Regering ontwerpt nieuwe regeling voor subsidie particuliere bouw Bijna 6 miljoen voor hervormde kerkbouw „Tulp" op Euromast DONDERDAG 22 OKTOBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Koningin in Nijmegens collegebanken In het Prae-Klinisch instituut van de R.K. universiteit van Nijmegen, dat H.M. Koningin Juliana woensdag tij dens haar bezoek aan de Karelstad heeft bezichtigd, gin g de koningin tussen de studenten op de collegebanken zitten. Rechts naast haar zien we op deze foto mr H. W. Bloemers, commissaris der koningin in de provincie Gelde rland. 1/ I I spreiding. De eerste eigenaar be- De subsidies van de huren zijn Voor arbeider en woner ontvangt deze premie. voorts afhankelijk van verschillen De toeslag volgens het „besluit be- naar huisvestingcapaciteit, funde- Klpinp mid rlpnd^nrlpr vordering eigen-woningbezit" blijft ringskosten en geografische spreiding. IVICIIIC ilMUVJClloiailUCl bestaan, maar is niet meer afhanke- Voor de indeling is het gemiddelde lijk van de hoogte der premie. Groot- van de huur van een complex door- Het ministerie van Volkshuisves- te van woning en gezin, zijn voortaan slaggevend. De bijdrage zal ook bij ting en Bouwnijverheid heeft een bepalend. Dit bedrag is gemiddeld elke volgende huurverhoging naar subsidieregeling vastgesteld voor de 1000 gulden per woning. De toeslag beneden gaan. bouw van eigen woningen en huur- wordt verdubbeld indien de bouw De minister verklaarde te hopen, woningen voor arbeiders en kleine van een nieuwe woning gepaard gaat dat de nieuwe regeling ertoe zal bij- middenstanders. De nieuwe regeling, met de afbraak van een krot. dragen, dat de particuliere bouw van die nog door verschillende instanties huurwoningen voor arbeiders en klei- bestudeerd moet worden is bedoeld Nieuwe initiatieven ne middenstanders nieuwe initiatie als een tussenvorm tussen de subsidie ven zal ontplooien, voor de woningwetbouw en de pre- Voor particuliere woningen die miebouw. Volgens dit systeem zal het niet worden gekocht maar gehuurd kopen van een huis ook voor de geldt een systeem van steeds min- Koningin Juliana bracht een bezoek aan Nijmegen H.M. Koningin Juliana bracht gis- .eren een officieel bezoek aan Nij- negen. Een verslag van dit bezoek in de ochtenduren hebben wij reeds gisteren in ons blad geplaatst. Tijdens de lunch werd aan de koningin een fotoboek van Nijmegen aangeboden. Een half uur later dan was voorge nomen begaf 't gezelschap zich naar de bejaardentehuizen „Julianaoord" en „Levensavond". In deze bejaar dentehuizen, die ressorteren onder de diaconie van de Hervormde Kerk, zijn ongeveer 250 bejaarden onder gebracht. Op weg naar de gebouwen van de R.K. Universiteit werden de Ko ningin en haar gezelschap opgehou den door de leerlingen van het meis jesinternaat Mariënboom, die op de d'Almaransweg spontaan en enthou siast om de auto waarin de vorstin was gezeten, groepten. Een regen van confetti daalde op de vorstelijke auto.neer. Een huldeblijk waarvoor koningin Juliana glimlachend be dankte. Op Heijendaal, waar de R.K. uni versiteit gevestigd is, werd de hoge bezoekster ontvangen door de voor zitter van het bestuur van de St. Radboudstichting, mgr dr B. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht en de rec tor magnificus prof. mr L. C. A. Schlichting. Een uur later dan het schema aan gaf vertrok de Koningin weer naar Soestdijk. STOFFELIJK OVERSCHOT GEVONDEN. In een sloot te Hattemerbroek (gemeente Oldebroek), vlak bij de nieuwe rijksweg Zwolle-Wezep, is gisterochtend omstreeks kwart over acht het dode lichaam van een jonge vrouw gevonden. Het bleek te zijn de 27-jarige mejuffrouw L. A. Nee- vel, geboren in Dinsperlo en sinds enige maanden als verpleeghulp werkzaam in een hervormd rusthuis in Nijkerk. Op het stoffelijk over- Heren Pullover Zuiver wol. Alle modekleuren 32.50 Heren pullovers in wol en Draion v.a. 19.75. Voor jongens, v.a. 14.90 Haarlemmerstraat 143 Leiden net 3 LUÜCJJJ n. u vei - schot, dat