Stormachtige opening van 't Docos-complex in de Kikkerpolder, stormachtig ook in belangstelling en toespraken Foreholte liep ook al stormachtig van stapel en klopte Docos met 4-0 MAANDAG 19 OKTOBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Na jaren eindelijk weer een voortreffelijk eigen home Stormachtig begon de dag van giste- plaus werd aanvaard. Daar bleef het ren en dit zal voor de R.K. Sportver- niet bij. Het lid Paulus Pollman bood eniging „Docos" voor altijd een bijzon- het bestuur een prachtig kruis aan voor dere herinnering blijven als opening van de cantine en een in kleiner formaat haar clubgebouw op het terreinencom- voor de bestuurskamer. Ook voor dit plex in de Kikkerpolder. Stormachtig geschenk was veel waardering, ook de was de belangstelling bij deze Het volgende agendapunt was: voor- officiële opening, want bet nieuwe club- stel van het bestuur. De heer Biegstraa- gebouw had wel driemaal zo groot mo- ten merkte op, dat Docos vele mensen gen zijn om de vele vrienden van Do- in haar gelederen kent, die heel veel cos te herbergen en meer dan ooit heeft de vereniging hebben gedaan, voor- het ijverige bestuur van deze grote Ka- al in de moeilijkste jaren. Hij vond het de belangstelling staat. De Docos-aanhang getuigde reeds de ochtend van zijn bij de H. Mis en volkomen onbekend zijn. En om die on bekendheid uit de weg te ruimen bood hij de ere-voorzitter Van Schie en de ambtelijkheid "e-leden Alberts Post en Goosen een nog bij het ge- ere-msigne "an als dank ook voor de zamenlijk ontbijt. In de kapel van de moeilu.ke laren. Zusters Carmeliteasen aan. de Oude V°Qrts tK»nerdeiapr aan de Iffenvm Vest was natuurlijk geen plaats genoeg de totstandkoming van het Haagweg- heel Docos te herbergen. Het was complex. Dat was in 193Z Toen is er -- veel gepionierd moeten worden. En een van die pioniers was o.a. de heer H. van Haasteren. Als dank ook voor wat hij TT voor Docos heeft betekend en nog bete- ,a vere"^en allen zich ^en(^ gtelde spr. de vergadering voor ook Viot Rt Anlnnnis PliiHhmc pn rriAPT T. ci toch al stampvol toen pater V. - Moons, de geest, adviseur der vereniging daar de H. Mis opdroeg. Na de H. Mis verenigi ln het St. Antonius Clubhuis en meer he«r*'van''HaTstéien' op te nemen in dan 300 leden en Scaodigóen namen de rij der ere-leden, wat met luid ap- deel aan het gezamenlijk ontbijt, dat derdaad eer aangedaan werd, maar waarbij toch vooral het gezamenlijk bijeen run van grote betekenis genoemd allereerst namens de andere ere-leden Hanlrfo vnevr nr«l(»rRMi»irfiniiAn Ook mocht worden. H. VAN HAASTEREN ERE-LID plaus werd bekrachtigd. Tot slot sprak de heer Van Schie, die dankte voor de onderscheidingen. Ook hij herinnerde nog even aan de moei lijkheden van de „Haagweg". Hij dankte het bestuur en alle andere leden voor de hulp bij de bouw aan de „Kikkerpol- Voorzitter P. BiegiStraten opende hier- - - m na de buitengewone ledenvergadering der en moedigde alle elftal-spelers aan met een woord van welkom, speciaal tot ?m "u °ok foor het Docos °P een ere-leden. Deze vergadering, aldus hoge1" P1011 te brengen, de voorz., was belegd om deze voor Do cos belangrijke dag in de notulen vast te leggen, alsmede ook voor de beslui ten, die in deze vergadering genomen zouden worden. De heer Blegstraten INZEGENING EN OFFICIëLE OPENING VAN HET CLUBGEBOUW Het regende en stormde nog toen be ven voor de inzegening en officiële ope- Hij schetste de overledene als een voudig en plichtgetrouw mens. Pater ning van het nieuwe clubhuis. Moons sprak hierna een kort gebed uit voor de zielerust van de heer De Does. De voorz. vervolgde zijn openimgs- De hoogeerw. heer kanunnik W. I. M. Haring, deken