Scherp Ruim drie ton voor verbouwing Joods weeshuis te Leiden Nieuw onderdak voor G.G.D. en E.H.D. 89 Bejaarden ontvangen een gastvrij onderkomen in centrum Witte Rozenstraat 40 Jaar bij de HCW-Leiden van P.J.M. Raaphorst nam afscheid H. Hartschool na 30 jaren Slaapkamers DINSDAG 29 SEPTEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Men zal zich herinneren dat de Leidse raad in 1951 reeds besloten heeft tot de aankoop van het voorma- voorzienings-installatie, sanitaire in stallaties,, een gasinstallatie en een telefoon-installatie moeten worden aangelegd, terwijl ook de elektrische installatie geheel zal moeten wor den vernieuwd. Tevens dienen in het gehele gebouw de vloerbedekkingen te worden vernieuwd en de wanden en de plafonds te worden gestuca- doord, gewit of geverfd. Tenslotte zal lige Israëlische Wees- en Doorgangs-1 het gebouw voor een groot deel van huis c.a. aan de 'Roodenburgerstraat nieuw meubilair moeten worden voor- te Leiden. Het was de bedoeling in j zien. dit gebouw de Gemeentelijke Genees kundige- en Gezondheidsdienst onder te brengen. Deze dienst is thans zeer onvol doende gehuisvest in het perceel Nieuwe Mare 13a. Vanzelfsprekend zal een groot aantal voorzieningen moeten worden getroffen, teneinde het aangekochte pand aan zijn be stemming te doen beantwoorden. De directeur der Gemeentewerken heeft hiertoe, in nauw overleg met de di recteur van de Gemeentelijke Genees kundige- en Gezondheidsdienst, een plan opgemaakt. Volgens dit plan zullen op de be gane grond o.m. worden ingericht: kamers voor de directeur, diens secre taresse, de administrateur, het admi nistratieve personeel, de bedrijfsarts en de keuringsarts, alsmede twee on- derzoekkamers, een röntgenkamer, een laboratorium, een slaapkamer voor het personeel van de eerste hulpdienst, kamers voor de sociaal- medische dienst en ten behoeve van de voor- en nazorgdienst voor gees teszieken, en twee wachtkamers. De eerste verdieping van het gebouw zal o.m. omvatten: 3 kamers voor de schoolartsen, 3 kamers voor de assis terende zusters, een kamer voor de schooltandvoorziening, twee wacht kamers en een vergaderzaal biblio theek. Op de tweede verdieping zullen o.m. worden ondergebracht een kamer voor de school-maatschappelijke werkster en een leslokaal voor de E.H.B.O., terwijl de zolders tot ma gazijnruimte zullen worden inge richt. Voorts zullen een centrale ver- warmingsinstalaltie, een warmwater- Vergeel de zieken niet op de dag dat gij geniet Wederom zal op 3 oktober onder bovenstaand motto een collecte worden gehouden door het Prinses Irene Fonds voor ontspanning in ziekenhuzen, sa- natoria en psychiatrische inrich- tingen; een ontspanning die niet alleen zeer welkom doch ook dringend noodzakelijk is. Wederom doe ik een beroep op U om die dag eens extra gul te zijn voor Uw zieke medemen- sen. Vooral kunt U helpen door di«>dag een enkel uurtje' te hel pen bij de collecte. Eén uurtje van de ruim achttien feesturen tellende dag is toch niet te veel gevraagd. Geeft U daarvoor op bij mij, aan het stadhuis Vismarktzijde te Leiden. Ook op 3 oktober is dit mogelijk. Wethouder J. C. van Schaik De kosten van uitvoering van het plan worden in totaal geraamd op ƒ344.175. Mede naar aanleiding van het ad vies van de commissie voor de Ge neeskundige- en Gezohdheidsdienst zijn in het plan enige wijzigingen aangebracht; o.a. zal in plaats van een gesloten garage een z.g. open gerage worden gemaakt. Om practische re denen is het evenwel niet mogelijk meer ruimte voor de EHBO-instruc- tie te scheppen, zoals door deze com missie wordt aanbevolen. Thans zijn in het gebouw nog eni ge klassen van de Montessorie-kleu- terschool