DE TEXA$*RANGE Breng Rijkspolitie niet in verleiding visie op televisie E.G.Sfijksel staats secretaris Chefariae4 Jeugdleiderscurcus NKS begon met inleiding rector W. Grimbergen WOENSDAG 7 OKTOBER 19b» DE LEIDSE COURAJ PAGINA 8 Zelfs één sigaref is uit den boze In een rondschrijven aan alle man nen van de rijkspolitie heeft de al gemeen inspecteur van de Rijkspo litie in Nederland nog eens uitdruk kelijk bepaald dat het aannemen van geschenken of het aanvaarden van kortingen bij aankopen of andere transacties ten strengste verboden is. Deze algemene waarschuwing is uitgegeven naar aanleiding van de arrestatie van enkele leden van de verkeersgroep der Rijkspolitie te Amsterdam. Om verdere malversa ties te voorkomen, die de goede naam van de Rijkspolitie ten zeerste schaden, eist de algemeen inspecteur strikte naleving van de dienstvoor schriften op dit punt. In het uitvoerige schrijven wordt de rijkspolitie-mannen zelfs verbo den een enkele sigaar of sigeret aan te nemen. Verwacht mag worden dat voortaan zelfs kleine overtredingen met strenge disciplinaire straffen zullen worden beboet. Alle groepen van de rijkspolitie in Nederland heb ben dit schrijven van de algemeen inspecteur ontvangen. Het rondschrijven moet door alle bij de groepen en posten betrokken politie-mannen voor gezien getekend worden. In kringen van de rijkspolitie-offi- eferen waar de malversaties rond KVP beraadt zich over verkorting diensttijd Het dagelijks bestuur van de Ka tholieke Volkspartij heeft met bijzon dere belangstelling kennis genomen van het rapport ven de commissie van Voorst tot Voorst, welke indertijd tot stand is gekomen op aandrang vanuit de Tweede Kamer-fractie der Katholieke Volkspartij. Het dagelijks bestuur heeft zich voorlopig beraden over de inhoud van het rapport. In het algemeen wyst het rapport af een verkorting van de diensttijd van de z.g. 21 maanders, van hen dus, die extra lang moeten dienen. Voorts zal een algemene diensttijdverkor ting, behalve voor de Marine, vanaf 1962 mogelijk zijn, doch alleen bij werving van een belangrijk aantal vrijwilligers. Het rapport acht het noodzakelijk, dat deze werving eerst verwezenlijkt moet zijn, alvorens tot diensttijd ver korting wordt overgegaan. Met dit laatste verenigt het dage lijks bestuur zich geheel: de dienst tijd verkorting is een belang, waar voor men veel moet over hebben, maar zij mag niet gaan ten koste van onze paraatheid in de Atlantische ver dediging. Met het oog op de ingrijpende be tekenis, welke de zaak van de dienst- tijdverkorting in het bijzonder heeft voor de Nederlandse jeugd, heeft het dagelijks bestuur besloten het rapport van de commissie van Voorst op korte termijn in de partij nader aan de orde te stellen. Ter voorbereiding hiervan heeft het dagelijks bestuur aan en kele deskundigen uit de partij, (bur- fers en militairen) verzocht in een eknopte samenvatting hun inzicht te geven in de overwegingen en de conclusie van het rapport. Zodra het dagelijks bestuur hierover de beschik king heeft zal het de zaak voorleggen aan een gecombineerde vergadering van het partijbestuur en van de Jon gerenorganisatie der KVP. Amsterdam zeer ernstig zijn opge nomen, geeft men als commentaar dat ook de burgerbevolking er goed aan doet, de politiemannen zelfs niet met een sigaretje, hoe goed bedoeld ook, in de verleiding te brengen. Nieuwe Katwijkse kotier stuurloos op zee De Katwijkse motorkotter KW 156 „Peter Leonard", die voor de scheeps- werf „De Industrie'" uit Alphen a. d. Rijn op de grote visserij beurs te Ko penhagen heeft gelegen, heeft dins dagavond ongeveer