Oranje-elftal bracht de ploeg der Rode-Duivels een 9-1 nederlaag toe Belgische keeper reeds driemaal gepasseerd zonder dat hij een bal had aangeraakt Hattricks van Wilkes en v.d. Kuil, zelfs een doelpunt van Klaassens Het record Klaassens' eerste doelpunt Zwak Ned. B-elftal won toch verdiend van Luxemburg MAANDAG 5 OKTOBER 1959 DE LEIDSE COURANT Het zegevierende Nederlandse edf- tal: van rechts naar links: Cor van der Hart, Eddy Pieters Graafland, Jan Klaassens, Faas Wilkes, Kees Kuys, Roel Wiersma, Tonny v. d. Linden, Jan Notermans, Coen Mou- lijn, Piet v. d. Kuil en Kees Rijvers. Het spel van de Oranje-elf zal ieders bewondering hebben afgedwon gen. Het was eenvoudig verbluffend met hoeveel gemak de Oranje-voor hoede met talrijke switches telkens opnieuw door de defensie der Rode Duivels heenbrak, het was even verbluffend op welke wijze linKS- buiten Bosselaar, vooral na de rust, de toch heus niet zwakste in de verdediging, rechtsback Wauters, voor verrassende opgaven wist te stel len, hoe de Feijenoorder telkens op nieuw er in slaagde deze stevige Belgische back te passeren om telkens opnieuw ook zijn afgemeten voorzet ten te lanceren, die ieder op zich een nieuw gevaar voor het Beigische doel betekenden. Daarnaast mogen we het voortreffelijke spel van de onvermoeide Keesje Rijvers noe men, de Feijenoorder, die nu reeds tot de zeer ouden in de nationale ploeg gaat behoren. Wat deze rechts binnen deze middag heeft laten zien, grenst aan het ongeloof' ijke. Met Wilkes aan de andere "kant en Van der Kuil op de rechtervleugel welke laatste bovendien door niet minder dan drie doelpunfen zijn deugdelijkheid als aan valsspeler be wees en waarmee hij zien op één lijn stelde met de geroutineerde Wil kes was de Utrechtenaar Van der Lindeh nog de minste van het vijftal, want al droeg deze door het tweede doelpunt van zijn voet bij tot de zo onverwachte plotselinge voorsprong, vast staat toch, dat hij heel wat goe de en opgelegde kansen om hals heeft gebracht Maarlaten we niet zeggen, dat er heus nog wel meer doelpunten hadden kunnen komen, indien en indien Was het niet alleszeggend, dat de eerste drie Nederlandse doelpunten aangetekend werden voordat de Bel gische keeper Nicolay ook nog maar éénmaal de bal in handen had gehad? Was het wonder, dat deze Oranje- overmacht als een onweerstaanbare lavastroom over de Rode Duivels stroomde, niet alleen over de machte loze verdediging, maar evenzeer over de reeds bij voorbaat geslagen mid denlinie en voorhoede? Was het wonder, dat he: Oranje elftal het in de tweede heift toen reeds een 50 voorsprong was ver kregen, waarmee hun meesterschap in deze wedstrijd wel ondubbelzin nig was gebleken, het wat kalmer aan gingen doen? Het was meer bij de gratie van de vaderlandse schutters, die logischer wijze verzadigd raakten en de teu gels veelvuldig zo sterk lieten vieren dat alle kracht eruit wegvloeide, dan aan eigen verdienste van de Belgische defensie te danken, dat het bij negen doelpunten bleef. Want het is niet moeilijk om een reeks scoringsdoel- kansen op papier te zetten we denken daarbij aan die eerste tien minuten na de rust die rijp waren voor zeker nog drie voltreffers Met de angst voor elke actie, die de Nederlanders ondernamen, leg den de Belgen het zwaartepunt op de verdediging, en hun onsamen hangende voorhoede, waarin Coppens werd overschaduwd door zijn bewa ker, Jan Notermans, zweefde doel loos voor de Nederlandse verdedi gingsgordel, die in het centrum be heerst werd door Van der Hart en op de vleugels door Kuys en