gehuisvest. Het kan nog niet met zekerheid worden gezegd, wan neer het gebouw geheel zal zijn ont ruimd en derhalve met de verbou wing zal kunnen worden begonnen. Men hoopt dit in de loop van het vol gende jaar het geval zal zijn. Kath. Kleuterschool nabij Voorschoterweg Het bestuur van de Stichting Roomsch-Katholieke Scholen te Lei den heeft medewerking verzocht aan b. en w. van Leiden voor de stichting van een kleuterschool met twee leslokalen en een speellokaal in Leiden zuidwest. Ter voldoening aan het bepaalde in de Kleuteronderwijswet, verklaart het bestuur, dat de school zal wor den bezocht door tenminste 60 leer lingen. In de regel heeft de hier be doelde verklaring de vorm van een door de ouders ondertekend stuk. B. en W. zijn echter van oordeel, dat in het onerhavige geval de verkla ring van het bestuur geacht kan worden aon het desbetreffende wet telijke voorschrift, te voldoen, daar de school zal zijn gelegen in een grote, zioh snel uitbreidende, nieuwe stadswijk. Deze wijk is gelegen ten westen van de Churchilllaan en nabij de Voorschoterweg. De gemeente Lei den bereikt hier met haar bebouwing de gemeente Voorschoten. potlood geest Eind oktober geopend Wanneer eind oktober de officiële opening van het Geref. bejaarden centrum „Huize Groenhoven" aan de Witte Rozenstraat zal plaats vinden, berust in handen van het stichtings bestuur al weer een wachtlijst van personen, die voor opname gaarne in aanmerking waren gekomen. Een teken des tijds, waarin vele groepe ringen van onze samenleving wor stelen met de oplossing van het be- jaardenvraagstuk. „Huize Groenho ven is een cenrtum, waarin 89 be jaarden, een gastvrij onderkomen vinden. Een huisvesting, die hen reeds direct de indruk moet geven, dat er niet aan hun zelfstandigheid getornd wordt. Zij kunnen op hun kamers er zijn dertien twee en 63 éénpersoonskamers de eertijds hui selijke sfeer prolongeren. Met eerbiediging van de zeer soe pel gestelde regels, rnogen de toe komstige bewoners hun woonruimte, waarin ook een vaste wastafel heel listig is weggewerkt, naar eigen op vatting, met eigen meubelen, inrich ten. Bovendien is het een „open- huis". Elk uur van de dag kan men het huis verlaten, dan weer binnen komen of op eigen kamer bezoek ontvangen, Er is zelfs een regeling getroffen, dat men zijn gast een war me maaltijd kan voorzetten. Met de officiële opening, welke eerst plaats vindt als alle bejaardden in „Groenhoven" hun intrek hebben ge nomen, wordt de kroon gezet op een stuk bejaardenzorg, waarvoor reeds ruim 25 jaar geleden 26 september No. 517. Horizontaal: 1. trots, bundel, 6. tevens, 7. lidwoord, - - - r~, maanstand, 10, oude benaming voor vjrlenen ^b«d_rage m het explm- GEMEENTELIJKE STEUN De Stichting Nieuw Leids )ieren- asyl heeft zich tot de gemeente ge wend met het verzoek voor het jaar 1960 een subsidie te mogen ontvan gen in de kosten van exploitatie van het nieuwe Leidse dierenasyl aan de Besjeslaan te Zoeterwoude. De ingebruikneming van dit streek- asiel zal warschijnlijk over een paar maanden plaats hebben. Hiermee zal dan een einde komen aan de reeds enkele jaren voortdurende toestand, dat in Leiden en naaste omgeving geen asiel voor dieren bestaat. Ge durende deze tijd zijn de zwerfdieren uit Leiden door personeel van de gemeentepolitie overgebracht naar het asiel „Dierenzorg" in Wassenaar. Voor het vergoeden van de diensten van dit asiel stelde de raad enige malen een jaarlijks krediet van 500,beschikbaar. Deze uitgaaf kan nu vervallen, daar het nieuwe asiel de zorg voor de zwerfdieren uit Leiden op zich wil nemen. In afwachting van nader over te leggen ervaringscijfers inzake de ex ploitatie van het