aoor zijn oudste kleinzoon onthuld ITALIANO Monument voor Albert Plesman Een blijk van hulde voor zijn levenswerk c WOENSDAG 7 OKTOBER 1959DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 tijd, is in de grote maatschappij, die I I I I I I de KLM thans is geworden, geenszins ter levert soms de vreemdste ervarin- Imitatie „Made in Japan' Vanmorgen, op de dag dat 't veertig jaar is geleden, dat de Koninklijke Luchtvaartmaatschappij te 's-Gra- venhage werd opgericht, is vlak bij het hoofdkantoor van deze maat schappij, nabij het kruispunt van de Koninginnegracht en de Prof. B. M. Teldersweg, het Pleman-monument onthuld door de oudste kleinzoon van de grondlegger der K.LJVL, Albert Robert Plesman. Bij deze onthulling waren o.m. aan wezig mevrouw de weduwe S. Ples man—Van Eijk, haar zoon Albert Plesman Jr., haar dochter mevrouw SmithuysenPlesman, zeven klein kinderen en verdere familieleden, verscheidene autoriteiten van rijk, provincie en gemeente, van burger lijke en militaire luchtvaartinstanties, en oud-KLM-vliegers. DANK AAN DUIZENDEN. Nadat de genodigden van het „Co mité nationaal monument dr. A. Ples man" hun plaatsen op stoelen en speciaal voor die gelegenheid ge plaatste tribunes hadden ingenomen, arriveerde mevrouw PlesmanVan Eijk met haar familie. Inez van der Wiel, dochtertje van de directeur van de K.L.M. mr. J. van de Wiel, bood mevrouw Plesman een boeket witte orchdieeën aan. Dr. ir. M. H. Damme, voorzitter van het „Comité nationaal monument dr. A. Plesman" schetste in een rede de totstandkoming van het comité, waartoe reeds op 8 januari 1954, ruim een week na het overlijden van dr. Plesman op oudejaarsdag 1953, de eerste stappen werden ondernomen door de toenmalige burgemeester van 's-Gravenhage, mr. F. M. A. Schok king. De heer Damme betuigde zijn dank aan de vele duizenden die naar vermogen financiële steun heb ben verleend bij de optrichting va?n dit monument. „Ook hierbij trad dui delijk aan de dag dat in alle lagen der bevolking de behoefte werd ge voeld om Plesman, die allen kennen als de bouwer van onze fenomenale en in de volle zin des woords natio nale luchtvaartmaatschappij, de KLM, de in ons land uitzonderlijke hulde te brengen die aan de oprichting van een monument ten grondslag, ligt." NIET UITSLUITEND PERSOONLIJK SUCCES. Van meet af aan heeft het comité zich op het standpunt gesteld dat het monument bij de persoonlijkheid Van Plesman niet zou passen als het al leen het uiterlijk van een in zijn werken „geslaagd" staatsburger zou weergeven. „Plesman zelf was het er allerminst om te doen succes in een door hem beheerde onderneming te behalen. Het was er hem minstens evenzeer om te doen zijn visie op taak en toekomst van de luchtvaart, steu nend op zijn algemene opvatting van menselijke waarden en menselijke verhoudingen ingang te doen vin den. Wij allen die Plesman in dit uur in onze herinnering zien herleven, wij denken aan zijn hele verschij ning, die in houding, gebaar en in al les wat overigens een mens typeert, zijn wezen tot uitdrukking bracht. Alles bij hem sprak van durf en kracht, van zijn zelfvertrouwen, vastberadenheid en doorzettingsver mogen, maar dat alles toch gepaard aan een blik omhoog, zowel geeste lijk als daadwerkelijk." De heer Damme betuigde de dank van het comité aan de beeldhouwer Mari Andriessen voor het scheppen van een monument „dat Plesman weergeeft zoals hij in gedachten voor ons staat" en aan de architect prof. Holt. De heer Damme verzocht daarna, nadat een hoornblazer van de Ko ninklijke Marine het signaal „geef acht" had doen weerklinken, aan Al- bert Plesman het standbeeld van zijn grootvader te onthullen. Het K.L.M.