Wiersma. De Belgische opzet om Coppens als teruggetrokken midvoor te laten ope reren met het doel de vijandelijke defensie te ontrafelen en linksbin nen Wegria als speerpunt, mislukte volkomen, èn door een volkomen ge brek aan onderling begrip en daar door eenheid, èn door het gebrek aan tempo. Bovencfien was het plaatsen zeer zwak en het viel de Nederlandse ver dedigers dan ook niet moeilijk, elke penetratie van de Belgen af te gren delen. Het doel van Pieters Graaf land bleef voor hen aan de hori zon Was het wonder, dat de Oranje- ploeg bij het uitvallen van linksbui ten Jurion het nog kalmer aandeed? Was het wonder, dat tenslotte na 29 minuten het invallen van Delire als linksbuiten als het ware dankbaar werd aanvaard? Toen was de voor sprong inmiddels reeds tot 70 op gevoerd en het had wel 14—0 kunnen zijn, indien de Nederlandse voor hoede serieuzer gespeeld had, maar het leek wel, of men medelijden had met de Rode Duivelsploeg, die zo ongenadig klop kreeg. Dat er daarna nog tweemaal werd gescoord tegen een volledige Belgische ploeg, be wijst wel, dat de overmacht van de Oranjeploeg ditmaal zeer sterk was. Het publiek de goeden onder hen zagen die Belgische debacle even eens met lede ogen aan. Het was zelfs zo, dat men applaudisseerde, toen de Belgische rechtsbuiten Goey- vaerts een over de zijlijn geschoten achterbal ging ophalen, om hem naar de keeper te dirigeren. In schrille Twee minuten lang heeft het er gisteren naar uitgezien, dat het record van 1936, toen Neder land op 29 mei met 80 van de Belgen won, zou worden verbe terd. Het doelpunt waarmee in valler Delire de stand in de 42e minuut van de tweede helft op 91 bracht, maakte dat het Ne derlandse elftal niet verder kwam dan een evenaring. Opvallend is voorts, dat in de wedstrijdenreeks tussen Neder land en België het Oranje-team zeven maal met vijf of meer doelpunten verschil won en dat de Belgen daarin maar drie maal slaaigden (1906 Antwerpen 50, 1940 Antwerpen 71, 1950 Antwerpen 72). De beste prestaties van Ne derland zijn: 4 oktober 1910: Haarlem: Neder landBelgië 70 (rust 40). 3 mei 1925: Amsterdam: Neder land—België 5—0 (2—0). 11 maart 1934: Amsterdam: Ne derlandBelgië 93 (41). 29 mei 1936: Amsterdam: Neder landBelgië 80 (40). 27 februari 1938: Rotterdam; Ne derlandBelgië 72 (11). 13 april 1958: Antwerpen: Bel giëNederland 27 (01). 4 oktober 1959: Rotterdam: Ne derlandBelgië 91 (50). tegenstelling daarmee was wederom dat harde geschreeuw om de tiende goal zoals destijds in België maar nu gelukkig spoedig verstikt door de vriendelijke maar zeer be sliste uitnodiging via de loudspeaker, waarin het publiek verzocht werd sportief te blijven. Het medelijden werd intussen nog meer geaccen tueerd, toen tenslotte kort voor het einde door de Belgische invaller De lire de eer werd gered, voor deze jongeman een verdiende eer en la ten we het eerlijk zeggen voor de Belgen, die tot het bittere einde moedig hebben volgehouden een plei-ster op de wonde bij deze wel zeer bittere pil, welke zij ditmaal van de Oranjeploeg te slikken hebben ge kregen. Het tweede Nederlandse doelpunt. Hoe overvol het overigens bij deie wedstrijd was, laat deze foto wel duidelijk zien. In het midden van de vorige week waren er, naar een Belgische collega ons gistermiddag mededeelde,* nog plenty kaarten verkrijgbaar voor de grote landenwedstrijd Nederland België, doch toen daarop donderdag bekend werd, dat Rik Coppens weer voor de centrale traning was uitge nodigd en dat de kans dus zeer groot was hem in de Rode Duivels^voorhoede weer