nieuwe asiel zou de liter, 11. voorzetsel, 12. optelling, 13. bloeiwijze, 14. vis, 16. ader in hout, of marmer, 17. familielid, 18. gem. in Gelderland, 19. rund, 20. taaie aardsoort, 22. bereide dierenhuid, 23. heden, 24. verscheurend dier, 25. te ken in de dierenriem. Verticaal: 1. veelhoek (meetk.), 2. kledingstuk, 3. algemeen kiesrecht (afk.), 4. mandje, 5. jongensnaam, 7. bout van varken, 8. artikel van een wet, 10. kan men uit drinken, 11. wat gesproken wordt, 12. zoon van Noë, 13. plaats in N. Brab., 15. godin van de dageraad, 16. telwoord, 18. zwak, 20. water in Z.-H., 21. drank, 22. lidwoord (Fr.), 23. voor zetsel. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 516. Horizontaal: 1. gom, 3. pence, 8. ed, 9. mantel, 10. benard, 12. D.S., 13. aat, 14. ge. 15. daar, 17. kers, 19. nr, 20. pel. 21. st, 22. aardig, 24. pollak, 26. er, 27. ander, 28. are. Verticaal: 1. gebed, 2. ode, 3. part, 4. end, 5. N.T., 6. ceder, 7. els, 9. maar, 11. naar, 14. geld, 16. Anton, 17. kerk, 18. Segre, 20. paar, 21. spa, 22. ale, 23. Ier, 25. Ld. tatietekort kunnen worden gesteld op maximaal ƒ2.000,hetgeen B. en W. na vergelijking met gemeente lijke bijdragen aan soortgelijke in stellingen elders redelijk voorkomt. Leidse Agenda WOENSDAG, 30 SEPTEMBER Leidse Assurantieclub. Lezing over „Bedrijfsvormen", In den Vergulden Turk, 8 u nam. Rozenkranstocht, St. Petruskerk 8 uur nam. DONDERDAG, 1 OKTOBER Zangdienst 3 Octoberviering m.m.v. Theo Olof en Adr. Blankenstein, Pie terskerk, 8 u nam. VRIJDAG, 2 OKTOBER Taptoe 3 October-viering. Aanvang half acht. ZATERDAG, 3 OKTOBER Programma der feestviering: zie „Feestwijzer". APOTHEKERSDIENSTEN. Geopend Zuider-apotheek, Lammen- schansweg 4, tel. 23553. 1923 de basis in het Geref. Rust huis aan de Hooigracht werd gelegd. 25 Jaar heeft men het aan de Hooi gracht „uit weten te houden", reeds in de laatste wereldoorlog werden plannen tot expansie ernstig onder de loep genomen. Het moest helaas bij plannen blijven. Zodra men echter in 1945 in ons land aan wederop- bouwplannen ging denken, kregen ook de plannen tot bouw van een ge reformeerd rusthuis vastere vorm. Onder leiding van de heer C. Kralt werd een bouwcommissie gevormd en in 1948 lag een schetsontwerp op ta fel. Drie jaar later was reeds een stuk grond zij het nog van bescheide ner omvang dan thans het geval is voor de bouw aan de Witte Rozen straat gereserveerd. Leiden, dat met de opening van dit centrum een eerste stop zet op de weg van moderne bejaardenzorg, is er nog niet. Straks zullen ook nog een gemeentelijk, een hervormd en een rooms-katholiek centrum, waar toe reeds lang plannen bestaan, ver wezenlijkt moeten worden. Dames- en Herenrijwielen 1 89.- Fa. DUSOSWA - LEIDEN (Advertentie.) COMMISSIE VAN TOEZICHT JUBILEUM O. VAN DONKERSGOED BEDRIJFSTECHNISCHE SCHOOL Maandag j.l. herdacht de heer O. van Donkersgoed het feit dat hij 25 jaar aan de N.V. Nederlandsche Ro togravure Maatschappij verbonden was. Ter viering van dit jubileum had de directie, de staf en vele collega's van de heer Van Donkersgoed in de cantine van het bedrijf uitgeno digd. Nadat de jubilaris, die vergezeld was van zijn echtgenote en dochter, door de jubileumcommisise was bin nengeleid, richtte directeur J. C. Stafleu woorden van waardering tot de jubilaris, die als voorman van de afdeling etserij in het bedrijf werk zaam is. Hij prees o.m. de heer Van Donkersgoed om zijn grote ijver en liet zijn woorden vergezeld gaan van een enveloppe met inhoud. Namens het personeel huldigde de heer W. Streef land de jubilaris in dichtvorm. In het gedicht dat door deze spreker werd voorgelezen kwa men vele momenten voor, die betrek king hadden