3)e &2i<ióe(5oti/Ya/nt De ruimte raakt vol met kunstmanen Debré vraagt vertrouwen in de Algerijnse politiek "espreking alleen van wapenstilstand Weer een Amerikaanse kunstmaan Topconferentie in januari a.s.? Om een zetel in de Veiligheidsraad Het Zuidpoolgebied Tekort aan boter Mei harikwalen de iank in Vrij zonnig KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 WOENSDAG 14 OKTOBER 1959 51ste JAARGANG No. 14837 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20933; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.59 p.w., f2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.—. Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes fl.50. Vrijgeleide voor rebellen aangeboden De Franse eerste minister Michel Debré heeft g-jsteren het aanbod van president De Gaulle van een „vrede der dapperen" aan de leiders van de Algerijnse opstandelingen officieel hernieuwd. In een beleidsverklaring, waarmee een debat van drie dagen in de Nationale Vergadering werd geopend, zegt de Franse premier, dat de nodige instructies door de regering zijn gegeven, zodat de voorwaarden voor een wapenstilstand te allen tijde kunnen worden besproken. Debré liet duidelijk uitkomen, dat onderhandelingen met leiders van de Algerijnse opstandelingen beperkt zullen zijn tot een militair bestand, om niet vooruit te lopen op de beslissing van de burgers. In zijn verklaring van 16 sept. j.l. heeft generaal De Gaulle Algerië drie mogelijkheden voorgesteld: afscheiding, verfransine en associatie met Frank rijk. Uit deze mogelijkheden zou binnen vier jaar radat in Algerije de rust is teruggekeerd, een keuze gedaan kunnen worden. Debré verzekerde, dat de vertegenwoordigers van de opstandelingen waarborgen zullen krijgen voor het geval de onderhandelingen over een wapenstilstand mislukken. Op grond van deze waarborgen zullen zij vrij naar hun plaats van herkomst kunnen terugkeren. PREMIER DEBRé VERTROUWEN GEVRAAGD gemeenschap, die Frankrijk, elf Afrikaanse lande, er Madagaskar Na de rede van Debré werd de bij- In een brief aan de voorzitter van omvat, haar vitaliteit in het eerste eenkomst vai. de Nationale Vergade- de Nationale Vergadering die voor- jaar van haar. bestaan l.ad getoond, ring tot woensdag verdaagd. Naar „Wij hebben slagen". gelezen werd kort voordat Debré zijn toespraak begon, kondigde de pre mier aan, dat hij het bestaan van zijh regering aan een stemming aan het einde van het debat wil onderwerpen. Dit is voor het eerst in de geschiede nis van de /ijfde republiek, dat een eerste minister hiertoe overgaat. Par lementaire wrnemers zijn van mening, dat Debré zeker is van een stevige meerderheid voor generaal i i De Gaulle's uolitiek van zelfbeschik- «e meien king in Algerië. Om stralingsactiviteit 1. Het stralingsevenwicht. Aan de beide polen geeft de aarde meer energie aan de ruimte terug dan zij van de zon krijgt Aan de evenaar is het net het omgekeerde. Men wil De Amerikanen hebben dinsdag te nu door middel van de satelliet deze De Franse premier sprak als zijn Cape Canaveral een satelliet van energie-overdracht bestuderen, mening uit, dat afscheiding de Alge- 41,450 kg. gelanceerd met de bedoe- 2. De intensiteit van de ultra-vio- rijnen naar dictatuur zou leiden, ling meer gegevens te krijgen over lette „Lyman-alfastraling". Van dit Daarentegen zou het bewaren van de stralingsgordels rond de aarde, onderzoek verwacht men belangrijke nauwe vereniging met Frankrijk de Men heeft deze satelliet de naam van gegevens over de radio-activiteit, ge- eerste voorwaarde zijn voor een vrije „Verkenner 7" gegeven. produceerd door de uitbarstingen op en grote toekomst. In de satelliet bevinden zich in- de zon. Wat