kwart voor twaalf gemeld dat ze tijdens haar terugreis naar Nederland met moei lijkheden te kampen heeft gekregen op ongeveer 60 mijl ten noordwesten van Esbjerg, De kotter, die bestemd is voor de rederij „Viking" te Katwijk aan Zee, lag vannacht te drijven, daar verder varen niet verantwoord werd geacht, De moeilijkheden doen zich voor namelijk voor in de koppeling van de motor. De zeesleepboot „Titan" van N. V. Bureau Wijsmuller uit IJmuiden, die te middernacht ter hoogte van Esb jerg voer, heeft koers gezet naar de kotter. De sleepbootmaatschappij heeft aangeboden, de Peter Leonard naar Esbjerg of Bruensbuttel te slepen. „Doe het ze'f'-tentoonstelling wachtte op eerste bezoeker Om opening te iaten verrichten „Doe het zelf" gold gistermiddag ook bij de opening van de tentoon stelling „Uw vrije tijd", georgani seerd door de Kon. Ned. Jaarbeurs en de stichting „Doe het zelf" in de Ahoyhal te Rotterdam. Men wachtte namelijk tot de eerste bezoeker zich zou melden om deze de opening te laten verrichten. Het bleek een echt paar te zijn uit Den Haag. In een racewagen, die zelf te maken is, re den zij de tentoonstelling in. Op de expositie zijn niet alleen materiaal en gereedschap te zien, waarmee men het zelf kan doen, maar ook wat sommige hobby-isten maken van en in hun vrije tijd. Er nemen zeventig firma's en ver enigingen aan deel. De tentoonstel ling duurt tot'en met 11 oktober. Het bestuur van de Sint Rad- boudstichting en het college van curatoren der R. K. Universiteit zul len vrijdag 23 ok. enige nieuwe ge bouwen van de A-faculteiten officieel openen. In deze gebouwen zijn ge vestigd de instituten rechtsgeleerd heid, middeleeuwse geschiedenis, nieuwe geschiedenis, economische en sociale geschiedenis, kunstgeschiede nis. sociale aardrijksktinde, Duits, Engels, sociologie en culturele an thropologic. Tot Staatsecretaris van Verkeer en Waterstaat is benoemd de heer E. G. Stijkel, directeur-generaal voor de industrie en economie bij de Eura tom-commissie te Brussel. Deze be noeming zal ingaan op 15 oktober a.s. Eildert G. Stijkel is geboren op 17 november 1918 te Arnhem. Van 1944 tot 1946 was hij aan het Ned. Econo misch Instituut te Rotterdam werk zaam. Daarna werd hij wetenschap pelijke medewerker van het centraal planbureau in Den Haag. In 1948 ging hij naar het bureau van de regerings commissaris voor het economisch hulp-program. Twee jaren later trad hij op als chef van het kabinet van de voorzitter der O.E.E.S., belast met de onderhandelingen, die hebben geleid tot de totstandkoming van de Euro pese betalings unie. In 1951 werd hy adjunct-directeur van het bureau van de regeringscommissaris voor het E. H. P. Van 1953 tot 1958 was de heer Stijkel chef van het kabinet van de vice-president der Hoge Autoriteit te Luxemburg, waarna hij in laatstge noemde jaar in zyn huidige functie trad. De nieuwbenoemde staatssecretaris is liberaal. Zijn taak zal nader door de minister worden omschreven, doch naar verluidt, zal hij in hoofdzaak worden belast met de internationale verkeersvraagstukken. De nieuwbenoemde staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, heeft in Brussel in een onderhoud aan het A.N.P. medegedeeld, dat de interna tionale vervoersvraagstukken in de ruimste zin van het woord het ter rein van zijn werkzaamheden in zijn nieuwe functie zal zijn. „Het Neder landse trantsportwezen ligt moeilijk in het Europese verkeersbestel", zei de heer Stijkel, die daarbij wees op de met de Europese gemeenschap voor Kolen en Staal bestaande pro blemen. „Hier liggen voor Nederland grote belangen en de