Voor de bouw van een klein seminarie is veel geld nodig „Maar de nadruk ligt op de roeping" Aan de gelovigen van Bisdom Rotterdam Van één lijntje tot een wereld omspannend luchtnet Schiphol 1919 VRIJDAG 2 OKTOBER 1959 DE LEIDSE COURANT de school vindt. Dit houdt dus de mogelijkheid in, jongens van de laag ste of middenklassen, "ie door him leeftijd of om andere redenen beter passen bij hogere klassen, ook samen met hen te laten wonen. Bovendien biedt de indeling van de woonhuizen de mogelijkheid een verticale indeling van de jongens te maken, als dit wenselijker zou blij- hoopt het gebouwencomplex in sep- ken. In ieder woonhuis zijn namelijk tember 1961 in gebruik te nemen. drie recreatiekamers, een afzonder lijke grote eetkamer, muziekkamers, Opdracht. knutselruimten en spreekkamers, alle gelijkvloers. Bovendien zijn daar De opdracht, die de bisschop aan kamers voor de priesters, die buiten de architecten gaf luidde: „Ontwerp de lessen en studie de zorg over de te Noordwijkerhout een Klein-Semi- jongens hebben, wat het contact met narie dat practisch is maar sober, de jongens vergemakkelijkt. Zij heb- waarvan de architectuur van deze ben onder het trimester ook hun tijd is maar niet modieus, waar kort- slaapkamer tussen de jongens, om de priesterstudent van nu zich Ieder woonhuis heeft ook een bin thuis zal voelen maar ook zijn op- nentuin, die wordt aangepast aan de volger in het jaar 2000". leeftijd van de bewoners. Elk woon huis heeft bovendien drie verdie- Uitgaande van deze opdracht, ont- pingen. Iedere jonden krijgt 'n ei^en wierp prof. ir. A. v. Kranendonk een kamertje van 2.10 bij 3 meter. Het seminarie, dat brak met de traditio- is van belang te weten waaruit deze nele vorm. Zo staan bijv. school en opzet is voortgekomen. Dit met na- woongebouwen los van elkaar, een me niet de mening, als zou iedere voordeel, dat allereerst economisch jongen een eigen slaapkamertje moe- is. Aan het ontwerp ontlenen wij ten hebben. Als het alleen over de het volgende: slaapgelegenheid ging, zouden cham- De kapel is ontworpen voor 400 brettes of ook een open slaapzaal plaatsen en zal 6 altaren bevatten, gekozen kunnen zijn. De eigen ka- De opstelling van het hoofdaltaar is mertjes zijn juist gekozen om de zodanig dat de priester met het ge- jongens overdag hun eigen plekje zicht naar het „volk" leest, dat zich zullen hebben en ook de mogelijk- in een kring rondom dit offeraltaar heid in een klein groepje bij elkaar verzamelt. In het midden van de te komen. Dit wordt zeer waardevol ruimte is een sacramentsaltaar ge- geacht voor jongens, die in een grote projecteerd. Het tabernakel komt dus groep moeten leven. Het ligt voor oktober is „Seminariezondag". Het is de dag, die te staan in het hart van de kapel. de hand, dat dit eigen kamertje dan Scola en orgel zijn tegenover het ook de aangewezen slaapplaats voor hoofdaltaar gesitueerd. de jongen biedt. De iconografie van de kapel zal aangegeven worden door prof. Groot Het is niet de bedoeling van ieder en prof. Stieger van het Groot Semi- woonhuis een van de andere afge- narie te Warmond. scheiden gemeenschap te maken: de l'gging van de woonhuizen en de ge Dezer dagen is de eerste steen gelegd van het nieuwe seminarie te Noordwijkerhout. Het eerste van de drie bouwjaren is achter de rug. Dank zij Uw bijzondere medewerking aan het vijfjarenplan voor de seminariebouw hebben wij tot nu toe aan al onze verplichtingen kunnen voldoen. Zondag zal wederom de jaarlijkse seminariezondag worden gehouden. Wederom ook doen wij een dringend beroep op Uw grote offer vaardigheid voor de collecte, welke op deze zondag voor het seminarie wordt gehouden. Wij zijn er van overtuigd, dat er veel