De moord op Stanley Wilson Het onderzoek naar „het Ding" te Wormer visie op televisie MAANDAG 12 OKTOBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Defensie koopi geen kai-in-zak Een hernieuwd onderzoek van het inmiddels ook buiten onze grenzen bekend geworden „gat van Wormer" dat zaterdag is begonnen zal moeten uitwijzen of een nieuwe investering voor graafwerkzaamheden gerecht vaardigd is. De technische dienst van de Ko ninklijke Landmacht zal het onder zoek verrichten in nauwe samenwer king met de „directie sluizen en stu wen" van Rijkswaterstaat te Utrecht. Men zal eerst het gat met prikstan- gen aftasten om te onderzoeken of inderdaad iets in het gat zit en zo ja hoe groot dit voorwerp is. Mochten Cabaret en variété. Cabaret en variété hebben zondag en zaterdag elkaar afgelost. Daarbij kan van slechts enkele hoogtepun ten worden gesproken. De teksten van de pas bekroonde Annie Schmidt zijn altijd de moeite waard en Erik de Vries weet als regisseur sfeer te scheppen in het maandelijkse artis- tencafé van de VARA. Het vooraf gaande Scherzo van de NCRV is deze keer niet meegevallen wegens de weinige originaliteit. Wel viel te waarderen het jong talent van Ma- rij cke v. d. Eist en een enkele vondst van Jelle de Vries, maar helaas ont brak de kolderrubriek van Dick van Bommel die tot dan toe iets eigens aan het programma had geschonken. Sport in het buitenland. Tussen beide programma's in werd op de zondagnamiddag drie uur lang sport gegeven in eurovisieverband. Uit Rome zagen we athletiek en kon den we waarnemen, dat ook daar het weer aan het minderen is. Stutt gart, met zijn imponerende t.v. to ren, heeft deze keer actief meege daan met een uitzending naar ver schillende landen. Het betrof hier figuurrijden op de fiets, een tak van sport die niet tot de alledaagse ge beurlijkheden behoort, evenmin als^ de „fietsbal". Het is een interessant" en afwisselend anderhalf uur gewor den, waarbij ten dele ook de Bel gische kijkers zijn betrokken ge raakt. Voor wat de uitzending uit Rome betreft, was het jammer, dat de geluidsverbinding nu en dan min der fraai was. Film op dinsdag. De wekelijkse filmavond op dins dagen heeft ons de laatste weken niet bepaald gesticht. In „Het zwarte dossier" zowel als in de „Dood van een wielrijder" werd het met de hu welijksmoraal niet al te nauw ge nomen. Gelukkig dat het onderwerp van de film „Het dromen koffertje" op a.s dinsdag wat gezonder is. We zouden de heren in Bussum. die te voren de films uitzoeken wel in overweging willen geven wat beter toe te zien op de morele kwaliteiten van de films die de verhuurkanto ren ter vertoning aanbieden. B.v. zou de KRO wat meer kunnen ge bruik maken van zijn recht van veto. Publieke Tribune. In uitzendingen van de VARA op a.s. zaterdag zal het maandelijks „Publieke Tribune" worden uitge zonden, een studio-showprogramma in de vorm van een zitting van een rechtbank voor zotte zaken, het Hof der Zotheid. Rechter, getuigen en beklaagden worden gespeeld door de drie gebroeders Lutz: Ton, Luc en Pie ter, tezamen met anderen. Vo cale medewerking verlenen Ellen Craamer, Tini van Ling, Dick Voorn, Jaap Dubbelboer en Henk Janmaat; muzikale medewerking is er van Pe ter Kok, Wim Sanders, Ger Daal- huisen en Cor v. d. Berg. Voorts zijn er enige dansers en danseressen. Gijs Stappershoef voert de regie. De uit zending begint met „Je neemt er wat van mee", het vraag- en' ant woordspel onder leiding van Theo Eerdmans. In die uitzending zal de heer A. Bok met zijn kennis van rozen een gooi kunnen doen naar de duizend