Prof. Romme op Partijraadsvergadering: Gezamenlijk verkiezingsprogramma der Christelijke partijen? Vijftienjarige jongen bleek „kerkdievegge'» Zuster Zephyrina werd vanmorgen Ridder KLM-toeslel terug met motorpech Weeklonen op bouwwerk gestolen Vrouwenhandelaar gearresteerd Vijf branden teisterden Vinkei en Nuland Vermoedelijke dader aangehouden ZATERDAG 17 OKTOBER 1959 DE LETDSE COURANT PAGINA 7 In Europees en nationaal verband Tijdens de gisteravond gehouden partijraadsvergadering van de Ka tholieke Volkspartij heeft de voor zitter van de Tweede Kamerfractie van de KVP, prof. mr C. P. M. Rom me, na eerst de oorzaken van de ka binetscrisis in december jl. te heb ben nagegaan, uitvoerig gesproken over de gevolgen van de nieuwe po litieke constellatie, die is ontstaan. De periode van de brede basis is af gebroken, aldus prof. Romme en de socialisten zijn teruggekeerd in de rol van vóór de tweede wereldoorlog, namelijk de rol van de oppositie. Oppositie voeren noemde prof. Romme bepaald niet gemakkelijk tenzij men voor het verdere leven oppositie wil blijven voeren. Volgens de KVP-fractievoorziter heeft men in de kringen van de socialistische oppositie zijn weg nog niet gevonden en in het parlement vertoont deze oppositie tekenen van een zekere ongerustheid. Deze ongerustheid uit zich, aldus de heer Romme, in het wat overdadig indienen, handhaven en zien verwerpen van moties. De kern van de moeilijkheid voor de oppositie is naar zijn mening het voeren van een zodanige oppositie dat men zich de weg niet blokkeert voor de terugkeer naar het regg- ringskasteel. Hij hoopte dat er enige lijn zal komen in de oppositie. Gerust. Prof. Romme voelde zich met be trekking tot de brede lijn van de buitenlandse politiek gerust. Hij hoopte hier geen oppositie te ont moeten, omdat verdeeldheid op het terrein van de buitenlandse politiek zijns inziens grote ellende teweeg zou brengen. In twee andere zaken liggen vol gens prof. Romme evenwel de zaken anders. De katholieke senator zei zich niet gerust te voelen ten op zichte van de oppositie op het ge bied van de defensie-politiek. Hij vestigde daarbij de aandacht op de in drie woorden samengevatte stel ling van het partijprogram van dé Partij van de Arbeid, luidend: be korting militaire diensttijd. Extra parlementair. Over het samenspel tussen kabinet en parlement zei prof. Romme dat dit kabinet een extraparlementair kabinet in optima forma is. Het is niet in en niet na overleg met de fracties tot stand gekomen. Hij zei voorts geen bewonderaar van deze methode van formeren te zijn maar het recht te erkennen van de for mateur om deze weg te bewandelen, wanneer hij meent dat deze weg de beste is. Als deze weg gekozen is dan blijft over, dat ook zulk een ka binet moet regeren in gemeen over leg met de Staten Generaal. Dat be tekent, aldus prof. Romme, dat de wetten tot stand komen in het kader van dit overleg. Naarmate het over leg minder intensief is geweest tij dens de formatie zal dit tijdens de parlementaire rit echter intensiever dienen te zijn, aldus prof. Romme, die meent dat regering en de fracties zich hiervan terdege bewust dienen te zijn. Sprekende over het liberale deel in de nieuwe kabinetsconstellatie zei prof. Romme te vermoeden dat het streven van de WD er op gericht is te laten zien, dat zij geen belem mering vormt voor de politieke me deverantwoordelijkheid en dat zij 'n positieve bijdrage wenst te leveren tot zulk een politiek. Prof. Romme zag evenwel twee handicaps voor de WD, namelijk de eenzijdigheid van deze partij en het ontbreken van een vast christelijk fundament, dat naar zijn overtuiging nodig is om een evenwichtige politiek van medever antwoordelijkheid te kunnen voeren. Hij