Burgemeesters zien in de toekomst m O Alphen a. d. Rijn i i Ter Aar T Zevenhoven Sassenheim Noorcfu/ijk DE LEIDSE COURANT MimÊ miWÊ 50 JAAR mim MIWÊ WIWÊ WIWÊ WIWÊ 7 OKTOBER 1959 er Aar is een bijzonder „aar"dige gemeente. Daar kan ieder het mee eens zijn. Ik mag zeggen niet alleen omdat het aan de Aar gelegen is en omdat er dorpen zijn, die Langeraar, Korteraar en Aardam heten, maar ook vanwege het aantrekkelijke karakter, dat de dorpen in het hart van Zuid-Holland eigen is en dat Ter Aar ook in hoge mate bezit o.a. door prachtige weiden en landbouwgronden gelegen aan de Aar en de Langeraarse Plassen, die het landschap in bijzondere mate accentueren. Laat ik mij er overigens voor hoeden uiteen te zetten hoe de gemeente zich thans presenteert noch minder hoe de ontwikkeling gedurende het be staan van De Leidse Courant geweest is, nu de redactie te kennen heeft gegeven dat een beschouwing over de naaste of verre toe komst op prijs wordt gesteld. Dit laatste nu is minder eenvoudig vooral als hiervoor niet teveel plaats kan worden ingeruimd. Wat ik van de toekomst verwacht wil ik gaarne in het kort zeggen, zonder te veel in bijzonderheden te treden, hoe verleidelijk het ook is de door deskundigen opgestelde rapporten over meerdere onder werpen tot leidraad te nemen. De toekomst der gemeente wordt voor een groot deel door de tuin bouw .bepaald. Het is bekend, dat na de oorlog het tuinbouwbedrijf tot een grote ontwikkeling is gekomen. De bouw van nieuwe kassen en warenhuizen (sedert 1945 werden er 419 gebouwd) en moderni sering van de tuinbouwbedrijven zal voortgang vinden, ondanks de beperkende bepalingen die nog steeds in de vorm van de teeltver gunningen bestaan. Omdat in deze gemeente het vraagstuk van de te kleine bedrijven niet bestaat en blijkens de gegevens van de bodemkartering vele landerijen voor de tuinbouw geschikt zijn, zijn de eerste voorwaarden voor een verdere ontwikkeling aanwezig. Hierbij zal de bloementeelt mede een groot aandeel hebben. Bij een verdere uitbreiding van de bloementeelt zal ernstig moeten worden onderzocht of het belang van de kwekers gebaat is bij het veilen in de gemeente. De jaaromzet bij een der veilingen te Aalsmeer is nu reeds gestegen tot twee miljoen zevenhonderdduizend gulden wat bijna gelijk is aan de omzet van de groentenkwekers bij de Centrale Veiling te dezer plaatse. Nu ik de veiling hier noem, die dit jaar verrijkt werd met een vergrote hal, een nieuw kantoor en een moderne verkoopinrichting, moet ik wel wijzen op het gebrek aan goede toegangswegen. De twee nabij Papenveer gelegen bruggen zijn ongeschikt zodat vernieuwing noodzakelijk is. Het is intussen geen geheim, dat met de bevoegde instanties overleg gaande is. O et het agrarisch karakter is de gemeente eenzijdig ingesteld en kan daardoor zeer kwetsbaar zijn. Waartoe dit leiden kan heb ben de ingezetenen in de jaren na 1930 ondervonden. Het is daarom zeer gewenst, dat de al te grote eenzijdigheid wordt opgeheven door een gepaste industrialisatie. Ook hierdoor zijn de voorwaarden aan wezig, mede door verschillende terreinen, die gunstig aan weg en water gelegen zijn en tot industrieterrein zijn bestemd. Er mag zeker op gerekend worden, dat de ontwikkeling ook deze richting zal uitgaan. Stelt men de vraag, of de ontwikkelingsmogelijkheden alleen afhangen van de vestiging en de ontplooiing van de bedrij ven, dan kan hier zeker op geantwoord worden, dat de verdere groei van het inwonertal in de toekomst zal worden beïnvloed door de rol, die de gemeenten in het hart van Holland zal moeten worden toebedeeld om een bijdrage te verlenen aan de oplossing van de grote vraagstukken, waarvoor de overheid zich geplaatst ziet. Uit breiding van bestaande kernen behoeft het karakter van de streek of de gemeente heus niet aan te tasten, door dit op gepaste wijze te doen. Door haar gunstige ligging zal deze gemeente daartoe zeer ge- eigend zijn. Ik zie dan ook langs deze weg een ontwikkeling. In dit verband moet