gulden. deze prikproeven geen resultaat hebben, dan zal het Instituut voor grondmechanica te Delft, ter plaatse sonderingen verrichten. Inmiddels heeft ook overleg plaats gehad tus sen de „directie sluizen en stuwen" van Rijkswaterstaat en de Amster damse Ballastmaatschappij. De Am sterdamse Balastmaatschappij, heeft nog geen opdracht ontvangen om ter plaatse een stalen damwand te slaan, omdat het bodemonderzoek eerst moet uitwijzen of er inderdaad iets in het gat zit. Men acht het slaan van een stalen damwand zulk een kostbare investering, dat eerst ter dege moet komen vast te staan of zich inderdaad een voorwerp in dit gat bevindt. Het onderzoek. Vandaag zullen vier of vijf man nen van de explosieven opruimings dienst van de landmacht die geves- tig is in het fort „Spoel" te Culem- borg een begin maken met hun speurtocht naar het ding in het gat bij Wormer. De werkzaamheden zul len geleid worden door de comman dant van deze dienst, kapitein J. Blommaert. Er is een speciaal voor dit doel geconstrueerde sonde be stemd om in het gat te laten zakken, teneinde een voorlopig onderzoek te kunnen doen naar de samenstelling van het ding, dat in het gat moet zijn verdwenen. De sonde weegt on geveer 100 kilo, is van staal en heeft een tapse vorm. Deze vorm is geko zen omdat hierdoor de sonde auto matisch zijn weg dooi het modderige centrum van het gat zal zoeken. Hangend aan drie meter lange bui zen van metaal zoals bij een boor toren wil men met deze sonde het nog niet geïdentificeerde voorwerp in het gat opsporen Is men er op gestuit dan zullen waarschijnlijk de buizen vervangen worden door non- ferropijpen, waardoor het mogelijk zal worden na te gaan of het ding metaal bevat. De sonde kan een diepte van 24 meter bereiken. Het graven. Als men eenmaal iets gevonden heeft zal er gegraven worden. Hier voor zal waarschijnlijk het zekerste en goedkoopste systeem gekozen worden. De dienst beschikt namelijk voor het opruimen van bommen, die soms zeer diep kunnen liggen, over stalen ringen met een doorsnee van 1.80 m. De ringen worden op het gat geplaatst, waarna de grond wegge- graven wordt, zodat de ring vanzelf zakt. De volgende ring wordt er dan opgezet. (Zoals bij Jules Verne's „Reis naar de maan" het kanon ge bouwd werd). Het werk zal gedaan worden door kleine elkaar steeds af lossende groepen, omdat het werk op de instructie te Culemborg ge woon doorgaat. Wildwest-race door Amsterdam Pas na een wilde achtervolging, zo als alleen in Amerikaanse gangster films voorkomen, heeft zich zondag- morgen-vroeg de achttienjarige win kelbediende L. van A. uit Amsterdam aan de hoofdstedelijke politie over gegeven. De winkelbediende had zaterdag een auto gekocht en was daarmee in de avond en nacht goede sier gaan maken, ofschoon hij geen rijbewijs bezat. De jongeman had tijdens zijn tocht het een en ander gedronken en was niet meer in staat zijn voertuig naar behoren te besturen. Zondag morgen vroeg om zes uur reed hij slingerend over de Overtoom en gaf geen gehoor aan de stoptekens, die hem door agenten van de radio-auto- dienst werden gegeven. Integendeel. Hij gaf vol gas en verdween in de richting van de Eerste Constantijn Huygenstraat, ahcterna gezeten door de wagen van de R.A.D. De bijzitter in deze wagen loste tijdens de ach tervolging door de Van Baerlestraat, de Roelof Hartstraat en de Ceintuur baan niet minder dan veertien scho ten op de voor hem uit razende vluchteling, die zich upas gewonnen gaf, toen hij bij de Ferdianend Bol straat door drie andere wagens van de R.A.D. werd knel gereden