Zal Ajax morgen het DOS-geweld de baas kunnen blijven? ■J' Ned. Zwemploeg liep op eerste dag 3 punt achterstand tegen Engeland op het dappere leven ZATERDAG 2P SEPTEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 LFC krijgt in Blauw Zwart 'n moeilijk te overwinnen tegenstander Nog één competitie-zondag en voor bijna alle voetballers komt er 'n zondag rust vanwege de interland Nederland België op 4 oktober. Die laatste zondag van de eerste competitie-periode zul len de verschillende clubs natuurlijk zo goed mogelijk willen besluiten en dus zal het er weer danig spannen. In de Ere-divisie zal dit allereerst het geval zijn met AjaxDOS. De Amsterdam mers hebben reeds teveel punten ver loren om nog meer risico te lopen orr van de kopgroep uitgeschakeld te wor den, zodat zij er wel alles op zullen zetten om van de Utrechtenaren te win nen. Dan alleen zullen de Ajaxlieden hun voorlopige kans voor de kopgroep behouden. Dat dit gemakkelijk zal gaan geloven we niet, want DOS is het ogen blik in prima conditie. Maarvoet bal blijft voetbal! Er zijn evenwel meerdere clubs, die in dezelfde omstandigheden als Ajax verkeren, want zo langzamerhand zal een scheiding gaan vallen tussen de zwakkere en sterkere clubs. Dat geldt o.m. voor Rapid, Fortuna en VVV, drie Limburgse clubs, die toevallig alle drie slechts vier pupten uit drie wedstrij den hebben behaald. Van deze clubs heeft VVV morgen ongetwijfeld de las tigste wedstrijd tegen Volendam uit, waaromtrent wij vermoeden, dat de jongens van Dick Tol wel aan het lang ste eind zullen trekken. Of ook Rapid JC en Fortuna, zelfs resp. tegen Blauw Wit en Sittardia tot succes zullen ko men valt wel te betwijfelen, of het moest zijn, dat juist de angst voor de laatste plaatsen de Limburgse clubs tot meer activiteit zal aanzetten. Een prachtige wedstrijd voor de pool- liefhebbers is morgen ongetwijfeld de wedstrijd ADOSparta. De Hagenaars speelden de laatste wedstrijden tegen de Rotterdammers niet erg fortuinlijk, want uit drie ontmoetingen werd slechts één punt behaald. Aangezien ADO de aanvankelijk in haar gestelde verwach tingen in de laatste wedstrijden wel heeft teniet gedaan, zal men niet veel vertrouwen hebben in de prestaties der Hagenaars, maar ook hier zal de vrees voor de laatste plaats wonderen kun nen doen. In de Tweede divisie A blijft aller eerst de vraag, of de drie bovenste clubs van de ranglijst zich zullen handhaven. Roda Sport kan dat ongetwijfeld, want de Limburgers hebben rust, zodat UVS en De Baronie hun achterstallige wed strijd kunnen inhalen. UVS gaat op be zoek bij Longa in Tilburg, van welke club vorig jaar mét 10 nauwelijks werd gewonnen. De Tilburgse club is dit jaar ongetwijfeld sterker dan het vorig jaar, maarUVS ook en zij zal dunum, terwijl Foreholte bij ASC op bezoek gaat. Het zal in deze wedstrij den aan spanning niet ontbreken. Docos gaat op bezoek bij DSO, waar wel ge wonnen kan worden. Warmunda ont vangt VDS, dat met twee overwinningen bewezen heeft niet mis te zijn. Toch zal Warmunda eindelijk weer tot betere resultaten moeten komen, anders vre zen we het ergste. AMATEURVOETBAL AFGELAST WEGENS DE DROOGTE Het bestuur van de Amersfoortse Stichting voor lichamelijke opvoeding en sport heeft, in overleg met de consul van de KNVB, alle voor zaterdag en zondag a.s. vastgestelde wedstrijden in Amersfoort van het amateurvoetbal af gelast. Dit in verband met de gesteldheid der terreinen, die veel van de droogte te lijden hebben gehad. WIELRENNEN RONDE VAN BULGARIJë De Bulgaar Taykov heeft de achtste étappe van de Ronde van Bulgarijë, I die leidde van Rousse naar Gabrovo over een afstand van 174 km., gewon