IN DE KLEEDKAMERS: Ned. elftal overspeelde de Belgen en behaalde complete triomf Rotterdam won weer van Antwerpen DE K.N.V.B.-P00L 2-0 zege in laatste kwartier bevochten Engelse velden ;i cr-;v'"-\ Kt TEGÉH, MM»— ïf f MAANDAG 5 OKTOBER 1959 DE LKIDSE COURANT PAGINA 12 „Rode Duivels binnen zes minuten smadelijk verslagen Constant Vandenstock is een versla gen man. De kleine grijze bierbrouwer, de „seleetionneur unique" van het Bel gische voetbal, heeft gisteren de moei lijkste turen van zijn leven doorgemaakt. In het der traditie getrouw tot de laatste plaats bezette Feyenoord stadion te Rotterdam was een voortreffelijk spelend Nederlands elftal daar de oor zaak van. Binnen zes minuten verstoor de de Nederlandse aanval, door gave doelpunten van Kees Rijvers, Tonnie van der Linden en Piet van der Kuil, alle illusie van Vanderstock en van al les wat Belgisch voelde of dacht wel heel erg wreed. Maar dat was slechts een bescheiden begin. By die 30 zou het niet blij ven. De produktiviteit van een Rijvers, een Wilkes, een Van der Kuil scheen geen grenzen te kennen. Ja, zelfs kreeg eindelijk linkshalf Jan Klaassens, na zesenhalf jaar ipterland voetbal, in zijn 41e wedstrijd zijn eerste doelpunt Het werd 91, tot grote vreugde van de enthousiaste Nederlandse aanhang. Met gebogen hoofden verlieten de „Rode Duivels" het veld. Constant Vanden stock glimlachte eens nerveus en ver dween toen maar snel naar de kleed kamers. Het contrast was fel. Daarna kwamen de Nederlanders, luid toegejuicht door de tienduizenden op de tribunes. Zelfs de omstandigheid dat een heel laat doel punt van invaller-linksbuiten Delire de score op 91 had gebracht, waardoor het record van 1936 de 80 zege op België in Amsterdam slechts was ge ëvenaard en niet gebroken kon de vreugde van de Nederlandse supporters nauwelijks beïnvloeden. Vroeg Nederlands kwartiertje. En toch zag het er aanvankelijk niet naar uit, dat de Oranje-ploeg niet de minste moeite zou hebben met de Bel gen. Ja, zelfs waren de eerste minuten voor de Belgen. Het eerste gevaarlijke schot kwam zelfs van linksbinnen Weg- ria, nadat Jan Notermans even Rik Coppens de man die hy overigens vrijwel twee maal drie kwartier volle dig zou gaan bedwingen iets teveel vrijheid had gegeven. Maar Nederland drong de Belgen di rect al terug. Amper waren er drie mi nuten gespeeld of een juichend terug lopende Kees Rijvers werd in zijn triomftocht gestuit door vier, vijf Ne derlanders. Voor dat eerste doelpunt van Kees Rijvers was linksbuiten Mou- lUn in feite „verantwoordelijk". De rap pe Rotterdammer zag dat Kees Rijvers in vrije positie achter stopper Claes stond en voor de debuterende stopper begreep wat er ging gebeuren, was het vonnis al voltrokken. Over het hoofd van Claes heen ging de voorzet, die Moulijn lanceerde. In volle sprint kreeg Rijvers de bal te pakken en met een hard, zuiver gericht schot liet hij doel man Nicolay volkomen kansloos (10). Nog geen minuut later was het 2—0. Middenvoor Tonnie van der Linden was daar de oorzaak van. In een snelle dribble versloeg hij drie tegenstanders en op het harde, met de linkervoet af gevuurde schot, had Nicolay geen enkel verweer. De Belgische verdediging was aange slagen. En toch was het pas het begin. Nog was de zevende minuut niet ver streken of de man van het scorebord die het ditmaal wel heel erg druk heeft gehad moest opnieuw in actie ko men. Ditmaal voor een treffer van Piet van der Kuil, die een. voorzet van linksbuiten Moulijn via paal en doel man tot genoegen van zijn supporters afwerkte (30). Het was duidelijk: de beslissing was in feite al gevallen. Het enige, overi gens nogal