op het werk van de heer Van Donkersgoed in 't bedrijf, maar ook op de hobby's van de jubilaris. Met vele wensen voor de toekomst bood hem een fraaie vulpen-set aan. Namens de directe collega's sprak de heer A. van der Kaay de jubi laris toe. De heer Van Donkersgoed, zeer on der de indruk van deze huldiging, dankte allen, en wel in het bijzon der de directie voor de hartelijke en stimulerende woorden tot hem ge sproken, alsook voor de fraaie ge schenken die hij in ontvangst heeft mogen nemen. In de raadsvergadering van maan dag a.s. zullen leden worden be noemd van de commissie van toe zicht op de Gemeentelijke Bedrijfs- teohnische School. Voorgesteld worden de hoofden van school, de heren J. P. Wilter- dink en J. van Leeuwen, ir J. J. P. van Hoek en C. F. A. Meerpoel na mens de Kamer van Koophandel, ir H. E. Kruyt, ir A. van Driel, A. J. Frèrejean en I. Coster. Bananenstokerij aan DE ROOSEVELTSTRAAT I.v.m. de voorgenomen bouw ter plaatse van een bananenstokerij met een daarbij behorende boven woning, heeft de heer Chr. Pasma te Leiden, verzocht van de gemeente te mogen kopen een perceel industrie terrein, groot 490 m2, gelegen aan de Rooseveltstraat. Met adressant is overeenstemming bereikt omtrent de verkoopprijs van 25.- per m2 (bouwrijp en opgehoogd tot n.a.p.). Zaterdag was het 40 jaar geleden, dat de heer A. A. Griffioen in dienst trad bij de N.V. Hollandsche Con structiewerkplaatsen te Leiden. De jubilaris, die vergezeld was van zijn echtgenote en de jubileum commissie, werd in het ontspannings lokaal toegesproken door de heer J. J. Epskamp, procuratiehouder der Vennootschap, die in een geestig speechje de vele verdiensten en kwa liteiten van de jubilaris schetste. De heer Epskamp haalde nog enkele herinneringen „uit de oude doos" op en ook enkele voorvallen, welke de heer Griffioen in zijn functie van verbandmeester heeft meegemaakt en welke hij, op de hem typerende wijze oploste. De heer Epskamp besloot met de wens uit te spreken, dat de jubilaris nog lange jaren met zijn echtgenote mocht blijven genieten van een wel verdiende rust, en tevens zijn ge deeltelijke taak, welke hij in het be drijf nog heeft, kon blijven vervul len. Namens het Beambtenpersoneel bood de heer Epskamp een polshor loge aan. Hierna werd nog door diverse sprekers het woord gevoerd o.a. door de heer Th. Meertens, een collega van de jubilaris, de heer C. D. Riet man, namens de personeelsvereni ging, en de heer Mooten namens de Jubileumcommissie van de N.V. Ne derlandsche Electrolasch Mij. Alle sprekers lieten htm toespraken vergezeld gaan van prachtige ca- deaux of bloemstukken. Tenslotte bedankte de heer Grif fioen mede namens zijn echtgenote voor de vele blijken van belangstel ling, welke hij op deze prachtige dag reeds had ondervonden. De huldiging verplaatste zich hier na naar de directiekamer, waar de jubilaris door de directeur, de heer ir. E. F. Bongaerts, hartelijk werd toegesproken en hem de gebruike lijke enveloppe met inhoud werd overhandigd en men nog enige tijd gezellig bijeenbleef. Samenwerking ouders-school onontbeerlijk In de jongensschool aan de Os- en Paardelaan werd gisteravond in be sloten kring afscheid genomen van de heer P. J. M. Raaphorst, in ver band met diens benoeming tot hoofd der school te Hoofddorp. Kapelaan J. A. M. van Adrichem, die 10 jaar catechismusles in de klas van mijnheer Raaphorst had gege ven, was hem zeer dankbaar voor zijn medewerking bij de godsdiens tige vorming der schooljeugd. Ook namens pastoor J. A. van Kleef, die in verband met aangelegenheden be treffende het ziekentriduum verbin der was persoonlijk aanwezig te zijn, over het vele opvoedende werk van de