Laag Rijnpeil Oud-vlieger Moll gaat herinneringen ophalen aan Melbourne-race Het Najaarshoedje ZATERDAG 17 OKTOBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Bedrijfsbrandweer ,,Sint Jozef (Advertentie) water in de Rijn zou overeenkomen met de gemiddelde waterhoeveelheid in oktober gerekend over de laatste 50 jaar. j Van de normale 1000 cm bij Lo- bith is de waterstand teruggelopen tot slechts 754 cm. Dat de situatie overal ver beneden pj het normale peil ligt blijkt duidelijk U uit de gegevens in onze grafiek. Hoe erg het overigens ook is over het al- (J gemeen ligt het huidige niveau, van de plaatsen op onze grafiek genoemd, Q nog boven de laagste stand die ooit werd gemeten. Een uitzondering n hierop is Lobith waar heden een wa- z. terhoogte werd gemeten die gelijk is aan de laagste stand die daar ooit U werd genoteerd. Z Nijmegen dat thans 544 cm water U meet moest in november 1947 echter 529 cm meten. Het laagste peil dat Q in Arnhem werd genoteerd bedroeg 572 cm, thans valt daar een stand van Q 611 om op de maatlat. Bij Deven- ter, thans een stand van 30 cm, kwam n de IJssel in het jaar 1947 op een peil r van 16 cm. n Het water kan dus nog verder zak- U ken; laten wij hopen dat er echter tijdig een einde komt aan deze droog- [J te, Europa snakt naar water. HOE DROOG HET IS! DE WATERSTANDEN(inar>»NAP) De staf van het Sint Jozefhuis voor geestelijk gestoorden te Ursberg in West-Duitsland heeft een realistische brandweeroefening gehouden. Het brandweerkorps bestaat uit 70 zusters van de congregatie van Sint Jozef, die bijzonder kordaat en efficiënt optreden. De bovenste foto toont zusters tijdens een spoedopdracht met een brancard; de onderste spuitgasten" in actie. (Advertentie) Het peil van de Rijn is sedert 1947 niet meer zo laag geweest, zo heeft het bureau voor de Rijnscheepvaart in Mainz vrijdag meegedeeld. Op de telefonische vragen ant woordde het bureau, dat de controle post voor de waterhoogte te Kaub de totale diepte van de vaargeul ter plaatse op slechts 1.35 meter bevond. Het rivierverkeer was nog wel niet onderbroken, maar de vrachtsche pen kunnen slechts 40 procent van hun normale lading meevoeren. HOE LAAG HET WATER STAAT Het zo waterrijke Nederland heeft gebrek aan water en de zo verlang de regen voor het land blijft uit. Niet alleen in ons land trouwens heerst de droogte, ook het grootste deel van Europa heeft met het probleem te kampen. Een uiting hiervan vinden v/ij in de bijzonder lage waterstanden van onze rivieren, die hun watertoe voer van ver buiten onze grenzen moeten krijgen. Onze grafiek laat nu duidelijk zien hoe erg het wel is. De gearceerde staven op de grafiek geven de ge middelde oktober-standen aan die de rivieren normaal bezitten. De Rijn bij Lobith zou dus normaal deze maand 1000 cm boven N.A.P. moeten zijn, volgens de waterstand die er zou moeten wezen als de hoeveelheid 't Is een kwestie van smaak BOSBRAND BIJ RHENEN Door snel ingrijpen van vier n brandweerkorpsen is men er gisteren r met veel moeite ift geslaagd een grote bosbrand te voorkomen. Bij Rhenen, U achter de „plantage Willem Iü" wa- ren boeren bezig met het verbranden U van aardappelloof. Het vuur sloeg X over op het aangrenzende bos, dat U meteen vlam vatte. De onmiddellijk - gealarmeerde brandweerkorpsen van (J Rhenen, Eist, Acherberg en Veenen- daal hebben na ongeveer drie uur de Q brand bedwongen. De schade bleef hierdoor beperkt tot twee hectaren. Q 25 ia ar geleden plaats, die niets met de K.L.M., de I i. ï^^Li Melbournerace of de