betreurde het voorts dat de WD met de nieuwe politieke constellatie, een begin van karakterverandering van haar partijpolitiek gecombineerd heeft, namelijk het begin van een doorbraakpartij te zijn. Gezamenlijk verkiezingsprogram Christelijke partijen. De doorbraakgedachte noemde prof. Romme niet vruchtbaar. Dit is zijns inziens ook bij de Partij van de Arbeid gebleken. Het leidt volgens hem alleen maar tot af stoting. Sprekende over de moge lijkheid van een nauwere samen werking tussen de katholieke en protestants-chriselijke partijen, zei prof. Romme, dat voor zulk een samenwerking de eerste voorwaar de, namelijk de samenwerking tus sen de protestants-christelijke par tijen onderling niet is vervuld. Deze voorwaarde is volgens hem evenwel bepaald niet de enige. Misschien, aldus prof. Romme. staan we binnen afzienbare tijd voor een gezamenlijk verkiezings program van de Europese Chris tendemocratische Partij. Er wordt namelijk hard gewerkt aan de grondslag van een rechtstreekse Europese verkiezing van een Eu ropees parlement. Hij noemde dit een aangelegenheid die men niet uit de weg mag gaan. De vraag rijst, zo zei prof Romme, of in deze ervaringen geen aanlei ding zal worden gevonden om zich te bezinnen op de vraag of wat in Europees verband kan ook nationaal niet begerenswaard zou zijn. Kan, zo vroeg hij zich af, de Europese er varing niet leiden tot het opmaken van een gezamenlijk verkiezingspro gram van nationaal christelijke po litiek. Deze mogelijkheid wilde prof. Romme niet als irreeel zien. Vrijere loonpolitiek. De vrijere loonpolitiek is voor de regering volgens prof. Romme een moeilijke zaak. Deze loonpolitiek dient volgens hem gericht te zijn op sociale rechtvaardigheid en econo mische volwaardigheid van de ar beiders. De regering ondervindt, al dus prof. Romme, tegenwerking ih haar streven naar gedifferentieerde loonpolitiek van de zijde de socia listen en een deel der liberalen, al hoewel prof. Romme nadrukkelijk stelde, dat prof. Oud daartoe niet behoort. Hij noemde het gehele vraagstuk een spannende zaak en hoopte dat de regering en de Neder landse bedrijfswereld in deze eerste serieuze poging tot invoering van de gedifferentieerde loonpolitiek zal slagen. Voor de bezitsvorming noem de prof. Romme de gedifferentieerde loonpolitiek een volstrekte onmis baarheid. •JACaO SHAWLS Fortuinlijke godvruchtigheid Eind augustus kreeg de Haagse po litie tal van aangiften binnen van vrouwen, die in rooms-katholieke kerken portemonnaies, rozenkransen en andere voorperpen waren kwijt geraakt. Hun verhalen leidden tot de voorlopige conclusie dat er een die vegge aan het werk moest zijn. De nog vage signalementen die zij opgaven en 'n door een hunner getekend portret maakten het de politie mogelijk vast te stellen hoe die vrouw er ongeveer uit moest zien. In verscheidene ker ken ging men daarna posten. Intussen waren ook geruchten ver nomen over een vijftienjarige jongen, die uit een rijksopvoedingsgesticht Lier-ische muziek was ontsnapt en nu in vrouwekleren door Den Haag zou lopen. Na ander halve maand speuren en combineren had de politie al een scherper omlijnd beeld van de verdachte en vorige week zou hij (de „dievegge" en de ontsnapte jongen zouden later blij ken, een en dezelfde te zijn) gegre pen zjjn, als hij niet te snel was ge weest. Een vrouw, die op een dag in die week in de r.k. kerk aan de Hobbe- mastraat zat, herkende in haar buur vrouw degene die ook naast haar had gezeten toen zij in augustus bestolen v/as. De herkenning was wederzijds. Voor de „dievegge" was zij aanlei ding, met spoed het kerkgebouw te verlaten, hetgeen voor de bestolen vrouw weer een reden was hetzelfde te doen. Buiten stapte de verklede jongeman op