De dienstplicht kan over drie jaar met twee maanden worden bekort van deOpbouw „Floriacle I960 'vordert snel Luitenant bij jeeprit gedood PINSDAG 6 OKTOBER 1959 DE LETDSE COURANT PAOTNA 7 Boterzacht Als er maar genoeg vrijwilligers komen De commissie, die onder voorzitterschap van saatsraad luit.-generaal b. d. baron v. Voorst tot Voorst, een onderzoek heeft ingesteld naar de mogelijk heid van dienstplicht verkorting, geeft de regering in overweging ernstig te streven naar een verkorting van de dienstplicht met twee maanden per medio 1962 door de werving van contractanten en nadienenden zo spoedig mogelijk en uiterlijk 1 januari 1960 open te stellen. Mocht de werving tegen vallen, dan kan van een diensttijdverkorting geen sprake zijn. tussen de aantallen bij de parate eenheden dienende dienstplichtigen met betrekkelijk korte diensttijd en het personeel, dat gedurende een langere tijd onder de wapenen is, ten gunste van dit laatste zal verande ren. Een dringend advies Het rapport van de commissie is een boekwerk van ver over de hon derd bladzijden geworden en bevat tevens 23 bijlagen. Het behandelt achtereenvolgens de huidige rege ling van de dienstplicht, de moge lijkheden tot verlichting van de las ten, die de dienstplicht thans oplegt en de consequenties van de verschil lende mogelijkheden tot verlichting van de lasten. Het meest geëigende middel om tot een verlichting van de lasten van de dienstplicht te komen is een ver korting van de werkelijke dienst tijd. Een dergelijke verkorting blijkt bij de zeemacht niet mogelijk te zijn, aldus de commissie. De aandacht van de commissie heeft zich daarom voornamelijk geconcentreerd op de landmacht en de luchtmacht. De commissie stelt voor, er ernstig naar te streven een verkorting van de diensttijd met 2 maanden onder gestelde voorwaarden te bereiken in 1962. Dit is niet mogelijk zonder uit breiding van het vrijwillig dienende personeel. De commissie doet de mogelijkheid aan de hand, dienstplichtig personeel te vervangen door contractanten op vrijwillige basis. Dit kan tevens een verbetering van de encadrering van de landmacht ten gevolge hebben. Dit geldt uiteraard ook voor de luchtmacht, omdat betere voorwaar den de werving van het beroepsper- soneel zullen begunstigen. Daar komt bij, dat het aannemen van con tractanten, die een belangrijk lan gere diensttijd hebben dan de dienst plichtigen, de gevechswaarde en de juiste aanwending van de mankracht van de parate eenheden gunstig zal beïnvloeden. Bij de landmacht bo vendien die van de mobilisabele for maties. De vervanging van een aantal dienstplichtigen door contractanten, zal, naar het zich laat aanzien, een fundamentele wijziging in de op- (Adv.) ONGEVAL TE LA COURTINE Naar de legervoorlióhtingsdienst mededeelt is gistermiddag omstreeks half drie te la Courtine een ongeval gebeurd, waardoor de dienstplichtige soldaat W. C. H. Habink, oud 20 jaar, afkomstig uit Emmen, waarschijnlijk zijn rechterhand zal moeten missen. De soldaat vond een projectiel en be handelde dit ondeskundig, tengevolge waarvan het explodeerde. WAT HET KOST De gevolgen van financiële (bud- getaire) aard zijn bij diensttijdver korting niet te verwaarlozen, zegt de commissie. In de eerste plaats is ten behoeve van een betere werving een verho ging van de wedden van het vrijwil lig dienend personeel, met name in de lagere rangen, bepaald noodzake lijk. Hiermede zal een bedrag van 38,2 miljoen gemoeid zijn. In verband met de benodigde aan tallen contractanten en nadienenden zowel om in het kort aan beroeps- personeel te voorzien als om de diensttijdverkorting op zichzelf mo gelijk te maken zal bij volledige realisatie van een diensttijd verkor ting met 2 maanden (dus na afloop van de noodzakelijke overgangstijd) bij de landmacht en de luchtmacht bovendien jaarlijks nog 48 miljoen nodig zijn. Totaal dus jaarlijks rond 86 miljoen. Bij volledige realisatie van een diensttijd verkorting met 4 