3)e &2idóe0otvfca/itt Frans parlement achter Algerijnse politiek De stammenoorlog in de Belgische Kongo Nog nooit was er zoveel eenstemmig- heid in Parijs 7TïüetJia. Molenwiek-satelliet zwijgt De vlaggen-strijd in Berlijn Lublin leefde op vulkaan Korreltje Directeur J F. J M. KOENS Hoofdredacteur- L. C J ROOZEN. Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advértenties VRIJDAG 16 OKTOBER 1959 51ste JAARGANG No. 14839 BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p. w., f 2.55 p. maand, f 7.50 p. kwartaal. Franco p. p. f 8.Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De Gaulle's plan kreeg grote meerderheid De Franse regering heeft vrijdagochtend vroeg het vertrouwen van de Nationale Vergadering, gekregen voor haar Algerijnse plan. De regering kreeg 441 stemmen, 23 stemmen werden tegen uitgebracht, bij 28 ont houdingen. Zeven-en-vijftig afgevaardigden hebben niet aan de stemming deelgenomen, meest leden van de Algerijnse fractie. Ook de socialisten, die gewoonlijk in de oppositie zijn, hebben vóór de regering gestemd. Het was het eerste vertrouwensvotum tijdens de vijfde republiek. De Algerijnse afgevaardigden, die niet aan de stemming hebben deel genomen, staan op het standpunt, dat Algerië voor opneming bij Frankrijk heeft gestemd bij het referendum en de verkiezingen van vorig jaar. Pacificatie wordt krachtig voortgezet tussen Frankrijk en Algerië gehand haafd wordt. Het is noodzakelijk, dat de bescher ming van Frankrijk gedurende gene raties in Algerië gehandhaafd blijft. Wij moeten nu en in de toekomst de afscheiding (.verwinnen, aldu„ Debré. Hij deelde mee, dat de begroting voor 19&0 doorziet in een handhaving van de Franse strijdkrachten op volle sterkte in Algerië, te., einde Ie pacifi catie te kunnen voortzetten, als het aanibod voor een wapenstilstand niet wordt aanvaard. De rijkdommen van de Sahara zou Frankrijk niet .11e ten eigen bate, maar ook voor Tunesië, Marokko en de Franse gemeenschap moeten exploiteren. Frankrijk moest er ech ter voor zorgen, dat d^ze rijkdommen Frans domein bleven. AFSCHEIDING MOET WORDEN VOORKOMEN Premier Debré had aan het slot van het deba verklaard, dat de poli tiek van zijn regering er op gericht was, een afscheiding van Algerië te voorkomen. Strategische, economische en morele redenen eisten, dat de unie Eventuele besprekingen met de op standelingen zouden alleen militair van aard kunnen jn. De premier verklaarde, dat het woord van president De Gaulle er borg voor was, dat de Algerijnen in vrijheid hun toekomst zouden kunnen bepalen. Het "eger zou aanwezig zijn om deze vrijheid van keuze te garan deren. AANSLAG OP FRANSE SENATOR Vrijdagochtend vroeg is in Parijs een aanslag gepleegd op de radicaal- gezinde senator Frangois Mitterand. Hij merkte op zeker ogenblik, dat zijn auto gevolgd werd. Hij wist enige voorsprong te krijgen, uit te stappen en een park in e vluchten, waar hij zich in het struikgewas verborg. Zijn auto werd door eefd met kogels. Tijdens het Engste debat in de Nationale Vergadering heeft de Gaul listische afgevaardigde Lucien Neu- wirth verklaard, dat „moord-com- mando's, blijkbaar uiterst-rechtse contra-terroristen" via Spanje Frank rijk zijn binnengekomen om bepaalde mensen uit de weg te ruimen. Op grond van een uitspraak van een Italiaanse rechtbank heeft de Zweedse filmster Ingrid Bergman te Rome de drie kinderen terugge kregen, die uit haar huwelijk met de Italiaanse filmregisseur Roberto Rosselini zijn geboren. Door de lage stand van de Donau is het verkeer tussen Regens burg en Wenen gestaakt. Podola's beroep afgewezen Het hof van beroep in Londen heeft gisteren het beroep tegen het dood vonnis van Podola afgewezen. Podola, een dertig jaar oude in Duitsland geboren fotograaf, is ter dood veroordeeld wegens het neer schieten van een rechercheur van Scotland Yard. Hjj zooi vandaag (vrijdag) opge hangen worden, maar de terechtstel ling was afgelast in afwachting van de behandeling van het beroep. De president, lord Parker zei, dat het voor het hof duidelijk vaststond dat het beroep afgewezen moest wor den, Hij voegde hieraan toe dat de gronden later bekendgemaakt zullen worden. Podola heeft zich tijdens zijn pro ces voor een Londense rechtbank in het geheel niet verdedigd. Zijn advo caten hebben beweerd dat hij aam ge heugenverlies leed. Op