heer Raaphorst gedurende de 30 jaren, die hij in de parochie van O.L. Vr. Hemelvaart en St. Jozef werkzaam geweest is. Met name zijn belangstelling voor de H. Mis met de kinderen. Mede namens hun klasgenootjes kwamen Sjaak Priemus, Ben Hagen en Jan Prenen een vulpen aanbie den met een geestig gedicht, ge schreven door de heer J. A. van Re- mundt van het Oudercomité.. Laatst genoemde hield tevens de „afscheids- predikatie", waarin ernst en luim zich mengden. De heer J. G. L. Lippits, hoofd der jongensschool, verontschuldigde de afwezigheid van een vertegen woordiger van het Stichtingsbestuur wegens een vergadering en bracht waardering en dank namens dit be stuur. Hij noemde de heer Raaphorst een vriend en een kundig en prettig collega. Hij z\j ook dat de jongens hem graag mochten. Namens zijn collega's bood hij een grammofoon plaat, het pianoconcert van Grieg, aan. De heer A. J. G. Hertogh, hoofd der aangrenzende meisjesschool, wenste zijn scheidende collega van harte geluk met diens benoeming en schonk hem namens zijn leerkrach ten een dikbuikige fles wijn en si garetten. De heer A. Buis. voorzitter van het oudercomité, overwoog dat de heer Raaphorst na zijn verhuizing ver schillende dierbare Leidse plekjes en evenementen, zoals het springen van het fontein op 3 oktober, zou missen overhandigde daarom namens de ouders een prent in lijst, voorstel lende de Mare en de Marekerk van Burgerliike Stand Geboren: Geertje dr van J. de Jong en G. Kuijt. Theresia Maria dr van J. M. Krol en M. W. J. Schalks. Hendrik zn van A. van der Zeeuw en W. van Duijl. Louise Francisca dr van J. C. Gaijkema en A. v. Dijk. Alexander Ferdinand Benjamin zn van L. B. Oet en M. A. den Otter. Ronald Rudolf zn van W. Oudshoorn en J. C. G. Ciere. Margaretha Eliza beth dr van A. J. eBrger en M. M. Dijkstra. Maria Bernardina Johanna dr van F. G. Korenhof en J. M. Driessen. Paulina Maria dr van G. H. van der Meijden en J. H. Kruize. Hendrik zn van L. van Delft en J. van Egmond. Johnny zn van H. A. Brederode en S. van Dijk. Wilhel mus Hendricus Jacobus zn van H. Stubbe en B. M. van Herwijnen. Janos Joachim Imre zn van M. V. de Tyssonsk en A. J. Pijpers. Michon zn van N. Bourgeois en F. Hoedema- ker. Erik zn van J. B. van den Bergh er, A. P. G. Spaans. Jacobus zn van G. van Egmond en J. de Jager. Ma rijke dr van J. ink en J. M. Schaaf - stra. Overleden: W. E. de Man 74 jr man. K. Ouwerkerk 71 jr man. M. F. van der Lof 77 jr echtgenote van A. Geerlings. Gehuwd: B. J. van Egmond en A. L. van de Water. De maandelijkse bijeenkomst van Sancta Veronica wordt gehouden donderdag 1 oktober van, 2.30 tot 5 uur, in de Jrolijcke Arke, Pieters- kerkkoorsteeto 15. De dames worden vriendelijk verzocht materiaal te ko men halen om te jreien of naaien en alles wat klaargekomen is, in te leveren. enige eeuwen terug. Rond het schil derij geschaard gaf de heer Raap horst aan collega's en comité een geschiedenislesje weg betreffende deze kerk en het ontstaan van de Hartebrugkerk. Hij dankte, zeer on der de indruk, alle aanwezigen, elke spreker beantwoordend. Hij vroeg welwillende absolutie indien hij bij zijn afscheid iemand mocht hebben vergeten. Via het oudercomité dankte hij de ouders van wie hij veel mede werking had ondervonden. Hij ver zekerde met nadruk dat het werk van de leerkrachten reeds voor 50 a 60% is geslaagd, indien de ouders medewerking en belangstelling to nen voor de schoolopvoeding en het onderwijs. „Het gaat niet" zo zei hij, „zonder die medewerking en belang stelling", en getuigde, dat de taak van de onderwijzer vooral geen lauw baantje betreft. Hij gevoelde zich zeer vereerd met dit afscheidsfeest en memoreerde dat, evenals