-mannenkoor zong ver volgens gezang 300a. Daarna legden Albert Robert Ples man en de heer Albert Plesman Jr., hoofdvertegenwoordiger der KLM in Italië, een krans van de familie Ples man aan de voet van het monument. De heer Damme legde een krans neer namens het comité. per rol lekkere EEN PRODUKT VAN KING- EN RANGFABRIEKEN TONNEMA N.V. SNEEK (Advertentie). PERSOONLIJKE HERDENKING. De minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, zeide in zijn rede o.a. dat de regering het op hoge prijs stelt zich aan te sluiten bij de gevoelens van bewondering en dankbaarheid die door de heer Damme zijn uitge sproken. De minister-president noem de het een goede gedachte het ju bileum van onze Nederlandse bur- .gerlijke luchtvaart dus van een instelling ditmaal te plaatsen in het teken van een persoonlijke her denking. „Want de K.L.M. is de schepping van Plesman en Plesmans leven zelf was zo nauw met zijn werken verbonden, dat deze beide voor ons niet meer te scheiden zijn." De minister-president legde na zijn rede namens de regering een krans aan de voet van het monu ment. gen en verrassingen op. Zo gebeurde het eens, dat in Mek ka een Arabische prins met bestem ming New York aan boord van een KLM-toestel ging. Zoals het een pel grim betaamt, verzonk hij onmiddel lijk in diep gepeins. Toen hij de ste wardess ontwaarde, was het echter spoedig met die vrome rust gedaan. Met beide handen voor de ogen pro testeerde hij luid en lang tegen deze inbreuk op de Mohammedaanse ge bruiken: een ongesluierde vrouw, on gehoord! De onthutste stewardess wist niet beter te doen dan zo snel mogelijk de boordkeuken in te vluch ten. Gelukkig was er een hofmeester aan boord, die, ongesluierd, haar taak over kon nemen. Na enkele uren scheen de prins zich bedacht te heb ben. „Die stewardess is een lid van de bemanning", gaf hij te kennen, „en helemaal geen vrouw". Even later was hij in geanimeerd gesprek ge wikkeld met het meisje, ongetwijfeld zichzelf excuserend met de gedachte, dat hij tegen een vliegtuigonderdeel aan het praten was. Vliegende geisha's vieren K.LM.-feest Drie maanden lang zullen driedui zend toeschouwers diemaal per dag de „Drie Kanaries" en driehonderd danseresjes in het grootste revuethea ter ter wereld, het Kokusay-theater te Tokio, bij him viering van het veertigjarige KLM-feest kunnen be wonderen. De „Drie Kanaries" zijn op het ogenblik de meest geliefde Japanse danseresjes, actrices en zangeresjes. Zij zullen als „vliegende Geisha's" in KLM-stewardessen-uniform op treden, omwolkt door hun driehon derd collegaatjes in „Nederlandse costuums". De feest-scène speelt zich af tegen een décor, dat de staat van een modern KLM-vliegtuig ver beeldt. Eén wachtmeester op vrije voeten De heer S., een van de vijf wacht meesters van de Rijkspolitie in de verkeersgroep Amsterdam, die on langs op verdenking van corruptie werden gearresteerd, is door de rechtercommissaris op vrije voeten gesteld. Er zijn geen bewijzen aan gevoerd, waaruit zou blijken, dat de heer S. zi^h aan het hem ten laste gelegde zou hebben schuldig ge maakt. Door zijn arrestatie werd de man geschorst. Deze schorsing zal nu eerst opgeheven moeten worden, vóór de wachtmeester weer dienst zal kun nen doen. De affaire heeft hem even wel zo aangegrepen, dat hij nu in overspannen toestand verkeert. Daar door zal hij zijn werk voorlopig niet kunnen doen. Het veertigjarig bestaan van de K.L.M. trekt ook in het buitenland veel aandacht: in een grote revue in Tokio (iedere dag 9000 toeschouwers! is een scene ingelast waarin de „Drie Kanaries" een drietal zeer bekende Japanse actrices als K.L.M. stewardessen optreedt. De bijgaande foto werd tijdens zo'n optreden gemaakt. Als coulisse fungeert een groot namaak- staartstuk van een K.L.M.