een topconferentie tussen Oost strumenten voor zeven verschillende o ttA4 nn.nn.pn vnn ra^ac en West aangaat zei Debré, dat proeven, waarvan het grootste deel ri^n Dri^ire deeltiS met behulü Frankrijk er blijk van gegeven heeft betrekking zal hebben op de stra- mS voor een dergelijke conferentie te lingsactiviteit. De satelliet heeft de zijn. Het Franse standpunt is in het vorm van twee afgeknotte kegels, 4. De frequentie van de kleine me- kort: in de eerste plaats handhaving die met elkaar zijn verbonden. teoorstenen. van de status quo in Duitsland. 5. De sterkte van de kosmische Voorts moet men naar vraagstukken "ij werd gelanceerd niet behulp saaien in de „gordel" van de krach- zoeken waarover overeenstemming van een viertrapsraket van het type stralingszóne. Het gaat hier om mogelijk is. Een topconferentie houdt Juno II. Deze raket, die 60 ton weegt, een gevaar voor toekomstige ruimte- de mogelijkheid in van het komen bestaat uit een gewijzigde Jupiterra- vaarders, op welk gevaar voor het tot beter begrip en daardoor tot een ket ^plus ^drie kleinere frappen. Met eerst gewezen door de Amerikaan, zekere ontspanning, aldus Debré. de Juno II is op 3 maart met succes ge geieer(ie James van Allen. Debré dat de Franse de Pionier IV gelanceerd, die zoals aai ae rranse a __L de 2<)n 6. De levensduur en de weerstand zonnebatte» Tot slot zei i Het onderzoekcentrum Langley rijn lengte voor andere doeleinden vrij- 7an de Amerikaanse dienst voor bekend in een baan kwam. tegen slijtage van Men verwacht dat de satelliet 20 rÖan* jaar lang rond de aarde zal blijven Verschillende temperatuursme- draaien. Hij is uitgerust met twee tingen. radiozenders, waarvan er één zendt op een golflengte van 108 megacy cles. Deze zender zal, als alles goed Het Amerikaanse blad „New York gaat, na een jaar automatisch uitge- Times" meldt woensdag, dat volgens schakeld worden, waardoor de golf de Amerikaanse regering op zijn lengte voor andere doeleinden vrij- vroegst in januari een topconferentie komt. lucht- en ruimtevaart heeft dmsdag kan worden gehouden. Sinds 31 januari hebben de Ame- bijzonderheden meegedeeld over de Indien in november of december rikanen nu 13 satellieten in een baan ruimtevaart van de eerste Ameri- een topconferentie gehouden zou om de aarde of de zon gebracht De kaanse ruimtevaarder, worden, zouden de westelijke landen „Verkenner 7" heeft een lengte van De Pionier zal in een „Mercury"- niet voldoende tijd hebben voor voor- 115 cm. en een doorsnede van 90 cm. satelliet driemaal om de aarde wen- bereidingen. De baan van de satelliet ligt tus- telen °P een hoogte van 160 kilome- Bovendien zou de Amerikaanse sen 50 gr. noorderbreedte en 50 gra- ter- satelliet zal na viereneen- president, Eisenhower, graag eerst den zuiderbreedte. "Zij draait in 101 half uu? in de omgeving van de Ba- een rapport ontvangen van de com- minuten rond de aarde. hama-eilanden in de Atlantische missie, die hij in de zomer heeft ge- Oceaan, niet zover van Cape Cana- vormd om de gehele ontwapenings- jje^ onderzoek. veral, naar de aarde terugkeren, kwestie te bestuderen. De commissie Zoals bekend is, zijn er zeven heeft 1 januari als streefdatum voor Het onderzoek richt zich op de Amerikaanse kandidaten voor de het uitbrengen van het rapport. volgende punten: eerste ruimtevaart. CHESSMAN De gouverneur van Californië, Brown, heeft dinsdag 230 gelijklui dende brieven van vooraanstaande Amerikanen ontvangen, waarin wordt verzocht om gratie voor Caryl Chess man. Chessman die reeds in 1948 ter dood veroordeeld is wegens enkele misdaden, zal op 23 oktober worden terechtgesteld. Onder de briefschrijvers is onder andere mevrouw Roosevelt. De