van Leiden, was ondanks hij de bisschop van Rotterdam, Mgr. M. „vol verwachting klopt ons hart' men krijgt bij het aanbieden van ge schenken op verjaardagen of Sinter- woord en sprak over de gevoelens van VtL-Tm K'.ZnJn vr»l verwar-Min* kim* rms hart" Hie Jansen, op bezoek had, bereid gevonden de plechtige inwyding te verrichten. De deken zeide vooraf, dat hij nu on- rtubgrtouwE wat'over enkele uren uit- "f"?' t fM^"^n^r8r|1°P gepakt zou worden en in volle luister icnrvc hui f„„ dus een katholieke sportvereniging bui ten aanschouwe gesteld. zen gn spr had ^"^genoSen daar Er bleken echter nog meer cadeaus wel eens 'n bezoek te brengen, maar te zijn, want de voorz. kon in werkelijk- "et was nooit zover gekomen. En nu heid iets uitpakken, nl. een door een stond hij hier in een clubhuis, groten echtgenote van een der leden, die on- deels door de zelfwerkzaamheid der bekend wenste te blijven, vervaardigde lede" fe Spr. hoopte clubvlag, welke onder dank en luid ap- van harte, dat Gods zegen over dit werk moge neerdalen en over de leden, die jde sport beoefenen, opdat door deze ontspanning hun geest gesterkt moge De Leldse KNVB-verenigingen boden ^a^e pleohtige inwijding sprak de Docos een spelregelbord aan. ere-voorzitter, de heer A. van Schie, Wethouder J. C. van Schalk feliciteert voorzitter P. Biegstraaten. In het mid den de heer J. C. F. Coers. die deze dag als ceremoniarius fun geerde, een woord van welkom tot alle aanwezigen. Onder hen merkten we op, de heer J. C. van Schaik, wethouder voor onderwijs en sportzaken, namens het gemeentebestuur, de heer J. C. Brinkman, voorz. van West II van de KNVB, namens de KNVB, de heer mr. J. J. de Jongh als voorz. van de afd. Leiden van de KNVB, de heer A. A. C. Dusée als voorzitter van de afd. Leiden van de KNVB, voorts rector W. Q. Grimbergen, Diocesaan adviseur en rec tor L. P. M. Vester als plaatselijk advi seur, voorts de belangencommissie van de Leidse KNVB-verenigingen, afge vaardigden van deze en andere vereni gingen, enz. Eerste spreker was vanzelfsprekend, weth. J. C. v. Schaik, die terwille van de jongelui, die de openingsplechtigheid buiten moesten meemaken, verzocht allereerst de vlaggen op het terrein te doen hijsen, waarmee het feestelijk ka rakter van deze bijeenkomst ook naar buiten bleek. Het was Inmiddels droog geworden en feestelijk wapperden de Ned. driekleur, de Docos-vlag en de vlaggen der Leidse zusterverenigingen in de wind. Weth. v. Schaik wees erop, dat deze officiële opening eigenlijk buiten had moeten plaats vinden, doch door de storm en de regen was men maar dade lijk naar binnen gegaan. Hoe spijtig deze regen en storm ook zouden schijnen, toch was spr. blij met de regen, omdat de sportvelden die regen hard nodig hebben. Hij was ook blij met die storm, want deze getuigd van kracht en zo moge hij hier een symbool zijn van de hardheid en doortastendheid, waarmee men ook in de sport moet optreden. De kracht in Docos is reeds jaren te zien geweest, want de vereniging heeft zich steeds meer ontwikkeld, waarbij deze voornamelijk is gericht op de jeugdvorming. De activiteit, die Docos tentoonspreidt, mag wel bijzonder ver meld worden. Vervolgens wees spr. erop, dat de sportvelden hier al 'n paar jaar hebben liggen wachten. Nu is het zover, dat er twee in gebruik konden worden geno men en het zou ook voor de andere vel den goed zijn. Spr. wacht echter nog steeds op de brief uit Den Haag, die de toestemming daartoe behelst, maar hij hoopte nu toch, dat de vergunning spoe dig zou afkomen. Na een dankwoord tot allen, die aan de totstandkoming van dit complex heb ben bijgedragen, besloot spr. met de wens, dat het volledig zou