In „het Gat" van Wormer is het geluk spreekwoordelijk Huishoudschool gedeeltelijk door brand vernield Pilote maakte noodlanding Jr." Oogst en landbouw machines door brand vernield Soldaat gedood door schot uit eigen geweer „Onze tijd kan Paus Adriaan VI beter waarderen" Beperkte invoer buitenlands slachtvee gewenst DINSDAG 29 SEPTEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PARWA 7 Het graven naar „Het Ding" in de wei te Wormer is maandag zover gevorderd, dat binnen de eerste damwand om het raadselachtige gat een tweede, dieper reikende damwand moet worden geheid, alvorens men verder zal kunnen graven. De foto boven laat zien hoe drie leden van de hulpverleningsdienst in de kuil aan het zoeken zijn. De foto onder toont scherven van urnen uit een zeer vroege periode in de Nederlandse historie, die bij het graafwerk voor den dag zijn gekomen. werkzaam zijn, zouden naar ver luidt, van officiële zijde de opdracht gekregen hebben, te zwijgen over alles wat er op het werk gebeurt. Zo hoopt men het speurwerk zonder al te veel belangstelling zo snel mogelijk te voltooien. Intussen staat al wel vast, dat men succes zal hebben. De machinist van de dragline, die in het gat wroet heet M. Geluk; spoedig na het begin van het graafwerk vond de plaatsvervan gend commandant van de Hulpver leningsdienst, de heer Drent, een hoefijzer in de grond en drie maal is scheepsrecht bij een van de volgende happen grond, die naar boven kwam vond men een aantal scherven van een oude kruik. En scherven brengen geluk! Succes moei van grote diepte komen Het „Ding" van Wormer is nog steeds niet aan het licht gebracht. Gisteren werd met graven begonnen en bereikte men een diepte van vijf meter. Hedenmorgen wilde men nog twee meter dieper graven maar als het werk dan nóg geen resultaat op levert zal een nieuwe damwand in storting van de „mijnschacht" op groter diepten moeten voorkomen. Men kan inmiddels wel aannemen, dat het „Ding" tot op grote diepte is doorgedrongen. Misschien wel tot op de z.g. „oerzandlaag", die zich naar verwachting op twintig meter diepte bevindt. Op de bodem van de put, die men thans heeft gegraven, wordt namelijk nogal last onder vonden van grondwater, dat veel zand naar boven voert. Deskundigen veronderstellen dat het geheimzin nige projectiel de kleilaag (IV2 m.) heeft doorboord, waarop het slappe veenland rust. Het water zou nu van groter diepte door de kleilaag heen omhoog worden geperst. Men zal nu het grondwater afvoe ren door middel van vier pompen. Voortdurend zijn in de werkput een aantal mannen van de hulpverle ningsdienst van het departement van binnenlandse zaken aanwezig met peilijzers en schoppen. Als het „Ding" eenmaal gevonden is, mag geen detail ervan verloren gaan. De mensen, die in en om het gat Gistermiddag is de huishoudschool te Doetinchem gedeeltelijk vernield door brand. De concierge ontdekte de vlammen tegen half vijf. Hij waar schuwde onmiddellijk de brandweer, maar voor die arriveerde ontplofte 'n schakelkast, waardoor het vuur zich over de zolder van de noordelijke vleugel uitbreidde. De brandweer werd zeer gehandicapt door te lage druk op de waterleiding. Toch slaag de men er in het vuur te bedwingen en de brand te localiseren tot een ge deelte van de noordelijke vleugel. Door omwonenden was een groot ge deelte van de inboedel in veiligheid gebracht. De schade wordt geraamd op meer dan een ton. In de school, die zeker door 350 meisjes wordt bezocht, ontstond geen paniek. De school is gbouwd in 1949. Het zal grote moeite kosten de leer lingen elders onder te brengen, mede in verband met de avondlessen die ook hier gegeven worden. De 13-jarige Henk Vink uit de Mentawistraat in Haarlem is van ochtend voor de ogen van zijn moe der door een vrachtauto overreden en op slag gedood. Henk kwam ten val toen hij op de hoek van de Ko ningstraat en de Gedempte Oude Gracht, waar hij voor het stoplicht had gewacht, op de fiets stapte. Zijn moeder reed achter hem. Het College van Rijksbemidde laars heeft de nieuwe C.A.O. voor werknemers in timmerfabrieken niet goedgekeurd. Zowel de loontechnische als de voorgestelde wijzigingen in 't secun daire arbeidsvlak zijn volgens rijks' bemiddelaars niet in overeenstem ming te achten met de door de rege ring verstrekte richtlijnen ten aan zien van de gedifferentieerde loon vorming. De thans ter tafel gedepo neerde voorstellen eisen nl. meer ruimte op dan in deze bedrijfstak be schikbaar is. Werknemers- en werkgevers-orga nisaties, die reeds tot een akkoord waren gekomen, zullen alsnog ir overleg met rijksbemiddelaars trach ten een oplossing te vinden. NIEUW De Provinciaal der Capucijnen heeft opdracht gegeven voor de bouw van een nieuw klooster te Hees bij Nijmegen. 