3)e ftzfaióeSoti/ïa/tit Chroesjisjef thans bij Mao op bezoek Vliegongeluk in de V.S. De Paus over het Rozenkransgebed Wervelstorm in de V.S. WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1959 50ste JAARGANG No. 14827 Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 CHROESJTSJEF: „Hoe vertel ik het Mao"? Telefoon; Directie. Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p. w., f 2.55 p. maand, f 7.50 p. kwartaal. Franco p. p. f 8.—. Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50. Rode topconferentie in Peking Mao nieuwsgierig naar Chroesjtsjefs reis Premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie is vandaag in Peking aangeko men ter bijwoning van de feestelijkheden ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Volksrepubliek, meldt radio-Moskou. Hij werd op het vliegveld begroet door partijleider Mao Tse-Toeng en anderen. Minister Gromiko vergezelt hem. Verwacht wordt, dat de Russische premier woensdagavond aanwezig zal zijn op een grote receptie van de Chinese regering en daar misschien een toespraak zal houden. Waarnemers te Peking nemen aan, dat de Chinese en andere Aziatische communisten te Peking, waarschijnlijk wel het meest benieuwd zijn naar wat Chroesjtsjef en Eisenhower eventueel hebbèn gezegd over de moeilijk heden in Laos, de aanwezigheid van Amerikaanse troepen op Formosa en in Zuid-Korea en over een mogelijke wijziging van het Amerikaanse stand punt in de kwestie van erkenning van communistisch China en toelating van dat land tot de Verenigde Naties. Chinese bladen hebben dinsdag geschreven, dat Chroesjtsjefs besprekin gen met Eisenhower zullen bijdragen tot vermindering van de spanning in de wereld. VAN GROOT BELANG In diplomatieke kringen te Lon den heeft men erop gewezen, dat Chroesjtsjefs reis naar Peking onder de huidige omstandigheden van bui tengewoon belang is en dat de resul taten ervan van grote invloed kunnen zijn op de internationale toestand. Het bezoek van Chroesjtsjef aan Peking kan, zo meende men te Londen, even moeilijk zijn als dat aan de Verenig de Staten. De communisten zullen na melijk elke toenadering tussen Mos kou en Washington met achterdocht gadeslaan, als bij die toenadering geen rekening wordt gehouden met de Chinese eisen in het Verre Oosten. Men 'herinnclrt zich hoe Pekir\g vorig jaar de voorgenomen topconfe rentie in New York torpodeerde en begon met het bombarderen van de nationalistische eilandjes voor de kust van het Chinese vasteland. Naar Eisenhower was correct „President Eisenhower heeft zeer precies onze afspraak over Berlijn weergegeven", zo heeft Chroesjtsjef dinsdag verklaard tegenover een ver tegenwoordiger van Tass, die hem gevraagd had om commentaar op de mededeling van Eisenhower. „Ik ben met de president van de V.S. overeengekomen, dat de bespre kingen over de kwestie-Berlijn her vat moeten worden en dat er voor deze besprekingen geen tijdslimiet gesteld zal worden. Maar wij hebben ook afgesproken, dat zij niet voor on bepaalde tijd kunnen worden voort gezet", aldus Chroesjtsjef. Hij voegde hieraan toe, dat de regering van de Sowjet-Unie hoopt, dat alle belang hebbende partijen al het mogelijke zullen doen, opdat de kwestie-Berlijn zo poedig mogelijk zal worden ge regeld. In gezaghebbende kringen te Was hington, waar met een zeker onge duld werd uitgezien naar deze ver klaring van de Russische premier, beschouwd met deze woorden van Chroesjtsjef als een „wezenlijke voor uitgang". Frankrijk aarzelt rebellen te erkennen De Franse premier, Michel Debré, heeft dinsdag, naar uit betrouwbare bron verluidt, tegenover ministers en parlementsleden verklaard, dat Frankrijk niet officieel zal antwoor den op de verklaring van de „Vrije Algerijnse regering" over het plan van president De Gaulle voor Alge rië. Het Algerijnse aanbod dm direct met Parijs te onderhandelen over 'n bestand en over voorwaarden voor zelfbeschikking voor Algerië is dins dag op ministervergaderingen in de Franse hoofdstad besproken. Pre mier Debré heeft voorts lange be sprekingen gehad met, de leiders der meerderheidsfracties in de Nationale Vergadering, die hij een uitgebreid overzicht gaf