de kin deren een aanmoediging op zijn tijd nodig hadden, ook de onderwijzer soms behoefte heeft aan een bemoe digende slag op de schouder. De school mag niet worden be schouwd als een apart opvoedings instituut, de onderwijzer niet als een vreemde. Hij vond het gelukkig, dat in de laatste jaren een band gegroeid is tussen ouders en leerkrachten, dat de onderwijzer als het ware een stukje familie geworden is van de ouders. Daardoor is het mogelijk in samenwerking het kind tot 'n deug delijk christen op te voeden voor de maatschappij en de eeuwigheid. Hij roemde teamgeest onder het personeel, dankte speciaal voor de belangstelling vanwege de meisjes school en was oprech'. blij geweest met het medeleven tijdens zijn ziek te door zijn jongens, die hem met bezoek, briefkaarten en briefjes, hadden weten op te monteren. Tot slot spoorde hij de ouders aan te blijven vechten voor het behoud van de katholieke school met zoveel moeite, geld en offers door onze voorouders verkregen. Er heerste op deze afscheidsbijeen komst een prettige, ongedwongen stemming, onder de eminente leiding Met een gebroken arm "m oest hii naar van de heer A. Buis. het ziekenhuis worden gebracht. Zoals wij reeds meldden was het Leidse aannemersl edrijf Assië en de Water bij een onlangs c'c or architect ir. J. J. v. d. Eng van het architec tenbureau ir. J. A. L ar en ir. H. E. Niemeyer uit Voorburg gehouden aanbesteding voor de bouw van 216 woningen, 39 garages cn 2 jeugdver- blijven in het uitbreidingsplan Maria- hoeve te 's-Gravenhage de laagste in schrijver. Thans v°r"emen wij, dat dit werk oo aan deze Leidse firma werd opgedragen voor het bedrag van 3.036.000. Bovendien gaat de firma Assië en de Water voor eigen rekening ook in Mariahoeve nog eens 62 woningen bouwen. De architec tuur van deze huizen is van het architectenbureau Prinsen en den Ouden uit Oegstgeest. De officiële opening van de lieuwe school voor wconwagenkin- deren aan de Haarlemmertrekvaart, zal op woensdag 14 oktober plaats vinden. De school, die de naam St. KrLstoforus-school gaal dragen wordt door de deken van Leiden ingeze gend. Gisteren heeft een brandje op een woonschip aan de Langegracht (H 1627) een schade van 175 ver oorzaakt. De gordijnen werden in brand gestoken door een brandend oliestel. Er was schade aan betimme ring. gordijnen en kleding. Op het kruispunt Sumatrastraat Atjestraat heeft de 23-ja.ige brom fietser W. K. uit de Balistraat een aanrijding gehad met een vracht wagen. Hii verleende geen voorrang. in vele houtsoorten en prijzen. Toonkamers DREEF BURGSTEEG 3—5—12 NIEUWSTRAAT 1 (Advertentie.) AANWIJZINGEN voor 3 oktober HET VERKEER IN DE BINNENSTAD De Commissaris van Politie maakt bekend dat op 3 oktober a.s. krach tens besluit van B. W. de binnen stad van Leiden op de gebruikelijke wijze voor het verkeer met rijpaar den, door trekdieren voortbewogen voertuigen en motorrijtuigen op meer dan twee wielen zal worden afgesloten van 's morgens 7.00 tot 's nachts 1.00 uur. Onder verwijzing naar de desbetreffende publikaties wordt bekend gemaakt, dat een be perkt aantal bewijzen van toegang tot het door afsluitbomen afgesloten gedeelte der gemeente zal worden uitgereikt, indien kan worden aan getoond, dat tot het toelaten van de omschreven categorie vervoermidde len een dringende reden bestaat. Mondelinge aanvragen tot het ver krijgen van een bewijs van toelating kunnen uitsluitend gedaan worden op woensdag, 30 september en don derdag 1 en vrijdag 2 oktober 1959 van 9.0012.00 uur en van 14.00 17.00 uur, aan het bureau van politie, Zonneveldstraat 10. Schriftelijke aanvragen worden alleen dan inbehandeling genomen, indien daarin