maanden zal laatstgenoemd bedrag oplopen tot: rond 136 miljoen bij handhaving van een contingent van 46.000 man voor de landmacht en rond 123 mil joen indien het contingent wordt vergroot. Van Nelle bestellen Bij volledige realisatie van een diensttijd verkorting van 6 maanden zal het oplopen tot: rond 158 miljoen bij handhaving van het contingent voor de land macht van 46.000 man en rond 149 miljoen indien het contingent wordt vergroot. Bij een zo kort mogelijke over gangstijd zou een verkorting met 2 maanden bij de landmacht en de luchtmacht als alles meeloopt ongeveer medio 1962 kunnen worden gerealiseerd. Het budget zal dan voor het dienstjaar 1960 met 60 miljoen moeten worden belast. Uitdrukkelijk stelt de commissie, dat men onder de huidige inter nationale omstandigheden het paard niet achter de wagen mag spannen en dat niet tot deze verkor ting mag worden overgegaan voor dat de resultaten van de werving zulks wettigen. Vaandrig in Frankrijk gedood Maandagmorgen om halfzes is even over de Frans-Belgische grens, bij Rocroix onder Mezieres, de 21-jarige vaandrig H. H. Ros om het leven ge komen bij een auto-ongeluk Het slachtoffer maakte deel uit van een verbindingsbataljon, dat bezig was met het voorbereiden van radiover bindingen in verband met komende transporten naar Frankrijk. Volgens de lezing, die in Den Haag bij de legerautoriteiten is binnenge komen, zijn bij het ongeluk twee Ne derlandse militaire voertuigen be trokken geweest. Eerst is een jeep uit de bocht gevlogen en in een ravijn gestort De vrachtauto van het Ne derlandse leger, die achter de jeep aanreed, is, toen de bestuurder pro beerde een uit de jeep geslingerde militair, die op de weg lag, te ont wijken, eveneens in het ravijn, dat zes meter diep is, terecht gekomen. Bij het ongeluk zijn drie Nederlandse militairen licht gewond. Zij worden verpleegd in een ziekenhuis in Me zieres. De slachtoffers zijn gelegerd in het kamp Wittenberg. (Advertentie) Lt: eeimeuexi gunsug zal „Elke dag wat anders" „Een symfonie van schoonheid mid den in de dynamiek van stad en ha ven", dat wil men de „Floriada Rot terdam 1960" laten worden. Dit deel de de voorzitter, dr. A. J. Verhagen gistermiddag mee. Met deze internationale tuinbouw tentoonstelling hopen de organisato ren een goede indruk te geven van de tuinbouw in zijn totaliteit. De gehele opzet van de expositie, die nog meer terrein zal beslaan daai voor de ,,E '55" werd gebruikt, is ook wat betreft de tuinarchitectuur, een spel van lijn, kleur en licht. Pas kort geleden heeft men zeker heid gekregen, dat er in het park ook Alberto laat anderen het licht zien De 45-jarige Italiaan Alberto Fedele uit Napels vader van zes kinderen lijdt aan een ongeneeslijke ziekte en weet, dat hij nog maar enkele maan den te leven heeft. Hij heeft besloten, de hoornvliezen van zijn ogen be schikbaar te stellen voor twee kinderen van het Gnocchi-instituut voor blinden, opdat zij het gezicht weer zullen herkrijgen. een Franse inzending zal komen. Reeds worden op het uitgestrekte ter rein de voorbereidingen getroffen voor de tropische cultures, voor het rosarium in de tuin van het museum Boymansvan Beuningen, de plaats voorts, waar de „Bloemen uit de Bij bel" gedacht zijn, de rhododendron- allee en de 18e eeuwse tuin, de volks tuinen en de schooltuin, de z.g. „ko- r.ingskas" de champignonschuur enz. enz. Volgens de organisatoren heeft men verder nog vele verrassingen in petto. Er zullen ook prijsvragen zijn met beoordeling door een internationale jury, van bloembindwedstrijden voor amateurs, van inzendingen door boomkwekers, van lichteffecten in de avond en van beeldhouwwerken in en buiten het museum. Reeds is men bezig, de brug te bou wen, die over de Westzeedijk gesla gen wordt en die de twee tentoon stellingsterreinen met elkaar moet verbinden. Deze brug wordt geflan keerd door torens en krijgt aan de parkkant een bastion, waarvandaan men reeds een overzicht