als aanvoer der te laten optredentoen vlo gen de kaarten weg. Een bewijs hoe een volk zich kan vastklampen aan een strohalm, want laten we het eer lijk bekennen: de Belgen zaten met hun elftal, speciaal met hun voorhoe de danig in de knoei en de teruggreep op de aloude rot ondanks al zijn tekortkomingen was voor de Bel gen nog een laatste strohalm. Hoezeer zullen degenen, die óm Coppens zich hebben laten verlei den van België naar Rotterdam te trekken om hun favoriet nog weer eens aan de gang te zien te gen de Oranjeduivels, gedesillusio neerd zijn geweest. Immers, Coppens Het was gisteren de 41ste landenwedstrijd, die de oud- VVV-er, thans Feyenoorder Jan Klaassens voor het Nederlands elftal speelde. Wat hem in al die wedstrijden nog nimmer gelukt is, lukte hem gisteren. Hij scoorde in de- wedstrijd Neder land—België zijn eerste doel punt. Herhaaldelijk reeds was hij achter de voorhoede aan ten aanval getrokken. Eerst tegen het einde slaagde hij erin te doelpunten. Het was het achtste doelpunt voor de Oranje-ploeg. kwam er deze keer nog minder dan in de laatste wedstrijden reeds het geval geweest was, aan te pas. Noch hij, noch iemand van de gehele voor hoede der Rode Duivels mis schien met Wegria, de linksbinnen, als enige uitzondering slaagde er ook maar enigermate in goed tegen spel te bieden tegen dit Oranje-spel van optima forma, laat staan om ook maar enigszins de dreigende debacle, die vanaf het begin van de wed strijd boven de Belgen hing, af te wenden. We hebben nog nimmer een zo schrille verhouding gezien tussen twee elftallen als bij deze Derby der Lage Landen, die toch immer voor het Oranjeelftal als begin wedstrijd van het internationaal seizoen een grote opgave is geweest. Van de trotse elf Rode Duivels, die kort tevoren stram in de houding de volksliederen hadden aangehoord, was weinig meer over dan kramp achtig voor het behoud worstelende drenkelingen. Met drie doelpunten in drie minuten, respectievelijk ge scoord door Rijvers, Van der Linden en Van der Kuil, was het Belgische elftal dermate aangeslagen, dat het niet meer in staat was een vuist te maken om terug te slaan. En zo werden onze zuiderburen door een over de gehele linie superieur Neder lands elftal naar een debacle geleid, zoals het Belgische voetbal zelden heeft gekend. Want de cijfers 91, waarmee tweemaal drie kwartier voetbal werd afgesloten, waren geenszins geflatteerd, ja, mogelijk toch, namelijk voor de Belgen. De Nederlanders hebben dus de geweldige morele steun gehad van een voorsprong van 30, die na bijna zeven minuten na de aftrap was ver kregen. Accoord, maar de wijze waarop deze tot stand kwam, was van grote allure. En toen reeds was duidelijk, dat onze landgenoten ver uit superieur waren. Al-s team, zo wel als individueel. En de cynici, die mogelijk komen aandragen met de bewering „kunst, wanneer je in zo korte tijd de overwinning reeds vei lig hebt gesteld, om te excelleren"', moeten wij terecht wijzen. Want dit Nederlands elftal speelde voetbal van hoog gehalte en beslist klassen beter dan de Belgen. Het feit, dat de competitie ditmaal vroeger is begonnen dan gebruikelijk, het feit ook, dat Elek Schwartz zijn jongens ondanks 'n zekere tegen werking van de clubs meer in zijn macht heeft gehad dan vorige jaren het geval is geweest, zal hieraan ze ker niet vreemd zijn. Hoe het evenwel zij, de Oranjeploeg heeft in deze wedstrijd spel te zien gegeven, waar op de Belgische gasten zich ongetwij feld blind gestaard hebben. Het moge misschien waar zijn, dat de Rode Dui vels ditmaal