Burgemeesters zien in de toekomst Van harte dank V/oorschoten ZvA/ammerdam Boskoop U/oubrugge Bodegraven DE LEIDSE COURANT 50 JAAR 1 OKTOBER 1959 0© 0 Het is mij als burgemeester der gemeente Voorschoten zeer aangenaam in de gelegenheid te worden gesteld de aandacht voor deze gemeente te mogen vragen ter ge legenheid van het 50-jarig jubileum van de Leidse Cou rant. En wanneer ik dan tezamen met dit dagblad deze 50 jaar mag overzien, dan zie ik als treffend feit, dat een halve eeuw geleden het aantal inwoners van Voorschoten ongeveer 3300 bedroeg, terwijl dit aantal thans is verviervoudigd tot bijna 14.000 inwoners. Dat er groei is geweest is, zeker voor wat de na-oorlogse periode betreft, niet zo opzienbarend. De mate van groei is wel zeer op vallend, maar belangrijker is toch wel de vraag of de gemeente zich harmonieus heeft ontwikkeld en hierbij haar karakter heeft weten te bewaren. Het is nog niet zo eenvoudig aan te geven, welk karakter Voor schoten heeft. Met de term „Forensengemeente" kan beslist niet worden volstaan en hiermede doet men Voorschoten stellig te kort. Weliswaar is een aanzienlijk gedeelte der inwoners elders werk zaam en ook is het streven van het gemeentebestuur er op gericht in de toekomst zeer velen in de gemeente op te nemen, die voor namelijk in Den Haag of Leiden hun dagelijkse arbeid verrichten, maar toch is het niet zo, dat bijvoorbeeld in de vroege ochtenduren met de vertrouwde blauwe tram of met andere vervoermiddelen een eenzijdige „uittocht" uit de gemeente plaats heeft. Ook vindt dan een „intocht" plaats en wel van de zeer velen die bij de Voorscho- tense bedrijven werkzaam zijn. Deze bedrijven zijn er van allerlei aard en omvang en aan hen is het toch te danken, dat Voorschoten een grote mate van levendigheid bezit, waardoor het nog aan aan trekkelijkheid wint. Voorschoten zal men stellig niet kunnen ver wijten, dat het saai of vervelend is. Het spreekt wel vanzelf, dat het geen geringe taak is voor het ge meentebestuur om voortdurend met zijn maatregelen en voorzie ningen gelijke tred te houden met de groei van het inwonertal en van de plaatselijke bedrijven. Veel steun ondervindt het hierbij van de zijde der bevolking, die een groot aanpassingsvermogen blijkt te bezitten. In het bijzonder denk ik hierbij aan de oorspronkelijke inwoners, die spoedig bereid blijken te zijn de „nieuwelingen" als mede bewoners te accepteren. Zeer treffend is het te bemerken hoeveel nieuwe inwoners na luttele jaren reeds een leidende functie in het plaatselijk verenigings- en organisatieleven hebben weten te ver werven. Ook de gemeenteraad geeft hiervan een duidelijk beeld. Toch is bij alle groei en modernisering nog iets overgebleven van het oorspronkelijke agrarische karakter der gemeente. Niet alleen bespeurt men dit wanneer- men bij een avondwandeling door de gemeente nog hier en daar de melkbussen op straat ziet staan, maar in het bijzonder wordt dit element nog bewaard in de vele ver maarde tuinbouwbedrijven, welke in de gemeente gevestigd zijn. Zo is dus, zeer in het kort gesteld, het karakter van Voorschoten. Deze gemeente verheugt zich er over een eigen aard en een eigen taak te bezitten. Voorschoten verheugt zich óók over zijn gunstige ligging: ten noorden van het regeringscentrum Den Haag en ten zuiden van de mooie oude universiteitsstad Leiden. C. J. v. d. HOEVEN, Burgemeester van Voorschoten. A an Uw verzoek om ter gelegen- •/*heid van het 50-jarig bestaan van de „Leidse Courant" de toekomst van de gemeente Zwammerdam onder de loupe te nemen, wil ik, zij het met enige schroom, gaarne voldoen. Met enige schroom, omdat uw lezers kring op de hoogte is van de voor stellen tot wijziging van de gemeen tegrenzen in het hart van Zuid-Hol land, waarbij in het allerergste geval aan het zelfstandig gemeentelijk be staan van Zwammerdam een einde zal worden gemaakt. Het is toch de bedoeling dat de Over tocht bij Bodegraven zal komen en de „Tempel" bij