huidige regering heeft daarvoor grote aandacht. Dat heeft geleid tot het instellen van de nieuwe functie van staatssecretaris op het ministerie van Verkeer en Water staat". TOCH (KUNST) LICHT. In zijn uitzending voor 14 oktober had de KRO het internationaal va riété-programma „Piste" opgeno men, alsook een documentair pro gramma over „Ogen en kunstlicht". Toen de voorbereidingen nagenoeg gereed waren kwam echter het be richt dat dezelfde avond de inter nationale voetbalwedstrijd Nederland Ierland gespeeld zou worden op het VUC-terrein te Den Haag. Gezien het belang van deze wedstrijd als voor ronde voor de Olympische Spelen stelde de KRO alle pogingen in het werk de wedstrijd uit te zenden. De KNVB bleek bereid toestemming tot uitzending te verlenen en voors hands werden de reeds afgesloten contracten met de „Piste"-artisten en anderen geannuleerd. Een door de NTS op het VUC- terrein genomen cameraproef bracht echter aan het licht, dat de aanwe zige lichtinstallatie onvoldoende was om van de voetbalwedstrijd bruik bare televisiebeelden te maken. Onder deze en andere omstandig heden heeft de KRO van het voorne men de voetbalwedstrijd uit te zen den moeten afzien en opnieuw de ar- tisten geëngageerd voor het „Piste"- programma dat vanuit „Treslong" te Hillegom zal worden gepresenteerd. Onder de titel „Ogen en kunst licht" zal ook de documentaire door gaan met medewerking van prof. H. M. Dekking, hoogleraar in de oog heelkunde aan de Rijksuniversiteit te Groningen; dr. G. J. Fortuin, arts; G. Hietbrink, lichtdeskundige en Ma ria van der Eist. Joop Reinboud treedt op als gespreksleider. „Bomen sterven staande". In sa menwerking met de toneelgroep „Theater" zendt de KRO 15 oktober het toneelspel „Bomen sterven staan de" van de Spaanse schrijver Ale jandro Casono, voor de televisie be werkt door Peter Hamel. De titel van het stuk dat enige ja ren geleden met succes in Neder land op het toneel is gebracht, slaat terug op twee oude mensen, die voor zichzelf de illusie willen handhaven, dat hun vroeger, om zijn schelmen streken verstote kleinzoon, later toch een bruikbaar mens in de maatschap pij is geworden. Hetty Beck en Frits van Dyk ver tolken de rollen van de oude echte lieden. Verder werkt o.a. mede Mar- tine Crefcoeur, wier ontroerende An na Frank-creatie haar grote bekend heid gaf. Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderen I De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren regelmatig grater geworden. Er is vastgesteld waar en hoe pijn ontstaat en men heelt geleerd pijn te metenDaarna heelt men hans gezien de werking van <én der oudste pijnbe- strijders belangrijk te versterken door toe voeging van nieuw ontdekte middelen. Deze combinatie werkt bij pijnen - en ook bij griep - vaak beter dan elk middel alzonderlijk. ff v.iMimummhimm Tegen pijnen en griep. Gischikl voor di gevoeligste maag, wanl die wordt beschermd door hel bestanddeel Chefaroi. 20 tabl. 1.0.80.Voordelige gezinsverpakking 100 labl. f. 3.50 (Advertentie). AUTOVERHUURDERS GEDUPEERD. Voor de rechtbank te Arnhem stond gisteren een 26-jarige fabrieksarbei der uit Varsseveld terecht, die ervan wordt verdacht door het tonen van een gestolen rijbewijs autoverhuur ders te Amsterdam en Den Haag te hebben bewogen tot afgifte van huur auto's. Deze auto's verkocht hij op ver schillende automarkten. Hij zou zich ook schuldig hebben gemaakt aan diefstal van portefeuil les uit werkplaatsen van fabrieken. De officier van justitie eiste twee jaar en vier maanden gevangenis staf met aftrek. In maart van dit jaar begon verdachte zijn campagne met het stelen van een étui met rijbe wijs uit een werkplaats van Vrede- stein te Doetinchem. Met dit rijbe wijs slaagde hij er in, totaal vijf auto's te bemachtigen, die hij ver kocht voor bedragen uiteenlopend van 800 tot 2875.