bemanningsle- een legendarische vliegtocht den van de Uiver» heeft uit te staan. Het is slechts een boodschap Het is deze maand 25 jaar geleden van een Nederlandse gemeente, wier dat de „Uiver" zijn welhaast legen- naam alleen wat uitspraak betreft darisch geworden vlucht in de Mei- vagelijk overeenstemt met die van de bourne-race volbracht. Op 24 oktober Australische stad. 1934 landde dit KLM-toestel onder gezagvoerder K. D. Parmentier als Gistermiddag op de dag voor het tweede in de snelheidsrace te Mei- vertrek hebben de heren Moll en bourne. Van de een en twintig deel- Prins op een persconferentie op nemers waren alleen de Engelsen Schiphol nog eens hun geheugen ge- Scotta en Black met hun „Cornet" de raadpleegd. De hele avontuurlijke Nederlanders te vlug af geweest. De tocht werd weer uit de doeken ge- Uiver" werd wel eerste in de handi- daan. De „Uiver", het eerste toestel caprace; het toestel had immers ba- van het type DC-2 dat de KLM in gage, post en drie passagiers aan dienst had, startte op 20 oktober 1934 boord. Noodlanding. Oud-K.L.M.-commodore, de 60-ja- rige heer J. J. Moll, sedert enkele ja ren gepensioneerd, was toen eerste vlieger van de „Uiver". Hij is van daag naar Albury vertrokken om daar nog eens herinneringen op te halen aan de nacht van de 23ste ok tober 1934 toen de „Uiver" letterlijk in het zicht van de haven op onge veer 200 km. van Melbourne strand de. Het toestel was in een storm en onweersbui de koers kwijtgeraakt en moest op de plaatselijke renbaan een noodlanding maken. Heel Neder land leefde mee met de avonturen van bemanning en passagiers. Men hoorde hoe inwoners van Albury het terrein met autokoplampen besche nen, waardoor de noodlanding goed verliep. Men vernam ook via de ra dio en de pers hoe de Alburyanen enkele uren later bij daglicht hel toestel uit de modder trokken en hoe Parmentier en Moll (boordwerk tuigkundige B. Prins en de telegra fist Van Brugge bleven in Albury) tenslotte toch in Melbourne landden. ElburgAlbury. De heer Moll komt op 23 oktober a.s. niet met lege handen in Albury aan. Hij heeft een op de band opge nomen boodschap bij zich van de burgemeester van.... Elburg, een als zevende deelnemer van het vlieg veld Mildenhall bij Londen. De rou te ging over o.a. Rome, Athene, Bag dad, Karachi, Calcutta, Rangoon, Sin gapore, Batavia, Darwin en Albury Q naar Melbourne Nergens bleef het toestel langer dan een half uur aan de Q grond, behalve tijdens het on voor- ziene oponthoud in Aubury. q Tweemaal zo snel. De „Uiver" was tijdens de vierdaag- p- se vlucht 71 uur in de lucht geweest 0 en had een afstand van bijna 20.000 km., de halve omtrek van de aarde, Q afgelegd. Voor die tijd een geweldige prestatie waarover dagenlang werd Q nagepraat. Nu 25 jaar later bestaan er gere- gelde diensten naar alle delen van de wereld. De toestellen met zuigermo- - toren vliegen nu tweemaal zo snel als U de „Uiver" in 1934 Er is nóg een groot verschil met vroeger. De DC-2, Q de „Uiver" kostte slechts f 90.000. De DC-8, het nieuwste type van de Dou- Q glasfabrieken, kan voor niet minder =- dan 25 miljoen worden aange- n schaft. y Foto: Vlieger Moll (rechts) en de boordwerktuigkundige Prins van de Q „Uiver" tijdens de persconferentie. Vlees, dat geen smaak heeft, „smaakt" lekker. Wat u zoet vindt, noemt een ander zout. Kinderen kunnen rare snaken zijn. Het gebeurt maar al te dik wijls, dat ouders zich verwonderen over het feit, dat hun kleuter per tinent weigert om een of ander „heerlijks" te et^n. „Hoe is het mo gelijk, dat