ook gewezen worden op de Langeraarse Plassen, die steeds meer in de belangstelling zullen komen. Mag ik bij dit gouden jubileum nog één verwachting neerschrijven? Uw courant zal in de toekomst in deze gemeente zeer veel gelezen worden! B. J. HOGENBOOM, Burgemeester van Te. Aar T""\ e aanleiding tot het mij gedane ■L-' verzoek om enkele gedachten over de naaste of verre toekomst van de gemeente Alphen aan den Rijn te ontvouwen is een bijzonder fees telijke: het gouden jubileum van de N.V. „De Leidsche Courant". Het lijkt mij passend te beginnen met een gelukwens aan de directie, de redac tie en alle medewerkers. A Is het gaat over de vraag wat ver- staan moet worden onder de naas te en onder de verre toekomst, kan men van mening verschillen over de lengte van de daarvoor aan te nemen periode. Omdat de aanleiding tot de ze bijdrage gevormd wordt door het tijdstip waarop „De Leidsche Cou rant" haar bestaan aanving, komt het mij aantrekelijk voor in dit geval een periode van vijftig jaren te nemen. Ik doe dit, ofschoon ik mij er van be wust ben, dat daaraan eigenaardige moeilijkheden verbonden zijn. Im mers, de gemeente werkt en moet dit ook doen met prognoses, maar deze strekken zich niet uit over een zo lange termijn. Het uitspreken van verwachtingen voor de komende hal ve eeuw krijgt dus wel veel van een slag in de lucht. Toch behoeft dit niet als een te groot waagstuk gezien te worden, als maar wordt uitgegaan van een veronderstelling, die reëel genoemd kan worden. Het bevolkingscijfer van vijftig jaar geleden was 12616 (nl. Aarlanderveen 3880, Alphen 5715 en Oudshoorn 3021). Het inwonertal benadert nu zeer dicht de 24000. Men kan dus prac- tisch spreken van een verdubbeling in vijftig jaar. Alleen al eenzelfde groei in de komende 50 jaar zou het inwonertal naar de 50000 brengen. De tekenen van heden wijzen er ech ter op, dat de groei-frequentie voor de komende jaren (vooral voor de eerstkomende jaren) belangrijk ho ger zal zijn dan in het verleden het geval is geweest. De betekenis van Alphen aan den Rijn in het groeipro ces van de randstad Holland neemt hand over hand toe. In dit licht be zien lijkt het mij verantwoord de voorspelling te doen, dat over 50 jaar Alphen aan den Rijn een stad is, waarvan het inwonertal dichter bij 75000 dan bij 50000 zal liggen. Men zou kunnen vragen of het be volkingscijfer van een gemeente belangrijk genoeg is om daarover zo veel regels te schrijven. Het antwoord kan luiden, dat dit gegeven op zich zelf niet veel zegt, maar dat er veel uit valt af te leiden. Immers een ver veelvoudiging van het inwonertal be tekent ook verveelvoudiging van de woningvoorraad, zeker als er reke ning mee gehouden wordt, dat de ge middelde woningbezetting zal afne men. Het spreekt vanzelf, dat voor zieningen op het gebied van de volks gezondheid, recreatie, onderwijs en maatschappelijke zorg met deze groei gelijke tred moeten houden. Hierbij mag niet worden voorbijge zien, dat de overheid maar even zeer het bedrijfsleven en de midden stand niet achter de feiten mag aanlopen, doch steeds met het bepa len van het te voeren beleid op de te verwachten ontwikkeling een voor sprong moet hebben. Hierdoor wordt duidelijk, niet alleen dat er voors hands werk genoeg te doen blijft, maar ook, dat het „timen" van maat regelen tot uitbreiding de aandacht sterk gevangen zal houden. Is een groei, zoals in het vorenstaan de geschetst, alleen voordeel? Naar mijn mening stellig niet. De grens van de „overzichtelijkheid" van de gemeente zal zeer dicht benaderd worden, en moeilijkheden en proble men, welke zich in hoofdzaak in gro te agglomeraties voordoen, zullen dan ook hier veelvuldiger onder het oog gezien moeten worden en niet zelden een ernstig karakter hebben. Noch tans, dat mag geen reden zijn om de voorhanden krachten niet ten vol le te benutten! De beschuttende en bewarende invloeden zullen in gelij ke mate meegroeien! Ik ben geneigd onder deze invloeden ook te rekenen een goede dagblad