wordt gevraagd én gegeven. Toch durven wij dit beroep op U te doen: de seminariebouw is immers één van de meest belangrijke taken van ons Bisdom. Helpt Uw Bisschop voor de opleiding van priesters door Uw gebed en Uw goedgeefsheid. Gods zegen zal U daarvoor meer dan overvloedig belonen. Groot zal mijn dankbaarheid zijn. Uw Bisschop Seminariezondag, 'n bijzondere dag Vijfjarenplan. De eerste zondag meer dan alle andere dagen in het jaar is uitverkoren, de gelovigen deelgenoot te maken van de zorgen van hun bisschop. Voor een groot deel betreffen die zorgen het nieuwe seminarie voor het bisdom Rotterdam, zowel de bouw ervan als de priester-opleiding, die er over twee jaar ge geven zal worden en waarvoor nu reeds de basis moet worden gelegd. De financiële zorgen van mgr. Jansen spreken wellicht het duidelijkst tot de gelovigen, die niet alleen iedere zondag verzocht worden, bij te ,.bbllis, uc gc. dragen aan de hoognoodzakelijke kerkenbouw maar die bovendien voort- lokalen. practicum-leslokalen (han- makkelijke en korte verbinding met durend worden aangespoord, collectes en acties te gedenken ten behoeve denarbeid, tekenen, 2 natuur- en elkaar wijzen er reeds op, dat onder- van de zo urgente bouw van een seminarie. scheikunde, biologie) drie grote stu- |ing contact vanzelfsprekend is diezalen, een docentenkamer en een kamer voor de rector. De zusters die de uitgebreide keu- Er zijn drie woongebouwen voor de kens bedienen zijn gehuisvest in 'n Teneinde de bouw van een „eigen" studenten, ieder viwrzien van 120 klooster dat als contrast met de seminarie voor het diocees Rotter- studentenkamera, drie recreatiezalen, overige gebouwen rondom een kleine dam mogelijk te maken, is door mgr. e?n refter en vijf spreekkamers. Een binnenplaats eesitueerd is Het hiedt Ondanks dat ales legt de bisschop Jansen een -ijf-jarenplan opgesteld, vierde woongebouw bevat kleine plaats v00r 2i zusters en 12 dienst- toch de nadruk op de roepingen. De collecte, die iedere zondag in de J^ts voor de professoren, een grote boden. Het bezit een eieen kapel „Wij hebben een zeer uitgebreide kerken gehouden wordt, is daarvan bibliotheek n een refter. refters recreatiezalen ontvani? en zielzorg maar het aantal roepingen een uitvloeisel. De aula, gelegen vóór de woon- weeVkamers ontvang- en loopt sterk terug. Stedenbouw en Het plan beoogt, elk van de 180 gebouwen, biedt plaats aan 400 per- industrievestigingen trekken veel parochies en rectoraten van het bis- S9n€n» is voorzien van een goed- Het gymnastiekgebouw bestaat uit mensen samen. Als de huidige ont- dom jaarlijl. een vast streefbedrag uitgerust toneel (Het seminarie moet een zaal van 12x21 meter, uitge- wikkeling van Nederland zo blijft te doen opbrengen. Deze bedragen een traditie hooghouden van goed breide kleedlokalen (12 douches) en doorgaan, dan komen wij er niet, wat vormen tezamen één miljoen. amateurtoneel). Er is voorts een bal- is eeleeen teeennvpr hp* cnnr+voiH betreft de bezetting van de paro- Het plan functioneert nu twee jaar con met filmcabine aanwezig, chies", aldus mgr. Jansen. en inderdaad was de opbrengst on- Hij illustreert dat met de opmer- Seveer twee miljoen. Daarvan kwam Huiselijkheid bevorderd. m\ns?éndtekeartdziAa"vo1reteWe bfal werTge^md To^r ïcfenkin- Met opzet wordt de school geheel dammen, Haarlem en Rotterdam, zijn ÏTS. 3S.2? dSÜkffiS H," dlf™^ is gelegen tegenover het sportveld. Van de twee miljoen gulden, die tot nu toe bijeengebracht werden is ongeveer de helft besteed. Meer steun nodig. jmmeu, xxêiiuieiii en xvoweruam, zijn f,,r a j er thans 27 theologanten. Zij moeten ^eimg achter maar de schenkingen, <*e huiselijkheid nog vier jaar studeren, waardoor het dre m aI(le vormen binnenkomen, zijn z.en te bevorderen. De jongens wor- De bouwstadia, waarin het gehele complex verkeert, verschillen van aTlervriag™Xo7'zeWXmaalde een ^ëFe" sti™ vooTïe"ëited^e* dep - globaal genomen - volgens onder de kap" tot .