Chroesjtsjef preekt vrede in Peking Scherp TWEEDE KAMER Seahawk van Karei Doorman verdween in golven Bosbrand bij Weert vernielde naar schatting 150 hectare SCHILDER ZELF MET Vrïi dagprijzen Ps"er" DE LEIDSE COURANT 50 JAAR 1 OKTOBER 1959 Geen geweld legen hef kapitalisme Nikita Chroesjtsjef heeft woensdag aan een groot banket in Peking ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Chinese volksrepubliek de kracht van het socialistische stelsel geloofd, doch tevens er op gewezen, dat gebruik van geweld tegen het kapitalisme uit den boze is. De socialistische landen hebben grote vorderingen gemaakt bij de ont wikkeling van hun economie, „maar wij moeten realistisch redeneren en op de juiste wijze de huidige toestand begrijpen", aldus de Sowjet-leider. „Dit betekent dat wij zeker niet, aangezien we zo sterk zijn, de stabiliteit van het kapitalistische stelsel met geweld moeten beproeven. Dat zou ver keerd zijn: de volken zouden het nooit begrijpen en degenen, die het in hun hoofd zouden halen om zo te handelen, nooit steunen". „Wij zijn altijd tegen roofoorlogen geweest. Over de vraag waneer dit of dat land de weg naar het socialisme zal inslaan, zal door het eigen volk worden beslist. Dit is voor ons het allerheiligste", zo verklaarde hij. CHINA WIL IN VREEDZAME STRIJD OVERWINNEN gefeliciteerd Chroesjtsjef feliciteerde de Chine zen met hun successen. Het Chinese volk heeft getoond, wat een volk kan bereiken als het de macht in eigen handen neemt. Dit heeft een grote invloed op de landen van Azië en Afrika, die zich van het kolonialisme bevrijden en die kunnen kiezen tus sen het socialistische en kapitalis tische stelsel, zo zei hij. De Sowj et-premier meende, dat het socialisme zal overwinnen, om dat het een fris en vurig paard be rijdt, terwijl het kapitalisme het moet doen met een oud en kreupel paard. Evenals het kapitalisme indertijd op een vers paard het feodale stelsel ver achter zich liet, zullen socialisme en communisme, gedragen door een nieuw tijdperk, het kapitalisme ach ter zich laten. De honderden miljoe nen mensen in de kapitalistische landen zullen zien, aldus Chroesjtsjef dat het socialisme niet alleen mate riële welvaart, doch ook echte vrij heid, een rijk geestelijk leven en vrede brengt. Vóór Chroesjtsjef aan het woord kwam, had de Chinese premier, Tsjoe en Lai, hem gelukgewenst met „het succes van zijn Amerikaanse reis". „Wij begroeten met instem ming het communiqué, dat na uw besprekingen met president Eisen hower is uitgegeven", zei hij. Voorts verklaarde Tsjoe, dat Chi na, na verscheidene jaren van zoe ken en tasten, is begonnen met het uitzetten van een algemene lijn voor de opbouw van een socialisme, dat is aangepast aan de Chinese omstan digheden. Wij kunnen er zeker van podola niet in beroep De vorige week wegens moord op een Engelse rechercheur ter' dood veroordeelde Duits-Canadese foto graaf Podola heeft in "overleg met zijm advocaten besloten niet in hoger beroep te gaan. De datum voor zijn terechtstelling is op ld oktober gesteld. wat het kostte Het bezoek van premier Chroesjtsjef kost de Amerikaanse belastingbeta lers ongeveer löO-OOO dollar en het is doordoor het duurste officiële be zoek tot dusver. Chroesjtsjef werd beschermd door de krachtigste veiligheidsmacht, die ooit voor een buitenlandse gast op de been is gebracht. Sigarenhandel C. WALENKAMP Prinsessekade 1 Tel. 21126 zaterdag 3 oktober