25 ""aters en broeders, onder wie professoren en studenten aan de Katholieke Universiteit van Nijmegen, zullen in dit gebouw hun intrek nemen. Het nieuwe klooster zal eind volgend jaar gereed zijn. In het huidige Klooster te Hees zal de opleiding van de broeders gevestigd worden. Deze is thans nog in Ooster hout. SER COMMISSIE BEPLEIT: Vrije verkoop van diepvriesprodukten De specialistische vakbekwaam heid, vereist voor de detailhandel in diepvrieskippen, is zo gering, dat diepvriesporducten niet als kenmer kend voor een bepaalde branche kunnen worden gerekend. Tot deze conclusie is de advies- commisise vestigingsregeiingen van de SER gekomen in een (onge vraagd) advies aande staatssecretaris van Economische Zaken, dr. G. J M. Veldkamp, over de verkoop van diepvrieskippen. Een regeling van de verkoop, zo als door de staatssecretaris voorge steld, uitsluitend in het algemene levensmiddelenbedrijf en bij de poe lier, wijst de SER-commissie daar mee van de hand. Zij is van mening, dat voor een goede afzet van het be trokken produkt een groot aantal ver kooppunten nodig is. Reaciorcenirum bij Peiien krijgi gesialie De bouw van het reactorcentrum nabij Petten (N. H.) begint gestalte te krijgen. Men kan nu reeds een goede indruk krijgen hoe 't gehele complex er in de toekomst uit zal zien. Foto: de reactorhal, waar de hoge flux reactor in aanbouw is. Rechts ziet men de hoge- en lage montagehal en administratiegebouw. In de montagehal zullen de in de reactor te bestralen proefopstellingen worden vervaardigd. Gisteravond heeft mevrouw C. L. K. uit Hilversum met een sportvlieg tuigje, een Pipercub, een noodlanding gemaakt in een weiland in de Bar- newinkel in Apeldoorn. De 35-jarige pilote was met haar toestel in Hil versum opgestegen om via Beek in Limburg naar Teuge te vliegen. Door de duisternis kon zij echter het vliegveld Teuge niet vinden. Zij heeft enige tijd rondgecirkel, maar moest toen tengevolge van benzine gebrek een noodlanding maken. Deze noodlanding werd goed ge maakt. Mevrouw K. is naar huis te ruggereisd en is voornemens heden, wanneer ten minste de rijkslucht vaartdienst daarvoor toestemming verleent, van het weiland op te stij gen om haar vlucht te vervolgen. Neem de vergelijkende scheerproef óók met duurdere apparaten. Wie eenmaal een BRAUN goed geprobeerd heeft, wil zich nooit meer anders scheren. Dankzij het gepatenteerde, elastische scheer- blad en de halfronde kop: mesglad en snel ler scheren en comfortabeler door de preclsie-tondeuso (ook voor dames). Combi met tondeuse In luxe Scheerproef en folder 1491 bij Uw handeleer. Imp. N.V. Hapé, A'dam-C., tel. 63957 (4 lijnen). (Advertentie) Gisteravond werden schuur en stal len van de boerderij „Jeruzi.lemhof" aan de Judeaweg te Llmmel bij Maas tricht door een uitilaande hevige brandverwoest. Driekwart van de oogst, hooi, stro en aardappelen, als mede vrijwel alle landbouwmachines en gereedschappen werden door het vuur vernield of ernstig beschadigd. De schade wordt geraamd op onge veer een ton. De boerderij is verze kerd. De brand werd omstreeks zeven uur ontdekt door de bewoner van de boerderij de heer W. Vranclcen. Kort na het alarm sloegen de vlammen al boven het dak uit en door de houten poort van de schuur. De brandweer bestreed het vuur met zes stralen. De schuur bleek niet meer te redden. De brand werd door honderden gade geslagen. De oorzaak is nog niet bekend. Men denkt aan kortslui ting. Gistermiddag is door 'n ongeluk de 20-j. dienstplichtige soldaat F. A. M. v. Bree door een schot uit een ge weer om het leven gekomen. De sol daat, die was ingedeeld bij de staf en stafcompagnie van de 12e ge vechtsgroep (stoottroepen), maakte deel uit van de wacht en stond op post bij een bunker Te 13.15 uur werd een schot gehoord, dat bij na der onderzoek gelost bleek uit net geweer van de soldaat van Bree, die levenloos op zijn post werd aange troffen. De koninklijke marechaussee, die de kwestie in onderzoek heeft, veron derstelt een ongeluk. De omgekomen soldaat was afkomstig uit Heeze (N.