-vliegtuig. g PLESMAN ALS HAGENAAR. De burgemeester van 's-Gravenha ge, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, schonk in zijn toespraak bij het aan vaarden namens de gemeente van het standbeeld aandacht aan Plesman als Hagenaar. „Er is tijdens zijn leven al gezegd dat hij een man was die graag in paradoxen sprak en die paradoxaal handelde", aldus de burgemeester. „In feite was zijn leven zelf een pa radox. Want terwijl Plesman van de wereld zijn werkterrein maakte, heeft hij vrijwel zijn hele leven gewoond en geleefd op enkele vierkante kilo meters grondgebied binnen de Haag se stadsgrenzen". Thans, met het plaatsen van zijn standbeeld op deze plek, in welke omgeving Plesman als jongen heeft gespeeld en als man gewerkt, mogen wij de paradox van zijn leven voltooid zien. Hier immers, over het land schap van zijn herinnering omhoog- ziend naar de vogels, die hij zag als kind en die ooit het teken zouden worden van zijn levenswerk, houdt hij tevens vast aan de grond, die hem zijn leven lang is lief geweest". Een 27-jarige inwoner van Frank furt is gisteren aan de grenspost Maalbroek aan de Duitse grens door de Nederlandse marechaussee staande gehouden. Wegens in Duitsland gepleegde op lichting tot een bedrag van 32.000 stond de man in het internationaal opsporingsregister genoteerd. De ar restant had enige tijd in Zuid Ame rika vertoefd doch was tijdelijk naar Europa teruggekeerd. Toen hij werd aangehouden stond hij op het punt naar de V.S. te emigreren. Suppoost in museum neergeslagen In het Gemeentemuseum te Den Haag heeft gisteravond een onbe kend gebleven man een van de sup poosten neergeslagen. De bewaker, de 53 jaar oude heer G. J. H., liep hierbij een wonde aan het hoofd op. De overvaller ontkwam. De suppoost maakte zijn ronde en ontdekte daarbij achter een pilaar een onbekende man. Op de vraag, wat hij daar deed, antwoordde de indringer dat hij opgesloten zat. De bewaker vertrouwde het zaakje niet en verzocht de man, met hem mee te gaan. Aan dat verzoek gaf de vreem deling zonder verzet gevolg maar in de grote hal gekomen kreeg de sup poost onverwacht een slag op het hoofd. Daarop vluchtte de vreemde ling het museum uit. JAGERS TE WATER. Dinsdagmorgen omstreeks vijf uur staken drie jagers, de heren H. 3 ir. H. E. en de Fransman P. B. ter hoogte van het Noorde!nde bij Kamperveen per roeiboot het Velu- wemeer over met de bedoeling een den te gé.an jagen in Oostelijke Fle voland. Toen zij midden in de diepe vaargeul waren is door nog onbeken de oorzaak de roeiboot omgeslagen en geraakte de drie mannen te wa ter. Zij klemden zich aan de roeiboot vast, die met de kiel naar boven dreef en waarvan de ketting op de bodem vastraaKt.e, zudat de mannen niet met de boot naar de wal konden komen. Ir. E. zwom naar de kant en probeerde hulp te krijgen van auto mobilisten. Dit nam geruimde tijd in beslag. Nadat de beide anderen bijna ,een uur in het water hadden gelegen, werden ze door een voorbijvarende schipper gered. De toestand van de Fransman was toen zodanig, dat hij zich onder geneeskundige behande ling moest stellen K.L.M.-babyrace in Amerika Winnaars in de „stork-club" In vierentwintig Amerikaanse ste den werd in de komende nacht een ongekende race tegen het horloge ge houden. Twee dozijn babies zouden de gelukkige winnaars kunnen zijn. In deze vierentwintig steden zijn namelijk KiLM-kantoren gevestigd. Voor het eerste kind, dat in ieder van die steden precies na de twaalfde klokslag het eerst ter wereld kwam lag een KLM-aendeel van vijflen- twintig dollar klaar. Vele honderden ouderparen zaten in spanning of hun toekomstige spruit „morny-earninig capacity" zou bezitten en meteen bij het eerste kreetje reeds de grondslag voor een fortuin zou leggen. De KLM zal deze prijswinnaartjes verheffen tot leden van de wel zeer exclusieve „KLM veertigste-verjaar- dags-ooievaarsclub". Deze stork-club heeft uiteraard nog beloften voor de toekomst in petto. Het