GESLOTEN potlood en geest Oplossing No. 518. Horizontaal: 1. genre, 5. bok, 8. rijst, 10. mr,, 11. te, 13. star, 15. Lr, 17. elite, 19. Sion, 21. keen, 22. aster, 24. mi, 25. sein, 27. la, 29. eb, 31. neep, 33. nat, 34. netel. Verticaal: 1. gat, 2. nr.., 3. rijs, 4. Este, 6. om, 7. kreen, 9. talk, 12. Elis, 14. riem, 16. rots, 18. teil, 19. samen, 20. neen, 23. Rien, 26. nee, 28. aal, 30. ba, 32. pt. zijn, zo zei hij, dat wij niet te veel tijd nodig zullen hebben om van China een rijk, welvarend en mach tig socialistisch land te maken en dat wij, samen met de andere socia listische landen, het kapitalisme in een vreedzame strijd zullen overwin nen. Koele ontvangst. De ontvangst van Chroesjtsjef in Peking, woensdagochtend, is wat koel uitgevallen. De datum en het uur van zijn aankomst werden pas in de ochtendbladen bekendgemaakt en deze kranten verschenen drie uur later dan normaal, zodat de bevol king onkundig van de aankomst was tot op het ogenblik, dat de Sowjet- leider uit zijn vliegtuig stapte. Daar door waren er langs de route, die Chroesjtsjef van het vliegveld naar de stad volgde, slechts weinig men sen op de been. Zuiver Uw bloed met Kruschen. Om Uw rheumatiek te verdrijven. Want naarmate Kruschen's aanspo rende werking onzuiverheden uit Uw bloed verdrijft, verdwijnen Uw pij nen vanzelf. Kruschens vijf minerale zouten brengen Uw bloedzuiverende organen weer op gang. Uw bloed gaat sneller stromen en de pijnverwek- kende onzuiverheden verdwijnen langs natuurlijke weg. (Advertentie) De 78-jarige broeder Nicepho- rus (Van der Lijden) O.F.M. Cap. is gisteren te 's-Hertogenbosch bij een aanrijding om het leven gekomen. Hij kwam met zijn fiets uit de Bere- woutstraat gereden en wilde de sin gel oversteken, waarover tijdelijk het drukke zuid-noord-verkeer is omge legd. Hij werd daar door een mili taire truck gegrepen en bleef met ernstige hoofdwonden liggen. In het ziekenhuis Sint Johannes de Deo is hij rond het middaguur overleden. Hume krijgt levenslang Levenslange gevangenisstraf heeft de rechtbank van Winterthur (Zwit serland) opgelegd aan de 39-jarige Britse bankrover Donald Brian Hume Hume werk schuldig bevonden aan het neerschieten van een taxichauf feur die hem trachtte tegen te houden toen hij uit de bank vluchtte en aan het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel aan de kassier van de bank. Bij goed gedrag worden tot levens lang veroordeelden in Zwitserland na vijftien of twintig jaar vrijgelaten. Deze periode wordt voor Hume gere kend vanaf de dag van de arrestatie (30 januari van dit jaar). Hume's verdediger had tevergeefs gepleit voor een lichtere straf van 20 jaar cellulair, waarmee Hume in een gesticht ondergebracht had kun nen worden. Hume weigerde gebruik te maken van het recht op het laat ste woord voor het vellen van het vonnis. Hij hoorde de uitspraak zon der een spier te vertrekken. Toen hij de zaal werd uitgeleid, glimlachte hij tegen het publiek. Hume, die zich buiten het gerechts gebouw nogal recalcitrant betoonde en kans zag een persfotograaf een kaakslag toe te dienen, bleek zich al aan het idee van de gevangenschap gewend te hebben. Hij had althans de openbare aanklager om toestemming verzocht een deel van zijn geld te mo gen besteden voor de aankoop van een trompet waarmee hij zich een plaats in de gevangenisband wil ver overen. Echtgenoot van t.v.