Leiden moet - op last van G.S. - wijziging aanbrengen in begroting'59 Scherp Openingsconcert 3e lustrum K. en 0. Stopverbod in dringend de Breestraat is noodzakelijk WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA Verlaging uitgaven, verhoging inkomsten Ruim anderhalf miljoen tekort teruggebracht tot half miljoen Het zal bekend zijn dat de bestaande onzekerheid omtrent de uitkeringen, welke de gemeente uit het gemeentefonds zal ontvangen, er de voornaamste oorzaak van Is, dat B. en W. van Leiden de laatste jaren een begroting heb ben moeten aanbieden, waarin speciaal de ramingen van deze inkomsten nog voor ingrijpende wijzigingen vatbaar waren. Het tekort van de begroting bedroeg voor 1959 aanvankelijk 2.400.000. Door verhoging van de uitkeringen uit het gemeentefonds kon slechts een verbetering van de begrotingspositie met ƒ730.801.worden verkregen. Het belangrijke bedrag van ƒ1.669.199.zou als ongedekt overblijven. voor 1959 verantwoorde begroting voor dat jaar, welke de goedkeuring van dit college zou kunnen verkrij gen. Uiteraard hebben en W. met de opmerkingen van de zijde van ge- Het staat vast, dat de Regering deputeerde staten ernstig rekening op hc-t standpunt stelt, dat de nieuwe regeling de financiële ver houding met ingang van 1959 in wer king moet treden, doch dit wil geenszins zeggen, dat de uitkerin gen krachtens deze nieuwe regeling zodanig hoger zullen zyn, dat daar door het totale bedrag van 1.669.199 zou worden gedekt Uit besprekingen, welke in de af gelopen maanden verschillende malen met vertegenwoordigers van gedepu teerde staten zijn gevoerd, is B. en W. gebleken, dat het door dit college nodig werd geacht, dat Leiden door verlaging van uitgaven en verhoging van inkomsten streeft naar een zo danige vermindering van het bedrag ad. 1.669.199 waarvoor nog dekking moet worden gevonden, dat kan wor den gesproken van een in het licht van de nog bestaande onzekerheid In ieder gezin een E.H.B.0.-er gehouden bij de bepaling van het be leid voor 1959. Dit beleid hadden zij trouwens reeds in belangrijke mate gericht naar de opvattingen, die bij de Regering ten aanzien van het be heer der overheidsfinanciën leven en die zij u in de geloidebrief van de begroting voor 1960 uitvoerig hebben weergegeven. Dit heeft er toe geleid, dat zij in de afgelopen maanden van het lopende dienstjaar bij het doen van uitgaven grote voorzichtigheid hebben betracht. Hogere inkomsten. Berekeningen omtrent het verloop van het dienstjaar 1959 leveren vol doende grond voor de verwachting, dat verschillende inkomsten hoger zullen zijn dan in de oorspronkelijke begroting mocht worden aangeno men. Voorts hebben B. en W. ook de uitgaafposter, nog een:. aan een nader onderzoek onderworpen. In het ge heel is het mogelijk gebleken het bedrag, waarvoor uiteindelijk nog dekking moet worden gevonden, te verlagen tot 508.072. Dit bedrag is lager dan B. en W. bij de aanbieding van de begroting voor 1960 hebben medegedeeld, doordat, sedert het tijd stip, waarop de becijferingen werden gemaakt, een nog duidelijker beeld is verkregen. Wanneer men in aan merking neemt, dat als gevolg van de genoemde wijzigingen van de financiële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten, nog enige ver betering van de