is toch heerlijk!" hoor je dan en de verwondering is oprecht, want het gerecht dat versmaad wordt geldt als 'n erkende lekker nij. In veel gevallen wordt er dan dadelijk gedacht aan dwarsheid van het kind maar dat behoeft niet juist te zijn. Het kan inderdaad een na tuurlijke afkeer van dit voedsel zijn, een afkeer waaraan het kind zelf niets kan doen en die zich zo als by kinderen gebruikelijk, spon taan uit. Hebben we het allen ook de vol wassenen niet zo, dat we bepaalde soorten voedsel prefereren boven andere? Die andere spi'zen eten we dan dikwijls omdat we nu eenmaal geleerd hebben dat het zo gezond is en dat een mens nu eenmaal de nodige variatie in zijn voedsel moet aanbrengen, of omdat de andere gezinsleden het zo lekker vinden, of omdat Zo kunnen we doorgaan, maar dit voedsel eten uit pure sympathie is er maar weinig bij. Volwassenen zijn echter zo gewend aan dit accep teren, dat ze het zich niet eens meer bewust zijn en zelfs verwonderd kijken, wanneer een kind zich spon taan uit en het bord met een gezicht vol walging van zich afdukt, want smaken verschillen en over smaak valt niet te twisten. smakelijk of onsmakelijk uit; de personen werden geïsoleerd van el kaar gehoord. Een zo objectief mo gelijk onderzoek dus. VOOR ELK SEIZOEN Dit gebreide jumpertje van Tim- wear uit Par(js is voor leder sei zoen geschikt en zal beslist niet gauw vervelen. Het wordt uitgevoerd in wol, in verschillende pastelkleuren: een prettige dracht en bovendien een lust voor het oog. Uit de keuken geklapt Warme puddingen verschijnen de laatste jaren veel minder vaak op tafel dan vroeger het geval was en dat is toch eigenlijk jammer, want vooral in de wintermaanden vor men zij een goed besluit van de warme maaltijd. Wanneer men maar enkele punten in 't oog houdt, lukt de pudding ook beslist altijd! Zo moet de vorm zorgvuldigd bebo terd en met paneermeel bedekt worden. De puddingmassa moet be hoorlijk dik zijn; de vorm mag niet voor meer dan 2/3 gevuld zijn, en moet goed gesloten zijn, voordat ze in 't water wordt gezet. Het water mag slechts zachtjes koken of te gen 't kookpunt aan blijven en de pudding mag niet langer koken dan in het recept aangegeven is. Voor het keren kan de puddingvorm open in de oven geplaatst worden. Hij laat dan goed aan alle kanten los. ZONDAG: kaassoep: runderlapjes, snijbonen, aardappelen; warme bitterkoekjespudding. MAANDAG: hardgekookte eieren in kerrysaus, bloemkool, aardap- pelpurée; yoghurt. DINSDAG: bloemkoolsoep; stoof pot prinsessebonen, aardappelen, poulet (witte bonen in de week zetten). WOENSDAG: witte bonen, spek, uien, tomatensaus, aardappelen; citroenvla. DONDERDAG: kop bonensoep; ge hakt, spitskool, gebakken aard appelen. VRIJDAG: gesmoorde wijting, kaas saus, bietensla, aardappelen; ha- vermoutkoekjes. of goulash met rijst, havermoutkoekjes. ZATERDAG: risotto met champig nons en andijviesla; gebraden Smakelyk zonder smaak. Het blijkt dus heel goed mogelijk, dat mensen de invloed van een be paalde smaak op verschillende ma nieren ondergaan. Bovendien komt er nog de voorkeur voor een be paalde smaak bij, die ook per per soon weer verschillend kan zijn. De een houdt veel van zoet, de ander van zout enzovoort. Het is echter niet alleen de smaak die een rol speelt. Het uiterlijk van de te consumeren stof speelt ook een belangrijke rol. Dat werd aan getoond door een aantal mensen op een diner te nodigen en dit diner te laten plaatsvinden bij licht, dat de gerechten ernstig van kleur deed veranderen. De heerlijke erwtjes