- omroepster verongelukt Zoals wij gisteren reeds mededeel den, is gisterochtend een Seahawk- straaljager van het vliegkampschip Karei Doorman, dat ter hoogte van Kamperduin op thuisreis was na een oefening met de Westduitse marine, bij de katapultstart verongelukt. Hierbij kwam om het leven de vlie ger van het toestel, de luitenant ter zee tweede klasse J. C. de Wolff uit Zaandam. Binnen een tijd van negen maan den is dit reeds het derde ongeluk, dat aan boord van de Karei Doorman is gebeurd. Twee vliegers verloren hierbij het leven. Enkele dagen ge leden was de Karei Doorman be trokken bij de overvaring van een Belgisch visscherscheepje, dat aan vijf mensen het leven kostte. Hoe wel aan boord gisteren bij de start van de toestellen alle veiligheids maatregelen waren getroffen heeft men het ongeval niet kunnen voor komen. De helikopters, welke klaar stonden om direct te leunnen ingrij pen, konden niets uitrichten, omdat het vliegtuig van luitenant De Wolff onmiddellijk in de golven verdween. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. Luitenant ter zee De Wolff was ge trouwd met de televisie-omroepster van de AVRO, Ageeth Scherphuis. Het echtpaar heeft één zoontje. Bij de geboorte van de kleine Egbert ontvingen Ageeth Scherphuis en haar man vele blijken van belang stelling, vooral van de zijde van de inwoners van Zaandam, waar thans het medeleven met de beide achter geblevenen zeer groot is. September 1959 was ongekend droog De droogte heeft in de afgelopen maand september in versterkte mate voortgeduurd, gemiddeld over het gehele land genomen zal niet meer dan 4 mm regen zijn gevallen, zoals uit een voorlopige berekening blijkt, tegen 71 mm normaal. Sedert 1849, het jaar waarin officieel met de me tingen van de regen is begonnen was september nooit zo droog geweest. Het verschil mét twee jaar gele den is bijzonder opvallend: toen was het de natste septembermaand Van op zijn minst 100 jaar. In De Bilt viel toen 209 mm regen tegen slechts 3 mm in de afgelopen maand. Opmer kelijk is verder, dat geen melding is gemaakt van onweer, iets dat in de laatste op zijn minst 70 jaar nooit in september was voorgekomen. Het aantal uren zonneschijn bedroeg te De Bilt 240 tegen 149 normaal. Se dert 1899, toen met de metingen van de zonneschijn is begonnen, was september niet zo zonnig geweest. Het rekord had tot nu toe septem ber 1928 gehouden, toen de zon te De Bilt 232 uur scheen.De tempera tuur was overdag gemiddeld vrij veel boven normaal, maar de nach ten waren dikwijls koud. Van de 23 dagen die aan de warme kant waren, brachten er te De Bilt 6 zomerweer tegen 2 normaal. Sedert 1949 had september niet meer zoveel zomerse dagen opgeleverd. Advertentie Trein en wegverkeer moest worden omgelegd Gistermorgen omstreeks elf uur is zoals gemeld, een grote bosbrand uit gebroken aan de westzijde van de spoorlijn tussen Maarheeze en Weert als gevolg van het in brand geraken van een dragline. De brand nam spoe dig een grote omvang aan, waardoor successievelijk zes civiele brandweer- Vandaag: twee cent meer kinderbijslag De kinderbijslag wordt met ingang van vandaag met twee cent per dag verhoogd. De verhoging is eigenlijk bedoeld voor begin januari 1960, maar omdat de bijslag meestal aan het eind van een kwartaal wordt uit betaald gaat zij reeds nu in. De toeslag is bedoeld als compen satie voor de verhoging van de melk prijs met twee cent per 1 januari aanstaande. Sorterende postbeambte door kogel getroffen Gisteravond is de postambtenaar F. de B. uit Monnikendam bij zijn werkzaamheden op de afdeling pak- ketpost op het Centraal Station te Amsterdam door een kogel in de buik getroffen. De kogel, een scherpe patron, bleek afkomstig te zijn uit een z.g. K.S.O.