nen in 5 uur 11 min. 25 sec. met op de tweede en derde plaats de Polen Pokor- ni en Prousky, die dezelfde tijd noteer den. Taykov en Pokorni kregen echter resp. een minuut en een halve minuut bonificatie. Onze landgenoten Jansen, van Kreuningen en Rademakers zaten allen in het voorste gelid en eindigden met slechts geringe achterstand op de winnaar. Jansen werd als zesde geklas- I seerd, van Kreuningen als tiende en Ra demakers was twaalfde. De Bulgaar Kotzev voert nog steeds het algemeen klassement aan met een totaaltijd van 133 uur 25 min. 8 sec. Van Kreuningen j staat op de tweede plaats met een ach- terstand van bijna vijf minuten. Rade- j makers bezet de 21e plaats met een achterstand van bijna 29 minuten, ter wijl Jansen als 32e staat geklasseerd. In het ploegenklassement leidt Bulgarijë met Nederland op de vijfde plaats op ruim 41 minuten. Gerrit Schulte is gisteravond het baanrecord van het Antwerpse sportpa leis over de 5 km. achtervolging, dat in zijn bezit was met een tijd van 6 min. 9 sec. kwijt geraakt aan de Belgische wegkampioen Oelibrandt. In een wed strijd tegen Proost kwam Oelibrandt tot 6 min. 8 sec. In een wedstrijd achter grote moto ren over 60 km. startte onze landgenoot Koch met weinig succes. Winnaar werd de Belg Verschueren in 52 min. 56 sec. met op de tweede plaats de Spanjaard Timoner op dertig meter. Derde was de Belg Depaepe, vierde de Fransman Bouvard, vijfde de Zwitser Bucher en als zesde, met een ronde achterstand, eindigde Koch. LEIDSE REN- EN TOURVER. SWIFT De uitslagen van de laatste wedstrij den zijn: A en B kl.. 70 km.: 1. P. Hooyman, tijd 1 uur, 54 min. 50 sec.; 2. A. kloos terman. C kl. 70 km.: 1. Fr. Brittijn, tijd 2 u. 0 min. 10 sec.; 2. C. Kloosterman; 3. A. v. Kempen. D kl., 32 km.: 1. Fr. Leemans, tijd 55 min. 55 sec.; 2. Peter de Jong; 3. H. Boelee. H. v. Gent werd in de ronde van Noordorp le bij de amateurs. Bij de nieuwelingen werd G. Karstens 3e en Fr. v. d. Broek 8e. In de ronde van Sassenheim werd H. v. Gent 3e en Bertus Zoet 10e bij de amateurs. Morgen rijden A en B kl. 70 km., C kl. 34 km., start 10 uur te Oud-Ade. Leidse Voetbalbond Leidende clubs tegen lastige tegenstanders Na het treffen tussen de leiders van de le klasse LDWS en KRV krijgt de Leidse club morgen 'n andere concur rent op bezoek, n.l. de Stompwijkse Boys, die in precies dezelfde positie verkeren als kRV vorige week. Indien de gasten van LDWS nu ook hetzelfde resultaat bereiken, is dit zeker geen on verdienstelijk resultaat. Dat zou intus sen de spanning ook zeker ten goede komen. Wordt dit inderdaad de uitslag, dan is het lang niet onmogelijk, dat of KRV of MMO aan de kop zal komen. KRV moet nJ. naar Teylingen, dat tot dusver ernstig teleurstelde, doch waar van iedere zondag herstel verwacht kan worden, terwijl MMO bezoek krijgt van de Alphense Boys, die weliswaar reeds twee overwinningen boekten, maar het in Hoogmade toch zeker niét gemakke lijk zullen hebben. Rijpwetering krijgt bezoek van Rouwkoop, wat o.i. voor de Rippers gelegenheid biedt eindelijk eens tot winst te komen. Hetzelfde mo gen we verwachten van SVLV, dat Oranje Groen op bezoek krijgt In de 2e klasse hebben de leiders SJZ en ZLC bezoek van resp. Weteringse Boys en WOA. Gezien de stand van het ogenblik hebben beide thuisclubs de - - O kans in eigen hand haar positie te ver- <üt .moeten bwrtlwn. D. B.ronl. h«« beteren. ondank> verraa!ing hlerbu Haarlem tegen het verrwakte EDO lang nlet onm0gelljk la. Ook van het n k.o. n„ h.,H. nunt.n ongeslagen UDO mogen we 'n goed re- ook 'n kans op beide punten. Gaan onze verwachtingen in vervulling, dan ver hulst Roda Sport naar de derde plaats op