begrotingspositie mag worden verwacht, is de conclusie gerechtvaardigd, dat het eindbeeld over 1959 aan zeer redelijke eisen zal beantwoorden. B. en W. hebben de indruk, dat met inachtneming van de thans voorge stelde wijziging goedkeuring van de begroting voor 1959 mag worden ver wacht. Leidse middenstanders werden geconfronteerd met efficiency In ieder gezin een EHBO'er! dat is het devies van de Katholieke Natio nale Bond voor EHBO, afd. Leiden hoogte zijn met de efficiency. Zou „Peerke Donders". er echter onder hen nog een gaping Ook dit jaar organiseert deze ver- in deze richting zijn, dan is deze in eniging daarom een cursus Eersteelk geval verdwenen bij de leden Hulp Bij Ongelukken. 1 van de Leidse Middenstands Centrale Het is in deze tijd nu eenmaal j die gisteravond in „De Turk" blijk nodig, dat er overal geoefende j gaven van hun belangstelling voor de EHBO'ers zijn om bij ongevallen de opening van het winterseizoen en helpende hand te bieden. Daarom, daarbij kennis maakten, of de ken- katholieken van Leiden en Oegstgeestnismaking hernieuwden, met de ge- geeft u nu op bij het secertariaat 1 personifieerde efficiency zelf. dr. Iheid van het klein-bedrijf is z'n zucht naar isolement, die gaat van daag de dag niet meer. Het is te ris kant om alléén door te kunnen gaan. I Spr. bedeelde hier de aanwezigen We mogen veronderstellen, dat j met een gevleugeld woord: deel je middenstanders in deze tijd op^de j een koek, dan krijg je ieder een stuk; deel je ervaring met anderen, krijg Boeiende voordracht van dr P. Th. Posthumus Meijes Mclchior Treublaan 30, of kom op 13 oktober naar het oefenlokaal in het R.K. Lyceum aan de Mariënpoelstraat te Leiden. Voor de gediplomeerden beginnen de vervolglessen donderdag, 1 okto ber om 8 uur nam. eveneens in het R.K. Lyceum, Mariënpoelstraat 4, Leiden. LEIDSE GAS VOOR ALPHEN AAN DEN RIJN In de Leidse raadsvergadering van 23 maart j.l. werd besloten met de gemeenten Hillegom, Lisse, Noord- wijk, Sassenheim, Voorschoten en Wassenaar nieuwe overeenkomsten tot levering van gas aan te gaan. Thans is overeenstemming bereikt met de gemeente Alphen aan den Rijn over het sluiten van een derge lijke overeenkomst. De Raad der ge meente Alphen aan den Rijn heeft in zijn vergadering van 31 juli j.l. hieraan reeds zijn goedkeuring ge hecht. WASMACHINES vanaf 1149.- Fa. DUSOSWA - LEIDEN (Advertentie.) potlood en geest No. 518. Horizontaal: 1. soort, 5. hijswerktuig, 8. bekende graansoort, 10. academische titel (afk.), 11. voor. zetsel, 13. strak, stijf. 15. ledger (afk) 17. keur, kern, 19 berg bekend uit het testament, 21. kloof, 22. bloem, 24. muzieknoot, 25. teken. 27. muzieknoot, 29. afnemend getij, 31. kneep, 33. werking zijn op twee fronten: in de Th. Posthumes Meijes; dé man van „De Spoorwegen spreken", enkele ja ren geleden. In een tintelende causerie, efficiënt naar voordracht en inhoud, heeft de heer Posthumus Meijes na een woord van welkom door de vice- voorzitter, de heer J. H. v. d. Kloot de opvoering van de produktiviteit en de daarmede nauw samenhangen de samenwerking in het zakenleven stevig bij de hoorns gegrepen. „Pro duktiviteit is gezond verstand en sa menwerking" was de slagzin, van waar spr. uitging. Produktiviteit is ook de samenhang van factoren voordat