-B.). De 47-jarige heer A. J. Rikken. werkzaam bij de Nederlandsche Han delmaatschappij te Breda, is zaterdag onder Effen om het leven gekomen. Hij geraakte onder een geleende en door hem bestuurde 'kar die door een paard getrokken werd. Het ongeluk gebeurde toen het paard op hol sloeg. Motie van wantrouwen tegen Vughtse wethouder Met 12 tegen 4 stemmen heeft de gemeenteraad van Vught maandag avond een motie van wantrouwen aangenomen tegen de heer A. Vaes- sen, wethouder van die gemeente. Deze motie was ingediend door het raadslid, de heer Smeets en werd door twee leden ondersteund. Het betrof hier een beleidskwestie van de heer Vaessen als directeur van Vaessen's Algemene Bouwonderne ming c.v. Op een terrein, dat eigen dom is van deze c.v., doch dat in het gemeentelijke uitbreiidngsplan als sportveld is bestemd, waren door V. een groot aantal loodsen gebouwd voor de opslag van bouwmatrialen. Voor zes van deze loodsen was des tijds door het gemeenteestuur een bouwvergunning afgegeven, voor tien anderen niet. Ondanks het feit dat van gemeentewege het bedrijf was aangemaand, de loodsen af te bre ken, had men er zelfs nog nieuwe bijgebouwd. Verschillende raadsleden spraken van machtsmisbruik en waren van mening, dat een wethouder steeds het algemeen belang naar eer en gewe ten dient te behartigen en ervan door drongen dient te zijn, dat hij in een glazen huisje woont. Zowel de burge meester, mr. jhr. F. van Rijckevor- sel als de tegenstemmers vonden de ingediende motie hard, vooral met het oog op de vele verdiensten, die de heer Vaessen zich voor de gemeente verworven heeft. De burgemeester zag liever een motie waarin de af keuring van de raad over het beleid van de wethouder werd uitgesproken. De tegenstemmers wilden graag nog nadere informaties bij de stukken over de onderhandelingen, die tus sen het gemeentebestuur en het bouwbedrijf gevoerd zijn en dien den daarom een motie in, waarin werd verzocht de zaak enkele weken aan te houden om deze inlichtingen te verstrekken. Doordat de motie Smeets werd aangenomen, kwam hun motie niet meer in stemming. Ter stond nadat de motie aangenomen was, werd de zitting met gesloten deuren voortgezet om de burgemees ter gelegenheid te geven tot .het doen van enkele mededelingen. Na de her opening werd de vergadering geslo ten. Geen accoord in loonoverleg klein metaal De federatie van werkgeversorgani saties in het klein.metaalnijverheid heeft het volgende communiqué uit gegeven: .Toen het voorstel van de werk nemers in de kleinemetaalnijverheid om de minimum- en maximum cao- lonen in alle bedrijfstakken met 5 procent te verhogen voor de werkge vers onaanvaardbaar was, omdat de prodiuktiviteit niet overal in gelijke mate was gestegen, hebben de werk nemers voorgesteld deze lonen met vier procent te verhogen. Door dit voorstel bleven de bezwa ren van de werkgevers echter be staan. Zy kwamen toen met de sug gestie de minimum- en maximum lonen in het centrole verwarmings- bedrijf, het loodgieters- en het fitters- bedrij.f en het modelmakersbedrijf met 3 procent, in het elektrotechnisch en rijwielkleinbedrijf met 4 procent en in het automobiel-, garage-, car rosserie- en wagen'bouwbedrijf, het isolatiebedrijf, het motorenrevisiebe- drijf en het smeden- en metaaltoewer- kingsbedrijf met 5 procent te verho gen. Bij deze differentiatie zou het gemiddelde ook 4 procent bedragen. De werknemers menen echter, dat in eerstgenoemde groep een grotere loonsverhoging mogelijk is. De onder handelingen duren voort". Wettelijke regeling minimumloon in studie De minister van Sociale Zaken en volksgezondheid heeft het, zoals be kend is, noodzakelijk geacht in het kader van een meer gedifferentieerd loonheleid een onderzoek in te stel len naar de wenselijkheid en de mo gelijkheden van een wettelijke rege ling van het minimumloon. De minis ter heeft daartoe, zoals is gemeld, aan de Sociaal-Economische Raad ge vraagd advies over dit onderwerp uit te brengen. De SER heeft thans, ter voorberei ding van dit advies, de commissie „Wettelijke regeling minimumloon" ingesteld, waarvan prof. mr. M. G. Levenbach voorzitter is. Herdenkings tentoonstelling De Aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrink heeft gistermiddag in de Nicolaikerk te Utrecht de her denkingstentoonstelling Paus Adri aan VI officieel geopend. Deze ope ning werd onder meer bijgewoond door de minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, de commissaris der