Tij dens de achtervolging had de win kelbediende negen langs de straten geparkeerd staande auto's geraakt en beschadigd. Na zijn aanhouding bleek, dat zijn auto op zes plaatsen gaten in de carrosserie had, terwijk een van de achterbanden aan flarden was ge schoten. De jongeman is in verzeker de bewaring gesteld. Het college van curatoren van de R.K. Universiteit heeft de heer J. H. F. Baak te 's-Gravenhage benoemd tot wetenschappelijk medewerker bij de afdeling voor organische chemie van de faculteit der wis- en natuur kunde. De heer J. A. F. de Graaf te Tilburg is benoemd tot wetenschap pelijk medewerker bij het plan- en bouwbureau van de faculteit der wis- en natuurkunde. Dc 23genezende bestanddelen in de vertrouwde fles Abdijsi roop (Akker-siroop) jagen die gevaarlijke griephoest weg uit uw gezin. ABDIJSIROOP Siebe van der Zee in funciie hersteld „Het algemeen bestuur van de AVRO heeft in een zaterdag te Hil versum gehouden vergadering als zijn oordeel uitgesproken, dat de heer S. K. van der Zee, hoofd van de AVRO televisie-sectie, op 26 sept. jl., aanzittende aan een familiediner ge houden in een restaurant te Vlaar- dingen, woorden heeft gebezigd, grie vend voor het socialistische gedeelte van onze bevolking.' Dit wordt mee gedeeld in een communiqué, dat de AVRO, na afloop van de vergadering aan het ANP heeft verstrekt. „Het algemeen bestuui oordeelt", zo vervolgt het communiqué, „dat de heer Van der Zee door het bezigen van de door hem gebruikte woorden (afgezien van het feit, dat door hem niet kon worden verondersteld, dat er in Nederland één courant zou zijn, welke een opgevangen particulier ge sprek aan de openbaarheid zou prijs geven) onverantwoordelijk heeft ge handeld, daar hij er op bedacht had behoren te zijn, dat hij, zich bevin dende in een voor het publiek toe gankelijke localiteit, waar mede niet tot zijn gezelschap behorende perso nen aanwezig waren, zich van andere kwetsende en voor deze hoorbare uit latingen diende te onthouden. Het algemeen bestuur stelt een stemmig vast, dat de door de voorzit ter, in overleg met zijn mede-gedele geerden en directeur, na verkregen instemming van de leden van het da gelijks bestuur ten aanzien van de heer Van der Zee genomen maatre gel, inhoudende, dat deze m zover zijn bevoegdheden werd beperkt, dat hij in afwachting van de uiteindelijke beslissing van het algemeen bestuur geen contacten met anderen in de NTS vertegenwoordigde omroepver enigingen zou mogen hebben, terecht is genomen. Het algemeen bestuur acht geen noodzaak meer aanwezig, de genomen maatregel te bestendigen en besluit deze met ingang van he den (zaterdag) buiten werking te stel len en daarmede de heer Van der Zee, mede met ingang van heden, in de volle uitoefening van zijn functie te herstellen". Jaarlijkse herdenking bij „Dodencel'' te Scheveningen Zaterdagmorgen vond te Scheve ningen weer het jaarlijkse défilé plaats langs de beruohte dodencel in het voormalige „Oranjehotel", de strafgevangenis. Onder het luiden van de bourdon- klok op de Waalsdorpervlakte trok ken hon lerden oud-verzetsstrijders en nabestaanden van oorlogsslacht offers langs de cel. Voor dit défilé hield prof. mx R. Cleveringa, voor zitter van de stichting „Oranjehotel" een rede op de binnenplaats van het gebouw. Hij zei hierin onder meer: „Gedenk niet, wat onze voor gangers uit 1940 geleden hebben, maar wat ze gedaan hebben met hun leven als inzet". De minister Toxopeus, en Beer man, de vice-president van de Raad van State, prof dr L. Beel, prof. mr P. Gerbrandy en mr Kolfschoten, burgemeester