het verkopen van het pro- dukt geschiedt. Om te komen van ge lijke inspanning meer resultaat tot minder inspanning meer resul taat (het neusje van de zalm), wordt vereiste doeltreffender, beter, han diger werken. En produktiviteitsop- voering, aldus dr. Posthumus Meijes, is een levenseis voor ons Nederlands bedrijfsleven. Alles draait om het kardinale punt: de doelmatigheid. Men zoekt het in het vergroten van de omzet en het drukken van de kosten. Dit is uitstekend, maar hiertoe zal men een moderne, gezonde administratie moe ten aanwenden, dus budgetering vooraf en prognose achteraf, d.w.z. speuren naar wat er beter kan de volgende keer. Bij het belichten van de verschillende facetten van de op- viering van de produktiviteit bracht spr. ook te berde de analyse van de kosten, waarbij al gauw twee top- problemen zich opwerpen: is het as sortiment goed of niet goed. ,Denk steeds aan uw voorraad (met drie r's: rente, ruimte en risico), dit wordt weieens over het hoofd gezien". Spr. gaf zijn toehoorders hier de waarde volle tip: denk in geld. De welvaart in het bedrijg vraagt niet naar de kwantiteit, het gaat bij industrie en middenstand om kwaliteit. Ook de reclame speelt een grote rol. Dit dient doeltreffend te gebeuren, niet in het wildeweg, maar geplande reclame: wat, waar, wan neer en hoe moet ik het doen. Mis schien het allerbelangrijkste is de houding ten opzichte van de klant, hier spreekt meteen de verhouding tussen de detaillist cn de consument. Het is een zich steeds weer verplaat sen in een ander. Opvoering van de produktiviteit zal evenwel nooit kunnen worden be reikt, als de samenwerking ont breekt, zo zei de heer Posthumus Meijes die dit gegeven verder kern achtig uitwerkte. Er moet samen- pe er nog een stuk bij. Wordt de sa menwerking vermeden, dan is er voor opvoering van de produktiviteit geen mogelijkheid. Dr. Posthumus Meijes zorgde zelf voor de eindconclusie van zijn inlei ding door op het doek, dat achter hem was gespannen en waarop de bij het begin van dit verslag vermel de slagzin gedrukt stond, twee letters te veranderen. In één ruk stond het er: produktiviteit is gezond ver stand, dus samenwerking. Een zeer leerzame discussie rondde deze eer ste avond van de Leidse Midden stands Centrale af. De vele afwezige leden-middenstanders mogen hun absentie betreuren. Misschien beeft de Centrale te weinig reclame ge maakt GEM. AANKONDIGING OPENING BRUGGEN Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare ken nis, dat de van gemeentewege be diende bruggen op zaterdag 3 okto ber a.s. uitsluitend tussen 6 en 10 uur en tussen 17 en 20 uur voor het scheepvaartverkeer geopend zullen worden. SLUITINGSUUR VERGUNNINGS- EN VERLOFSLOKALITEITEN OP 3 OKTOBER 1959 De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat door hem ontheffing is verleend van het sluitingsuur voor vergunnings- en verlofslokaliteiten in de nacht van 3 op 4 oktober a.s. tot 1.00 uur. Houders van muziekvergunningen mogen gedurende genoemde nacht tot dat tijdstip muziek ten gehore doen brengen. ONTHEFFING SLUITINGSUUR WINKELS IN VERBAND MET DE 3-OKTOBERVIERING Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis dat op vrijdag 2 oktober 1959 en za terdag 3 oktober 1959, beide dagen tot 24.00 uur winkels voor het