van.het denken van zijn regering over deze materie. De kwes tie zal waarschijnlijk woensdag op de volledige kabinetsvergadering weer aan de orde komen. Uit gewoonlijk betrouwbare bron verluidt voorts, dat de Franse mi nister van buitenlandse zaken, Cou- ve de Murville, woensdag wellicht het Franse standpunt ten aanzien van Algerië zal uiteenzetten in de Algemene Vergadering der Veren. Naties. DE V.A.R. IS BOOS De (zaakgelastigde van de Verenig de Arabische Republiek te Peking heeft zich teruggetrokken van de vie ring van het tienjarig bestaan van de Volksrepubliek als protest tegen de kritiek, die de Syrische commu nistische leider Ohaled Bakdasj in Peking op de V.A.R. heeft geuit. Hij noemde de V.A.R. een marionet van Amerika. verluidt, is het Kremlin absoluut niet ingenomen met de ontwikkeling en het ontstaan van het Ohinees-Indiase grensverschil en de situatie in Laos. Kennelijk is de Russische regering zeer bevreesd voor Chinese interven tie in Laos, en zij geeft zeer veel moeite om optreden van de weste lijke mogendheden dat Chinese interventie zou kunnen uitlokken te voorkomen. Diplomatieke waarnemers wijzen er overigens ook op, dat men niet moet denken, dat er spoedig een breuk tussen de Sowjet-Unie en China zal ontstaan. Wat de geschillen ook mo gen zijn, geen van beide landen kan zich op het ogenblik een breuk met zijn machtige partner veroorloven, zo zeggen zij. Argentinië en Chili I Charmante maanreizigster Volgens waarnemers begint de ver houding tussen Argentinië en Chili op een koude oorlog te lijken. De af gelopen vijf dagen hebben zich niet minder dan vijf grensincidenten voor. gedaan. Dinsdag is meegedeeld, dat de op perbevelhebber van de Argentijnse landstijdkrachten voor een inspectie reis langs de garnizoenen aan d< grens met Chili is vertrokken. Bij het laatste grensincident zou den twintig Chilense soldaten met een officier op Argentijns grondge bied zijn doorgedrongen. Dezelfde dag zijn een kruiser en twee torpedebootjagers van Argen tinië verschenen in het Beagle-ka- naal, dat al sedert 1'8®1 een twistpunt tussen beide landen vormt. 1 OktOBGR 1959 Morgen is het dan zover; de viering van ons gouden jubi leum, het begin van de 51ste jaargang! Wij zijn dankbaar en verheugd dat deze mijlpaal bereikt werd en een dergelijk moment noopt tot bezinning: een terugblik in het verleden en een blik vooruit. Het verleden kennen we, de toekomst is nog duister, hoewel we daarin voor onszelf wel enkele lichtende bakens willen opstellen: onze plannen voor verdere verbetering en nog rui mere verspreiding van De Leidse Courant. In ti Revolutionaire bouw Niet alleen echter een blik terug en een blik vooruit; voor morgen bieden wij U ook een blik omhoog. Er zal op don derdag 1 oktober bij gunstig weer namelijk een vliegtuig met sleeptekst de lucht ingaan, dat van ca. 15.30 uur tot 18.30 uur rondcirkelt boven Leiden en wijde omgeving, dus boven dat gebied waar onze krant verspreidt wordt. Ook hieraan hebben wij een prijsvraag verbonden, waaraan al onze abonné's gratis kunnen deelnemen. Dit is dan de be doeling: kijk uit naar dit vliegtuig, noteer de tekst op de sleep en taxeer de lengte van deze tekst. Zorg dat U een brief kaart in huis hebt en adresseer deze aan de administratie van ons blad. Aan de adreszijde van de kaart schrijft U links boven het woord: vliegtuig. Aan de andere kant noteert U de tekst van de slagzin welke op de sleep voorkomt en tevens schrijft U een zo nauwkeurig mogelijke schatting van de lengte der tekst. Vergeet ook niet om uw naam en adres als afzender te ver melden. Alléén inzendingen welke op vrijdag 2 oktober a.s. om 9 uur v.m. in ons bezit zijn dingen mee naar de prijzen. Degene die de juiste tekst inzendt en bovendien de gevraagde lengte zoveel mogelijk benadert ontvangt de HOOFDPRIJS VAN 50 GULDEN. Verder loven wij nog uit een tweede prijs van ƒ25,een derde prijs van 15,— en zeven prijzen van 10, Doet allen mee; er kan ook voor U persoonlijk dus nog een prettige kant zitten aan het GOUDEN JUBILEUM van DE LEIDSE COURANT. In Leningrad wordt een flat opgetrokken met behulp van hydraulische technieken. Men gaat als volgt te werk: allereerst worden het dak en de derde verdieping op de begane grond in elkaar gezet en langs kolommen omhoog, gestuwd. Op de zelfde manier volgen dan de tweede en eerste ver diepingen. Op de foto ziet men het gebouw, nadat de eerste verdieping omhoog gebracht is. „WAAR ZIJN WE EIGENLIJK?" Twee jonge Amerikanen stapten dinsdagochtend, na per trein te zijn aangekomen, een bureau voor vreem delingen verkeer te Kopenhagen bin nen en stelden daar de enigszins on gebruikelijke vraag: „Waar zijn wij eigenlijk?"