van Den Haag waren bij de herdenking aanwezig. Des middags werd in de Kurhauszaal te Scheveningen een reünie gehouden, bij welke gelegenheid prof. Gerbran dy degenen herdacht, die voor het vuurpeloton of in het concentratie kamp zijn gestorven. Minister erkent geen gewetens bezwaren van noodwachters Op desbetreffende schriftelijke vra gen van het lid der Tineede Kamer, de heer Lankhorst (PSP) heeft de minister van binnenlandse zaken o.m. geantwoord: „Het is de minister bekend, dat onder de personen, die zijn opgeroepen voor de noodwacht- dienst er zich enkelen bevinden, die bezwaar tegen vervulling van deze plicht uiten met een beroep op ge wetensbezwaren". De minister neemt terzake het volgende standpunt in: ingevolge ar tikel 1 van de wet op de noodwach- ten hebben de noodwachters tot taak op te treden in het belang van de bescherming van de bevolking, waaronder volgens artikel 1 van de wet bescherming bevolking wordt verstaan het geheel van niet mili taire maatregelen ter bescherming van de bevolking en haar bezittin gen, zomede de bezittingen van openbare lichamen tegen onmiddel lijke gevolgen van oorlogsgeweld. Tegen deze niet-militaire taak, die een uitgesproken beschermend en menslievend karakter draagt, kan een beroep op gewetensbezwaren niet worden erkend. Van inschrijving voor de nood- wachtplicht zijn uitgezonderd zij, die als militair dienstplichtige erken ning van gewetensbezwaren tegen militaire dienst, van welke aard ook, hebben verkregen en vervolgens uit de militaire dienst zijn ontslagen. Deze uitzondering geldt mede voor hen, die na hun inschrijving voor de noodwachtplicht om die reden uit de militaire dienst worden ontslagen. Ten aanzien van vrouwen tekent de minister nog aan, dat deze, omdat artikel 3 van het besluit inschrijving en oproeping noodwachtplichtigen alleen categorieën van mannelijke personen vermeldt, niet voor nood-: wachtplicht kunnen worden inge schreven, zodat de ingevolge artikel 77 der wet op de noodwachten ook op haar rustende plicht in feite niet wordt geëffectueerd. Congres St. Adelbert Vereniging Zaterdag en zondag is te Enschede een congres gehouden van de St. Adel- bertvereniging, de vereniging van r.k. intellectuelen. Het thema, was: „On ze oecomenische verantwoordelijk heid, huidige situatie en perspectie ven". Het congres werd o.a. bijgewoond door de aartsbisschop mgr dr. B. J. Alfrink, mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooij minister van sociale zaken en volksgezondheid, mr. H. W. van Doorn, vorzitter van de KVP., prof. mr. C. P. M. Romme en burgemeester Tomassen. Prof. dr. L. J. M. Beel was zondagmiddag eveneens aanwezig. Ds N. K. van den Akker en dr F. Thijsen hielden een samenspreking over de oecumenische beweging in Nederland. Deze leidde tot de con clusie, dat er een dringend beroep moet worden gedaan op medewerking tot klimaatsverbetering en tot weder zijds begrip. De voorzitter F. J. G. baron van Voorst tot Voorst ant woordde bevestigend op de vraag of de rooms-katholieken in Nederland niet te veel lijden aan een opper vlakkige sociale saamhorigheid, die het licht van de Kerk verduistert. De KAB moet niet ontbreken, bij po gingen, nieuwe vormen te vinden teneinde de oppervlakkigheden in de interne sociale saamhorigheid ein delijk eens uit te bannen. Gistedmiddag hield mgr. prof. dr. J. G. M. Willebrands een rede over de oecumenische verantwoordelijk heid. Ernstig verkeersongeval kost twee mensenlevens In de gemeente Bergen. Noord- Limburg, heeft zich zondagavond een ernstig verkeersongeval