Reeuwijk. Het moei lijke punt is echter de kom van de gemeente Zwammerdam, welke zich als woongemeenschap, gegroepeerd rond de gerestaureerde Ned. Herv. Kerk, over de gemeentegrenzen heen, langs de Rijn uitstrekt. Deze gemeenschap is op kerkelijk, onderwijs en cultureel gebied een hecht geheel, doch een voor deze tijd „te klein" geheel. Gemeentegrenzen zijn hier nimmer een beletsel ge weest en ook grenswijzigingen in de toekomst zullen hier geen verande ring kunnen brengen. De nieuwe Chr. school, welke thans op het gebied van Alphen aan den Rijn is verrezen, mag dan ook gezien worden als het resultaat van goede samenwerking tussen de beide ge meentebesturen. 40 van de leer lingen behoort tot Alphen, de ove rigen zijn kinderen van Zwammer- damse gezinnen, doch allen behoren ze tot de Zwammerdamse gemeen schap. Overigens is de scholensituatie in Zwammerdam ook in ander opzicht merkwaardig, omdat alle katholieke scholen van de gemeente op de „Overtocht" te vinden zijn, op een steenworp afstand van de bebouwde kom van Bodegraven. De schoolbe volking is hier 85% Bodegraven en 15 Zwammerdam. Binnen enkele weken is het dus zo, dat in het centrum van Zwammer dam slechts één school in stand blijft, namelijk de openbare lagere school. T"A at het contact tussen de gemeen- L-'ten Zwammerdam en Alphen aan den Rijn goede resultaten heeft ge had, kan een ieder constateren aan de woningbouw van de gemeente Zwammerdam op Alphens gebied in de Vinkebuurt. Hier toch is een nieu we woonkern ontstaan, welke er zijn mag, terwijl voor dit gehele gebied binnenkort een rioolwaterzuiverings installatie met bemaling op de Rijn zal worden aanbesteed. Ook de nieu we brug zal de gemeenschap een nieuwe kans geven; het ligt namelijk in het voornemen de Zwammerdamse Rijnoeververb'inding door een nieuwe te vervangen. Deze brug z._l tevens een goede ver binding naar het noorden langs de Ziende mogelijk maken. Ook de nieu we weg Amsterdam-Rotterdam (ten westen van de kom van Zwammer dam) zal de nu reeds centrale ligging van Zwammerdam nog meer ten goe de komen. Zo nodig in samenwerking met Al phen aan den Rijn gaat de gemeente Zwammerdam rustig verder met uit breidingsplannen, scholen- en wo ningbouw, al of niet op eigen ge meentelijk gebied, in de vaste over tuiging hiermede de gemeenschap te dienen. Alleen op deze wijze kan zich een steeds hechtere Zwammerdamse woongemeenschap ontwikkelen. Of deze gemeenschap zich uitstrekt op het gebied van twee of drie gemeen ten, geeft alleen administratieve zor gen, welke wij steeds hebben kunnen overwinnen. De aanhangig zijnde grenswijzigings plannen kunnen ons dus wel veront rusten, het gemeentebestuur zal ech ter voortgaan op de ingeslagen weg, in de vaste overtuiging, dat, alle grenswijzigingen ten spijt, de Zwam merdamse woongemeenschap zich te allen tijde zal kunnen handhaven. C. G. VAN DOBBEN DE BRUYN. Burgemeester van Zwammerdam. "^"oor de lezerskring van de Leidse Courant zal Woubrugge zeker geen onbekende klank zijn. In ant woord op de belangstellende vragen van hen, die de streek niet kennen, waar deze gemeente zo ongeveer is te vinden, kunnen vele aanduidingen worden gebruikt, variërend tussen „vlak bij Leiden" en „in de buurt van de Brasem". Beide aanduidingen zijn juist, doch beide evenzeer on volledig. Grenzend aan de Brasem ligt het dorp Woubrugge, maar tot de ge meente behoort evenzeer het dorp Hoogmade als de Woudsedijk, even zeer de buurtschap Of wegen als het verkeerssnijpunt nabij Ter Aar. Van deze onderdelen is het speciaal Hoog made, waar de Leidse Courant wel haast huis aan huis wordt gelezen. Hoogmade, het dorp, dat eeuwen ge leden langs de Does werd gebouwd: schilderachtig vanaf het water op mooie zomerse dagen en niet minder tijdens deugdelijke winters, wanneer het een levend schilderij van vroe ger jaren schijnt maar vormend een onpractische bouw in deze tijd, waarin een steeds massiever worden de stroom van voertuigen zich door de te lange en te