de ranglijst door slechter doelgemid- delde. In de 2e klasse A der amateurs is LFC de enige club zonder verlies, welke situatie de Kanaries gaarne verlengd zullen willen zien door nieuwe winst. Aangezien Blauw Zwart morgen de tegenpartij in Leiden is, zal LFC danig moeten aanpakken. Gezien het feit. dat de Wassenaarse club zondag j.l. op over tuigende wijze van HBS won, zal het voor LFC geen gemakkelijke wedstrijd worden. Roodenburg staat er met één gewon nen en twee verloren wedstrijden in deze competitie niet zo goed voor als vorig seizoen. Het zal dus voor de Leidse Houtbewoners zaak zijn van nu af te zorgen niet veel punten meer kwijt te raken, willen zij althans niet in de lage re regionen belanden. Dus moet er mor gen van de Musschen gewonnen worden. RKAW ontvangt GW en heeft o.i. kans op winst. Lisse zet in de 3e klasse A de com petitie morgen voort met de uitwed strijd tegen Vredenburch, welke club uit de twee gespeelde wedstrijden ook slechts één punt heeft behaald, maar Lisse verloor ze beide. We hopen, dat de Lissenaren deze kans benutten en de twee eerste punten meebrengen. Al- phia zal het tegen Wassenaar zeker niet gemakkelijk hebben en we vrezen voor de eerste nederlaag der Alphianen. In de 3e klasse B zal GDA haar over winningen wel weer voortzetten, Al phen heeft 'n een kans tegen Wester kwartier, maar Bodegraven zal tegen VIOS wel haar derde nederlaag lijden. In de.Irljd om de leiding ven de 3e W"se Bis wedstryd Lenig en Snelde „paling: doel: J. Eradus; achter: J —Gr. Willem van groot belang en we Bekkering, A. Zwanenburg; midden: geloven, dat de thuisclub de beste kans IR Tegelaar Th. v. d Broek en H I op de punten heeft Is dit niet het ge-1 strijk. voor. F v Dorp M de Weyer vaL dan heeft Altior een kans op de A Pardon, Th. Lasander en H. Teeu- eerste plaats, doch daarom zal thuis ge- wen wonnen moeten worden van het be zoekende Hillegom, wat een zware op- Lugdunnm Tegen SJC komt Lug- gave zal blijken. DOSR intussen zal dunum zondag a.s. als volgt uit: doel: sultaat verwachten tegen het bezoeken de VNA. Voorts is VNL dit seizoen op de goede weg en wij mogen aannemen, dat de Leidenaars ook op hun stadgeno ten, VTL, morgen een goed resultaat kunnen verwachten. Tenslotte is daar nog de wedstrijd UnitasLeidse Boys, hekkesluiters der afdeling, van welke ontmoeting we een gelijk spel mogen verwachten. VOETBAL Foreholte. Zaterdag en zondag zijn er 8 elftallen binnen de lijnen. Om 2.30 uur in Noordwijk SJC (a)Foreholte (a). Foreholte (b) is vrijaf, terwijl Fore holte (c) thuis speelt om 3.30 uur tegen SJC (j). Foreholte heeft zondag de las tige wedstrijd in Oegstgeest tegen ASC, aanvang 2.30. Wij zijn benieuwd naar de uitslag. Thuis 2.30 uur Foreholte 2 Teylingen 2 en in Katwijk 2 uur KRV 2 Foreholte 3. Eveneens thuis 12 uur Foreholte 4WOA 2. Foreholte 5 is ook vrfjaf en 2 uur Stompw. Boys 4Fore holte 6. De B jun. spelen thuis om 2 uur tegen SJC (E). Rouwkoop. Programma voor zater dag. RouwkoopAlphia 4.15 uur; Rouw koop 3Katwijk 5 4.15 uur; Zondag: RijpweteringRouwkoop 2.30 uur; Rouwkoop 2Roodenburg 4 2.30 uur; VTL 2—Rouwkoop 3 12 uur; Rouwkoop 4Docos 7 12 uur. Roodenburg De opstelling voor zondag is: doel Keereweer; achter: Hen zen, Hannaart; midden: I. Weerlee, Du Prie, v. Rooyen; voor: Zitman, J. Weer lee, Ouwerkerk, v. Heek. Chouffour. Dames- zowel als herenprestaties bleven onder de maat Bahamonies deed afsiand van zijn gele trui haar tweede overwinning kunnen boe ken op Tonegido uit Voorburg. SJC en Foreholte zijn na de drie eer ste overwinningen aan hun positie ver plicht op de goede weg voort te gaan. Of dit gelukken zal? SJC ontvangt Lug- Kerkvliet; achter: van Leeuwen, Ro bijn; midden: Leget, Crama, Bavelaar; voor: Regeer, van Daalen, Pet, Ver mond, De Cler. Voorts zijn vastgesteld: Lugdunum 2Roodenburg 2; ASC 3 Lugdunum 3. Van een speciale ANP-verslaggever. Er is in de bus, die de Nederlandse zwemploeg gisteravond van het kleine overdekte zwembad in Coatbridge naar het Royal hotel in Glasgow terugbracht, niet gezongen. De meisjes en jongens en niet te ver geten hun leiders waren teleurgesteld en daar was heiaas alle reden toe. Het op papier gemakkelijkste deel van het programma van de tweedaagse zwemin- leriand Groot BrittanniëNederland was achter de rug en toch had onze ploeg toen ai een acnterstand van drie punten. Slechts één nummer, de 400 yards vrije slag aames, had Nederland de volle winst georacht en dat nog pas na een protest tegen de oorspronkelijke klassering van Juuith de Nijs. Terwijl het publiek de tribunes langs de 33Va yards lange baan bijkans ai orak van enthousiasme, keek anes wat iMeaeriands was veroijsterd toe hoe het Neaenanase oameskwariet de eerste ne- deriaag sedert veie jaren op de wissel slag es.afette te slikken kreeg. Was het eeu vvonuer, oat wij daar in Coatbridge een soor mutatie oeieeiaen van de be ruchte „Hampoen Koarzoals het geest- druuge gejuicn van de bchotten op de voetoaiüiounes van het zo naoije stadion van Glasgow sedert jaar en dag wordt geuoema; net is waar, het beuof niet de juiste internationale aistand van 4 x luü meter of 4 x 110 yaros, maar toch werd net ais een vernietigende nederlaag gevoeid. Kia van Veisen, die in het be gin van de avond in grootse stijl de lui* yaids rugsiag nad gewonnen, bevocht ook ais eerste in de estafette een duide lijke voorsprong op naar conega-oud- wereidrecorcino unster ivrargaret Ed- waruis, maar Aoa de Haan moest haar Engelse vriendin Enita Lonsoorougn, me naar in waarwyk het wereldrecord arsnoepie, opnieuw laten gaan. Up het moment aat Aoa na een wat stroef ge zwommen race aantikte, was de kieme onena Watt ai voor ae vnnoersiag ver trokken en hoe hara onze Europese kam pioene Tineke Lageroerg ooit vocht, oneiia was onbereikoaar. Het donkere raigeise meisje vergrootte naar voor sprong en toen Cockre Gasteiaars, voor Wie «en acnierstand ai zo vaak een kouje naar oe nand is gebleken, ais laat ste voor de' vrije siag startte, was de positie van Neoeriano al hopeloos. De vroegere /.uid-Airrkaanse i\aizie ste ward, Dieek zeiis nog een tiende secon de sneller oan de Europese recordnoud- sier uit öcniedam en met ruim verschil (4.23.5 tegen 4.25.tikte de öritse het eerst aan om meteen onder de om helzingen van haar ploeggenoten te wor den oedolven. Het was een slot van een zwemavond, die voor ons ook verder maar weinig reden tot juichen heeft gegeven en die voor de Britten een vermoedelijke duide lijke revanche voor de grote nederlaag in Waaiwijk heeft ingeluid. De enige prestatie van internationaal niveau werd geleverd door Ria van Veisen, het slanke i6-jarige Haagse schoolmeisje, dat in prachiige stijl en met goede keerpunten en ditmaal ook kaarsrecht in de baan liggend in 1.04.8 de 100 yards rugslag voor Margaret Edwards (1.05.7) en Rini Dobber 1.05.8) won. Met deze tijd ver beterde Ria het Schjtse record en egali seerde zij het Britse 100 yards record van Judy Grinham, die weer als verslaggeef ster van de Daily Mail naast ons op de tribune zat. Het scheelde niet veel of dit nummer had Nederland de maximale winst gebracht. Rini Dobber zette na melijk op de laatste baan een enorme aanval in op Margaret Edwards, maar de kleine Amsterdamse kwam niet uit met haar laatste slagen en dat hield haar 0.1 sec. achter de snelle Britse zwemster. Judith