„fundering". On- H Wiidinaen zullen ontvanven Bouwbisschop en stemmen hem tot hun klas over die, woonhuizen ver- der de kap is de ruime sporthal; het 3 g g grote dank. Niet in het minst om de deeld. Het is echter niet nodig zich gymnasium wacht op het leggen van Andere mogelijkheden' verrassende wijze, waarop ze tot hierbij strikt aan de klas te houden, de nokbalken; van het woongebouw stand komen. Zo bestaat er onder de omdat toch ieder zijn klaslokaal eestelijkheid een „altaar-actie". is de fundering gereed tot en met de balklaag van de begane grond; de aula is weer in een verder gevorderd stadium: toneel en orkestbak zijn in grove lijnen gereed, een deel van de muren staat overeind en de raam- sponningen zijn gesteld. Het zuster klooster daarentegen is nog niet bo ven de grond. Door de nabijheid van bollenvelden moest men met het gra ven van de kelders wachten op een periode, waarin het wegpompen van water geen bezwaar zou opleveren voor de cultures. Daardoor kon men eerst kort geleden beginnen met het stellen van de bekisting en het stor ten van betonvloeren. De kapel ten slotte is zover, dat in de buitenmuur daarvan, op enige hoogte boven de betonnen vloer juist gisteren officieel de „eerste steen" is gelegd door mgr. Jansen, de bouwpastoor. Voorbereidingen voor de studie. Ook wat betreft de studie, die over twee jaar zal beginnen, zijn al de nodige voorbereidingen getroffen. Het gymnasium kan tegen die tijd direct met zes klassen beginnen; in bijna alle vakken is nu al in leraren voorzien. Het gymnasium van het klein seminarie wordt een eigen school met een eigen bestuur. Dat maakt „Bisschop en betonijzer". Mgr. Jansen, tijdens een persrondgang over het bouwterrein in Noordwijker hout, in gesprek met een van zijn gasten. het mogelijk, ook leken-leraren te benoemen. Dit is vooral om economische re denen een voordeel maar ook omdat er een tekort aan priesterleraren is. Het statuut van het seminarie vormt een van de allergrootste pro blemen. „Het is moeilijk, mode en realiteit te enderscheiden" zegt mgr. Jansen. In het bestuur moeten de leraren zélf een stem in het kapittel krijgen. Het moet een team worden, waar een sterke leiding van kan uit gaan en dat uitgaat van ideeën van deze tijd. Bij de schoolopleiding is de aan dacht meer gevestigd op de school opleiding, dan vijftig jaar geleden. Ook in dit opzicht vereist deze op leiding dus meer zorg dan in het ver leden. En zonder twijfel brengt dit nieuwe financiële consequenties met zich mee Het is daarom, dat mgr. Jansen bij gelegenheid van Seminarie-zondag een beroep doet op de offervaardig heid van zijn diocesanen. Hoe het in veertig jaar tot stand kwam De bisschop betréurt, dat er paro- f'. - - ---■ chies zijn, die geestelijk zo onvrucht- stipendium voor het „Cele- baar zijn, dat ze nooit één priester ®ret 1S opgeheven, staan bijna alle voortbrengen. „Naarmate de leken P.?,1 j vrijwillig het oorspronke- meer gaan doen, zijn er meer geeste- ,f a*\ ze °P reis gaan. lijken nodig. En waar vind ik die? al taai; heet daarom nu al „het Als ik de missie niet tekort wil doen r®jsaaaar en missiewerk moet toch onze Onder de 1 rktoren wordt gespaard voortdurende ijver houden dan yoOr een orgel en op initiatief van moeten er toch andere mogelijkheden verpleegsters van St. Antonius- gevonden worden". hove te Voorburg hebben de kloosterzusters in het bisdom op zich Een van die mogelijkheden, diefde genomen, door een „naai-actie" alle