twijfelachtige compliment, dat men de Belgen kan geven is, dat zij zich tenminste nog enigszins herstel den. Even leek het er zelfs nog op, dat de 65.000 toeschouwers in het stadion een „wedstrijd" zouden gaan zien. Maar helaas, zover is het niet gekomen. Wegria mag dan enkele niet onge vaarlijke schoten hebben gelost, Coppens mag dan enkele malen heel even de Nederlandse verdediging in moei lijkheden hebben gebracht, echt gevaar lijk werd het toch niet. De 20e minuut was het begin van een tweede, wel heel deprimerende periode voor ae „Rode Duivels", die deze middag wel zoals gewoonlijk rood waren,, doch zelfs niet in de verste verten op duivels leken. Een solo van Faas Wilkes de „zwerver" mag dan wat minder snel zijn geworden, zyn dribbels zijn nog steeds bijzonder ge vaarlijk bracht de gasten opnieuw in onoverkomelijke moeilijkheden. Op de rand van buitenspel zette Wilkes zijn actie in. Twee, drie verdedigers tracht ten hem de pas af te snijden. Het was allemaal tevergeefs. Met een bijna angstwekkende precisie tikte Wilkes de bal in het doel (40). Twee minuten later volgde het waar schijnlijk mooiste doelpunt van de wed strijd. Geheel volgens „het boekje" schoof Kees Rijvers de bal tussen twee Belgische verdedigers door naar de op volle sprint liggende Piet van der Kuil. Precies op het juiste moment loste de kleine PSV-er zijn gerichte schot. Hoog, vlak naast de paal, joeg hij de bal in de touwen. Het was nauwelijks te ge loven: 22 minuten NederlandBelgië voetbal bleken genoeg voor een 50 voorsprong! Het was begrijpelijk: zoals elke actie had ook deze inspanning zijn reactie. De Belgen kwamen zelfs wat in hun spel. Maar toch, in die laatste fase van de eerste helft waren het steeds weer individuele pogingen die (enig) gevaar brachten in de omgeving van het Ne derlandse doeL De combinaties, die be horen te voeren tot succes, ontbraken volkomen. Dat in de stand tot aan de rust geen verandering kwam moet dan ook eer der geweten worden aan minder accu raat spel van de Nederlandse voorhoe de dan aan pech van de Belgische aan val. Pas kort voor de rust kreeg een Belg een eerste, zij het wat schuchter applaus. Dat gebeurde toen rechtsbui ten Goeyvaerts de buiten het speelveld liggende bal keurig naar doelman Eddy Pieters Graafland tikte. DE TWEEDE HELFT De accuratesse scheen ook na de rust weg te blijven in de Nederlandse aan val. Eerst was het Coen Moulijn, die. vrij voor doelman Nicolay, te onzuiver was met zijn schot. Daarna schoot Wil kes tegen de binnenkant van de paal. Maar nadat Claes op de doellijn had gered na een schot van Wilkes en na komen, kwamen de treffers dan toch. Wilkes zorgde, dat een voorzet van Moulyn in de 23e minuut na een mis ser van Van der Kuil toch nog een doelpunt opleverde (60). Zijn derde treffer kreeg de Fortuna-man amper drie minuten later. Een verre pass van Piet van der Kuil had tevoren Kees Rijvers in actie gebracht. Iedereen ver wachtte een schot van de Feyenoorder. Doch er volgde slechts een tikje naar Wilkes, Bijna op de lijn trachtte Wau- ters nog te redden. Het was echter te- vergeefse moeite. En voor de zevende maal haalde Nicolay even later de bal uit zijn doel (7—0). Invaller toegestaan. Inmiddels had linksbuiten Jurion, met een bijzonder pijnlijke wond aan het scheenbeen het veld verlaten. Ruim een kwartier speelden de Belgen met tien man. Plotseling kwam invaller De- lire tussen de lijnen. Volkomen terecht maakte aanvoerder Cor van der Hart arbiter Kelly erop attent, dat tevoren was overeengekomen dat slechts tot de 44e minuut van de eerste helft con form de Fifa-reglementen één veld- speler mocht worden vervangen. Zo terecht