een damesfiets, de be stolene probeerde nog hem tegen te houden, maar de jongen wist te voet te ontkomen, de fiets in handen van zijn achtervolgster achterlatend. Met de kerkdiefstallen was het daarna afgelopen en deze week heeft men de dievegge, die een diefje bleek te zijn, toch te pakken gekregen. Een sulveillerende agent zag de jongen, wiens normale signalement uiteraard ook bekend was gemaakt, in zijn ge wone kleren op straat lopen, vlak bij zijn ouderlijke woning. De agent greep de jongen, maar deze wist zich los te rukken en zijn huis weer bin nen te komen. Eigenlijk had men de jongen ook liever in zijn vrouwen kleren willen arresteren, om zeker te zijn van bewijsmateriaal. Dat was nu echter niet meer nodig, want de agent, die het nakijken had, bleef met een bundel sleutels in zijn hand achter en die sleutels bleken eigen dom te zijn van de bestolen vrouwen. Twee rechercheurs, die kort daarna er op uit gingen, kregen de jongen wel in handen. Ze vonden hem weer op straat bij zijn huis en overmees terden hem na een korte en vinnige worsteling. Bij een huiszoeking werd iii de vorm van vele der gestolen voorwerpen, nog meer bewijsmate riaal gevonden. Vijftien kerkdiefstallen zijn tot nu toe bekend geworden. De jongen placht, in zijn vrouwekleren, in de voor vrouwen bestemde kerkbanken te gaan zitten. Als zijn buurvrouwen, die gewoonlijk hun tasje achter zich in de bank hadden neergezet, dan in gebed verzonken waren of naar de communiebank waren gegaan, greep hij de tasjes of wat hem uit de in houd daarvan begeerlijk leek. Aan contanten maakte hij 250.buit De diefstal van een bromfiets en twee fietsen heeft hij ook nog be kend. De fiets, waarmee hij in de Hobbemastraat probeerde te ontko men, had hij gestolen bij de kerk aan de Sportlaan. De aartsdiocesane R.K. boeren- en tuindersbond zal zijn jaarvergadering houden op dinsdag 17 november te Arnhem. De minister van landfbouw en visserij, mr. V. G. M. Marijnen, zal er spreken over het onderwerp: „Het garantiebeleid als instrument van economische politiek". Tevoren zal De burgemeester van Leeuwarden, heeft gistermiddag in het Fries mu seum te Leeuwarden een tentoonstel ling geopend, getiteld: „Van Friezen, Franken en Saksen". Door middel van een internationale keurcollectie voorwerpen, maquettes en kaarten geeft deze tentoonstelling een beeld van de volksverhuizing in Neder land tussen 350 en 750 jaar na Christus. Er zijn ruim duizend voorwerpen op deze expositie bijeengebracht uit Duitsland, België, frankrijk, Enge land, Ierland, Zwitserland, Oosten rijk en Denemarken Het werkcomi té, dat de tentoonstelilng samenstel de, doorzocht hiervoor bijna geheel West-Europa af. De tentoonstelling geeft een in zicht in de wijze waarop de drie \olken, die verspreid leefden in de geschiedenis, door en tijdens de volksverhuizing bij elkaar werden gebracht en een eenheid gingen vor men, die nog steeds voortbestaat in de Nederlandse natie. Dr. A. Wasenbergh, directeur van het Fries museum, vertelde iets over de geschiedenisperiode, waarop de ex positie betrekking heeft. Hij was blij dat het Haags museum de tentoon stelling overneemt, want Friesland alléén had deze expositie nooit kun nen organiseren. (Na 22 november komt de expositie in het Haagse Ge meentemuseum) Er was veel belangstelling voor de officiële opening, die onder anderen werd bijgewoond door een Engelse en twee Duitse museumdirecteuren. Vandaag brachten dertig Duitse museumdirecteuren een bezoek aan de expositie. Gedeputeerde Staten van Noord- Holland stellen aan de provinciale staten voor 2.500 subsidie te verle nen aan het genootschap Amsteloda- mum ten behoeve van het oudheid kundig bodemonderzoek in de Oude Kerk te Amsterdam. Kamerleden