- geweer, dat als postpakket uit Am sterdam was verstuurd met bestem ming Breda. Toen de postbeambte het bewuste pakket in een der zakken wilde deponeren, ging het schot af. Het slachtoffer werd eerst naar het Binnengasthuis vervoerd, vanwaar hij later naar een ziekenhuis in Pur- merend werd overgebracht. Het ko geltje schijnt geen vitale lichaams delen te hebben geraakt. Volgens de politie, bij wie zowel afzender als ontvanger bekend zijn, is het verboden geladen vuurwapens te versturen. korpsen onder andere uit Weert, Bu- del, Eindhoven en Venlo ter assisten tie moesten worden geroepen. Ook kwamen omstreeks 700 militaireh uit het legerkamp Budel te hulp. Om 12.30 uur had het vuur zich naar de oostzijde van de spoorlijn uit gebreid. Een half uur later moest het treinverkeer op het traject Eindho venWeert nagenoeg worden stop gezet. Nadat nog enkele treinen lang zaam rijdend en fluitend de bewuste plaats waren gepasseerd, besloot men het reizigersvervoer geheel te staken. De passagiers die van 's-Hertogen bosch naar Roermond wilden, moesten over Eindhoven en Venlo omrijden, terwijl voor het personenvervoer tus sen HeezeLeende en Weert bus sen werden ingelegd. Het verkeer op de weg werd om geleid via Budel. Een boerderij op ongeveer 500 meter afstand van de vuurzee kon met moeite door nat hou den gespaard blijven. Te 15.00 uur was het vuur „dood gebrand" tegen de rijksweg Eindho venWeert, in Megen. Naar schatting zijn 150 ha bos door de brand verloren gegaan. De grond is eigendom van de gemeente Maar heeze en Staatsbosbeheer. Het is de tweede maal dit jaar dat de gemeente Maarheeze door een bos brand wordt getroffen. Te Bonges op Midden-Java zijn woensdag 500 gezinnen dakloos ge worden door een grote brand, die 127 huizen, een moskee en een re geringsbureau in de as legde. De schade wordt geraamd op bijna twee ton. Oudheidkundigen hebben in de bergen van Karinthië (Oostenrijk) het bewijs gevonden, dat het volk, dat tussen de tijdperken van de Etrusken en de Kelten het Alpenge bied heeft bewoond, een eigen alfa bet had. De letters, die op vazen, potten en dergelijke zijn aangetrof fen, zouden deel uitmaken van een alfabet, dat van rechts naar links werd geschreven. Uit het kantoor van de „Com pagnie des Wagons Lits" op het Pa- rijse „Gare de Lyon" is in de nacht van dinsdag op woensdag een kist gestolen, waarin zich een bedrag van 15.340.000 frank (ongeveer 120.000 gulden) bevond. (Advertentie) heeft gebracht. Er school dus wel een addertje onder het gras, dat mr. Bur ger voor de voeten van zijn liberale college trachtte weg te maaien. Prof. De Quay weigerde te zeggen of mr. Stikker gepolst was. „Vraagt u dat aan hem zelf", stelde hij voor. Maar mr. Burger stond er op het te horen. Hij was van mening, dat de regering de volksvertegenwoordiging geen in lichtingen mag weigeren, tenzij dit in strijd is met het belang van de staat. Prof. Oud repliceerde, dat dit niet juist is. De boeken kwamen er bij. Alleen als de meerderheid van de Kamer iets vraagt, aldus de heer Oud, is de regering verplicht te ant woorden. Mevrouw Stoffels presideer de weer gisteravond. En zij deed het voortreffelijk. Zij tikte op bepaald moment, mr. Oud op de vingers, omdat deze zich niet tot de voorzitster richtte. Prof. Oud reageerde: „U heeft de lessen, die ik u geleerd heb, beter onthouden, dan ik ze zelf in de praktijk breng". Alleenverboop voor Leiden HOLLANTS VISMARKT 2 TELEF. 