als het ingrijpen van Cor van der Hart was, zo volkomen ten onrech te was het gefluit van enkele toeschou wers. Cor van der Hart kon toch moei lijk weten dat volkomen in strijd met de getroffen regeling bondscoach Elek Schwartz zijn „Belgische collega" Havlicek genadiglijk had toegestaan, toch nog maar een invaller in de strijd te brengen. Overigens niet alleen Van der Hart was verbaasd, ook invaller Delire had dit stellig niet verwacht, want toen de overeenstemming tussen de beide bondscoaches was bereikt, moest de Olympic speler in grote haast zijn „uitgaans-costuum" weer verwisselen voor de zwarte broek en het rode shirt. Zevennul: de eindstand scheen be reikt. Coppens schoot nog een keer te gen de lat en zelfs deze wedstrijd leek het einde van de klassieke nachtkaars te gaan krijgen. Maar opnieuw zorgden de Nederlanders voor een aangename verrassing. Het was, zoals gezegd, Jan Klaassens, die tot grote vreugde van zijn teamgenoten voor het achtste doel punt zorgde. Na een combinatie met Van der Linden kwam de nieuwe aan winst van Feyenoord vrij voor doelman Nicolay. Een hard schot volgde en het record van 1936 80 van het Am sterdamse stadion was geëvenaard. Het record werd zelfs gebroken. Al was het dan maar heel even. Piet van der Kuil gebruikte de moeilijke kans, die Wilkes hem in de 40e minuut bood bijzonder dankbaar. „Tien tien tien" klonk het van de tribunes en pas nadat de luidsprekers een vriendelijk, doch heel dringend verzoek hadden ge daan, zoals dat zeer neutraal genoemd werd, „zich sportief te gedragen en zich van opmerkingen ten aanzien van de stand te onthouden", keerde de rust terug. Twee heel korte minuten bleef dat record maar bestaan. Toen was het, in de 42e minuut, invaller-linksbuiten De lire die, nadat Rik Coppens zich einde lijk eens van „terrier" Jan Notermans had ontdaan, tenminste van dichtbij de spreekwoordelijke eer voor België kon redden: Maar zelfs dat late doelpunt van de man uit Charleroi kon Constant Van denstock geen enkele vreugde schenken. Zijn moeilijkheden werden er nauwe lijks door verminderd. En als een ver slagen man verliet Vandenstock, de „dictator van het Belgische voetbal", zijn plaatsje langs de lijn, in de weten schap, dat hij een heel moeilijke mid dag achter de rug had, doch ook in de zekerheid, dat de grootste moeilijkheden stellig nog moeten komen. UIZETTEN IN DE VOETBUTOTO Wilkes nog 1 doelpunt achter Abe Lenstra Nog één doelpunt staat Faas Wilkes achter Abe Lenstra, in internationale wedstrijden ge scoord. Door zijn hattrick van gisteren bracht Wilkes zijn to taal op 32, Lenstra heeft het re cord van 33 goals op zijn naam. De drie doelpunten die Wil kes in deze „89e Derby der Lage Landen" scoorde, maken dat hij Beb Bakhuis op de ranglijst is gepasseerd en nog maar één enkele treffer op „Us Abe" ach ter staat. De ranglijst ziet er thans als volgt uit: 1. Lenstra (Heeren veen en SC Enschede) 33 doel punten; 2. Wilkes (Xerxes, Va lencia, WV en Fortuna '54) 32 doelpunten; 3. Bakhuis (ZAC en HBS) 30 doelpunten; 4. Smit (Haarlem) 25 doelpunten. Van één record is Wilkes nu al zeker: hij is de enige speler die in zijn voetballoopbaan voor vier verschillende clubs als in ternationaal is uitgekomen toch ruim ingezet, n.l. ƒ424.115 De Antwerpenaren zijn er, ten aan- en lange voorzetten kwamen in de door 305.530 deelnemers. De eerste schouwe van ongeveer 14.000 toe- plaats van het korte tik-takspel en prijs bedraagt 103.910, waarvoor schouwers, niet in geslaagd zich te dit luidde de Antwerpse nederlaag zich gisteravond reeds tien deelne- revancheren voor de 74 nederlaag, in. mers met 14 punten meldden Voor die zij