Algemene Vergadering van de V.N. is er dinsdag weer niet in ge slaagd, een opvolger aan te wijzen van Japan in de Veiligheidsraad. Op Brits voorstel werd tenslotte beslo ten de kwestie tot maandag a.s. te laten rusten. Nadat de keuze aanvankelijk alleen tussen Polen en Turkije ging, waar bij Polen ten hoogste 48 stemmen verwierf zes minder dan de ver eiste meerderheid van twee derden en Turkije niet verder kwam dan 35 stemmen, werden dinsdag bij een vrije stemming zeven stemmen op Zuid-Slavië als compromis-kandi daat uitgebracht, terwijl Polen en Turkije resp. 38 en 35 stemmen kre gen. In totaal is er, sinds de kwestie maandag aan de orde kwam, vijftien maal gestemd. Te Washington begint donderdag een conferentie over het Zuidpoolge bied, waaraan vertegenwoordigers van twaalf landen deelnemen. Zij zullen spreken over een ontwerp verdrag, dat militair gebruik van het betrokken gebied verbiedt. De andere twee voornaamste on derwerpen betreffende de Zuidpool en de „bevriezing" van de aanspra ken, die zeven van de twaalf landen op stukken van het Zuidpoolgebied laten gelden. Deze landen zijn Noor wegen, 'Frankrijk, Engeland, Argen tinië, Australië, Chili en Nieuw-Zee- land, terwijl voorts de V.S., de Sow- jet-Unie, Japan, België en Zuid- Afrika aan de conferentie zullen deelnemen. A.lle twaalf landen hebben in de periode 1957-1958 deelgenomen aan het wetenschappelijk onderzoek in het Zuidpoolgebied in het raam van het geofysische jaar. Minister van buitenlandse zaken Casey van Australië verklaarde dins dag dat het voorgenomen verdrag, waarover een werkgroep al voorlo pige overeenstemming heeft bereikt, zal voorzien in de inspectie van pos ten in het Zuidpoolgebied. Herdenking van een koningsmoord Koningin-moeder Marie en Joegoslaven in ballingschap hebben in Parijs bloemen gelegd bij het standbeeld van koning Alexander. Koningin-moeder Marie verloor haar gemaal 25 jaar geleden, toen de vorst tijdens een rijtoer in Marseille door een extremist werd vermoord. NEDERLANDSE HULP AAN OOSTENRIJK Gistermorgen heeft de algemeen voorzitter van de vereniging Neder landOostenrijk, jhr. mr. J. M. M. van Asch van Wijck, een chèque van lü.,638 shilling overhandigd aan de Oostenrijkse ambassadeur, dr. Georg Afuhs, als bijdrage tot leniging van de nood van de slachtoffers van de watersnoodramp in Oostenrijk in augustus van dit jaar. Dit bedrag is spontaan bijeengebracht door ver scheidene Nederlanders. De 13-jarige Jozef Scherbeijn uit Uzendijk, leerling van een technische school, is gistermiddag op de kruising van de wegen IJzendijke-Waterland- Kerkjeschoondijke, met zijn fiets on der de aanhangwagen van een tractor gekomen. Hij overleed kort na het ongeluk aan ernstige inwendige kneu zingen. Dit nnmmer bestaat uit 10 pagina's Dinsdagmorgen werd een 20-tons zware cylindervormi ge tank het terrein van het Wilhelmina Gasthuis te Am sterdam op „gerold". Voor proefnemingen en eventueel uit te voeren hartoperaties is een operatiekamer ont worpen, waar van een zuurstokdruk van 3 atmosferen- absoluut gebruik zal worden gemaakt. De operatieka mer wordt ingericht in een gedeelte van de tank. Nadat deze tank op de fundering is geplaatst, koi t er een gebouwtje omheen en wordt de ingewikkelde apparatuur, voor het op spanning brengen van de tank, aan gebracht. Bij het project doen zich vele en ingewikkelde technische problemen voor: o.a. de zorg voor voldoende ventilatie, de doorvoer van medische gassen en instru menten, het handhaven van de veiligheid, enz. De af metingen van de operatiekamer zullen ongeveer 4x5 meter bedragen. Wegens de droogte, waardoor de Westduitse boterproduktie is afge nomen, zal het Westduitse