grootste aandacht verdient, is het benodigde linnengoed bijeen te bren- °P 7 oktober 1919 nu dus veertig jaar geleden werd in Den Haag bevorderen van de gedachte aan het gen £en grote moeilijkheid is even- de Koninklijke Luchtvaartmij. N. V. door enige bankinstellingen en handels priesterschap in het gezin. Het ge- wej? het vijfjarenplan inderdaad vijf ondernemingen opgericht. Het predicaat Koninklijk was reeds op 12 sep- sprek over roeping en priesterschap ,jaar te handhaven, als het seminarie tember van dat jaar door H. M. koningin Wilhelmina verleend, moet er niet gemeden worden. Als „Leeuwenhorst" binnen órie jaar zal De K.L.M. bestond toen nog slechts op papier, want men had nog geen het geloof in de ouders lééft, komt worden opgeleverd. beschikking over vliegtuigen. Een half jaar later echter werd de eerste eventueel in de kinderen de Want dat is de bedoeling: men is vlucht met een gecharterd Engels legertoestel uitgevoerd. De lijn Amster- roeping wel naar voren. Daarom wil begonnen op 1 januari 1958 en men dara—Londen. Deze lijn de oudste ter wereld, die nog door dezelfde mgr. Jansen het klimaat voor de maatschappij wordt gevlogen is de basis geworden van een luchtnet, dat priesterroepingen bevorderen door thans 195 steden in 74 landen verbindt. De K.L.M. viert dit jaar haar veer de gedachte eraan. Het gaat mgr. aan Niet iedere dag is mgr. Jansen in tigjarig bestaan en ter gelegenheid hiervan zullen wij in dit artikel de het hart, dat steeds meer de mening staat, de seminariebouw op het ter- groei van onze nationale luchtvaartmaatschappij schetsen. Van een maat- opgeld doet, dat de jongen, die uiting rein in Noordwijkerhout te volgen, schappij, die er voor een belangrijk deel toe heeft hijgedragen, dat de geeft aan zijn verlangen, priester te Verheugd over de voorspoedige ont- naam Nederland buiten de grenzen een goede en vertrouwde klank heeft worden, eerst maar zijn middelbare wikkeling van de bouw en trots op gekregen. schoolopleiding moet voltooien, wat er reeds staat, betreedt de Bouw- „Daarna kan hij altijd nog kiezenBisschop het schoolgebouw. Geschiedenis gemaakt A - Wereldoorlog trof KLM. Uit de ELTA, een grote lucht vaarttentoonstelling in Amsterdam, Toen werd Nederland echter ge- georganiseerd door de jonge luite- troffen door de vernielende krach- nantvlieger Albert Plesman, is de ten van een wereldoorlog. Van de KLM voortgekomen. Plesman werd luchtvloot van 51 vliegtuigen, waar de eerste administrateur. Bij de van een gedeelte uit DC-2 en DC-3 stichting werd er reeds aan gedacht vliegtuigen bestond, de eerste „blik- de activiteiten niet te beperken tot ken" Amerikanen die bij een Euro- Europa. Het Gouvernement Van Ne.- pese maatschapij in dienst kwamen, derlands Indië en een krant loofden werd een groot deel vernield of be- in 1920 een prijs uit voor de vlieger schadigd. Van de luchthaven Schip die Java binnen een bepaalde tijd hol bleef niet veel overeind, kon bereiken. Het geschikte type vliegtuig voor zo'n vlucht was er nog niet. Gedurende deze oorlogsjaren heeft de KLM echter niet stilgezeten. Bui ten Europa vloog men door en daar Dit was er wél in 1924. toen met werd het luchtnet zelfs nog uitge- T7.-1.1 Ti n samengesteld uit breid. een» Fokker F hout, linnen en stalen buizen,' in 55 dagen (maar met een gedwongen oponthoud van een maand in Tur kije) deze vlucht werd gemaakt Deze pioniersvlucht werd door meer dere gevolgd. In 1910 kwam een geregelde verbinding tot stand tus sen Nederland en haar koloniën in het Verre Oosten. Deze lijn werd de „ruggegraat" van de vooroorlog se KLM waarop bijzondere prestaties zijn verricht. Denken wij slechts aan de Kerstpostvlucht met „De Pelikaan" in 1933 in 100 uur en de vlucht van de „Uiver" in de Londen- Melbournerace, het jaar daarna. Ge beurtenissen waardoor Nederland op zijn kop stond! Niet alleen zocht de KLM haar uitbreiding in de Oost, doch ook naar de Nederlandse eilanden in de West gingen haar gedachten uit. Het is in dit jubileumjaar precies 25 jaar geleden, dat de KLM haar eerste vlucht over de Atlantische Oceaan maakte, van Amsterdam naar Para maribo en Curasao met de Fokker F.