—. Negen personen dakloos door boerderijbrand Gistermiddag is te Zuidbarge na bij Emmen een grote kapitale boer derij met landbouwschuur van de landbouwer R. Keen geheel in vlam men opgegaan. De brand, die werd ontdekt door een zoon van de land bouwer, sloeg direct met metershoge vlammen uit de kapschuur. Nadat de zoon alarm had geslagen wilde hij nog een nieuwe traktor uit het brandende boerderijgedeelte wegrijden, doch bij het opentrekken van de deuren bleek, dat het vuur reeds was overgeslagen van de land bouwschuur naar de boerderij. In allerijl trachtte hij daarna nog meu bilair uit het woongedeelte te red den, waarvoor hij korte tijd later assistentie kreeg van inmiddels toe gesnelde omwonenden. Enige buren wisten verder nog enkele varkens, alsmede een kalf uit het vuur te red den. De brandweer uit Emmen bestreed het vuur met groot materiaal, doch kon de boerderij niet meer redden. Het gezin R. Keen, bestaande uit man, vrouw en vier kinderen, als mede een 83-jarige moeder, werd dakloos, evenals het inwonende be jaarde echtpaar Huizinga. Veel koren, een hoeveelheid hooi, een nieuwe traktor en andere land bouwgereedschappen gingen verlo ren. De totale schade wordt geraamd 80 a 100.000 gulden. De eigenaar was verzekerd. Oogkwalen door watervervuiling In Groningse Suikerfabrieken De vervuiling van het water in de Groninger kanalen heeft geleid tot enkele vreemde oogkwalen onder ar beiders van suikerfabrieken. Verschil lende arbeiders hebben zich onder doktersbehandeling moeten stellen. De klachten komen van de Fries- Groningse Suikerfabriek en van de Noord-Nederlandse te Hoogkerk, die voor de suikerfabrikage water inla ten uit het Eelder- en Peizerdiep. In dat water komen gassen tot ontwik keling, die zelfs blindheid veroor zaken. Men neemt aan, dat de oogziekten met een kuur van rust en frisse lucht wel weer genezen zullen. De vervuiling van het water vindt zijn oorzaak in het feit dat het vuile water van de industrieën, dat langs het Hoenderdiep moet worden afge voerd, het verse water kruist dat van uit het IJselmeer wordt binnengela ten om de kanalen in Zuid- en Oost- groningen op peil te houden. Daarbij komt, dat het water, dat uit de Frie se boezems wordt binnengelaten, het vuile industrie-water voortstuwt tot in de kanalen van Hunsingo. Door de langdurige droogte heeft men dit systeem van lozing enkele maanden achtereen moeten volgen. Als gevolg daarvan is het vuil zich in de Groninger kanalen gaan opho pen. Duizenden dode vissen drijven aan de oppervlakte. De stank is on dragelijk. De provinciale waterstaat van Groningen zou vandaag trachten, eni ge verlichting te brengen. Gister avond heeft men de gemalen stilge zet, is de inlaat by Gaarkeuken ge sloten en heeft men de spuisluis te Zoutkamp geopend. De Westerhaven- sluis te Groningen zou vandaag de gehele dag openstaan om het water door te laten. Daardoor zou de scheepvaart de gehele dag stilliggen. Hoewel Groningen midden in de bietencampagne zit, hebben de fabrie ken zich by deze maatregel neerge- Bedrijfschap eieren tegen „weekstempel" Het bestuur van het bedrijfschap voor de groothandel in eieren heeft zich gistermiddag op de openbare ver gadering van het bedrijfschap te Utrecht, uitgesproken tegen het plaat sen van weekstempels op de voor Duitsland bestemde eieren, zoals dat door de Bund Deutscher Eierimpor- töre aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening is ver zocht. De minister heeft medegedeeld, dat een onderzoek zal worden ingesteld naar de voor- en nadelen van een verplichte of een facultatieve week- stempeling. Het heeft het bestuur van het be drijfschap verbaasd, dat het ministe rie is ingegaan op het verzoek van de Bund Deutscher Eierimportöre, aan gezien in Duitsland nog een tweede importeursvereniging bestaat, name lijk het Bundesverband Deutscher Eierimportöre. Het Bundesverband is het niet met het verzoek van zijn zusterorganisatie eens. Het ligt voor de hand, aldus het bestuur van het bedrijfschap dat, alvorens de Neder landse export overgaat tot een zo belangrijke stap, die voor de export vele onaangename consekwenties kan meebrengen, eerst zekerheid moet be staan over de vraag of de Duitse im porteurs als geheel genomen dit eigenlijk wel wensen. In Nederland loopt de eieraanvoer de gehele week door. In Denemarken, waar wel gestempeld wordt, collec teert en verwerkt men de eieren de eerste dagen van de week. maar on danks dat ondervindt Denemarken aan het einde van iedere week grote moeilijkheden met partijen die drei gen over te blijven en die, daar de volgende week een nieuw stempel geld, het gevaar lopen als oud te wor den beschouwd De organisatie van de Nederlande handel, gebaseerd Op een continue stroom van eieren, zou vol komen ondersteboven worden ge gooid, waneer iedere week een soort van prijzen guillotine zou worden ge hanteerd, aldus het bedrijfschap. Het bestuur is er bovendien een voorstander van, zo min mogelijk stempels op de eieren te plaatsen, ge zien de voorkeur van de consument voor ongestempelde eieren Het kwam tot de conclusie, dat het streven, dat kwaliteit gegarandeerd moet worden, steun verdient, maar dat dit meer gezocht zal moeten worden in de mo gelijkheid voor de exporteur om een merk te voeren, al of niet voorzien van een datumstempeling, en dat aan te brengen op de zogenaamde „klein- verpakking" waarmee thans geëxpe rimenteerd wordt. BRAND IN DE PEEL In de Peel, ten westen van Horst, Woedde dinsdag over een oppervlakte van meer dan honderd hectaren een brand die bijna niet te blussen viel. Slechts door het graven van grep pels en sleuven kon het bestrijdings- gebied worden afgebakend en ten slotte de brand worden gestuit. Zand was het enige beschikbare blusmid del. Het gebied waarin de brand woedde wordt onderbroken door wei landen, akkers en een aantal wegen. Er hingen ontzaglijke rookwolken, die een ondraaglijke stank verspreid, den. Met schoppen gewapende man nen hebben de gehele nacht de wacht gehouden. De brand woedde in een onontgonnen gedeelte van de Peel, in welk gebied zich geen woningen of andere opstallen bevinden. Omtrent de oorzaak van deze brand tast men tot nog toe in het duister. DODELIJK VERKEERSONGEVAL IN DEN HAAG, Op de kruising van de Harinkade en de Verhuelweg te 's-Gravenhage is gisteravond even na zes uur een ver keersongeluk gebeurd, da» het leven heeft gekost aan de 23-jarige druk ker N. de Mos, gewoond hebbend aan de Haringkade. De heer De Mos kwam per auto van de Verhuelweg en w.lde 'inks- afslaan, de Haringkade op. Op het kruispunt verleende hij geen voor rang aan de auto van de neer B. B., wonende aan de Kanaalweg, die hem op de Verhuelweg tegemoet kwam. De twee auto's kwamen met elkaar in botsing. De heer De Mos werd uit zijn auto geslingeiö en overleed ter plaatse. Zijn stoffelijk overschot is overgebracht naar het ziekehuis aan de Zuidwal. De heer B. B. kreeg geen letsel. Ze vonden hun bedje gespreid De officier van justitie bij de recht