mogen beant woorden aan de gestelde verwachtingen en hij droeg het beheer ervan gaarne aan Docos over. De heer J. C. F. Coers, voorzitter van de Leidse Sportstichting, gaf "n stukjex voorgeschiedenis inzake deze nieuwe* Docos-aan winst, herinnerde aan de ein deloze besprekingen, die hieromtrent zijn gevoerd en aan het streven, dat bij de Sportstichting altijd heeft voorgeze ten iedere vereniging zijn eigen home g te geven en spr. hoopt, dat nog veel 1 meer verenigingen in dergelijke om standigheden zullen komen te verkeren. In dit clubhuis zal Docos zich ongetwij feld thuis voelen. Het ziet er keurig uit dank zij de medewerking van velen on der supervisie van de heren Lindenhof en Hop met Ouwerling als voorzitter van de bouwcommissie en voorts van allen, die het hunne ertoe hebben bijge dragen. Aangezien er overigens nog geen electrische kabel in de nabijheid ligt, zal de verlichting nog niet in werking komen, maar daarnaast is een degelijke tijdelijke verlichting aangebracht, waar mee men uitstekend gered is. Dank bracht spr. daarvoor aan de heer v. d. Steen, terwijl hij er voorts op wees, dat pater Moons zelf zich niet heeft ontzien en ijverig meegewerkt heeft. Ook de vrouwenhulp noemde spr. onontbeerlijk, maar was het wonder bij de laatste loodjes, dat men dit clubhuis het huis der zenuwen, neen 'n zenuwenhuis ging noemen? Spr. herinnerde voorts eraan, dat in 1957 de eerste fase van dit terreinen complex begon, waarbij de verwachting werd uitgesproken, dat het in 1962 in gebruik zou kunnen worden genomen Dat lokte een zucht uit van de heer Caro, die met de heer Kaiser, de be sprekingen meemaakte. Gelukkig kun nen nu reeds twee velden in gebruik worden genomen. Spr. deed tenslotte een beroep op de jeugd om de aanplant, die in die twee jaren aardig gegroeid is, te beschermen. Wat Docos zelf deed De heer G. B. Th. Ouwerling, voor zitter van het Bouwfonds, gaf vervol gens een overzicht van de binnengeko men gelden. Docos zamelde met dubbel tjes en kwartjes van de leden ongeveer 2500 in, het oude clubgebouw bracht 1600 op, de lucifersactie leverde ruim ƒ1000 op, aan diversen kwam ƒ1500 bin nen en de bliksemactie van augustus met totaal 3300 gaf een bedrag van rond 10.000. Daarvan kwam ongeveer 95% uit eigen leden en donateurs en werd nog vermeerderd door diverse bij dragen tot 13.000. Zo kon spr. aan het bestuur overdra gen een totale betimmering van de can tine, electrische- en gasornamenten, de tafels met 44 stoelen, een vloerbedek king, gordijnen, een warmwaterinstalla tie met vier douches, een keukeninstal latie, een bestuurskamer, een volledige EHBO-uitrusting met brancard, een af doende verwarmingsinstallatie die nog proef zal gaan draaien, een prijzen- kast en kapstokken en wanneer alles klaar is nog een volledige geluidsinstal latie voor cantine en veld. Was het wonder, dat voorzitter P. Biegstraaten zich. na dit alles gehoord en gezien te hebben, de gelukkigste voorzitter van Nederland kon noemen, voorzitter weliswaar van 'n „zenuwen huis", maar toch ook van een home, dat de kroon op het werk van Docos is? De voorz. greep daarna weer terug in de geschiedenis, herinnerde aan de ope ning in 1932 van het clubhuis aan de Haagweg door Mgr. Aengenent en wees erop hoe toen gepionierd is door de Do- cos-mensen, met alle respect voor het werk van het huidige geslacht, betoogde spr., dat er in de voorbije jaren hard gewerkt en geofferd is, want toen moest alles uit eigen zak, uit eigen kring ko men, want er was geen Sportstichting en de katholieke sport werkte volledig op eigen terrein Nu Docos dit nieuwe eigen home heeft gekregen, waar 'n sfeer van gezelligheid heerst, zal men er gaarne