smalle Kerkstraat moet voortbewegen. Een verkeer te onverwacht voor de spelende kinde ren te langzaam voor de automo bilisten, te snel voor de geldende be palingen, te traag voor het huidig tempo van hen, die de weg door de polder nemen om hun beroep uit te oefenen, dan wel om recreatie te zoeken. Dat tempo vraagt ruimte, vraagt om een oplossing. Nu alweer goed 30 jaar geleden werden de verbindingen met Woubrugge en met Leiderdorp ver beterd door een nieuwe provinciale weg, voor welke weg echter over tempo gesproken reeds vóór de oorlog een gewijzigde projectie werd ontworpen, ten dele om het dorp heen. Inmiddels maakte deze pro jectie plaats voor een nog forser op zet, waaraan thans wordt getekend en gemeten, als onderdeel van de weg „binnen-door" van Leiden naar Amsterdam. T-I et tempo bracht na de oorlog de 1 1 Rijksweg 4-A, welke verkeers ader sedert 1958 gebruikt kan worden van Rotterdam tot Hoogmade, de aan leg, die verdriet bracht en boosheid om het verlies niet alleen van „best land", maar ook van oude, vertrouw de hoekjes, paadjes en bruggetjes doch anderzijds een aanleg, die nieuwe mogelijkheden opende en an dere waardebepalingen deed ont staan, een aanleg waardoor mede de stoot werd gegeven aan het Ruilver- kavelingsplan-Ade, in welk gigan tisch werk ook Hoogmade is opgeno men voor een nieuwe toekomst. Die nieuwe toekomst zal zeker ho gere lasten met zich brengen, hogere lasten, die te becijferen schijnen te zijn, maar doelmatiger indeling, van de bedrijven, winst op landarbeid en inrichting, meer bedrijfszekerheid door betere oever-verdediging, de mogelijkheid van woning-sanering, deze factoren kunnen moeilijk door allen worden berekend, zijn nog niet voor alle betrokkenen aanvaardbaar. Rekening houdend met deze perspec tieven, zal het dorpsleven verande ren, al schijnt het niet te verwachten, dat in dit zeer agrarische dorp in dustrievestiging zal plaats vinden, wellicht echter vestiging van hen, die in de stad werkend, in de schoonheid, op het platteland willen leven. Er is ruimte voor deze forensen, het uit breidingsplan biedt plaats voor hui zenbouw: traditionele bouw en bouw met bungalowfantasieën, gesierd door groenstroken. Veel zal er gebouwd moeten worden want niet alleen de normale vraag voor de groeiende be volking moet opgevangen, ook dienen de schilderachtige krotten gesloopt ten einde het dorp te moderniseren, zoals de straatverlichting een nieuwe glans geeft, evenals het deze zomer geopende gebouw van de Coöp. Boe renleenbank, klaar om de zaken te bundelen, verband houdend met plan nen van deze tijd, waarin ook de café-houders ter plaatse geloven, ge zien hun plannen. Een van de uitspanningen - om nog eens een modern woord te ge bruiken ziet uit op de Wijde Aa, verbindingsweg tussen Kaag en Bra sem, geliefkoosd oord voor vissers, zeilers en bezitters van woonschepen, vormend deze laatste soort bewoners een probleem van deze tijd met bot sende belangen van bestuurderen en aspirant bewoners, die niet alleen on gerept natuurschoon en rust begeren, maar liefst ook electrische stroom, leidingwater en berging voor huis vuil. Deze problemen vertonen zich overi gens in de gehele gemeente, in beide dorpen, die beide agrarisch zijn in de ruime zin van het woord. Veehou- Zoals bekend is, is Boskoop het cen trum van de boomkwe kerij in Nederland. Daar is o.a. de Rijks Middelbare Tuinbouw school met leerlingen afkomstig uit alle delen van Nederland, de hoge school voor tuinarchitecten, een nieuw proefsta tion voor de boomkwekerij, een Christelijke lagere tuinbouwschool, terwijl voorts tuinbouwcursussen worden gegeven. De producten van Boskoop vinden over de gehele we reld hun weg. Boskoop moet ook een boomkwekerij - gemeente blijven. Industrie heeft het nimmer begeerd. Wel is er industrie aanwezig, doch deze bestaansbron is in verhouding tot de sierteelt niet omvangrijk. Niettemin is zij in haar huidige omvang toch ook weer een onmisbaar complement. Ik wil