21065 Minister-president De Quay heeft zich gisteren in het parlement opti mistisch uitgelaten over verdere ver laging van de belastingdruk. Hij ziet méér mogelijkheden dan alleen de vermindering van belasting voor on- gehuwden. Het lijkt er op, dat de mi nister van financiën, prof. Zijlstra, voorlopig aan de voorzichtige kant is gebleven. Prof. De Quay gaf geen na dere omschrijvingen en duidde geen mogelijkheden aan. Ook op de twee de dag van het debat bleef de toon in de Tweede Kamer vriendelijk. De minister-president zei onder meer, dat 't redelijk bestaan van landbouwers niet mag worden aan getast. Het Rijk dient bij het bepa len van de prijzen rekening te hou den met de kosten van de agrariërs. Maar niet in alle gevallen zullen meer de kosten doorslaggevend zijn. De voordelen van productieverho ging bij de boeren zullen niet uit sluitend de arbeidslonen ten goede komen .Een stijging op gelijk niveau van alle loonsverhogingen is echter te aanvaarden. Vooruitgang in de landbouw moet op de eerste plaats volgens de minister-president verla ging van de garantieprijzen tot ge volg hebben. Deze garanties worden iimmers door de belastingbetaler ge dragen en het gaat niet aan deze last op hen te laten drukken. Prof. Romme achtte na alles, wat hij van de minister-president over het landbouwvraagstuk en de oplosing die de regering zich ziet, gehoord had, noodzakelijk, dat een openbaar debat wordt ge houden over dit onderwerp. Mr. Burger was dezelfde mening toe gedaan. Zijn enige motie overigens was, dat onverwijld de Lauwerszee wordt ingepolderd. Hij streefde echter wei nig tegen toen de Kamer voorstelde om met de motie te wachten tot be handeling van de begroting verkeer en waterstaat. Hij sneed ook de kwes. tie Franco-Span je nog eens aan. Zijn fractie is er tegen dat Spanje lid wordt van de NAVO. Het antwoord van prof. De Quay hierop was nogal lakoniek: het kabinet heelt zijn stand punt nog niet bepaald, 's Avonds voegde hij na een wat stormach tige repliek van mr. Burger hier aan toe, dat de regering uiteraard het oordeel van de socialisten in haar beraadslagingen zal betrekken. Hij had eerder al gezegd, dat het kabinet het verre van gewenst acht de kloof tussen socialisten en ande ren te verbreden. Mr. Burger kwam ook nog eens terug op de kwestie van het ontslag van de minister van defensie Van den Bergh. Prof. De Quay verklaar de dat hij niet op de hoogte was ge weest vóór de formering van het ka binet van de persoonlijke omstandig heden, die tot het aftreden van mi nister Van den Bergh hebben geleid. Mr. Burger verklaarde dat deze be kend hadden moéten zijn; zij hadden bijna de beëdiging van de heer Van den Bergh vertraagd. Over de nieuwe minister van de fensie ir. Visser, werd ook gespro ken. Mr. Burger vond de mededeling van de minister-president, dat ir. Vis ser alle vertrouwen verdient, onvol ledig. Hij vroeg méér argumenten en herinnerde aan het artikel dat in „El sevier" was gepubliceerd over de slappe houding van ir. Visser ten aanzien van de Sovjet-Unie. Fel Later op de avond werd dit alles nog aanleiding tot een zeer felle woordenslag. De