voorover in het water lag Njpiiu/P nalfkOrcnrnfpcfpn werden geen sporen van geweldple- HlcUWe DdKKerSprOieMen naar Den Haag ging aangetroffen. De politie te We- zep stelt een uitgebreid onderzoek Van Nelle bestellen Kopen van een nuts ook voor ue geiut een systeem van siccus mm- \\j j. j *r i smalle beurs mogelijk worden ge- der wordende jaarlijkse bijdragen Wordt niet OUd VOOr UW tijd maakt. De eigenaar van de woning ontvangt Laat stramheid en stijfheid niet de baas een premie, waarmee hij eventuele worden over Uw ^pieren en gewrichten. In de regeling wordt voorgesteld risico's die niet door de bijdragen gedurende negen jaar een jaarlijkse worden gedekt kan opvangen. Het bijdrage te verlenen als compensatie beginsel van deze premieregeling is: van het verschil tegen de werkelijke hoe duurdere bouw en hoe hogere huur, die volgens de kostprijs bere- huur des te lagere premie. kend wordt en de huur die gevraagd wordt. Voor eigen woningen wordt als regel een premie van 3000 gulden beschikbaar gesteld bij bouwkosten van ten hoogste 26.000 in gemeente klasse I. Voor een middelgrote ge meente is dit bedrag 24.000 gulden. t Bij hogere bouwkosten bedraagt de premie van Rijkswege niet meer dan Van Nelle bestellen (Adv.) Reeds drie geslachten roemen Kloosterbal sem (Akker-Balsem) als snel pijnstillend en afdoend werkend wrljfmlddel bU reumatiek en spierpijn, spit en lendenpijn en boven dien als zuiverend bU wonden van allerlei aard. Een balsem ln de ware zin des woords. waarvan men dan ook algemeen zegt: ..Kloosterbalsem - geen goud zo goed." ft# (Advertentie) Van Nelle bestellen (Adv ONGEVALLENPREVENTIE BIJ KINDEREN. Per jaar worden in Nederland bijna 1000 mensen tussen 0 en 19 jaar ge- Huis voor halve vrijheid" geopend De minister van justitie, mr. A. C. dat dit tehuis aansluit bij de gedach- 2000. De hoogte van de bouwpremie Beerman, heeft gistermiddag het te van de twee onlangs in gebruik zal verder variëren naar gelang de ^oor ae vereniging hulp voor onbe- gestelde z.g. „open straf gestichten", capaciteit voor huisvesting de kosten huisden in het leven geroepen „huis Hij had waardering voor het werk voor fundering en de geografische voor halve vrijheid" aan de Prins van het bestuur van de vereniging Hendrikkade te Amsterdam geopend, hulp voor onbehuisden en zag dit als Het tehuis, dat als naam „De Vreede" een taak van particulier initiatief, draagt, heeft tot doel onderdak te verschaffen aan alleenstaande man- Na 2ijn toespraak onthuide de mi- nen van 18-35 jaar, wier aanpassing nister een steen ingemetseld op aan het normale maatschappehjke de 2aa] de beJedenverdie1: --rioo'l aIgemeen met onsestoord ping yan he, tehuls Deze steen behoorde vroeger bij het In hoofdzaak zullen er personen ..Pesthuisen kreeg nadien een dood door een ongeval, aldus een worden ondergebracht, die voorwaar- Plaatsje in de bestuurskamer van de schatting van het Nederlands Con- delijk veroordeeld zijn of voorwaar- vereniging. gres voor Openbare Gezondheid te delijk ter beschikking van de rege- Oegstgeest. ring zijn gesteld. Dit feit is aanleiding voor een De bijeenkomst werd bijgewoond klein-congres, dat deze organisatie door talrijke leden van de rechterlij- dinsdag 3 november te Utrecht (in ke macht in de hoofdstad en verte- „Esplanade") houden zal onder de genwoordigers van het gemeentebe- titel „Ongevallenpreventie bij kinde- stuur, ren". De hoofdinleider is prof. mr. A. Minister Beerman zei dat de Ver- Woensdagmiddag ontstond door on- Kleijn, burgemeester van Meppel, die eniging Hulp voor Onbehuisden een bekende oorzaak brand in een schuur- zal spreken over hetgeen, er in ons bekende klank is geworden op het £je achter de woning van de heer land nog ontbreekt aan voorlichting departement van Justitie en dat het Cremers te Sittard. Na de blussings- op dit gebied. werk snel is gegroeid. Hij memoreer- werkzaamheden kwamen de brand- Andere inleiders op dit congres de het eerste contact tussen de ver- weerlieden