ministerie van landbouw en voedselvoorziening de invoer van boter openstellen voor alle landen, die boter kunnen leve ren. In de Duitse staatscourant, waarin dit werd bekendgemaakt, werd ge zegd, dat de melkpoduktie in West- Duitsland is gedaald als gevolg van het gebrek aan veevoeder door de droogte. Deze achteruitgang is voor namelijk tot uiting gekomen in de boterproduktie, die veel lager is ge weest dan werd verwacht. Het ministerie voegde hier nog aan toe, dat de bij West-Duitsland traditionele leveranciers beschikbare hoeveelheid boter beperkt is, omdat in hun eigen landen eenzelfde toe stand heerst. Carillonforen voor Washington ingescheept Gisteren zyn de eerste grote trai lers met kolommen van de toren voor het nationaal carillon uit Aarle-Rix- tel, in de haven van Rotterdam aan gevoerd, voor verscheping naar Was hington. Vrijdag vertrekt de Kamper- dijk van de Holland Amerika Lijn met deze zware last van 200 ton. In Washington wordt dan op 4 novem ber begonnen met de opbouw van deze uit tienduizenden delen bestaan de klokketoren. Op H5 december moet de 40 meter hoge toren gereed zijn. Het klokken spel bestaat uit 49 klokken. I-Iet werd reeds in 19<53 aan Amerika geschon ken en tijdelijk in een park in Was hington opgesteld. Cubaanse bladen melden zondag, dat een niet geïdetificeerd vlieg tuig vrijdagavond bommen heeft ge worpen op een suikerfabriek 130 ki lometer ten westen van Havanna. Eén van de bommen ontplofte niet en werd door het leger onschadelijk gemaakt. Er vielen geen doden of gewonden. KORTE golf Salah Najar, de leider van het komplat tegen president Bourguiba, en zijn zeven medestanders, dae op 3 oktober ter dood werden veroor deeld, zijn dinsdagochtend opgehan gen, zo is officieel te Tunis bekend gemaakt. Najar en de zijnen waren aanhangers van de naar Cairo uitge weken Salah ben Joessef, die een gezworen vijand van Bourguiba is. President Eisenhower is van daag 69 jaar geworden. Hij brengt zijn verjaardag deels te Abilene, de stad waar hij zijn jeugd heeft door gebracht, en deels te Washington door. (Meegedeeld door het K.N.M.I. Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). VRIJ ZONNIG Droog en overwegend zonnig weer. Koude nacht met hier en daar mist. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen. Zwakke wind. Hoogwaterstanden 15 Okt.: v.m. 2.30; nam. 2.50. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: NIEUWE RIJN 54 (Advertentie) De Bilt, woensdag 10 uur. Het KlNMI deelt mede: Het hogedrukge- bied boven Europa is nog in omvang toegenomen. Het zwaartepunt lag van morgen bij Tsjeoho-SIowakije. In ons land blijft daardoor de wind aflan dig, terwijl tamelijk droge lucht wordt aangevoerd. De wolkenvelden, die nog bij een oud front behoorden, dat dinsdag in het zuidwesten van het land nog wat regen bracht, ver dwijnen bijna overal, zodat het mor gen overwegend zonnig wordt In de nacht is het mogelijk, dat de tempera turen aan de grond op enkele plaat sen tot bij het vriespunt dalen- Ove rigens komt er weinig verandering in de middagtemperaturen. HELSINKI half bew. 9 C. STOCKHOLM onibew. 13 OSLO mist 10 KOPENHAGEN mist 12 ABERDEEN geh. bew. 17 LONDEN mist 16 AMSTERDAM zwaar bew. 16 BRUSSEL licht bew. 18 LUXEMBURG onbew. 18 PARUS on'bew. 20 BORDEAUX mist 20 GRENOBLE mist 19 NICE half bew. 2>1 BERLIJN mist 14 FRANKFURT onbew. 19 MüNOHEN mist 15 ZURICH geh. bew. 10 GENEVE mist 14 LOCARtNO geh. bew. 1'9 WENEN zwaar bew. 13 INNSBRUCK mist 16 ROME onbew. 23 AJACCIO onibew. 22 MADRID onbew. 23 MALLORCA licht bew. 24 LISSABON onbew. 26 Korreltje IJver is de rechter-, volharding de linkerhand van succes.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1