de N(js had op de 400 yards meer succes met haar aanval op de tweede positie van een tegenstandster. Corrie Schimmel was met haar hakkende, verre van soepele slag na drie banen var. te hard begonnen Judy Samuel wegge lopen. Judith de Nijs en Nancy Rae le ken in dit gevecht op het tweede plan te zullen blijven, maar elkaar opjagend knabbelde het tweetal zienderogen stuk je bij beetje van de achterstand af en Judy Samuel werd gepasseerd. Op de laatste baan eigenlijk veel telaat liet Judith de Nijs zien over welke re serves zij nog beschikte. Corrie Schim mel won in de matige tijd van 4.40.1 en Judith de Nijs en Nancy Rae sloegen kort daarna in 4.43.met vrijwel on zichtbaar onderling verschil de handen tegen de tegelwand. De jury stak de hoofden bijeen. „Je bent tweede", riep ploegleider Buiskool Judith toe. „Op de tweede plaats Nancy Rae", zei de microfonist, maar even later, na een protest van de Nederlandse ploegleiding liet de jury bekend maken, dat het in derdaad Judith de Nijs was geweest, die met een nagellengte voorsprong als tweede achter de Europese recordhoud ster had aangetikt. De Nederlandse heren hebben hun ge bruikelijke rol op het tweede plan met wisselend resultaat gespeeld. Leo Ver- burgt zwom een goede 400 yards ir. 4.16.8, waarmee hij eerste werd, maar het zwemmen van André Hermsen (4.37.3) was bijzonder teleurstellend hetzelfde moet helaas ook van onze vlin derende Charles Ritton en Henny Vega de invaller voor Bert Sitters wor den gezegd. De Britten Symonds en Blyth wonnen dit nummer met een straatlengte voorsprong. Wieger Men- sonides, die op de 200 yards schoolslag in 2.49.4 eerste werd, heeft met Leo Verburgt de eer van de Nederlandse mannen tenslotte nog gedeeltelijk weten te redden. Hij zwom deze tijd, die om gerekend op ongeveer 2.45.op de 200 meter neerkomt, in zijn bekende rustige mooie stijl zonder die stijl te bederven sloeg hij op de laatste baan de aanval van de Brit Rowlinson af. De uitslagen van de eerste dag wa ren: 400 yards vrye slag heren: 1. Leo Ver burgt (Ned.) 4.16.8; 2. M. P. Read (GB) 4.19.0; 3. R. Campion (GB) 4.21.2; 4. André Hermsen (Ned.) 4.37.3. 100 yards rugslag dames: 1. Ria van Veisen (Ned.) 1.04.8; 2. Margaret Ed wards (GB) 1.05 7; 3. Rini Dobber (Ned.) 1.05.8; 2. S. Lewis (GB) 1.08.3. 200 yards vlinderslag heren: 1. Graham Symonds (GB) 2,11.7; 2. Ian Blyth (GB) 2.27.8; 2. Charles Ritton (Ned.) 2.47.7; ABILIO COUTO OPNIEUW OVER HET KANAAL Albilio Couto, de 34-jaxige Braziliaan- se advocaat, die 11 september het Ka naal zwemmende is overgestoken, is er gisteren opnieuw in geslaagd deze zee engte te bedwingen. Hij was aanzienlijk sneller dan de eerste keer en bleef 43 minuten boven het negen jaar oude re cord van de Egyptenaar Hassan Abdel Rahim. Couto kwam 11 uur en 33 min. nadat hij bij Kaap Gris Nez te water was gegaan bij Dover aan wal. 4. Harry Vega (Ned 3.01.4. 400 yards vrije slag dames: 1. Corrie Schimmel (Ned.) 4.40.1; 2. Judith de Nijs (Ned.) 4.43.0; 3. Nancy Rae (GB) 4.43.0; 4. Samuel (GB) 4.46.1. 200 yards schoolslag heren: 1, Wieger Mensonides (Ned.) 2.29.4; 2. Gerard Voor don Frederico Bahamontes is het zoet van zijn overwinning in de Tour de France van dit jaar nog steeds niet uitgeput. De burgeren van zijn woonplaats Toledo hebben hem deze week een grootse hulde gebracht waarbij het opgewekt Spaans toeging. Federico zelf is met zijn vrouw Fer- mina naar de kathedraal van Toledo getogen en heeft zijn kostbare gele trui, welke in een grote lijst is geplaatst, als het kostbaarste dat hij bezit, bij wijze van huldebetoon aangeboden aan de maagd Maria, Schutspatrones van de stad. Rowlinson (GB) 2.30.0; 3. R. Heming way (GB) 2.32.1; 4. Lourens Kostelijk (Ned.) 2.35.1. 