tot de ontstellende ontdek- zijn dr. W. Winsemius, privaat-docent eniging en de justitie in 1912. De mi- t™1*»» z*c" in schuurtje het 3- aan de rijksuniversiteit te Leiden, die nister merkte op dat de beperkte vrij- jarig y?n,d? familie Cremers de psychologische achtergronden van heid, zoals die in dit nieuwe tehuis bevond Het kind had zich verstopt het ongeluk zal belichten, mevrouw kan worden genoten, reeds langer 'n een meelton. Met ernstige brand- A. Aalbers-Reijdinga, arts te Sleen, bestaat, maar dat dit op het gebied wonden werd het jongetje naar het die zal spreken over de verantwoor- van de reclassering nog niet bekend ziekenhuis te Sittard overgebracht, delijkheid van de moeder en de be- was. De minister was van mening waar het later is overleden, wuste introductie van risico's bij kinderen en ir E. Spaan, directeur van het veiligheidsinstituut, die even eens wijst op hetgeen er aan voor lichting ontbreekt, met name, terzake van de veiligheid in huis. Gereformeerden ruim 1 milj. Bijna zes miljoen be'draagt op het ogenblik de opbrengst van de her vormde kerkbouwactie 1959. Gisteren kwam ongeveer drie ton binnen, die het totaal deden stijgen tot 5.765.231. De actie is in bijna alle gemeenten nog steeds in volle gang. Het aantal gemeenten, dat alle ontvangen geld afgedragen heeft, bedraagt ongeveer tachtig; zeer veel andere gemeenten moeten nog gedeelten van ontvangen bedragen afdragen. Wat betreft de kerkbouwactie in de gereformeerde kerken vernemen wij dat de actie van de stichting „Steun Kerkbouw" tot nu toe door collecten in 723 kerken een bedrag van 1.094.864.66 opleverde Met een som van f 235.717.98 aan giften maakt dit een totaal van 1.330.582.64. Tegen wederinvoering nachtarbeid Na telegrammen van het hoofd bestuur van de katholieke bakkers patroons aan de staatssecretarissen van sociale zaken en volksgezondheid en van economische zaken, hebben nu ook de besturen van de kath. brood- bakkerspatroonsvereniging „St. Cle mens" en van de bakkerspatroons- vereniging ,JDe Voorzorg" de beide bewindsmannen telegrafisch van him ontstemming in kennis gesteld naar aanleiding van het advies van de SER inzake de wijziging van de bak kerij-paragraaf. In deze telegrammen wordt met klem geprotesteerd tegen het advies over wederinvoering van de nacht arbeid in de bakkerij. Men wenst niet weer opnieuw de nacht ingestuurd te worden. Het belang van enkele groot bedrijven kan niet opwegen tegen dat van klein- en middelbedrijven, zo luidt het. Men dringt er bij de staats secretarissen op aan, geen gehoor te geven aan de verlangens, in dit SER- advies gelegd, omdat dit in strijd is Van Nelle bestellen (Adv Rika Hopper viert 82ste verjaardag met 90 procent van bakkerijwerk gevers en -werknemers. De verschil lende bakkersbonden, die midden- en kleinbedrijf vertegenwoordigen, dienen eerst de gelegenheid te krij gen, hun zienswijze nader uiteen te zetten. Een telegram van ongeveer dezelf de inhoud is aan de staatssecretaris sen verzonden door het gewest Fries land van de Bond van Chr. Bakkers patroons in Nederland. Van Nelle bestellen Gistermorgen heeft Werkspoor N.V. haar laatste zware karwei aan de Euromast verricht. Een, ploeg van dit bedrijf tilde in ongeveer een kwar tier tijds de 3'/f ton zware en 13V« meter lange vlaggemast op de top van de toren. Deze mast zal de bekro ning van de Euromast vormen. Zoals de vlaggemast er nu boven op staat, is hij nog niet compleet. Aan het uiteinde zullen nog drie klei ne zij-armen worden bevestigd, zodat er een gestyleerde tulp ontstaat. Dit zal dan de originele aanduiding zijn van de gebeurtenis die aanleiding werd voor de bouw van de Euromast: de internationale tuinbouwtentoon stelling „Floriade-1960". Over enkele dagen wordt begonnen met het gieten van het zware beton nen voetblok van de mast. Kind verstopte zich in brandende schuur Van Nelle bestellen Missietentoonstelling in de Stadsgehoorzaal te Lelden Van 31 oktober tot 8 november In Haarlem een