middernachtelijk uur van 6 op 7 oktober is gekozen in verband met de veertigste verjaardag van onze na tionale luchtvaartniaatschappdj. Leidse patiënten vertrokken voor bootreis VELE KRANSEN EN BLOEM STUKKEN. Dinsdag werden weer militaire vrachtwagens ingeschakeld bij het vervoer van aanvullend veevoeder naar de „droogte-streken", waar men met ernstige veevoer-tekorten te kampen heeft. In de vroege morgen hebben de man schappen van de Genie-troepen te Keizersveer hun vrachtwagens bij Tweede Tol onder Dordrecht volgeladen met bietekoppen. Een transport van zestien zwaar op hun veren „zuchtende" vrachtwagens begaf zich tegen de middag naar Stamprooi bij Weert. De koeien stonden onderweg likkebaardend de wagens na te kijken. Toen het transport tegen zes uur namiddags in het Limburgse plaatsje aankwam, hieven de koeien een dankbaar geloei aan, een groots compliment jegens de militairen. Toen de wagens afgeladen werden, stoven de dieren toe om zich de hapjes lekker te laten smaken. Foto boven: opladen bij Nieuwe Tonge. Foto onder: dankbare koeien in Stamprooi. Burgemeester Kolfschoten legde vervolgens een krans namens het ge meentebestuur. De president-commis saris van de K.L.M., dr. ir. F. Q. den Hollander hield vervolgens een korte rede en legde daarna met de presi dent-directeur van de maatschappij, de heer I. A. Aler, een krans namens de K.L.M. Omstreeks dat ogenblik vlogen een eenmotorige Fokker F7a uit de dagen van weleer en een van vier schroef- turbine motoren voorziene Lockheed „Electra" van de K.L.M. die binnen kort in dienst worden gesteld, over de plek waar het standbeeld staat. Vice-admiraal H. H. L. Pröpper, voorzitter van het comité verenigde chefs van staven legde daarna een krans namens de gezamenlijke strijdkrachten. Voorts werd een groot aantal kransen en bloemstukken aan de voet neergelegd namens een groot aantal instellingen en organisaties o.a. de Koninklijke Nederlandse Ver eniging voor Luchtvaart, de N.V. Luchthaven Schiphol en vele andere instanties en verenigingen. HERFST Dat de herfst nu werkelijk zijn in trede heeft gedaan, bleek gister avond in Voorburg. Er werden zoveel elektdische kacheltjes aangestoken, dat het net overbelast werd en de hoofdzekering uitviel. Hierdoor was er in een deel van 'Voorburg van 20.00 uur tot tien voor half negen geen elektriciteit Om elf uur vanmorgen vertrok van haar ligplaats bij de Wilhelminabrug de „Prinses Irene" met aan boord 96 verpleegden van het huis „Sollglytt", Plantsoen 1, te Leiden. Dit rust- en verpleeghuis wordt geleid door het echtpaar G. Teesink, dat twaalf jaar geleden het initiatief nam tot stich ting van een tehuis aan de Hooi gracht. Later verhuisde men naar het Plantsoen. Er bestond reeds in het tehuis de gewoonte de patiënten ééns per jaar mee uit te nemen voor een bustocht Men betreurde het echter, dat hier aan slechts een deel van de bewoners van het tehuis kon meedoen. De bij drage van deelnemers in de spaarcluib werden van 10 op 25 cent gebracht en dank zij de medewerking van ve len slaagde men erin een schip te charteren. Nu konden alle verpleeg den mee, op vijf na. Zij zijn voor een deel onderge bracht in de salon van dit vijftig ton metende schip. De bedpatiënten heb ben allen een plaats gekregen in een van de hutten van dit Rijnschip, dat in de zomermaandc i voor toerisme dient. De burgemeester, de brandweer commandant, de heer S. W. Hage- doorn, de heer J. Christ, hoofd van de dienst sociale zaken en vele anderen gaven van hun belangstelling blijk. Het Politie-muziekgezelschap bracht een pittige aubade; tót de genodigden van boord gingen en de kapitein Vis ser het sein tot vertrek gaf. De reis die zes dagen duurt voert de opvarenden via Gouda, Rotterdam en Gorkum naar Nijmegen.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5