4 x 100 yards wisselslag dames: Groot Brittannië 4.23.5; 2. Nederland 4.25.0. 4 x 200 meter slag heren: 1. Groot Brittannië 7.56.3; 2. Nederland 8.02.8. De stand na de eerste dag is Groot Brittannië 45 pnt en Nederland 42 pnt. WATERPOLO PLOEG VOOR ZUIDSLA Vlë COMPLEET Als elfde speler de eerste tien wa ren reeds aangewezen zal Hans Aal- bers van DZV (Delft) de reis van de Nederlandse waterpoloploeg naar Zuid- Slavië meemaken. Begin oktober zullen onze landgenoten deelnemen aan een tournooi met de nationale ploegen van o.a. Zuidslavië, Hongarije, en Italië, dat te Split en Dubrovnik wordt gehouden. HANDBAL Jong Ade. De wedstrijd van de ju nioren tegen Foreholte is morgen niet om 1.30 uur, zoals gisteren bekend werd gemaakt, doch om 4 uur. TAFELTENNIS Tijdens de tafeltenniskampioenschap pen van de Nederlandse Politie Sport bond, welke te Rotterdam zijn gehou den, is de titel in het dubbelspel op verrassende wijze gewonnen door West- broek en v. d. Vliet van de Leidse Po litie. Zij versloegen in de finale het Amsterdamse koppel Wij dogen-v. Hilst. De voorgaande zeven jaar was deze titel steeds naar Amsterdam ge gaan. In de le klasse bracht Westbroek het tot de kwart-finale. Hij werd- toen uit geschakeld door de Nationale kam pioen, de Amsterdammer Poelstra. In de 2e klasse wist de Leidenaar v. d. Vliet het kampioenschap in de wacht te slepen. Wij vernamen nog, dat Westbroek is uitgenodigd voor deelname aan een Na tionale 10-kamp voor de sterkste Poli- tie-tafeltennissers, welke in november a.s. te Deventer zal worden gehouden. SCHAKEN De Rus Keres heeft in de twaalfde ron de van het kandidatenschaaktoernooi te Bied zijn positie aan het hoofd van de ranglijst verbeterd door een overwin ning op Benkoe en mede ook doordat zijn twee naaste concurrenten en land genoten, Petrosjan en Tal, tegen elkaar remise speelden. De uitslagen van de twaalfde ronde aren: KeresBenkoe 10; TalPe trosjan V?Vs.' SmislovGligoric afge broken; FischerOlafsson afgebroken. De stand luidt na de twaalfde ronde: 1. Keres 8l/s pnt; 2. Petrosjan 7 pnt; 3. Tol 6'/» pnt -4- 1 afg.; 4. Gligoric 5</ï Pnt 2 afg.', 5. Smislov en Fischer, beiden 4 pnt 2 afgebroken; 7. Benkoe 4 pi*, ten -f 1 afg.; 8. Olafsson 3*/2 pnt 2 afg. OM DE EUROPESE KAMPIOENSCHAPPEN De Britse damesploeg heeft beslag ge legd op het Europees kampioenschap, terwijl bij de heren Italië de Europese titel veroverde. Nederland eindigde in het eindklassement op de achtste plaats. De eindklassementen zien er als volgt uit: Dames: 1. Groot Brittannië 17 pnt. (532—278); 2. België 13 pnt (436—320); 3. Frankrijk 13 pnt )435373); 4. Noor wegen 12 pnt (336360)5. Denemarken 9 pnt (341—417). Heren: 1. Italië 28 pnt (1054—532); 2. Frankrijk 25 pnt (897—605); 3. Groot Brittannië 23 pnt (910630); 4. Zweden 21 pnt (773669)5. Noorwegen 17 pnt (717—734); 6. Zwitserland 16 pnt (850— 759); 7. Finland 16 pnt (740—707); 8. Nederland 15 pnt (718728); 9. Egypte 14 pnt (757776); 10. Denemarken 13 pnt (752—863). GEWICHTHEFFEN KAMPIOENSCHAPPEN LKV Zondag a.s. worden in het clublokaal van de Leidse Krachtsportvereniging LKV aan de Langebrug (naast de Brandweerkazerne) de jaarlijkse club kampioenschappen gewichtheffen ge houden. Aan deze kampioenschappen doen mee. F. v. Buuren, K. Devilee, J. J. de Romijn, H. Zirkzee, J. van Kampen, W.Turenhout en A. v. d. Berg. Aanvang der wedstrijden 10 uur n.m. PAARDESPORT NIEUWE STICHTING VOOR CONCOURS-HIPPIQUE TE ADAM Nu de Stichting Sportevenementen in Amsterdam, die vorig jaar het inter nationaal indoor concours hippique in het RAI-gebouw heeft georganiseerd, zich in de