noe men de N.V. Mulder ter vervaardi ging van rollend materieel en de bus onderneming Citosa N.V. en verder het eigenlijke industriegebied langs de Gouwe. Hier is nog enige moge lijkheid voor uitbreiding. De vooruitzichten voor de boomkwe kerij zijn gunstig. Zolang er geen wa pengeweld komt, is er geen enkele reden voor een pessimistisch geluid. Op wetenschappelijk gebied boekt de boomkwekerij steeds vooruitgang. Er is een goede samenwerking tussen de wetenschap en de bedrijven. Door onderzoek en voorlichting worden de Nederlandse boomkwekerijen nieuwe wegen gewezen om te komen tot be tere bedrijfsresultaten. De vereniging „Het Proefstation voor de boomkwe kerij" en de rijkstuinbouwvoorlich- tingsdienst Boskoop nemen hierbij zeer belangrijke plaatsen in. Er zijn proeven genomen om het pu bliek meer bekendheid met de sier teeltproductie te geven. Er is een tuinbouwcentrum opgericht, waar de mensen via zelfbediening hun plan- ders, bouwboeren, tuinders en bloe misten, vormende een dorpsgemeen schap met ambachtslieden, midden standers, kooplieden en typisch plaat selijke industrieën. De intensivering van de tuinderscultuur, streven naar forensen-vestiging, versterking van de sport- en de recreatie-mogelijkhe den, zijn als doelstellingen te zien voor de naaste toekomst. Daarnaast heeft Woubrugge evenals Am sterdam een tunnelplan en kent het als de Europoort eigen ha venplannen. Gaarne wordt ruimte ge laten voor particuliere initiatieven, waarbij wordt gedacht aan een Jeugdhuis, een R.K. kapel in Wou brugge-West en een N.H. Rusthuis, passend in de 20ste eeuw. Detaillering van deze en andere pro blemen zou te ver voeren in dit arti kel, waarin enkele gedachten wer den gevraagd in een kleine bijdrage, volgens de wens van een jubilerende krant. Geluk Leidse Courant, geluk met Uw blad in een zich ontwikkelende streek. VAN WAGENINGEN. Burgemeester van Woubrugge ten kunnen kopen. Het blijkt een succes te zijn. Het streven moet er op gericht zijn de gemeente zodanig te verfraaien, dat Boskoop met recht het tuindorp van Zuid-Holland zal kunnen worden genoemd. Dat is de beste reclame voor Boskoop. Dit zal het vreemdelin genverkeer zeer kunnen bevorderen. Accomodatie voor het bezoek van vreemdelingen is aanwezig, terwijl plannen tot verbetering worden ge stimuleerd. De woningnood is nog groot en baart vele zorgen. Er zijn op heden nog 447 woningzoekenden en we moeten 80 huizen per jaar bouwen willen we over 9 jaar uit de woningnood zijn. Met alle mogelijk toelaatbare midde len moet worden getracht het wo ningtekort in te lopen, zoals opvoe ring van het woningwetcontingent, het bouwen door kwekers op de kop pen van tuinen, premiebouw door particulieren enz. In het uitbreidingsplan, genaamd Snijdelwijk, voorzover dit in onder delen is uitgewerkt, is plaats voor plm. 500 woningen. In het nog in hoofdzaak geprojecteerde deel zal plaats zijn voor plm. 1200 woningen. Verder worden er voor enkele an dere delen der gemeente uitbrei dingsplannen voorbereid. Zeer na aan het hart ligt ons de af bouw van het zwembad. Door middel van een prachtig geslaagde burger zinlening kwam er een kleuterbad en een instructiebad tot stand. Voor de bouw van het grote bad wordt nog geen toestemming verkregen. Eerst moet er mirable dictu werk loosheid in het bouwbedrijf zijn. Ook staat er de bouw van een tunnel onder de oostelijke oprit van de hef- brug op het programma, de bouw van een derde gymnastieklokaal, de aanleg van sportvelden, een tweetal kleuterscholen, een Chr. lagere tuin bouwschool en een R.K. landbouw- huishoudschool. De bouw van een nieuw politiebureau is reeds aanbe steed. Zo levert Boskoop haar solidariteits bijdrage aan de opbouw van ons va derland na 1945. september 1959. Mr Dr E. P. VERKERK, Burgemeester van Boskoop. Wanneer ik hier enkele gedach ten ontvouw over de toekom stige ontwikkeling van Bodegraven dan moet ik voorop stellen, dat de opvattingen en verwachtingen die dienaangaande in de