- „In Kopenhagen", antwoordde de verbaasde balie-employe". „O, zeiden de Amerikanen, wij dachten al dat er iets mis was. Wij komen namelijk uit Hamburg, waar wij slaapplaatsen hebben genomen voor een trein naar Italië. Nu zijn wü maandagavond in Hamburg uitge weest en moeten daarna in de ver keerde trein zijn gestapt. Wij vonden het al vreemd dat alle meisjes hier blond en niet donker zijn". En, na een kort onderling overleg, voegden zij hieraan toe: „Wij blijven nu toch maar hier. Tenslotte waren de meisjes, die wij gezien hebben, Amerika's staalstaking Enige grote Amerikaanse appara- tenfabrieken zullen omstreeks okto ber moeten sluiten, indien de staal staking aanhoudt, zo is het Ameri kaanse ministerie van handel geble ken uit een enquête onder de grote staalverbruikers in de Ver. Staten. Blijkens de antwoorden op de en quête zullen minstens elf fabrieks- maatschappijen de produktie medio oktober moeten staken, tenzij hun staalvoorraden worden aangevuld. Vijftien andere maatschappijen deel den mede, dat zij nog slechts tot einde oktober voldoende staal had den. De wervelstorm „Vera", die za terdagavond Japan trof, heeft volgens tot dusver bekende gegeven aan 2.964 mensen het leven gekost, ter wijl er nog 1.782 worden vermist.'Ge zien het aantal slachtoffers, was het de zwaarste storm die Japan sinds mensenheugenis heeft getroffen. Lof voor Nederland In zijn gisteren voor de jaarverga dering van de raad van gouveners van de Wereldbank te Washington gehou den rede, heeft de president van deze instelling. Eugene Black, een speciaal woord van lof toegezwaaid aan Ne derland. Hij zeide, dat Nederland, dat in 40 op een na de grootste geldlener van de bank was, in 1959 het laatste deel van zijn verplichtingen tegen over de Wereldbank heeft afgelost, meer dan tien jaar voor de verval datum. „Op het ogenblik is Nederland, in overeenstemming met zijn traditio nele rol in internationale financie ring, één van de belangrijke verschaf fers van hulpmiddelen aam de bank. Het is geen land, dat rijk is aan na tuurlijke hulpbronnen. Het voelt de druk der bevolking meer dan de meeste andere landen. Hierdoor is het herstel, dat het Nederlandse volk in de afgelopen tien jaar heeft bereikt door hard werken, zelf-discipline en financieel staatsmanschap des te be wonderenswaardiger", zo besloot de president van de Wereldbank. Een Lockheed „Electra" van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij „Braniff International Airways" is met 27 passagiers en een bemanning van zeven leden dinsdagavond op 100 km. van de plaats Waco in Texas in de lucht ontploft. Alle inzittenden kwamen om het leven. De wrakstuk ken lagen over een groot gebied ver spreid. Het toestel was op weg van Hou ston naar New York. Volgens de verkeerstoren van het vliegveld Waco vloog de „Electra" op een hoogte van 4.500 meter. Prinses Soraya heeft in München de feesten van het oktober-festival bijgewoond. Op de kermis maakte zij samen met prins Johann van Thurin- gen een ritje in de „raket naar de maan". De prins tast hier in zijn zak om het gelag(ch) te betalen. Voor vrede en recht Paus Johannes XXHÏ heeft een Encycliek uitgegeven („Grata recor- datio") waarin hij aandringt op het bidden van de rozenkrans in de ok tobermaand om te verkrijgen, dat de voor het lot der volkeren verant woordelijke personen met goede wil zullen trachten de hindernissen op de weg naar rechtvaardigheid, vrede en naastenliefde te overwinnen. De paus vraagt ook het Rozen- kransgebed voor het welzijn van de Missie alswel voor het welslagen Het kustgebied van de Amerikaan se staten Zuid-Carolina en Georgia is dinsdag