pu bliek geopend mogen zijn en in de uitoefening van markthandel, straat handel en handel te water waren te koop mogen worden aangeboden of mogen worden verkocht. SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUS Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis dat de gemeentesecretarie en de overige bureaus der gemeentelijke diensten en bedrijven, behoudens het hierna vermelde, op zaterdag 3 oktober a.s. de gehele dag gesloten zullen zijn. Het bureau van de burgerlijke stand zal voor het doen van aangif ten van geboorten en overlijden ge opend zijn van 910 uur. Het Stedelijk Museum „De Laken hal" zal geopend zijn van 10 tot 12 uur. 3-OKTOBER-OPTOCHT De Burgemeester van Leiden ver zoekt allen tijdens de 3-oktober-op- tocht het middengedeelte der straten vrij te laten, niet met de optocht me de te lopen en alle belemmeringen uit de weg te ruimen en doet voorts een dringend beroep op ieder om ter voorkoming van ongelukken, niet met serpentines, vuurwerk en con fetti te werpen en in het belang der goede orde op alle wegen en brug gen rechts te houden Bij Koninklijk Besluit is hoofdinspecteur-titulair van 's Rijks Belastingen, M. C. Schakel, hoofd van de inspectie der belastingen te Den Helder, benoemd tot hoofdin specteur van 's Rijks Belastingen, hoofd van de inspectie der belastin gen te Leiden, 2de afdeling. doorweekt, 34. plant. Verticaal: 1. opening, 2. nummer (afk.), 3. twijg, 4 stadje ten Z. van Padua, 6. voorzetsel, 7- kieskeurig (gewestelijk) 9. ongel, 12. landschap in de Poloponnesus, 14. gordel. 16 steenklomp. 18. keukengerei. 19. hij woord. 20. ontkenning. 23. jongens- of meisjesnaam. 26 ontkenning (spreektaal). 28 vis. 30. foei, 32. oude inhoudsmaat (afk.). Oplossing morgenavond. Oplossing No. 517. Horizontaal* 1. prat, 4. bos, 6. ook, 7. het. 9. L.K.. 10. kan, 11. te, 12. som, 13. aar, 14 geep 16. vlam, 17. oom, 18. Tiel, 19 os, 20. leem, 22. leer, 23. nu. 24. beer 25. ram. Verticaal: 1 .polygoon. 2. rok, 3 A.K.. 4. ben, 5. Ot, 7. ham. 8. term. 10. kop. 11. taal. 12 Sem, 13. Alem. 15. Eos. 16. vier. 18. teer. 20. Lee, 21. rum, 22. Ie, 23. na. P*DUARD FLEPSE en de musici van het Rotterdams Fhilharmonisch Orkest hadden zich opgemaakt, dit eerste van de populaire concerten van K. en O- tot een waar muziekfeest te maken. Door een talrijk en enthou siast auditorium is er dan ook ruim schoots van genoten. Even fris als voorheen stond dé dirigent na de lange warme zomer voor zijn bloei end erkest. Het aantrekkelijke pro gramma werd ingeleid met een bon dige uiteenzetting van Grieg's „Hul digingsmars" met z'n feestelijke lyri sche inhoud, (bedoeld als een homage aan het nijvere bestuur van K. en O.) uitmuntend door 't gebruik van de melodiek uit Grieg's geboorteland, en opgesierd door een melodieuse cello épisode. Na dit effectvolle begin volgde het beroemde symphonische gedicht „Saul en David" van onze grote Nederlan der Johan Wagenaar. Hij schreef dit mooie orkestwerk (dat in ons ver slag van het jeugdconcert van maan dagmiddag meer uitvoerig werd be sproken) in 1906 ter viering van de Rembrandtfeesten in opdracht van de stad Amsterdam. Mevrouw Margot FlipseBroeders solieerde en betoon de zich opnieuw de gevoelige, muzi kale en temperamentvolle harpku»- stenares. Klankrijk en