b Studenten krijgen de ruimte aan de Haagweg te Leiden Studenten-wijk Zürichs Jeugdorkest een week lang een gewaardeerde gast van Leiden door concertreis Nederland Pullovers DINSDAG 6 OKTOBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 (kleins srijglng pet maan Notiiies van de architect, ir. Postel De toeneming: van het aantal studenten is van zodanige omvang dat om deze toeloop op te vangen het aantal studentenkamers belangrijk zal moeten .worden vergroot. De nieuwe flats op de hoek van de Haagweg en de Churchill-laan te Leiden waren direct „uitverkocht" en het Bestuur van de Stichting Leidse Studentenhuisvesting heeft daarom besloten op zo kort mogelijke termijn tot uitbreiding over te gaan. Zij heeft haar architect, H. Postel uit Bilthoven, opdracht gegeven daartoe een plan te ontwerpen en van dit voorlopige plan is een maquette gemaakt, waarover de besprekingen thans gaande zijn. Er is een goede kans dat het plan in deze vorm gereali seerd zal kunnen worden. De sterflat die u op de maquette caal opgebouwde eenheid. Uiteraard ziet is thans bijna gereed en twee benadert deze laatste het meeste het vleugels daarvan zijn reeds in ge- door de studenten zozeer geliefde bruik genomen, terwijl de derde normal.e studentenhuis in de bin- vleugel in de loop van deze maand nenstad, maar dan in en vorm die in gebruik zal worden genomen. De speciaal voor dit doel gebouwd is. architect, ir. Postel, schrijft ons het Op deze wijze kan geëxperimenteerd volgende: Als eerste uitbreiding zal worden bij het zoeken naar de meest dan volgen de rij verticale huizen geschikte vorm voor de toekomstige aan de Z.W.-zijde van de sterflat. studentenhuisvesting, die in ver- Deze sterflat is opgebouwd uit hori- band met de grote toeloop van stu- zontale eenheden. Op iedere verdie- denten van vrij grote omvang zal ping van elk der drie vleugels wo- moeten zijn. nen 17 studenten, die per verdieping hun eigen ingang en hun eigen ge- - meenschappelijke ruimten (ontbijt- lunchkamer, wasgelegenheid enz.) hebben. Bij de uitbreiding zal een ander systeem worden gevolgd. Daarbij zal elk „huis" een zelf standige eenheid worden; gedacht wordt aan acht van deze huizen naast elkaar. In vier dezer huizen komen op de begane grond beheer derswoningen (waarbij één beheer der aan twee huizen toegevoegd wordt), in de andere vier huizen ko men op de begane grond ieder vier ouderejaarsstudenten. In ieder van de acht huizen komen op de le tot en met de 4e verdieping 17 studen- Op het internationaal congres voor studentenhuisvesting te Zeist gehouden stond een ma quette opgsteld van de uitbrei ding van de studenten-flats aan de Haagweg-Churchilllaan te Leiden. Het bleek, dat de archi tect, ir. H. Postel te Bilthoven, deze ontwerpen heeft gemaakt in opdracht van de Stichting Studentenhuisvesting te Leiden. Het resultaat van besprekingen, die dezer dagen met verschil lende instanties gevoerd zijn, wettig de verwachting dat bin nen afzienbare tijd deze stu denten-gemeenschap in Leiden ZuidiWest voltooid zal zijn. De architect gaf op ons verzoek commentaar op dit plan, dat wij in nevenstaand artikel afdruk ken. daar Pablo Casals bezocht, men heeft aan dat onvergetelijk bezoek de schoonste herinneringen bewaard. Hij had zich werkelijk verheugd over de valse tonen, omdat er zo fris en blij werd gemusiceerd. Hier gel den nu eenmaal andere maatstaven dan welke bij beroepsmusici worden aangelegd. Nadat een paar maal in Oostenrijk was opgetreden kwam in Zürich het idee op, contact met Nederland op te