gaan naar de droge gebieden Ter bestudering van toestand Een groot aantal katholieke ka merleden zal woensdag 21 oktober een excursie maken langs de droge gebieden. Zij zullen zich laten voor lichten over de schade die de droogte aan de land- en tuinbouw heeft toe gebracht. Het tweedekamerlid van de KVP, dr. ir. W. J. Droesen heeft gister avond op de partijraad vergadering van de KVP te Utrecht medegedeeld dat zich grote moeilijkheden zullen voordoen wannéér de boeren de ko mende winter de voederrekeningen zullen moeten betalen De regering, zc zei hjj, is bereid financiële steun te verlenen, doch meent dat het be drijfsleven dient voor te gaan- Ze heeft inmiddels het landbouwschap verzocht uit de toeslagen die op ver scheidene produkten worden gehe ven uitkeringen te doen aan die boe ren waar de nood het grootst is. Vanmorgen werd zuster Zephyrina, directrice van het St. Elisabeth- ziekenhuis te Leiden, gehuldigd naar aanleiding van haar gouden klooster- feest en haar zevende lustrum als directrice van het ziekenhuis. Bij alle feestelijkheden op deze morgen was wel de grootste verrassing de mede deling van de burgmeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot, dat het H. M. de Koningin had behaagd zuster Zephyrina te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nasau. De foto toont het moment, waarop de burge meester de gouden jubllaressê de onderscheiding opspeldt. Vrijdagmorgen tussen 9 en 12 uur werd uit de directiekeet van het aan. nemersbedrijf „Struijcken" aan de Augustalaan te Bergen op Zoom. uit een afgesloten kast een bedrag van ongeveer 7.000.aatn lonen gesto len. Het geld lag in een enveloppe in de kast die met een sleutel was afge sloten. De uitvoerder had om 9 uur nog een betaling uit de enveloppe gedaan en om 12 uur was de enve loppe verdwenen. De dief heeft bij de opening van de kast gebruik ge maakt van de voor de kast bestem de sleutel die in de directiekeet aan wezig was. De politie heeft de dief stal in onderzoek. De superconstellation „Centaurus" van de KLM is gisteren kort na het vertrek van het vliegveld Sydney in Australië naar deze luchthaven te ruggekeerd wegens een storing in een van de motoren Kort na de start bemerkte de bemanning onder gezag voerder Van Eupen, dat een van de cilinders van een der motoren niet werkte. Veiligheidshalve werd beslo ten terug te keren. Daar het toestel echter het landingsgewicht te boven ging, doordat nog vrijwel geen brand stof was verbruikt, moesten duizen den liters benzine boven zee wor den uitgeworpen. Nadat dit was ge beurd maakte het toestel een nor male landing. Het toestel, dat was opgestegen om via Nederlands- Nieuw-Guinea naar Nederland te vliegen, zal nu morgen deze tocht aanvaarden. Het nationaal rijtuigmuseum te Leek boekte gistermiddag de 50.000e bezoekster. Het was mevrouw J. Ykema, restauratiehoudster aan het Uddelermeer en deelneemster van de groep van de verenigde oud-leerlin gen van de Hotelvakschool welke verenilging momenteel een reünie houdt in Groningen. Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Lelden voor Geboorteaankondigingen MEUBELFABRIEKJE IN BRAND Een korte hevige brand heeft van nacht de meubelmakerij van de firma Vos en Coopman, aan de Kerklaan in Groningen geheel in de as gelegd. Een verfloods kon worden behouden. Toen het vuur werd ontdekt brandde dc meubelmakerij reeds als een fak kel. In de meubelmakerij stond juist een partij afgewerkte meubels. De oorzaak van de brand is nog niet be kend De omvang van de schade is evenmin te schatten. Zelfs wie de brand meldde weet men niet. De politie te Rotterdam heeft een veertig-jarige man aangehouden op verdenking van handel in jonge De 19-jarige Italiaanse harpiste