gemeentelijke bestuurskring bestaan voor de aan dachtige en meelevende lezer van dit streekblad niet onbekend zullen zijn. Zo is van gemeentelijke zijde in het jongste verleden in woord en ge schrift een en ander maal duidelijk gesteld, dat twee belangrijke facto ren mede van invloed zijn op de toe komst van Bodegraven, welke nauw samenhangt met de ontwikkeling van het middengebied van de Randstad Holland. Een gebied met aanzienlijke ruimte, stellig in staat tot het leveren van een waardevolle bijdrage ter voorziening in de snel stijgende be hoefte met name van de grote be volkingskernen in het Westen des lands. Het plaatselijke beleid ten aanzien van de toekomstige ontwikkeling de zer gemeente wil zich daarom juist ook richten op de taak. die dit mid dengebied hierbij kan vervullen. Het is vooral met het oog hierop, dat reeds nu het meerdere tientallen hectaren omvattende „plan-zuid" werd ontwornen en vastgesteld, een \I7ij danken allen die zich moeite gaven om met ons samen alles te boekstaven wat wetenswaardig was. Geplukt werd uit d'history en het heden wat is geschied, sinds vijftig jaar geleden het eerste nommer van de krant verscheen. Maar ook de toekomst werd er niet vergeten, al zouden U en wij wel gaarne weten of alles uit zal komen als men denkt. Geen burgervaêr, die in zijn veder is geklommen te schrijven der gemeent' in dees' kolommen, onthouden wij ons' harte lijke dank. Die acht en twintig goede magistraten, zij heb ben het niet onder zich gelaten. Zij leven, mèt „De Leidse", nog jaren langk! plan waarvoor in brede kring belang stelling bestaat vanwege zijn op zet en omvang, en dat bovendien na de vereiste goedkeuringen daarop in onmiddellijke uitvoering kan worden genomen, nu nagenoeg alle daarin begrepen gronden reeds door de gemeente zijn verworven. Voor wat de eigen plaatselijke behoefte betreft, voorziet dit plan in de be hoefte van meerdere tientallen jaren. Doch met het oog op de bijzondere taak, die het zo juist genoemde mid dengebied bij de ruimtelijke ordening wellicht zal gaan vervullen, wordt de verwezenlijking van de in het plan geprojekteerde bouw van een 800-tal woningen en van de overige daarin cpgenomen bedrijfs- en openbare voorzieningen binnen een tijdsver loop van tien jaar zeer wel mogelijk geacht. Het is daarom, dat het gemeente bestuur de hieruit voortvloeiende con- sekwenties en de maatregelen voor een nog omvangrijker uitbreiding in d* naaste toekomst tijdig onder ogen wil zien. Zo werd reeds gesteld de noodzaak van de opstelling van een structuurplan, zo mogelijk in samen werking met enkele daarvoor in aan merking komende omliggende ge meenten. Voorts zal aan de tijdige capaciteitsvergroting van de open. bare nutsbedrijven de nodige aan dacht moeten worden geschonken, als ook aan de verbetering van de zoge naamde secundaire vestigingsfacto ren. I_I et zal duidelijk zijn, dat de om- A A vang en het tempo van de ge meentelijke ontwikkeling in belang rijke mate mede zal worden bepaald door het nog steeds uitblijvende ant woord op de hoogst urgente vraag, welke taak men uiteindelijk op hoger bestuurlijk niveau met name aan Bo degraven zal toedenken ter oplossing van de ruimtevraagstukken. Zo lang niet bekend is in welke richting deze oplossing zal worden gezocht, is het uitermate moeilijk en niet verant woord om plaatselijk het definitieve beleid ten aanzien van de toekomstige ontwikkeling reeds nu te bepalen. Een tweede omstandigheid, die een gezonde ontwikkeling van de ge meente in de weg staat, althans na delig beïnvloedt, is het reeds jaren bestaande olan tot herziening van de gemeentelijke indeling, inzonderheid voorzover daarbij betrokken is het onmiddelli'k ten westen en ten oos ten van Bodegraven grenzende ge bied. Moge een spoedige beslissing de reeds zo lang begeerdp zekerheid over het nieuwe grensverloop der ge meente brengen. Mr. J. J. CROLES. Burgemeester van Bodegraven.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 11