bank te Arnhem, eiste dinsdag tegen een 20-jarige Nijmeegse landarbeider een jaar gevangenisstraf met aftrek, waarvan vijf maanden voorwaarde lijk, en tegen diens 28-jarige broer, een fabrieksarbeider, tien maanden met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk. In beide gevallen: proeftijd drie jaar. De gebroeders worden ervan beschuldigd hun zwa ger, een landbouwer uit Lathum voor een bedrag van totaal 8000,te hebben bestolen. De jongste broer Frits kreeg in mei j.l. tijdens een be zoek aan zijn zwager opdracht, vo gelnestjes op het dak van de boer derij uit te halen. Toen hij daarmee klaar was. ontdekte hij in het dak kamertje een ledikant en tussen het beddegoed een geldkistje. Hij opende dit met een schroevendraaier en vond een belangrijke hoeveelheid papier geld. Hij haalde 1000uit het kist je waarna het het weer netjes sloot. Zijn ouders en zijn broer Bertus ont haalden hij toen op een snoepreisje naar Amsterdam. Hij vertelde Bertus hoe hij aan het geld was gekomen en de broeders be sloten op 7 juni maar weer eens een greep uit het geldkistje te gaan doen. Zij wachtten tot hun zuster en zwa ger per auto waren vertrokken en rrits klom over een ladder naar het kamertje. Nu nam hij ongeveer 7000.uit het kistje en dat geld (Advertentie). deelde hij met Bertus. Frits kocht een motorfiets en verstopte het res terende geld in een potje met scheer- creme. Bertus naaide zijn aandeel in een teddybeer. Dinsdag stonden de gebroeders voor de rechtbank terecht. De officier wees op de geringe ver standelijke en morele weerstand, in het bijzonder van de jongste broer, tegen de verleiding van het welvoor ziene geldkistje. De raadsman vond het een rare manier om een geldkist je met 23.000.op te bergen. Voor de zwakbegaafde Frits was deze ver leiding te groot. Pleiter vroeg voor hem psychiatrisch onderzoek. Het is niet uitgesloten dat hij verminderd toerekeningsvatbaar kan worden ge acht. Voor de oudste broer, die nog in een proeftijd van een vorig misdrijf loopt, pleitte de verdediger clemen tie. Jeugdprobleem godsdienstig bezien Het mag ongetwijfeld een verheugend geen perspectief meer zien in het le verschijnsel in deze tijd van de proble- ven. Onze tijd mist een leefbaar ideaal matische jeugd genoemd worden, dat de en dit grijpt zo diep. dat wij er in ze- eerste avond van de jeugdleiderscursus kere 2in al niets meer van zien. van de Ned. Katholieke Sportbond, afd. Daarom vroeg spr. zijn gehoor zich- voetbal van het District Leiden, zulk zelf de vraag te stellen, of men in staat een grote belangstelling had. De boven- is als persoon een leefbaar ideaal tast- zaal van „De Kleine Burcht" was zo baar te maken voor jonge mensen, goed als gevuld met 45 afgevaardigden «Voorop gesteld wilde spr. zien, dat van 14 van de aangesloten 22 vereni- het christendom als fundament stelt de gingen, toen de heer A. A. C. Dusée zijn uitbreiding van Gods rijk op aarde, vreugde over die opkomst uitsprak. Spr. waarbij men een grondslag moet leg- was daar blij over, omdat het jeugdpro- gen om erop verder te bouwen. Daarbij bleem het grootste van deze tijd is Het moet de godsdienstige instelling zo zijn, District Leiden had zich beijverd voor dat men zichzelf bewust moet zijn enige deze cursus de beste docenten, die er verantwoordelijkheid te kunnen ont- op het ogenblik zijn, aan te trekken om dekken in wat men vroeger beleefd van voorlichting te dienen. heeft en wat men nu beleeft. Spr. verwelkomde hierna" de eerste .Wat het vraagstuk van de paedogo- spreker van deze cursus, rector W. Q. Sis betreft, betoogde rector Grimber- Grimbergen