socialisten-leider, mr. Burger, vroeg n.l. aan de minis ter-president of hy ook de liberale oud-minister Stikker had gepolst voor het ministerschap. Het is bekend, dat mr. Oud, voor hij het leiderschap in de liberale partij ter hand nam, de vorige liberale leider Stikker ten val De verf voor 't SCHILDER-FEEST SIKKENS-TJALLEMA PRODUKT (Advertentie) (Advertentie) Zeer droog De Bilt, donderdag 10 uur: Het KNMI deelt mee: Het centrum van het grote hogedrukgebied boven het vasteland van Europa lag vanmor gen boven Hongarije. De lucht in dit hogedrukgebied is bijzonder droog. Woensdagmiddag daalde de relatie ve vochtigheid in ons land plaatse lijk tot minder dan 20 procent. Door de grote droogte van de lucht vindt 's nachts een sterke a/koeling plaats. Op verscheidene plaatsen kwam in de afgelopen nacht nachtvorst voor. In Duitsland werden op vele plaat sen zelfs op 2 meter hoogte tempe raturen van enkele graden onder nul gemeten. Op de Oceaan houdt de grote de pressie-activiteit aan. Terwijl de vorige depressie tussen IJsland en Groenland is aangekomen, koerst een volgende actieve storing over het midden van de oceaan naar het zeegebied ten westen van Ierland, waar een sterke toeneming vgn de wind te verwachten is. In ons land zal hiervan echter weinig te be merken zijn. Hoewel de wind iets meer zuidelijk wordt, zal ook in de komende nacht weer plaatselijk nachtvorst voorkomen. Het heersen de weertype blijft gehandhaafd. Basketball schoenen met verende binnen zool en "sterke loop- zool. In blauwen zwart Parterre Malen 23 26 3.35 27-34 3.75 I 35 42 4,25 1 43 47 4.75 Zuiver wollen damesjapon in structuur wevenlt. Jeugdig modél met 2 plooien vanuit de schoudernaad. Slank alkledende 6-baans rok. Uitstekend model voor grote maten I 6 Modekleuren. 1e étage Maten 44-52 Suèdlne damei)ai)e zeer solide kwaliteit met leuke schouder pas, modern Ingezette mouw en koperen knoopgarnering. Geheel op zware duchesse gevoerd. 1e étage maten 38 46 75 Slco karpettan 140x180 cm. In diverse dessins en kleuren. Buiten gewoon geschikt voor een modern zitje voor de hal of woonkeuken 2e étage 19 14.90 Zalfplakkand plastic U vernieuwt in een ommezien oude kastjes, tafelblad, kastdeurtjes enz. Leuke kleuren en dessins. 45 cm. breed 2= étage J& Per meter la Lakanflanol met kleine waterverf vlekjes. Na eenmaal wassen eruit I Parterre Breestraat Voor 1-pers, lakens per meter 1.50 Voor 2-pers. lakens per meter 1.75 ALLEEN GELDIG VRIJDAG 2 OCT. 1959 Modieus tasje met veel bergruimte, voor kantoor of om mee te winkelen. Water dicht linnen met rits sluiting. voorvak ook met.ritssluiting. In vele ruit- of streepdessins. Corset, zijslultlng, met veter van zeer sterk coutll. Prima elastieken bin nenband, elastieken Inzetsels op het been De baleinen met leeitjes versterkt. Alle maten, ook zeergrotel 2e élage 10.90 c/ Trainingsbroek wr voor Uw kleuter. Practlsch In box of wandelwagen. In wit, geel, blauw, rood en marine. 2e étage Leeftijd 8 mnd. 1.75 ±1 Va jaar 1.85 2 jaar T.95 In styropor bloem bak komen Uw plan ten goed tót hun recht. Deze soort plastic bevordert de planten groei, Is volkomen waterdicht, vederlicht en tegen stoten en vallen bestand. In dlv. kleurcombinaties. 3e étage Maat 45 cm. 2.90 35 cm. 2.25 25 cm. 1.40 Kookpan van zwaar geschuurd aluminium, extra hard. Met gedoleerde oren. Flinke maat, 3'/2 liter Inhoud 3e étage VROOM DREESMANN

Leidse Courant | 1959 | | pagina 27