pers. Moge „De Leidsche Courant" ook in dat tijdsgewricht haar taak nog met ere vervullen! Z. BRUINS SLOT. Burgemeester van Alphen a. d. Rijn. {"A ngelukkig is de mens, die geen enkele wens meer koestert: aan al zijn verlangens is voldaan, er is stilstand en dusachteruitgang. Behalve ongelukkig is deze mens te vens onvoorstelbaar, want het ligt in de menselijke natuur besloten, dat er zich steeds nieuwe desiderata voor doen. Ongelukkig zou ook zyn de Ge meente, die geen verlangens meer kent; zij zoude geen vooruitgang meer kennen, geen doeleinden meer nastreven. Bij een beschouwing over de naas te of verre toekomst van Sassenheim spelen derhalve wensen en verlan gens een roL Industrie en woonfunctie zullen moeten worden uitgebreid, bij welk laatste onderwerp het belang van de bloembollenteelt prevaleert: men denkt aan een maximale uitbreiding met 2000 Woningen. Wil men dit tot stand brengen te gen het jaar 1980, wanneer wij 15.000 inwoners (thans 9500) hopen te tellen, dan zal men ongeveer 100 woningen per jaar moeten bou wen, daarbij nieuwe woonwijken als een krans om de bestaande bebou wing scheppende, met beperkte toe passing van hoogbouw. Tussen Hoofd straat en een eventuele Westelijke randweg kan men 2 woonwijken pro jecteren, tezamen 450 woningen om vattend; aan de Oostelijke zijde van de Hoofdstraat drie: een villawijk van 80 woningen, tussen Ter Leedelaan en Hoofdstraat; een wijk van 500 wo ningen, grenzende aan de Platanen- laan en lopende tot het sportpark; een wijk van 800 woningen ten Zui den van dit sportpark. Straatverbredingen, doorbraken, het scheppen van parkeerruimte: zij worden door het zo snel toenemende verkeer dringend voorgeschreven. Aan scholenbouw en kerkbouw zal aandacht besteed moeten worden. Het bouwen van een rioolwaterzuive ringsinstallatie staat voor de deur Verbetering en uitbreiding van het zwembad zijn urgent. Wanneer de Parklaan eenmaal van doorgaand verkeer ontlast zal zijn en zal zijn doorgetrokken in Z.O rich ting, kan deze een ruime hartader en wandelweg vormen van het Oostelijk gedeelte van de Gemeente. Bejaardentehuizen van diverse richtingen zullen noodzakelijk zjjn. Er is nog industrie-terrein beschik baar. De Sassenheimse industrie werkt voor een zeer groot gedeelte met arbeidskrachten uit de omgeving. Voor een goede arbeidsvoorziening acht men het wenselijk, dat in de toe komst een groter percentage van de arbeidskrachten in eigen Gemeente wordt gehuisvest. Door uitbreiding van het inwoner tal en toeneming van de afstanden zullen in de verschillende woonwij ken afzonderlijke winkelcentra van 4 tot 8 winkels geprojecteerd die nen te worden. De dynamiek van het gemeentelijk leven is boeiend. Arbeiden aan de groei en bloei van de Gemeente Sas senheim is een vreugdevolle taak. Van het wel en wee van deze Ge meente geeft „De Leidse Courant" ge regeld verslag; ik moge dan ook be sluiten met een oprechte gelukwens aan haar adres, nu haar gouden ju bileum gevierd zal worden. Jhr. Mr. R. SANDBERG VAN BOELENS. Burgemeester van Sassenheim. "M1 iets schijnt zo overmoedig als vooruit te willen zien in deze snelvlietende wereld. Toch is het de plicht van een ge meentebestuur om het risico te ne men. Maar dat risico aanvaarden is iets anders dan er over te schrijven en die overmoed uit te dragen. Dat zcu ik dan ook zeker nalaten, ware het niet de jubilerende Hoofdredactie van de Leidse Courant, die erom ge vraagd heeft. De vreugdevolle bezin ning van het moment brengt dat met zich mee. Noord wijk, dat heerlijke oord aan de Nederlandse kust is een belevenis van sprankelende rust even actueel en fris als tachtig jaar geleden. Niemand twijfelt daaraan, toen niet en nu niet. Merkwaardig is het te lezen, hoe omstreeks 1880, de eertijds bekende en geduchte criticus Dr. J. van Vlo ten de bijzondere functie van Noord- wijk stelt op dezelfde manier, waar mee wij ook nu haar speciaal karak ter telkens weer naar voren schuiven in de opdringende Randstad. Was hy zijn tijd vooruit