grond hiervan had de minister van Binnenlandse Zaken, Richard Butler, bepaald dat de zaak in hoger beroep behandeld moest worden. Koning Boudewijn van België vertrekt op 28 oktober per hef- schroefvliegtuig van Brussel naar Aken voor een inspectiereis van drie dagen langs de Belgische militaire eenheden in West-Duitsland. Prinses Higashikuni voer door Amsterdam Toestand nog steeds gevaarlijk Doden en gewonden Prachtige MERENPANTALONS Kreukherstellend, wasbaar, krim pen niet, ploolhoudend. Onberis pelijke afwerking met 2 achter zakken, opti Ion-ritssluiting Normaal 29.75 NÜ, EÉN DAG LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 ROTTERDAM: Koite Hoogstraat 31 Meent hk. Goudesesingel Katendr. Lagedljk hk. Dorpsweg West-Kruiskade 35. (Ad ver ten tic In het gebied van Loeloeaburg (Belg. Kongo) beeft in de laatste 24 uur een ware guerilla-activiteit geheerst. De toestand is nog steeds ernstig en er zijn thans meer dan twintig doden, meest Baloeba's. Deze worden in de dorpen aangevallen door Loeloea-krijgslieden, bewapend met lansen, vuursteengeweren en gif tige pijlen en beschilderd met de traditionele strijdkleuren. Langs de weg van Demba naar Loeloeaburg zijn verschillende dor pen aangevallen. Kongolese detache menten troffen daar twaalf slachtof fers aan. Van acht lijken waren de handen afgesneden. Alle hutten wa ren in brand gestoken en de aanval lers namen de vrouwen en kinderen, die niet konden vluchten, mee. Donderdag werd een nieuw offen sief uitgevoerd te Benasjitolo, waar ca. 400 Loeloea's de hutten in brand staken. Bij luchtverkenningen kwam men een andere bende Loeloea's op het spoor, die naar hetzelfde gebied op trok. Het leger kwam tussenbeide, aanvankelijk m et traangasbommen, maar vervolgens werd op de aan vallers geschoten. In een hut in dit dorp trof men de verkoolde lijken aan van een man en twee vrouwen. Elders in dit dorp trof men nog een lijk aan, dat met twee lanssteken was doorstoken. Voorts werden in het gebied van Dibaja bloedige aanvallen gepleegd. Talrijke hutten werden in brand gestoken. Men schat het aantal verkoolde of geheel vernielde hutten of woningen sedert het uitbreken van de inciden ten op meer dan duizend. Bescherming van het leger. Het bestuur verzamelt thans- de Baloebabevolking om ze onder be scherming van het leger te stellen. De Afrikaanse gemeenten Ndesja en Nganza en de Europese gemeente Kananga worden door militairen be waakt. Het hoofd van de Loeloea, Kalam- ba, begaf zich woensdag naar het onrustige gebied in de omgeving van Loeloeaburg Donderdagmiddag bezet is. Onderweg werd hij door vluchtende Baloeba's herkend. Zij vielen hem aan, waarbij één van zijn De radiozenders van de Explorer-6, de z.g. „molenwiek"-satelIiet, zijn ruim een week geleden uitgevallen, zo is nu bekendgemaakt. Zij werden gevoed met zonne-energie en hebben twee maanden gewerkt. Het was de bedoeling, dat zij het meer dan een jaar zouden volhou den. Men heeft het uitvallen nu pas be kendgemaakt, omdat met hoopte dat de zenders zich nog zouden herstel len. Per radiotelescoop wordt de sa telliet nog gevolgd. armen door een slag met een knuppel brak. Hij kon echter terugkeren naar Loeloaburg. Donderdagmiddag richtte hij een radio-oproep tot de bevol king, waarin hij de aanvallers ver zocht de vijandelijkheden te staken en naar hun woningen terug te keren. Later vertrok hij met enkele belang rijke figuren van de Loeloeastam naar het onrustige gebied. In het gebied van Dibaja verlieten de bewoners van de Loeloeadorpen aan de grens van Loeloeaburg hun woningen, omdat zij vergeldings maatregelen vreesden. Ook de Ba loeba's verlieten hun dorpen en zochten een schuilplaats bij de na burige katholieke missies. De Oostduitse regering heeft don derdagavond bekend gemaakt dat zij staat op het recht de Oostduitse vlag op de Westberlijnse onder Oost-duits beheer staande bo vengrondse spoorwegstations te hij sen ondanks de herhaaldelijke pro testen van de westelijke geallieer den. In een communiqué, dat door het Oostduise persagentschap ADN werd gepubliceerd, wordt ten aanzien van De oud- «te dochter van keizer Hirohito van Japan, prinses Higashikuni heeft donderdagmorgen een rondvaart gemaakt door de Amsterdamse havens en grachten. een en ander in kennis. Maar door het snelle oprukken van de troepen konden de verzetsstrijders