dichterlijk is de schildering naar aanleiding van legde een cachet op de door hem ge vormde componistengeneratie zonder deze een richting op te dringen. Per soonlijk is deze neo-romanticus bein- vloed door de groten van zijn tijd. NA DE MOOIE en beschaafde ver klanking van het volumineuze werk trad de Zuid-Franse pianiste Annie d'Arco op. Zij maakte haar entrée met „Konzertstük" in f op.: 79 van Carl Marie*von Weber. Zij tekende ons de typisch Duits-roman tische persoonlijkheid van Weber ten voeten uit. Zij speelde muzikaal spi ritueel, virtuoos en brillant naar geest en techniek. Het orkest stelde het meesterlijke spel in volle gloed. zaak met de leden van het perso neel en tussen de zaken met de col lega's. Vooral in de middenstand zijn, door de dikwijls kleinere om vang van het bedrijf, deze nauwe band en contact mogelijk. De verti cale samenwerking moet geschieden in overleg met elkaar en moet een goede sfeer, een prettig klimaat scheppen. Laat het personeel de zaak niet alleen kénnen, maar ook begrij pen. „Gun uw mensen ook eens een initiatief, gebruik hun ideeën als ze goed zijn, laat uw zaak ook hun bezit zijn", drong spr. er bij zijn toehoor ders op aan. De mare „Wat word je daar toch prettig geholpen" doet uw goede naam zeer ten voordele zijn. Tenslotte wees de heer Posthumus Meijes op de horizontale samenwer king, dat is de wil om met collega's aan één tafel te gaan zitten Men rooit het niet meer op z n eentje in deze gecompliceerde tijd. De zwak- is het te vertolken. Na de pauze gaf Annie d'Arco een wonderlijke vertolking vah „The Rhapsody in Blue" waarvan Gersh win de componist, als solist aan de vleugel de eerste reproductie gaf, samenwerkend met het beroemde jazz-orkest van Paul Whiteman. Nu door de pianiste verklankt in een arrangement voor symphonie-orkest, muziek, die een schakel vormt tussen de jazz en de ernstige muziek. Heel mooie melodieën, fascinerende rhyth- men, brillant passagespel wisselen elkander af. Een grote invloed na latend op de kunstmuziek van de laatste jaren in de Verenigde Staten, is dit werk dus van historische be tekenis. Zeer virtuoos is dit werk geschreven, een kolfje naar de hand van deze pianiste, die als geroepen Wij hebben van orkest en soliste genoten en men mag zeggen, allen onder irvloed waren van pakkende rhythmiek, de duidelijke jazz-invloeden en de opvallende melodiek. Gershwin heeft zeer zeker zijn eigen kwaliteiten. De dirigent eindigde met de suite uit het Ballet „De Notenkraker" van Tschaikows- ky. Flipse en zijn orkest hebben de balletefeeërie met veel fantasie en charme voorgedragen. Als extra present op dit le concert van het Lustrumjaar van K. en O. werd een uitvoering gegeven van „An der schonen blauen Donau" van Johann Strauss, innig van melodiek en onweerstaanbaar van rhythme. Dat was een prachtig slot, en als één man rees de ganse zaal omhoog, om staande Flipse en de musici van de Rotterdamse Philharmonie te dan 3 OKTOBER GEOPEND (Advertentie) Drumband van Druten op de Leidse iapioe Aan de taptoe op de vooravond van 3 oktober zal ook deelnemen van B.B.