en de heer Oudshoorn, lid gen vervolgens, dat zij geen handigheid van de jeugdcommissie van de afd. Lei- mag zijn. Men moet de mens centraal den van de KNVB. stellen. Daarom moeten we terugkeren Rector Grimbergen begon zijn inlei- tot de kern: het christendom beleven, ding met erop te wijzen, dat het onder- want de jeugd staat open, is religieus werp van deze avond de basis moet zijn nog steeds verlangend. Haar ontvanke- voor de gehele cursus, die een geeste- lijkheid gaat echter gepaard met grote lijke ondergrond moet hebben, waarom- zin voor waarheid en echtheid, heen alles wordt opgebouwd. Het hele Wanneer ouders niet meer naar de vraagstuk van de jeugdopvoeding moet kerk gaan, is dit voor hun eigen risico, in de eerste plaats beschouwd worden maar zij blijven verantwoordelijk voor in verband met de godsdienstige opvoe- de kinderen. Aan eigen gebrek mag men ding van de jeugd zelf, mede omtrent zijn kinderen niet wagen, de verhoudingen ten aanzien van hun Spr. concludeerde tenslotte, dat alleen activiteiten. echte leefbare christenen kunnen op- Uit statistische gegevens blijkt, dat het voeden in de zin zoals hier van hun ge- aantal leden van de jeugdorganisaties vraagd wordt. van 724.000 in 1950 teruggelopen is tot Tenslotte stelde de inleider dan de 682.000 in 1958. terwijl dit bij de sport- vergadering de volgende vragen: verenigingen toegenomen is van 894.000 1« Wat ziet u als godsdienstige opvoe- tot 1.237.000. Bij de eerste dus een ach- ding in bet gezin in tegenstelling met teruitgang van 5%, bij de tweede een vroeger? vooruitgang van 6%. Deze cijfers ac- 2. Hoe kan de godsdienstige opvoeding centueren nog eens de groeiende ver- in het gezin van de junior door u als antwoordelijkheid van de jeugdopvoe- sportleider gesteund worden? ders. Deze verantwoordelijkheid wordt 3- Merkt u bepaalde verantwoorde met de dag groter. lijkheid in de jongens wat betreft gods- Daarom is er bij alle jeugdorganisa- dienstigheid in tegenstelling met uw ties een opleiding van maanden nodig, elf«n jeugd? terwijl er bij de sportorganisaties nog 4. Hoe kunt u als leider uw junioren steeds een opleiding op basis van vrij- rehgieus beïnvloeden? willigheid bestaat. Spr. vindt dit louter Be aanwezigen, in diverse groepen een gevolg van het feit, dat wij er zo verdeeld, gingen over deze vragen in gemakkelijk over denken. samenspreking en een woordvoerder Vanzelfsprekend bracht spr. hierbij rapporteerde het resultaat het vraagstuk der nozems ter sprake. de hand hiervan gaf rector De bewering, dat men met de aanleg zUn mening weer en een en ander leid- van sportvelden of het bouwen van de tot een vruchtbare discussie, waar- gymnastieklokalen dit vraagstuk zou door de verschillende gezichtspunten oplossen, wees spr. af, want daarmee nader werden belicht en aan de praktijk zijn we er niet. Spr. zag het vraagstuk getoetst, waarbij we ongetwijfeld mo- der nozems aldus, dat deze jongelui 2en concluderen, dat de aanwezigen in- derdaad een goede grondslag voor de volgende cursusavonden zullen hebben gekregen. Rector Grimbergen zeide in zijn slot woord verheugd te zijn, dat men zijn oproep om de hangende vraagstukken onder ogen te zien, begrepen had en hij hoopte, dat men er zijn voordeel mee zal doen. De voorzitter, de heer A. A. C. Dusée. roemde tenslotte de wijze, waarop de aanwezigen de heus niet gemakkelijke vraagstukken onder handen hadden genomen en hij dankte rector Grimber gen hartelijk voor zijn geestdriftig be- Advertentietoog. ten piekfijne keuken mei 'n JUNKER RUH (95)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 6