krijgt over wat volgen gaat. Een nóg beter overzicht, met tevens een uitzicht over de rivier met haar scheepvaart, biedt de Euromast. Deze krijgt op de eerste étage, vier meter boven de grond, een cafétaria, waar vandaan men met een der liften ver der kan gaan naar de 30 meter hoog gelegen scheepsbrug of naar de twee restaurants met uiteichtterrassen plus een „navigarium" op 100 meter boven de begane grond- Alles wordt in die Euromast zo gemaakt, dat zelfs de meuibelen brandvrij zijn en om de veiligheid nog meer te verzekeren, zal in de restaurantkeuken geen open vuur worden gebruikt. Behalve de twee liften is de sdhacht nog voorzien van een vluchttrap. Volgens de organisatoren zullen, zy, die veel willen zien, meermalen een bezoek aan de expositie moeten bren gen, want elke week is er wat anders. H.M. de Koningin heeft zich bereid verklaard, beschermvrouwe te zijn van deze „Floriada Rotterdam 1960". Van Nelle bestellen (Adv.) De ijsbaan voor de vogels Wegens de langdurige droogte zijn de weidevogels die nog niet naar het zuiden zijn afgereisd, zeer gehandi capt. De kieviten, die meestal blijven totdat de winter invalt, kunnen thans geen voedsel meer vinden op de uit gedroogde graszoden, met het gevolg, dat vele van deze lenteboden van honger omkomen. Dikwijls vindt men desze vogels die doorgaans schuw zijn, nu aan of op de rijweg. In het dorp Oldeboorn en omstre ken, waar vooral in het voorjaar tal rijke weidevogels toeven, heeft men nu de ijsbaan onder water gezet oan insekten en wormen naar de opper vlakte te doen komen, opdat de kie viten voedsel zullen kunnen vinden. Men hoopt dat dit voorbeeld *in vele Friese dorpen in het weidegebied na volging zal vinden. Tijdens een militaire oefening voor jeeps is gisteravond omstreeks half negen bij Maurik onder Tiel door tot nu toe onbekende oorzaak een jeep van de weg afgeraakt en gekanteld. De jeep werd vermoedelijk bestuurd door de 41-jarige kapitein W. F. ridder Van Rappard, die een shock kreeg en naar huis is gebracht. De naast hem zittende 21-jarige eerste luitenant H. Horsting werd zwaar gewond en is buiten kennis naar het ziekenhuis „Bethesda" te Tiel vervoerd, waar bloedtransfusie werd toegepast. In de loop van de nacht is hij overleden. Beide slachtoffers zijn van de luchtdoelartillerieschool te Ede, ge huwd en woonachtig te Ede. Daar er geen getuigen bij het on geval waren en de heer Van Rappard nog niet kon worden gehoord, weet men nog niets van de toedracht. Van Nelle bestellen (Adv Opvarende Katwijkse logger verdronken Van de Katwijkse motor logger KW 85 ..Huiberdina Gijsbertha" is gis termiddag omstreeks 12 uur bij het verlaten van de IJmuidense haven de 19-jarige opvarende C. Nijgh uit Kat wijk aan Zee overboord gevallen en verdronken. De jongeman is vermoe delijk aan dek uitgegleden en over de verschansing in het water van de IJmuidense havenmond terecht ge komen- Ondanks urenlang dreggen is het stoffelijk overschot nog niet ge vonden. Nylon scheepsschroeven in het vooruitzicht Ontwikkelingsgroep en reseachaf- deling van Lips N.V. te Drunen be studeert momenteel in coördinatie met een ontwikkelingsgroep van Bayer A.G. te Leverkusen (Duits land) de mogelijkheid tot het ge bruik van nylon voor scheepsschroe ven-constructies. Alhoewel de studie van dit object nog niet geheel beëindigd is, zijn de resultaten momenteel al reeds van dien aard, dat het mogelijk is, ge bruik makend van de speciale eigen schappen van nylon, ook aan de in dividuele eisen van de klant betref fende nylon schroeven tegemoet te komen. De toepassing van nylon kan worden uitgebreid tot de fabricage van schroefmutsen, vleugels voor mengapparaten en eventuele andere produkten, aldus de mededeling. Van Nelle bestellen (Adv.) Een eigen vlag voor Ned. Antillen De Nederlandse Antillen hebben een ontwerp voor een eigen vlag. Maandag is in Willemstad een ont- werp-landsverordening verschenen, waarin de vlag wordt vastgesteld. Het ontwerp