konin gin in de provincie Utrecht, mr. Th. E. Graaf van Lynden van Sanden- burg. de Britse en Spaanse ambas sadeurs in ons land, alsmede de rec tor magnificus van de Leuvense universiteit, mgr. dr. J. F. van Waayenberg. „Er moet ernstig rekening mee worden gehouden, dat de abnormale weersomstandigheden op korte ter mijn aanleiding kunnen geven tot geforceerde aanvoeren op de binnen landse slachtveemarkt, gepaard i gaande met een overeenkomstige prijsval". Dit wordt door de voor-1 zitter van het produktschap voor vee en vlees medegedeeld in een nota over de invloed van de aanhoudende droogte op de ontwikkeling van de slachtveemarkt, gericht aan het be stuur van het produktschap. In deze nota wordt een aantal maatregelen genoemd, die er toe zouden kunnen bijdragen de ver wachte moeilijke omstandigheden op de slachtveemarkt het hoofd te bie den. Deze maatregelen zijn: onderbre king van de invoer uit Denemarken ten behoeve Van de binnenlandse markt, verlenging invoer-toe wij zin gen voor slachtvee op grond van de uitvoer van rundvlees, het uit de markt nemen van de lopende invoer- wijzigingen en bevordering van de export van rundvlees naar niet-tra- ditionele afzetgebieden. De gedachten gaan dus uit naar één of meer maatregelen, die tijdelijk de aanvoer uit het buitenland op de slachtveemarkt verminderen of een verschuiving hiervan beogen. Op de openbare bestuursvergadering van het produktschap, die morgen in Utrecht gehouden wordt, zal men over deze nota van gedachten wis selen. Prof. dr. W. Asselberg sprak een herdenkingsrede uit, waarin hij paus Adriaan VI karakteriseerde als een man die de indruk maakte het „nim mer te halen". Asl hij geen paus was geworden, zou de universiteit van Leuven hem als professor zelfs niet meer her inneren, zo zei prof. Asselberg. Als aartsmonarch viel hij in het niet, terwijl hij als geestelijke leider de christelijke eenheid heeft zien ver splinteren. Als paus en monarch, aldu.s spreker, zien wij in Adriaan VI de man die slechts het mislukken heeft beleefd. Graaf van Lynden van Sanden- burg releveerde de banden die het huidig provinciaal bestuur van Utrecht nog heeft met deze eerste en enige Nederlandse paus. Paus Adriaan heeft namelijk tijdens zijn bisschopsambt een huis in Utrecht aangekocht, dat nu nog steeds als „Paushuize" bekend staat en dient als ontvangstwoning van de commis saris der koningin. De aartsbisschop van Utrecht, mgr. Alfrink, memoreerde de grote liefde die paus Adriaan had voor zijn ge boortestad Utrecht. Deze paus heeft slechts kort in Utrecht geleefd, maar had hier graag willen sterven, zo zei hij. Hij beschouwde het als zijn grootste ongeluk dat hij moest heer sen en hij koesterde het als zijn har- tewens in Utrecht tussen de oude boeken en oude vrienden als man van wetenschap zijn laatste jaren te mogen slijten. Utrecht was vol feestbetoon en vreugdevuren, toen Adriaan tot Paus werd gekozen. Toch had de grote wereld van zijn dagen noch tijdens zijn pontificaat, noch onmiddellijk na zijn dood veel goede woorden voor hem over. Adriaan heeft zwaar geleden, aldus de aartsbisschop, on der de dreigende scheuring van de christenheid en als de voorzienigheid hem de tijd gelaten had, zou hij alles in het werk hebben gesteld om wat oorzaak of aanleiding tot die diepbe- treurenswaardige scheiding van de geesten kon zijn uit de weg te rui men. Onze tijd, aldus spreker, met zijn oecumenische tendenties, zal hem daarom meer kunnen waarderen dan zijn tijdgenoten het deden, die al te veel waren vastgeroest in de traditio nele gegevens van het verleden. Mgr. Alfrink noemde het daarom geen uiting van locaal chauvinisme, wanneer de stad Utrecht hem be schouwt als een van haar grote zo nen en wanneer zij de vijfde eeuw* herdenking van zijn geboorte in deze stad wil eren met deze tentoonstel ling. In Utrecht heeft de aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrink, maandagmiddag de opening verricht van een bijzondere tentoonstelling, gewijd aan Paus Adrianus VI, die vijf eeuwen geleden in Utrecht is geboren. Op de tentoonstelling in het centraal museum bij een model van de Utrechtse Dom zien we hier: geheel rechts mgr. Alfrink, naast hem de directrice van het museum, mej. M. E. Houtzager en op de achtergrond nog juist even zichtbaar, mgr. H. v. Waeyenberg, rector-magnifcius van de universiteit van Leuven. I

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7