voorgedaan, dat aan twee personen het leven heeft gekost en waarbij een persoon ernstige verwondingen opliep. Omstreeks acht uur reed op de rijksweg van Venlo naar Nijmegen een scooter tegen een geparkeerde personenauto. Toen de twee inzitten den van deze auto hulp verleenden aan de gewonde berijder van de scooter, reed een andere personen auto op hen in, waardoor de twee inzittenden van de eerste auto op slag werden gedood en de scooterbe rijder nieuwe kwetsuren opliep. Laatstgenoemde werd naar een zie kenhuis in Nijmegen overgebracht. Louis van Gasteren zei het toneel vaarwel Boodschap aan de jongeren De 71-jarige acteur Louis van Gas teren, die 53 jaar aan het toneel verbonden is geweest, heeft zater dagmiddag afscheid genomen tijdens een bijeenkomst in de grote foyer van de Amsterdamse Stadsschouw burg. De rfj van sprekers werd ge opend door dr. J. Hulsker, hoofd der afdeling „kunsten" van het minis terie van O K en W. „Een van uw grote verdiensten was, dat u nooit louter een rolzegger bent geweest, maar een woordvoerder, een woord voerder van het Nederlandse toneel, wiens stem met die van een bronzen klok vergeleken wordt. Een stem, die een begrip is geworden in het Nederlandse toneel" aldus dr Huls ker, die opmerkte dat Van Gasteren in die 53 jaar wel 400 rollen heeft vervuld. Spr. bood een geschenk onder couvert aan om bij te dragen aan de vervulling van de wens van Van Gasteren: het maken van een reis naar Spanje. Amsterdams wethouder voor de kunstzaken, mr. A. de Roos, herin nerde eraan, dat de acteur 26 jaar gespeeld heeft in „het huis aan het plein". Spreker noemde de acteur, die zijn leven gewijd heeft aan de toneelspeelkunst, een figuur die symboliseert een reeks van verschij ningen en verschijnselen. Nadat mr H. Boekei namens het bestuur der stichting Amsterdams toneelgezelschap „Nederlandse Co- medie" de acteur dank had gebracht voor de plaats die deze in het gezel schap heeft ingenomen, sprak Johan de Meester, een der directeuren van het Hij noemde zijn collega een groot talent, een knap acteur met een manlijk, vast en evenwichtig karak ter, dat aan zijn rollen een distinctie DE INSCHARING VAN VEE. Bij de bureauhouder te Middelhar- nis van de Zuid-Hollandse voedsel- commissaris zijn tot zaterdagmorgen uit Goeree-Overflakkee aanbiedin gen voor het inscharen van 150 stuks jong vee binnengekomen. De in schrijvingstermijn voor de aanbie dingen om jong vee uit de gebieden, die sterk van de droogte te lijden hebben gehad, gedurende de winter tijd tezamen met het eigen vee te voederen, eindigde vandaag. Dinsdag a.s. zal besproken worden hoe de transporten van dit vee ge regeld zullen worden, en wie van de ernstig door oogstverlies getroffen boeren in aanmerking komen vee gratis te doen inscharen. Burgemeester van Vught tijdens jacht overleden Jhr. mr. F. J. C. M. van Rijcke- vorsel, burgemeester van Vught en oud-burgemeester van Lisse is zater dagmiddag in de leeftijd van 52 jaar overleden. De burgemeester voelde zich, toen hij op een landgoed te St. Michiels gestel aan het jagen was in gezel schap van zijn oudste zoon en een jachtmeester, plotseling onwel wor den en overleed enkele ogenblikken later. Jhr. mr. F. J. C. M. van Rijckevor- sel werd op 10 februari 1907 te Den Dungen geboren, waar ook zijn va der het burgemeestersambt uit oefende. Hij studeerde rechten in Utrecht, waar hij in 1934 het docto raalexamen aflegde. In datzelfde jaar werd hij benoemd tot ambte naar ter gemeentesecretarie te Vught en in 1938 tot burgemeester van Lisse. In 1946 werd hij benoemd tot burgemeester