-18 „Snip". Zo ontwikkelde de KLM zich voorspoedig. Een samenbundeling van krachten in Nederland tot één nationale maatschappij en de tra ditie der Hollanders ,als transport- natie was oorzaak dat het kleine Nederland zich schaarde onder de grote luchtvaartmogendheden. En na de bevrijding werd er een snel begin gemaakt met de herop bouw van het Europese net en reeds op 17 december 1945 werd de eerste Europese lijn heropend, n.l. Amster dam-Kopenhagen. Hierna is de KLM in een ontzaglijk snel tempo ge groeid onder de bezielende leiding van haar president-directeur dr Ples man, die op oudejaarsavond 1953 onverwachts overleed. Reeds een jaar na de oorlog bestond de KLM- vloot uit 75 vliegtuigen, waarmee het aantal toestellen van voor de oorlog bijna verdubbeld was. Van hij tot olifant. De KLM heeft zich niet alleen op het vervoer van passagiers toege legd, waarvan er dit jaar naar ver wachting 1 miljoen gebruik zullen maken van de KLM, doch vooral ook van vracht en post. Reeds met de eerste vlucht Londen-Amsterdam kwam de eerste „vrachtzending" mee, een pakje kranten. Dit pakje kranten is echter uitgegroeid tot 26 miljoen kg. per jaar. De KLM is thans de tweede luchtvaartmaat schappij ter wereld op het gebied van het internationale vrachtver voer. Of het nu bloemen zijn, of een scheepsas van 12.000 kg., eendags- kuikens, textiel, race-auto's, sport- vliegtuigen, of zelfs complete ver huizingen: het wordt door de KLM vervoerd. Ook aan het vervoer van dieren heeft de KLM haar naam te danken. Dit is een specialiteit geworden van deze onderneming. Olifanten zijn er bij tientallen vervoerd, terwijl enige tijd geleden het 500ste paard gast vrijheid bij de KLM genoot. Het eerste vervoer van dieren vond trou wens reeds in 1920 plaats, doch toen waren het nog maar bijen. 17.000 man personeel. Thans bestaat de KLM-vloot uit 91 vliegtuigen, terwijl daarnaast nog 26 toestellen in bestelling zijn. Ach ter zo'n geweldige luchtvloot dient wel een goede en grote technische, operationele, commerciële en admi nistratieve organisatie te staan. Er werken dan ook momenteel 17.000 personen bij de KLM, waarvan 8700 KLM-ers op de thuishaven en de overigen verspreid over de gehele wereld. Het vliegend personeel bestaat uit 740 vliegtuigbestuurders, 400 boord werktuigkundigen. 260 radiotelegra fisten, 400 pursers en hofmeesters en 240 stewardessen. Van het vlie gend personeel zijn er 18, die meer dan 20.000 uur vlogen. In 40 jaar is uit een klein vlieg tuigje, dat zich oriënterend aan spoorlijnen en kanalen aarzelend 'n weg zócht van Nederland naar En geland, een vervoermiddel gegroeid dat alle werelddelen heeft veroverd en zelfs haar koers heeft uitgezet over het Noordpoolgebied, Maar hoe verbluffend en ontzagwekkend deze vlucht ooltf is, toch is het einde van de technische ontwikkeling nog niet gekomen. Volgend jaar luidt de KLM het straaltijdperk in door het in ge bruik stellen van de DC-8, die de reisduur Amsterdam-New York voor de KLM-passagiers van 15 op 8 uur zal brengen. En het is volstrekt niet onmogelijk, dat over een tiental ja ren supersonische vliegtuigen met snelheden van 2000 tot 3000 km per uur het luchtruim zullen doorklie ven.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 9