uren voor de aanslag, werd een af spraak gemaakt voor 18.00 uur. Se nator Mitterrand scheen bezorgd. Hij nam me mee naar het gebouw van de senaat en anderhalf uur lang zette hij de bijzonderheden van de „aanslag" uiteen". Pesquet vertelde, dat hij Mitterrand na een diner in een restau rant per auto was gevolgd. Pesquet en zijn medewerkers had den het vuren op de wagen van Mit terrand enige keren moeten uitstel len, aangezien er getuigen in de buurt waren. Zij waren toen een paar keer een blokje rondgereden en konden schieten, nadat Mitterrand uit het struikgewas had gefluisterd: „Ga je gang". Verhoor door politie. Vier van Europa's kleinste staatje» (Liechtenstein, Monaco, Andorra en San Marino) steken vandaag in de Liechtensteinse hoofdstad Vaduz de hoofden bij elkaar voor een „baby topconferentie", waarbij ook Vati caanstad met een waarnemer verte genwoordigd zal zijn. Een hele dag zullen de afgevaar digden uit de vier landen, die een gezamenlijke oppervlakte van 675 kma beslaan en 54.600 inwoners tel len, zich in dit schilderachtige oude stadje aan de Rijn beraden over „ge meenschappelijke vraagstukken". Of, zoals het hoofd van de toeristische dienst van Liechtenstein, baron Falz- Fein, het uitdrukte: „Wij hebben evengoed als ieder ander land onze problemen, maar bij ons zijn de vraagstukken nauw verweven met het toerisme en niet met politiek. We zullen over alle toeristische onder werpen van gedachten wisselen, van hotels tot souvenirs". Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Medegedeeld door het KNML Geldig van vrijdagavond tot za terdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). In het Russische blad „Komsomols- kaia Prawda" worden enkele proefne mingen beschreven, die genomen zijn met het oog op toekomstige reizen in de ruimte. Uit 'n proefcabine wordt de lucht geleidelijk verwijderd. Op een gegeven moment begint het water, dat zich in een glas in de cabine bevindt te koken, het verdampt in zeer korte tijd. Men heeft dezelfde proef genomen met een hond, die niet voorzien was van een beschermend ruimtepak. Het dier begint op te zwellen als een bal lon en tenslotte begint zijn bloed te koken. Als er weer lucht tot de cabine wordt toegelaten en de deur geopend wordt, springt het dier opgewekt naar buiten, aldus het blad Het blijkt geen nadelige gevolgen van de proef te ondervinden, als deze tenminste niet te lang duurt. De burgemeester van West-Ber lijn, Willy Brandt, en de drie wes telijke bevelhebbers in de stad heb ben donderdag besloten, dat zij niet zullen toestaan, dat Oostduitse vlag gen op de West-Berlijnse boven grondse spoorwegstations worden gehesen. Een vraag of dit betekent, dat de Westberlijnse politie opdracht zou krijgen d'e vlaggen neer te halen, beantwoordde een zegsman bevesti gend. In het begin van de maand werden enige Westberlijnse politiemannen gewond, toen zij vlaggen van de sta tions wilden neerhalen en daarvan door Oostberlijnse spoorwegarbeiders werden weerhouden. De spoorweg staat onder beheer van de Oostber lijnse autoriteiten. De Franse politie heeft Pesquet vier uur verhoord. Pesquet had twee aangetekende brieven als bewijs voor zijn verhaal. Deze brieven, waarin hij precies het verloop van de aanslag zou hebben neergeschreven, had hij enige tijd voor de aanslag verstuurd aan een kennis. De politie heeft de brieven in beslag genomen. Pesquet wilde niet vertellen waar om hij nu pas zijn onthulling deed. Mitterands advocaten maakten la ter bekend, dat zij vandaag twee aanklachten zouden indienen: één te gen een onbekende wegens de moord- g - aanslag op Mitterand en één tegen HoOCWatf retailflPil Pesquet wegens smaad. IVUgWaiCI MdHUCH 24 Okt.: v.m. 7.41; nam. 8.03. PLAATSELIJK ENIGE REGEN Over het algemeen veel bewol king met plaatselijk enige regen. Matige tot krachtige, aan de kust later mogelijk harde wind tus sen zuid en west. Minder koude nacht, morgen overdag ongeveer dezelfde tempartuur als vandaag. Nieuwe storing Hel weer in EuroPa De Bilt vrijdag 10 uur: Het KNMI deelt mede: In de afgelopen 24 uur is de lucht druk in West-Europa aanzienlijk ge stegen. Het hogedrukgebied, dat gis teren ten noorden van de Azoren lag, verplaatste zich in verband hiermede naar Frankrijk. In het centrum was de luchtdruk vanmorgen 1037 mb. In ons land nam de noordwesten wind af en kwamen in de afgelopen nacht flinke opklaringen voor. De depressie, die ons donderdag v»el wind bezorgde, trok naar Mid den-Rusland. Achter deze depressie om stroomt zeer koude Poollucht over de Oostzee en West-Rusland naar het zuiden. In deze lucht komt in Noordoost- Rusland reeds 15 graden vorst voor. In Finland vroor het vannacht 8 graden. Een deel van de storing, die zich gisteren op de Atlantische Oceaan bevond, trok in snel tempo naar IJs land. De rest van de storing ontwik kelde zich midden op de Oceaan tot een actieve depresie, die vanmorgen de luchtdruk overal op de Britse eilanden weer deed dalen. Onder invloed van deze storing, waarvan de kern vannacht bij Noord- Schotland verwacht wordt, zal de wind morgen aanwakkeren uit zuid tot zuidwest, terwijl het bijbehorende frontensysteem waarschijnlijk enige regen zal veroorzaken. De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ATHENE ROME AJACCIO MADRID MALLORCA LISSABON BELGRADO Handel zo, dat je nimmer de ach ting voor jezelf verliest 1. bew. 0 C. sneeuw 6 zw. bew. 8 onbew. 12 1. bew. 12 zw. bew. 16 zw. bew. 15 1. bew. 17 mist 14 mist 17 mist 13 zw. bew. 14 zw. bew. 21 h. bew. 13 1. bew. 15 onbew. 13 mist 12 onbew. 14 onbew. 16„ zw. bew. 16 zw. bew. 13 onbew. 23 zw. bew. 23 1. bew. 19 onbew. 20 zwa. bew. 22 onbew. 24 regen 19

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1