van Vught. Jhr. van Rijckevorsel was voorts voorzitter van de schoolartsendienst kring Vught, voorzitter van de kring B.R. 1. van de B.B., voorts van de streek-V.V.V. ,,'s-Hertogenbosch en omstreken" van de Raad van Over leg inzake de schoonheid van Stad en Land in de provincie Noord-Bra bant, van de provinciale commissie „Stad en Dorp" van de bond „Heem schut" en van de stichting Noord Brabants Landschap. gaf van zuiverheid en stijl. Vervol gens voerden het woord de directeur v^n de stadsschouwburg, de heer E. P. Smit, en de voorzitter van de Nederlandse vereniging van toneel spelers, Fred Sterneberg, die o.m. zeide dat Van Gasteren van „een waardige carrière op een waardige wijze afscheid heeft genomen". Namens de vereniging van schouw burgdirecteuren werd Van Gasteren toegesproken door de heer H. Dei- num. Zeer persoonlijke woorden spraken Fie Carelsen en Albert van Dalsum. Ton Lutz namens de direc tie van het Rotterdams toneel. „Dit is geen afscheid maar een feest" zei Van Gasteren in zijn dank woord, waarin hij lof toezwaaide aan zijn vrouw. „Zij is de belangrijkste figuur in mijn leven". Van Gasteren richtte zich vervolgens tot de jon gere toneelspelers, „jullie ligt mij na aan het hart. Verspil je tijd niet. Zie niet op tegen kleine rollen, er zijn geen kleine rollen. Kijk niet teveel in de spiegel naar jezelf maar in het rond om je heen. En waardigheid, jongelui, want daar ontbreekt het nog weieens aan". Sprekende over de Else Mauhs- Stichting, die de befaamde Theo Mann-Bouwmeester ring in haar be zit heeft gekregen, zeidt de acteur dat hetgeen deze stichting nu wil, lijnrecht ingaat tegen de bedoelingen van mevr. Mann-Bouwmeester. De heer Van Gasteren vond, dat deze ring aan het toneelmuseum moet ge geven worden en er zou dan bij kun nen staan „de dame vond geen keus". Een lange rij van jongere en oudere acteurs en actrices, vrienden en be wonderaars trok daarna langs het echtpaar Van Gasteren om het de hand te drukken. Aetherkianken DINSDAG HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 KRO 7.00 Nieuws 7.15 Gram. 7.30 V. d. jeugd 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overdenking 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio 10.00 V. d. kleuters 10.15 Lichtbaken, caus. 10.25 Gram. 11.00 V. d. vrouw 11.30 Gram. 11.50 Volaanvooruit, caus. 12.00 Mid dagklok—noodklok i2.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws 13.15 Zonne wijzer 13.20 Platennieuws 13.35 Lich te muz. 14.00 Gram. 14.35 V. d. plat telandsvrouwen 14.45 Gevar. progr. 15.50 Gram. 16.00 V. d. zieken 16.30 Ziekenlof 17.00 V. d. jeugd 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijks delen Overzee: Nieuw-Guinea in vo gelvlucht, III, door W. A. L. Dooren- maalen 18.00 Op 't klankspoor 18.20 Pol. caus. 18.30 Brabants halfuur 18.55 Wy in deze tijd, caus, 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memorandum 19.30 Gram. 20.30 Harprecital 21.00 Ka- mermuz. 21.25 In het begin schiep God hemel en aarde, caus. 21.45 Gram. 21.55 Orgelconc. 22.25 Boek van de dag 22.30 Nieuws 22.40 Dr. Zjivago, hoorsp. (deel 3) 23.35 Gram. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 AVRO 7.50 VPRO 8.00—24.00 AVRO 7.00 Nieuws 7.10 Gym. 7.20 Gram. 750 Dagopening 800 Nieuws 8.15 Gram. 9.00 Gym. 9.10 De groenteman 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters 11.00 Pia nospel 11.15 V. d. zieken 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuitz.: Land- bouwrubriek: De boer van Nooitge- dacht 12.30 Meded. v. land- en tuin bouw 12.33 Lichte muz. 13.00 Nieuws 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Zang en piano 14.25 Gram. 14.40 Schoolradio 15.00 V. d. vrouw 15.30 Kamermuz. 