voor de „Bandera" be staat uit een wit veld met in het midden een verticale rode en een horizontale blauwe baan over de rode heen. In het midden van de blauwe baan zijn in een ovaalvormige rang schikking zes witte sterren aange bracht. Bij de viering van het eerste jubi leum van het Statuut voor het Koninkrijk der Nederlanden (15 december) zal de Antilliaanse rege ring een serie postzegels doen ver schijnen, die aan de vlag gewijd zal zijn. ,,We hebben een koe op zolder Niet tevreden met haar lot heeft een koe in Maasland het gisteren wat hogerop gezocht. Tot hun stomme verwondering zagen de inwoners van het dorpje het beest op het dak van bakkerij Kramer. Uit louter zucht naar avontuur brak het beest los uit haar weiland en, gekomen bij de bak kerij, klom het op een belendende hooimijt. Vandaar nam het koebeest een overstapje op het dak van de bakkerij. De bakker, die ook niet wist, wat hem boven het hoofd hing, stormde het dak op, joeg de koe over de ga rage en zakte er samen met het achtervolgde dier door. Getweeën belandden ze op het dak van des bak kers bestelwagen. Hevig geschrok ken ging de koe er vandoor; de bak ker bleef liggen met een paar ge broken ribben. De auto werd zwaar beschadigd. Van Nelle bestellen (Adv De uitvoer van melk naar Frankrijk De minister van landbonw en vis serij heeft de Tweede Kamer in een brief ingelicht omtrent het resultaat van het nader beraad van het bestuur van het produktsehap voor zuivel met betrekking tot de export, van con- sumptiemelk naar Frankrijk. De mi nister deelt mee, dat dit bestuur na ampele overwegingen besloten heeft, vooralsnog geen beperkingen aan de uitvoer van melk naar Frankrijk op te leggen. Ten einde enig toezicht op het ver loop van deze uitvoer te kunnen uib- oefenen, alsmede om eventueel in grijpen mogelijk te maken, indien de binnenlandse voorziening gevaar zou dreigen te lopen, is het besluit, de uitvoer van melk wederom onder het vergunningenstelsel te brengen, ge handhaafd. Zijnerzijds heeft de minister geen redenen aanwezig geacht oon tussen beide te komen door aan het produkt- schap een aanwijzing te geven, als be doeld in de in- en uitvoerbeschikking prodiuktschap voor zuivel 1958. Door ook deze uitvoer <an consuimptiemelk, evenals andere uitvoeren zoals van consumptiemelk naar het Amerikaan se leger, boter, kaas, melkpoeder e.d. onbelemmerd te laten plaatsvin den, ontstaat een prijsvorming van melk voor de veehouder, die tot stand komt door een normale en zo vrij mogelijke concurrentie in de verschil lende voor export werkende zuivel bedrijven. Daar voorts voor onze zui vel vooral gezien de ontwikkeling op langere termijn elke mogelijk heid tot verruiming van uit uitvoer dient te worden aangegrepen, heeft de minister geen aanleiding gevon den zich tegen het besluit van het produktschap voor zuivel te verzet ten. Kist en schoorsteen vielen op verhuizer In Utrecht is gistermiddag in de smalle Bagijnestraat de 43-jarige emballeur C. de Jong uit Utrecht ge troffen door een grote kist, welke op een dak getakeld moest worden maar naar beneden stortte. De heer De Jong werd dodelijk gewond. De takel was bevestigd aan een schoor steen, die het plotseling begaf. De kist en de schoorsteen kwamen on der donderend geraas naar beneden en vielen op de heer De Jong, die juist op de stoep bezig was met het verplaatsen van enkele kisten. .Lange Jaap" geeft nu ook andere steun De heldere vuurtoren „Lange Jaap" heeft een neven functie gekregen: aan het bouwsel zijn antennes aange bracht die het in Den Helder zo zwakke T. V. signaal van Lopik opvangen en versterkt weer uitzenden. Het be treft voorlopig nog een proef van de P.T.T., doch de T. V.-kiJkers in de kop van Noord-Holland, die tot nu n dan tot vreugde wat de kwaliteit van hun ontvangst betreft, hebben nu goede dat hun zorgen de langste tijd geduurd hebben. toe meer reden tot ergernis hel

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7