-drumband van Druten. De leden van deze band, die in het land grote vermaardheid heeft gekregen door de goede show en de uitstekende muziek, zijn gestoken in nieuwe uni formen. De Leidse Hutspot wandeltocht De traditionele Leidse Hutspot Wandeltocht, die zich in de vooraf gaande jaren een grote papulariteit mocht verwerven, zal dit jaar worden gehouden op zaterdag 10 oktober a.s. De wandelsportvereniging „Zwieten" uit Zoeterwoude heeft de organisatie op zich genomen. Het batig saldo zal dienen tot kasversterking van de Wandelkring-Leiden en Omstreken De start vindt plaats in de Romanus- zaal achter de Hartebrugkerk aan de Mare, 's middags tussen 1415.30 u. De afstanden die gelopen worden zijn 10 en 15 km. Als herinnering aan deze tocht ont vangen de deelnemers een met de hand vervaardigd hutspotje, terwijl de groepsprijs bestaat uit een groot formaat hutspot. Ook zullen een aan tal extra prijzen, naar beoordeling van een jury, worden uitgereikt. Deelnemers van 8 tot en met 16 jaar, alsmede militairen betalen 0,75 in schrijfgeld. Alle anderen betalen 1,— per persoon. De medische ver zorging geschiedt door de EHBO- Raad Leiden. De inschrijfadressen zijn: Hoge Rijndijk 357, post Leiderdorp; Rese dastraat 19 en Levendaal 175b te Lei. den en Herman Gorterstraat 1 te Al phen a. d. Fyn. Burgerlijke Stand Geboren: Maria Johanna Alida dr van L. Korpershoek en M. J. van der Velde; Jenneke dr van J. W. Hekkel- man en E. A. Lorenz; Marjoleine Geertruida Maria dr van M. de Vries en W L. Boon; Piet zn van P. van Ommen en P. van den Haak; Elisa beth Philomena Scholastica Theresia Maria dr van P. J. Otto en E. M. van Beelen; Hendrik Johan zn van J. A. Snaterse en J. J. Nieuwenstein; An- tcnius Simon Maria zn van M. A. de Vromoen en M. A .W. van der Salm; Jeannette dr van U. Heins en P. M. Dolmans. Overleden: E. de Boer 57 jr, man: C. van den Berg 89 jr, weduwe van J. Hoogerduijn. Laatste Berichten Straaljager verongelukt na katapultstart Vlieger vermist Vanmorgen is tijdens het afvliegen van de aan boord van hr. ms. „Karei Doorman" gedetacheerde vliegtuig squadrons een Seahawk straaljager F61 van squadron 860 na de catapult- start door thans nog onbekende oor zaak te water geraakt en gezonken. De bestuurder van het vliegtuig, lui tenant ter zee tweede klasse oc. J. C. de Wolff wordt vermist. Luitenant ter zee De Wolff was woonachtig in Zaandam, gehuwd en vader van één kind. VLIEGTUIG NEERGESTORT Een Hunter MK-4 jachtvliegtuig van de vliegbasis Woensdrecht is vanmorgen om 11.28 uur op vier mijl ten zuidwesten van het eiland Grient bij Terschelling neergestort. De vlie ger de 22-jarige sergeant L. H. Cra mer, ongehuwd, wist zich met zijn schietstoel in veiligheid te brengen en is inmiddels door een helikopter opgepikt en naar de vliegbasis Leeu warden gebracht. Het toestel was op epn oefenvlucht naar het schietterrein Vliehors. ken. J. KORTMANN uit kan stappen bij de halten, en de Grotere tramwagens op spitsuren Als er één groep van weggebrui kers is, die belang heeft bij een goed stelsel van openbaar vervoer en het scheppen van de voorwaarden daar toe, dan is dat wel die van de voet gangers. In aansluiting op het arti kel ,,De voetganger is vogelvrij" in de rubriek „Wat lezers schrijven" in De Leidse Courant van 23 sept. j.l. zend ik u enige foto's, die laten zien, hoe tramreizigers bij de halte Stadhuis zich soms als slangenmen sen moeten gedragen bij het in- en uitstappen; ook bij de bushalten