duidelijk vermeld staan: 1. naam en adres van de aanvrager; 2. voor welk soort vervoermiddel de aanvraag geld; 3. bij motorrijtuigen het kenteken daarvan; 4. reden van aanvrage. Aanvragen, welke niet volledig zijn of na 2 oktober binnenkomen, worden niet in behandeling geno men. Gezien het jaarlijks steeds groei ende aantal aanvrager, waardoor de rij-beperking op de 3e oktober illu soir dreigt te worden, zal ook dit maal wederom voor urgente gevallen een bewijs worden uitgereikt. Ongecorrigeerd) Jeugdconcert Mij v. Toonkunst E*venals andere jaren was de Ge- hoorzaal gistermiddag stampvol met jongelui voor het 62e jeugdcon cert van de Mij v. Toonkunst. Edu- ard Flipse nam het woord om zijn programma in te leiden. Als eerste werk stond de Symphonie no. 95 in c kl. t. van Joseph Haydn op 't pro gramma; no. 5 van zijn Londense symphonieën; weinig gespeeld en toch zo uitmuntend voor 't orkest geschreven. Bovendien met een in teressante cello-solo, door Samuel Brill voortreffelijk gespeeld. Luisterden wij eens om ons heen, naar de mening van de jonge toe hoorders, dan had de symphonie (mogelijk als het moeilijkst te begrij pen) het minst geboeid. Toch kun nen wij ons dit voorstellen, daar de dirigent minder gedisponeerd is tot 't vertolken van Haydn dan tot het spelen van werken met feller colo- riet. In het beroemde werk van Johan Wagenaar Saul en David, valt een belangrijke uitbreiding van de har monie in het orkest waar te nemen. Men kan het Bijbelse verhaal in de muziek op de voet volgen. Saul's waanzin, David's vertroostend harp spel, Saul!s krankzinnige jalouzie op de harpspelende David en zijn te rugvallen in de ellende van ver standsverbijstering. Een felle schil dering weet onze grote vaderlander Wagenaar te geven in zijn mooi werk. Bewonderend hebben allen geluisterd naar de voortreffelijke harpsolo van mevrouw Margot Flip- se-Broeders. Tot besluit: L'Apprenti Sorciero van Paul Dukas naar Goethe's Bal lade der Zauberlehrling". De com ponist heeft de handeling prachtig omgezet in muziek; suggestief, hu moristisch en fascinerend van ryth- me. Na de mooie uitvoering van de onderscheidene belangrijke werken is de dirigent-inleider en zijn or kest staande bejubeld, door de vele dankbare luisteraars. J. KORTMAN N Jubileum H. van Duuren In de directiekamer van de firma Van Wijk en Heringa is vanmorgen de heer H. van Duuren gehuldigd wegens zijn veertigjarig jubileum bij deze firma. De heer Van Duuren heeft geruime tijd in de wasserij en kammerij gewerkt en is thans ver bonden aan de mêleerkamer. De directeur van de onderneming de heer J. W. Heringa noemde de heer Van Duren een man, die rustig zijn gang gaat en zijn werk altijd goed verricht heeft. Hij overhandig de een enveloppe met inhoud en bood hem, nadat alle sprekers hun geluk wensen tot de jubilaris hadden ge richt, het vererend getuigschrift van de Maatschappij voor Handel en Nijverheid met de daaraan verbon den medaille aan. De heer R. de Jong, adjunct-di recteur, zei dat de jubilaris geen op vallende figuur was, doch grote vak kennis bezit. De bedrijfsleider,, de heer N. Brouwer wenste de jubilaris geluk en zei dat deze nooit het ver trouwen, dat in hem gesteld werd bij het dikwijls zeer zelfstandige werk, beschaamd had. De voorzitter van de personeels vereniging „De Spil", de heer A. K. van Leeuwen, bracht zijn gelukwen sen over en overhandigde een enve loppe. Namens de collega's sprak de heer P. Sommeling, die een pakket rookwaren aanbood. Hierna maakten allen van de ge legenheid gebruik om de jubilaris,4lie vergezeld v/ac van echtgenote en zoon, persoonlijk de hand te drukken.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2