of lopen wij achter? Het oordeel van een goed criticus is scherp en bestendig en grijpt de kern: „Het oponthoud zoo daar als aan zee, heeft boven dat te Scheveningen of Zandvoort, gelijk hoe langer zoo meer ook te Katwijk voor, dat men er zich niet zoo versteedscht ziet, maar nog het volle genot van 't on gedwongen buitenleven kan smaken" Kan het duidelijker? De reden van bestaan, de practische ontwikkeling van Noordwijk aan de zee, het on derscheid met andere badplaatsen in *7 evenhoven in de toekomst? Ja, met een vraagteken. Want het zelfstandige gemeentelijke bestaan is op het spel gezet. Hier nader op in te gaan en een klaag lied te gaan dichten lijkt mij nu niet het geschikte moment, nu bij het gouden jubileum van „De Leidse Courant" de vreugde hoogtij viert. Toch is het moeilijk bij een blik op de toekomst aan die gemeentelijke zelfstandigheid voorbij te gaan, temeer waar Zevenhoven telkens weer blijken geeft van levenskracht en levens moed Hierdoor komt steeds vernieuwing en naar verhoopt wordt verbetering tot stand. Zevenhoven is niet meer een rustig voortdommelend agrarisch dorp. Wel zijn nog landbouw en veeteelt de hoofdbronnen van bestaan, maar in gemoderniseerde vorm. Het paard is nagenoeg verdwenen, tractoren namen het werk over. Mede hierdoor konden de sociale toestanden zich wijzigen en het einde van deze ontwikkeling is nog niet te voorzien. Ondanks vele moeilijkheden verbeterde de volkshuisvesting, krot woningen verdwenen en nog meerdere staan op het punt van ver dwijnen. Waterleiding en electriciteit, ook in de z.g. super-onrenda bele gebieden, kwamen zonder rijks- of provinciale subsidie tot stand De wegen werden verbeterd, de scholen vernieuwd en voor zien van gymnastieklokalen. Het werd weer goed wonen in Zevenhoven, zo zelfs dat de gemeen te ook het z.g. woon-forensisme leerde kennen. Ja, waarom zou men zich hier niet willen vestigen en rust vinden? De afstanden tot de grote plaatsen zijn dank zij de verbindingen, welke nog gaandeweg uitgebreid worden, vrijwel te verwaarlozen. De afstanden bv. in Amsterdam, zijn veelal groter dan van hieruit daarheen, zeker wan neer de reeds geprojecteerde rijksweg Rotterdam-Amsterdam (via Bodegraven) en die deze gemeente zal doorkruisen, gereed zal zijn. Een bungalow-dorp en een recreatiegebied, nabij de Kromme Mij drecht, staan op het program. De nieuwontgonnen Noorderbuurterpolder heeft al weer aan vele boeren en tuinders goede grond en daardoor een behoorlijk bestaan opgeleverd. En, voor ruim 60 tuinders is er nog plaats. Waar vindt men dat nog meer in deze provincie? Zo groeit en bloeit Zevenhoven thans; van achteruitgang in zielen tal is al lang geen sprake meer. Verwacht mag dus worden, dat de groei der gemeente zal voortgaan en dat van het millioen mensen, dat in 1980 méér in Zuid-Holland zal wonen, enkele honderden zich hier een woonplaats gekozen zullen hebben. Het kerkelijk-, zaken- en verenigingsleven beweegt zich op een behoorlijk niveau Missie, zending en charitatieve instellingen vinden hier nog altijd willig oor en royale hand. Daarom, Zevenhoven ziet met vertrouwen de toekomst tegemoet en hoopt met „De Leidse Courant" nog vele jubilea te vieren. „Leidse Courant", het ga U goed. Steunt U Zevenhoven, Zevenhoven zal U niet vergeten. J. A. DETMERS, Burgemeester van Zevenhoven. de buurt, dat alles ligt hier kernach tig uitgesproken: het toenmalige ge meentebestuur schiep de badplaats; van Vloten zag er blijkbaar ook al de speciale betekenis van en haalde als het ware de horizon van de toekomst rnet een kijker naar zich toe. En van die practische kijk leven wij nog steeds. Teren'wij erop? Profiteren wij er zomaar van. zonder verder te kijken Lopen wij achter? Sommigen denken aldus.in een tijd, die gemakkelijk vervangbaar verbruiksgoed dikwijls hoger schal dan moeizaam verworven kapitaal. Maar zo gemakkelijk maken wij het ons niet Wij houden ons rustig bij het oude, in de overtuiging, dat er heel wat in zit voor de toekomst. Zo