staan dikwijls auto's geparkeerd. Hoe denkt men dit op te lossen, wanneer de tram gaar verdwijnen? Er komen op de Breestraat en elders nog vele bushalten bij; de parkeer ruimte op de Breestraat zal dus dras tisch beperkt moeten worden, wat neerkomt op de instelling van een stopverbod, resp. wachtverbod, wan neer men de gewraakte toestand wil voorkomen. De opvatting, dat de tram de oor zaak van de moeilijkheden is, komt zo wel in een ander licht te staan! Een wachtverbod dient reeds nu, in ieder geval 's middags, tot stand te komen, want: 1. Het tramverkeer gaat dan snel ler, omdat men gemakkelijk in- Geslaagd yoor opleiding instrumentmaker te Leiden Uitslag van de in augustus en sep tember door de Vereniging tot Be vordering van de Opleiding tot In strumentmaker te Leiden afgenomen examens: Geslaagd voor het examen A me taal: H. W. Beutick, Hillegom; M. T. Bos, Driebergen; F. D. Busser, Arn hem; R. J. M. van Dam, Amsterdam; J. Dekker, Amsterdam; A. van Duyn, Leiden; V. Gerritsma, Voorschoten; J. D. Groeneveld, Delft; M. Groene- wold, Leiden; B. L. Gundlach, Ben- nekom; W. Haazebroek, Nieuwe We tering; H. J. Haverkamp, Amster dam; C. G. C. Hendriks, Purmerend; J. Hendriks, Utrecht; P. van den Heuvel, Amsterdam; J. H. van der Hilst, Amsterdam; N. Hoetmer, Am sterdam; K. Hollander, Oegstgeest; G. N. van der Hooff, Amersfoort; W. A. Hoorn, Zaandam; J. Jansen, Lei den; H. F. Jansen in de Wal, 's Gra- venhage; K. M. Jonker, Amsterdam; L, Kalsbeek, Katwijk/Rijn; A. C. F. Kamp, Zaandam; J. P. A. de Kier, Leiden; H. van der Kley, 's Graven- hage; C. Kramer, 's Gravenhage; A Kwestro, Wassenaar; A. J. Leyssen, Utrecht; A. C. van der Linden, Am sterdam; W. Mels, Badhoevedorp; H. Oostveen, Amsterdam; J. Poos, 's Gravenhage; B. C. Poot, Delft; P. J. van Raavens. Delft; K. Ravensberg Hazerswoude; C. J. Rota, Rotterdam; W. Th. M. de Sain, Zeist; R. J. C. Schapers, Nymegen; Th. M Schoes- ter, Nijmegen; H. J. M. Schoonder- woerd, Hazerswoude. H. M. Snijders, Delft; A. van Spronsen, Delft; G. J. Stemmer, Leiden; N. S. U. Uljé, Leiden; H. Th. Veenboer. Amster dam; W. J. van Venrooy, Voorburg; L. Walinga, Amsterdam; P. C. Wal raven, 's Gravenhage; M. Zwaan, Katwijk/Zee; N. A. van Zwol, Am sterdam. Geslaagd voor het examen B-Me taal: P. H. M. van Berge Henegou wen, Leiderdorp; J. Boers, Venen- daal; A. P. van den Boogaart. Am sterdam; J. D. Breetveld, Leidschen- dam; K. B. Brussaard, Voorburg; P. Euser, Amsterdam; J. P. Hemerik, Leiden; F. van Houten, Leiden; J. A. Huizinga, 's Gravenhage; K. Ke gel, Leiden; N. de Koning, Amster dam; C. R. van der Laan, Leiden, P. E. Lambers, Wassenaar; A. J. Nachtegeller, Leiden; L. J. J. Oli vier, OegstgeestS. Oostenga, Wage- ningen; H. W. Rietbergen, Leiden, G. J. A. Takken, Den Helder; T Vaalburg, Nieuw Vennep; J. van Veen, Dordrecht; A. J. G. Verbrae- ken, Eygelshoven; J. Willemse, Delft H. Witteveld, Amsterdam; P. F. van der Zanden, Wassenaar. 19 Candidaten werden afgewezen. Examen C-metaal. 5 Candidaten werden afgewezen. Geslaagd voor het examen A glas blazen: A. A. Bierens, Eindhoven; B. van Gellecum, Leiden, B. A. van Gyzel, Amsterdam; E. Inoeng, Am sterdam; C. de Jong, Amsterdam; C. J. van Klink, Zoeterwoude; P. J. Mo lenkamp, Oegstgeest; M. J. van Rooy Heesch; J. J. Vet, Eindhoven; A. G Wijkstra, Amsterdam. 