toekomst voornamelijk met het wielrennen zal gaan bezig houden, is een nieuwe stichting opgericht. Onder de naam Stichting Concours Hippique International Jumping Amster dam, zal deze stichting op 23, 24 en 25 oktober, opnieuw in het RAI-gebouw, internationaal indoor concours hou den. Het voorzitterschap van deze stichting is in handen van dr. J. C. Tetzner, die ook voorzitter van de Stichting Sport evenementen is. In het bestuur hebben verder vooraanstaande industriëlen uit de hoofdstad zitting, alsmede de spring ruiters B. Arts en J. J. van Tiel. In de Amsterdamse gemeenteraad zal binnenkort een voorstel van B. en W. aan de orde komen, om aan de nieuwe stichting een garantie-subsidie van 10.000 voor het komende concours te verlenen. (Advertentie) «oor LUCY AGNES HANGCOCK 45) Tony was verbaasd te vernemen, dat ze op de veranda van de boven verdieping geklommen en de kamer van het kind binnengedrongen wa ren. „Hoe weet je dat, Toby?", vroeg Deborah verrast. JMeneer Peter vertelde het me. Hij zei me, dat u het- kind kort te voren naar een andere kamer ge bracht had. God zij dank, juffrouw. Maar hoe kwam u eigenlijk op die gedachte?" „Ik weet het niet", mompelde De borah, hoewel ze de reden heel goed wist. Maar op dat ogenblik voelde ze zich dankbaar jegens Marcia ge stemd. Ze wist, dat ze nooit meer een hekel aan het portret zou hebben. Als zij het niet storend had gevonden het gezicht van dat schilderij met aanmatigende afkeuring van de muur van de kinderkamer op haar neer te zien kijken, zou Nancy mis schien gedood zijngeestelijk be dorven in ieder geval. Ze besloot de kamer een bezoek te brengen en zich zwijgend met Nancy's moeder te verzoenen. „Het was vreemd, Toby", zei ze na een ogenblik, waarin de meest te genstrijdige gedachten haar door het hoofd gingen, „maar ik had het ge voel dat een verandering Nancy goed zou doen. Het heeft haar in ieder geval geen kwaad gedaan en het heeft haar zeker een lelijke schrik bespaard". „Ik ben blij, dat u hier bent, Miss Bradley", zei Toby, terwijl zijn blauwe ogen onderzoekend in haar grijze ogen keken. „Cliff House is de laatste tijd niet direct een gelukkig huis geweest. Ik herinner me nog, dat Cliff House de vrolijkste plaats hier in dr buurt was. Jongens en meisjes liepen in en uit, en er waren danspartijen en fui ven en diners. Toen was het oude echtpaar hier en meneer Peter liep nog collegedat was, voordat hij trouwde. Meneer Peter is erg ver anderd, juffrouw. Hij is niet meer de vrolijke jongen, die hij vroeger was" „Het leven maakt ons gewoonlijk nuchterder, Toby", zei Deborah ern stig. „Niet, juffrouw?" stemde Toby toe. Deborah liep verder. Ze had beter gedaan overschoenen aan te trekken, want het gras was nat, maar het kwam er eigenlijk niet op aan, ze ging toch naar bed, zodra ze zich moe gelopen had. Toen ze terugkeerde sprak Toby haar aan. „Meneer Peter heeft me van het ongeluk verteld, juffrouw. Het is na tuurlijk ontzettend, maar ik kan er niets aan doen. ik vind dat de wereld er weer iets beter aan toe is met één hatend mens minder. Haat vergif tigt alles wat er mee in aanraking komt". „Ik weet het", zei Deborah zach tjes, „en het leven is tekort om er ook maar een klein deel van met ha ten door te brengen. Ten slotte is haat een boemerang die de haatdra gende zelf het meest doet lijden" „Zo is het, juffrouw", mompelde Toby, terwijl hij naast één van zijn rozenstruiken op de knieën ging lig gen. „U zult eens zien, Cliff House zal van nu af aan gelukkiger wor den". Deborah ging naar het huis en liep naar haar kamers. Ze kleedde zich vlug uit en stapte in bed. Dus ook Toby had, evenals Polly, Eve de ver persoonlijking