16.00 Moderne goudzoekers, caus. 16.05 Gevar. muz. 16 30 V. d. jeugd 17.30 Amateursprogr. 18.00 Nieuws 18.15 Pianospel 18.25 Lichte muz. 18.55 Paris vous parle 19.(X) V. d. kind. 19.05 Gram. 19.40 Journ. 19.55 Hang het aan de grote klok, propa- ganda-actie 20.00 Nieuws 20.05 Ge var. progr. 22 00 Zang ;n piano 22.30 Nieuws 22.40 Pianospel 23 00 Bevol kingsgroei, caus. 23.10 Jazzmuz. 23.53 Beursber. te New York 23.55—24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Zang 20 25 Progr. over Buiten- Mongolië 20.45 TV-film 21.00—22.30 Speelfilm. 7) door PHILIPPA PRESTON Audrey hing de hoorn op en stap te naar buiten in het voorjaarszon netje dat even goed de kille scheme ring van een winterdag had kunnen zijn. Ze kende die toon, die zoeven in haar oor geklonken had. Morgen! Ze wandelde naar het park, want ze had er behoefte aan, ergens te zitten waar veel mensen voorbij kwamen. Ze durfde niet naar huis uit vrees voor die bende verslaggevers. Boven haar op de bomen lag reeds een groen waas, er waren grote perken met narcissen, langs de paden drentelden kindermeisjes achter splinternieuwe kinderwagens en in de verte glinster de het spiegelgladde meer. De vorige dag zou het volmaakte rust voor haar zijn geweest. Nu ze echter door deze tragedie een gedwongen vacan- tiedag had, was ze liever aan het werk geweest, want ze zag in ge dachten niets anders dan politieman- ne, groene lokalen en verstijfde do den voor zich. Ze bleef daar zitten, tot het tijd was voor de lunch en ze kreeg trek, omdat ze jong en gezond was en on danks haar verdriet toch eten moest. Ze gebruikte daarom in een eethuis je een eenvoudig maal en keerde naar het park terug. Daar leek het haar warm en veilig toe; Audrey had nog nimmer ondervonden, hoe vei lig men zich voelen kon op een open, met bomen beplante plek. Toen het donker werd ging ze naar huis en keerde langs dezelfde weg, waarlangs ze haar woning verlaten had, erin terug. Onwillekeurig meen de ze dat er veel veranderd zou zijn, maar alles was hetzelfde, behalve dan, dat er een brief, door een spe ciale besteller gebracht, door de werkvrouw op tafel neergelegd was, nadat ze een aardig duitje verdiend had met aan de verslaggevers de ka mers te laten zien. Audrey herkende de enveloppe; ze bekeek hem gerui me tijd, voordat ze de brief open scheurde en toen viel er een cheque voor een week salaris uit. Waarde juffrouw Merivale, Het spijt ons ten zeerste, dat wij niet langer van uw diensten gebruik kunnen maken. U zult vermoedelijk wel begrijpen, hoe lastig dit voor ons is geworden, nu u zo algemeen befaamd geworden bent. We sluiten hierbij in een cheque voor een week salaris en wat er hier van u nog op kantoor is, zal u worden terugge bracht. We zijn door krantenmensen belegerd geworden en het werk is volkomen in de war geraakt. Met de meeste hoogachting, Charlotte Newnham. P.S. Ingesloten vindt u een getuig schrift en we zullen graag alle mo gelijke en de beste inlichtingen over u geven. „Ziezo, dat is dat" Audrey zei het hardop. De cheque lag nog steeds op de grond, het ge tuigschrift ernaast en zij las de brief herhaalde malen door. Ze had het kunnen verwachten, maar toch als ze maar enig vermoe den van de toekomst gehad had, zou ze geen twee nieuwe stellen kleren gekocht hebben, als één, of helemaal geen, voldoende was geweest. En haar nieuwe gordijnen en de stof zuiger! Ze was in de laatste tijd zo verkwistend