in april j.l. te Rotterdam Sparta-middenvoor Daniels, die tot de tweede prijs van ƒ44.530 waren moesten incasseren. Het heeft er ove- op dat moment een onopvallende rol gisteravond reeds zestig gegadigden, rigens lange tijd naar uitgezien, dat had gespeeld, voelde zich nu als de wedstrijd zou eindigen zoals hij speerpunt van de aanval in zijn ele- was begonnen, nl. met een 0-0 stand, ment en in de 13e minuut uitte hij Pas in het laatste kwartier van de zijn verlangen naar een doelpunt in wedstrijd kon middenvoor Daniels een hard schot, dat echter de paal het Rotterdams elftal aan een wat op zijn weg vond. Na een half uur geflatteerde 2-0 overwinning helpen, deed hij het beter. De doorgebroken De 60e wedstrijd tussen beide ste- Schouten werd door Leysen en spil den begon met een Belgisch offen- van Ginderen in eendrachtige sa- sief, maar doelman Van Diest bewees menwerking gestuit, maar daarbij reeds in de eerste minuten van de sprong de bal voor de voeten van wedstrijd zijn kunnen bij schoten Daniels, die weinig moeite had om van Verfaillie en Van Acker. De de stand op 1—0 te brengen, voorhoede der Belgen, gesteund door Nog geen twee minuten later was de uitstekende linkshalf Janssens, het opnieuw raak. De naar links ge- ging nog even door, maar langza- zwenkte Van Ede ontving een zui- merhand ontworstelden de Rotter- vere pass van Verhoeven en hoewel dammers zicht aan de druk en kwa- de Sparta-rechtsbuiten o.i. buiten zij tot enige gevaarlijke tegenaan- spel stond, liet scheidsrechter La vallen. Uit een hiervan schoot links- Croix doorspelen. Van Ede schoot de binnen Schouten over het doel, na- bal naar de toelopende Daniels, die dat hij eerst keeper Leysen had om- al zijn kracht legde in een schot', dat speeld. Leysen waarschijnlijk niet gezien Het was opmerkelijk, dat de stu- heeft (2 0). wende kracht bij de Maasstedelin- Van de gen, Aad Verhoeven, eveneens de linkshalfplaat§ bezette. De Sparta- speler die voor de eerse maal na zijn hersenschudding weer in het- veld stond, had er kennelijk zin in. Hij bediende zijn medespelers keer op keer van uitstekende passes, even als zijn ploeggenoot De Vries, die als schakelspeler zeer nuttig werk deed. De Rotterdamse voorhoede combi neerde echter teveel in de breedte en bovendien konden verscheidene spelers, o.a. rechtsbuiten Van Ede, moeilijk afstand van de bal doen, zo- „ulïClliaiu Wi» 0 dat het voor de Belgische verdedi- Manchester United hebben hun pres- Wolverhampton Wanderers 15; ging vrij eenvoudig was om voor de tige eigen huis hersteld. De beide Manchester United-Leicester City rust doelpunten te voorkomen. ,®b die deze week t continen. 4—1; Newcastle United-West Ham Na de rust bleef het spelbeeld aan- t b ZQ slecht uit de bus kwa_ United 0-0; Tottenham Hotspur- yankelijk hetzelfde, alleen was Rot- men Wolverhampton Wanderers Burnley 1-1; West Bromwich Al- „I? ,nï,le s 1TT £*e ,aanva'- verloor met 2-1 van Vorwarts Ber- bion-Chelsea 1-3. Het spel bleef echter te kort en te ,j Manchester United zelfs met Tweede divisie: Bristol Rovers- doorzichtig, totdat de gastheren na Madrid wonnen Brighton and Hove Albion 4—5; ongeveer tien minuten spelen van zaterdag hun legaue-wedstrijden met Derby County-Bristol City 3-0; tactiek veranderden. Trough-passes fjinke cijfers To-m-Unricmnntit a- Manchester zegevierde met over Leicester City en Wolverhamp- Wolverhampton en Manchester Un. boekten goede overwinningen Wolverhampton Wanderers en tingham Forest 3—1; Luton Town- Huddersfield Town-Portsmouth 63; Hull City-Cardiff City 0—0; Ipswich Town-Stoke C. 40; Leyton Orient s' j i, ton versloeg Luton Town zelfs met Sunderland 