en het malse vlees waren plotseling niet in trek. Wat proeven we eigenlijk? Het is met de smaak maar eigen aardig gesteld. Zoals' bekend is de tong het orgaan waarmee wij proe ven en dit proeven hangt af van de reacties van onze papillen. De pa pillen zijn de kleine pukkeltjes die men op de tong ziet. De smaak papillen zijn gespecialiseerd. Die achter op de tong proeven alleen maar bittere smaken, die op de punt van de tong zoet, de papillen op de zijkanten reageren op zuur, ter wijl zout geproefd wordt door pa pillen die over de gehele opper- vlakte van het orgaan verspreid lig- r gen. Wat wy dus proeven zijn slechts de smaken zoet, zuur, zout en bitter en de vele dankbare com binaties hiervan, de zogenaamde mengsmaken. Nu blijkt uit onderzoekingen, dat mensen bepaalde smaken niet gelijk ondergaan. Dit is uitgemaakt door chemische stoffen, die men een aan tal personen liet proeven. Een aan tal vond de stof bitter, terwijl an deren de zelfde materie smakeloos vonden. Weer anderen bevonden haar zout of zuur en hiermede was de betrekkelijkheid van de smaak vastgesteld. In het hierboven aangehaalde ge val was er geen sprake van bijfac toren die de proefpersoon konden beïnvloeden. De stof zag er niet Vooral wanneer het koude seizoen zijn iptrede doet, gaan wij denken aan hoedjes. Want al hebben velen van ons met de mooie zomerdagen zondeT hoofddeksel gelopen, als het kouder wordt willen we toch wel iets op het hoofd, vooral, wanneer in de herfst de wind opsteekt en vrij spel zou hebben met ons kapsel. De hoedenmode wijzigt tegelijk met de grote mode en ook dit seizoen zien we weer nieuwe modellen. Al zullen velen zeggen „Nou, zóveel wijkt de mode toch weer niet van de oude af V' wij kunnen getuigen dat er toch wel het een en ander veranderd is. hetgeen u duidelijker ziet. wanneer er veel hoeden worden getoond. Dan ziet u een bepaalde wijziging over de gehele linie. Zo zijn vooral de haute couture modellen nogal stevig en zwaar deze keer. Ook bij de normale hoedjes voor dagelijks gebruik zien we veel zware modellen. Niet dat de hoedjes zo groot zijn, verre van dat. want geweldige bollen en randen zijn er niet bij, maar het 'materiaal waar van ze zijn vervaardigd is massief en solide, alsmede de vorm. Wat opvalt zijn de dikwijls brede linten om de bol van de hoed; ze zijn dan voorzien van een strik of gesp en veelal decoratief. Leuk, maar wel massief zijn de hoedjes (dikwijls een soort bontmutsjes) van wasbeer, maar ze zullen niet iedere vrouw goed staan. Ons model toont een leuk najaarshoedje, zoals door velen dit seizoen zal worden gedragen. Een eenvoudig maar smaakvol modelletje van haaryilt met een breed lint en strik van achteren. Het is een prettig dopje, waar onder het kapsel goed beschermd zit. En zo zijn er zoveel van dergelijke leuke hoedjes dit seizoen. Va Liter melk, 2 eieren, 75 gr. suiker, 150 gr. brood zonder korst, 100 gr. bitterkoekjes, 10 gr. rozijnen, geraspte citroenschil. De bitterkoekjes en het brood af zonderlijk weken in een mengsel van de losgeklopte eieren, suiker, melk en iets zout. De rozijnen was sen en met de citroenrasp door het geweekte brood roeren. Een warme puddingvorm bestrij ken met boter en bestrooien met pa neermeel, dan laagsgewijze het brood en de bitterkoekjes erin doen, zo dat de onder- en bovenlaag uit brood bestaat. De vorm sluiten en l'/a uur „au bain Marie" koken. Daarna keren en met vanillesaus presenteren. HIOIIOMOMOIIOIIOIIOIIOIIOIOMOIIOMOMOHOMOIIOMOMOIIOHOIIOIIOIIO

Leidse Courant | 1959 | | pagina 10