geweest! Misschien zat het voorjaar in de lucht of haar sa larisverhoging met Nieuwjaar ge kregen. Nu hadden ze haar, ondanks hun hoge waardering van haar werk toch ontslagen! Voor het eerst begon ze te schreien, doch de bui dreef snel over en ze wreef haar ogen flink uit. Plotseling ging ze rechtop zitten en luisterde gespannen. Er klonken voetstappen in haar keukentje, dat toegang tot het platje gaf. Die ver slaggevers zouden toch niet langs dat ijzeren trapje naar boven geko men zijn? Opeens werd de keuken deur geopend en trad Shane in de verlichte kamer binnen. „Vergeef het me nog één keertje. Ik schijn voorbestemd om door ven sters en uit kasten te voorschijn te komen, maar die krantenlui staan nog op een hoop voor de deur en daarom heb ik een andere toegang gezocht en gevonden". „Het komt er niets op aan, hoe u hier binnengekomen bent". Audrey's opluchting en begroeting ontrukte haar aan haar ellende en maakte een heel ander mens van haar. Shane hield de adem in van bewondering, net als de eerste maal. „Dat wil zeggen, dat u blij bent, me te zien!" Ze klemde de handen ineen in een onwillekeurig gebaar van angst. „Ik wilde zo graag zekerheid heb ben, dat u goed weggekomen bent. Ik heb er aldoor over zitten naden ken, in hoe 'n verschrikkelijk gevaar u toch wel verkeert" Ze zonk weer in haar grote stoel neer en hij zette zich tegenover haar in de andere. Met de ellebogen op de knieën boog hij zich voorover, vouwde zijn handen en keek haar onderzoekend aan, als wilde hij zich zelf gerust stellen. ,Ik ben langs de gootpijp omlaag geklommen, heb een ander pak aan getrokken en het oude verbrand, om dat het gescheurd was. Ik ben binnen gebleven en heb er over zitten pie keren, in hoeveel ellende en last ik u gebracht heb, totdat ik eindelijk besloot, hierheen te komen en met u te praten. Ik moest wel komen". „Ik verlangde er naar u terug te zien" zei Audrey openhartig en keek toen onwillekeurig naar de vloer en zijn blik volgde de hare. Ze trachtte de brief met het duidelijk leesbare woord „Getuigschrift" weg te halen, doch hij was haar te vlug af en raap te ook de cheque op. „Wat bent u slordig met waarde papieren" zei hij en ze voelde hoe vragend zijn stem klonk. Ze nam hem dat niet kwalijk. „Ik heb ontslag gekregen", zei ze eenvoudigweg. Alle slagbomen van verdenking en twijfel waren door zijn komst weggeslagen. Ze had te voren hem reeds vertrouwd, maar nu was dat vertrouwen zekerheid geworden. Hij was iets, wat nog nooit in haar leven gekomen was, het type, waarvan ze vaak gedroomd, maar wat ze nog nooit aangetroffen had. En nu, al was het dan ook een afschuwe lijke, schrikwekkende tragedie, wel ke hen had samengebracht, wat ze er blij mee. Haar houding verkondigde dit zo duidelijk, als had ze het met woorden uitgesproken, en Shane van zijn kant gevoelde, dat het geweldigste van al wat het leven brengen kan, hem overkomen was. Shane had wel eens over lie'de op het eerste gezicht gehoord, er mee gespot zelfs, maar nu had het voor werp van zijn spot hemzelf overwel digd. Audrey's eenvoud, haar openhartig heid, waarmee ze hem aanvaard had, betoverde hem hoe langer hoe meer en gaf hem deze ene grote zekerheid dat wat er ook gebeurde, hfl Audrey altijd en eeuwig zou liefhebben. „Kijk eens", vervolgde ze, zijn ge dachten, die van verloren baantjes en misdaden waren afgedwaald, on derbrekend, „lk geloof zelf ook wel, dt ik een ondragelijke last geworden zou zijn op kantoor met zo'n sleep verslaggevers en politieagenten ach ter me aan". (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 3