11; Lincoln City-Aston Jtl Wl S^aaiPanniekvma^f a 5—Door deze laatste uitslag kwam Villa 0—0; Middlesbrough-Scunthor- gische achterhoede. Een Nederlandse Wolves,. in punten gelijk met kop. pe United 3-1; Plymouth Argyle- loper Tottenham Hotspur die met Charlton Athletic 64; Sheffield United-Rotherham U. 23; Swansea speler tegen vijf Belgen. -1 gelijk speelde tegen Burnley. Voor Luton was het treffen een Town-Liverpool 5—4. enerverende gebeurtenis. De club, die anders slechts matig in de pu blieke belangstelling staat, trok nü 22.908 betalende toeschouwers, een aantal dat dit seizoen nog niet op Craven Cottage was geregistreerd. WESTELIJK ELFTAL WON VAN AMSTERDAM Op het WA-terrein te Amster dam heeft het westelijk amateur elf- De gespekte kas vormde dan ook een tal met 4—0 gewonnen van het Am- redelijke compensatie voor de zware sterdamse amateurelftal. Bij de rust nederlaag en de pech, die de voor- hadden de westelijken een 1—0 voorr hoede van „Cottagers" had bij het sprong genomen door Kamerbe'ek schieten. van Laakkwartier. Na de hervatting Tottenham Hotspur, de club met waren het Dekker (VFC), Rijn de miljoenen voorhoede, was danig (VUC), en nogmaals Dekker, die de verzwakt. De oorzaak was de inter- stand op 40 brachten, land Ierland-Schotland, waarvoor de Londenaars drie spelers moesten af- ZWITSERLANDDUITSLAND 04 staan. Bijna had Tottenham Hotspur tegen Burnley nog de overwinning Het Westduitse elftal heeft zondag behaald, maar twee minuten voor tijd in Bern met 40 gewonnen van zorgde Burnley's buitenspeler Brian Zwitserland. Bij de rust leidden de Miller voor de gelijkmaker. Duitsers met 10. Manchester zorgde voor eigen pu bliek eindelijk weer eens voor een WARMBLOEDIGE NAPOLITANEN zege. Leicester City, dat vorig jaar ternauwernood aan degradatie ont snapte, maar het dit seizoen veel be- DOOR POLITIE AFGEKOELD Het Italiaanse volk is warmbloe- ter doet, kreeg een 41 nederlaag dig van aard en het was dan ook te- te slikken. Drie van de vier doel- veel voor de supporters van de voet- punten van Manchester United wer- balclub Napoli, toen hun favorieten den in de eerste 22 minuten ge- op de derde competiezondag voor de scoord door middenvoor Dermis Vio- derde maal verloren. Na afloop van lett (2x) en Bobby Charlton. De omstandigheden, waaronder za- de wedstrijd Napoli-Genova, door de bezoekers met 10 gewonnen, voel- Twee uitspraken: nen werpen om een doelpunt te voor- Rik Coppens: „Voortreffelijk die Notermans. Ik mag graag tegen hem spelen. Hij voetbalt tenminste en speelt de bal, niet de man". Jan Notermans: „Moeilijke wed strijd? Toen Cor van der Hart kans zag Wegria te „pakken" was het ge bakken. Overigens is het wel moei lijk spelen tegen Coppens. Steeds weer die hinderlijke free kicks, wei nig lol aan. En altijd maar duwen met het lichaam Maar goed, de „directe" tegenstan ders Jan Notermans en Rik Coppens mogen het dan niet direct met el kaar eens zijn, verder was men zo wel in de Nederlandse als in de Bel gische kleedkamer bijna eenstemmig in zijn oordeel. Unaniem prezen de „acteurs" het spel van de Nederlandse voorhoede. Faas Wilkes was wel het meest uit bundig in zijn oordeel. „Nog nooit heb ik in een Nederlands elftal met zo'n goede voorhoede gespeeld. Vijf spelers, die allemaal doelpunten kun nen maken. Ik weet het, tegen Saar land schreven de kranten over on macht van de tegenstanders en mis schien moet ik dat morgen ook weer lezen. Maar geloof me, die negen doelpunten lagen niet voornamelijk aan het teleurstellende Belgische spel. Tegen Duitsland over twee we ken wordt het natuurlijk heel wat moeilijker, maar echt, ik heb er wel vertrouwen in