niet aan wezig zijn bij de opruimingswerk zaamheden voor het vaststellen van de hoeveelheid. De Russen hebben dientengevolge slechts circa een kwart van het aantal kisten kunnen weghalen. Ambassadeur Ponomarenko in Nederland aangekomen Is hij de directeur zelf of is het zijn secretaris? de Westelijke protesten gezegd: „Geen enkele poging om zich in te laten in de Binnenlandse Zaken van de Duitse Demokratische Republiek zal de omstreden kwesties oplossen." Het Oostduitse bewind biedt aan om over de vlaggenkwestie met het Westberlijnse stadsbestuur te onder handelen. Dergelijke onderhandelingen met de communistische autoriteiten zijn altijd door het Westberlijnse stads- Dit nummer bestaat uit 16 pagina's bestuur afgewezen. Men verwacht nieuw Oostduits vlagvertoon op 7 november, de her denking van de Russische revolutie. De inwoners van de Poolse stad Lublin hebben vijftien jaar op een vulkaan geleefd. Dit heeft men kunnen vaststellen, toen men bij funderingswerkzaam heden in het centrum van de stad stootte op een groot aantal kisten met explosieve stoffen, die daar door de Duitsers in 1944 waren verborgen met de bedoeling de stad in de lucht te laten vliegen. Inmiddels zijn Poolse genietroe pen ingeschakeld om de kisten weg te halen. Poolse verzetsstrijders waren in 1944 op de hoogte van de Duitse plannen. Zij wisten ook, dat de Duit sers voor dit doel 100 wagons met granaten en andere explosieve stof fen naar Lublin hebben gebracht. De Duitsers hadden echter geen tijd meer om hun voornemen uit te voe ren, omdat de Russische voorhoede de stad al dicht genaderd was. De Polen stelden de Russen van (Medegedeeld door het KNMI, Geldig van vrijdagavond tot za- térdagavond. Opgemaakt te 11.15 i uur). i AANHOUDEND ZONNIG. Droog en overwegend zonnig weer. Zwakke tot matige wind tussen zuidoost en zuid. Dezelf de temperaturen als vandaag of I iets hogere. Hoogwaterstanden 17 Okt.: vrni. 3.44; nam. 4.02. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: U kunt het wel te weten komen, maar aan zijn kleding ziet u het niet. Direc teur of secretaris.hij draagt een sportcombinatie die if is. Perfect van coupe, smaakvol en gedistingeerd van kleur en dessin. Allicht, want 't is een sportcombinatie die hij met veel zorg gekozen heeft uit onze uitgebrei de collecties. Let b.v. eens op die pantalon: zo'n vouw blijft erin! 't Is Terlenka, dus prima! Bij ons gekocht voor 39.75. Het colbert, een Sdhotse homespun, in een vlot, sportief dessin, voor 58. De nieuwe Russische ambassadeur in Nederland, Z. E. Pantefojmon Kodratjewitsch Ponomarenko, de .56-jarige oud-premier van Wit Rusland, is donderdagochtend uit Rusland op Schiphol aangekomen. Mr. H. F. C. Harden- berg, sous-chef der directie kabinet en protocol van het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken, be groette de nieuwe ambassadeur op het vliegveld. (Advertentie) Zuidoostelijke wind De Bilt, vrijdag 10 uur: De afgelopen nacht daalden de temperaturen in de droge continen tale lucht plaatselijk tot het vries punt. De aanvoer van deze droge lucht heeft nog steeds uit Duitsland plaats. Het hogedrukgebied boven Europa is intussen naar, het oosten getrokken en het centrum ligt bij Roemenië. Op de oceaan treden nu lucht drukdalingen op, die zich over geheel West-Europa hebben uitgebreid. Een nieuwe depressie, die van de Ameri kaanse oostkust snel in de richting van de Azoren beweegt, draagt ook tot deze luchtdrukdalingen bij. Op langere termijn kunnen deze van be lang worden voor het weer in ons land, maar voor morgen wordt er nog geen verandering in het heer sende weertype verwacht, wel is het mogelijk, dat er later wat bewolking in de hogere niveaus binnendrijft. HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARUS BORDEAUX GRENOBLE NI-CE BERLUN FRANKFORT MüNOHEN Zurich GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ATHENE ROME AJACCIO MADRID LISSABON weer temp. zwaar bew. 13 C. geh. bew. 11 mist 8 zwaar bew. 13 zwaar bew. 16 onibew. 18 onibew. 17 onbew. 19 onibew. 16 licht bew. ai zwaar bew. 22 regen 19 onbew. 20 licht bew. 14 onbew. 17 onbew. 14 geh. bew. 8 geh. bew. 13 geh. bew. 16 onbew. 13 mist 17 onbew. 19 onbew. 20 lichtb ew- 21 geh. bew. 20 onbew. 23 Doe wat u zegt, maar zeg niet alles wat u doet

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1