wandelen wij de weg van de meeste weerstand, welke in de ge schiedenis de juiste is gebleken wanneer men tenminste iets nieuws en blijvends wil vestigen. Spelenderwijs zou er gezegd kun nen worden, dat men van harte con servatief moet zijn, om de spring plank te hebben tot ware vooruitstre vendheid. Spelenderwijs? Neen. in volle ernst en door de practiik ge toetst; zo is het hier gegaan. Want onze overtuiging, door de generaties heen, van Noordwijks bijzondere eco nomische en maatschappelijke func tie, haar ongedwongen charme, zet ons aan de middelen te vinden om haar jong te houden. Beter gezegd, zij blijft jong, wan ner wij haar eigen aard geen geweld doen. En die eigen aardzie van Vloten en zovele anderen is de landelijkheid, de zee en de stilte. Landelijkheid: zij betekent het bloembollen- en veebedrijf en de dorpsheid: de Zee behoeft geen com mentaar; men kan zeggen dat zij schoner en gevaarlijker is dan de gaande en komende man zich voor stelt. De stilte komt uit beide voort Want iedereen die kan ademhalen, snuift deze atmosferen op en ont spant zich verder vanzelf. Nu is het de dagelijkse, nooit af latende, altijd zware, maar steeds boeiende zorg voor het gemeentebe stuur, om die atmosfeer te bewaren te verhoeden dat die charme ver broken wordt ze te bewaren voor velen, maar te voorkomen, dat zij massaal wordt weggeschetterd. Wij hebben tot taak de spranke lende rust van Noordwijk ten goede te brengen aan de velen van deze tijd, die haar nodig hebbenen dat te doen zonder dat de schittering ervan verdoft of de rust er verstui ven zou. In feite betekent het een soepelge- vormd uitbreidingsplan, waarin zon der valse bescheidenheid het unieke karakter van deze plaats duidelijk tot zijn recht komt. Erkend, aanvaard en gemarkeerd moet dat zijn; anders kunnen wij onze verantwoordelijk heid voor ons bestuur niet dragen. Dat leidt o.m. tot een zeer voorzich tig woningbeleid en een doordachte bouwnijverheid; tot het afwegen van agrarische en recreatieve belangen in harmonie met de volkshuisvesting. Dan zijn er de toegangswegen, de in. deling, de make-up der gemeente, want zij is een landelijk dorp van in ternationale faam en wij moeten het bedrijfsleven zijn kans laten: de ho- tellerie, het toerisme, de bollencul- tuur in de kaart spelen. Wij zijn in zekere zin de plannenmakers en uit voerders, ophitsers en herders en toe zichthouders van een groot bedrijf, waarvan de delen persoonlijk worden geleid terwijl die leiding aan ons géén verantwoordelijkheid verschul digd is! I_J et bestuur van Noordwijk eist een 1 1 verziende blik: over de massa heen in deze tijd naar het persoon lijk verlangen dei velen: het vraagt een sterke en gevoelige hand, een geest van samenwerking, die iltijd zich schrap houdt, maar het nieuwe in zich opneemt. Het wil zeggen, dat alle lagen der bevolking doordrongen zullen moeten zijn van de geest, die zulk een pres tatie mogelijk maakt. En dat het ge meentebestuur zijnerzijds daarvan het waarachtig exponent is. er tege lijkertijd richting aan gevende Gebeurt dat naar waarheid, dan schijnt het den buitenstaander (maar ook hem alleen!) alsof de plannen van raad en burgerij hem worden voorgetoverd Dan behoudt de bol- lencultuur zijn areaal, verbeteren de toegangswegen, nemen steeds meer gasten bezit van hotelruimte, huizen en stranden, is het leven er vol ver diensten in tintelende opgewektheid, stemt een regenachtige zomer tot te vredenheid en blijven het ge meentebestuur en het orgaan voor het vreemdelingenverkeer zitten met de klachten en de nroblemen. Kortom, dan doen wij onze plicht door niet alleen vooruit te zien maar ook vooruit te zijn op de tijd. En mogen wij, Noordwijkers, dan met voldoening beleven dat de kri tische Hoofdredactie van de Leidse Courant het beamen kan en zodoen de in haar kolommen medehelpt aan de publiciteit, welke wjj steeds nodig zullen hebben. Mr G F. W VAN BERCKEL, Burgemeester van Noordwijk.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 6