willen wonen. Voor dit alles bracht spr. gaarne van harte dank aan architect Kees Bik en aan de heer Gal- jaard, die de entourage zo schitterend heeft gemaakt. Nadat vervolgens enige verversingen waren aangeboden kwam het sprekers koor eerst goed los en het zou teveel plaatsruimte vergen alles uitvoerig te bespreken. De heer J. C. Brinkman, voorzitter van West II, bood namens de KNVB zijn gelukwensen aan en zeide, dat het met een gevoel van dankbaarheid was ge weest, dat hij temidden van de ruim 300 Docos-aanhangers had mede mogen aan zitten aan het ontbijt en thans deze ope ning mocht meemaken. Hij wenste het goed geleide Docos veel succes in de toekomst. Mr. J. J. de Jongh sprak als voorz. van de afd. Leiden van de KNVB er zijn vreugde over uit hier de hele Leid se sportgemeenschap op voetbalgebied bij elkaar te mogen zien. Hij bracht dank aan gemeente en sportstichting voor het verkregen resultaat en deed een ernstig beroep op alle verenigingen, die bij de sportopvoeding van de jeugd zulk een grote taak hebben. Als voorzitter van het voetbaldistrict Leiden van de NKS zeide de heer A. A. C. Dusée. dat het massale van deze zon dag-plechtigheid van Docos hem het meest getroffen had. Daarom zal 18 ok tober '59 bekend bleven als de storm achtige opening van het Docos-clubge- bouw.Men vraagt zich bij het binnen treden wel af, of het gebouw niet te luxueus is, maar spr. stelde daartegen over, dat het veel te klein is, want er was niet eens voor allen plaats. Ten slotte overhandigde spr. de heer Bieg straaten een NKS-vlag, welke alleen in bijzondere gevallen wordt uitgereikt als symbool van de prestaties der betref fende vereniging. Hij hoopte voorts, dat De zeer vele blijken van medeleven bij onze financiële actie en bij de ingebruikname van ons nieuwe sportcomplex in de Kikkerpolder op zondag 18 oktober 1959, maken het ons onmogelijk u allen hiervoor persoonlijk dank te zeggen. Mogen wij u langs deze weg onze oprechte dank en erkentelijkheid betuigen voor uw zeer vele blijken van medewerking en medeleven. R.K.S.V. DOCOS P. F. S. Biegstraaten. voorzitter W. de Blauw, secretaris. G. B. T. Ouwerling. voorzitter bouwfondscommiasie (Advertentie) Docos op de gevolgde weg zal voort gaan de katholieke Leidse jeugd te vor men naar de volwassenheid. In zijn dankwoord vroeg de heer Bieg straaten, of de heer Dusée bij de aan vang van de wedstrijd Docos—Foreholte de NKS-vlag zou willen hijsen. Vervolgens sprak nog de heer Fr. v. Waveren namens alle Leidse KNVB- verenigingen en bood een spelregelbord aan, terwijl hij besloot met te zeggen, dat LFC, waarvan hij voorzitter is een goede buur verliest, die LFC altijd waar mogelijk heeft bijgestaan. Als nieuwe buur sprak de heer J. Wondergem namens UVS, die o.a. be toogde, dat er hier maar één fout is ge maakt: Docos en UVS zijn te groot om beide in deze Kikkerpolder te huisves ten Namens LDWS sprak vervolgens de heer K. Hüner, namens Foreholte de heer M. E. Homan, die een electrische klok voor het clubhuis aanbood, de heer M. Zonderop, die namens de Leidse Courant een bon voor een voetbal aan bood, de heer Th. W. v. d. Klugt na mens de COVS en de heer J. Vreeburg als oud juniorleider. Daarmee dacht men aan het einde te zijn, doch de fotograaf van Docos, de heer C. H. H Staats, vroeg nog even het woord om mede te delen, dat hij nog *n inzameling op eigen houtje had gehouden voor 'n behoorlijke kapstok, hetgeen 69 had opgeleverd, dat hij de voorzitter overhandigde. De heer A. van Schie deelde tenslotte nog mede. dat schriftelijke gelukwensen waren ingekomen van de Fuszballklub Bussenbach en van de Paters Francis canen uit de Mariënpoelstraat. Hierna sprak de