een wel zeer zwak elf tal in het veld hebber kunnen bren gen, de wijze waarop het Oranje-elf tal bijna van de aanvang af van leei trok en de gasten zijn superioriteit oplegde, was oorzaak, dat de Belgen binnen zes minuten de wedstrijd ver loren hadden. In die zes minuten toen beslisten drie gave, fraaie Neder landse doelpunten van het Oranje- elftal de strijd in hun voordeel. Die overmacht, nog nimmer in enige van de lange reeks van wedstrijden sinds '05 getoond (de grootste overwinning was 93 voor Oranje op 11 maart 1934) was te veel voor het Belgische kunnen en inderdaad zijn de Rode Duivels er niet in geslaagd on danks zij hun buitenspelval wel heel sterk durfden openzetten, ondanks het feit zelfs, dat zij het aandurf den het spel dikwerf geheel naar de Nederland-se helft te verplaatsen ook maar enigszins gevaarlijk te wor den, laat staan, dat zij de overmacht Hier ziet men het moment, waarop Kees Rijvers de score heeft geopend. V.l.nu-.: Rijvers, Huysmans, Nicolay en Thellin. (Van een speciale ANP-verslaggever) Ondanks de verdiende 31 zege van het Nederlandse B-elftal op de Luxem burgse amateurs heeft de strijd in het knusse gemeentelijke stadion in de hoofdstad van het Groothertogdom te veel teleurstellingen opgeleverd om lang, met veel plezier, op dit treffen terug te zien. Hier werd een pleidooi gehouden voor een intensievere centrale training, een tegemoet komen aan de wensen van Elek Schwartz, want hoe wel voor de rust door de voorhoede vaak aardige combinaties werden opge zet ontbrak er in het geheel toch een bepaalde lijn. Daarbij kwam, dat spil Walhout een volkomen off-day had en fout op fout stapelde. Omdat bovendien linksback Veldhoen ook al niet in zijn normale vorm stak werd de taak van de kanthalves de Koning en Muller bijzon der zwaar. Zij moesten hun aandacht voornamelijk bepalen op de verdedigen de taak en konden daardoor weinig meehelpen met het opbouwen der aan vallen. Het binnentrio, bestaande uit de scherpschutters Kerkhoffs, Jansen en Henk Groot, kwam nu niet tot zijn recht. Vooral in de tweede helft liepen onze speerpunten door de trage opbouw van de aanval herhaaldelijk in de bui tenspelval, die dankbaar door de Lu xemburgers werd gehanteerd. En toch heeft de wedstrijd enige plus punten opgeleverd. In de eerste plaats wel het technisch bijzonder knappe en rustig overwogen spel van de Ajaxied Muller, die een kwartier voor tijd met een linkerdijbeenblessure het veld moest ruimen en daarnaast'het optreden van de Stormvogelmidvoor Jansen. De IJmuidenaar bleek een bijzonder goed aanvalsleider te zijn, die zich steeds weer zeer scherp opstelde en boven dien een gevaarlijk schot lanceerde. Het uitvallen van Muller door een te felle charge van linksbuiten Schaack leidde tot een incidentje, waarin de Neder landse leiders de wijste partij kozen en ter wille van de goede verstandhouding niet op hun stuk bleven staan. Zaterdag was namelijk afgesproken, dat geduren de de gehele wedstrijd beide partijen slechts één speler in de eerste helft konden vervangen. Dit was speciaal op verzoek van de Luxemburgers, die zich voorbereiden op de Olympische spelen. Na de thee bleken de Luxemburgers hun voorhoede gewijzigd te hebben, waarbij en nieuwe speler in het veld kwam. Toen Muller uitviel werd Rinus Schaap door coach Van der Leek aan gewezen om zijn plaats in te nemen. Maar daarmee namen de Luxemburgers plotseling geen genoegen. Zij beweer den, dat de afspraak slechts had gegol den tot het begin van de tweede helft. Er viel verder niet meer met hen te