Susanna Mildonian is op het ogenblik iD Amsterdam waar zij enige uitvoeringen geeft. Zaterdag zal zij met het dr. A. W. Hoegen spreken over het concertgebouworkest optreden en vrijdagavond gaf zij een recital in de onderwerp: „Het boeregezin in het gehoorzaal van de stichting Donemus, waar deze opname werd gemaakt, huidige maatschappelijke bestel". Boei wilde dorp platbranden Binnen drie kwartier braken in dt nacht van donderdag op vrijdag vijf branden uit in de dorpen Nuland en Vinkei in Oost Bra ban Tegen de morgen werd, verdacht van vijf voudige brandstichting, een 30-jarige inwoner van Vinkcl gearresteerd De arrestant heeft al meer brand ge sticht ":elfs dreigde hij, heel Vinkei plat te zullen branden en enige tijd geleden hield hij een beelden storm in t e dorpskerk. Het vuur had de ernstigste gevol gen voor de boerderij van de weduwe L. van Santvoort, moeder van zes kinderen, in het dorp Nuland. In korte tijd was het gehele bedrijf door de brand geruïneerd. De boerin en haar kinderen konden zich op het nippertje redden. De gehele nieuwe oogst, alle landbouwwerktuigen en het gehele huisraad gingen verloren Bij drie andere boerderijen kon het vuur tot het dak beperkt blijven en bij het vijfde bedrijf gingen een schuur, enkele hooimijten en een graanopslag in vlammen op. Het politionele onderzoek begon al, toen de brandweerwagens nog van de een brand naar de andere raasden De districts-commandant uit Den Bosch liet onmiddellijk speurhonden gebruiken. Het resultaat was, dat tegen de ochtend een inwoner van Vinkei werd aangehouden. De politie onder zoekt nu, of hij wellicht de hand heeft gehad in een van de verdachte bran den, die de afgelopen weken in de gemeente Nuland hebben gewoed. De bevolking, die meent dat er mis schien meer dan een brandstichter heeft rondgelopen, blijft ongerust. De gemeenteraad van Elsloo heeft vrijdagavond beslot-en het kasteel Elsloo met de daarbij behorende lan derijen, park en bossen aan te kopen De koopsom bedraagt een miljoen gulden. Tegenwoordige eisenares is de n.v. „Theodora". Daar het in de bedoeling ligt, dat staatsbosbeheer een perceel bos van veertig hectare zal overnemen, zal de gemeente Els loo uiteindelijk 400.000 behoeven te betalen. Het ligt in het voornemen op het terrein van het kasteel een recreatie oord te scheppen. De uiteindelijke be stemming van het kasteel is nog niet vastgesteld. Gebleken is, dat de man als „the ater-agent" optrad. Via buitenlandse relaties hielp hij jonge vrouwen aan een werkkring als danseres. Hij schijnt nogal wat succes gehad te hebben, dank zij de aantrekkelijke voorwaarden, die aan de betrekking verbonden waren. Zo zouden de meisjes die nog niet genoeg van dan sen afwisten een gratis opleiding kunnen genieten om met succes te kunnen optreden. Het vermoeden is gerezen dat een aantal van de slachtoffers van de gearresteerde, via nachtclubs in het Midden-Oosten hun ongeluk tege moet gegaan is. De arrestant zou heden voor de rechtercommissaris worden geleid, die wanneer er genoeg bewijs materiaal is een verder onderzoek zal gelasten. Nederlandse chauffeur in Duitsland verongelukt De 35-jarige Th. J. Duyndam uit Voorburg, chauffeur bij het Voor- burgse expeditiebedrijf V., is gister avond laat om het leven gekomen, toen de vrachtwagen, waarin hij met een tweede chauffeur J. Weerden- burg uit Voorburg was gezeten, tussen Baden-Baden en Bühl in West-Duits- land op een stilstaande wagen reed. Chauffeur J. W. is ernstig gewond in een ziekenhuis opgenomen. De heer Duyndam, die nog slechts enkele weken in dienst was van het bedryf, was vader van zes kinderen. Omtrent de toedracht van het on geluk is nog niets bekend.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7