Docos-voorzitter een dankwoord. „Ik geef het u te doen om het kort te maken", aldus de heer Biegstraaten en wij 'zeggen het hem na, maar wij maken het inderdaad kort. Het zou ondoenlijk zijn hem op de voet te volgen, maar wij moeten wel kort zijn. Daarvoor zeggen we slechts, dat aÜen er zich van overtuigd mogen hou den, dat de ondertoon van zijn dank woord een woord van heerlijke blijheid Inhield voor de zo van alle zijden on dervonden bijzondere belangstelling. Het was inderdaad stormachtig en daarom zo grandioos. Docos zal aan deze dag de aangenaamste herinneringen bewaren en daardoor gesteund een nieuwe toekomst opbouwen, die het kan niet anders tot successen zal moeten leiden. Het elftal van Foreholte, dat de beste herinneringen aan deze terreinopening van Docos zal bewaren vanwege de 40 overwinning. Foreholte heeft niet toegestaan, dat Docos deze feestdag bekroond zou zien met een overwining in de voor beide clubs zo belangrijke ontmoeting. Inte gendeel, de gasten hebben gezorgd, dat Docos op haar nieuwe veld de eerste nederlaag te slikken kreeg, wat tevens de eerste in de competitie is. De 40 overwinning, die de koplopers behaal den, was ruim verdiend. Met enthou siasme waren zy van start gegaan en zU wisten de geboden kansen dankbaar te benutten, zodat zy b(j de rust reeds de overwinning in hun zak hadden. Voordat de wedstrijd een aanvang nam, hees de heer Dusée aan een der masten de nieuwe NKS-vlag. Op het veld overhandigde de aanvoerder van Foreholte aan zijn collega van Docos een ruiker bloemen; van Docos-zijde werd aan Foreholte een vaantje over handigd. Toen kon scheidsrechter Ros het be- ginsignaal geven. Na enig terreinver- kennen, waarby wy een goed schot za gen van Henny Stuifzand, kwam het eerste succes voor Foreholte. Joop van Wouw loste een hard schot en in de uiterste hoek vloog de bal in het doel (01). Onmiddellijk ging Docos tot de aanval over, doch het liep op niets uit. Foreholte, dat de schuin over het veld staande harde wind mee had, ging met enthousiasme te werk. Zij kreeg daar door een overwicht. Nadat nog een paar mooie kansen over en naast waren ge gaan, kwam spoedig het tweede doel punt. Rechtsbuiten H. van Dijk loste van dichtbij een schot op het doel en nadat de bal in eerste instantie door keeper Wanst was gestopt caramboleerde het leer toch nog het doel in (02) Deze keeper had schijnbaar niet zijn beste dag. Want even later kon Foreholte weer juichen toen na een corner de bal tegen de onderkant van de lat stuitte en vervolgens door P. van Wouw in het doel werd geschoten (03) Docos gaf de moed niet op en steeds werden er tegenaanvallen opgezet, die technisch wel aardig waren, maar die het van het enthousiasme van de tegenstanders deze keer niet konden winnen. Er werd soms te lang getreuzeld met schieten; men wilde het té mooi doen. en dat lukte niet. Foreholte vergrootte haar voor sprong zelfs met een mooi doelpunt van M. van Dijk en zo konden zij met een veilige 40 voorsprong gaan rusten. De algemene verwachting van het ruim duizendkoppige publiek was, dat Docos na rust. met de wind mee, wel een groot offensief zou inzetten. Aan vankelijk leek het er wel op en heb ben de rood-witten lange tyd een over wicht gehad. Zij hebben zelfs enkele prachtkansen gehad, maar het ging alle maal weer mank aan hetzelfde- euvel als voor de rust. Daarbij kwam ook. dat de Foreholtekeeper D. van Dijk een paar maal door goed keepen succes in de weg stond. Aangezien ook Foreholte haar aanvallen niet meer met succes kon bekronen, al scheelde het soms niet veel, werd de bij de rust bereikte stand uiteindelijk ook de einduitslag.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7