getroffen door 'n wervel storm die de codenaam „Gracie" draagt. De bevolking was bijtijds ge waarschuwd, zodat alle voorzorgs maatregelen genomen waren. In Charleston, de eerste stad welke de orkaan passeerde, is aanzienlijke schade aangericht. De Amerikaanse marine heeft vergeefs geprobeerd met een raket overzichtfoto's van de orkaan te verkrijgen. De neuskegel van de raket, waarin het fototoestel was ondergebracht, heeft men niet teruggevonden. Ten zuiden van Charleston zijn twee mensen om het leven gekomen, één van hen doordat hij in aanra king kwam met een gebroken hoog spanningskabel. De ander werd met zijn auto door de wind, die een snel heid van 225 km per uur had, de lucht ingeslingerd. Tussen aarde en maan De vlucht van de Russische maan- raket heeft aangetoond, dat de ruim te tussen de aarde en de maan ge vuld is met gas van een betrekkelijk geringe dichtheid, die plaatselijk ver schilt. Dit heeft de Russische ruimtevaart deskundige Mogilefski op een pers conferentie. te Moskou verklaard. Hij noemde deze ontdekking van groot wetenschappelijk belang, omdat het nu zeker is, dat de interplanetaire ruimte niet een volledig vacuum is. van de te houden Romeinse synode en het Oecumenisch Concilie. De Paus gaat vervolgens uitvoerig in op de geestelijke situatie in de wereld. Hij wijst erop, dat vele mo derne ideologieën en filosofieën niet in overeenstemming zijn met het christelijk geloof. „Wij zullen niet ophouden rustig maar met kracht te wijzen op de onverzoenlijkheid er van. Maar wij vertrouwen, dat de onvruchtbare eisen van deze gedach- tenwerelden dikwijls gekleurd door atheïsme en materialisme, mogen plaats maken voor de gezonde leer, waarvan de waarde dagelijks op nieuw bewezen wordt". Bijzonder denkend aan de jonge volkeren, die naar betere tijden stre ven, schrijft Joannes XXIII, dat hij ,daar diep gewortelde krachten be speurt. Hij spreekt de hoop uit, dat deze krachten positief zullen worden aangewend voor het welzijn van alle volkeren. De Paus besluit met de dringende oproep, dat alle gelovigen zich zul len aaneensluiten om „één van hart en één van ziel" in de komende ok tobermaand hun gebeden tot Maria te richten. Hij vraagt daarbij speciaal om het rozenkransgebed. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's (Meegedeeld door het K.N.M.I. Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15) WEINIG VERANDERING Droog en zonnig weer. Matige, overdag tijdelijk krachtige wind tussen zuidoost en oost. Onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. Aanhoudend droog KNMI De Bilt, woensdag 10 uur. In de luchtdrukverdeling komt in onze omgeving weinig verandering. Het hogedrukgebied boven Oost- Duitsland en de Oostzee weet zich onverminderd te handhaven, vooral ook omdat het in de hogere luchtla gen zo krachtig ontwikkeld is. Aan zijn noordflank trekt een depressie over Noord-Scandinavië naar Rus land, terwijl op de Oceaan ten wes ten van Ierland een zeer diepe de pressie naar het noorden is afge zwenkt en zich van het Europese vas teland verwijdert. De oostelijke tot zuidoostelijke stroming van droge continentale lucht uit Duitsland zal dan ook het komende etmaal voort duren. In de temperaturen komt wei nig verandering. De cycloon „Gracie" heeft de kust van Georgia overschreden en ver volgt zijn weg in noordelijke richting naar de staat South Caroline. Hoogwaterstanden 1 Okt.: v.m. 2.23; nam. 2.44. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI geheel bewolkt 11C. STOCKHOLM zwaar bewolkt 12 OSLO half bewolkt 14 KOPENHAGEN zwaar bew. 15 ABERDEEN zwaar bewolkt 19 LONDEN onbewolkt 22 AMSTERDAM 21 BRUSSEL 22 LUXEMBURG 20 PARIJS 24 BORDEAUX zwaar bewolkt 24 GRENOBLE zwaar bewolkt 21 zwaar bewolkt 24 onbewolkt 15 20 15 17 zwaar bewolkt 16 geheel bewolkt 17 onbewolkt 13 mist 19 regen 18 niet ontvangen zwaar bewoikt 26 zwaar bewolkt 25 mist 21 NICE BERLIJN FRANKFURT MÜNCHEN ZÜRIOH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK BELGRADO ATHENE ROME AJACCIO MADRID MATiLORCA niet ontvangen LISSABON zwaar bewolkt 27 Korreltje Het leven is een groot pak kleine dingen.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1