nemen. Na een jaar van voorberei dingen is het dan thans zo ver. Men is' in Leiden en is daar zeer ver heugd om. Na de lange vermoeiende reis was men buitengewoon onder de indruk van de ontvangst. Hier in Holland, verzekerde men ons, kregen de jongelui ruimschoots de tijd om wat uit te rusten, alvo rens de reeks concerten aan te van gen. Dit was niet overal altijd het geval. De jongens en meisjes zijn in de Sleutelstad bij verschillende fa milies ondergebracht en er zijn reeds hechte banden gesmeed. Het jeugdige orkest bestaat voor een (Advertentie) derde gedeelte uit- jongens, twee- derde zijn meisjes, allen in de leef tijd van 13 tot 25 jaar. Er zijn er 14 Voor de maanden met de R Levertraan met vitaminen A. D. scheidene van hen hebben besloten (geijkt), per flacon 1.25 inclusief, van de muziek hun beroep te maken. Sanostol, Sinatran, Halitran-drupp. Iedere middag en avond modeshow en gezellig cabaret Hedenavond wordt de 75.000ste verwacht. capsules, Davitamon A.D., Dohyphral A.D., enz. enz. Drogisterij J. Vrijenhoek Op Gistermiddag waren de jongelui en hun dirigent te gast op het Stadhuis, waar zij in de Burgèrzaal werden verwelkomd door het voltallig col lege van B. en W. en vele raadsle den. Aanwezig was bovendien een vertegenwoordiger van de Zwitserse ambassade in Den Haag en diens echtgenote. Burgemeester jhr mr. F. H. van Kinschot herinnerde in een toespraak aan het grote probleem van de opgroeiende jeugd, dat voor- al na de tweede wereldoorlog geldt, werking. Het ten gehore gebrachte gelukwens bij gelegenheid van deze Dit probleem is in Zürich op een bij kaarslicht maakte direct beslissing. bewonderenswaardige wijze aange- grote indruk. De verdere aanwezige jjerkentelijkheid voor dit gebaar pakt. Het was hem dan ook een jongelui werden erdoor getrokken sch0nk Casals toen op zijn beurt het groot genoegen, zo'n uitgebreide en men bemerkte, dat het spelen van orkest een van z[jn werken: die Hei- groep jongeren te mogen begroeten, klassieke muziek niet zo moeilijk \[gQ Drei Könige. dat thans in Ne- die allen nog met idealen zijn be was als het leek. De geestdrift was herland in Leiden voor het zield en gedreven worden door de Zondagmiddag arriveerde aan het zo groot, dat men verder ging. Dit eerst za\ worden uitgevoerd. Op muziek, die mensen met elkaar ver ten te wonen met een eigen trapop- Leidse Stadhuisplein een grote Zwit- gebeurde, nu by na tien jaar gele- pa5en 1954 js het jeugdorkest naar bindt en verbroedert, ongeacht wei gang. De zogenaamde natte cellen seTSe autobus uit Zürich. De inzitten- den, te Zürich. In 1951 hoorden men- Zuid-Frankrijk getrokken en heeft ke levensbeschouwing. Het was de worden over de verschillende ver- den die uitstapten groepeerden zich sen uit Stuttgart de jongelui spelen diepingen verdeeld, terwijl de ont- njet rond een gids, zoals dat door- en het groepje werd naar Duitsland bijt-lunchkamer als een soort lucht- gaans bij bezoekende toeristen het uitgenodigd. De prestaties, zo ver- brug tussen de huizen in hangt. geval is, maar ze werden verwei- telde ons de heer Scherrer, waren Deze kamer is echter slechts toe- komd door een aantal Leidenaars, toen nog niet van dien aard, dat men gankelijk vanaf het bijbehorende die hen een warm welkom bereid- het in het hoofd haalde meteen maar huis en niet vanuit het naastliggen- den. Zo ontving de Leidse Jeugd op tournee te gaan naar Nederland, de huis, zodat iedere eenheid volle- Actie haar 54 Zürichse gasten, 45 Maar het begin was er en er is iets dig zelfstandig