van het kwade ge acht. Ze had altijd horen zeggen, dat de scheidsmuur tussen de twee grote hartstochten, liefde en haat, zo dun was, dat de ene dikwijls voor de an dere gehouden werd en dat liefde in een oogwenk in haat kon overgaan. Als dat waar was, dan was het mis schien haat, die Eve Fowler beheerst had, en niet liefde zoals velen ge dacht hadden. Paul had iets dergelijks aahgeduid, en ze had hem toen niet begrepen. Ze huiverde, als was de zonnige dag opeens kil geworden. Arme Eve! Mooi, rijk jongwat een prachtig vrouwelijk leven ge offerd op het altaar van de haat. ACHTTIENDE HOOFDSTUK Toby's Wren's voorspelling bleek uit te komen, want Cliff House schee.i op te leven. Er wer echter nog altijd een waakzame bewaker op het terrein gehouden, al beweerde Toby dat dit niet langer nodig was. De nieuwsgierigen gaf Peter een enigszins gewijzigd verslag van het ongeluk, dat Eve Fowler en Lansing Scott, de vroegere gouverneur van Nancy, het leven gekost had. Mis schien was Polly de enige, met wie hij ronduit sprak. Anna Burtless, dienstmeisje en vertrouwelinge van zowel Eve als haar moeder, vertelde van Eve's woede over het mislukken van haar plannen om Nancy door Scott en zijn handlangers naar haar toe te laten halen. In een opwelling van razende woede had ze gezworen zelf te doen, wat haar huurlingen mislukt was. Alle overredingspogin gen van Scott, alle smeekbeden van haar moeder en alle waarschuwingen van Anna hielpen niet haar van haar voornemen te doen afzien. Zij Scott vertrokken. Eve leek niet helemaal bij haar volle verstand. Zij was ongetwijfeld niet normaal. Een half uur later vernam men, dat één van de voorbanden gesprongen was, waardoor de zware wagen een tame lijke steile helling afgevallen was. Poly schudde haar witte hoofd. „Die jonge Scott leek toch zo'n aar dige kerel", mompelde ze. „Dat was hij ook, maar hij was Eve's slaaf. Anna zei, dat toen Eve weigerde haar plan op te geven, Scotty er op stond dat hij het kind zou dragen. Nancy kende hem en ze zou niet bang zijn en hij zou behoed zaam met haar omgaan. Weet je, Polly, dat ik blij ben, dat Scotty dood is? Het zou er anders lelijk voor hem uitgezien hebben". „En de anderen?", vroeg Polly. „Er moeten er vier of vijf op zijn minst geweest zijn". „We denken, drie. Anna v/ist niets van die kerels. Scotty is de enige, waarvan we het zeker weten en hij is dood. Weet je, Polly, ik dacht da delijk aan Scott, toen we ontdekten,, dat iemand tót in Nancy's kamer doorgedrongen was. Ik wist toen ze ker, dat iemand die het huis goed kent er bij betrokken moest zijn". „Hoe gaa het met mevrouw Fow ler?", vroeg Polly. „Slecht. Ze heeft een beroerte ge kregen en er zijn twee verpleegsters bij. Ze was nog bewusteloos, toen ik wegging. Misschien kan ze nog herstellen, al zou ze gedeeltelijk ver lamd blijven, maar de dokters geven weinig hoop. „Polly", ging Peter na een tijdje voort, „wat een ellende heeft dat meisje veroorzaakt. Ik ver moedde al meer dan een maand, dat haar invloed op Nancy slecht was. O, ik weet wel, .at jij het me altijd ge zegd hebt, maar je hield niet van haar. Op de dag, dat ze Cliff House ver liet, noemde ze me een arme, blinde dwaas. Ze zei, dat ze me altijd ge haat had, omdat ik met haar zuster getrouwd was en dat ze dat smerige kind van ons ook haatte. Ze zwoer, dat ze haar terug zou krijgen al zou dat de laatste daad van haar leven zijn en al zou ze mij daardoor ten gronde richten. Ik wist, dat ze woe dend was, dat ze het waarschijnlijk niet meende, of zelfs niet eens wist wat ze zei, maar ik weigerde toch Nancy met haar mee te laten gaan. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8