witbrood 36 cent Broodoorlog duuri voori Met ingang van vandaag zullen alle Haarlemse bakkers de prijs van het wit- en bruinbrood met vijf cent ver lagen. Dit betekent dat men dan in Haarlem voor een witbrood geen 41 cent maar 36 cent zal behoeven te betalen. Een week geleden zag het er naar uit dat er een einde aan de broodoorlog zou komen. Maar maan dag j.l. kondigde een bakker uit Haarlem-noord aan er toch toe te zullen overgaan de broodprijs te ver lagen. Een dag later volgden vijftien andere, kleine bakkersbedrijven zijn voorbeeld. Dit is voor de grote bak kersbedrijven en andere bakkers in Haarlem aanleiding geweest ook met ingang van heden tot verlaging over te gaan. De kleine bakkers hadden de strijd tegen de zegeltjes- en divi dendactie van enkele grote bakkerij - bedrijven weer voortgezet, omdat deze bakkerij bedrijven haddén be kend gemaakt hun actie te zullen voortzetten. Het schuurtje, waarin het kind zich verstopt had, werd gebruikt om (Adv er veevoeder in te koken. Hoewel de mogelijkheid niet uitgesloten kan worden, dat de brand in de schuur is ontstaan door een ongeluk met dit kookvuur, zijn er geen aanwijzingen die dit zouden kunnen doen vermoe den. Over de oorzaak van de brand tast men dan ook volkomen in het duister. Het is niet zeker, of de „Willem Barendsz" op 31 oktober a.s. zee zal kiezen. De heer C. W. van Driel, voor zitter van de centrale voor zeeva renden ter koopvaardij en visserij deelde mede, dat in een gisteravond in „De Poort van Cleve" te Amster dam gehouden vergadering met be manningsleden, door de centrale was geadviseerd, het door de maat schappij voor de walvisvaart voorge legde contract niet te tekenen, doch een beslissing van het college van rijksbemiddelaars af te wachten Mocht die beslissing niet voor de 31e afkomen, dan is er altijd nog kans dat partijen intussen tot overeenstem ming zijn gekomen, maar mocht dat niet het geval zijn, dan hangt het uit varen van de „Willem Barendsz" af van het al of niet opvolgen van het door de „centrale" gegeven advies. SCHIP IN NOOD OP IJSSELMEER. Omstreeks tien uur gisteravond werden de bewoners van Urk opge schrikt door noodsignalen. Het bleek, dat er aan de westkant van Urk een schip in nood verkeerde. In de stralen van de vuurtoren kon worden waargenomen, dat zware stortzeeën het aan de grond gelopen schip overspoelden. Enkele vissers schepen en een sleepboot voeren ter assistentie uit. De vissersschepen zijn tegen half twaalf weer in de haven teruggekeerd. Maar de sleepboot „Oranje Nassau" is bij het schip ge bleven. Naar de schipper van de Urk 49, de heer De Vries, mededeelde, zit het diepgeladen schip onwrikbaar vast en kan de „Oranje Nassau" on danks de 350 pk motor alleen niet veel uitrichten. De opvarenden be vinden zich nog aan boord. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. RUILVERKAVELING TE LEKKERKERK AFGESTEMD. In de gisteren gehouden stemming over de verkaveling van de polders Den Hoek en Schuagt, die bekend is onder het plan Krimpenerwaard-Zuid, is de verkaveling met 444 stemmen tegen 282 door. de ingelanden van de polder en andere rechthebbenden afgestemd. Ook de stemming gegrond op het eigendom in hectaren was ne gatief met 924 hectaren voor de ver kaveling en 1304 hectaren er tegen. De vergadering die onder leiding stond van het lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland de heer A. C. Deerenberg had een rustig ver loop en incidenten deden zich niet voor, ofschoon een krachtige actie tegen deze stemming was gevoerd. De burgemeester van Lekkerkerk, de heer M. J. Muller wenste zich van elk commentaar op de stemming te onthouden. Te Surhuisterveen (Fr.) is gis termorgen de 75-jarige G. de B door een personenauto aangereden en op Mevr. Rika Hopper hoopt 24 oktober 1959 haar 82ste verjaardag te vieren, verhoïds^van^chfi'een ""parkeerde U alet mevr. Hopper hier met haar poes .Pimmelientje". bestelauto da weg over.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7