6 Candidaten werden afgewezen. Geslaagd voor het examen B glas blazen: L, F. Schaaf, Purmerend, Th Schreuder, Weesp; H. F. Wil brink, Veldhoven. 6 Candidaten werden afgewezen. Examen C glasblazen. 2 Candida ten werden afgewezen. Geslaagd voor het examen A Op tiek: B. Hurenkamp, Lochem; C. C.' van Venetiën, Noordwijk. 3 Candidaten werden afgewezen, 1 gaf op. Examen B. Optiek: 2 candidaten weirijders naast de tram kunnen rij den inplaats van er vóór. Het bus- en autoverkeer zal even eens vlotter verlopen. Wielrijders behoeven dan ook niet meer over de rails te zigzaggen. Te vens verdwijnt met de geparkeerde auto's gedeeltelijk het euvel van de plotseling openzwaaiende portieren en het „verkeersbeeld" wordt over zichtelijker en rustiger. In aansluiting hierop nog iets over de exploitatie van de stadstram. Tijdens de vergadering van de gemeenteraad van 2 maart 1959, waar het vervoerrapport besproken werd, is de suggestie gedaan, op de spitsuren op de stadslijn grotere mo torwagens van de interlokale lijnen in te zetten inplaats van de stads wagens, teneinde het comfort en de capaciteit te vergroten. De wethou der bleek bereid dit verzoek aan de directie van de NZH over te bren gen. Tot nu toe is resultaat uitgebleven en wat erger is: de frequentie op de stadslijn is sedert 31 mei 1959 terug gebracht van 6 op 7 a 8 minuten, wat blijkens perberichten de ko mende winter zo blijft! Waarom legt de NZH toch gemakkelijk vervul bare wensen naast zich neer, waar het de exploitatie van de stadslijn betreft? Het is mij bekend, dat de maatschappij o.a. de beschikking heeft over vrij grote motorwagens (een ander aantal is reeds gesloopt), die sedert de opheffing van de lo- kaaldienst VoorburgScheveningen buiten gebruik zijn op één na. Deze wagens verkeren in goede staat en zijn veel minder verouderd dan de kleine stadswagens. Ik hoop niet, dat de NZH het plan heeft genoemde rijtuigen terzijde te laten staan of eveneens te slopen. W. v. ROOYEN BROMFIETSERS BOTSTEN Op de kruising van de Java- straat en de Lombokstraat zijn gister avond om half zeven twee zeventien jarige bromfietsers op elkaar gebotst. W. Haneveld, wonend in de Java- straat, werd vrij ernstg gewond. Hij raakte met zijn hoofd de trottoirband Den Hel der" *t' en 1'ep een hoofdwond op en vermoedelijk 'n schedelbasisfractuur. De E.H.D. bracht het slachtoffer naar het Academisch Ziekenhuis. De politie van Leiden heeft een 40-jarige Oegstgeestenaar aangehou den, verdacht van diefstal van een dames-rijwiel. De collecten ten bate van de Nationale Reclassering hebben de volgende bedragen opgebracht: Huis- aan-huiscollecte 3683,34, straatcol lecte 1266.21. Aan de Bisschoppelijke Kweek school te Den Haag zi n geslaagd voor het examen volledig bevoegd onder wijzer de heren J. Th. Montanus en H. J. Oostrom, beiden te Leiden. 40 Candidaten werden afgewezen, werden afgewezen. GROTE BOSBRAND NABIJ WEERT Tussen Weert en Maarheze woedt op dit ogenblik een grote bosbrand. Welke de omvang van de brand is en wanneer deze is uitgebroken, is nog niet bekend. De brandweer van Weert bestrijdt het vuur. Zij heeft de assistentie ingeroepen van de brand weren van Eindhoven en Venlo.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2