Ook Cor van der Hart had groot vertrouwen in de Nederlandse aan val: „Ik had niet graag tegen onze voorhoede gespeeld, echt niet". Daar na ging de Nederlandse stopper de Belgische journalisten uitvoerig in lichten over het „geval-Delire". Kees Kuys was ook al een en al tevredenheid: „Jan, een prachtig verjaardaggeschenk", zei de altijd even rustige linksback, die zondag niet alleen zijn 28e verjaardag vier de, doch die dag tevens jubilaris was. Deze 89e derby der Lage Landen was namelijk de 30e interland voor Kuys. „Weet je wat heel belangrijk was? Dat was de steun, die wij ach ter van Kees Rijvers hebben gehad. Het maakte, dat je veel gemakke lijker kon spelen". „Een goede wedstrijd" was het oordeel van Gerrit Schulte, die als een van de eersten de spelers in de kleedkamer kwam feliciteren met deze grote zege. Bondscoach Elek Schwartz kwam tijd te kort om alle vragen te be antwoorden. „Natuurlijk had ik geen 91 overwinning verwacht. Welke trainer verwacht nu negen doelpun ten. Dan moet je gek. zijn óf...." Even zocht de bondscoach naar een nóg sterker superlatief, doch toen hij die niet snel genoeg vond ging hij maar door: „Ik geloof, dat de Belgen ons hebben onderschat. Zij hebben gedacht aan die 22 van het voor jaar in Amsterdam. Toen waren we nog gelukkig ook. Ze hebben niet gedacht aan onze goede wedstrijden tegen Schotland, Turkije en Bulga rije. Ons spel was gebaseerd op plaatswisseling en daardoor is de Belgische verdediging helemaal stuk gespeeld. En wat ik van Coppens vond? Natuurlijk het is nog altijd een groot speler. Maar hij is toch teveel een „truqueur". Ik had een overwinning verwacht, zo van 32 of 21. Ik wist dat Saarland geen toeval was, niet slechts een overwin ning dank zij slechte tegenstanders. Trouwens, laten we eerlijk zijn, ne gen doelpunten tegen n'importe qui is op zich al een goede prestatie. terdag werd gespeeld waren typisch de het publiek zich dan ook geroepen on-Engels. De temperatuur schom- zijn misnoegen over de leiding van melde omstreeks de 27 graden Cel- de scheidsrechter en het spel van de sius en de meestal zo zachte Britse Genova-spelers te uiten. Zij deden voetbalvelden, waren door de lang- dit onder meer door het werpen van durige droogte keihard geworden, stenen naar de referee en de spelers zodat de spelers vaak in een stof- van de gasten. Het werd zo erg, dat wolk werden gehuld. In de vierde de politie moest ingrijpen om de fa- divisie wedstrijd Rochdale-Carlisle natieke aanhangers van Napoli uit- werd de linksback van de thuisclub, een te drijven voor welk doel een Go Ahead won zatermiddag in De- Dai Powell zelfs door de hitte be- brandspuit werd gebruikt, om zowel venter met 21 van het Nederlands vangen en zakte juist voor de rust letterlijk als figuurlijk de suppor- zaterdagmiddagelftal. Na 6 minuten in elkaar. In de tweede helft kon hij ters af te koelen, opende Ten Brinke de score voor echter zijn plaats weer innemen. Go Ahead uit een hoekschop. Vijf De uitslagen luiden: Birmingham dat tien van de heethoofden naar minuten later was het alweer gelijk City-Leeds United 2—0; Blackburn het politiebureau werden gebracht door een treffer van Hol (Dovo, Rovers-Preston North End 14; om ondervraagd te worden en dertig Veenendaal). Na rust scoorde Jager Blackpool-Manch. City 1—3; Bolton anderen zich moesten laten behan- delen voor min of meer ernstige verwondingen. GO AHEAD VERSLOEG ZATERDAGMIDDAGELFTAL MET 2—1 voor Go Ahead. Het was 21 en Wanderers-Sheffield Wednesday 1-0* met die stand kwam ook het einde. Everton-Arsenal 31; Fulham-Not Het gevolg van de relletjes was, i&r vi a 'i*r\

Leidse Courant | 1959 | | pagina 12