praten. De protesten van de Nederlan ders werden weggewuifd, en gezien de 30 voorsprong lieten de onzen het er maar bij. Muller kwam later nog terug met een stevig verband om zijn gebles seerde been, huppelde even mee langs de lijn, maar terecht haalde Van der Leek hem toen weer uit het strijdperk. Al vrij kort na de aftrap hadden de scherpschutters in de Nederlandse voor hoede hun visitekaartje gepresenteerd. Maar de harde venijnige schoten van Jansen, Kerkhoffs, Luiten en Muller werden gekeerd of gingen net over de lat. De Nederlanders bleven druk uit oefenen op de Luxemburgse verdedi ging, die zich met veel kunst en vlieg werk staande wisten te houden. In deze periode switchten onze aanvallers, dat het een lust was om te zien en toen Jansen in de dertiende minuut vanaf de linkerzijlijn een haarscherpe voorzet gaf, leek Henk Groot de score te gaan openen. Maar de Ajaxied knalde in volle ren van dichtbij over het doel. Geleidelijk kwamen de Luxemburgers onder de druk uit. Maar hun opportu nistisch spelende voorwaartsen konden de falende Nederlandse defensie niet verschalken. Daar achter stonden trouwens de betrouwbare Rob van Heeswijk, die op spectaculaire wijze doelman Bekkering verving. De PSV-er liep dit reisje mis, omdat hij vrijdag tijdens de training door een kanonsko gel van Coen Dillen aan de hand was geblesseerd. Nadat Jansen bij een verre uittrap van Van Heeswijk tweemaal' achtereen de Luxemburgse doelman als doelwit had gekozen, nam de B-ploeg in de 25e minuut de leiding. Tinus Bosselaar, die tot dan toe weinig goeds had laten zien, zette scherp voor en Kerkhoffs hoofd was juist iets eerder tegen de bal dan de vertwijfeld grijpende handen van de Luxemburgse keeper (01). Bosselaar bleef in het nieuws. Zelf had de Spartaan weinig geluk toen hij van ver keihard schoot. Maar de bal stuitte van de lat terug. De Rotterdam mer had echter opnieuw een groot aan deel in het tweede doelpunt. Geheel van links afgedwaald omspeelde Bosselaar back Brenner en trok de bal vanaf de zijlijn zo haarscherp voor de voeten van Jansen, dat de IJmuidenaar de bal in het doel kon lopen (02). Dat wu na 29 minuten. En omdat rechtsbuiten Dimmer de kans van de dag miste door twee meter voor open doel over te schieten werd dit ook de ruststand. De omzettingen in de Luxemburgse voorhoede betekenden een geduchte verbetering. Vrouwe Fortuna keerde zich echter tegen de hardwerkende gastheren. Het schot van Jann van drie meter afstand had zeker een beter lot verdiend dan de deklat. Het spel van de Nederlandse verdedigers werd steeds matiger en tegen een betere voorhoede dan die der Luxemburgers zou Van Heeswijk niet zo lang stand hebben kunnen houden. Geheel tegen de ver houding in was het toch weer zijn Lu xemburgse, collega, die de bal uit het net moest vissen. In de negentiende minuut loste Bosselaar van zeker, vijf en twintig meter een hard laag schot, dat onder de vallende Lahure door in de hoek doel trof (0—3). De Luxem burgers lieten zich door deze onver wachte treffer niet ontmoedigen. In tegendeel, zij bleven, zo mogelijk nog meer verbeten, vechten om de eer te redden. Na het uitvallen van Muller trok Bos selaar zich in de verdediging terug en kwamen er nog maar zelden gevaarlijke momenten voor de Luxemburgse veste. Tenslotte werden de stormlopen van de gastheren beloond. Een minuut voordat de matig leidende Saarlandse scheids rechter Ommerborn het einde aankon digde schoot Dimmer het voor het zwoegen verdiende tegenpunt langs Van Heeswijk (I—3).

Leidse Courant | 1959 | | pagina 11