blijft. Het interes- jongens en meisjes en hun begelei- uit gegroeid, dat grote waardering santé voor het Bestuur van de Stich- ders: het Jugendorchester Zürich, verdient en het ook krijgt, ting Leidse Studentenhuisvesting is dat onder leiding van zijn dirigent, dat zij naast de reeds bestaande vor- de heer Georgo Scherrer een con- men van studentenhuisvesting, ten certreis van meer dan een week door eerste de door haar aangekochte oude Nederland maakt en daarbij in Lei- panden in de stad, ten tweede de den volledige gastvrijheid krijgt tuin paviljoens op het universitaire sport- geboden. terrein achter het station en ten derde de horizontaal gelaagde ster flat, nu de beschikking krijgt over een een vierde woonvorm, n.l. de verti- Leids gebouw met bewogen geschiedenis Betrekkingen met Pablo Casals. Toen Pablo Casals, de wereldbe roemde Spaanse cellist, in 1952 zich uit principiële motieven (welke te- Het was in 1950, dat heel toevallig gen het Franco-regiem waren ge- _jn paar scholieren, die viool en richt) terugtrok uit de Unesco, als piano speelden, op Oudejaarsavond protest tegen de opname van Spanje werden gevraagd de stemming te in dit culturele wereld-orgaan, zond verhogen door hun muzikale mede- het Zürichse jeugdorkest hem een burgemeester een grote eer, dat „die Heilige Drei Könige" van Pablo Ca sals in Leiden z'n eerste uitvoering kreeg; het speet hem zeer, dat hij daarvan geen getuige kon zijn, om dat zijn zoon zaterdag in het huwe lijk treedt. Namens de Leidse Jeugd Actie en de verschillende groeperingen van jongeren te Leiden sprak dr. P. L. Schoonheim, die zeide, dat de Rijn in Zwitserland ontspringt en in Lei den feitelijk eindigt. Zo ook ver bindt de vriendschap en de muziek beide volkeren. Deze vriendschap zal in de komende week stellig nog verdiept en bestendigd worden. De leider en dirigent van het Zürichs Jeugdorkest, Georgo Scherrer, sprak van de grote vreugde waarmee men naar Nederland was gereisd en van de verrassende ontvangst. ,,Wij zijn trots, dat wij dit allemaal mogen meemaken en dankbaar voor uw welgemeend welkom", aldus de heer Scherrer, die voorts aan burgemees ter Van Kinschot de groeten over bracht van diens Zürichse collega en daarbij een fotoboek van Zürich aan bood. De ontvangst werd besloten met een uitvoering door een jeugd- ensemble uit het orkest van een ron- dino van Beethoven en delen uit een serenade en menuet van Mozart. Za terdagavond concerteren de Zwit serse jongens en meisjes in de Stads gehoorzaal. Het voormalig Joods weeshuis, dat volgens het besluit van de Leidse Raad ingericht zal worden als gebouw voor de geneeskundige en gezond heidsdienst thans gevestigd aan de Lange Mare heeft een bewogen ge schiedenis achter de rug. Het werd rond 1930 in gebruik genomen als wees- en doorgangshuis. In 1941 wer den door de bezetter liier gevestigde kinderen; 50 in getal gedeporteerd naar Duitse verdelgingskampen. Zij keerden nimmer weer. Ook de tien personeelsleden niet. In de jaren '46 en '47 was hier nog een Joodse Leer school gevestigd, die enderdak bood aan 25 Hongaarse kinderen onder lei ding van een rabbijn. Later is deze groep naar Engeland vertrokken. Thans is in dit gebouw een openbare lagere- en een Montessorischool ge vestigd. De verhuizing zal in de loop van het volgend jaar plaats vinden (Foto: De Leidse Courant) elke woensdag jongens - markt zuiver wol, zware kwaliteit, boord en manchetten dubbel, sportieve kleuren. Een P C kwaliteitsprestatie. speciale J.M. prijs

Leidse Courant | 1959 | | pagina 4